gebrandschilderd raam met zeeuws wapen voor zeeland ZEEUWEN IN AMERIKA (slot) PZC/ week-in 33 winkelketen 125 jaar m. p. dieleman opleiding verdreven fasen zorgen rond de grote steden Namens Zeelands commissaris der koningin, dr C. Boertien bood NCRV-directeur en amateur-genea loog Jan Vefdonk vorige maand op zijn reis naar Amerika een gebrandschilderd raam, met het wapen van de provincie Zeeland, alsmede een oorkonde, aan burgemeester Don Disselkoen van het stadje Zeeland in Michigan aan. Verdonk is groot voorstan der van het verstevigen van de banden tussen de afstammelingen van Zeeuwse emigranten en de inwoners van de provincie Zeeland. Ter ondersteu ning van dat streven en tegelijkertijd als huldeblijk aan Zeeland gaf de Zeeuwse commissaris deze geschenken mee. De korte plechtigheid speelde zich af in het gemeentehuis in het bijzijn van een aantal raadsleden, oud-burgemeesters en enkele voor de uitwisselingsgedachte enthousiaste inwoners, zoals museumbeheerster mevrouw Van Koevering en di recteur Tom Dekker van de plaatselijke bank. Op zijn volgende reis naar de VS - al deze maand als leider van een reisgezelschap uit Nederland - zal Verdonk in het gemeentehuis van Zeeland de 'bood schap' in ontvangst nemen, die burgemeester Dissel koen aan Zeelands commissaris Boertien wil doen toekomen. Zeelands burgemeester Disselkoen met het hem door Verdonk (links) overhandigde gebrandschilderd raam. SATERDAG 24 MEI 1986 amerikaanse droom werd werkelijkheid rve Amerikaanse droom van vrij- L/heid, onafhankelijkheid en rijk lom is voor de afstammelingen van Ie Steketees uit Borssele werkelijk- ïeid geworden. De huidige vierde en vijfde generatie Steketees - allen ifstammelingen van de uit Borssele ifkomstige en in 1847 met vrouw en legen kinderen geëmigreerde Jan John) Steketee - mogen zich de :igenaar noemen van een keten van warenhuizen in vijf steden in West Michigan, met als hoofdzetel Grand lapids. De 'company' behoort met len jaarlijkse omzet van dertig mil- oen dollars en een vast personeels- lestand van vierhonderd man tot de niddelgrote bedrijven in de regio. 9p part-time basis zijn gemiddeld ïog eens driehonderd mensen in iienst. ,We hebben het hier goed gedaan", 'onstateert de thans 62-jarige Ri- :hard Steketee, de 'hoogste baas' 'an Steketee met gepaste trots. Wij iraten met hem in zijn kantoor op de lijfde verdieping van de hoofdvesti ng in Grand Rapids, waar op het noment van onze komst een ingrij- lende verbouwing wordt uitgevoerd, iet door merg en been dringende ;eluid van zware betonboren is op alle acht verdiepingen te horen. De vaste klanten laten het warenhuis in leze periode links liggen. Voor de tijd van het jaar is het opmerkelijk- ijk stil bij Steketee's. Hoogste boss Richard Steketee tilt daar niet zo aan. ,Met je tijd meegaan is ons motto. iVe volgen de markt nauwgezet. Dat s de enige manier om wat te berei den in dit vak. Stilstand is achteruit tang. Daarom zijn we nu weer aan aen stevige verbouwing begonnen. In september 1984 hebben we een uitge weid marketingonderzoek gedaan. Of we nog wel op het juiste (consu- nenten)spoor zaten. Nou, dat bleek niet meer voor honderd procent het ;eval te zijn. Aanpassen aan de smaak van het publiek betekent dat ie moet veranderen. Dat is niet al- een een kwestie van overleven, maar aok van durf. Om een voorbeeld te noemen: de gehele bruidsafdeling nebben we opgeheven. Vloerbedek king en meubels zijn inmiddels ook 1e deur uit. Tegen gespecialiseerde raken op dit gebied kun je toch niet ap. Dan is het verstandig de bakens te verzetten. Ons onderzoek wees uit, lat in een aantal branches geen business meer zit voor een warenhuis als het onze". %roei Onder het bewind van Richard Ste ketee - hij is president geweest van 1968 tot 1985 en sinds begin vorig iaar vervult hij de hoogste functie van chairman of the board of direc tors - heeft het bedrijf een stormach tige groei doorgemaakt. Zijn verwachting is, dat Steketee's, bat zich vrijwel geheel op de mode gaat richten, binnen drie jaar een omzet zal halen van vijftig miljoen dollars. Richard Steketee houdt van dit soort doelstellingen. Hij ziet ze als een uitdaging. Die pioniersmen taliteit heeft hij, daarvan is hij over tuigd, meegekregen van de eerste Steketees, die in een voor hen volko men vreemde omgeving met succes een zaak-van-naam in de westregio van Michigan hebben opgebouwd. Zoals alle Steketees is Richard on deraan de ladder begonnen. Na de Tweede Wereldoorlog, die hij sinds 1943 bij de marine doorbracht, kwam hij in het familiebedrijf. Het maga zijn was zijn eerste werkplaats. Ri chard voelde zich er niet te groot voor. „Zo was het en zo is het nog steeds bij ons. Als je als Steketee wat vil bereiken in dit bedrijf moetje het alledaagse handwerk door en door kennen. Wie zich daar te goed voor voelt, past hier niet". Het is duidelij ke taal, die blijkens het aantal Steke- In de loop der jaren is het de Steke tees goed vergaan. Op dit moment heeft het familiebedrijf Steketee's warenhuizen in Grand Rapids (twee), Muskegon, Grand Haven, Holland en Kalamazoo. De hoofdze tel van het bedrijf is gevestigd in Grand Rapids, evenals het distribu tiecentrum. De naam luidt nu: Ste ketee's (niet aan elkaar geschreven, maar met 's), zonder de toevoeging 'and Sons'. Het warenhuis prijst zichzelf aan als 'a specialty department store, offe ring updated merchandise in the moderate to better price lines', zeg maar een beter soort warenhuis in de wat hogere prijsklasse. Kleding, lin nen, huishoudelijke artikelen, aarde werk en geschenken behoren tot de gangbare verkoopprodukten. Richard Steketee is buitengewoon tevreden met de nieuwe opzet van de zaak. „We hebben een uitstekend imago; de mensen mogen ons, zo is uit het marketingonderzoek geble ken. We gaan daarom door met dit soort onderzoeken. De vinger aan de pols houden is voor een bedrijf als het onze een levensnoodzaak", is de stellige overtuiging van chairman Richard. Van de totaal 700 werkne mers bij Steketee's - van wie driehon derd part-time - is tachtig procent vrouw. Vier van hen zijn doorgedron gen in wat Richard Steketee om schrijft als een topfunctie: branche manager. Hij is er trots op bijna alle personeelsleden persoonlijk te ken nen. „Ik ken er wel vijfhonderd bij hun voornaam; hun achternaam moet je me niet vragen. Die weet ik niet", geeft hij eerlijk toe. Steketee zegt 'niet te geloven in achternamen' Het personeel spreekt hem aan met Dick, hoewel de jongeren het meestal op mister Richard houden. Met vakbon den heeft hij 'niets te maken'. Niet omdat hij tegen georganiseerde werknemers is, zegt hij er zelf van, maar eenvoudig omdat zijn perso neelsleden kennelijk niets voor een vakbond voelen en de vakbondsbon zen derhalve zijn deur voorbijgaan. Helemaal geen georganiseerde werk nemers is niet honderd procent cor rect, voegt hij eraan toe. Richard Steketee weet zeker dat één van zijn personeelsleden lid is van een vak bond. Daar blijft het dan ook bij. Georganiseerd zijn in een vakbond is volgens hem een individuele kwestie. Ieder moet dat zelf maar uitmaken. De viering van het 125-jarig bestaan houdt Richard Steketee nog niet echt bezig. Als NCRV-directeur Jan Verdonk - wiens Amerika-reizen ook tot Grand Rapids zijn doorgedron gen - hem voorstelt een gezelschap Steketees uit Zeeland te ontvangen èn te fêteren ter gelegenheid van het jubileum, komt chairman Richard niet veel verder dan de opmerking 'nog geen vaste plannen te hebben'. Maar het idee spreekt hem wel aan, laat hij blijken. Toch maar eens een keertje binnen de board of directors in bespreking brengen. Zeeland staat, hij geeft het volmondig toe, ver van hem af. Natuurlijk, bet-over grootvader John is afkomstig uit Zeeland, maar dat is allemaal alweer zo lang geleden. Nederlands bijvoor beeld spreekt Richard Steketee geen woord, in tegenstelling tot vele af stammelingen van emigranten uit Nederland, die de banden met het land van hun oorsprong niet willen en kunnen doorsnijden en die in staat zijn een 'paar zinnen iri onze taal uit te spreken. De Steketees zijn echte Amerikanen geworden in de afgelopen honderd vijfentwintig jaar. De bevolkingsexplosie die vooral merkbaar is in grote :W: steden veroorzaakt geweld, handel in verdovende middelen, terrorisme, milieu- en y*: huisvestingsproblemen. Daarom is internationale samenwerking nodig. Met die oproep sloot :£:j: Javier Perez de Cuellar, secretaris-generaal van de VN, vrijdag in Barcelona de y;y conferentie van het VN-Fonds voor Bevolkings Activiteit (Unfpa) af. S:|: Regeringsvertegenwoordigers en y:* burgemeesters van de zeventig SS grootste steden ter wereld bogen zich afgelopen week in de Spaanse plaats over de toekomst kg; van de snel uitdij ende steden. Aan het einde van deze eeuw leeft een op de twee wereldbewoners in een stad; een op de vijf leeft in wat W:- een „mega-stad" wordt genoemd, van meer dan vier milj oen inwoners. Het aantal reuzesteden ;y;y bedraagt over veertien jaar 78, blijkt uit cijfers van het UNFPA. De grootste metropool van het moment is Mexico-stad met naar schatting 18,1 miljoen inwoners. De Mexicaanse hoofdstad telt over veertien jaar 26,3 miljoen g:;:: inwoners. Maar tegen die tijd zijn SS er nog 21 andere steden, waarvan 17 in ontwikkelingslanden, met S-:- meer dan tien miljoen mensen. SS Afrika is nu nog de landelij kste SS regio van de wereld. Hier leven in SS verhouding de meeste mensen op :-:S het platteland. Het zwarte SS continent telt echter de snels SS groeiende steden, zo blijkt uit „De SS Toestand van de SS Wereldbevolking'een rapport SS van het bevolkingsfonds. SS Over het algemeen wordt SSj ontwikkeling van het platteland SS gezien als de sleutel voor SS: verbetering van de situatie in SlS; steden. Wie echter elektriciteit, stromend water aanlegt op het S-v platteland, de boeren kredieten SS verstrekt en goede prijzen voor SS; hun produkten betaalt, heeft SS meer kans om de trek naar de stad te stuiten. Het is immers de SiS armoede die veel SS plattelandsbewoners ertoe aanzet hun biezen te pakken en hun SS geluk in de stad te beproeven. SS: Verbetering van de gezondheidszorg leidt voorts tot SS afname van het geboortecijfer, SS aldus de redenering. Deze visie werd ook in Barcelona SS verwoord door een groot aantal SS afgevaardigden uit de Derde Wereld. De burgemeester van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, SS Younis Olturii Basorun, roemde de koerswijziging in zijn land ten SS gunste van de landbouw. S;S Schoolverlaters, die snel afreizen naar de stad op zoek naar een SS; baan, krijgen nu kredieten, S;S werktuigen en zaaigoed, zodat zij meteen aan de slag kunnen op SS; een stukje land en blijven. „Het S;S betekent weliswaar minder geld voor ontwikkeling van de steden, ;SS maar we verlichten de druk op S;S ons huisvestings- en SS transportsysteem, dat SS: onwerkbaar is geworden", aldus SS Basorun. SS Overigens is niet iedereen SS overtuigd van deze SS; wisselwerking, bleek deze week. SS De onderzoekers Perlman en SS Shearer geloven dat SS ontwikkeling van het platteland S;S soms bij-effecten heeft die SS migratie naar de stad juist SS: stimuleren. Een voorbeeld is SS: hogere opleiding. Meer inkomen ;S;i; betekent meer mogelijkheden SS om verder te leren, hetgeen een SS reden kan zijn voor jongeren om SS; naar de stad te trekken. Of later SS geschoold en wel om daar een SS betere baan te zoeken. Datzelfde SS; geldt voor de aanleg van wegen, SS waardoor de stad bereikbaar andaag in de serie Zeeuwen in \merika het laatste verhaal >ver het wel en wee van de ifstammelingen van emigran- en uit de vorige eeuw. joofdredacteur M. P. Dieleman iad in Grand Rapids een ge- ;prek met Richard Steketee, de lig boss van het familiebedrijf ;tekee's met vestigingen in vijf iteden in Michigan en een jaar- ijkse omzet van vele tientallen niljoenen guldens. tees op verantwoordelijke posten in de zaak, door veel familieleden wordt begrepen. Behalve Richard Steketee zitten in de top van de organisatie broer Bob als president sinds Ri chard voorzitter is van de directie), zijn zoon Rick en zijn neven Fred en Rob. Richard en Bob vormen de vierde generatie. De overige drie Steketees zijn alweer van de vijfde generatie. De zesde generatie kan over enkele jaren in het bedrijf wor den verwelkomd. Richard Steketee heeft de gezonde belangstelling van iedere Amerikaan voor zijn afstamming. Volgend jaar is het groot feest voor de Steketees, want dan is het honderd vijfentwintig jaar geleden dat betovergrootvader Paul Steketee - die als dertienjarige jongen de wijdse polders van Borsse le had verruild voor het toen nog dicht beboste Michigan - het waren huis Steketee stichtte. Paul was één van de kinderen van de in 1847 geëmigreerde Jan Steke tee, die slachtoffer was van de gods dienststrijd in de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw. De (Franse) voorouders van John waren al eens eerder verdreven we gens hun godsdienstige overtuiging. Zij waren aan het eind van de zeven tiende eeuw uit Frankrijk gevlucht, nadat door aanvaarding van het Edict van Nantes het leven voor de Franse protestanten vrijwel onmoge lijk was geworden. Om dezelfde re den verliet Jan met zijn gezin Neder land om zich in de VS te vestigen. Hij maakte de overtocht per schip van uit Antwerpen. Als man die gewend was leiding te geven - Steketee had het toezicht op het herstel van de zeeweringen - werd hij gekozen tot leider van de kleine groep gerefor meerden, die naar de VS wilde, rul was toen dertien jaar. In eerste in stantie voegden de Steketees zich bij andere Nederlandse emigranten in het pas gestichte Holland/Michigan, maar spoedig gingen ze door naar het nauwelijks tien mijl verder gele gen Zeeland, waar zij tot de eerste settlers behoorden. Een jaar na hun komst zocht de jonge Paul werk buiten Zeeland. Hij kreeg een baan tje in de kruidenierswarenzaak van Pliny P. Roberts in Grandville, een plaatsje tussen Zeeland en Grand Rapids. De jonge Paul verbleef daar maar enkele maanden. De grote stad oefende meer aantrekkingskracht op hem uit. In Grand Rapids was hij achtereenvolgens in dienst bij een laken-en kledinghandelaar en een koopman, steeds als kantoorbedien de. In 1856 trouwde Paul Steketee met ene Pieternella Meeuwse uit het stadje Zeeland, de woonplaats van zijn ouders. De capaciteiten van de jonge Paul Steketee waren voor de koopman en handelaar John H. Doomink aanlei ding hem in 1862 als vennoot in zijn zaak op te nemen. Voor de somma van 1.750 dollars kocht hij zich in. Al het spaargeld van de familie moest ervoor worden opgenomen en het bleek zelfs nodig een hypotheek op het huis te nemen. De firma, die als groothandelaar optrad, kreeg de naam Doornink en Steketee. Tien jaar later kwam de zaak geheel in handen van Paul Steketee, toen Doornink zich wegens zijn hoge leef tijd terugtrok en zijn aandelen aan zijn partner verkocht. In 1878 nam Paul Steketee zijn drie zonen John, Peter en Paul Jr. in de zaak op, die vanaf dat moment Steketee and Sons heette. Djakarta wordt voor meer mensen, aldus de twee. Opvallend in Barcelona was dat de groei van steden steeds meer geaccepteerd lijkt. De toename van de bevolking kan niet worden voorkomen, aldus de redenering. Gedwongen verhuizingen, afbraak van krottenwijken of scherpe controles op de toegangswegen blijken in de praktijk niet het gewenste afschrikeffect te hebben. De burgemeesters van een aantal steden was het erover eens: als migranten niet weggehouden kunnen worden, moet er gezocht worden naar een andere oplossing. Hun keuze voor een vestigingsplaats moet enigszins gestuurd worden of ze moeten de beschikking krijgen over basisvoorzieningen. Het voorbeeld van Jakarta figureerde prominent op de bevolkingsconferentie. Het stadsbestuur van de Indonesische hoofdstad heeft het opgegeven om de migratie te beperken. In plaats daarvan geeft zij nu vergunningen en passen uit die toegang verlenen tot de stad. Voorts besteedt zij nu haar energie aan het verbeteren van de sloppenwijken die er al waren. Het herhuisvestingsprogramma van de Indonesische regering bleek nauwelijks aantrekkingskracht uit te oefenen op de sloppenbewoners. Vorig jaar werden slechts 1.500 gezinnen „overgeplaatst" naar dunbevolkte eilanden. Maar datzelfde jaar kreeg de stad 40.000 nieuwe gezinnen van het platteland te verwerken. Richard Steketee, aan de top van een florerende warenhuisketen. De stadsvernieuwing gaat in fasen. De eerste stap in dit zogeheten Kampong Verbeterings Project is aanleg van water, riolering en elektriciteit. Dat is nu achter de rug, aldus de regionale planners uit Jakarta, die in Barcelona aanwezig waren. Nu gaat men beginnen met de bouw van eenvoudige huizen. Om de bevolking enigszins te verspreiden werd ook veel aandacht geschonken aan de regio's rond de stad. Daar kan de trek al tot stilstand worden gebracht. Zeker als het gemeentebestuur zoals in Manilla het geval is, pogingen doet om daar nieuwe industrie naar toe te lokken. In China werd de strenge controle op verhuizing eveneens onlangs versoepeld. Nu is het mogelijk om tussen kleine steden heen en weer te pendelen. Niet-agrarische ondernemingen worden gestimuleerd. De Filipijnse wetenschapper Aprodicio Laquian beschreef de situatie in verschillende grote Aziatische steden. Hij constateerde dat veel gemeentebesturen van metropolen nu goedkope transportsystemen aanmoedigen, variërend van de rickshaw in India tot de pedicabs in Indonesië of de verbouwde jeeps op de Filipijnen. Zij zien in dat armen zo aan een baan komen en bovendien mobiel worden. Venters en straatverkopers die vroeger werden gearresteerd omdat zij de straat blokkeerden en toeristen een slechte indruk gaven, worden steeds meer met rust gelaten, constateert hij verder. De bestuurders realiseren zich dat zij zorgen voor goedkoop en makkelijk voedsel. Ook de Indonesische regionale planner Herbowo deelt die mening: „Venters lossen ook het werkloosheidsprobleem op. Zij zijn de veiligheidsklep in de stad". Ondertussen kunnen de stadsbesturen oplossingen op langere termijn uitdenken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 33