HENK HOEKSTRA de mensen hebben de cpn niet begrepen Verrassing bij verkiezingen in Colombia uitgesloten Zuid-A frika: blank tegen blank Onverschrokken Eenheid Schadelijk Pelgrims Bedreigd Verrassing Vulkaanramp Proces Ironie Ongerust ZATERDAG 24 MEI 1986 (Door Hans Geleijnse Ik verbind u even door met „propaganda en voorlichting", zegt een monter klinkende 7 CPN'er als we telefonisch een afspraak wensen te maken met Henk Hoekstra. De verkiezingsramp van een dag eerder heeft in elk geval nog geen revolutionaire verandering van het partij-jargon teweeggebracht. Hoekstra (62) is dezer dagen voorna melijk ex. Ex-Tweede-Kamerlid, ex- partijvoorzitter, ex-partijbestuurder, ex-Eerste-Kamerlid. Maar ex-commu- nist, nee, dat niet. Want Hoekstra, gepekt en gemazeld in de hevige naoorlogse fractiestrijden in „zijn" CPN, ziet ondanks de deserterende kiezers wel degelijk een toekomst, ook parlementair, voor de partij. In het CPN-bolwerk aan de Amster damse Hoogte Kadijk, waar Hoekstra op de vierde verdieping kantoor houdt, rolt De Waarheid van de per sen. Het „Volksdagblad voor Neder land" benadrukt in de opmaak nog eens zijn afstandelijke rol ten opzichte van de partij. „Rechts behoudt meer derheid" meldt de kop op de voorpa gina. In één zinnetje wordt terloops gemeld dat „de CPN haar Tweede- Kamerzetels heeft verloren". Een wel erg navrant afscheid van 68 jaar parle mentaire strijd. In zijn kamertje toont Hoekstra zich echter onverschrokken. Het afbraak beleid van het centrum-rechtse kabi- net-Lubbers zal de komende jaren het verzet in de samenleving nog krach tiger maken, klinkt het uit de mond van de communistische grijze emi nentie. „Wij houden echt niet op te bestaan. Nu de CPN niet meer in de Tweede Kamer is vertegenwoordigd is het enige recept: strijden aan de basis. In de vredesbeweging, de vak beweging, in buurtacties, overal waar mensen in verzet komen, moe ten we de progressieve samenwer king versterken". Want Hoekstra blijft er met zijn „ver nieuwde CPN" van overtuigd dat al leen met een echt verenigd links een werkelijke politieke omwenteling in Nederland mogelijk is. Als die verdu velde sociaal-democraten dat nou ook eens zo zagen. Sinds de Tweede We reldoorlog wisselen zij als het even kan stuivertje met de WD in kabinet ten met het CDA. „En wat gebeurt er dan? Toch niks. Van een ander beleid is geen sprake. Toch blijft zo'n Den Uyl daar in geloven", zegt hij. Den Uyl met zijn verkeerde strategie, de kwalijke rol van de pers, vooral de tv, die zich concentreerde op de grote partijen (Hoekstra: „Zelfs het jeugd journaal besteedde geen aandacht aan ons"), maar vooral de ruzies bin nen de CPN zelf worden door de voormalige partijbons als de hoofd oorzaken voor het verkiezingsdebacle van woensdag gezien. ermee besmet, dat werkt natuurlijn niet inspirerend". Het kostte de par tij de laatste zetel, want met de ruim 4000 stemmen uitgebracht op de dog matische deserteurs van het Verbond van Communisten Nederland had de CPN de parlementaire traditie kun nen voortzetten. Aan de heilsboodschap van de CPN twijfelt Hoekstra, het mag duidelijk zijn, geen moment. Alleen: „Onze standpunten werden niet duidelijk over het voetlicht gebracht, de men sen wisten niet wat wij wilden, begre pen het niet". Dat was hem trouwens al in de verkiezingscampagne opge vallen. „Goed, er was de funeste rol van de media, dat machtsinstrument van de drie grote partijen. Maar wij zelf waren te zeer op onze interne moeilijkheden gericht, we vergaten ons program uit te dragen. De rol van onze partij in vakbonden, buurten, in de vredesbeweging bleef onbekend. Wij hebben geleden aan het idee dat het benadrukken van onze rol in acties ten koste zou gaan van bondge nootschappen met andere partijen". Op het eerste gezicht het produkt van gezond historisch besef. Waren acti visten van andere partijen niet huive rig voor de CPN-kameraden die met hun ijzeren discipline acties wisten te monopoliseren en standpunten door te drukken? Maar in Hoekstra's visie was er in deze campagne juist sprake van een gebrek aan zelfbewustzijn. Dat kon ook niet worden verholpen door een advertentiecampagne die op het laatste moment nog eens duide lijk wilde maken dat het de CPN was die het iniatitief had genomen voor de RSV-enquête. Maar goed. het oog is nu standvastige gericht op de moeilijke toekomst. „In de Eerste Kamer blijven we onze standpunten uitdragen. Ik weet, ook daar komt weinig publiciteit uit. Maar we kunnen er belangrijk werk doen. Kijk bijvoorbeeld naar wat deze week gebeurde met het plan van staatsse cretaris De Graaf om gemeenten te verplichten bijstand aan gescheiden vrouwen te verhalen op de ex-echtge- noot. Met slechts twee stemmen ver schil werd het getorpedeerd. Datzelf de is met de tweeverdienerswet ge beurd. Onbetekenend is onze positie daar dus niet". Hoe moet de partij echter ruchtbaar heid aan zijn rol in de Senaat en buiten het parlement geven? De fi nanciële situatie van partij en Volks dagblad is uiterst penibel, de inkom sten van de drie vertrekkende Ka merleden (zo'n twee ton na aftrek van het minimumloon dat zij voor eigen besteding mochten behouden) wor den node gemist. Hoekstra: „Ik ben de penningmeester niet, maar het is duidelijk dat we het zeer moeilijk zullen krijgen. We zullen een beroep op onze leden moeten doen en nog meer met vrijwilligers gaan werken". Hoeveel leden er precies zijn weet hij niet. Een paar jaar geleden, toen hij bij het Congres van '82 uit het partij bestuur stapte om plaats te maken voor „mensen die deze tijd verstaan", waren het er nog 20.000. „Maar dat is wel verminderd". Een lichtpuntje ziet hij wel in deze duistere dagen. „Men sen die in Den Uyls strategie voor een PvdA-CDA-kabinet geloofden bellen nu dat ze spijt hebben niet op de CPN te hebben gestemd. Goed, te laat, maar toch. Ook melden zich nieuwe leden aan". De vraag blijft echter, of zij zich zullen herkennen in een partij die zich volop in het actiewezen stort zonder enige politieke vertaling in het parlement. Nederlandse kiezers plegen nu een- 'maal niet warm te lopen voor krakers Hoekstra die het recht in eigen hand nemen of fanatieke aanhangsters van het femi nistische geloof. En dat zijn toch stereotiepen die op de CPN afstralen. Hoekstra: „Och, het type actievoeder is niet overal hetzelfde. Kijk eens in de buurten, waar acties wordt gevoerd tegen de hoge huren of de gasprijzen. Wij zijn juist niet actief genoeg, heb ben nog een te gebrekkige organisatie met niet functionerende afdelingen". Het devies is nu: „eenheid in de gelederen, het intern gemorrel moet ophouden". Is de wens na deze voor de CPN rampzalige verkiezingen de vader van de gedachte? Hoekstra: „Nee, het gevaarlijke effect van deze verkiezingen is vooral, dat we terug deinzen, het idee dat er met deze winst voor rechts niet veel meer valt te doen aan de afbraakpolitiek. Daar ligt een rol voor onze partij". „Het is van democratisch belang dat we terugkomen in het parlement. De oppositie in het land is groot en het gevaar van radicalisering niet denk beeldig. Met ons verdwijnen uit de Kamer, het verlies van klein links als geheel, verdwijnt ook een groot deel van de steun die de buitenparlemen taire oppositie in het parlement had". Het Uur Nul nadert in Esquipulas, een dorpje van zo'n vijfduizend inwoners op goed drie uur rijden van Guatamala Stad en slechts een paar kilometer verwijderd van de Guata- malteekse grenzen met Honduras en El Salvador, bijna een drielanden punt dus. Dit weekeinde vindt er een ontmoeting plaats van de vijf Midde- namerikaanse presidenten die op 6 juni het zogenaamde Vredesakkoord van Contadora zouden moeten onder tekenen, een illusie, zo lijkt het voor alsnog. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit en zeker niet in Esquipulas. Al vier eeuwen is de 'Senor van Esqui pulas' of de zogenoemde 'Zwarte Christus' befaamd in de hele regio. Zijn evenbeeld werd uitgehouwen in een stronk van een sinaasappelboom. Zijn legende ontstond nadat de Span jaarden Midden-Amerika hadden ver overd en de Bijbel gebracht. stemming van Rome werd in het begin van de jaren 1700 zelfs een indrukwekkende basiliek in het dorp opgericht. Volgens de lokale bevolking is de 'Senor van Esquipulas' nog altijd in staat wonderen te verrichten. Dit weekeinde zijn de wonderen van de 'Zwarte Christus' harder nodig dan ooit. De ontmoeting van de Middena- merikaanse presidenten was oor spronkelijk bedoeld om een impuls te kunnen geven aan de dromen van het nog verse Guatamalteekse staats hoofd Vinicio Sereso om tot een Mid denamerikaans parlement te kunnen komen, maar is inmiddels uitgegroeid tot de laatste mogelijkheid om de zogenoemde Contadora-vrede te kun nen redden. De Contadora-bemiddelaars hebben 6 juni als limiet gesteld voor de onderte kening van de onder hun toezicht opgestelde regionale vredesakte. „Die machtsstrijd in onze partij na '82 was buitengewoon schadelijk. De hele omgeving van de CPN werd vuurkracht terug te brengen zolang men daadwerkelijk wordt bedreigd vanuit Washington. De Amerikanen willen al hun vijan digheden tegen de Sandinisten pas staken als dezen een vredesdialoog met de contra-revolutionairen begin nen en nieuwe verkiezingen uitschrij ven. En Honduras, El Salvador en Costa Rica blijken keer op keer bereid om voor de Amerikaanse belangen op de bres te springen. In feite staan de posities nog net zo rechtlijnig tegenover elkaar als toen in 1983 door Mexico, Venezuela, Pana ma en Colombia met de vredesbemid deling werd begonnen. In het oog van Nicaragua is Washington schuldig aan alle problemen in Midden-Ameri ka. En volgens Washington, met in het voetspoor Honduras, El Salvador en Costa Rica, is alle onrust in de regio het gevolg van revolutionaire expan siedrift van de Sandinisten. Nog dagelijks trekt het stukje hout snijwerk nog altijd dagelijks onge veer 600 a 1000 pelgrims. Met toe- De tijd begint te dringen, maar van overeenstemming tussen de vijf Mid- denamerikaanse landen is nog lang geen sprake. Nicaragua weigert zijn: Maar wellicht kunnen juist de Sandi nisten nog voor een verrassing zor gen. Als ze uiteindelijk toch 'ja' zeg gen tegen de Contadora-akte zullen ze veel sympathie herwinnen op in ternationaal niveau. En alleen al de ondertekening van het regionale vre desakkoord betekent dat de pro- Amerikaanse buren van Nicaragua de Sandinistische regering tot op zekere hoogte als legaal erkennen en compromitteert ook het ogenschijn lijke voornemen van Ronald Reagan om de Sandinisten voorgoed te wip pen voordat hij in 1989 het Witte Huis moet verlaten. De moeilijkheden voor de Contadora- bemiddeling lijken eigenlijk pas goed te zullen beginnen als de vredesakte eenmaal is ondertekend. Maar wil het zover komen dan zal toch eerst de 'Senor van Esquipulas' voor wonde ren moeten zorgen die heel wat diplo maten momenteel nog ondenkbaar achten. De verwachtingen zijn gespannen, ze ker onder de lokale bevolking. De ondanks hun fleurige klederdracht vaak ondervoede indiaanse boeren hebben een grenzeloos vertrouwen in de Christus die naar hun eigen even beeld werd geschapen. (Door Rob Sprenkels Regina Once is een fenomeen dat typerend is voor de Colom biaanse politiek. Deze kleine, ronde vrouw van 49 jaar is bij de presi dentsverkiezingen van zondag de alternatieve kandidate voor een paar duizend Colombiaanse kie zers, vooral van ongeletterden en armen die ondanks alles toch gaan stemmen. Haar voornaamste troe ven? Sterrenwichelen en een a-poli- tieke, alles ontmaskerende taal. Regina gaat prat op de mystieke krachten die ze beweert te hebben. Maar ze weet zelf dat haar aantrek kingskracht niet genoeg is om op te boksen tegen de twee grote kandida ten, Virgilio Barco van de Liberale Partij en Alvaro Gomez van de Conservatieve Partij. Sinds de onaf hankelijkheid van Spanje, bijna twee eeuwen geleden, hebben de liberalen en conservatieven Colom bia gedomineerd, of, om met de woorden van Regina te spreken, „verstikt en leeggeplunderd". De boodschap van Regina is simpel: gezondheid, geld en liefde. „Alles is illegaal in dit land", aldus de vrouw die zichzelf tot profeet heeft ver klaard. „Niemand respecteert de grondwet. De politici interesseert het niet om de armen te helpen, het enige wat ze willen is dat de rijken nog rijker worden". Toch heeft zelfs in een land waar bijna 60 procent van de bevolking (28 miljoen zielen) aan chronische armoede lijdt, niet kan lezen of schrijven en bijna geen werk heeft, een 'geestelijke' als Regina geen schijn van kans tegen de traditione le politiek. En dat ondanks het feit dat Regina eind vorig jaar furore maakte om dat ze drie weken van tevoren de modderramp van de Nevado del Ruiz-vulkaan, waarbij meer dan 23.000 mensen het leven verloren, had zien aankomen. Op 23 septem ber stuurde Regina president Beli- sario Betancur een telegram, waar in ze de ramp aankondigde. Uitein delijk werd de streek rondom i vulkaan op 13 november door i macabere modderlaag bedekt. Om te kunnen voorspellen wie d| stembusslag van zondag in Colon bia zal winnen is geen sterrenwichs laar nodig. Bij de parlementair! verkiezingen van dit jaar maai bleek dat de liberalen een enorrnl voorsprong hebben op de conserv| tieven. En omdat de liberale dissident Luil Carlos Galan vanwege het voor hel sterk tegenvallende resultaat bij d stembusslag van maart zich nu vool de presidentsverkiezingen heeft tef ruggetrokken, is er niemand meel die de officiële kandidaat van dl liberalen in gevaar kan brengen. Het gaat om Virgilio Barco, eel ingenieur van 65 jaar, afgestuurd il het Amerikaanse Massachussets el getrouwd met een Amerikaanse! Barco is van huis-uit multimiljonair! zijn familie is rijk geworden in dl olie. Deze week deden de conserva| tieven, uit wiens partij de huidig! president Belisario Betancur afkotrl stig is, een laatste poging om Barcif alsnog van het presidentschap kunnen afhouden. Via de televisie en gesponsord doo| de regering werd beweerd dat oliebelangen van de familie Barcl rechtstreeks tegen de staatsbelanj gen ingaan. De Barco's zijn voria jaar zelfs een proces tegen de staal begonnen. Barco kon dus geen pre| sidentskandidaat worden, aldus hel televisieprogramma. Het hek was onmiddellijk van del dam. De zes liberale ministers in Betancurs regering dreigden mei aftreden. Om de crisis te kunneJ bezweren werd alle verantwoorde! lijkheid voor het programma afgel schoven op het inmiddels ex-hoofcl van de staatstelevisie, Femandor Gomez Chavez. Barco heeft zijn populariteit in bel langrijke mate te danken aan he! feit dat Betancur in de ogen van del meeste Colombianen op alle fronten! heeft gefaald. Zijn vredesakkoorden! met de belangrijkste guerrillagroef peringen van het land zijn op nieis| uitgelopen. Terwijl de M19-guerrilla weer in allel hevigheid bezig is, staat inmiddelil ook het akkoord met Fare, de oud I ste en meest omvangrijke groep, opl springen, ook al doet Fare onder del naam van Patriottische Unie nogl mee aan de verkiezingen van zon! dag. Maar de presidentskandidaat! van de guerrilleros, Jaime Pardol Lean, klaagt erover dat hij amper! campagne heeft kunnen voeren van wege alle vijandigheid van het Co lombiaanse leger. President Betancur heeft geen kansl gezien om de staat van beleg, diel sinds de jaren vijftig bijna perma f nent van kracht is geweest, te beëin-l digen. Nu zijn bewind ten eind looptl worden de belangrijkste steden wee! stringent bewaakt door duizenden I militairen. Economisch is het alleen| maar verder bergafwaarts gegaan. Betancur De misère is elke dag erger. Met eenl zekere ironie denken de Colombia- nen terug aan de pogingen van del regering van Betancur om voor f mannen van de Colombiaanse! drugssmokkel een zekere juridische I immuniteit te geven in ruil voorl kapitale investeringen in de natio[ nale economie. „De politiek bestaat niet voor del armen", zo gelooft Regina Once! Waar of niet, bij de parlementsver- f kiezingen van maart ging in ieder geval bijna zestig procent van del kiezers niet naar de stembus. En I zondag zal het absentisme waar-j schijnlijk opnieuw de grote overwin-1 naar zijn. In feite is een kandidatuur als diel van de sterrenwichelaarster type-I rend voor de situatie. Maar zelfs Regina, die volgens haar duizenden volgelingen werkelijk wonderen kan verrichten, is niet in staat om het enorme gat in de Colombiaanse poli tiek op te vullen. Botha (Van onze correspondent) Wat reeds weken geleden was aangekondigd en eigenlijk ook werd verwacht, is donderdag ge beurd: conservatief blank-Zuid- Afrika heeft de strijdbijl definitief opgegraven en het offensief ingezet. Niet alleen tegen de zwarte bevol king en de kleurlingen en Aziaten, maar nu ook tegen de liberale blan ken, waartoe bljkbaar ook de aan hangers van de regerende Nationale Partij (NP) van president P.W. Bo tha gerekend worden. Althans dat kan worden geconcludeerd uit de gebeurtenissen donderdagavond in Pietersburg, de conservatief-blanke hoofdstad van het minstens zo be houdende Noord-Transvaal, op zo'n 300 kilometer van Johannesburg. In het centrum van de confrontatie stonden twee personen: de met uit gesproken liberaal aangeduide mi nister van buitenlandse zaken, Roe lof 'Pik' Botha en de leider van de omstreden Afrikaner Weerstandsbe weging (AWB), Eugene TerreBlan- che. Nadat vorige maand de AWB erin geslaagd was om een NP-verga- dering in Brits ten noorden van Johannesburg te verstoren, toen de onderminister van informatie, Louis Nel daar spreker was, kondigde Bo tha aan dat hij in het Afrikaner- bolwerk Pietersburg een openbare NP-vergadering zou toespreken. Hij wist op hetzelfde moment, dat hij een groot risico nam, aangezien Ter- reBlanche na de bijeenkomst in Brits had laten weten, dat 'geen enkele NP-minister nog ooit de gele genheid zou krijgen om een vergade ring in de Transvaal toe te spreken'. Hoe ordinair de gebeurtenissen don derdagavond ook waren - met ge vechten, overschreeuwingen, fascis tische en racistische leuzen, vlaggen en uiteindelijk in het wilde weg afge schoten traangasgranaten - de inzet was wel degelijk belangrijk. Immers, zowel het conservatief-blanke blok, dat wordt gevormd door de AWB, de Konservatieve Partij en de Herstigte Nationale Partij, als de NP van Bo tha vechten op dit moment om de steun van alle blanken in Zuid-Afri- ka. De eerste om hun ideaal, een blank-thuisland in de Transvaal te bewerkstelligen, en de tweede om actieve steun te krijgen voor het regeringsprogramma van geleidelij ke hervormingen, zonder dat de greep op de macht in Zuid-Afrika daadwerkelijk losgelaten wordt. Dat de regering-Botha zich intussen steeds meer ongerust maakt over het conservatieve blok, is duidelijk. In Zuid-Afrika wordt openlijk ge speculeerd, dat de aanvallen afgelo pen maandag op beweerde ANC- bases in Zambia, Zimbabwe en Botswana allereerst zijn uitge voerd, om de eigen morrende ach terban te tonen dat de regering niet over zich heen laat lopen. Hoewel eventuele verkiezingen in Zuid- Afrika voor blanken, kleurlingen en Aziaten nog minstens twee jaar op zich zullen laten wachten - zo er ooit nog verkiezingen in dit land zullen plaatsvinden - maakt de NP zich zeer veel zorgen over recente polls die uitwijzen, dat de aanhang van de conservatieven aanzienlijk is gegroeid. Die aanhang zou op dit moment zelfs 15 procent van het blanke electoraat bedragen. Anderzijds is het vanuit blank-con servatief oogpunt eveneens verklaar baar, dat zij zich in toenemende mate zorgen aan het maken zijn over hun eigen bevoorrechte positie. De internationale druk op Zuid-Afrika zou uiteindelijk wel eens kunnen leiden tot een capitulatie van de NP, waarna een zwarte meerderheidsre gering onvermijdelijk wordt. De angst daarvoor is de afgelopen maanden herhaaldelijk gedemon streerd, niet alleen door de groei van de AWB, maar nog meer door aansla gen van blanke conservatieven op onschuldige zwarte burgers en de deelname van blanke conservatieve politieagenten aan aanvallen op ra dicale jongeren in zwarte woonwij ken. Om nog maar niet te spreken van het brute en meedogenloze op treden van blanke knokploegen. De 'nederlaag' van 'Pik' Botha in Pietersburg is daarom een zorgwek kend en angstaanjagend teken. Nu Zuid-Afrika en de rest van de wereld reeds lang gewend zijn geraakt aan het geweld van het blanke apart heidsapparaat jegens de zwarte be volking en sinds twee jaar aan dat van zwarte radicale jongeren tegen hun behoudende rasgenoten, is daar nu definitief een nieuw element aan toegevoegd, namelijk dat van con servatief blank tegen minder-behou- dend-blank. Er is het afgelopen jaar regelmatig gesproken over een mo gelijke burgeroorlog in Zuid-Afrika of een rechtse staatsgreep. In Pie tersburg zou die burgeroorlog of die staatsgreep wel eens aanzienlijk dichterbij kunnen zijn gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 4