het weer Arrestatie Bergenaar in heroïne-affaire Bluf!: niet ondergronds Desmond Tutu negeert verbod kerkdiensten üxsUe. EG: zelfde rechten mannen en vrouwen Onschuldige Cossu werd op weg naar politie opgepakt MASSAAL PROTEST IN BROKDORF VERWACHT IIin Heroïne Ontwikkelingswerk EG in Nicaragua na dood Belg stilgelegd VIER DODEN PER DA G OVER 3 JAAR VAN KRACHT COMMISSARIS BIEDT OP TV EXCUSES AAN Piredda Boerin zeefaÊÊ Vandaag Vooruitzichten Laag water Hoog water Nautisch bericht SPIJKER BROEKEN VRIJDAG 6 JUNI 1986 PZC/ binnen-buiten land Westduitse kernenergie stuit op groeiend verzet IAMBURG (RTR/AFP) - Brokdorf, een nieuwe Westduitse kerncentrale die dezer dagen in bedrijf had moeten komen, wordt naar alle waarschijnlijkheid in het weekeinde mikpunt ian een groeiend protest tegen kernenergie in de Bondsrepubliek. Tegenstanders die na de ramp in Tsjernobyl sluiting van alle kerncen- rales eisen blokkeerden donderdag al de toegang tot Brokdorf en de centra- Kriimmel, beide in Sleeswijk-Hol- stein, de noordelijkste Westduitse deelstaat aan de grens met Denemar- ten. In het weekeinde worden zeker 100.000 betogers verwacht. Zij komen ook met speciale treinen. De autori teiten hebben 2.000 ME'ers opgeroe pen om Brokdorf af te grendelen, ïen betoging voor morgen bij Wac- kersdorf, een Beierse opwerkingsfa briek voor kernafval, waar met Pink steren 360 gewonden vielen, is donder dag door de rechter in Regensburg verboden. Maar milieu-activisten hebben al ho ger beroep aangetekend tegen deze uitspraak. Gisteren werd overigens bekend dat de hoogste politiechef die tijdens Pinksteren verantwoordelijk was voor het politie-optreden bij Wackersdorf, Hermann Friker, 52, zonder opgaaf van redenen vervangen. Een woordvoerder van de regerende christendemocratische partijen in de Bondsrepubliek heeft inmiddels al al ten weten dat het besluit de snelle kweekreactor in Kalkar niet op te starten een veel te belangrijke zaak is om aan de deelstaat Noordrijnland- Westfalen over te laten. Het in meer derheid sociaal-democratische deel staatparlement sprak zich woensdag af voor het geleidelijk afschaffen van kernenergie en tegen ingebruikname van Kalkar. Na bestudering van de eerste gege vens over radio-activiteit in geheel Europa is de Wereld Informatie Voor het weekeinde: depressie bij Denemarken blijft voor onstuimig en veel te koud weer zorgen. De tempera tuur komt misschien een graadje bij, maar met 15 graden is het nog verre van zomers. Veel wind uit west tot noordwest, kracht 6 tot 7, mogelijk zelfs 8. Voor maandag en dinsdag: het lijkt de goede kant uit te gaan. Depressie stuiptrekt boven Duitsland met als gevolg stijgende barometers boven de omgeving. Hierdoor veel minder wind. Stijgende thermometers en ge leidelijk meer zon. uur Vrijdag 6 juni 1986 cm uur cm Vlissingen 08.28 183 20.47 177 Terneuzen 08.53 194 21.11 187 Zierikzee 10.35 118 23.00 116 Hansweert 09.19 208 21.37 202 Wemeldinge 10.40 128 23.05 126 3 scheldemond 08.20 134 20.45 129 3ruinisse 10.55 132 23.15 130 Zaterdag 7 juni 1986 NM 16.00 Vlissingen 09.03 181 21.25 182 Terneuzen 09.28 191 21.49 192 Zierikzee 11.10 113 23.35 120 Hansweert 09.54 205 22.15 206 ■Vemeldinge 11.15 123 23.35 129 O.scheldemond 09.00 131 21.10 135 Bruinisse 11.30 127 23.30 134 uur cm Vrijdag 6 juni 1986 Vlissingen 02.12 190 Terneuzen 02.31 214 Zierikzee 04.05 105 Hansweert 03.04 226 Wemeldinge 04.15 119 O.scheldemond 01.55 129 04.35 126 Bruinisse Zaterdag 7 juni 1986 NM 16.00 Vlissingen 02.48 196 Terneuzen 03.07 219 Zierikzee 04.45 113 Hansweert 03.41 231 Wemeldinge 04.55 127 O.scheldemond 02.40 140 Bruinisse 05.10 134 boor de Deltawerken kan het getij in de bosterschelde soms sterk afwijken van de deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe- hcht 01110-7056. 14.36 195 14.35 218 16.25 111 15.28 232 16.35 125 14.20 138 17.00 132 15.10 197 15.30 221 16.55 114 16.03 234 17.05 128 14.55 140 17.25 135 Dienst voor Energie (WISE) in Am sterdam tot de conclusie gekomen dat de ernst van de gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl sterk wordt onderschat. In de komende veertig jaar zullen zich in totaal minstens 115.000 dodelijke kankergevallen en evenzoveel geneti sche afwijkingen als gevolg van dit ongeluk voordoen, aldus WISE. Eerdere berekeningen over mogelijke slachtoffers van de ramp in Nederland kloppen volgens het informatiecen trum niet. Het onder meer door TNO genoemde getal van negen zou veel te laag zijn. WISE schat dat het aantal slachtoffers in Nederland de komende BERGEN OP ZOOM (GPD) - De in Rotterdam gearresteerde scheepsbe vrachter L. R. (46) uit Bergen op Zoom maakt, volgens de politie, deel uit van de bende drugshandelaren die een container met 220 kilo Af ghaanse heroine ons land binnen wil den smokkelen. Voor de heroine is zeker een, maar zijn mogelijk vier moorden gepleegd. De partij, de grootste ooit in ons land aangetroffen, is enkele dagen geleden door de Rotterdamse politie na een tip van de Amsterdamse recherche onderschept. R. wordt door rechercheurs flink aan de tand gevoeld, maar weigert vol gens een politieman elke medewer king. Volgens zijn verklaring zou hij als scheepsbevrachter wel betrokken zijn bij het transport van enkele con tainers, maar zou het gaan om een partij krenten en rozijnen. De Rotter damse politie heeft inderdaad in de omgeving van de container met heroi ne enkele containers met die gedroog de zuidvruchten aangetroffen. R. is in de binnenstad van Bergen op Zoom, waar hij woont, een onopval lende figuur, met voor het oog nau welijks contacten. In de tegenover zijn woning gelegen cafés kwam hij nauwelijks. Nog steeds is het louter droefenis opde weerkaart. Hogedrukcentrum bij de Azoren, lagedrukgebied boven de Wadden, allebei verkeerde plaat sen. Als ze stuivertje zouden wisselen was het wellicht een stuk aangena mer. Maar helaas, we zitten met ver keerde drukv er delingHet gevolg isy dan ook dat er nog steeds niet veran dert. Koud en guur weer met veel wind en af en toe buien. Oorzaak is de depressie met centrum boven het Waddengebied. Deze is weliswaar in betekenis afgenomen, maar een snel ontwikkelende depressie boven oost- Europa zorgt ervoor dat het oude systeem een verjongingskuur onder gaat, waardoor het onstuimige weer gewoon doorgaat. De temperaturen blijven aan de lage kant. Nog steeds wil het niet warmer worden dan 13 graden, met als gevolg dat er weer kouderecords sneuvelen. Gisteren was het in De Bilt de koudste 5 juni sinds 1920. Je zou er de kachel bij aansteken. Wind: west-noordwest 5-6, later toene mend 6-7; zicht: goed; temperatuur kustwater: 14 graden; afwijking wa terstanden: enige decimeters verho ging; maximum golfhoogte monding Schelde's: ruim een meter. AMSTERDAM (ANP) Voor een Amsterdamse boek winkel hebben medewerkers aan het actieblad 'Bluf!' meegeholpen bij het rapen (pagina's voegenvan het blad. Aanleiding was het getuigeverhoor van de voor zitster van de drukkerij 'De Raddraaier' over de achtergronden en bronnen in verband met publikaties door het blad van documenten die in 1985 werden gestolen uit het ministerie van economische zaken. Bluf! publiceerde toen namen en adressen en telefoon nummers van hoge ambtenaren. Het 'rapen' was om te tonen dat het blad niet ondergronds is en openlijk wordt vervaardigd. Overigens is de rechter-commissa- ris in Amsterdam gisteren weinig wijzer geworden van het verhoren van de eerste getuige in het gerechtelijk vooronderzoek tegen Bluf!. De voorzitster van de drukkerij noemde geen namen en volgens het blad was het jusitie juist daarom te doen. Het Openbaar Ministe rie in Amsterdam tracht via de drukkers te achterha len wie er voor de informatie in Bluf! verantwoordelijk is. *jg| decennia zal oplopen tot minstens 150. In Moskou werd gisteren bekendge maakt dat inmiddels 26 mensen als gevolg van de ramp zijn overleden. Dat betekent dat opnieuw één van de stralingsslachtoffers is overleden. Nog 187 mensen worden in ziekenhui zen verpleegd, maar hoeveel van hen er ernstig aan toe zijn werd niet gemeld. (Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, heeft alle buitenlandse ontwikkelingswerkers die voor de EG in Nicaragua werken opgedragen in de hoofdstad Managua te blijven en niet naar hun projektge- bieden te gaan. Dat besluit werd genomen nadat woensdag een Belgi sche EG-ontwikkelingswerker was doodgeschoten. De 40-jarige Paul Dessers werd vol gens de Nicaraguaanse autoriteiten in het noorden van het land doodgescho ten door een gedeserteerde soldaat van het regeringsleger. De soldaat was op de vlucht en eiste de jeep van Dessers op. Deze weigerde en werd prompt neergeschoten. In Nicaragua werken zes landbouw-experts in door de EG gesteunde projekten. Volgende week maandag komt de Nicaraguaanse vice-president Sergio Ramirez naar Brussel. Hij zal daar door de Europese Commissaris voor buitenlandse zaken, Claude Cheys- son, over de veiligheid van de EG- ontwikkelingswerkers worden onder vraagd. STOCKHOLM (RTR) - Zweedse boeren hebben donderdag radioactief hooi gestort op de stoep van het bureau van premier Ingvar Carlsson in Stockholm. Een woordvoerster zei dat de actie van de boeren bedoeld was om protest te uiten tegen de onvoldoende informatie die de regering naar hun oordeel geeft over de gevolgen voor het milieu, het vee en de gewassen van de ramp met de kernreactor in Tsjernobyl. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Des- mond Tutu, heeft donderdag fel ge reageerd op het regeringsverbod op bijeenkomsten en kerkdiensten, die in verband staan met de herdenking van de Soweto-opstand tien jaar ge leden. Dit verbod werd woensdag van kracht en zal tot het einde van de maand gelden. „Dit is een van de meest onverstandige en provocatieve daden van de regering-Botha tot nu toe", aldus Tutu. „Ik zal echter mijn geestelijken instructies geven om op 16 juni toch herdenkingsdiensten te houden en ik zal zelf ook zeker aan zulke diensten deelnemen. Waar gaat het naar toe als we van wereldlijke Advertentie in alle heren- dames- maten 4e,- SFCRTSvVEAR Vlissingen, Middelburg, Goes autoriteiten toestemming moeten krijgen om tot God te kunnen bid den?", aldus Tutu. Ook de Zuidaffikaanse katholieke bisschoppenconferentie (SACBB) rea geerde op het regeringsverbod: „Als de minister van wet en orde, Louis le Grange, geen bloed aan zijn handen wil hebben, dan moet hij handelen als een respectabel christen en het ver bod onmiddellijk intrekken". Volgens de katholieke bisschoppen zal het verbod leiden tot een rechtstreekse confrontatie tussen zogenaamde vei ligheidstroepen en de inwoners van Soweto. De woordvoerder van het ANC in Lusaka, Tom Sebina, gaf eveneens een verklaring uit. „Dit ver bod zal op geen enkele wijze verhinde ren dat de inwoners van de zwarte woonwijken doorgaan met de door hen geplande activiteiten. Deze maat regel zal slechts de eenheid vergro ten", aldus Sebina. Eerder had ANC- president in ballingschap Oliver Tam- bo opgeroepen tot een algemene sta king van een dag op 16 juni. Een afwijkende reactie over 16 juni kwam van de Inkatha-Zulu-beweging, bij monde van Chief Gatsha Buthele- zi. De omstreden Zulu-leider, die don derdag als eerste zwarte het erebur gerschap van een blanke stad kreeg, zei, dat de zwarte bevolking wel dege lijk het recht moet hebben om 16 juni te herdenken, maar waarschuwde voor een 'politiek fiasco' als zwarte jonge radicalen in staat zullen zijn de herdenking te gebruiken voor nieuw geweld. Volgens cijfers van het Zuidafrikaan- se Instituut voor Rasserelaties is het aantal doden ten gevolge van politie ke onlusten in Zuid-Afrika in de eerste vier maanden van dit jaar bijna verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. In de periode januari- april zouden minstens 531 personen om het leven zijn gekomen, dat is een gemiddelde van 4,42 per dag. In 1985 zou dit aantal 879 zijn geweest, een gemiddelde van 2,4 per dag. Angola heeft donderdag een Zuidafri- kaanse aanval op een oliehaven in het zuidwesten van het land gemeld. Blijkens een bericht van het Angolese persbureau ANGOP werden bij de aanval op Namibe drie grote brand stofdepots vernietigd alsmede een niet nader genoemd aantal schepen dat voor anker lag. De journalist Adriaan van Dis kan voorlopig niet naar Zuid-Afrika. Het visum, dat hem anderhalve week geleden was toegezegd door de Zuid- afrikaanse ambassade, is voorlopig opgeschort. Van Dis zou voor Else- viers Magazine een reis door Zuid- Afrika maken. Aanleiding tot het opschorten vormt een aantal artikelen in Elseviers Ma gazine over de in Zuid-Afrika verbo den zwarte bevrijdingsbeweging ANC en een intervieuw met dominee ds. A. Boesak, die overigens niet door Van Dis zijn geschreven. LUXEMBURG (ANP) - De ministers van sociale zaken van de Europese Gemeenschap zijn het donderdag in Luxemburg in beginsel eens gewor den over een Europese richtlijn die de gelijke behandeling van vrouwen en mannen voorschrift voor wat be treft de regeling van de sociale zeker heid in ondernemingen. Die richtlijn completeert de Europese wetgeving inzake de uitbanning van discrimina tie tussen mannen en vrouwen. DEVENTER (ANP) - De avond van de tweede juni 1985 zal de 33-jarige Gianni Cossu niet snel vergeten. Ter wijl hij met zijn vriendin naar het half-elf journaal van de NOS zat te kijken verscheen zijn foto op het tv-scherm. Nederland werd verzocht naar de Italiaan uit te kijken omdat deze betrokken zou zijn geweest bij de ontvoering van mevrouw Oster- man-Otto uit Spijkenisse. Bijgaande tekst sprak van een gangster van het ergste soort. Dat moest een vergissing zijn, veron derstelde Cossu. Hij had vaag over de zaak gehoord, maar wist er niet het fijne van, laat staan dat hij er iets mee te maken had. Hij besloot met zijn vriendin per auto naar het politiebu reau te gaan om opheldering te vra gen. Cossu had verwacht dat het misver stand binnen enkele minuten uit de wereld zou zijn geholpen. Maar hij werd direct aangehouden. Ook zijn vriendin ging in de boeien. De Deven ter politie verklaarde dat ze hem moest arresteren op verzoek van haar Rotterdamse collega's. Dinsdag werd Cossu verhoord, eerst een half uur, later bijna drie uur lang. Zijn vriendin was inmiddels vrijgela ten. Ze was volgens haar familie hevig geëmotioneerd. Gianni heeft de in druk dat de politie al vrij snel van zijn onschuld overtuigd was. Dat hij nog tot woensdag werd vast gehouden, kwam naar zijn mening vooral doordat de politie het nodige wilde weten van zijn vriend, Natale Piredda. In verband met de ontvoe ring verscheen van deze nog spoorlo ze Italiaan op 2 juni ook een foto op de buis. Gianni kan zich niet voorstellen dat Piredda zich met criminaliteit inlaat. „Het is een goeie jongen. In Italië was hij politieman", vertelt hij. Een maand geleden was Natale met zijn ROTTERDAM (ANP) - De politie van Rotterdam heeft vastgesteld wie de personen zijn die bij de ontvoering van Joke Osterman-Otto uit Spijkenisse betrokken zijn. Het zijn behalve de 27-jarige Italiaan Natale Piredda uit Rotterdam, zijn landgenoten de 38-jarige C.P., de 34-jarige A.B. en de 30-jarige P.L.F.. In verband met de ontvoering houdt de politie nog de 28-jarige M.K. en diens 22-jarige vriendin M.O. beiden uit Rotterdam vast. De vriendin werkte bij de Verenigde Spaarbank waarvan filiaalhouder Osterman een losgeld van 1,4 miljoen gulden kreeg voor de vrijlating van zijn ontvoerde vrouw. vriendin nog bij Cossu in Deventer op bezoek. Vier jaar geleden verhuisde Piredda van Deventer naar Rotter dam. Donderdagavond verscheen de Rot terdamse commissaris Blaauw in het half zes-journaal van de NOS-televi- sie. Aanvankelijk had de advocaat van Cossu geëist dat Blaauw in een politiebericht op tv zijn excuses zou aanbieden. Het ministerie van justi tie in Den Haag zou dat echter niet hebben gewild. In de uitzending verklaarde Blaauw de gang van zaken te betreuren. Vol gens hem waren er getuigenverklarin gen binnengekomen die in de richting an Cossu wezen. „Deze zijn helaas verkeerd geïnterpreteerd", zo zei de commissaris, die hiervoor alle verant woordelijkheid op zich nam. Hij noemde het eveneeens een verkeerde beslissing van zichzelf om de foto van Cossu te verspreiden. De Italiaan zelf vreest desondanks echter dat hij in zijn eigen land voor gangster door blijft gaan omdat zijn foto groot in de kranten stond. Bij deze non-discriminatie gaat het om de bescherming tegen ziekte en invaliditeit en om de ouderdoms-, arbeidsongevallen- en werkloosheids verzekeringen. In feite betekent het dat zaken zoals het niet opnemen van vrouwen in pensioenfondsen als ze nog geen dertig jaar oud zijn of als ze gehuwd zijn, verdwijnen moeten. Daar staat dan wel tegenover dat vrouwen ook tot hun 65ste jaar moe ten werken indien hun mannelijke collega's dat ook moeten. De richtlijn regelt onder meer het verbod om bij ziekte, invaliditeit en zovoorts vrouwen anders te behande len dan mannen. Dat wil zeggen dat vrouwen bijvoorbeeld bij ziekte de zelfde uitkering moeten krijgen als mannen. Maar bij het ouderdomspen sioen doet zich een probleem voor. Vrouwen worden namelijk ouder dan mannen - gemiddeld zeven jaar - en de jaren die vrouwen langer leven dan mannen krijgen ze toch pensioen. Dat moet op de een of andere manier worden betaald. Het is verboden om van vrouwen een hogere pensioenpremie te vragen en daarom zal het erop uitdraaien dat de vrouwen een lager ouderdomspen sioen krijgen, tenzij de werkgever met zijn premiebetaling de hogere kosten voor het pensioenfonds opvangt. De richtlijn zal over drie jaar in werking treden. De EG-lidstaten moeten maatregelen nemen zodat regelingen die met de richtlijn in strijd zijn op 1 januari 1993 zijn uitgebannen. De raad is ook akkoord gegaan met een resolutie inzake de bevordering van gelijke kansen voor de vrouw. In de sociale raad in Luxemburg stond nog een derde „vrouwenzaak" op de agenda. Dat was het voorstel van de EG-commissie voor een richt lijn die de gelijke behandeling van zelfstandig werkzamen mannen en vrouwen beoogt. Daarbij is bijvoor beeld de positie in het geding van de gehuwde vrouw die meewerkt in het bedrijf van haar man (de boederij). Over die richtlijn is geen besluit genomen. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (01184) 84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel.(01180)81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avond va n 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3