m @GÜ@iR0i-@@ES GROOT Haïti op rand van een burgeroorlog Artsentarieven mogen omhoog naar 2 7 gulden [ARDGAS MINDER GOEDKOOP de PZC vandaag 'fofar-aéeaélek' Hoop Broeders PROTEST TEGEN MINISTERS Investeringen Burgemeester Lek Alarm Motorboten Vlissingen De taaie Franse kali-problemen Koud 229e jaargang no. 132 Vrijdag 6 juni 1986 liet unaniem Uieprijs riminaliteit SLA UW SLAG en win al tennissend de Peugeot 205 Lacoste ■iWmummmum MM I Wisselend, bewolkt met buien. Krach- I tige wind uit west-noordwest. Middag- I temperatuur 14 graden. ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 16810 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Fraude bij de aangifte van gevangen vis is van alle EG- landen het gemakkelijkst in Neder land. De Nederlandse overheid houdt onvoldoende toezicht op de vangsten en treedt het slapst op tegen overtreders, waardoor de vissers bijna worden uitgenodigd te frauderen. Dat staat in een rapport van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, over de nale ving van de vangstbeperkende maatregelen in de Gemeenschap sinds 1983. Van de 90.000 ton in 1984 aan wal gebrachte makreel werd volgens het rapport bijvoorbeeld slechts 27.000 ton aangegeven. Ook blijken Nederlandse vissers veelvuldig vangstgebieden op te ge ven waar zij helemaal niet hebben gevist. Zij vangen hun vis in gebie den waar dat niet mag, maar doen alsof die uit de quota-zones afkom stig is, aldus het rapport. dvies verhoging enzine-accijns DEN HAAG (GPD) - De benzineaccijns en andere belastingen }p energiegebied zouden alsnog (tijdelijk) omhoog moeten. )it adviseren het Centraal Planbureau en de topambtenaren lan de ministeries van financiën, economische en sociale laken aan informateur Jan de Koning en de onderhandelaars }an CDA en VVD. De belastingverhoging is een onderdeel van len bezuinigingsronde op de overheidsuitgaven tussen vijf tien en twintig miljard in de komende vier jaar. Eet voorstel staat in de brief van de Centraal Economische Commissie EEC) waarover de informateur en de Inderhandelaars vandaag (vrijdag) |ullen praten. De twee fracties zijn niddels op de hoogte gesteld van de foorstellen van de topambtenaren. Voordvoerders weigerden echter nu in te gaan op de voorgestelde haatregelen, laat staan dat de twee facties ze zouden hebben overgeno men. et is inmiddels duidelijk geworden at premier Lubbers ernaar blijft stre- en de formatie rond half juli af te |onden. Dat zou het nieuwe kabinet §og gelegenheid geven een volwaardi- ;e begroting bij de Kamer in te die- en. Het is overigens niet zeker of de [formateur vandaag al een globaal kkoord op sociaal-economisch en fi- ancieel terrein kan bereiken met de nderhandelaars De Vries (CDA) en ïjpels (WD). lie plannen van de commissie zijn niet unaniem vastgesteld. Ook na een Iweede, lange vergadering op don- perdag bleek er een verschil van nening te blijven bestaan tussen de Vertegenwoordigers van Financiën fn die van de andere departementen. Financiën deelt de opvatting van mi nister Ruding, die een bezuinigings ronde van minstens twintig miljard loorstaat. De ombuigingen zouden looral gevonden moeten worden door kortingen op de overheidsuitgaven. Pas in tweede instantie zouden de lasten voor burger en bedrijfsleven verhoogd mogen worden. De bewinds man streeft naar een verlaging van pet .overheidstekort tot rond de vier procent van het nationaal inkomen in f990. Zijn partij, het CDA acht een paling tot 5 a 5,5 procent voldoende. Jit jaar bedraagt het tekort ongeveer f,4 procent. Je topambtenaren van Financiën, pconomische- en Sociale zaken en de directeuren van het Centraal Plan Bureau (CPB) en De Nederlandse Bank (DNB) hebben in hun advies tekening gehouden met de voortdu rend laagblijvende prijs voor olie op pe wereldmarkt en de lage koers van tie Amerikaanse dollar. Daardoor da len ook de Nederlandse aardgasin komsten sterker dan verwacht. De al door het demissionaire kabinet voor gestelde bezuinigingsronde van 9,25 niljard is niet voldoende om de extra fcardgastegenvaller (geschat op 1 mil jard) in 1987 te nemen. Jirecteur De Ridder van het planbu reau zei donderdag voor de KRO- fadio dat binnen de CEC gesproken is pver tijdelijke maatregelen om deze extra tegenvaller oj) te vangen. Daar bij moet onder meer gedacht worden aan een tijdelijke verhoging van de pccijns op benzine, terwijl ook de aardgasprijs minder verlaagd zou gunnen worden dan de marktprijzen poor olie rechtvaardigen. Een verho ping van het btw-tarief is al door het demissionaire kabinet voorgesteld en pou ook ingezet kunnen worden om deze tijdelijke tegenvaller op te van- Een. n hetzelfde programma weersprak iuding overigens dat verkiezings-be- often worden geschonden, wanneer Kleine fracties - De kleine fracties can PPR, PSP en GPV in de Tweede Kamer voelen zich in hoge mate bena deeld door voorstellen van het kamer presidium (bestuur) voor een nieuwe ndeling van de werkruimten in het amergebouw aan het Haagse Bin nenhof. Herindeling werd noodzake- ijk als direct gevolg van de uitslag 'an de op 21 mei gehouden verkiezin- en. drie betrokken fracties moeten I ruimte inleveren, zo leren de richtlij nen van het presidium. In een open nrief aan Kamervoorzitter Dolman I noemen zij die richtlijnen ,,in hoge mate onredelijk". de wensen van een aantal demissio naire ministers, die in hun 'politieke testament' om meer geld voor de komende vier jaar hebben gevraagd, niet worden gehonoreerd. „Het me rendeel van die plannen verdwijnt in de papierbak", aldus Ruding. Als het aan hem ligt gebeurt dat ook met de miljard gulden extra voor de bestrij ding van criminaliteit, waarvoor mi nister van justitie Korthals Altes heeft gepleit. In zijn ijver het financieringstekort naar beneden te brengen ziet Ruding zelfs een mogelijkheid de uitgaven AMRITSAR (AP) - Een weduwe van een van de daders van de moordaanslag op de Indiase premier Indira Gandhi is donderdag in staat van beschuldiging gesteld na het doden van een gematigde Sikh. Bimal Khalsa voerde woensdag een groep radicale Sikhs aan tijdens een inval bij de Gouden Tempel van Amritsar. Met getrokken zwaard schreeuwde zij om wraak. De actie was bedoeld om de bloedige ontruiming van de tempel - twee jaar geleden - door het Indiase leger in herinnering te roepen. Bij de gewelddadige herdenking werd woensdag een Sikh gedood die de wacht hield bij de tempel. Bimal Khalsa wordt sindsdien door de politie gezocht. voor defensie niet verder te laten stijgen. Werkgevers en werknemers in de Sociaal-Economische Raad (SER) menen dat er in de komende kabi netsperiode niet valt te ontkomen aan lastenverzwaring voor de bur gers, maar de werkgevers willen het bedrijfsleven ontzien. Dit blijkt uit het ontwerp-advies voor het sociaal-economische beleid van de SER. Het definitieve advies wordt 20 juni vastgesteld. Werkgevers en werknemers zijn het niet eens over de aard van de lastenverzwaring. De vak beweging pleit voor een verhoging van de benzine-accijns, de werkgevers voor verhoging van de BTW-tarieven en een verhoging van de onroerend goed-belasting. Ook over de omvang van de bezuini gingen verschillen zij van mening: de werkgevers willen 17 miljard ombui gen; de werknemers houden het op 13 miljard. Sport verbroedert? Het leek er op na af loop van de ontmoe ting tussen Italië en Argentinië. Diego Ma- radona (links) en zijn schaduw Salvatore Bagni sloten elkaarin de armen, om de vriendschap te beze gelen. In het veld was Bagni ook al vriende lijk geweest voor de Argentijnse superster en verwonderlijk was dat niet. Beiden spe len namelijk voor AC Napoli en Bagni wist tevoren dat al té ruw spel zou betekenen dat zijn familie zou worden bedreigd, net als zijn positie bij de club. Want bij het we reldkampioenschap voetbal lopen de be langen door elkaar. De twee laatste we reldkampioenen Ita lië greep de titel in 1982, Argentinië in 1978) speelden gelijk: 1-1. Datzelfde resul taat behaalden Frankrijk en de Sov jet Unie. Bulgarije en Zuid-Korea eindigde in 1-1. FIFA-globetrotter Heinz Marotzke heeft hoop dat Nederland in de toekomst weer een rol kan meespelen op het hoogste podium. Afgaande op de verrichtingen van het jeugdteam beweert de Duitser dat oranje in 1988 het potentieel heeft om een serieuze gooi te doen naar de Europese titel. PAGINA 24 en 25 PORT-AU-PRINCE (RTR) - De pro testdemonstraties van de afgelopen twee dagen tegen de regering hebben Haiti op de rand van burgeroorlog gebracht, zo heeft de militaire leider van het land, luitenant-generaal Hen ri Namphy, donderdag gezegd. Een sergeant werd doodgeschoten en in de woonwijken van de hoofdstad Port-au-Prince werden woensdag avond auto's vernield door met kap messen zwaaiende menigtes, die bo vendien geld eisten van voorbijgan gers. Veiligheidstroepen schoten in de lucht toen de demonstranten, die het ontslag van drie ministers eisen, in drie krottenwijken barricades hadden opgericht en banden in brand hadden gestoken, zo zeiden ooggetuigen en verslaggevers. In een televisietoespraak, donderdag ochtend vroeg, zei Henri Namphy: „Wij zijn in een situatie beland van branden en barricades...bijna een bur geroorlog. Het land staat op de rand van anarchie". De leider van het ver armde Caribische land, die aan het hoofd staat van de Nationale Rege ringsraad, stelde niet nader aangedui de politici met negatieve ideologieën verantwoordelijk voor de onlusten. De Nationale Regeringsraad nam de macht over na het vertrek in februari van de „president-voor-het-leven" Jean-Claude Duvalier. Een functionaris van het universi teitsziekenhuis heeft verklaard dat zeven mensen zijn opgenomen met schotwonden. In een latere televisie uitzending omschreef minister van binnenlandse zaken Williams Regala de rellen als barbaars. Het leger heeft volgens hem instructies gekregen om (Advertentie) illegale protesten met kracht te on- derdukken. Volgens Regala hebben de demonstranten woensdagavond een sergeant doodgeschoten. Intussen houden de protesten in gro te delen van het land, zoals in Cap Haitien, Jacmel en Petit Goave, aan. Ook in andere gebieden neemt de onrust toe. In Eistere werd een auto met drie Amerikaanse en een Haï- tiaanse inzittende aangevallen. De vraag naar nieuwe lenin gen vanuit de land- en tuin bouw blijft nog steeds sterk oplopen. PAGINA 4 Tot burgemeester van Tholen is benoemd de heer H. A. van der Munnïk, thans burgemees ter van de Groningse gemeen ten Bierum en 't Zandt. PAGINA 17 In een van de vier kerncentra les in het Belgische Doel is opnieuw een lek ontstaan. PAGINA 17 De belangstelling van ouderen om zich aan te sluiten bij de Stichting Bejaarden Alarm Zeeland stijgt sterk. PAGINA 19 De westelijke baan voor mo torboten op het Veerse Meer zal een stuk worden verlegd ten behoeve van de plankzei lers. PAGINA 21 Huib Meerman schiet Vlissin gen in de finale van de beker strijd in het district Zuid. PAGINA 27 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Provincie: 17, 18, 19, 21, 22 en 23 Sport: 24, 25 en 27 WESTDUIN HOTEL**** Koudekerke - Vlissingen - Holland. Het grootste hotel van ZEELAND met een prima restaurant en za- lenaccommodatie. Zeeland Hotels tel 01185 -2510 telex 30186 HMBBBBMIM UTRECHT (ANP) - Het kabinet is akkoord met een verhoging per 1 september van de particuliere tarie ven van de huisartsen van 23,70 naar 27 gulden. Dat hebben de staatssecre tarissen Van Zeil (economische za ken) en Van der Reijden (volksge zondheid) donderdag meegedeeld na afloop van overleg met het bestuur van de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) in Den Haag. Met name de tarieven waren voor de huisartsen destijds aanleiding om in actie te komen. Eind vorige maand bereikten die acties een voorlopig hoogtepunt toen de huisartsen een dag lang „staakten" in de vorm van een zondagsdienst. De normale spreekuren gingen niet door en de huisartsen kwamen alleen nog voor spoedgevallen in het geweer. Later besloot de LHV verdere acties voorlo pig op te schorten en het kabinet tot 1 september de tijd te geven het conflict over de tarieven op te lossen. Volgens LHV-voorzitter W. de Regt is het donderdag overeengekomen tarief het maximaal haalbare op dit mo ment. De leden van de LHV hebben donder dagavond besloten akkoord te gaa met het aanbod van de regering. De plotselinge overeenstemming hangt volgens De Regt samen met de onverwachte weigering van de parti culiere ziektekostenverzekeraars om mee te betalen aan het fonds waarmee een einde zou worden gemaakt aan de hoge sommen die beginnende huisartsen moeten betalen voor de overname van een praktijk, de zoge naamde goodwill. De bijdrage van de verzekeraars aan dat fonds, dertig miljoen gulden per jaar, zou volgens De Regt het particuliere huisartsenta rief met ongeveer drie gulden per consult gedrukt hebben. Nu dat effect wegvalt gaan de tarieven ogenschijn lijk omhoog, maar de oplossing van het goodwill-probleem is waarschijn lijk voorlopig van de baan. „Een cata strofe". aldus De Regt. De ziektekostenverzekeraars en de artsen waren al overeengekomen een fonds te vormen zodat het - kostbare - overnemen van praktijken tot het verleden zou kunnen gaan behoren. Een deel van de verzekeraars ver enigd in de KLOZ zou echter tegen de duur (16 jaar) van de bijdrage 'aan hikken'. ROTTERDAM - Een enorme ravage ontstond op het spoorwegemplacement bij de Vondellingenweg in de Botlek, toen donderdagavond 2 goederentreinen met elkaar in botsing kwamen. Er viel 1 dode, de machinist van een van de treinen. Van één trein raakten 3 tankwagons van de rails, terwijl er 1 deels de lucht in stak. Ook 3 containerwagons van de andere trein raakten van de rails. Advertentie Bent u gehuwd en beiden lid van de KNL T B schrijf dan in voor de voorronde van het echtparen tenniskampioenschap 1986 te Middelburg op 27/28/29 juni. Speelsterkte maximaal C2. Inschrijving t/m 14 juni, kosten 10. Naamadres woonplaatstelefoon opsturen naar W. Bakker, postbus 53, 4330 AB Middelburg of bel voor informatie 01180-27945 na 18.00 uur. "taÈSjT TAe betrekkingen tussen "vh. U Frankrijk en Nederland zijn nog nooit zo goed ge weest als op het ogenblik, zo kan men in Franse diploma tieke kringen in Den Haag van tijd tot tijd vernemen. Ze worden slechts be last door één probleem: de zoutlozin- gen op de rivier de Rijn. Op het eerste gezicht een optimistische beoordeling van de wederzijdse relaties. In werkelijkheid ligt er nog steeds een niet geringe kwestie tussen beide lan den. Bovendien een lang slepende affaire, waarvoor een afdoende oplos sing nog steeds uiterst twijfelachtig is. Dat bleek deze week opnieuw, toen de Fransen plotseling een poging onder namen om te morrelen aan de bepa lingen van het zogeheten Zoutver- drag. Een vertragingstaktiek waarop van Nederlandse kant met zoveel ver ontwaardiging werd gereageerd dat de Fransen op de 51ste zitting van de Internationale Rijncommissie ijlings met de toezegging kwamen, zich aan de uiterste datum voor een daadwer kelijke beperking van de zoutstortin- gen (5 januari 1987) te zullen houden. Alleen werd er niet bijgezegd hoe dat zal gebeuren. De overeengekomen op lossing, injecties van het afvalzout van de Franse kalimijnen in de bodem van de Elzas op 1800 meter diepte, is in Parijs afgewezen. Het komend na jaar zullen er nieuwe voorstellen op tafel liggen, is nu de belofte. Officieel moet Nederland daarmee op het ogen blik genoegen nemen. Het vertrouwen in de goede afloop is met deze Franse uitwijk zeker niet toegenomen. Tien jaar geleden nu al weer - om precies te zijn op 3 december 1976 - tekenden de Rijnoeverstaten na een lange en moeizame diplomatieke voorgeschiedenis het Zoutverdrag over de kwaliteit van het water van de Rijn. West-Duitsland, Frankrijk, Lu xemburg, Zwitserland en Nederland kwamen met elkaar overeen dat maatregelen zullen worden genomen om de zoutlozingen op de Rijn te verminderen. Op het moment van de parafering van het verdrag kieperden de kalimijnen in de Elzas 230 kg zout per seconde in de Rijn. Volgend jaar moet die storting van pekel in de internationale, sterk vervuilde rivier worden teruggebracht met 20 kg per seconde of 1 miljoen ton per jaar. Voor Nederland staat er in deze kwestie veel op het spel. De kwaliteit van het Rijnwater is van levensbelang voor de waterhuishouding in ons land, voor de drinkwatervoorziening en voor niet onbelangrijke onderdelen van de na tionale economie. Onder andere Am sterdam, Dordrecht en de hele provin cie Noord-Holland betrekken hun drinkwater uit de Rijn. De groente teelt in het Westland is erop aangewe zen voor de besproeiing van de gewas sen. Het Rijnwater trekt van de mon ding van de rivier langs de kust naar het noorden en beïnvloedt het (be schermde) Waddengebied. Bovendien is de Rijn bepalend voor de kwaliteit van de toekomstige waterhuishou ding in het gehele zuidwesten van Nederland (Hollandsch Diep, Haring vliet en straks ook de deltameren achter Philipsdam en Oesterdam in het oostelijk deel van de Oosterschel- de>. Zelfs de zoetwaterpijp die moet worden aangelegd ten behoeve van de landbouw op Schouwen-Duiveland wordt uiteindelijk aangesloten op de aanvoer van de Rijn. Het nog altijd gigantische verziltingsprobleem waarmee de Nederlandse waterhuis houding kampt vindt zijn oorsprong grotendeels in de Rijn. En wat dat betreft zijn de Franse kalimijnen de grootste boosdoeners. Het spreekt vanzelf dat Nederland er alles aan gelegen is dat de Fransen hun afspraken, neergelegd in het Zoutverdrag van 1976, nakomen. Jaren heeft het gekost om Parijs zover te krijgen dat men zich bereid ver klaarde te zoeken naar een andere oplossing voor het afval van de kali mijnen dan de traditionele methode van 'gooi het maar in de Rijn'. Van alle kanten werd destijds geprobeerd de impasse te doorbreken waarin de kwestie was terechtgekomen. In de Elzas was steeds veel verzet tegen welke maatregel ook. Even leek dat overwonnen toen in het najaar van 1983 ook de Franse Senaat het Rijn- zoutverdrag bij handopsteken aan nam. Maar inmiddels is het in volle omvang terug: de zoutinjecties in de bodem van de Elzas gaan niet door. Er zal dus een ander plan uit de Franse toverdoos moeten komen. Alleen heeft de ervaring geleerd dat alle eerder bedachte oplossingen op even veel weerstand zijn gestuit. In de Elzas heeft men kennelijk uitsluitend oog voor het eigen milieu. De proble men van het afvalzout uit de kalimij nen zijn er om geëxporteerd te wor den. Toch heeft Nederland met het zout verdrag van 1976 in de hand meer middelen om verbetering van de kwa liteit van het Rijnwater af te dwingen dan in de periode van gemarchandeer en gechicaneer die daaraan vooraf ging. Vervallen de Fransen rondom deze kwestie in hun oude kwaal van vertragen en alleen maar beloven, dan staan de wegen naar de internationale rechter open. Maar de Fransen heb ben ook tamelijk wat te verliezen, wanneer ze vaststellen dat de betrek kingen met Nederland uitsluitend worden belast door de zoutlozingen in de rivier de Rijn. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1