A. van der Munnik urgemeester Tholen Milieu-inspectie; integrale aanpak verder van de grond Opnieuw lek kerncentrale Doel Houding gedeputeerden verdriet PvdA-afdeling FKOMSTIG UIT GRONINGEN Vlissingers uitgesloten van deelname zeeslagZierikzee 'Regionale stichtingen voor rampen bestrijding' tiff PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schade aaii lak auto's door stofdeeltjes Directeur Geene neemt afscheid leerlingenwezen Strandhokjes op Schouwen vernield DIRECTIE: GEEN GEVAAR OMWONENDEN Open dag onderwijs voor volwassenen PAGINA 17 RODE KRUIS: ONDER MEER IN KWESTIE VERDIEPEN WESTERSCHELDE Yerseke Moer r ZEELAND VRIJDAG 6 JUNI 1986 IlISSINGEN - De elektriciteitsprij- ln gaan per 1 juli opnieuw omlaag Is gevolg van de dalende olieprijzen, [ie PZEM sluit zich aan bij deze uededeling die donderdag werd ge- Haan tijdens een ledenvergadering tan de Vereniging van Exploitanten __i Elektriciteitsbedrijven in Neder- Lnd (VEEN) in Arnhem. |e daling zal het grootst zijn in die gebieden waar de stroom uitsluitend of nagenoeg uitsluitend met gas wordt opgewekt. De qasprijs is im mers qekoppeld aan die van de stook olie. Volgens een woordvoerder van de VEEN is nog niet bekend hoeveel de prijzen zullen dalen. Bovendien ver schilt dat per elektriciteitsbedrijf. Ook bij de PZEM was nog qeen berekening gemaakt van de grootte van de te verwachten prijsdaling. Ook in het eerste en tweede kwartaal van dit jaar daalden de elektriciteits tarieven. In gebieden waar stroom wordt opgewekt met gas liggen de prijzen voor kleinverbruikers inmid dels drie cent per kilowatt-uur lager dan eind 1985. [HOLEN - De 48-jarige CDA'er H. A. van der Munnik, burgemeester van de Groningse gemeenten Bierum en 't fandt, is donderdag bij koninklijk besluit benoemd tot [urgemeester van Tholen. Hij zal per 1 juli zijn nieuwe baan beginnen. Hiermee komt een einde aan de burgemeesterloze [eriode in Tholen, die ontstond toen de voormalige burge- aeester E. Baerends op 18 september vorig jaar door een j-ongeval om het leven kwam. fan der Munnik heeft een ambtelijke fopbaan achter de rug. Voordat hij in tot burgemeester van de twee jlroningse gemeenten werd benoemd [as hij plaatsvervangend chef kabi- van de commissaris der koningin i Overijssel. zijn eerste reactie op het nieuws Iprak de Groninger van een „zeer tererende benoeming, die ik met [reugde begroet". Van der Munnik [eeft als reden om naar het burge- neestersambt in Tholen te sollicite er: op, dat hij altijd al een voorliefde 1 voor plattelandsgemeenten. „Bie- um en 't Zandt tonen een overeen komst met de gemeente Tholen", al- lus Van der Munnink. De nieuwe lerste burger van Tholen is getrouwd In heeft twee kinderen, een zoon van |6 en een dochter van 12 jaar. be twee gemeenten waar Van der llunnink momenteel burgemeester is, lellen samen 6800 inwoners. De ge- neente Bierum is de grootste met 1300 zielen, terwijl 't Zandt 2500 inwo- jers heeft. Van der Munnik, die in het ïroningse Lottersum is geboren, kerkte na zijn hbs-opleiding eerst Inkele jaren in het bedrijfsleven, om daarna over te stappen naar de amb telijke wereld. Daarvoor volgde hij verschillende opleidingen gemeente administratie. Aanvankelijk richtte hij zich op de financiële richting, maar later ging hij de bestuurlijke kant op. Als ambtenaar werkte hij onder meer in Staphorst, De Bilt en het gewest Kennemerland. Hij was belast met de opbouw van het gewest. Naast zijn functie als burgemeester bekleedt Van der Munnik nog een aantal andere openbare functies. Hi, is voorzitter van de provinciale Gro ninger vereniging Het Groene Kruis lid dagelijks bestuur van de provin ciale raad voor de volksgezondheid voorzitter van het CDA-gemeentebe stuurdersoverleg Eemsmond, waarin acht gemeenten verenigd zijn en lid van het dagelijks bestuur van de CDA-bestuursvereniging van de pro vincie Groningen. De heer Van der Munnik is gereformeerd synodaal. In een eerste reactie op de benoeming stelde loco-burgemeester van Tholen P. van Schetsen dat hij blij is dat de vacature nu opgevuld is. Hij is ervan overtuigd dat de gemeenteraad en thousiast zal zijn over deze benoe ming. „De kwaliteiten van de heer Van der Munnink komen bijzonder goed bij mij over. Ik heb er het volste vertrouwen in dat hij in Tholen past". lERNEUZEN - Veertien automobi listen hebben de afgelopen dagen bij pe gemeentepolitie in Terneuzen aan gifte gedaan van 'vernieling' van de lak van hun auto. Ze hadden hun poertuig maandag geparkeerd bij Poort 3' van Dow Chemical. Bij lerugkeer bleken de auto's bedolven jmder zwarte stofdeeltjes, die nauwe lijks vielen te verwijderen. pow stelde direct een onderzoek in. laaruit bleek, zo verklaarde een Woordvoerder donderdag, dat de stof- peeltjes veroorzaakt waren door een ichildersbedrijf dat de Dow-steigers In de Braakmanhaven momenteel fean tfet.'coaten' is. De harde wind was p de oorzaak van dat de stofdeeltjes PP de auto's terecht kwamen. Dow feaat er vanuit dat de zaak verder door ['•- betrokken verzekeringsmaat schappijen wordt afgehandeld. Het foneem zelf is niet bij de kwestie petrokken. Het gezin Van der Munnik. Van links naar rechts: mevrouw M. B. van der Munnik-Willegenburg, H. A. van der Munnik, zoon Henk-Jan en links op de voorgrond dochter Elly. Enkelen van de Vlissingers, die deelname aan de zeeslag in Zierikzee is geweigerd. Van links naar rechts: George Lock, Luci Versteeg, Bert van Soest, Marlies de Ronde en Theo Verhage. VLISSINGEN - Twaalf Vlissingers, die aanvankelijk een figurantenrol was toebedeeld in de historische zeeslag, vrijdag 27 juni in Zierik zee, zijn boos, omdat de gemeente woensdag heeft laten weten hen niet meer voor het spel nodig te hebben. Voor een rol in de zeeslag bestaat voldoende belangstelling bij de Zierikzeese bevolking, zo blijkt uit een reactie van burge meester Th. H. de Meester van Zierikzee, die eraan toevoegde, dat het nooit de bedoeling is geweest mensen van buiten de gemeente te laten meedoen aan het spel. De heren T. Verhage en G. Lock zijn daar - evenals de tien overige Vlis singers - niet over te spreken. Zij voelen zich 'bedrogen'. „De meesten hebben die dag al vrij genomen en onkosten gemaakt, zoals een twinti- grittenkaart voor de Zeelandbrug. Daarvoor willen wij een schadever goeding", zegt de heer Verhage. die het gemeentebestuur van Zierikzee voor deze gang van zaken verant woordelijk stelt. Volgens drs J. H. de Wilde, die zijn huis aan de Noordhavenpoort als decor van de zeeslag ter beschik king heeft gesteld, zijn de Vlissin gers 'aangenomen' door regisseuze Annelies Cleton van de Amateur Comedie Zierikzee (ACZ), die voor de figurantenrollen onvoldoende Zierikzeeënaars kon vinden. Anne lies Cleton was donderdag niet be reikbaar voor commentaar. De Vlissingers zijn dinsdag nog bij een bespreking geweest, waarop zij te horen kregen wat van hen werd verwacht. Daags ema kwam de af zegging van de gemeente. Burgemeester De Meester heeft voor maandag een afspraak met de Vlissingers gemaakt om de situatie te bespreken. Hij vindt echter dat de gemeente eigenlijk geen partij is. Volgens de burgemeester heeft dat Cleton eigenmachtig gehan deld. „Ik weet niet wat haar heeft bezield, maar als we dit eerder hadden ge weten. dan hadden we de mensen in Vlissingen ook eerder op de hoogte gesteld", aldus burgemeester De Meester. Hoofdregisseur van het spektakel Loek van den Broek benadrukte dat het een Zierikzees feest is en het erg vervelend te vinden mensen te moeten teleurstellen. „Maar dins dagavond bleek, dat er beslist vol doende figuranten zijn", aldus Van den Broek. GOES - De kringvergadering Zee land van het Nederlandse Rode Kruis, is donderdagavond tijdens een bijeenkomst in Goes akkoord gegaan met de oprichting van twee nieuwe Zeeuwse stichtingen die zich zullen bezighouden met de rampenbestrij ding. Op een vorige vergadering - juni vorig jaar - was reeds besloten twee stichtingen te formeren met het doel geneeskundige pelotons te for meren en in stand te houden. De vergadering besloot unaniem om één stichting boven en één stichting be neden de Westerschelde op te richten. De vorige vergadering stond vooral in het teken van de vraag of het niet beter zou zijn één stichting te forme ren, dit in verband met eventuele bestuurlijke problemen met de be staande afdelings- en kringbesturen. Na twee bijeenkomsten in april met bestuursleden van alle Zeeuwse afde lingen is men toch tot de conclusie gekomen dat twee stichtingen beter kunnen functioneren. De stichtingen dragen de naam 'Regio-stichting Noord- en Midden-Zeeland' en 'Regio stichting Zeeuwsch-Vlaanderen'. Naast het formeren van geneeskundi ge pelotons heeft de stichting verder ten doel de samenwerking tussen de afdelingen in die regio's te bevorde ren. De statuten moeten deze maand nog worden bekrachtigd door een notaris. S. J. Tolsma, consulent van het Rode Kruis, maakte tijdens de vergadering bekend dat de jeugd-EHBO-cursus- sen op basisscholen in geheel Zeeland boven verwachting draaien. Volgens zijn cijfers heeft ongeveer veertig per cent van de leerlingen in de hoogste groep inmiddels een ehbo-cursus ge volgd. Van de 290 basisscholen in Zeeland zijn volgens Tolsma op 120 scholen cursussen gegeven door leden van het jeugd Rode Kruis. Tolsma zei verder dat de leden van het jeugd Rode Kruis goed inspelen op het nieuwe vak 'Gezondheids Voorlich ting en Opvoeding' dat in het kader van de nieuwe wet op het basisonder wijs wordt gegeven op scholen. GOES - Directeur P. J. Geene van het regionaal orgaan voor het leerlingen wezen in Zeeland neemt vrijdag 20 juni afscheid. De heer Geene, die vanaf augustus 1985 ook directeur was van het Samenwerkingverband voor keuzebegeleiding en onderwijs- arbeidscontacten, verlaat Zeeland, omdat hij algemeen directeur wordt van de stichting Opleiding Installatie technieken in Haarlem. Zijn af scheidsreceptie begint 20 juni om 15.30 uur in de Prins van Oranje te Goes. WESTERSCHOUWEN In de nacht van woensdag op donderdag hebben onbekenden drie standhokjes ver nield op het strand bij de Verklikker duinen in Westerschouwen. De daders sloegen de hokjes kapot en probeerden ze daarna op te tillen, waardoor ze uit elkaar vielen. De eigenaar, Van der K. uit Burgh-Haam- stede, deed aangifte van de vernielin gen en meldde een schade van 2000 gulden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De activiteiten van de Regionale Inspectie voor de Milieu hygiëne in Zeeland stonden in 1985 meer nog dan in voorgaande jaren in het teken van een integrale aanpak. Die aanpak kwam onder meer tot uiting bij de Nota Verdieping Wester schelde, die aanleiding was om alle milieugevolgen op een rijtje te zet ten. In de Kanaalzone kon de provincie met steun van het departement van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROMI een proefproject voor een gebiedsgerichte benadering opstarten. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1985 van de Inspectie Milieuhy giëne. Rond de verdieping van de Wester schelde kaartte de Zeeuwse milieu inspectie de problemen aan die de baggerspecie kan veroorzaken. Maar ook werd aandacht gevraagd voor de kwaliteit van het oppervlaktewater en de veiligheid. Het laatste omdat het baggerwerk op een drukbevaren scheepvaartroute wordt uitgevoerd. Bij deze integrale benadering is nauw samengewerkt met andere rijksdien sten, aldus het jaarverslag. In de Kanaalzone neemt de provincie de totale milieuproblematiek onder de loep. De inspectie heeft dit proef project gestimuleerd en ondersteund, aldus het verslag. Het richt zich onder meer op de luchtverontreiniging, ge luidhinder en de veiligheid van de bedrijven, dit mede met het oog op de bevolkingsconcentraties in de omge ving. GOES - De Zeeuwse dag- en avond scholengemeenschap (zdasg) houdt donderdag een open dag in de vesti gingen van Zierikzee, Goes, Middel burg en Vlissingen. Belangstellenden kunnen op die dag van 10.00 tot 12.00, 14.00 tot 16.00 en van 19.00 tot 21.00 uur kennis maken met het onderwijs voor volwassenen. De scholengemeenschap biedt op de open dag de mogelijkheid kennis te maken met onder meer de lessen op mavo-, havo-, atheneum- en meao- niveau. Adspirant-leerlingen kunnen meer inlichtingen verkrijgen bij de zdasg in de vier voornoemde plaatsen. Vorig jaar werd begonnen met een meer integrale aanpak van de land- bouwprodukten verwerkende indus trie. Deze bedrijven liggen verspreid over het hele Zeeuwse platteland, vooral dicht bij dorpen en waardevol le gebieden. Niet zelden, zo consta teert het verslag, doen ieh stankover last of problemen bij de verwerking van afvalstoffen voor. Soms ontston den moeilijkheden door vervuild op pervlaktewater of in verband met ruimtelijke ordening. Voor de inspectie is dit alles voldoen de aanleiding om de aken in hun samenhang te bekijken. Een 'vrij omvangrijke' zaak rond de milieuwetgeving was in 1985 de ille gale stort van grote hoeveelheden mosselschelpen en kookvochtslib in de Yerseke Moer, een gebied van grote natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarde. Diverse in stanties werkten hierin samen. De Zeeuwse Inspectie verdiepte zich in de mogelijke gevolgen van het vervoer van dierlijke meststoffen naar Zeeland. Volgens het jaarverslag kun nen hierdoor grotere concentraties stikstof terechtkomen in het brakke en zoute oppervlaktewater. De in spectie acht nadere studie naar de gevolgen nodig, ook voor de grote deltawateren. Over verontreinging van de bodem ging het gesprek in dat gezelschap, omdat een van de deelnemers juist had verno men dat de bouw van zijn nieuwe pandje was uitgesteld wegens vervuiling van de bouwgrond. Hij zag er neerslachtig uit. Dit in tegenstelling tot een tweede man, die al enige jaren geleden een pandje heeft be trokken en opgewekt meldde: „Ik heb gister nog een mol naar beneden gestuurd en die kwam monter weer boven gronds. Geen vuiltje aan de lucht, onder mijn pand". „Was-ie snel weer boven?", vroeg de man met de vervuilde grond. „In een mum van tijd", meldde de ander jennerig. „Dan zou 'k maar uitkijken," hernam de man met de veront reiniging. „Als een mol weer zó snel boven komt, reken maar dat het dan goed mis is onder de grond". BRUSSEL (GPD) - Voor de tweede maal in twee weken tijd is woensdag avond een lek ontstaan in een van de vier kerncentrales in Doel bij Ant werpen, op slechts enkele kilometers van de grens met Zeeuwsch-Vlaande ren. Volgens de directie van de cen trale is er geen radioactiviteit vrijge komen en bestaat er geen enkel ge vaar voor de omwonenden. Het lek ontstond in de stoomgenera tor van de centrale Doel-2. Die genera tor bestaat uit een aantal buisjes die het radio-actieve water moeten schei den van de stoom. Enkele van die buisjes zijn gesprongen, waardoor ge durende enkele uren 30 liter water in de stoomkring liep. Er kwam echter geen straling vrij. De centrale werd onmiddellijk stilge legd. Donderdag is begonnen met de reparatie van de generator. Men ver wacht het herstel begin volgende week te hebben voltooid. Daarna zal worden beslist of de hele stoomgene rator zal moeten worden vervangen. Enkele weken geleden werd aan deze generator roestvorming geconsta teerd. Op 21 mei liet een pakking van een koelwatersproeier in de centrale Doel 1 los, waardoor enkele duizenden li ters wel radio-actief water in de cen trale liepen. Ook die centrale werd meteen stilgelegd. De reparatie duur de enkele dagen. Ook toen kwam er geen radio-activiteit in de atmosfeer en werd niemand besmet of gewond. Inmiddels is enige twijfel ontstaan over de plannen voor de bouw van een vijfde kerncentrale in Doel, de achtste in België. Volgens de oor spronkelijke plannen zou het licht Het kerncentralepark bij Doel. voor de bouw daarvan dit jaar op groen gezet moeten worden. Maar na de ramp in het Russische Tsjernobyl is de twijfel toegenomen. Volgens één van de topmannen van de Generale Maatschappij, de parti culiere super-holding die alle kerncen trales in België beheert, moeten eerst de resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van de ramp worden afgewacht alvorens verder gesproken kan worden over Doel-5. België staat echter voor het probleem dat over de vijfde centrale al vergaan de afspraken zijn gemaakt. In ruil voor Belgische medewerking aan de bouw van een kerncentrale in het Franse Chooz. hebben de Fransen zich immers verbonden voor minstens 25 procent deel te nemen in Doel-5. Die afspraken zouden moeilijk terug te draaien zijn. De Belgische regering moet nog een besluit over uitbreiding van de kern energie nemen, maar in Doel is men al bezig met het bouwrijp maken van de grond. België betrekt dit jaar waar schijnlijk al 67 procent van zijn totale elektriciteitsbehoefte van de zeven bestaande kerncentrales (behalve die in Doel nog drie bij Tihange, ten zuiden van Luik). OOSTBURG - De afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de PvdA rekent erop dat de PvdA- gedeputeerden W. Don en mr. J.P. Boersma zich alsnog nadrukkelijk distantiëren van eventuele plan nen om na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk de veerdienst Breskens-Vlissingen op te heffen. In een brief aan de statenfractie van de PvdA geeft de afdeling uiting aan haar 'verba zing en de nodige ergernis'. „Niet alleen is op geen enkele wijze gebleken dat 'onze' gs-leden de gedeputeerden Boersma en Don, nuances hebben aangebracht in de besluitvorming rondom dit in on derdelen absurde plan, ook in de fractie zelf bestaat klaarblijkelijk geen uniforme mening over het geen ons, West-Zeeuwsvlamingen, toch wel zeer ter harte gaat, name lijk het in dit plan gesuggereerde opheffen van de huidige veerdienst tussen Breskens en Vlissingen," al dus het afdelingsbestuur in de brief. De raadsfractie van de PvdA in Oostburg keerde zich al eerder -in een brief aan b en w- tegen de eventuele opheffing van de veer dienst. Citaat uit die brief: „Met een realisatie van een vaste oever verbinding nabij Terneuzen en een opheffing van het veer Breskens- Vlissingen zal West Zeeuwsch- Vlaanderen pas echt geïsoleerd ko men te liggen." Het afdelingsbe stuur is het daarmee helemaal eens. Het bestuur besluit de brief aan de statenfractie zo: „Overigens kunnen wij ook niet begrijpen dat de beide PvdA-gedeputeerden zich ermee konden verenigen dat een dergelijk plan aan de informateur wordt voorgelegd zonder overleg met de betrokken gemeentebestu ren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17