ARTSEN ÏN ACTIE PZC/ week-in 31 vereniging wanhopig inzet contacten bert paauw status structureel zwaar lijntje verouderd voorrang simpel jan van damme ZATERDAG 24 MEI 1986 schizofrenie als grote beproeving Iemand gaat op een vreemde, bi zarre manier praten, heeft on voorspelbare woede-uitbarstingen, hangt vreemde verhalen op over geheime organisaties en dreigt zich zelf kwaad te doen of is agressief tegen anderen. Het zijn slechts enke le van de symptomen die zich kun nen voordoen wanneer iemand gees tesziek is. Dergelijk gedrag - aange duid met de termen 'psychose' en 'schizofrenie' - doet zich vaak slui pend voor, maar kan ook plotseling naar buiten treden. Over ontstaan en behandelingswijze is nog niet veel bekend. In elk geval is duidelijk dat veel Nederlanders wel eens last hebben van psychotisch gedrag (gemiddeld een op de honderd). Bij ongeveer 14.000 mensen heeft dergelijk gedrag een chronisch karakter en in dat geval wordt gesproken van schizofre nie. Niet alleen voor de schizofrene pa tiënt zelf, ook voor de mensen in zijn of haar omgeving (met name familie leden) is de ziekte een ware beproe ving. Dat laatste wordt nogal eens onderschat of vergeten. Hulpverle ners zijn meestal uitsluitend gericht °P de patiënt, terwijl buitenstaan ders de ernst van een en ander vaak niet inzien. Daarom is een kleine twee jaar geleden de vereniging Ypsilon opge richt, een vereniging die ouders en andere familieleden van schizofrene mensen met elkaar in contact wil brengen om elkaar te steunen en om aan belangenbehartiging te doen. Op zaterdag 7 juni a.s. wordt wordt voor de eerste maal een landelijke ontmoetingsdag georganiseerd in Bunnik. Ria van de Heijden en Bas van Raay, respectievelijk voorzitster en vice- voorzitter van Ypsilon, leggen uit wat de drijfveer is geweest achter de oprichting van de vereniging. „De familieleden van een schizofrene pa tiënt worden slecht opgevangen. Psychiaters en psychologen zien wel de patiënt, maar niet het gezin. En ook door anderen in de omgeving wordt er tamelijk kil gereageerd in de richting van het gezin". „En dat terwijl er in zo'n gezin enorme stress is ontstaan. Als naaste familie zie je hoe iemand in je directe omgeving qua gedrag verandert. Er doen zich onbegrijpelijke woede-uit barstingen voor, feestjes worden ver pest, meubilair wordt vernield, rui ten worden ingegooid. Iemand die schizofreen is gaat vaak 's nachts leven, gaat op allerlei manieren de aandacht trekken, wordt uit restau rants gezet, neemt taxi's zonder geld op zak te hebben, verzorgt zich niet meer, gaat zichzelf soms expres ver wonden, doet raar met geld, bijvoor beeld door honderd gulden voor een zak patat te betalen zonder geld terug te willen hebben". „Voor de familie geeft dat constant stress. Men vraagt zich elke dag af: wat zal er nu weer gebeuren? De familieleden zijn continu op hun qui vive, gaan dingen wegbergen, kort om, op een gegeven moment draait alles in het gezin om degene die schizofreen is". Volgens mevrouw Van de Heijden gaan de gezinsleden aanvankelijk heel ver in hun tolerantie. „Je denkt: ach, het gaat wel over. Maar als het jaren achter elkaar doorgaat kun je die gedragingen niet meer afschuiven op late puberteit, studie- en examendruk of op wat anders. En waar je als gezinsleden echt wanho pig van wordt is dat je de ander niet kunt bereiken. Eerst reageer je zelf agressief op de vreemde gedragin gen, op een gegeven moment zie je hoe de ander lijdt, welke geweldige angsten hij of zij heeft. Je kunt er niks aan doen". Dat laatste hangt nauw samen met de vele vraagtekens die er bij het onderwerp schizofrenie zijn te plaat sen. De Ypsilon-bestuurders: „We tenschappers twisten erover of schi zofrenie een ziekte is dan wel het gevolg van opvoeding en ervaringen in de jeugdperiode. Naar onze me ning is het een ziekte, waarschijnlijk erfelijk bepaald, die bij heftige ge beurtenissen naar buiten komt. Bij heftige gebeurtenissen moet je den ken aan bijvoorbeeld een sterfgeval of het verbreken van een relatie". „Die milieufactoren, daar geloven we niet zo in. Op die manier wordt ook weer meteen direct de schuld bij ouders en familie gelegd. In elk gezin worden natuurlijk fouten in de op voeding gemaakt. Om schizofrenie daaraan dan maar te wijten, dat gaat ons te ver. Maar eerlijk gezegd is er veel onduidelijk over schizofrenie. Als je tien psychiaters naar hun mening vraagt, krijg je tien verschil lende antwoorden". Het behandelen van schizofrene pa tiënten is een moeizame aangelegen heid. Mevrouw Van de Heijden: ,,Er bestaat geen penicilline voor, er is geen pil die de narigheid laat ophou den. Wel zijn er medicijnen die ver zachten, afdempen, maar de pest daarvan is dat ze nare bijverschijnse len geven. Ze oefenen invloed uit op de motoriek, de patiënt gaat er stram en stijf door bewegen. Dat maakt het moeilijker om iemand vrijwillig zover te krijgen dat ie medi cijnen gaat gebruiken. Temeer daar buitenstaanders zeggen: hij ziet er nu rotter uit dan daarvoor". „Soms kan iemand weer zodanig opknappen dat hij weer enigszins kan functioneren. Dat vereist wel een geweldige inzet en energie van de naaste omgeving die constant moet opletten en zich opofferingen moet getroosten. En dat valt heus niet mee, zeker niet als een gezin meerdere kinderen telt". „Vaak zie je dat ouders niet willen dat hun schizofrene kind in een inrichting wordt opgenomen. Ze pro beren het kind zo lang mogelijk thuis te houden. Maar op een gegeven moment gaat dat goed mis. Dan stappen ze naar de huisarts die er meestal weinig van weet. Een huis arts kan doorverwijzen naar een psy chiater die. als hij de ziekte herkent, in samenspraak met een burgemees ter kan besluiten tot een zogenaam de IBS. Dat betekent inbewarings telling en houdt een gedwongen op name in een inrichting van drie weken in". Eventueel kan een IBS worden ge volgd door een zes maanden durende opname op grond van een rechterlij ke machtiging. Die machtiging wordt verstrekt nadat een rechter de desbetreffende psychiater plus een de patiënt toegewezen advocaat heeft gehoord. De Ypsilon-bestuur ders staan tamelijk sceptisch tegen over de rol van de juristen. „Een rechter in Nederland sluit iemand niet snel op. Die terughoudendheid is in principe goed. Wij zijn er ook niet op uit om mensen gauw te laten opbergen, maar we verzetten ons tegen de houding van veel advocaten die een machtigingsverzoek benade ren alsof het om een parkeerbon gaat. Als ze een administratief foutje ontdekken vragen ze de rechter om de machtiging niet toe te kennen". „Dat is uitermate inhumaan. Zo kan een noodzakelijke hulpverlening niet worden gecontinueerd, wordt een geestelijk doodziek mens aan z'n lot overgelaten en worden familieleden weer met een bedreigende, uitzicht loze situatie opgeknapt. Er zijn juris ten die benadrukken dat psychisch zieke mensen zelf over een opname moeten kunnen beslissen net zoals iemand bij een lichamelijke kwaal zelf kan beslissen of hij zich wil laten opereren of niet. Wij stellen daar tegenover dat schizofrene mensen vaak zelf niet tot zo'n beslissing in staat zijn". Bij Ypsilon wil men dergelijke denkbeelden de komende jaren met kracht uitdragen, uit een oogpunt van belangenbehartiging van ou ders en familieleden van schizofre ne mensen. Maar naast de belangen behartiging wil de vereniging voor al de contacten stimuleren tussen mensen die in hun naaste omgeving indringend met schizofrenie worden geconfronteerd. „We proberen men sen uit een isolement te halen, door ze te laten praten over hun ervarin gen en hun verdriet. Op die manier komen ze er misschien weer toe een eigen leven te gaan leiden door onvermijdelijke situaties te aan vaarden". De landelijke ontmoetingsdag op 7 juni in Bunnik moet daartoe een aanzet geven. Naast informatie over de vereniging wordt er ook een work shop georganiseerd over de 'steunen de gezinsbehandeling' die op de Oegstgeester inrichting Endegeest is ontwikkeld. Ria van de Heijden: „Onze dag is geslaagd als er contac ten worden gelegd die later in eigen omgeving kunnen worden uitge bouwd. De dag wordt besloten met een gezellig samenzijn. Dat doen we bewust. We willen de mensen niet verdrietig naar huis sturen. Het moet een fijne dag worden, geen zielig gedoe". Wie meer wil weten over Ypsilon of de landelijke ontmoetingsdag kan informatie krijgen bij: Ypsilon, p a Grindweg 135, 3054 VJ Rotterdam, tel. 010 - 4183050. Veel mensen in Nederland lijden aan schizofrenie, een geestesziekte die gepaard gaat met angstige visioenen en agressief of ander bizar gedrag. Een schizofrene patiënt krijgt over het algemeen volop aandacht van hulpverleners, in tegenstelling tot ouders en andere familieleden die hun verdriet en ellende maar zelf moeten zien te verwerken. De vereniging Ypsilon probeert daar iets aan te doen en organiseert op 7 juni a.s. een landelijke ontmoetingsdag. Hoe zit het nu eigenlijk met die huisartsen? Rampspoedberichten de laatste weken, gecombineerd met gebalde vuisten richting Den Haag. Terecht? Van buitenaf gezien lijkt het over het algemeen nogal mee te vallen. Een mooi huis, een beslist bovenmodale auto op de oprit, en -afgaand op de keren dat de huisarts zich via een antwoordapparaat aan de telefoon meldt- de nodige vrije tijd. Waar maken de Nederlandse huisartsen zich druk om? Sterker nog: is het niet overdreven om -als waren ze onderbetaalde industrie-arbeiders- de regering via 'werkonderbrekingen' onder druk te zetten? De Zeeuwse afdeling van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) staat niet vooraan op de barricades. Dat is ook niet nodig, vergeleken met hun collega's in de Randstad en Friesland hebben de Zeeuwse artsen minder reden tot klagen. Dat neemt niet weg dat de Zeeuwse afdelingsvoorzitter J.F.M. Bergen uit Oost-Souburg zich nadrukkelijk solidair verklaart met de actievoerders. Zoals het er nu naar uitziet zijn alle huisartsen in Zeeland volgende week dinsdag alleen beschikbaar voor urgente gevallen. Vrijwel een zondagsdienst, zij het dat iedere arts gewoon bereikbaar is voor zijn patiënten. Alleen het normale spreekuur vervalt. Minder reden tot klagen. Bergen kwam deze week met zijn vakgenoten A.G. Hermanides uit Breskens, W. ter Burg uit Kloosterzande en M.B. Riemeijer uit Kapelle bijeen om uitleg te geven. Zeeland steekt gunstig af bij bijvoorbeeld de provincie Friesland, waar de artsen met sterker dalende inkomsten kampen omdat het aantal patiënten harder terugloopt. Ook de situatie in de verstedelijkte regio's roept geen jaloezie op. Apotheek houden is er daar niet bij en bij bevallingen komen de stadsartsen er niet aan te pas, omdat er in bijna alle gevallen verloskundigen -meestal vroedvrouwen- worden ingeschakeld. Zo ver is het in het Zeeuwse nog niet. Toch is er volgens Bergen en de zijnen alle aanleiding voor bezorgdheid. De regering laat zich weinig of niets aan de wensen van de medische vakbroeders gelegen liggen. Het gevaar dat de kwaliteit van de gezondheidszorg wordt aangetast is volop aanwezig, wordt er ge zegd. Voor alle duidelijkheid, het gaat niet uitsluitend om de centjes. Mocht die indruk de afgelopen weken gewekt zijn, dan wordt het hoog tijd dat die misvatting recht wordt gezet. De artsen praten ten huize van dokter Riemeijer in Kapelle. Inderdaad, géén arbeiderswoning. „De buitenkant doet meer vermoeden dan er in werkelijkheid is", zegt Bergen over de leefomstandigheden van de huisartsen. Auto en huis worden nog steeds als statusbepalend gezien, maar voor de huisartsen is dat al lang niet meer het geval. De woning hoort meestal bij de praktijk, die van de voorganger wordt overgenomen. En de niet al te klein uitgevallen auto is een noodzaak. Ter Burg: „Stel je voor, je wordt 's nachts opgeroepen en je auto doet het niet. Het is echt nodig datje een betrouwbaar voertuig hebt. En vergeet niet, het zijn tegenwoordig geen Volvo's en Jaguars die je bij ons voor de deur ziet staan". Zeker voor de beginnende artsen is het geen vetpot. De voorbeelden van wijzen uit dat het aantal bezoekjes sterk is teruggelopen. Van een bijstelling van de statistiek -en dus een verhoging van de tarieven- wil de regering niets horen. Daar komt bij dat er per 1 april 800.000 vrijwillig ziekenfondsverzekerden naar de particuliere sector zijn overgeheveld. Dat particuliere patiënten minder naar de dokter gaan, dat is een hard ervaringsgegeven. En daar blijft het niet bijBinnenkort wil de regering de tweeverdieners aanpakken, wat betekent dat er per 1 januari nog eens een miljoen patiënten uit het ziekenfonds naar de particuliere verzekeringen verdwijnt. (Vlnr): Bergen, Riemeijer en Hermanides. foto: lex de meester ...ten strijde tegen verborgen armoede. pas-afgestudeerden, die kort na de start struikelen, zijn niet schaars meer. „Je moet niet uitsluitend op de buitenkant afgaan. Noem het maar verborgen armoede", vindt Hermanides. Nu moet die financiële stress niet al te zeer benadrukt worden. Riemeijer: „Je ziet in de praktijk natuurlijk mensen die veel minder hebben dan wij. Dat neemt niet weg dat er structureel wat mis is met de inkomsten van de huisartsen". Gesteld wordt dat het absoluut niet alleen gaat om de aanpassing van de tarieven voor particulieren. Die anderhalve gulden verhoging per consult, waar om wordt gevraagd, is maar een topje van de ijsberg. De onvrede zit veel dieper, in de loop van de afgelopen jaren heeft de regering zich kennelijk te weinig van de belangen van die beroepsgroep aangetrokken. Bergen zegt in elk geval: „Heel lange tijd was er bij ons een houding van: ach, laat maar zitten. Ik heb een leuk vak, dat veel bevrediging geeft. Dus wat zou je aan scherpslijperij doen? Een vorm van vergaande onzakelijkheid, waar nu op terug wordt gekomen". Hij weet dan ook zeker dat het de eerste keer is dat de artsen als beroepsgroep in actie komen tegen de overheid. Hermanides heeft het over de 'absolute noodrem', waar momenteel gebruik van wordt gemaakt. Wat is er volgens hen mis? Kort gezegd komt het er op neer dat het werk van de huisarts de laatste jaren steeds zwaarder is geworden, zonder dat de overheid ruimte heeft gemaakt om die taken naar behoren uit te voeren. De regering vindt wel dat de eerste lijn (huisartsen, gezinszorg, maatschappelijk werk) versterkt zou moeten worden, maar weigert daar de noodzakelijke consequenties voor het beleid uit te trekken. En dat terwijl die eerste lijn dringend behoefte heeft aan versterking. Toenemende vergrijzing, ouderen stellen hun vertrek naar het bejaardentehuis zo lang mogelijk uit, eerder ontslag uit het ziekenhuis, het thuis sterven. Stuk voor stuk zaken die het er voor de hulpverleners niet gemakkelijker op hebben gemaakt. En aangezien er niets gedaan wordt om de artsen beter op die problematiek in te laten spelen dreigt de kwaliteit van de gezondheidszorg langzamerhand in het geding te komen. Vorig jaar werd er een overeenkomst met de staatssecretaris bereikt. Heel moeizaam, maar goed, de afspraken leken realiseerbaar. Ter Burg betoogt dat de artsen hun toezeggingen zijn nagekomen. Dat houdt ondermeer in dat er daadwerkelijk een vestigingsbeleid van de grond is gekomen, waarbij de gemeenten het voor het zeggen hebben, en dat er een begin is gemaakt met de afbouw van de 'goodwill', die tot dan toe altijd bij de overname van een praktijk moest worden betaald. Daar staat tegenover dat staatssecretaris Van der Reijden nog steeds geen knopen heeft doorgehakt. „Hij houdt ons bewust aan het lijntje", oordeelt Ter Burg. Zo is de verlenging van de beroepsopleiding voor artsen nog steeds niet gerealiseerd en wordt ook de vergoeding voor arts-docenten niet opgetrokken. Een ander belangrijk punt heeft betrekking op de apotheekhoudende huisartsen. Zeker op het platteland een bekend verschijnsel. In principe is het zo dat een huisarts zijn pillenwinkeltje moet sluiten, zo gauw zich een 'echte' apotheker in het dorp vestigt. Vorig jaar bereikten huisartsen en apothekers een compromis over dat vestigingsbeleid. „Een heel belangrijke overeenkomst was dat", vertelt Hermanides. „Tot dan toe was er onzekerheid. Er kon elk moment een apotheker komen, en dan moest je als huisarts je apotheekhoudende taak laten varen. Dus wasje voorzichtig met nieuwe investeringen, wat uiteindelijk funest is voor de kwaliteit". De adviescommissie voor de volksgezondheid kon zich helemaal in het compromis vinden. In de overeenkomst wordt bepaald wie waar als apotheker mag aantreden. De staatssecretaris weigert de afspraken te aanvaarden, zodat de onzekerheid op het platteland blijft. Het inkomen van de huisartsen wordt op die manier onnodig onder druk gezet. Zeker in een situatie waarin het toch al niet rooskleurig is kan een eigen apotheekje een aardige bijverdienste zijn. Er is meer aan de hand. De overheid heeft bepaald dat een huisarts ongeveer 90.000 gulden per jaar mag verdienen, te vergelijken met het salaris van een geneeskundig ambtenaar. Daar mag nog wel een bedrag voor praktijkkosten worden bijgeteld. Volgens de huisartsen gaat de regering bij de berekening uit van verouderde cijfers. Hun praktijk bestaat voor zeventig procent uit ziekenfondspatiënten, waar een vaste bijdrage voor wordt geïnd. Particulier verzekerden betalen per consult. In overheidsstatistieken wordt er nog altijd van uit gegaan dat iedere particulier gemiddeld ruim drie keer per jaar bij de dokter aanklopt. Cijfers van de artsen Daarnaast storen de huisartsen zich aan kleinere wettelijke onvolkomenheden. De voorrangsvestiging voor apothekers is al genoemd. Ook met bevallingen is er iets dergelijks aan de hand. Wanneer er een verloskundige aanwezig is, valt de huisarts zonder meer uit de boot. Het ziekenfonds laat de patiënt geen eigen keuze, want als er een huisarts wordt ingeschakeld buiten de verloskundige om, dan wordt dat niet vergoed. Kortom: volop irritaties, zonder uitzicht op verbetering. Dus is het volgens de artsen de hoogste tijd om dat te laten horen. Ter Burg: „We willen allemaal best hard werken, dat is geen probleem. Maar als er dan zo op het inkomen wordt geknepen, ja, dan kan het wel eens moeilijker worden om genoeg motivatie op te brengen". En Riemeijer vult aan: „Te krappe inkomsten, dat heeft een weerslag op de gezondheidszorg. Je gaat als arts beknibbelen op je assistentie, je bent eerder geneigd een bijbaantje aan te nemen... Dat soort zaken, daarmee komt de kwaliteit van de zorg in de verdrukking". Afschrikwekkend voorbeeld schijnt in dat opzicht de Belgische situatie te zijn. „Weet je niet hoe dat daar gaat? Een arts zoekt zijn patiënt daar regelmatig op. Hij zal hem ook heel regelmatig laten terugkomen..." Gezien de omvang van de conflicten met de regering zal er veel gepraat moeten worden. Districtsvoorzitter Bergen ziet voor alle problemen een vrij simpele oplossing: een identieke huisartsenverzekering voor iedereen. De arts krijgt dan een basistarief per ingeschreven patiënt, met daar bovenop een tarief per verrichting. Voorlopig lijkt dat echter toekomstmuziek. En hebben de artsen uitsluitend te maken met een realiteit waarin ze zich als hoeders van de gezondheidszorg lichtelijk in hun hemd gezet voelen. Solidariteit is in die situatie geboden. De Zeeuwen zijn zich dat bewust. Bergen en Hermanides blijken enthousiast meegedaan te hebben met de telefonische blokkade van het ministerie van WVC. Voor dinsdag 27 mei staat er een zondagsdienst op het programma. Met de hartelijke groeten aan de patiënt, die slachtoffer wordt van tegen de regering gerichte acties? Bergen: „Er is absoluut geen sprake van een staking. We zijn bereikbaar, dat is belangrijk. Natuurlijk blijven we altijd solidair met onze patiënten. Maar onze collega's vragen ook een stukje solidariteit".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 31