Reizen risicogebieden nog steeds in de ban Tienduizenden kampen met trauma verkeersongeluk Sterfte hartziekten blijft steeds dalen Rapport: miljoenenbesparing in de verzorgingssector mogelijk ASPERGES motel goes Gynaecoloog voerde eigen KI-praktijk PZC/ binnen-buiten land BOSCH SCHAAFMACHINES WAARSCHUWINGSSYSTEEM RAMPEN BEPLEIT Toch gedwongen ontslagen bij Raden van Arbeid WAT LEVERT JACOB BOER? DOOR ONGELUK TSJERNOBYL NADER ONDERZOEK DRINGEND NODIG Moskou kondigt reorganisatie buitenlandse zaken aan Kwart Bevallingen 2 MOSKOU (UPI) - De tien landen van de Comecon, de socialistische tegenhanger van de Europese Gemeenschap, hebben zich vrijdag achter de oproep van Sovjetleider Michail Gorbatsjov geschaard een internationaal waarschu wingssysteem in geval van kernrampen in te stellen. Tegelijk nam het uitvoerend comité van de Comecon, waarin alle lidstaten vertegenwoordigd zijn, een ontwerpvoorstel aan om de kernenergieproduktie in de Comecon tot het jaar 2.000 tot 50 miljoen kilowatt uit te breiden. Seminar Bussum moet dialoog Palestijnen en Joden verbeteren IJZERHANDEL JACOB BOER B.V. iuü iw ZATERDAG 24 MEI 1986 DEN HAAG (GPD) Het Landbouwschap wil dat een onafhankelijk bureau de schade gaat berekenen die boeren en tuinders in ons land hebben geleden na de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl. In een brief aan de ministers Braks (landbouw) en Winsemius (milieu) stelt het Landbouwschap voor dat te laten doen door het Landbouw Economisch Instituut. De directe schade is al becijferd op tussen de 16 en 28 miljoen gulden. Maar daar komen volgens het Landbouw schap alleen al voor de glastuinbouw nog vele tientallen miljoenen guldens bij doordat de export van groenten nog steeds stagneert. Deze indirecte schade is volgens het Landbouwschap erg moeilijk in kaart te brengen. De verkoop van verse groenten heeft zich vier weken na de ramp in de Russische kerncentrale nog niet hersteld; de export van sla is bijvoorbeeld nog lang niet op het peil van voor de Russische kernramp. De Europese Commissie overweegt het importverbod op voedingsmiddelen uit Oost-Europa om te zetten in een permanente controlesysteem, dat minstens een jaar van kracht zal blijven. Vrijwel alle landbouwprodukten uit alle niet-EG-landen zouden aan deze controle moeten worden onderworpen. Dit heeft een woordvoerder van de Europe se Commissie vrijdag gezegd. De controlemaatregelen zouden een eind maken aan het importverbod dat tot 31 mei is afgekondigd. Het werd ingesteld naar aanleiding van de kernramp in Tsjerno byl. Comecon wil grotere kernenergieproduktie Het Sovjet-partijblad Pravda schreef vrijdag dat sovjetgeleerden de oor zaak van het ongeluk in de kernreac tor in Tsjernobyl nog steeds niet hebben vastgesteld. Volgens de Prav- DEN HAAG (ANP) - Joden en Pale stijnen zijn vrijdag in Baarn begon nen aan een besloten seminar om de dialoog tussen de twee bevolkings groepen te verbeteren. Aan de confe rentie, die een initiatief is van de Nederlandse „Stichting Joods-Pale stijnse Dialoog", zullen circa 26 Jo den en 13 Palestijnen deelnemen. De deelnemers behoren tot de linker vleugel van het politieke spectrum. De gemeenschappelijke noemer van waaruit zij met elkaar overleggen is dat zij voorstanders zijn van onder handelingen met de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO), de vesti ging van een Palestijnse staat in de door Israël bezette Aarbische gebie den (westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza) en het opko men voor gelijke rechten voor Joden en Arabieren in Israël. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgele genheid) sluit gedwongen ontslagen bij de Raden van Arbeid niet uit. Van de 1.600 arbeidsplaatsen die gaan verdwijnen door de opheffing van de Raden van Arbeid kunnen er maar 100 vermoedelijk opschuiven naar het ministerie van onderwijs. De Graaf bevestigt dit in zijn besluit de Raden van Arbeid om te vormen tot districtskantoren van de Sociale Verzekeringsbank (SVB). Dit besluit heeft hij vrijdag aan de Tweede Ka mer voorgelegd. De 22 Raden van Arbeid (RvA) wor den evenzoveel districtskantoren van de SVB. Door verdergaande automa tisering en afschaffing van de kinder bijslag voor kinderen van 18 jaar en ouder wegens het nieuwe stelsel van studiefinanciering, wordt drastisch in de werkgelegenheid gesneden. Zes honderd arbeidsplaatsen verdwijnen door de automatisering en 900 door de afschaffing van de kinderbijslag. Vliegtuig naar Taiwan - Twee bemanningsleden van het vliegtuig, een Boeing 747, waarmee een Taiwa nese piloot begin mei naar China uitweek, zijn vrijdag teruggekeerd in Taiwan. De twee werden op het vlieg veld van Taipeh als helden binnenge haald. Een paar uur eerder kwamen zij met het toestel aan in de Britse kroonkolonie Hongkong. De terugga ve van het toestel is het resultaat van de eerste rechtstreekse onderhande lingen tussen China en Taiwan sinds 37 jaar. Advertentie Om maar eens iets te noemen ib Verrijn Stuartweg 6A ind.terr. 'De Poel' Goes, tel. 01100-20510 da breken zij zich nog steeds het hoofd over de vraag hoe het ongeluk, dat volgens alle specialisten uitgeslo ten was, zich toch kon voordoen. De Pravda berichtte dat de stoffelijke resten van één van de arbeiders die bij de ontploffing van de kernreactor in Tsjernobyl omkwamen, nooit zijn ge vonden en „voor eeuwig" bedolven liggen in het verwoeste reactorhuis. Advertentie 'h tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit Volgens de Pravda overleed de werk nemer, Valeri Chodemtsjoek, aan een hartstilstand. Zijn collega Vladimir Sjasjenok werd na de ontploffing door brandweerlieden uit het puin gehaald, maar overleed vrijwel direkt aan de brandwonden die hij bij de ontploffing opliep. Het partijblad roemt de „helden moed" die de werknemers en de inwo ners van Tsjernobyl aan de dag leg den, maar maakt ook gewag van „deserteurs". Volgens de Pravda vluchtte een echtpaar uit de stad, terwijl ze hun invalide vader in hun woning achterlieten. De man werd toen de stad al geheel verlaten was ontdekt door de politie die in een flat licht zag branden. De Amerikaanse arts Robert Gale, die Sovjetspecialisten geassisteerd heeft bij het uitvoeren van beenmergtrans plantaties op de slachtoffers van de kernramp, zal deze week opnieuw naar Moskou reizen. Gale en twee andere Amerikaanse specialisten brachten donderdag bij de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz, verslag uit van hun ervaringen bij de behandeling van de slachtoffers van de kernramp. Na afloop van het bezoek verklaarde Shultz dat hij onder de indruk was van de beschrijving die Gale had gegeven van de „moed en opoffe ringsgezindheid van zijn Russische collega's en het gehele Sovjetvolk". MEXICO-STAD (AP) - Mexico-Stad, waar over een week de strijd om het wereldkampioenschap voetballen begint, was gisteren gehuld in een vette mist. Mexico-Stad behoort tot de steden waar de luchtverontreini ging het ernstigste is. De straat in het midden van de foto is de Paeso De La Reforma. één van de hoofdstraten van Mexico-Stad. DEN HAAG (ANP) In verband met het reactor-ongeluk in Tsjernobyl gaan reizen naar de risicogebieden Litouwen, Kiev, Oekraïne, Minsk, Wit-Rusland en Noordoost-Polen tot nader order niet door. Dit is een van de vrijdag bekendgemaakte uitkom sten van het overleg tussen onder meer de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (ANVR), de Consumentenbond en het ministerie van economische zaken. Voor de reiziger zullen hieraan geen annuleringskosten verbonden zijn. De reisbureaus zullen zelf nadere infor matie verschaffen over andere reeds door de reiziger gemaakte kosten, zoals voor visum en verzekeringen. Overigens zijn in de afgelopen weken reeds reizen naar risicogebieden door de reisorganisatoren afgezegd, waar bij betaalde reissommen volledig wer den gerestitueerd. Voor de adviezen ten aanzien van reizen naar het buitenland is uitge- Vliegtuigongeluk - Het ongeluk met een Mexicaanse Boeing 727, waarbij op 31 maart van dit jaar alle 166 inzittenden om het leven kwamen, is niet veroorzaakt door een bom maar door een klapband. Dat is geble ken uit het onderzoek dat een speciale commissie naar de oorzaak van de ramp heeft verricht. Uitlevering oorlogsmisdadiger - De Sowjet-Unie heeft de VS donder dag om uitlevering gevraagd van de vermeende oorlogsmisdadiger Sergej Kovaltsjoek, die volgens Moskou ver antwoordelijk is voor de moord op 5.000 mensen in de Oekraïne tijdens de Tweede Wereldoorlog. Volgens het persbureau TASS was ook al in 1976 om uitlevering ge vraagd, maar weigerden de Amerika nen toen hieraan gehoor te geven. gaan van de Nederlandse norm. Voll gens deze norm mag iedere Nederlanl der per jaar 100 milirem bóven del natuurlijke achtergrondstraling ontl vangen. Het verblijf van baby's tot jaar wordt afgeraden voor Hongarije Roemenië, Tsjechoslowakije, Polen! (exclusief het noordoostelijk deel! Moskou en Leningrad en de directe| omgeving van deze steden. Ook wordt| aangeraden in genoemde landen geerl melk direct van de koe te consume! ren. Voor reizen naar Bulgarije word! aangeraden babyvoeding mee te nel men. Het drinken van melk direct varl de koe en verse bladgroente wordt| afgeraden voor Joegoslavië, Oosten-I rijk, Italië, Finland en Zweden. De Zweedse minister van landbouw! Svante Lundkvist, heeft vrijdag ge l zegd dat „iedereen die deze zomerl Zweden wil bezoeken dit kan doen| met de zekerheid dat Zweden nog| seeds een land is waar water, lucht en I natuur schoon zijn". Hij zei dit naarl aanleiding van berichten dat de stra f ling in Zweden als gevolg van del kernramp in Tsjernobyl nog steeds| ver boven de normale waarden zou| liggen. ARNHEM (ANP) - Van de ongeveer 90.000 mensen die jaarlijks betrok ken zijn bij een ernstig verkeersonge- BEIRUT (AFP/UPI) - In het christe lijke Oost-Beirut is vrijdagochtend een met explosieven volgepakte auto ontploft. Daarbij zijn 10 men sen omgekomen en 84 anderen ge wond. De aanslag kwam na twee dagen zware gevechten en beschietingen tussen de milities in Oost-Beirut en het islamitische westelijk stadsdeel. Daarbij kwamen zeker 51 mensen om en liepen 141 anderen verwon dingen op. Om even voor 8 uur ontplofte vrijdagochtend een auto in een drie meter breed straatje in Oost-Beirut, vlak bij een school. Reddingswerkers haalden reeds tien onherkenbaar verminkte lijken uit het puin van woningen en uit auto's en 84 mensen werden met verwondingen naar ziekenhuizen vervoerd, zei een politie-officier. Er vielen weinig slachtoffers onder de schoolkinderen, omdat die juist vanuit bussen het ommuurde schoolplein waren opgelopen, zei hij. Ambulances, de brandweer en red dingsploegen snelden naar de plaats van de aanslag, die twee gebouwen verwoestte, 12 bescha digde en 25 flats in brand zette. He was de zesde bomauto die in Oost-beirut ontplofte nadat christe lijke leiders medio januari een on der Syrische auspiciën getekend ak koord van de milities torpedeerden. De christelijke ondertekenaar van het akkoord, ondercommandant Elie Hobeika van de militie Libane se Strijdkrachten, werd door zijn eigen strijdgroep en troepen van president Gemayel afgezet. luk, raakt zeker 20 procent geestelijk langdurig in de war. In ons land kampen inmiddels minimaal 50.000 tot 100.000 mensen ten gevolge van verkeersongelukken met min of meer ernstige psychische problemen, die zich uiten in prikkelbaarheid, slape loosheid, concentratieverlies, ang sten en hyperventilatie. Nader onder zoek naar de ernst en omvang van dit probleem is dan ook dringend nood zakelijk. Dat zei de psychologe drs. M. Hofman van het Instituut voor Psychotrauma MOSKOU (UPI) - De Russische leider Michail Gorbatsjov, heeft vrijdag in Moskou een als 'belangrijk' aange kondigde toespraak gehouden die kennelijk de voorbode is van een uitgebreide reorganisatie van het ap paraat van de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Gorbatsjov sprak op een bijeenkomst die volgens het persbureau Tass ge wijd was aan het 'perfectioneren' van de activiteit van het ministerie van buitenlandse zaken. Westerse diplo matieke bronnen zeiden dat alle Sov jetambassadeurs naar Moskou waren ontboden voor deze bijeenkomst, waarvan wordt verwacht dat zij tot een een reorganisatie van de bureau cratie en een schifting van de verant woordelijkheden zal leiden. Gorbatsjov sprak in zijn rede over de rol van de Sovjetdiplomatie en haar relatie tot de doelstellingen van het Kremlin. De weergave van de toe spraak door het persbureau Tass vormt volgens waarnemers een aan wijzing dat Gorbatsjov nu dezelfde aandacht en kritiek op het ministerie van buitenlandse zaken richt als die welke hij voorheen op andere onder delen van de uitgebreide Sovjetbu reaucratie leverde. vrijdag tijdens een bijeenkomst van dat instituut in Arnhem. Daar werd het tussentijds verslag van het onder- zoeksprojekt „preventie van psychi sche schade na verkeersongevallen" gepresenteerd aan Pieter van Vollen-, hoven, voorzitter van het Nationaal' Verkeersveiligheidsfonds. Het onder zoek naar de psychische en sociale gevolgen van verkeersongelukken is door dat fonds financieel mogelijk gemaakt. Volgens mevrouw Hofman heeft psy- chotraumatische stress ten gevolge van verkeersongelukken tot nu toe nauwelijks maatschappelijke aan dacht gekregen. Binnenkort zal een onderzoeksvoor stel worden ingediend bij de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid waarbij het de bedoe ling is om de gevolgen, de verwerking en de verwerkingsstoornissen bij een grote groep verkeersslachtoffers te onderzoeken en de psychologische hulpverlening op dit gebied te analy seren. In aansluiting daarop wordt gewerkt aan adequate hulpverlening voor mensen, die na een ongeluk met ernstige psychische problemen blij ken te zitten en aan hulpverlening om die problemen te voorkomen. Heroïnelijn - De Amsterdamse poli tie heeft tijdens het pinksterweekein- de in samenwerking met de politie in Amstelveen ruim 16,5 kilo heroine, vier kilo cafeine en vier vuurwapens in beslag genomen. Van de acht arres tanten bij deze actie komen er zeven uit Turkije. De laatste man is een Nederlander, die een garage had ver huurd, aldus eerst vrijdag de politie. DEN HAAG (GPD) Het colle ge van burgemeester en wethou- deres van Den Haag heeft giste ren de 54-jarige gynaecoloog dr. E. G„ die in het Haagse gemeen teziekenhuis Leyenburg voor ei gen rekening een praktijk voor kunstmatige inseminatie zc hebben uitgeoefend, opnieuw geschorst. De ambtenarenrech ter had de arts eerder toestem ming gegeven maandag weer aan het werk te gaan. Het Haag se bestuurscollege heeft dat be sluit ongedaan gemaakt omdat „met zorg kennis is genomen van nieuwe, duidelijke aanwij zingen die ernstige medische fouten veronderstellen". De gynaecoloog, die eerder al in opspraak kwam wegens een abortus op een 16-jarig meisje dat al zes maanden zwanger was, werd op 15 april door de directie van het ziekenhuis en door b en w geschorst, omdat er aanwijzin gen waren dat hij zijn eigen zaad gebruikte bij het kunstmatig in- semineren van vrouwen. De ambtenarenrechter maakte die schorsing ongedaan, op voor waarde dat de gynaecoloog een verklaring tekent dat hij het kunstmatig insemineren zal ste ken. De directie van het ziekenhuis Leyenburg verzocht hierop de geneeskundig inspecteur voor Zuid-Holland een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de arts. De bevindingen van de inspecteur waren dusdanig, dat hij de officier van justitie inschakelde. Deze heeft besloten een nader strafrechtelijk onder zoek in te stellen naar de hande lingen van de gynaecoloog. Eind vorig jaar kreeg de arts van de ziekenhuisdirectie en het hoofd van de afdeling gynaecolo gie de opdracht met zijn praktij ken te stoppen. Begin van dit jaar bleek dat hij daarmee ge woon was doorgegaan. Dr. E. G. wordt verweten dat hij kunstma tige inseminaties verrichtte, zon der daarvoor de ontvangen gel den af te dragen aan het zieken huis. Ook wordt hem verweten dat hij van zijn handelingen geen goede administratie heeft bijgehouden. Dr. G. ontkent dat hij zelf als donor zou zijn opgetreden. DEN HAAG (ANP) Een besparing van honderden miljoenen guldens per jaar in de sociale en culturele zorg is mogelijk als dure zorg wordt vervangen door goedkopere. De kwa liteit van de zorg kan desondanks op een vergelijkbaar peil blijven. Dit staat in het vrijdag verschenen rapport „Samenhang in de zorg" van het Sociaal en Cultureel Planbureau. De onderzoekers hebben voor de zorg voor ouderen, zwakzinnigen, mensen met geestelijke problemen en voor de kraamzorg berekend wat de besparin gen kunnen zijn als goedkope zorg de dure vervangt. Een grote besparing is volgens het planbureau mogelijk in de bejaarden zorg. Een kwart van de bewoners van bejaardenoorden die weinig verzor ging behoeven (35.000) zou thuis kun nen blijven wonen met gezinsverzor ging. Dat levert een besparing op van 211 miljoen gulden. Verder is een besparing van 33 miljoen gulden mo gelijk als één procent van de ouderen (17.500) naar een beschermde woon vorm gaat in plaats van een verzor gingstehuis. Dit zal volgens het rap port echter moeilijk te realiseren zijn wegens een vermoedelijk woningte kort. Van de bewoners in verpleegtehuizen zou een kwart (11.500) in bejaar denoorden of beschermde woonvor men kunnen worden verzorgd. Dat levert een besparing op tussen de 228 miljoen en 285 miljoen gulden, afhan kelijk van het aantal ouderen dat naar een bejaardenoord gaat. Het planbureau acht hier ook nog een besparing mogelijk van tussen de 117 en 175 miljoen gulden door zieke verpleeghuispatiënten op te nemen in bejaardenoorden. De onderzoekers te kenen hierbij aan dat een bejaar denoord geschikter huisvesting en meer privacy biedt aan bewoners dan een verpleeghuis. Ook voor de kraamzorg en op abortu singrepen ziet het planbureau flinke besparingen weggelegd. Per ingreep is abortus in een erkende abortuskliniek 674 gulden goedkoper dan in een ziekenhuis. Volgens de onderzoekers is abortus echter een eenvoudige in greep die niet noodzakelijkerwijs in een ziekenhuis hoeft te gebeuren door een specialist. Als poliklinische bevallingen wor den uitgevoerd door een verloskundi ge of huisarts in plaats van door de gynaecoloog kan ten minste 3,8 mil joen gulden per jaar worden be spaard. Hier kunnen de kosten nog verder gedrukt worden (tussen een en vier .miljoen gulden) als de bevalling niet in een ziekenhuis plaatsvindt maar in een centrum voor verloskunde. De kosten van kraamzorg kunnen om laag met 13,5 miljoen gulden als de interne kraamzorg in het ziekenhuis wordt vervangen door wijkkraam- zorg. Tenslotte wijzen de onderzoekers op een kostenbesparing van 25 miljoen gulden als 9500 mensen (15 procent) met geestelijke problemen die nu door RIAGG's worden behandeld, naar het maatschappijk werk gaan. Het Sociaal en Cultureel Planbureau ziet competentiekwesties en verschil len in de financiering van de hulp als grootste obstakels bij het op kort termijn realiseren van de voorgestel de verschuivingen. Dr. J. van Londen, directeur-generaal Volksgezondheid, plaatste vrijdag middag in Vught enkele kanttekenin gen bij het rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau. Er wordt vol gens hem te gemakkelijk aangeno men dat een verschuiving van dure naar goedkopere zorg zonder meer tot besparingen leidt. De directeur- generaal wees erop dat verschuivin gen in de volksgezondheid ook forse investeringen vergen. LEIDEN (ANP) - De aantal sterfgevallen ten gevolge van een hart ziekte blijft dalen en de ze daling zal vermoede lijk ook doorzetten, zo verwacht de cardioloog prof.dr. A. Dunning van het Academisch Me disch Centrum in Am sterdam. De teruggang betreft zowel mannen als vrouwen en geldt voor alle leeftijden. Hoe sterk deze daling zal zijn hangt onder meer af van levensge woonten. Er is reden te rughoudend te zijn met investeringen in nieuwe technologie, zoals het stichten van hartchirur- gische centra, omdat de aandoening in een jon gere en gezondere bevol king minder zal voorko men. Op het 25-jarig jubi leumsymposium van de Stichting voor Medisch Wetenschappelijk On- derziek Fungo in Leiden zei de hoogleraar vrijdag dat de sinds 1972 gesta ge daling van ziekte en sterfte aan het hartin farct niet simpelweg te verklaren is door pre ventie of betere behan deling. Het roken van minder sigaretten lijkt volgens hem een belang rijke bijdrage te leveren aan het voorkomen van dit soort ziekten. Het voedingsprobleem is slechts marginaal ver anderd. Een hartinfarct is vol gens prof. Dunning in tegenstelling tot vroeger minder een ziekte van de manager maar eerder van de minder bedeelde voor wie een gezond ge drag en vroege preven tie een grotere luxe is dan voor de hoog opge leide. In het begin van de ja ren 70 had de sterfte aan hartziekten zijn hoogte punt bereikt. Per 100.000 inwoners overle den jaarlijks ruim 200 mannen en 150 vrouwen aan deze aandoening. Bij beide geslachten is het aantal gevallen thans met enkele tien tallen gedaald. De ver wachting is dat in het jaar 2010 op de 100.000 inwoners niet meer dan 100 mannen en 75 vrou wen aan een hartziekte zullen overlijden. (Advertentie) H E Anthony Fokkerstraat 100, Goes, tel 01100-31510, telex MOTGS 55039 Veiligheidseisen Boeing - De luchtvaartautoriteiten in de Verenig de Staten zijn van plan Amerikaanse maatschappijen om veiligheidsrede nen te verbieden een nieuw type jum bo-jet van Boeing aan te schaffen dat slechts acht in plaats van de gebrui kelijke tien uitgangen heeft. De maat regel zou ook gevolgen kunnen heb ben voor buitenlandse maatschappij en die twee uitgangen buiten gebruik hebben gesteld in bestaande Boeing- typen. Daartoe behoort de KLM. Het voorgenomen verbod heeft be trekking op de Boeing 747-400, waar van de produktie in de loop van volgend jaar zal beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 2