Terugkeer Te Veldhuis in tweede kamer is niet helemaal zeker Mevrouw Brinkman opent expositie Heinkenszand Burgemeesters spelen met ambtsketen op safe Visschoteltje ALS ONDERDEEL VLERDAAGS S Creatieve politieman DEUKJE HOEZO? Woonwagengezin in problemen Züünig Hoezo? WERK DIPLOMATENECHTPAAR Kort geding tegen in werking stellen van smeerpijp Aardrijkskundeles voorNOS-journaal KIESPIJN... PZC/ provincie 14 Gouden pennetje voor journalist Arendo Joustra ZATERDAG 24 MEI 1986 Themabijeenkomst rond kwart eeuw Veerse Meer (Van één omer redacteuren) ANTWERPEN 'Aan elk eind een nieuw begin, 25 jaar Veerse Meer'. Dat is de titel van een themabijeenkomst, waarmee op donderdag 19 juni extra cachet wordt gegeven aan de Veerse Meerdagen, een vier dagen durend spektakel, dat jaarlijks wordt gericht op een van de rond SllCC€SS€Ii het watersportgebied gesitueerde gemeenten. Voor dit jaar is dat Kortgene. vrije tijd doorbrengen. Ook de Bel gisch-Nederlandse vereniging heeft een aandeel in de organisatie. Tijdens die themabijeenkomst zullen drie gastsprekers vanuit technische, historische en sociaal-economische invalshoeken het onderwerp behan delen. Aan bod komen ir. G.H.S. Hof- ker, oud-hoofd afdelings inrichtings zaken van de Deltadienst van rijkswa terstaat, de historicus M.P. de Bruin en drs. S.P. van der Zee, medewerker Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Bij die gelegenheid zal ook onder meer de film 'Delta Fase I' van de cineast Bert Haanstra worden vertoond. De bijeenkomst in het ge bouw van de Zeeuwse Bibliotheek is uitsluitend toegankelijk voor geno digden. Wel toegankelijk voor het publiek zijn tentoonstellingen, die met de jubileumviering rond het Veer se Meer te maken hebben. In het stadhuis van Veere is dat een exposi tie onder de titel 'herdenking 25 jaar Veerse Gatdam' en in Kortgene wordt in de Nederlandse hervormde kerk een tentoonstelling ingericht onder de titel 'historisch Kortgene'. Op donderdag 19 juni vindt tevens de (Slot van pagina 11 ken te duren voordat die mogelijkhe den op een rijtje staan." Directeur F. Willaert van de gemeen telijke sociale dienst in Terneuzen zegt dat stad en land is afgebeld is om onderdak voor de familie te zoeken. „Het kwam er gewoon op neer dat het onmogelijk is om negen mensen in eens ergens tijdelijk onder te bren gen. Uiteindelijk wisten we dat er in Hulst een woonwagen stond en die hebben die mensen kennelijk geno men", aldus Willaert. Volgens een ambtenaar van de ge meente Terneuzen is de kritiek van Van Himme niet terecht. Hij spreekt van een zaak met 'haken en ogen'. Het grote probleem is dat het gezin Des- cendre geen 'erkende standplaats' heeft op het terrein in Sluiskil. Daar door is het afsluiten van een lening voor een nieuwe wagen onmogelijk. Bovendien kunnen woonwagenbewo ners die niet op zo'n erkende stand plaats staan, in principe nooit op het gas en licht en water worden aange sloten. Van Himme is op de hoogte van die problematiek. „Het geeft eens temeer aan dat het aantal staanplaatsen voor woonwagenbewoners in de gemeente moet worden uitgebreid. Maar ja, dat had in principe al lang moeten gebeu ren." Van Himme, die ook raadslid is voor Links Perscpectief Terneuzen in de Terneuzense gemeenteraad, zegt ove rigens van plan te zijn de hele zaak in een raadsvergadering aan te kaar ten." officiële aanbieding plaats van een jubileumboekje over het Veerse Meer. In deze uitgave die is samengesteld door J. J. Tevel, oud-voorlichter van de provincie, zijn vele gegevens ver werkt, die tot op heden verspreid voorkomen in een groot aantal nota's, rapporten en verslagen. Het rijk beladen programma van de Veerse Meer-dagen op 19 20, 21 en 22 juni werd vrijdag gepresenteerd in het clubgebouw van de Vlaamse Vereni ging voor Watersport in Antwerpen. Dat had te maken met de belangrijke Belgische inbreng in de feesten. Direc teur A. L. van Geesbergen van het recreatieschap Het Veerse Meer en tevens voorzitter van een stichting ter promotie van het watersportgebied sprak in dit verband over een unieke samenwerkingsvorm waarmee Vlaamse instellingen als het waarmee instellingen als het Bestuur voor Li chamelijke Opvoeding, Sport en Openluchtleven (BLOSO) en de Vlaamse Vereniging voor Waterspor ters (WW) over de landsgrens heen de steun van de Vlaamse overheid willen laten blijken aan de vele Vlamingen, die op en rond het Veerse Meer hun (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het is niet helemaal uitgesloten dat het Middelburgse WD-Tweede-Kamerlid mr. A. J. te Veldhuis niet terugkeert in de Kamer ondanks het feit dat hij voor de verkiezingen op een kansrijke 22e plaats stond. Dinsdag zal hierover definitief uitsluitsel komen. Dan moet de Kiesraad in Den Haag door middel van loting vaststellen in welk kiesdistrict de drie eerst geplaatste kandidaten op de WD-lijst, E. Nij- pels, mevrouw N. Smit-Kroes en R. de Korte worden verkozen. Zij vormen op alle lijsten in het land de eerste drie, maar kunnen slechts in één van de 17 districten worden ver kozen. De WD heeft in de drie zuidelijke provincies Zeeland, Bra bant en Limburg - die een lijstverbin- ding zijn aangegaan - naar het zich nu laat aanzien vijf zetels behaald. Als de genoemde drie - wat in principe mo gelijk is - alle in het zuiden verkozen worden verklaard, blijven er twee ze tels over voor vier andere zuidelijke kandidaten: F. Bolkestein, D. Dees, J. van Rey en A. J. te Veldhuis, waardoor de twee laatstgeplaatsten (Van Rey en Te Veldhuis) niet in de Kamer zouden terugkeren. De kans is ook nog aanwezig dat de WD uiteindelijk zes zetels in het zuiden haalt. Dat is nu nog niet duidelijk omdat de reststemmen nog niet zijn verdeeld. In dat geval zou alleen Te Veldhuis afvallen als Nij- pels, Smit-Kroes en De Korte alledrie verkozen worden. Als geen of één van deze drie kopstukken in het zuiden wordt benoemd is er voor het Zeeuwse Kamerlid geen vuiltje aan de lucht en keert Te Veldhuis terug in de Kamer. Als twee kopstukken worden verko zen en er zouden zes zuidelijke zetels aan de WD toevallen dan is er ook geen probleem te verwachten. Te Veldhuis zegt zelf wel enigszins ver rast te zijn door deze ingewikkelde ontwikkeling temeer omdat hij lan delijk op een verkiesbare 22-ste plaats stond. De VVD heeft 27 zetels behaald. „Dit is een procedurele en technische situatie waar we eigenlijk niet op hadden gerekend". Hij benadrukt dat de kans dat hij niet terugkomt niet zo heel groot is omdat het 'wel heel toevallig' zou zijn als alledrie de kop stukken in het zuiden zouden worden verkozen en als de WD maar vijf zetels zou halen. Alle negatieve zaken zouden samen moeten vallen. Mr A.J. te Veldhuis Mevrouw Brinkman (r) met de exposanten Margieth Zijlstra (l) en Maarten Mourik in ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand. HEINKENSZAND - Mevrouw drs J. Brinkman-Salentijn heeft vrijdag avond de tentoonstelling van Mar- grieth Zijlstra en Maarten Mourik, behalve kunstenaars ook diploma- tenechtpaar, geopend in ontmoe tingscentrum De Stenge in Hein kenszand. In gezelschap van haar echtgenoot, de (demissionair) mi nister van wvc, kwam mevrouw Brinkman die dienst bewijzen aan de organiserende kunststichting De Kern. In haar openingstoe spraak stipte mevrouw Brinkman aan wat haar zo in het werk van beide kunstenaars aanspreekt. „De portretten, naakten en bloem- stillevens van Margrieth Zijlstra zijn geen academische studies. Hoe wel op het eerste gezicht niet aan het werk van Maarten Mourik ver want, hebben ze dezelfde kracht, bewogenheid en hetzelfde onder werp: de condition humaine". Van Margriet Zijlstra hangen in de Stenge olieverfschilderijen: naak ten en stillevens. Maarten Mourik exposeert er beeldpoëzie, werk dat nauw verwant is aan Van Ostaijen en Apollinaire. Mourik, behalve beeldend kunstenaar cultureel atta ché en dichter, las voor uit zijn eigen werk. De dichter stelt in zijn verzen, veelal gediciplineerd in sonnetten, de dood centraal. De te vroege dood van anderen, de schijnbaar te late voor hemzelf. In zijn spaarzame opgewektere gedichten neemt de liefde de plaats van de dood in: een doorkijk naar de zin van het be staan, de hoop en het leven. De openingsbijeenkomst werd, tra ditioneel bij De Kern, besloten met een kort concert van The Boys, het jazz-huisorkest van de stichting, voor de gelegenheid aangevuld met enkele muzikanten van Sint Jutte- mis. De tentoonstelling hangt tot en met 30 juni in De Stenge. Succesvolle onderdelen van de Veer se Meer-dagen van 1985 - goed voor 70.000 bezoekers - nemen in het pro gramma van volgende maand weer een belangrijke plaats in. De opvoe ring van een zeeslag krijgt nog meer allure en er zijn belangrijk meer historische rond- en platbodemjach- ten, die deelnemen aan de show ad- miraalzeilen. Het Tijl Uilenspiegel spel wordt opnieuw opgevoerd en ook culinaire presentaties, excursies naar het eiland 'De Haringvreter' en de openstelling van liefhebberstui- nen behoren weer tot de vaste attrac ties. Nieuw is een piratenfeest en een Bour gondisch festijn in een circustent in gastgemeente Kortgene. Op de stran den van Vrouwenpolder wordt het van de Belgische kust bekende zeil wagenrijden geïntroduceerd. Er is voorts een uitgebreide culturele in breng vanuit Vlaanderen te verwach ten met een expressiegroep, pantomi metheater en vendelzwaaiers. Voor oorlogse motoren maken een 'Rondje Veerse Meer'. Ook de opening van het surf- en catamarancentrum bij Arne- muiden maakt deel uit van de feeste lijkheden. Tenslotte is er nog een groot vlieg- feest op 'Midden-Zeeland' in de pro grammering opgenomen met stunt- vliegen, demonstraties van de Rijks luchtvaartschool en helicopters van de luchtmacht. VLISSINGEN Volkskrant-redac teur Arendo Joustra krijgt binnen kort de persprijs 'Het Gouden Pen netje' uitgereikt. Deze prijs wordt jaarlijks door het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren toebedeeld aan een journalistiek ta lent jonger dan dertig jaar; Joustra is 28 jaar. Hij werd geboren in Vlissin- gen en groeide daar ook op. Arendo Joustra was in de periode 1972-1976 leerling van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. In 1975, dertig jaar na de bevrijding, schreef hij samen met twee andere scholieren voor de PZC een reportage over het fascisme in Oost- en West-Duitsland. Na zijn eindexamen studeerde hij aan de Utrechtse School voor de Journa listiek. In 1978 liep hij drie maanden stage bij de PZC. Na de opleiding journalistiek studeerde Joustra een jaar aan de Iowa State University in de Verenigde Staten. In 1980 trad hij in dienst van de Volkskrant. Joustra krijgt de prijs voor de rubriek 'Spraak' die hij in 1985 onder de schuilnaam Kees Honte in 'Vervol gens', een onderdeel van de zaterdag- bijlage van de Volkskrant, schreef. Hij signaleerde daarin merkwaardighe den in het taalgebruik. Hij krijgt 'Het Gouden Pennetje', waar overigens ook een geldbedrag van vijfduizend gulden aan verbon den is, op 5 juni uitgereikt tijdens de jaarvergadering van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren in Groningen. (Slot van pagina 11 keer en waterstaat drs N. Smit-Kroes heeft duidelijk gemaakt grote moeite te hebben met de smeerpijplozingen en aangekondigd dat de onderhande lingen over onder meer de verdieping van de Westerschelde erdoor bemoei lijkt worden. Drie eenheden In de toelichting op de dagvaarding merken de Zeeuwse Milieu Federatie en Greenpeace onder meer op dat het vervuilde water vanuit drie produk- tie-eenheden (Tessenderlo Chemie, Tessenderlo Chemie Ham en Benzyl Chemie) via de collector van het Vlaamse Gewest naar het waterzui veringsstation Antwerpen-Noord gaat. Die zuivering is eigendom van de Stad Antwerpen en niet geschikt voor zuivering van zwaar chemisch verontreinigd afvalwater. Derhalve verdwijnt het afvalwater on gezuiverd in de Schelde. Het zou gaan om een hoeveelheid van 1600 kubieke meter per uur. In het vervuilde water zitten grote hoeveelheden zware me talen, radio-isotopen en zouten. Onge zuiverde lozing is onder meer in strijd met de EG-richtlijnen over het tegen gaan van lozing van gevaarlijke stof fen. België heeft in 1984 het Verdrag van Parijs over voorkoming van verontreiniging van de zee vanaf het land erkend. Daarin wordt lozing van gevaarlijke stoffen zoals de smeerpijp die aanvoert, verboden en wordt in elk geval elke nieuwe vorm van verontreiniging afgekeurd. Lozing via de collector heeft aantas ting van de waterkwaliteit van de Westerschelde op Nederlands grond gebied tot gevolg, betogen ZMF en Greenpeace. Al/enkele jaren zijn de gevolgen van zware verontreiniging van de Schelde in Nederland merk baar. Consumptie van zeegroenten uit de Westerschelde wordt dan ook afgeraden. Onderzoek heeft in het Land van Saeftinghe abnormaal hoge concentraties van zware metalen in de schorrevegetatie aangetoond. In gebruikname van de smeerpijp ver ergert dat. De (eerste) zitting vanwe ge het kort geding zal plaatsvinden op dinsdag 27 mei in het gerechtsge bouw te Antwerpen. De politie moet eens wat meer op een creatieve manier proberen te werken, vindt de nieuwe korpschef van de Leidse politie. Flexibeler zijn, het gedrag van de andere partij kunnen inschatten en daar vervolgens op inspelen, zo zou het moeten zijn. En om dat nader te illustreren haalt hij een voorbeeld aan van een poli tieman, die op een wel zeer ludieke manier tussenbeide kwam om een grote knokpartij met een stel dron ken kerels tot staan te brengen. „Die agent komt er aan op z'n fietsje en ziet al direct dat hij niks kan doen. Dus wat doet hij: hij zet z'n fiets op z'n kop, herschikt z'n pet zodat het hoofddeksel achterstevo ren op z'n hoofd staat en begint vervolgens aan de trappers te draai en. De vechtpartij was meteen over". De papagaai Mike houdt net als zijn baas op z'n tijd van een zonnebad aan het strand van het Engelse Clacton. Lekker luieren na een drukke arbeid. De papagaai treedt namelijk regelmdtig op in een vogelcircus Het beest rijdt dan op een fiets, rolschaatst en doet een nummer op het slappe koord. De papagaai is zelfs in staat om tot vijftig te tellen. Daar kan een papagaai zeer moe van worden. Vandaar dat zonnebad. Op het strand van Clacton. bèl! bèl bèl!: wel; wel. wel; uitsluitend aanhefwrd nadrukkelijk, ter uitdr. v. verbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam): Z.eil.; Z.V.W.; L. v. Ax.; G.; Ofl. (veroud.; geg. d. Sah.; Ogp., meest in samenstell. bè(l)noe, zie aid.). Er wordt niet alleen in Middelburg wel eens een burge meesterlijk ambtsketen gestolen. In Delfzijl loopt de eerste burger er bij officele gelegenheden ook wat kaaltjes bij, omdat hij 'm niet heeft omhangen: die ambtsketen. Het gebruiksvoorwerp van de opperste vroede vader van Delfzijl lag zo maar in een doos in een niet afgesloten bureau. Stom natuurlijk. Maar ja: een bur gemeester heeft wel wat beters te doen dan te pas en te onpas naar een kluis te rennen. Want zo'n keten is voor een burgemeester net zo'n gewoon gebruiksartikel als messen en vorken dat zijn voor een huis vrouw. En een hark voor een tuin man. En die stoppen die spulletjes ook niet achter slot en grendel. Om de burgemeester toch weer te kunnen tooien met dat teken van zijn ambtelijke waardigheid is er nu een nieuwe ketting in de maak in Wij hebben het al vaak gedacht, wanneer we weer eens een kaartje van Zeeland in beeld zagen ver schijnen tijdens het NOS-journaal en daarin wat aardrijkskundige onjuistheden aantroffen: weten ze daar in Hilversum wel waar ze het over hebben? Een interview met de alweer een maand of acht op die stoel zittende nieuwe hoofdredacteur Peter Brus- se zorgt niet voor enige bemoedi ging op dat punt. Want wat laat die journaalbaas zich ontvallen? Dit: 'De Van Brienenoordbrug? Ik zou niet eens weten, waar die ligt?' Boooiiiing Delfzijl. En om te voorkomen dat die weer gegapt wordt krijgt de burgemeester van Delfzijl een safe binnèn handbereik om het versier- Omdat hij een kies had die pijn deed, nam een vijfenzeventigjarige man in het Zuidfranse Axat een jachtgeweer om de pijnlijke kies uit zijn mond te kunnen schieten. Thans is de man met een verbrijzel de kaak in het ziekenhuis opgeno men. Samen met de kies schoot de man de helft van zijn gezicht weg! sel weg te kunnen houden van grijp grage handen. Op het Middelburgse stadhuis zijn na de ontvreemding van die ambts keten- die zoals bekend later kon worden opgespoord - ook bijzondere maatregelen getroffen. De ketting lag ten tijde van de roof wel in een safe, maar de sleutel van die safe was weer niet voldoende veilig op geborgen. Dus zodoende. Burgemeester Rutten van Middel burg heeft nu voor het opbergen van de sleutel van de safe, waar de ketting in wordt bewaard, een spe ciaal kluisje gekregen. En van de sleutel van dat sleutelkluisje - hallo, kunt u het nog volgen? - bezit een select gezelschapje ten stadhuize een exemplaar. En nu maar hopen, dat de leden van dat gezelschap die sleutel weer niet ergens laten slingeren... Gelezen in de krant van vijftig.jaar geleden: Ingezonden brief: zondag tijdens de matinee-voorstelling in het Alham- bra-theater werden de kinderen met hun tweeën op één zitplaats gezet, zodat ze als haringen in een ton gepakt zaten. Wat zou er gebeu ren als er op zulke uren eens brand uitbrak of een ander ongeluk ge beurde? Naschrift van de redactie: van de zijde der firma Smits deelt men ons mede dat in de bioscoop de prijs van 15 cent bedoeld is voor kinde ren die niet mér kunnen betalen. Die kinderen worden dan met z'n tweeën op één stoel gezet. Voor 35 cent krijgen de kinderen een stoel alleen. Het Limburgs Dagblad heeft het opgenomen voor de Zeeuwen door de vaststelling 'ons bin zünig' in twijfel te trekken. 'Zeeland is be slist niet spaarzaam met vakantie mogelijkheden, met gastvrijheid en culinaire specialiteiten', wordt aan de Limburgers gemeld. En dat Zeeland ook niet op een zonuurtje meer of minder kijkt wordt nog eens onderstreept met het statisti sche gegeven, dat Zeeland jaarlijks gemiddeld honderdvijfenzeventig zonuren méér te bieden heeft van de rest van het land. Hoofdbestuurslid Horecaf Ooster huis uit Vlissingen doet daar nog eens een schepje bovenop door aan het Limburgs de Limburgse lezers te melden: Dat Zeeuwen zuinig zijn mag een fabeltje worden genoemd. Afkom stig van een Rotterdamse margari- nefabriek die probeert te bewijzen dat er een namaakboerin en marga rine kunnen wedijveren met een echte boerenmeid en echte roombo ter". Het overkwam dezer dagen een automobiliste: na het verlaten van een etablissement ontdekte ze dat er in het linkerportier van haar auto een enorme deuk zat. Met de zenuwen in haar lijf reed ze huiswaarts, bevreesd als ze was voor de reactie van haar echtge noot. Die inderdaad des duivels was toen mevrouw kond deed van wat haar was overkomen. Driftig beende de man derwaarts om de schade in ogenschouw te kunnen nemen. Even snel was hij weer terug in de woning. Waar die deuk dan wel zat, zo wilde hij van zijn vrouw weten. Zij ook naar bui ten. Maar ook mevrouw kon met de beste wil van de wereld de schade niet meer ontdekken. Navraag bij een betrouwbaar scha- debedrij fleerde, dat een ronde deuk zichzelf kan herstellen! Belgen blijven hun best doen om op te vallen. Even over de Zeeuwsvlaamse grens in de Gentse deelgemeente Zwijnaarde gaat een vishandelaar en traiteur een po ging wagen om een door hem in het Guiness Book of Records ontdekt gat in de wereldrecordmarkt te vullen door 's werelds grootste visschotel samen te stellen. Er schijnt nog niemand eerder op dst idee te zijn gekomen. Het wordt een schotel van negen bij een meter. Daar komt vijfhonderd kg vis op te liggen in een garnering van 300 kg groenten en fruit. Even wat ingrediënten opgesomd: 60 kg zalm, 50 k kg forellen, 45 kg garnalen, 50 kg kreeft, 10 kg krab ben, 35 kg tong, 100 haringen en 400 maatjesharingen, 80 kg gerookte visproducten en 2 kg kaviaar. In zijn poging om met die reuze schotel de Belgische visproducten te promoten heeft de vishandelaar niet de Belgische visserij wereld achter zich kunnen scharen. Die lieten het omfinanciële redenen af weten. De Nederlandse visserij bood ech ter spontaan hulp aan. Een mooi stukje Hollandse vispro- motie over de grens. En de Belgische visserijwereld? Die vist achter het net! Amsterdam heeft er een nieuwe toeristische atrrac- tie bij: vanaf het Vlaams Cultureel Centrum starten er rondleidingen door de hoofdstedelijke warme buurt. Voor dat doel is de stichting FIS opgericht. FIS betekent niets. Het is gewoon een verbastering van het woord 'vies' Een rondleider legt uit: „Een prostituee bracht ons op het idee. Ze had het altijd over die vieze mannen, die haar bezochten. Zo ontstond FIS. Want 'Vies' mocht niet van de Kamer van Koophandel. Tijdens de rondleiding krijgt men naast een indruk van het fraaie Amsterdamse stedenschoon ook een beeld van die bijzondere nering, waarin voor de horizontale dienstverlening beschikbare dames zijn gespeciali seerd. Zo wordt duidelijk gemaakt, dat die rode lampjes een oorsprong hebben die tot in het verre verleden reikt. Daar zwaaiden de meisjes mee vanaf de wallen voordat de bemanningen van de zeilschepen daar in sloepen afmeerden. Het hoogtepunt van de rondleiding is het gesprek met een prostituee. En omdat die het niet voor niets doet dat uitleg geven, houdt de rondleider van de f 8,50 die hij per persoon vraagt niet veel over. Daarom heeft hij subsidie aangevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 14