rdp vakantie rubriek Raad van State: geen bezwaar tijdelijke aansluitweg pijlerdam Waterstaatkundige De Graauw met weinig frustraties weg Ook jagers en vissers goud waard voor natuur Actie voor aankoop van spoorlijn Goes-Borssele CIMK-RAPPORT: AAN KOP VAN WALSTRAAT 'Gemeente moet nu goed voorbeeld geven' Deplorabel Parkeren Zaterdag 16e nachtwandeltocht Bergen op Zoom- Vlissingen OP SCHOUWEN-DUIVELAND Vierde plaats voor Zeeuwse korpsen NIEUWE STICHTING NA TUURBEHOUD: Inkomsten Verschil Alles VLISSINGEN - Het winkelaanbod in het centrum van Vlissingen kan alleen verbeterd worden met de komst van een compleet nieuw winkelproject. De locatie aan de kop van de Walstraat, op het huidige Scheldeterrein, is hiervoor de enige geschikte plaats in het stadscentrum. Dat is de voornaamste conclusie uit een rapport 'Vlissingen centrum' van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Deze nota is gemaakt in opdracht van de Vlissingse ondernemers en geeft aan wat gedaan kan worden aan het aantrekkelijk maken van Vlissingen als winkelstad. Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen DINSDAG 3 JUNI 1986 Nieuw winkelproject voor centrum Vlissingen nodig, Om nieuwe winkels naar het centrum ingrijpender zaken. Een voorbeeld daarvan is het feit dat de gebieden waar het water een rol speelt niet logisch met het winkelgebied verbon den zijn. te trekken moet aan een aantal voor waarden worden voldaan. Zo zou de combinatie 'winkel-water' beter uitge bouwd kunnen worden waarbij de boulevard, de vissershaven en het arsenaal betrokken worden. Over de boulevard staat in de nota:,, Deze heeft echter voorlopig een te kaal karakter om werkelijk als toeristisch recreatief attractiepunt te gaan func tioneren". Om de combinatie winkel water beter tót zijn recht te laten komen wordt de suggestie gedaan een verkeerscirculatieplan op te stellen met parkeerruimte bij de boulevards en de vissershaven. Daardoor worden bezoekers gedwongen eerst kennis te maken met het winkelapparaat alvo rens ze als voetanger naar het vissers haven-boulevard gebied gaan. Ook een uitgekiende bewegwijzering kan op dat gebied een rol spelen. Uit het rapport blijkt dat er nogal wat mankeert aan het Vlissingse kernwin kelgebied, met daaraan gekoppeld de totale opzet van de binnenstad. Zo worden problemen genoemd die be trekkelijk eenvoudig op te lossen zijn, zoals het ontbreken van een bus dienst naar de binnenstad, maar ook Met het concentreren van winkels op de kop van de Walstraat, zoals in het stuk wordt aangegeven, vervalt ook de winkelfunctie van het zuidelijk deel van de Walstraat. Over dit deel staat in de nota: „De deplorabele staat van de panden schrikt nu men sen eerder af dan dat het ze uitno digt". Het zou goed zijn als er tussen de watergebieden en de winkels in richtingselementen komen die naar het water verwijzen. Gedacht wordt aan het gebied rond het arsenaal en de spuikom. Daar kunnen, volgens het CIMK-rapport, ontspanningsacti viteiten komen waarbij het water een belangrijke rol speelt, zoals die ook in pretparken staan. Ten aanzien van het winkelapparaat mankeert er nogal wat in het centrum van Vlissingen. Zo is er een onderver tegenwoordiging van de sectoren schoeisel en textiel. Daarnaast zijn er juist weer veel 'margezaken' (zoals antiek en dumpgoederen) en speciaal zaken in eetbare produkten. Volgens het CIMK-rapport is in Vlissingen nog ruimte voor zo'n 38 nieuwe winkels, waaronder 'trekkers' in de schoeisel- en textielbranche, maar ook een grote huishoudartiekelenzaak of een vesti ging van een winkelketen kan zich nog vestigen. Gedacht wordt vooral aan een zogenaamde ABC-zaak. Dat is een combinatie van Albert Heyn, Blokker en C A, gericht op een wat kleinere bevolkingsconcentratie. De huidige Miro in Vlissingen is daar eigenlijk een voorbeeld van. In de nota wordt daarover dan ook opge merkt dat overwogen moet worden de Miro naar het kernwinkelgebied te halen, indien mogelijk met overheids subsidie. VLISSINGEN - „Voor Vlissin gen is het belangrijk dat de gemeente wat gaat doen en laat zien dat het haar menens is. Dit moment is daar het meest ge schikt voor". Dat zei mevrouw drs. G. T. Taatgen, auteur van het rapport 'Vlissingen cen trum' maandagmiddag. De Vlis singse wethouder T. R. K. Meij- ers nam maandag het eerste exemplaar van het rapport in ontvangst in het gebouw van de NMB in de Scheldestad. Meijers noemde het stuk een goede analyse van de huidige situatie. „Het moet de eerste aanzet vormen om het negatieve beeld over Vlissingen om te zet ten in een positief beeld. Het zal ook een bijdrage leveren aan het ontwikkelen van een nieuw bin- nenstadsbeleid", sprak de wet houder. Zijn collega-wethouder W. Wisse vulde aan dat de stad momenteel nog wat in de stei gers staat, maar dat het gemeen tebestuur genoeg geld heeft uit gegeven om wat aan de verbete ring te doen. De voorzitter van de commissie die het opstellen van het rapport begeleidde, J. J. van Gent, vond dat Vlissingen de potentie heeft om uit de neergaande spiraal te komen. Daar zijn nu ook al voor beelden van te zien, zei hij. Dan moeten evenwel alle zeilen bijge zet worden. Nieuwe trekpleisters voor het winkelend publiek ko men het liefst tegelijk en dicht bij elkaar. Een nieuw winkelcen trum is dan de enige oplossing, zo onderstreepte hij de voor naamste conclusie uit het CIMK-rapport. Gesteld wordt verder dat Vlissingen geen slechte naam heeft op het gebied van parkeerruimte. Maar het risico bestaat dat dat in de toekomst veran dert en daar moet voor gewaakt wor den. Het overkappen van winkelstra ten wordt afgeraden. Alleen een deel van de Lange Zelke zou daarvoor in aanmerking komen. Eventueel zou in het pand van de PZC, in de Walstraat, ook een trekker gevestigd kunnen worden om een spanningsveld tussen de kop van de Walstraat en het daar achter liggende gebied te creëren. In het rapport worden de nodige kritische opmerkingen aan het adres van de gemeente gemaakt. Zo staat er bijvoorbeeld dat de aandacht vooral is besteed aan de woonfunctie van de binnenstad. Ondanks een dis tributie planologisch onderzoek in 1980 worden allerlei plannen pas op dit moment in gang gezet.Toch wor den momenteel wel tekenen van her stel gesignaleerd. Verschillende on dernemers zien de toekomst wat po sitiever in en zijn bezig met bedrijfs- verplaatsingen naar het sterkste deel van het kernwinkelbedrijf; het noor delijk deel van de Walstraat, Lange Zelke, Sint Jacobsstraat.„Het gaat hier echter om nog maar zeer zwakke signalen", aldus de nota. Een van de laatste (nog) leegstaande winkelpanden in het noordelijk deel van de Walstraat, waar het CIMK wat winkelvoorzieningen betreft tekenen van herstel signaleert. VLISSINGEN De wandelsportver eniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt zaterdag 7 juni voor de zestiende maal de traditionele nachtwandeltocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen. De deelnemers aan deze tocht van 75 kilometer starten zaterdagavond om 24.00 uur bij café De Raayberg in Bergen op Zoom. Zondagochtend om 5.30 uur sluiten bij café Thalia in Hansweert de deelnemers aan de dag tocht Hansweert/Vlissingen zich bij de lopers aan. De dagtocht is 45 kilometer lang. De koplopers worden tussen 12.00 en 13.00 uur in Vlissingen verwacht bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein. Voor de nachttocht geldt een mini mumleeftijd van 16 jaar, voor de dag tocht een minimumleeftijd van 14 jaar. Een sportkeuring is niet vereist, maar wordt sterk aanbevolen. Wande laars die tijdens de nachttocht uitval len, mogen niet opnieuw starten voor de dagtocht. Beide tochten staan on der auspiciën van de KNBLO, kring West-Brabant-Zeeland. De medische verzorging is in handen van de EHBO, afdeling Vlissingen. Advertentie (/oor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het is niet bezwaarlijk dat er op Schouwen-Duiveland een tijdelijke weg wordt aangelegd als aansluiting van de weg over de stormvloedkering op de Krayenstein- weg in Westerschouwen. Dit blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De afdeling rechtspraak heeft een schorsingsverzoek van een aan tal grondeigenaren uit de omgeving afgewezen. Gedeputeerde staten van Zeeland ga ven b en w van Westerschouwen in januari toestemming voor het verle- MIDDELBURG - „Ik ga met een bescheiden hoeveelheid frustraties met VUT." Dat zei ir A. M. de Graauw maandag op de receptie die in de Abdij in Middelburg werd gehouden ter gelegenheid van zijn afscheid van provinciale waterstaat Zeeland. De Graauw heeft dertig jaar lang bij deze overheidsdienst gewerkt, tot 1964 als districtsingenieur in Zierik- zee en daarna als hoofd van de afde ling natte waterstaat in Middelburg. Bovendien was hij sinds 1979 ad junct-hoofdingenieur-directeur van die dienst. De waterstaatkundige sprak de hoop uit zich na zijn afscheid ook bezig te kunnen houden met „andere aspecten van het leven dan alleen het exacte denken". Zo wil hij zijn totnogtoe door de techniek bepaalde leven „re toucheren". Met die uitspraak gaf hij aan dat de geschiedkundige M. P. de Bruin ei niet zover naast zat toen die zei dat „niets in de techniek meer verwaar loosd wordt dan de technische men sen zelf'. De Bruin hield een verhan deling over 'waterstaat: staat in het water,' waarin hij vertelde over het waterbouwkundige verleden van Ne derland. In zijn werk heeft De Graauw vaak overleg moeten plegen met andere instellingen op het gebied van water staat, zoals rijkswaterstaat. Namens die instantie sprak ir C. Kooman een afscheidswoord. Hij noemde De Graauw „een uitstekende bemidde laar tussen de waterschappen en het rijk". Verder zei hij: „Je beseft wel dat niemand onmisbaar is, maar dat wil niet zeggen dat je niet gemist wordt, dat je geen sporen achterlaat. Ik zal je missen vanwege je ervaring op het gebied van waterstaat en je geduld om mensen bijelkaar te brengen." Ook hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat Zeeland ir T. G. van der Meer en gedeputeerde J. de Voogd van waterstaatszaken hielden afscheidstoespraken. De Graauw be dankte de sprekers voor hun goede woorden en voegde daar nog aan toe: „Ze hebben mijn tekortkomingen bij na weten te verhullen." Bij de afscheidreceptie in de Staten zaal in de Abdij stonden in totaal bijna vijfhonderd genodigden in de rij om de scheidende waterstaatsinge nieur en zijn vrouw de hand te kunnen schudden. Daarbij waren afgevaardig den van waterschappen, gedeputeer de staten, collega's en mensen uit andere provinciale diensten. Dijkgraaf G.J. de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland was een van de velen die maandag in Middelburg afscheid kwamen nemen van waterstaatkundige ir A.M. de Graauw en diens echtgenote. I nen van een vergunning aan Rijkswa terstaat. Volgens de directie Zeeland van Rijkswaterstaat is de aansluiting nodig omdat de zogenaamde Dam- menroute niet klaar zal kunnen zijn tegen de tijd dat de weg over de stormvloedkering in de Oosterschel- demonding voor het verkeer in ge bruik komt. B en w en gs zijn het daarmee eens. Maar A.J. van der Zande en drie andere bezwaarden kwamen hierte gen in opstand. Zij willen de weg niet, vanwege een zeer ongunstige door snijding van landbouwgronden die zij gebruiken. Bovendien zijn ze er tegen dat de weg relatief dicht langs hun woonhuizen wordt aangelegd. Hun grootste bezwaar is, dat burgemeester en wethouders van Westerschouwen beloften hebben gedaan en verwach tingen hebben gewekt over grondver werving en/of kavelruil, en vervolgens niets meer van zich lieten horen. Juist dit bezwaar valt buiten de orde van het schorsingsverzoek, zo blijkt uit de uitspraak. Van een nadelige positie van de bezwaarden is overi gens op het moment geen sprake, zegt de afdeling, nu de aansluiting niet kan worden aangelegd zolang zij als eige naren van de gronden geen toestem ming geven. Mochten er tussen de bezwaarden en Rijkswaterstaat problemen rijzen in het kader van een eventuele onteige ning dan zal de rechter daarover een oordeel kunnen geven, aldus de Raad. Voor de afdeling rechtspraak staat vast dat de aansluiting er moet ko men, omdat er belangrijke economi sche en verkeerstechnische belangen mee zijn gemoeid. Die wegen zwaar der dan de belangen van de grondei genaren, temeer daar de aansluiting slechts tijdelijk is. In de uitspraak komt naar voren dat b en w compen satie van gronden die verloren gaan willen bestuderen. Een woordvoerder heeft dat tijdens de zitting verklaard. MIDDELBURG - Het Middelburgse showkorps Juliana heeft zaterdag met 44,2 punten de vierde plaats gehaald bij een concours in Weesp. Blue Spirit uit Middelburg werd zevende (39,85 punten) en Excelsior uit Goes negen de (38,1). Het jeugdkorps van Juliana. Junior Drumcorps Johan Friso, werd tweede in de jeugdklasse. Deze korpsen zullen opnieuw in het strijdperk treden tijdens het Zeeuwse Rivierafestival in Zoutelande op 14 juni. "£m A" MmW y -■ - yt* A*»\i Volgens de stichting Behoud Natuur en Leefmilieu kunnen jacht en natuurbeheer prima samengaan. GOES - „Jagers en vissers zijn goud waard voor de natuur. Al die mensen kun je goed ten behoeve van de natuur inzetten. Dat geldt ook voor landbouwers". Voorzitter ir E. baron Van Tuyll van Serooskerken van de stichting Behoud Natuur en Leefmilieu weet precies op welke groepen 'verontruste' Nederlanders een beroep kan worden gedaan. „Het beleid van de huidige natuurbescherming wordt niet gedragen. Wij zullen beter in de markt liggen". Dat moet worden waargemaakt met een beleid dat ruimte laat voor de jacht, in de streek zelf'gedragen' wordt en minder geld kost dan de bestaande natuurbeschermingsorganisaties nodig hebben. De nog jonge stichting mikt op 'het gat in de markt'. Voor het eerste project in Zeeland wordt geld ingezameld: de spoorlijn Goes-Borssele. hankelijk van de omvang van een beheersobject. Een landelijke com missie ziet erop toe dat de beheers- activiteiten verantwoord zijn. Ir Van Tuyll noemt het geen nieuwe opzet; de stichting Oude Zeeuwse Kerken werkt net zo. De stichting Behoud Natuur en Leefmilieu is - Van Tuyll komt daar vlot voor uit - ontstaan op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging, die in het bestuur dan ook de overhand heeft. De mantelorganisatie van de KNJV wil tegenspeler zijn van de drie geves tigde organisaties voor natuurbe scherming: Staatsbosbeheer (rijk), de vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten en de provinciale landschapsstichtingen (particulier). Volgens baron Van Tuyll was er langzamerhand een regelrechte conflictsituatie gegroeid, waardoor de jagers in de verdediging werden gedrongen. Ten onrechte, vindt de voorzitter van Behoud Natuur en Leefmilieu: „Veel jagers zijn oprich ters en medebestuurders van na tuurbeschermingsorganisaties". De voorstanders van de jacht kre gen het in de sfeer van de natuurbe scherming steeds moeilijker. „Bij het stellen van eisen voor een (her benoeming in het bestuur werd als het ware een soort geloofsbelijdenis gevraagd: niet jagen. Als ze het wel deden dan konden ze uit het be stuur of werden ze geweerd", be toogt Van Tuyll. Hij merkt op dat de bestaande natuurbescherming almaar doorging (en gaat) zich har der op te stellen ten opzichte van de gereguleerde jacht. „Wat zie je dan? De mensen zeggen: we gaan het zelf doen. Het is een escalerend geheel. Ik hoop niet dat het zo blijft en dat de redelijkheid wint. Maar zolang onze vorm van natuurbeheer geen schade oplevert, is onze aanwezig heid gerechtvaardigd". Een belangrijk verschil - gelet op ontstaan en achtergrond alleszins verklaarbaar - dat de stichting tegenover de drie erkende instel lingen kenmerkt: jacht is niet uit den boze. Natuurbeheer en jacht kunnen juist heel goed samengaan, meent voorzitter Van Tuyll. Hij ziet geen praktische bezwaren, hooguit een ethisch aspect. „In Ne derland is geen ongerepte natuur meer. Het is cultuur-natuur. De mens grijpt in, echter niet gericht op uitroeiing. De moderne jager wil aan het eind van het jaar nog wat overhouden. Zeker negentig pro cent is zich goed bewust van wat zich afspeelt in de natuur en brengt daaraan geen schade toe. Jacht is voor mij een beheersmaatregel, die natuurlijk wel verantwoord toege past moet worden. Dat geldt voor alle beheersregels". Wat voegt de stichting Behoud Na tuur en Leefmilieu voor bijzondere, aanvullende en nieuwe waarden toe aan het werk van de drie bestaande organisaties voor natuurbescher ming? Een klip en klaar antwoord kan niet worden gegeven. Van Tuyll maakt duidelijk dat het vooral om een andere mentaliteit en aanpak gaat. „Als het even niet hoeft, willen wij geen reservaten aanleggen. Daar moet je uiterst spaarzaam mee zijn, het is een noodzakelijk kwaad. De natuur is geen kijkdoos as such". Hij geeft aan dat de natuurbeschermingsorganisaties vroeger 'inspiratoren' waren. „Nu zijn ze paternalistisch geworden. Onze stichting stapt laat in de trein. Wij zijn minder gehinderd door voorgeschiedenissen". Het beheer van waardevolle gebie den kan, in de visie van de stichting, veel goedkoper gebeuren dan thans het geval is. Inschakeling van de 'basis' is dan wel voorwaarde. Van Tuyll: „In elke provincie willen wij in hoog tempo wat verwerven. Wij zijn een landelijke stichting en moe ten dat waarmaken. Wij denken dat er in alle provincies heel gemoti veerde mensen zijn die mee willen werken. Voor het beheer van gebie den willen we plaatselijke commis sies vormen. Lokale mensen van allerlei snit en alle sectoren erbij betrekken. Landbouw, visserij, jacht, kortom alle mensen die be langhebbend zijn en een bijdrage willen leveren kunnen erbij". De omvang van een commissie is af- De plaatselijke beheerscommissies moeten zelf zoveel mogelijk voor geld zorgen. Voorzitter Van Tuyll laat weten dat in eerste aanleg geen beheerssubsidies nodig zullen zijn, evenmin als volledige subsi die bij aankoop. Tot nu toe betaalt de stichting alles zelf, meldt de voorzitter trots. Giften en donaties zijn de voornaamste inkomsten bronnen. „Een eerste legaat, daar zie ik met warmte naar uit. We hebben zoiets nog niet gehad", vertelt Van Tuyll. Er is inmiddels eenmaal overheids subsidie voor aankoop gevraagd. Tegen de afwijzing is beroep aange tekend, want Behoud Natuur en Leefmilieu wil op voet van gelijk heid met de twee bestaande parti culiere instellingen erkend worden. Die ontvangen voor aankoop en beheer wel subsidies van rijk en provincies. De stichting ziet veel in financiële adoptie om aankopen te betalen. Voor de spoorlijn Goes- Borssele wordt daar ook op gemikt. Momenteel beheert de stichting - die binnen vijf tot tien jaar op een doorbraak hoopt - ongeveer 130 hectare. Daar moet, met inbegrip van de Zeeuwse aankoop, in 1986 ongeveer 70 hectare bijkomen. Naast verwerving van gronden, streeft Behoud Natuur en Leefmi lieu ook het aangaan van beheers overeenkomsten na. De stichting is gevestigd in Amersfoort. De in Heinkenszand woonachtige ex-be- heerder van Natuurmonumenten in Zeeland, J. Damen, is aangesteld tot adjunct-directeur. Mede tegen die achtergrond is het niet verwon derlijk dat de spoorlijn Goes-Bors sele in beeld is gekomen. De naam van de stichting is ook gevallen als gegadigde voor aankoop van de waardevolle Zuidgors in de Wester- schelde bij Ellewoutsdijk. Baron Van Tuyll houdt een slag om de arm. „Het is niet waarschijnlijk dat we ervoor in zijn. We hebben in Zeeland nu al een object. Er zitten nogal wat voorwaarden aan vast. Maar de deur is niet definitief dicht GOES - De stichting Behoud Na tuur en Leefmilieu is begonnen aan een actie om de spoorlijn Goes- Borssele te kunnen kopen. Inwo ners en bedrijven in Zeeland wor den benaderd met het serzoek geld op tafel te leggen voor de 22 kilo meter lange strook, die uit oogpunt van natuur en recreatie van belang wordt geacht. De gemeente Borsele vraagt 50 cent per vierkante meter voor de grond. Uitgaande van een totale oppervlakte van ongeveer 47 hectare, is er een bedrag van zo'n 235.000 gulden met de aankoop ge moeid. Dat geld wil de stichting zelf opbrengen, via de actie verga ren en door middel van subsidie (van rijk en provincie) binnenha len. Namens de stichting - voortgeko men uit de Koninklijke Nederland se Jagers Vereniging - houdt jager W. van Tatenhove zich met de fond senwerving bezig. Hij heeft goede hoop dat de actie zal aanslaan. „We verwachten dat er veel goodwill is. Het zou heel mooi zijn als we drie ton binnen kregen. Er is, nog voor de officiële start, al spontaan 25.000 gulden toegezegd", aldus Van Ta tenhove (directeur NV Haven van Vlissingen). Voor het beheer van de grond zal een plaatselijke commis sie worden gevormd, die mogelijk een deel van de actiegelden zal kunnen krijgen voor de werkzaam heden. Van Tatenhove zegt dat het de bedoeling is 'financiële adoptie' toe te passen: een stukje natuurge bied in ruil voor geld. monumenten gegadigden. Die wil den alleen het waardevolste deel kopen, waar geen rails meer ligt (Oudelande-Borssele). De gemeente Borsele, die de grond voor 275.000 gulden van de Nederlandse Spoor wegen kocht, wilde liever alles kwijt en de interesse van de stich ting Behoud Natuur en Leefmilieu was een uitkomst. Stichtingsvoorzitter ir E. baron Van Tuyll van Serooskerken en Zeeuws contactpersoon Van Tatenhove ma ken duidelijk dat zowel de doelstel ling van de stichting (natuurgebie den beheren) als de jacht met de aankoop zijn gediend. „De spoorlijn doorsnijdt 3000 bunder jachtgebie den". stelt Van Tatenhove. „En de lijn is zeker qua flora en fauna zo waardevol als de bloemdijken. Wij hebben geen problemen met een recreatief medegebruik van de spoorlijn". Van Tuyll en Van Tatenhove wijzen erop dat bij het object zeker hon derd mensen direct betrokken zijn, doordat ze met grond eraan gren zen. „Dat is belangrijker dan een object met een handvol betrokke nen". Het tweetal beklemtoont dat de stichting er niet op uit was Staatsbosbeheer en Natuurmonu menten de voet dwars te zetten. „Maar andere instanties aarzelden en wij vinden het een goede moge lijkheid om de stichting in Zeeland van de grond te krijgen". Voor het spoorlijntracé waren aan vankelijk Staatsbosbeheer en de vereniging tot behoud van Natuur- De spoorlijn Goes-Borssele, die de stichting Behoud Natuur en Leefmilieu als eerste Zeeuwse object wil kopen en beheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11