TALIE EN ARGENTINIË TEVREDEN MET GELIJKSPEL Standen Portugezen staan premie af Altobelli en Valdano topscorers Bearzot: eerste helft was groots escherming GELIJK (1-1) TEGEN ZUID-KOREA Droomstart Koffers Koest SOVJET-UNIE TOCH GROOTSTE WINNAAR Kroon Evenwicht Wapenstilstand iIJDAG 6 JUNI 1986 PUEBLA DP A- In de commen taren na afloop bleek overduide lijk de tevredenheid van zowel Italiaanse als Argentijnse kant over het bereikte gelijkspel van 1-1. „Dit betekent voor ons zo veel als de hoop op het halen van de volgende ronde", hield Enzo Bearzot, coach van wereld kampioen Italië, het nog be scheiden. „Wel moeten we nu tot üke prijs van Zuid-Korea win nen. In de eerste helft was de wedstrijd van groots gehalte. De Argentijnen waren ons toen fy siek te sterk af. Na de pauze kregen een paar van onze spe lers met conditieproblemen te kampen. We hebben tot het eind geprobeerd nog een doelpunt te maken. Het beste bewijs daar voor was het schot tegen de paal van Conti". Het was een zware en gelijkop- gaande wedstrijd"meende coach Carlos Bilardo van Ar gentinië. „Met de uitslag kan ik niet anders dan tevreden zijn. De Italianen hadden het voor deel. dat zê twee dagen langer uit hadden kunnen rusten na hun eerste duel. Toch hebben we nog genoeg kansen gehad op onze eerste overwinning in een toernooi om de wereldtitel tegen Italië. Maradona werd op be wonderenswaardige wijze be waakt, maar behoorde toch tot onze beste spelers. Over de straf schop laat ik me niet uit, want ik praat uit principe nooit over scheidsrechterlijke beslissingen. Iedereen, die de wedstrijd heeft gevolgd, kan zich een mening vormen". - #\"jr jfi - I Diego Maradona rechtsspringt langs Scirea en scoort de gelijkmaker. ropduel was vooral twestie van rekenen (Door Ton de Ruiter) JEBLA - De tweede wedstrijd van Argentinië en Italië ontaardde niet in een stierenge- cht, dat had twee oorzaken. De uitstekende arbitrage van het enige toontje dat Nederland idit wereldkampioenschap meeblaast via Jan Keizer. Hij hield de 22 met drie gele kaarten, fluitsignalen voor een overtreding (Italië topscorer met 25, Argentinië 19) en een :afschop in bedwang. de tweede reden waarom een voet- oorlog in het honderdendertig kilo- te- van de Mexicaanse hoofdstad egen Puebla uitbleef lag in het je cijfer dat de coaches Enzo Bear- en Carlos Bilardo voor rekenen dden. Het gelijke spel tussen de reldkampioen van 1978 en 1982 tekent immers dat de Europeanen tr vier dagen aan een overwinning ten het zwakke Zuid-Korea vol- ende hebben om zich te kwalifice- i, terwijl Argentinië voldoende :ft aan een gelijkspel tegen de lgaren. laatste opdracht vooraf luidde in ide kleedkamers dan ook hetzelfde, :t tot op het bot gaan. Een medede- 8 die na de door Altobelli uit een afschop wegens hands gegeven pe- Ity en de gelijkmaker van Diego iradona nog eens herhaald werd. partij eindigde met vrijwel alle lianen en Argentijnen op de eigen lit, niet bereid op zoek te gaan naar winnende. „Dat is niet zo onlo- ch", rekende Atonio Cabrini, de ck die met Juventus alle Europa ps al eens won en met Italië de reldtitel opeiste, voor: „In een land moet je de wereld je kracht len, daarbij kun je je geen misstap "mitteren, dat verklaart de voor- htigheid". n vreedzaam middagje had vooral ego Maradona. Vooraf had hij de derlandse arbiter bijkans ge leekt om bescherming tegen de Juuste belhamels uit de laars. Om h staande te houden had de Argen- i de hulp van Keizer in het geheel :t nodig, pas na 21 minuten kreeg de eerste overtreding mee en aan t einde van de rit was dat aantal it verder opgelopen dan vier. Dat ;am omdat Maradona zich veel ader met het spel bemoeide dan en de Zuid-Koreanen. Pas in de ittiende minuut een eerste noe- nswaardige actie waarbij hij tus- iDi Gennaro en Altobelli doorglip- en het tweede en laatste hoog- mdje voor die middag leverde hij de gelijkmaker, Bagni verslikte li in de startsnelheid van de Ar- itijn en doelman Giovanni Galli het gevaar onvoldoende in. t is niet aan te nemen dat Bilardo Bearzot vooraf kontakt hebben iad over de samenstelling van de Ppels, zeker is in ieder geval dat ze i koppel aan elkaar paardden dat >r beide partijen ideaal was. Diego radano en Salvatore Bagni, ploeg- toten bij AC Napoli. De Italiaan is het vertrek van Gentile bij de hirri de maffia-baas, hard, gemeen, eds een tikje nagevend als de bal de blik van de scheidsrechter uit de art is. i Bagni kon de trots van Napels, de 'er waarvoor zijn clubleiding 23 joen gulden neertelde en wiens 3 in alle Napolitaanse huiskamers 1st de maagd Maria een ereplaats ft, niet uit de wedstrijd schoppen. 3 familie zou bedreigd worden, hij naar een andere club moeten huizen. Bagni hield zich even rus als Maradona, angst, respect. angel was daarmee uit de Argen- ase ploeg, Claudio Borghi, die voor sculli in de Argentijnse ploeg op tomen was, prikte nauwelijks. De jarige kon de lovende woorden die chel Platini na de Europese tour- tover hem sprak niet waarmaken. „Hij is steeds aan het jagen, klaar om toe te slaan, briljant in de combina ties". Het Zuidamerikaanse talent van Argentinos Juniores begeert de positie van Maradona en had niet veel trek in de rechterpositie voorin die hij nu bekleedde. Onopvallend, zoals de beide partijen toch weinig acteurs binnen de lijnen brachten die boven de middelmaat uitstaken. De uitzondering was Bruno Conti, de dribbelaar die de basis legde voor de eerste treffer. De speler van AS Roma wilde in de zesde minuut om Garre heen, waarbij de bal opstuitte en tegen de knie en de hand van Jorge Burruchaga kwam. Moedige beslissin gen gaat Jan Keizer niet uit de weg als hij onder de FIFA-vlag fluit. De Vo- lendammer zag er opzettelijk hands in MEXICO-CITY - Bulgarije is er opnieuw niet in geslaagd een WK- wedstrijd in winst om te zetten. De keren dat het Oostblokland aan een wereldkampioenschap mee deed, kwam het tot nu toe niet verder dan gelijke spelen of neder lagen en ook gisteren kon de ploeg van bondscoach Ivan Vutsov die negatieve reeks niet doorbreken. Op een door de gestaag neervallen de regen bijna onbespeelbaar veld bracht Bulgarije het tegen Zuid- Korea niet verder dan een teleur stellend 1-1-gelijkspel. Dat de Bulgaren tegen de Aziaten niet de broodnodige overwinning behaalden, hadden ze volkomen aan zichzelf te wijten. Na een vroeg verkregen voorsprong trokken de Bulgaarse spelers zich terug op eigen helft en in de 70e minuut kregen ze daarvoor de rekening gepresenteerd. Invaller Kim 2 schoot de Zuidkoreanen langszij, 1-1. Het optimisme van het Bulgaarse elftal was voor de wedstrijd tegen Zuid-Korea erg groot. Het verras sende gelijke spel (1-1) in de ope ningswedstrijd tegen wereldkam pioen Italië had het zelfvertrouwen aanzienlijk versterkt. En tegen de Zuidkoreanen, die in hun eerste wedstrijd met 3-1 van Argentinië verloren, werd dan ook op winst gerekend. Nu moest de formatie van coach Ivan Vutsov ook wel van een overwinning uitgaan, omdat een gelijkspel of een nederlaag bij na uitschakeling zou betekenen in groep A. Wat dat betreft hadden de Bulga ren gisteren voor zo'n 45.000 toe schouwers in het geheel onover dekte Olimpico-stadion een droomstart. Terwijl de regen met bakken uit de hemel viel en het voortdurend hevig onweerde, kwam Bulgarije na twaalf minu ten al op voorsprong. Een hoge voorzet vanaf links werd slecht verwerkt door doelman Yung Kyo Oh. De middenvelder Plamen Ge- tov ving de bal op de rand van het strafschopgebied op en schoot de bal met een beheerste lob in het doel,1-0. Dat doelpunt was een fikse tegen valler voor de Aziaten, die ook op een zege rekenden. Die vroege ach terstand bracht Zuid-Korea echter niet uit evenwicht. Integendeel: bondscoach Jung-Nam Kim stuur de veel manschappen naar voren. Het gevolg was een geweldig over wicht van de opnieuw hard spelen de Zuidkoreanen (Joo-Sung Kim liep al snel tegen een gele kaart op). Het best werd dat geïllustreerd door een cornerverhouding van vijf tegen nul in het voordeel van Zuid- Korea. De Aziaten, die bij een nederlaag hun koffers zouden kunnen pak ken, kregen ook enkele kansen in die eerste periode. Zo ging een vliegend schot van Joo-Sung Kim rakelings over en een knal van Park verdween net naast het doel. Bulgarije was nog eenmaal gevaar lijk via Mladenov (hij was hersteld van zijn blessure, opgelopen in de wedstrijd tegen Italië), maar zijn schot verdween in het zijnet. Met die schaarse hoogtepunten moesten de doorweekte toeschou wers het in die matige eerste helft doen. Na de pauze was goed voetbal bijna niet meer mogelijk op de zompige' grasmat. Passes kwamen maar zel den meer aan en de spelers hadden moeite om zich op het gladde veld staande te houden. In het tweede deel van de wedstrijd bleef Zuid- Korea wel het beste van het spel houden. De Aziaten, die tegen de Argentijnen ook al bewezen had den uitstekend in conditie te zijn, drongen de Bulgaren geheel terug op eigen helft. In de 65e minuut was Zuid-Korea dicht bij de gelijkma ker, maar Park schoot uit een moei lijke hoek op de paal. Vijf minuten later was het wel raak. Invaller Kim II pikte uit een diep tepass de bal op en schoof het speeltuig in de uiterste hoek, 1-1. En gezien de verhoudingen in het veld was dat op dat moment een terechte stand. Na die tegentreffer verliet Bulga rije de verdedigende stelling en kwam overduidelijk aan het licht dat de ploeg van Vutsov er beter aan had gedaan de gehele wed strijd aan te vallen. Dan had er beslist meer in gezeten dat het 1-1-gelijkspel. en liet zich door de protesterende Argentijnen niet van de wijs brengen. Na een dergelijke moeilijke beslissing zie je arbiters nog wel eens in elkaar klappen of op zoek gaan naar een gelegenheid om ook de andere partij te belonen. Maar niet Keizer in zijn eerste optreden als scheidsrechter in een WK eindronde. In 1974 kreeg hij de FIFA-badge, moest door de aan wijzing van Charles Corver in 1978 en 1982 bij de buis toekijken, maar was voor deze Mundial ruim van te voren zeker van selectie. De Volendammer leidde de Olympische finale in Los Angeles, was op de WK voor junioren, leidde twee halve finales van de Euro pa Cup en werd met Erik Fredriksson als enige vier keer gevraagd een kwa lificatiewedstrijd te fluiten. De Zweed kreeg de openingswedstrijd, dus vult U maar in. Drie gele kaarten gaf de Nederlander, steeds terecht. Giuseppe Bergomo ge niet de twijfelachtige eer om de eerste geschorste speler op dit toernooi te zijn. Na een handsbal tegen Bulgarije werd hij nu bestraft wegens een over treding tegen Borghi. Bij Argentinië gingen middenvelder Giusti na een schofterige overtreding tegen Calde- resi en verdediger Garre op de bon, hun tweede is een kwestie van een of twee wedstrijden. Argentinië kwam in de tweede helft niet meer tot een uitgespeelde kans, Maradona redde het vege lijf door zich koest te houden, tweemalig schutter Valdano bleef tegen Bergo- mi onzichtbaar en Borghi verdween naar de kant, Enrique verving hem. Een aanvaller voor een verdediger, voorzichtigheid troef. Het laatste Ita liaanse wapenfeit kwam van Bruno Conti, een schuiver tegen de paal. Daarmee waren de Italianen in Pue bla aan het einde van hun krachten, de bal rondspelend haalden zij sim pel het einde, ook al omdat de Zuida merikanen niet verder aandrongen. Een kwestie van rekenen. De karakteristiek is: Argentinië - Italië 1-1 (1-1). 7. Altobelli strafschop0-1,34. Maradona 1-1. Scheids rechter: Jan Keizer (Ned), toeschouwers: 25.000. Gele kaarten: Giusti ArgGarre Argen Bergomi Ita Argentinië: Pumpido; BrownRuggeri, Garre: Batista (59. Olarticoechea), Borghi (74. Enrique), Maradona en Giusti; Cucciuf- fio, Burruchaga en Valdano. Italië: GalliScirea; Bergomi, Vierchowod, Cabrini; Conti (63. Vialli), Bagni, De Napoli (88. BaresiDi Gennaro; Galderisi en Altobelli. LEON (AFP) - Michel Platini, de aanvoerder van het Franse voetbalelftal, stapte als een tevreden man onder de douche vandaan. „We hadden angst voor deze wed strijd, maar we zijn in onze opzet geslaagd. De organisa tie binnen onze ploeg heeft zichzelf betaald. Taktisch waren we sterk. De motivatie en de lichamelijke conditie waren ook veel beter dan in het duel tegen Canada. Wat mezelf betreft, ik denk dat ik een van de betere wedstrij den van de laatste tijd heb gespeeld. We kunnen ons nu in alle rust voorbereiden op het afsluitende voorronde-duel tegen Hongarije. Ik denk, dat ik vrijdag maar eens ga kijken naar de wedstrijd van de Hongaren tegen Cana da". Henri Michel, de trainer van Frankrijk, deelde de stand punten van Platini:.,Ik ben zeer tevreden met het gelijk spel. We waren na de show van de Sovjetunie tegen Hongarije en onze zwakke vertoning tegen Canada be hoorlijk geschrokken. In vier dagen heeft de ploeg zich geweldig hersteld. Conditioneel en speltechnisch hebben we ons geweldig verbeterd. De verdediging heeft de vleugels goed geblokkeerd, daar komt het Russische gevaar vandaan. Het middenveld werkte beter samen en voorin werd de ruimte goed benut. De kwalificatie voor de volgende ronde zie ik optimistisch tegemoet. We gaan tegen de Hongaren niet rekenen, maar zullen vol op de winst speién". Wapenstilstand van Fransen en Russen LEON (GPD) - Met respect komt de voetbalwereld doorgaans niet erg ver. Tien tegen een dat het publiek van een koude kermis thuiskomt en dat een ontmoeting meestal in een puntendeling eindigt. In het snikhete Leon was die theorie volledig van toepassing op Frankrijk-Sovjet-Unie (1-1). Vooraf beschouwd als het pronkstuk van groep C kon de bot sing tussen de twee sterkste Europe se landen van dit moment maar ma tig bekoren en hadden de twee groot machten meer oog voor elkaar dan voor het doel van de tegenpartij. Het resultaat was daarom even terecht als logisch ondanks de benauwde momenten die Frankrijk in de slotfa se moest doormaken. Toch kende deze ontmoeting na af loop wel degelijk een winnaar en een verliezer. De eerste is de equipe van de Sovjet-Unie, dat zich met het af sluitende duel tegen dreumes Canada in het vooruitzicht al bijna verzekerd weet van de eerste plaats in de poule. De verliezer van gisteravond is der halve Frankrijk. Platini c.s. hebben tegen Hongarije vermoedelijk genoeg aan een gelijkspel om een ronde ver der te komen, maar stuiten vervol gens in Mexico-Stad op Italië of Ar gentinië. Die heel wat zwaardere confrontatie dan de Russen wacht in Leon was na de schrale winst (1-0) op Canada ech ter nog amper te voorkomen. Be vreesd als zij bovendien te voren al waren voor de kracht van het veredel de clubteam van Dynamo Kiev en zich te pletter geschrokken van de manier waarop de Russen drie dagen eerder de vloer hadden aangeveegd met Hongarije (6-0), was voorzichtig heid troef. Het vervelende voor de 36.000 toeschouwers was echter dat de Sovjet-Unie er eender over dacht en evenmin als verliezer het stadion wil de verlaten. der gehalte zijn dan Rats en Belamov. De bezetting van de frontlinie, die door de al maandenlang met een knieblessure sukkelende Touré bedui dend aan kracht heeft ingeboet, was al vooraf de grote vrees van Michel Platini. Tegen Canada en gisteravond in Leon werd die angst nog eens bewaarheid. Drie dagen geleden tegen Canada nog stormachtig omhelsd vanwege zijn winnende treffer, kwam Jean-Pierre Papin nu nauwelijks in het stuk voor. De toekomstige spits van Olympique Marseille, dat zijn tweejarig contract bij Club Brugge afkocht, valt echter amper iets te verwijten. Bij gebrek aan beter maakte de 22-jarige Nor- mandiër pas dit voorjaar zijn debuut in het Franse nationale elftal, nadat hij anderhalf jaar geleden nog uit kwam voor de derde divisieclub Vi chy. Van daaruit verhuisde Papin naar Valenciennes, waar scouts van Club Brugge Papin ontdekten en hem naar Vlaanderen haalden. „Het is net een sprookje", kraaide de gemoedelij ke Fransman van plezier, toen Henri Michel, de bondscoach, die acht jaar geleden in Argentinië nog deel uit maakte van de Franse ploeg, hem in de basis opnam. „Dit gevoel is niet te beschrijven. Ik ben pas 22, maar ik kan nu al mijn memoires schrijven". De stand in groep A: Argentinië 2 1 1 0 3 4-2 Italië 2 0 2 0 2 2-2 Bulgarije 2 0 2 0 2 2-2 Zuid-Korea 2 0 1112-4 Resterend programma: 10 juni: Zuid- Korea-Italië en Argentinië-Bulgarije. De stand in groep C: Sovjet-Unie 2 1 Frankrijk 2 1 Canada 1 0 Hongarije 1 0 Resterend programma: garije-Canada; 9 juni. 7-1 2-1 0-1 0-6 6 juni: Hon- Hongarije- Frankrijk en Sovjet-Unie-Canada. Het duel tussen de twee landen, die een bijna identieke speelspijl hebben en die technisch nauwelijks iets voor elkaar onder doen, speelde zich daar door grotendeels af op het midden veld. De beide spelmakers, Platini en Jacovenko ontliepen elkaar daarbij zoveel mogelijk en kwamen beiden niet veel verder dan wat spelbetrek- ken. Het aantal scoringskansen was daardoor op de vinger van een hand te tellen. Even perfect hielden beide ploegen elkaar in evenwicht waar het ging om de overtredingen (14) en de gele kaarten. De voor een Brazi liaan wel erg secuur en consequent arbitrerende Filho slingerde in het eerste part twee Russen (Rats en Belamov) en vervolgens twee Fran sen (Amoros en Fernandez) op de bon. Maar ook na de rust kon er bij Filho niks door de beugel en kwamen Frankrijk (24) en de Sovjet-Unie (25) daardoor op het ogenschijnlijk forse aantal overtredingen van 49. Toch bestonden er ook wel degelijk verschillen tussen de twee propagan disten van het Europese voetbal. Op het middenveld mogen beide landen dan gelijkwaardig zijn, in het hart van de verdediging maar vooral in de aanval heeft de Sovjet-Unie duidelijk meer te bieden. Voorin moeten de Fransen zich behelpen met Stopyra en Papin, die van een duidelijk min- LISSABON (AFP) - De spelers van het Portugese elftal, die zich voor het begin van het toernooi in Mexico nog druk maakten over hun inkomsten, hebben zich woensdag gulle gevers getoond. De voetballers staan hun winstpremie van de wedstrijd tegen Engeland (1-0) af aan een opvangcentrum voor wees kinderen in de Portugese plaats Setu- bal. Dat is in totaal een bedrag van 40.000 gulden. Carlos Manuel, de ma ker van het enige doelpunt, nam het initiatief tot de actie. MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Na de wedstrijden Italië - Argentinië en Sovjet-Unie - Frankrijk, beiden geëindigd in 1-1, delen de Italiaan Altobelli en de Argentijn Valdano de eerste plaats van de lijst van topsco rers met ieder twee treffers. De lijst ziet er als volgt uit: 2 doelpunten: Altobelli (Ita) en Valdano (Arg) 1 doelpunt: Alejnikov (Sov), Allofs (Wdl), Alzamendi (Uru), Belanov (Sov), Carlos Manuel (Por), Chang-Sun (Z-Kor), Elkjaer-Larsen (Den), Fernandez (Fra), Maradona (Arg), Papin (Fra), Quirarte (Mex), Rats (Sov), Rodionov (Sov), Romero (Par), Ruggieri (Arg), San chez (Mex), Sirakov (Sov), Socrates (Bra), Vandenbergh (Bel), Whiteside (N-Ier), Jako- venko (Sov), Jaremtsjoek (Sov) en Zidane (Alg). Of de Fransen daar veel mee opschie ten is vers twee. De kennis, ervaring en kwaliteit die de Europese kam pioen in acht jaar verzamelde, zal in Mexico het onbetwiste hoogtepunt moeten krijgen. Voor de halve fina list van vier jaar geleden, die in Sevilla schlemielig zijn Waterloo vond, is dit W'K de laatste kans om de kroon op het werk te zetten. Maar met een fiks aantal dertigers in de ploeg als Giresse, Platini, Tigana en Bossis is het zeer de vraag of Frank rijk de zware inspanningen van een mammoettoernooi als dit WK tot het einde toe kan volbrengen. Datzelfde geldt bij de Russen voor Oleg Blochin, die gisteravond als in valler mocht opdraven en zijn 103e interland speelde. De Europese voet baller van 1975 is al lang over zijn hoogtepunt heen en bleek in het half uur dat hij mocht meespelen tot wei nig tot niets in staat. Het zal daarom weieens zijn laatste optreden in de Russische ploeg geweest kunnen zijn. De ooit alom aanbeden aanvaller kwam in het veld pal nadat Vasili Rats met een verwoestend afstand schot de Fransen dwong initiatief te nemen. Toen bleek andermaal dat de Russen toch niet zo stoicijns zijn als eerder werd verondersteld. De eerste bewijzen daarvoor leverden Demjanenko en de zijnen al in het slotkwartier van de eerste helft, toen zij zich wat al te gemakkelijk lieten provoceren en onmiddellijk kinderlij ke fouten begonnen te maken. De tweede aanwijzing daarvoor kreeg het plotseling fel meelevende publiek na de schitterende openingstreffer, die binnen tien minuten werd gevolgd door de gelijkmaker van Luis Fernan dez op aangeven van Giresse. Vanaf dat moment kon de wapenstil stand weer worden gesloten, maar doorbrak de Sovjet-Unie het pact in het slotkwartier met vier levensge vaarlijke hoekschoppen op rij van Rats. Daarbij schoot Amoros bijna in eigen doel en verhinderde Bossis op de doellijn maar net de winnende Russische treffer. Dat lot had Frank rijk ook niet verdiend. Het verlies van de eerste plaats en de gele kaar ten voor Fernandez en Amoros, waar bij het voor deze twee spelers niet zal blijven, waren al erg genoeg. Karakteristiek: Frankrijk - Sovjetunie 1-1 (0-0), 54. Rats 0-1, 61. Fernandez 1-1. Scheidsrechter: Arppi (Bra). Toeschou wers: 25.000 Gele kaarten: Rats en Belanov beiden Sov), Fernandez en Amoros (beiden Fra). Luis Fernandez ligt juichend op de grond nadat hij zijn ploeg naast Rusland heeft gebracht. Manuel Amoros en Jean Pierre Papin delen in de feestvreugde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 25