Julio Cesar Romero: de hoop van I PZC/ sport Mexicostad verscherpt veiligheids maatregelen Madjer uit ziekenhuis dataflmw Havelange licht niets toe DICTATOR 'VORDERDE' DE ENIGE VOETBALHEïj 24 Ideaal Aanpassing Te hoog Sport op tv Niet wanhopen XPC-XT Gewicht Oefenpartner Transfer Terneergeslagen Veel kaarten Artiesten Discipline Veel geld VRIJDAG 6 JUNI 1986 Nederland kan in 1988 Europees kampioen worden IDoor Ton de Ruiter MEXICO CITY - De ministers van buitenlandse zaken van de Benelux komen gezamenlijk zelfs niet aan het aantal kilometers dat Heinz Marotzke, de globetrotter van de wereldvoet balbond, reist. Hij is in alle 152 lidstaten van de FIFA zeker driemaal geweest, bezocht vorig jaar 84 landen en zat daarmee op een totaal van een miljoen kilometer. „Ik ben voor het wereldkampioenschap voetbal nu vier weken in Mexico. Sinds ik dit werk doe is het niet voorgekomen dat ik zo lang op dezelfde plaats was, ook thuis niet". Thuis is West-Duitsland, waar de baan. In Moskou won de jeugdpioeg geworden waar technisch adviseur van de FIFA voet bal speelde in de amateurtop en onder andere trainer was van Hamborn'07, assistent van Hennes Weisweiler bij FC Köln en Schalke'04 voordat hij zijn vleugels uitsloeg. Niet ver om te beginnen, Fortuna'54 in Geleen. „Een prima elftal", herinnert de vijftiger zich nog. „Ik was daar trainer in 1965, 1966, Cor van "der Hart speelde nog, Spitz Kohn, Jan Notermans, Peter Beenen, Jef Vliers een Belg". Van Limburg vloog Marotzke verder uit, met Ghana plaatste hij zich voor de Olympische Spelen van 1968 en 1972, met Nigeria voor het Olympisch voetbaltoernooi van 1976. Zijn goede werk in de Afrikaanse landen, zijn ervaring in het voetbal van hoog tot laag en zijn kennis van het Spaans, Engels, Duits en Frans maakte hem voor de FIFA tot de ideale ontwikke lingswerker. Een functie die ge creëerd werd toen 's werelds grootste limonadefabriek in ruil voor reclame bereid bleek miljoenen guldens te stoppen in de ontwikkeling van het voetbal. Sinds 1977 geeft Heinz Marotzke trai nerscursussen, doet bijscholingswerk en houdt lezingen, in het begin vooral in Afrika en de eilanden in de Zuidzee, nu in alle lidstaten van de FIFA. De Westduitser analyseerde het wereld kampioenschap voetbal van 1982, de voorbereiding, de opbouw, de training van de ploegen en trok daarmee het afgelopen jaar de wereld in. Salaris en vliegkilometers werden betaald door de limonade-gigant. De FIFA doet goed werk, is de over tuiging van Marotzke; de voetballan den uit de Derde Wereld willen dat best beamen. Ze vinden dat Havelan- ge en de zijnen om die reden de verhoudingen gelijk moeten trekken. Wat ze onder andere scheef vinden is de deelname aan deze eindronde. Twee landen uit het werelddeel Afri ka, drie alleen al uit de Europese natie Groot-Brittannië, in totaal uit Europa veertien deelnemers. De twee Afri kaanse landen moeten op de lange weg naar kwalificatie 42 hindernissen nemen. MEXICO STAD (Reuter/DPA) - De Mexicaanse overheid heeft de veiligheidsmaatregelen ver scherpt naar aanleiding van de wilde taferelen na de zege van 2-1, die het gastland van de wereldtitelstrijd dinsdag op België boekte. De politiesterkte zal aanmerkelijk worden ver hoogd en voor de voetbalsup porters worden in Mexico-stad speciale plaatsen aangewezen, waar zij hun vreugde kunnen uiten. Na het duel tegen de Belgen liep het door ruim honderdduizend mensen gevierde feest op de Pa- seo de la Reforma Avenue uit op de massaal protest tegen de re gering. met vechtpartijen, 187 arrestanten en meer dan twee honderd gewonden als gevolg. Het gemeentebestuur van de hoofdstad, bang voor een nog ergere versie na Mexico's tweede duel, is in de nacht van woens dag op donderdag met de top van de politie in spoedzitting bijeen geweest. Belangrijkste maatregel is de versterking van de politiemacht op strategische punten. Het historische Zacalo- plein krijgt, net als de overige monumenten, extra surveillan ce. Bovendien mogen alcoholi sche dranken niet meer op straat worden verkocht en genuttigd. Hoofdofficier van justitie Renato Sales Gasque maakte na de ver gadering de namen bekend van 63 arrestanten, die strafrechter lijk zullen worden vervolgd. Hij waarschuwde ervoor, dat justitie ook na de tweede wedstrijd, za terdag tegen Paraguay, indien nodig streng zal optreden. van Nigeria het wereldkampioen schap onder zestien jaar, een finale tegen West-Duitsland. Dat ploegje van Nigeria werd getraind door door een jongen die vijf jaar bij mij in het elftal speelde en die ik tot trainer opgeleid had. Vroeger en ook nu nog hoorde je over het Afrikaanse voetbal indianenverhalen, van medicijnman nen, van tovenaars, van wilde dansen om de kracht weg te nemen bij de tegenstander. Altijd wordt me ge vraagd te vertellen over het gedoe rond het voetbal, maar dat weiger ik pertinent, daarover praten vind ik het naar beneden halen van je eigen vak". „De waardering voor Afrika vind ik overigens terecht. Als Kameroen in 1982 één doelpunt meer gescoord had dan was Italië nooit wereldkampioen bedenk dat wel. Nog voor enkele jaren liepen de Afrikanen daar waar de bal was, zoals bij ons de allerjongsten. Ze voetbalden als hun muziek, open, agressief. Zaire speelt zo nog, die verliezen met hoge cijfers. Wat de anderen geleerd hebben is gedisciplineerd te voetballen. We heb ben ze echt het catenaccio niet bijge bracht, kunnen ze niet eens, is tegen hun natuur. We hebben ze geleerd meer geordend te voetballen". Vooral de jeugdploegen presteren goed, waar volgens Marotzke door de Afrikanen ten onrechte de conclusie aan verbonden wordt dat ook Marok ko en Algerije op dit wereldkam pioenschap verder moeten komen Marotzke: „Het duurt echt nog jaren voordat Afrika op gelijke hoogte komt, in Europa wordt al meer dan honderd jaar gevoetbald, in Afrika zijn we net twintig jaar gericht bezig. Het niveau zal heel langzaam vooruit gaan, omdat aan de onderkant nog veel te doen is. Een goede organisatie van de bonden, sterkere competities, een betere begeleiding van de jeugd. Als je als trainer via Geleen naar Afrika vertrekt, dan vergt dat een enorme aanpassing, de mentaliteit is anders. En van een trainer uit Euro pa worden wereldprestaties ver wacht, terwijl de omstandigheden waaronder je moet werken aller minst van wereldklasse zijn". De Westduitser ondervindt wel dat met veel meer respect naar de voet baldreumesen gekeken wordt. „Senti menteel gezien was het vorige seizoen het meest succesvolle uit mijn loop- Heinz Marotzke Belgie 2 14.00-19.00 uur, open Franse ten niskampioenschappen op Ro land Garros. 19.30 uur, samenvatting Zuid- Korea-Bulgarije. 19.45 uur. rechtstreekse reporta ge Brazilië-Algerije. 21.50 uur, uitgebreide samenvat ting van Hongarije-Canada. 23.25 uur, samenvatting van Brazilië-Algerije. 23.45 uur, rechtstreeks verslag van Engeland-Marokko. Nederland 2. 12.00 uur, open Franse tennis kampioenschappen op Roland Garros. 17.30 uur, Studio Sport, samen vatting van de open Franse ten niskampioenschappen. 19.55 uur, rechtstreeks verslag van Brazilië-Algerije. 21.50 uur, samenvatting van Hongarije-Canada. 23.50-01.50 uur, rechtstreeks ver slag van Engeland-Marokko. dan de tweede ronde. „De verwach tingen liggen veel te hoog. Natuurlijk kunnen Algerije en Marokko de ver richtingen op het junioren-WK niet evenaren. Realiteit is dat de tweede ronde al een stap vooruit zou zijn. Onderzoek heeft geleerd dat tachtig procent van de spelers uit de Europe se jeugdploegen van onder de zestien en honderd procent uit de teams van onder de achttien afkomstig zijn van profclubs. Dat zijn jongens die leven als beroepsvoetballers. Die krijgen een veel betere opleiding dan de Afrikanen". De plaatsing van Canada, Irak, Alge rije en Marokko komt voor Marotzke niet als een verrassing. Succes komt niet uit de lucht vallen, is zijn stelre gel. Canada bijvoorbeeld, geen com petitie, geen goede opbouw bij de jeugd. „Maar op de Olympische Spelen in Los Angeles werden ze maar net ver slagen door Brazilië, anders hadden ze in de finale gestaan, ze waren op het WK voor junioren in Rusland en in 1979 op hetzelfde kampioenschap in Japan. Die kampioenschappen voor junioren, dat is een goed initia tief van Havelange geweest. Van die jonge spelers wordt meer geëist, ze doen ervaring op, voetballen tegen sterke leeftijdgenoten. De ploeg van Honduras was in 1982 op het WK met acht spelers uit het jeugdelftal van 1977. De ontwikkeling van Kameroen zag je aankomen. Irak plaatste zich voor de Olympische Spelen van 1980 en 1984. zegde om politieke redenen af voor een juniorenkampioenschap. Al gerije en Marokko zijn altijd bij de top in Afrika. Ik ben nu met de statistici van de FIFA aan het uitzoeken hoe veel spelers op dit WK zijn die meege daan hebben aan de titelstrijd voor junioren in 1981". Marotzke, tobbend met, zijn stropdas omdat hij naar de zoveelste cocktail party van de wereldvoetbalbond moet en daar niet in trainingskledij kan verschijnen, herinnert zich dan dat ook het Nederlandse jeugdelftal op zo'n jeugdtitelstrijd present was, het WK voor junioren, twee jaar terug met Kees Rijvers als coach in Mexico. Vanenburg en Been maakten op hem toen de meeste indruk. „Ik ben veel op reis geweest, eigen lijk weet ik niet waar die jongens gebleven zijn. Ach, ze hebben de tijd. Uit ervaring weet ik dat een jeugd pioeg die op het WK geweest is nog vijf jaar nodig heeft om uit te groeien tot een volwaardige ploeg. Neder land hoeft niet te wanhopen, volgens mijn theorie moeten ze in 1988 Euro pees kampioen kunnen worden, die vijf jaar heeft een ploeg echt nodig". GUADALAJARA (SID) - De Algerijn Rabah Madjer, die dinsdag in de wedstrijd tussen Algerije en Noord- Ierland bij een hosting met een tegen stander een hersenschudding en een shock opliep en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is woens dag weer bij zijn ploeg teruggekeerd. Het is nog de vraag of de 27-jarige Noordafrikaan, die bij het Portugese FC Porto speelt, vrijdag weer voor Algerije zal kunnen uitkomen in het duel met Brazilië, dat in Guadalajara wordt gespeeld. Advertentie een complete PERSONAL COMPUTER f2995,- ex. btw computer-toepassingen damplein 30/32 middelburg 01180 37700 Voetballen in een drukkende hitte en op grote hoogte, blijkt een gunstige invloed te hebben op het lichaamsge wicht. Althans, voor mensen die enige kilogrammen willen kwijtraken. Voor en na het duel van de Polen tegen Marokko, begaven de Polen Matysik, Boniek en Smolarek zich op de weeg schaal. Kampioen-afvaller ivas mid denvelder Matysik. Hij bleek in de negentig minuten tegen de Marokka nen vier kilo lichter te zijn geworden. Boniek en Smolarek volgden op an derhalve kilo. ploeg volgen, zijn teneer geslagen door het verlies. Een aantal van hen heeft al contact gehad met de redac ties en gevraagd of ze al naar huis terug konden. Om tijdens de training twee elftallen te kunnen formeren, heeft de Brazi liaanse coach Tele Santana de hulp ingeroepen van spelers van Universi- dad de Guadalajara. De Mexicanen mogen meespelen als Braziliaanse ve detten rust moeten nemen vanwege blessures. De grote nederlaag van het Hongaar se nationale team tegen de Sovjet- Unie heeft niet alleen zijn neerslag gehad op het moreel van de spelers. Ook de veertig journalisten die de In twaalf eindronde-ivedstrijden heb ben de scheidsrechters al twintig keer geel getrokken. Engeland, Italië, Me xico, Noord-Ierland, Zuid-Korea en Uruguay hebben elk twee spelers met Julio Cesar Romero, in het midden, scoorde in de wedstrijd tegen Irak - woensdag - het enige en winnende doeipl van de wedstrijd. MEXICO-STAD (ANP) - Alfredo Stroessner, de dictator-president van Paraguay, bemoeit zich met alles. Zeker met voetbal, omdat hij liefheb ber is en omdat die sport de gelegen heid biedt een iets andere dan nega tieve publiciteit over zijn land los te maken. Hij is er - en niet eens indirect - zelfs een beetje verant woordelijk voor dat zijn kleine Zuid- amerikaanse land voor het eerst na 28 jaar weer deelneemt aan de eind ronde van een wereldtoernooi. Er waren moeilijkheden tussen de nationale voetbalbond, Fluminense en Julio Cesar Romero over het spe len van wedstrijden in de tweede Zuidamerikaanse kwalificatie-ronde. Stroessner heeft toen zijn onbeperkte macht aangewend om Romero, de enige echt grote voetballer die zijn land op dit moment bezit, in het elftal te krijgen. Fluminense, de Braziliaan se bezitter van de ster-voetballer, wil de Romero niet echt graag afstaan voor de uitwedstrijden tegen Chili en Columbia, hoewel de Paraguayaanse bond, via voorzitter Manuel Jesus Palares een overeenkomst had afge sloten met de Braziliaanse vereniging en Fluminense's president Schwartz een financele vergoeding had overge maakt. De dictator verzocht de vader van Romero zijn invloed te willen aanwenden, om de begeerde zoon niet alleen in de thuiswedstrijden te Asun cion, maar ook in Bogota en Santiago op het veld te krijgen. En als ergens de verzoeken van de president bevelen zijn, dan is het wel in Paraguay. Ik ben een aanvaller, maar als Re mij op het middenveld laat spelen, omdat hij denkt dat het beter is voor de ploeg, doe ik dat zonder aarzeling. Wanneer hij denkt dat hij het meest aan mij heeft als stopper, dan speel ik stopper. Dit toernooi is namelijk zo verschrikkelijk belangrijk voor ons. Voor de sport, maar ook voor het land zelf. Hier zijn wij in de gelegenheid public relations voor Paraguay te bedrijven, wanneer wij wat bereiken, zullen veel mensen zich misschien voor het eerst realiseren dat het land Paraguay bestaat. Daarvan zullen niet alleen de voetballers beter wor den, ook de regering en waarschijnlijk ook de gewone mensen." „Ik ben in 1980 naar New York ge gaan voor het geld. Maar toen ik het kreeg, merkte ik dat het toch niet alles voor mij is. Cosmos was een circus, met nummertjes van Pele en Chinaglia, van Beckenbauer en nog handenvol groten uit het internatio nale voetbal. Zij waren artiesten, maar ik voelde mij meer voetballer. Ik kon er verdienen, maar niet leren. En ik was pas negentien. Het was in New York, in het begin van de jaren tachtig eigenlijk een frustrerende si tuatie. Je krijgt waarnaar je jaren hebt verlangd: geld. Toch ben je niet gelukkig". Ik vind het in mijn hart ook niet zo erg dat de goudmijn uitgeput raakte. Ze ker niet toen ik via Carlos Albertol contract bij Fluminense aangebo| kreeg. Ik kon transfervrij uit York vertrekken. Fluminense v| mij goed betalen. Het paste precie mijn straatje, want ik kon weer g| voetballen. En achteraf gezien dat toch wat ik het liefste wilde.1 „Onze economische situatie", Romero uit, „is niet geschikt topsport. Wel voor sport, voor I andere leven dus, dat de geul maatschappij even naar de acif grond plaatst. Wij hebben best gq voetballers in ons land, maar missen is de felle competitie, die j tere landen wel kennen. De schol dus door strijd. Misschien dat wijl stap vooruit kunnen doen, wamf wij in Mexico wat bereiken. Uit groep, zonder de groten uit het I reldvoetbal, moeten wij toch de eel ronde kunnen overleven. Ik vindl het een geweldig succes voor ons| zijn." ,Ik denk dat het moet kunnen, nationale voetbal is niet minder dat van Brazilië, Argentinië of 1 guay. Wij hebben misschien wat q der keus aan spelers, maar wij bi ten iets dat zij minder hebben. Dl pline. En dat telt zwaar." Aanvl ding van het gezag, ook wel disci ne genoemd, is een bijna-vanzelfsl kendheid in het Paraguay van vl balliefhebber Alfredo Stroessneif een waarschuwing. Wie twee kaarten heeft ontvangen, mag de daarop vol gende wedstrijd niet meedoen. Eike Immel, de derde doelman van het Westduitse elftal, heeft in Mexico alle tijd om zijn persoonlijke zaken te behartigen. De 25-jarige goalie van Borussia Dortmund kwam donderdag tot overeenstemming met Vfb Stutt gart voor een contract van drie jaar. Dortmund, dat tot 1988 nog een over eenkomst met Immel heeft, vraagt 2,2 miljoen gulden voor de viervoudig international. Stuttgart, dat onlangs vier miljoen gulden ontving voor de verkoop van Karl-Heinz Förster aan Olympique Marseille, heeft 1,7 miljoen geboden. De vrijwel afgeronde trans fer is de duurste transactie rond een doelman uit de geschiedenis van de Bundesliga. Romero kwam en Paraguay overwon. De kleine spits is namelijk niet alleen een man die uitstekend kan voetbal len, Hij is tevens de voortrekker en het voorbeeld van het elftal van Cayetanp Re. Hij heeft bereikt waar iedere voetballer in het ontwikke lingsland van droomt. Hij heeft een reputatie opgebouwd als sportman (Zuidamerikaans voetballer van het jaar 1985) en geld verdiend. Heel veel geld zelfs, want de jaren bij New York Cosmos en tegenwoordig Flu minense leveren hem per dag aan zienlijk meer op dan in eigen land per maand te verdienen was. Dictators gebruiken sport graag voor de eigen glorie, sportmensen laten zich de belangstelling van El Benefac tor, of hoe het staatshoofd zich dan ook bij voorkeur wil laten noemen, graag aanleunen. Romerito staat er niet helemaal afkeurend tegenover. Maar in zijn gedachten is het toch niet bijna alles voor mij en iets voor de staat. De kleine vleugelspits van Flu minense, die het team van Paraguay als middenvelder heeft gedragen, staat niet het eigenbelang voorop in de Mexicaanse maand. „Ik heb veel aan het voetbal te dan ken. Nu ben ik misschien in de gele genheid iets terug te geven. In die situatie tellen eigen voorkeuren niet. PUEBLA (Reuter) - Een persconfe rentie van voorzitter Joao Havelange van de internationale voetbalfedera tie (FIFA) in Puebla is donderdag op het laatste moment niet doorgegaan. „Het spijt ons, de stroom is uitgeval len, er is geen licht", vertelde een woordvoerder van de FIFA de verza melde pers. Havelange zou een toelichting hebben geven op de mogelijke oplossing van de problemen met de uitzending van de wedstrijden. Een aantal Europese televisiestations heeft de wereldtitel strijd in verband met de vele storin gen al bestempeld als de grootste ramp in de geschiedenis van sport- uitzendingen. Door Gerald Vanenburg De landen die dit jaar aan de wereldkampioenschappen deelnemen zijn wat hun spelopvat tingen betreft te verdelen in drie spelsystemen, te weten: het Westeu ropees, het Oosteuropees en Zuida merikaans. Daarbuiten heb je dan nog de landen zoals Canada en de ontwikkelingslanden, maar deze spelen nog geen duidelijk herken baar spelsysteem. Het zijn stuk voor stuk spelers die op de eerste plaats goede atleten zijn en over een goede conditie beschikken. Ik wil mij vandaag beperken tot het Zuidamerikaanse speltype. Wat be treft deze categorie hebben we al een paar leuke wedstrijden gezien. Het begon natuurlijk met de wed strijd van Brazilië tegen Spanje. Toevallig heb ik die wedstrijd beke ken met een paar spelers van Ajax, waarbij het mij opviel dat er een verdeelde mening was over het gebodene. Maar ik vond het een geweldige wedstrijd, zeer zeker in de tweede helft. Ten eerste viel mij op dat iedere speler van Brazilië over een uitste kende basistechniek beschikt en dat iedereen kan voetballen, welke functie hij ook heeft in het elftal. Dat alles onderbouwd met een ge weldige conditie en fysieke kracht. Door deze eigenschappen is de ploegtactiek ook minder van be lang. Want iedereen staat zijn man netje. Natuurlijk blijft het zó, dat zo'n elftal spelers heeft die de lijnen uitzetten, in dit geval Socrates. Hij heeft zich nadrukkelijk bezig te houden met de verdedigende orga nisatie, maar kan meer energie stoppen in de voortzetting naar voren. Elke speler was in staat, waar dan ook op het veld, een 'een-tegen-een gevecht' te winnen. En dat is niet gering tegen Spanje, een team dat naar Westeuropese maatstaven gemeten hoog moet worden aangeslagen, gezien de tweede plaats bij de EK en de di Spaanse ploegen die in de final zaten van Europa-Cup I tot en m III. Het verschil tussen beide ploeg zat hem mijns inziens dan vooral in de spelopvatting. Spai gaat uit van een elftaltactiek zijn allen achter de bal als verdedigd moet worden en sn uitbreken over de vleugels'. En i opvatting van Brazilië is 'korts weg naar de goal en altijd en voorbereid zijn om de doelgerich actie in te zetten, waar je ook be op het veld of watje functie ook i Gezien het spel in deze wedsth ben ik er dan ook absoluut overtuigd dat de Brazilianen v gaan komen. Het is nog te vroeg o namen te noemen, maar Socrat speelde erg goed. Wat mij ook o viel was de wijze waarop Mud inviel. Ik zit me er dan ook op verheugen dat hij de volgende we strijd helemaal meespeelt. De andere ploegen die onder f Zuidamerikaanse speltype vaU zijn: Mexico, Argentinië, Urugu en Paraguay. De spanning wat onder de Mexicanen moeten prt teren is natuurlijk een extra hant cap. Uruguay compenseert mini techniek met ongelooflijke has heid. Argentinië is gewoon go begonnen, maar het zal zich n moeten bewijzen tegen sterkere 1 genstanders. Daarbij zal het vooral van afhangen hoe Marai na fysiek bestand is tegen de co slagen. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 24