A luminium-kledij pta gDES IT JAAR MET 2,5 PROCENT Afghaanse vluchtelingen vragen op Schiphol asiel W/EEK-UIT \NEEK-IN Moeizaam verloop van gesprekken CDA en VVD de PZC vandaag Tass: marine Zuid-Afrika trof in Angola Sovjet-schepen Herstel Tsjernobyl Specie eer 450 miljoen )eschikbaar voor erugploegprojecten slecht weer redt ordaanse koning Benzine goedkoper Stichting Zweden schieten op mogelijke onderzeeboot SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID Weer arrestaties in heroïne-zaak minder dan de halve prijs Bedroevend slecht 229e jaargang no. 133 Zaterdag 7 juni 1986 Defensie PARIJS (AP) - Een mannequin toont geheel uit aluminium vervaardigde kleding tijdens een wedstrijd voor jonge ontwerpers in het cultureel centrum Georges Pompidou in Parijs. De wedstrijd werd georganiseerd door de Franse aluminium-industrie ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van deze metaalsoort. Veel bewolking en bij tussenpozen regen. Eerst harde noordwesten wind, vanmiddag wat afnemend. Middag- temperatuur 12 graden. Westhavendijk 148. Goes.lel.OTIOO-2CD62Q Ongeveer 100.000 mensen in Rusland lopen gevaar als ge volg van de ramp met de kern centrale kanker te krijgen. PAGINA 3 PB: koopkracht rekt flink aan )EN HAAG (GPD) - Zowel de sociale minima als de lemiddelde werknemer kunnen dit en volgend jaar rekenen lp een behoorlijke verbetering van hun koopkracht. Volgens d laatste berekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) \n behoeve van informateur De Koning en het demissionaire labinet, kan de modale werknemer dit jaar 2,5 procent meer litgeven en volgend jaar een verbetering van 3 a 3,5 procent egemoet zien. Be uitkeringsgerechtigden met een Jummum-uitkering kunnen een ver- letering van respectievelijk 1,5 en 2 Irocent verwachten en de modale nbtenaar respectievelijk 1,5 a 2 pro- dit jaar en 2,5 procent in 1987. r volgend jaar betekent dat vol lens het CPB de consumptie met 2,5 pocent kan stijgen. Die verwachting gebaseerd op de berekende stijging an de koopkracht, het geld dat in Joorraad is vanwege een aantal ver lachte prijsdalingen (onder meer enzine en aardgas) en een verder alende rentestand. De hogere lasten bor gezondheidszorg als gevolg van pbinetsvoorstellen zijn in de cijfers verwerkt. De gemiddelde kosten bn levensonderhoud zullen volgens et CPB dit jaar in totaal niet stijgen. nieuwe verwachting is gebaseerd i de prijsontwikkelingen tot dusver de verwachtingen voor de rest van |et jaar. 1 gemiddelde kosten van levenson- brhoud bleven tussen half april en IRACHTEN (ANP) - Het ministerie an wvc zal op korte termijn voor 450 ïiljoen gulden aan nieuwe terug- loegprojecten vrijgeven. lat levert enkele duizenden manja- ïn werk op. Die mededeling deed linister Brinkman vrijdagavond in et Friese Drachten bij de opening an schouwburg De Lawei. De Lawei 'erd in het kader van een terugploeg- roject ingrijpend verbouwd en ver- ieuwd. Er werd voor 16 miljoen gul- en in het complex geïnvesteerd, 'oorwaarde bij een dergelijk project dat voor 70 procent langdurig werk- izen worden ingeschakeld. Iet terugploegprogramma 1986-1987 lt voor het beleidsterrein van WVC 70 nieuwe projecten, aldus de minis- sr. Daarmee zijn 2.600 arbeidsjaren emoeid, waarvan vijfhonderd zijn be- temd voor jongeren. ASHINGTON (DPA) - In de Ameri- aanse staat Massachusetts zijn vier frsoneelsleden van de helikopter- ibriek Sikorsky omgekomen toen an helikopter neerstortte, ie helikopter was aanvankelijk één in de vier die koning Hussein van Jrdanië en zijn gezelschap van Bos- >n naar Middlebury (Connecticut) ad moeten vliegen voor de verjaar- van zijn dochter. Vanwege de avige regen en de mist had de koning ssloten met de auto te gaan. half mei onveranderd. Er waren dalin gen voor elektriciteit, eieren, autogas, huisbrand- en dieselolie en vers fruit; daarentegen stegen de benzineprij zen. Investeringen van bedrijven kunnen volgend jaar met 4,5 procent toene men. Een getemperd percentage, al dus het CPB, vanwege teruglopende investeringen in de off-shore, de scheeps- en vliegtuigbouw. De inves teringen in gebouwen dragen in 1987 volgens de berekeningen wel weer aanzienlijk bij in de groei (6 pet). Dat komt ook door specifieke factoren als ziekenhuisbouw en silobouw ten be hoeve van mestopslag. Het CPB tekent bij de cijfers echter aan dat het om voorlopige schattin gen gaat. Niet uitgesloten wordt dat de bedrijven in 1987 toch zullen pro beren hun winstmarges te vergroten, terwijl het nieuwe kabinet de moge lijkheid heeft enkele voordelen voor de consument, zoals de lage energie prijzen, weg te belasten. Japanners sparen - De Japanse bevolking heeft in het fiscale jaar 1985 (tot 31 maart) een recordbedrag van 502 biljoen yen, ongeveer zeven bil joen gulden, gespaard, zo staat te lezen in een rapport van de Japanse centrale bank. Daarmee spaarden de Japanners 9,3 procent meer dan in 1984. Per huishouden wordt in Japan 78.000 gulden niet voor consumptie aangewend. MOSKOU (RTR) - Twee Sovjet-sche pen en één Cubaans vaartuig bij een Zuidafrikaanse aanval op de Angole se haven Namibe (het vroegere Moca- medes) donderdag ernstig bescha digd. Dit heeft het officiële Sovjet persbureau Tass vrijdag gemeld. Er zijn geen slachtoffers gevallen, ge wonden gevallen. Het Angolese pers bureau Angop meldde donderdag dat een Zuidafrikaans marineschip de be langrijke haven in Zuid-Angola had bestookt met raketten. Drie lege op slagtanks werden vernield of ernstig beschadigd. Een vrachtschip werd tot zinken gebracht met magnetische mijnen, die door kikvorsmannen wa ren aangebracht. Zuid-Afrika weiger de commentaar op de berichten. Nederland heeft als enige van de aanwezige landen tegen de slotverkla ring gestemd van het VN-seminar over een olie-embargo tegen Zuid- Afrika dat in Oslo is gehouden. In die slotverklaring werd de landen ge vraagd doeltreffende wetten aan te nemen ter versterking van een olie embargo tegen het apartheidsbewind en reders en oliemaatschappijen te straffen die olie aan Zuid-Afrika leve ren. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol hebben vrij kort na elkaar twee gro te groepen Afghaanse vluchtelingen bij de marechaussee op de luchthaven politiek asiel in ons land aange vraagd. Een halve dag na aan komst van een groep van 49 vluchtelingen die uit Turkije arriveerde, meldden zich vrijdag middag nog eens 16 vluchtelingen, aldus een woordvoerder van de marechaussee. Deze groep is waarschijnlijk uit Karachi vertrokken en via Dhaka met de luchtvaar tmaatschapij Bangladesh Biman op Schiphol gearriveerd. Volgens de woordvoer der had geen van de Afghanen meer een grens- of reisdocument op zak. In de eerste groep van 18 mannen, 11 vrouwen en 20 kinderen bleken enkele mensen vervalste papieren op zak te hebben. Medewerkers van het ministerie van justitie waren vrijdagavond nog druk bezig, geassisteerd door tolken, met het ho ren van de 49 Afghaanse asielzoekers die zich donderdagavond en vrij dagochtend bij de mare chaussee op Schiphol hadden gemeld. Ook de nieuwkomers zu- len eerst worden ge hoord, alvorens besloten wordt of zij in hotels worden ondergebracht of op Schiphol moeten blijven in afwachting van de behandeling van hun asielaanvraag door het ministerie van justi tie. ROTTERDAM (ANP) - Als ge volg van lagere olieprijzen en koersdaling van de dollar gaan maandag de prijzen bij de benzinepompen naar bene den. De adviesprijzen bij de zelftankstations worden voor benzine met drie cent en voor dieselolie met twee cent ver laagd. De literprijs voor superbenzi- ne komt dan uit op 150 cent per liter, die voor normale ben zine op 146 cent en die voor dieselolie op 76,8 cent. De adviesprijzen voor huis brandolie en petroleum wor den eveneens met ingang van 9 juni verlaagd met drie cent per liter. Bij afname van 1.500 liter wordt de prijs 51,75 res pectievelijk 59 cent per liter. Hongarije heeft zich goed hersteld van de zware nederlaag (6-0) tegen Sovjet-Unie. Canada, dat opnieuw knap verweerde, werd het 2-0. In die wedstrijd ontving de Ca nadees Swee ney kort voor het einde de ro de kaart, het was de eerste in de eindronde. PAGINA 7 De Belgische overheid zal voorlopig geen vervuilde bag gerspecie storten in de Wester- schelde. PAGINA 13 De Brazilianen vieren feest na het enige doelpunt. STOCKHOLM (AP) - Schepen van de Zweedse marine hebben vrijdag in de wateren ten noordoosten van Stockholm enkele granaten afgescho ten, nadat er aanwijzingen waren opgevangen dat zich daar mogelijk een onbekende onderzeeboot ophield. De granaten hadden geen zichtbaar resultaat, aldus de defensiestaf. Tijdens oefeningen van de Zweedse marine in de baai van Vidinge, ruim 60 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad, werden "aanwijzingen van mogelijke vreemde-onderzeebotenac- tiviteit" waargenomen nabij een ver boden militaire zone rond het eiland Soderarm, aldus een defensiewoord voerder. Hij wilde niet zeggen hoeveel granaten waren afgevuurd, maar zei dat een salvo doorgaans uit twaalf granaten bestaat. De granaten zijn speciaal ontworpen om een duikboot zodanig te beschadi gen, dat het vaartuig aan de opper vlakte moet komen. Zij zijn niet krachtig genoeg om een onderzeeër tot zinken te brengen. De Zweedse marine zal het gebied voorlopig met schepen en helikopters blijven zoeken. De Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap zal de administratieve en automati seringscursussen onderbren gen in een aparte stichting. PAGINA 15 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Beurs en financiën; 5 Opinie en achtergrond: 4 Provincie: 13, 14,15, 16,17, 18 en 19 Sport: 7 en 9 Winnie Mandela, eredoctor in Utrecht. De moeder van het Zuidafrikaanse verzet spreekt Letters Letteren: de aller nieuwste Brakman Reve schrijft Ludo Pieters de vrouw in de journalistiek Holland Festival: Frangois Morellet in het Stedelijk Mu seum Zeeuwse selectie: een tentoonstelling in Goes ra dio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 21, 22, 23, 25 en 27 Op reis naar Tsjernobyl. Een bezoek aan de streek van Kiev. Verklaringen in Moskou de Moeder-mavo jubileert Sprong en Drempel: parachu tisten boven he' Sloe het Teken van Oru^our Sport: Betty Stöve en de tennistoe- komst volley tussen Hulst en Breda. PAGINA 33, 34, 35, 37, 39 ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft behalve de gearres teerde 48-jarige L.R. uit Bergen op Zoom nog twee personen aangehou den in de zaak van de vondst van 220 kilo heroïne in de haven van Rotter dam. Dit heeft een politiewoordvoer der vrijdagavond bevestigd. In het belang van het onderzoek deelt de politie niets meer mee. Ze ver wacht meer arrestaties. DEN HAAG (GPD) - De onderhande laars van CDA en WD zijn 'er on danks de optimistische verwachtin gen van informateur De Koning nog niet in geslaagd een akkoord op de hoofdlijnen van het sociaal-econo misch beleid te bereiken. Er wordt nog niet eens echt onderhandeld. „De besprekingen hebben het karakter van uitwisseling van standpunten", aldus de woordvoerder van de infor mateur gisteren. Aan de hand gegevens van informa teur De Koning spraken de onderhan delaars gisteren geruime tijd over de financiële problemen van de komende jaren. Tot verbazing van de informa teur had ook de VVD een stuk op tafel gelegd, waarin op meer bezuinigingen werd aangedrongen. Voorts lag het rapport een groep topambtenaren verenigd in de Centraal Economische Comissie (CEC) ter tafel. In dat rapport wordt zoals gemeld een aantal suggesties gedaan voor bezui nigingen in de komende vier jaar. De CEC is overigens niet tot een eenslui dend advies kunnen komen over de omvang van deze bezuinigingen. Het ministerie van financiën wil in 1990 uitkomen op een financieringstekort van de overheid van hooguit 4 procent van het Nationaal Inkomen. De ande re ministeries en instellingen vinden een tekort van 5 tot 5,5 procent in 1990 ook acceptabel. Advertentie I witte Teamcity 'ADVANTAGE' nylon trimmer met 2-kl. zool. Suède verster I Adviespr. 59.95 Bristolpr. 35. alléén vandaag bij Bristol voor slechts Een aantal van de Afghaanse vluchtelingen die zich op Schiphol hebben aangemeld voor asiel in Nederland. Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur CDA-onderhandelaar De Vries is het volstrekt oneens met minister Ru- ding (financien) die de defensie-uit gaven in de komende periode wil bevriezen. Ook Nijpels voelt daar niets voor. In de NAVO is afgespro ken dat de defensie-uitgaven jaar lijks met drie procent zullen stijgen. Ruding sprak gisteravond ook nog met De Koning over zijn wensen forsere bezuinigingen door te voeren dan het CDA wil. Ruding vindt dat minimaal 21 miljard gulden moet wor den omgebogen, om het financierings tekort verder omlaag te brengen. Het CDA en ook alle departementen (be halve Rudings eigen financien) vin den dat een rustiger beperking van het financieringstekort ook wel kan. Naar het oordeel van de CEC dient, indien maar enigzins mogelijk, te wor den voorkomen dat in het eerste jaar van een nieuwe kabinetsperiode het financieringstekort oploopt. Dat risi co is heel groot aanwezig door de enorme tegenvallers op het gebied van de aardgas-opbrengsten. Naast een extra bezuiniging op over- heids-uitgaven van 2 miljard gulden stelt de CEC voor die extra tegenval lers in 1987 via tijdelijke extra belas ting op onder meer benzine te com penseren. Dergelijke maatregelen kunnen dan weer worden opgeheven zodra de prijzen meer in overeenstem ming zijn met de langere termijn verwachtingen. De extra 2 miljard bezuinigingen - bovenop de al door het huidige kabinet voorgenomen 9,25 miljard in 1987 - zouden volgens de CEC gevonden kunnen worden in het „afromen van de koopkrachtverbete ring in de collectieve sector, het be perken van de inkomens-afhankelijke subsidies (o.m. huursubsubsidie) of een algehele lastenverzwaring als de verhoging van het lage btw-tarief BREDA (GPD)- „Schandalig! Met deze girokaart ga ik niet naar het postkantoor"zeiden twee Tilburgse broers gisteren tegen de Bredase politierechter mr. J. van der Goes van Naters. Op de acceptgirokaart die de officier van justitie hen had toegestuurd, was behalve een boete van 300 gulden ook ondubbelzinnig de reden van betaling ingetikt: poging tot diefstal van sigaret ten. Het is ook nooit goed", zei officier van justitie mr. Y. van Kuijck over de mislukte transactie. Tot voor kort klaagden wetsovertreders uit het arrondissement Bre da dat ze niet begrepen waarom de officier hen een boetekaart toezond. Alleen het wetsartikel stond op de acceptgirokaart en niet iedereen weet wat 311145 SR betekent. Voor alle duidelijkheid besloot de officier van justitie daarom de beschuldiging in helder Nederlands te vermelden. „nu hebben we dus het probleem van de privacy op het postkantoor", aldus Van Kuijck. Hij is van plan om voortaan een apart papiertje met de wetsovertreding erop, te voegen bij de acceptgirokaart. Met een kleine overwinning (1-0) op Algerije heeft Brazilië zich nu al verzekerd van een plaats in de tweede ronde van de strijd om het wereldkampioenschap. De Zuida merikanen hebben uit twee wedstrij den het maximale aantal punten verzameld. Toch is het zaak voor de Brazilianen om ook de laatste wed strijd in groep D - tegen Noord- Ierland - in winst om te zetten, zodat ook de wedstrijden in de tweede ronde in het favoriete Guadalajara afgewerkt kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1