Waterschap Walcheren ontvangt prins Dieven komen terug Actie Zeeuws Landschap slaat aan bij publiek Woonwagengezin na brand caravan in de problemen Kort geding tegen in werking stellen smeerpijp Tessenderlo Bert Haanstra maakt wellicht nieuwe film over Deltawerken O STEN GERAAMD OP 100.000 GULDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissinger reed met bestelauto in jop wandelaars Diefstallen uit auto's op Schouwen KRITIEK OP GEMEENTE TERNEUZEN Overval Koewacht: nog geen spoor Woord ZMF EN GREENPEACE: VERBOD ONGEZUIVERD LOZEN V I ZATERDAG 24 MEI 1986 ZE VLISSINGEN Prins Claus brengt dinsdag 3 juni een bezoek aan Zee land. Tijdens dit bezoek zal vooral Landacht worden besteed aan de wa terhuishouding en de zeewering op pValcheren. 3ok bezoekt de prins het funderings- bedrijf Verstraeten BV in Oostburg. Prins Claus arriveert daar om half elf per helicopter. Na bezichtiging van dit bedrijf, dat vorig jaar de Koning Willem I plaquette won (een prijs voor bedrijven, die nieuwe technieken ont wikkelen), vertrekt de prins per auto naar Breskens. Vandaar gaat het ver der per schip naar Vlissingen-oost. In de nieuwe loods van het Waterschap Walcheren bij Ritthem wordt de prins ontvangen door dijkgraaf mr J. A. Lantsheer. Prins Claus krijgt dan een uiteenzetting over het werk van het waterschap en bezichtigt de dijkver- betering. Daarna gaat het gezelschap per bus langs de duinen naar Westka- pelle, waar de aanpassingen aan de zeewering worden bekeken. Ook wordt nog in de duinen een 'duinmeer' bezichtigd, waaruit zand voor de zee dijk is gewonnen. De prins vertrekt omstreeks half vier per helicopter vanuit Breezand. s willen bedrijfsbureau en adjunct-directeur PSD MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de provincie wil voor de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) een adjunct-directeur aanstellen en een bedrijfsbureau in het leven roepen. Voor 1986 worden de kosten ervan geraamd op 100.000 gulden. De zogenaamde 'versterking van het management' past in de saneringsoperatie van de PSD, die al enige tijd aan de gang is. In het kader daarvan besloten provinciale staten onlangs om in 1986 meer personeel in dienst te houden, om een 'verlofdagenberg' weg te werken en automatiseringsperikelen op te Opvolging vangen. Een speciale werkgroep is nog bezig met een totaal-onderzoek naar organisatie en werkwijze van de PSD. ten bedrijfsbureau moeten de werk- derhoudsdienst/inspecteur techni- voorbereiding, calculatie en planning sche dienst is dan verantwoordelijk worden ondergebracht. Het hoofd on eigen beheer aanpakken. Het bedrijfs bureau, waarvoor één functionaris op het niveau van hoger beroepsonder wijs moet worden aangetrokken, ver dient zichzelf op den duur terug door lagere uitgaven voor onderhoud. lOver de toekomstige opzet van de I PSD-administratie heeft een aparte I projectgroep aan gedeputeerde staten (gerapporteerd. De aanbevelingen zijn I in grote trekken overgenomen. Zo zal leen bedrijfsadministratie ingevoerd I worden, die wel zal worden ingepast I in het totale financiële reilen en zeilen Ivan de PSD. Aan een aantal functio- I narissen worden budgetverantwoor delijkheden en -bevoegdheden toege- Ikend. De financieel-economische I functie van de Provinciale Stoomboot I Diensten blijft wel onder verantwoor delijkheid van de provinciale griffie I vallen en komt niet volledig in beheer lb(j de PSD zélf. I In het kader van het zo goed mogelijk I gebruik maken van de werkplaatsbe- I zetting zullen zich voortdurend vraag- I stukken voordoen over uitbesteden I van werkzaamheden bij derden, werk I in eigen beheer doen of werk van I derden aantrekken. In het op te rich- VLISSINGEN Een inwoner van Vlissingen is donderdag avond met opzet op twee wandelaars in de Wal- straat ingereden met zijn auto. Zij raakten hierbij slechts lichtgewond. De dader had eerder op de avond I ruzie met het tweetal gehad. Hij heeft inmiddels op het bureau bekend. Rond elf uur donderdagavond kregen de twee slachtoffers, de Vlissin R. S. en H. R. (beiden 25 jaar) ruzie met de 32-jarige W. W. B. die ook in Vlissin- gen woont. Aan het eind van het twistgesprek riep hij„Ik krijg jullie nog wel!". Toen de twee waren doorgelopen, hoorden zij achter zich plotseling ge luid. Het bleek B. in zijn bestelbus te zijn. Hij reed vlak langs S. en R. en gooide zijn portier open zodat zij beiden tegen de grond sloegen. Ze raakten slechts lichtgewond aan hun voet en heup. De twee Vlissingers deden aangifte bij de politie. Deze ontbood B. vrijdag op het bureau waar hij een bekentenis aflegde. ZIERIKZEE In verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland zijn in de nacht van donderdag op vrijdag auto's opengebroken. Uit de auto van P. van der L. uit Zierikzee, die geparkeerd stond aan de Nieuwe Haven, werd een portemonnee met 150 gulden ontvreemd. In Renesse, op het parkeerterrein van De Pub, moest de auto van A. Z. uit Duitsland het ontgelden. De daders gingen er vandoor met zijn radiocas setterecorder. Ook in Burgh-Haam- stede was het raak. Een cassetterecor der en een fotocamera met een totale waarde van 2300 Duitse mark verdwe nen uit de auto van de Duitser H. W. L. die geparkeerd stond voor hotel Bom. voor keuze uitbesteden van werk of in Verwarring, daar houden we van, goede lezer. Zeker als ze ontstaat doordat aan een woord verschillende beteke nissen kunnen worden ge hecht. Toen we onlangs enige ge noeglijke momenten door brachten op de tribune bij een voetbalveld, kregen we er ge heel gratis een mooi voorbeeld van. Vlakbij ons stonden twee meis jes. De een zei, duidend op de kleuren, waarin gespeeld werd: „Kijk, mijn vader is blauw". „Och", antwoordde de ander, „mijn vader is zo vaak blauw". WESTKAPELLE Bij een inbraak in een bo ten- en caravanstalling in Westkapelle is in de nacht van dinsdag op woensdag een speed boat met trailer gesto len. De waarde van de boot was bij de politie niet bekend. De nacht ervoor was er al een inbraakpo ging gedaan, maar toen hadden de dieven om onduidelijke redenen de boot met trailer laten staan. Het is de politie niet duidelijk of het om de zelfde inbrekers gaat. Eigenaar van de speed boat, de Belg M. uit Ka pellen, deed dinsdag aangifte van de inbraak poging en moest de vol gende dag terug naar de politie om te melden dat het de inbrekers dit keer gelukt was. De adjunct-directeur (aan wie gede puteerde staten de voorkeur geven boven een tijdelijk in te huren mana ger) moet te zijner tijd de huidige directeur D. Oostinga opvolgen. Hij wordt belast met de leiding over de 'hoofdgroepen' administratie/secreta riaat/juridische zaken/ organisatori sche bemanningszaken en personeels zaken. De directeur bemoeit zich dat rechtstreeks met de 'hoofdgroepen' operationele dienst en onderhouds dienst. Als de sanering van de PSD in een eindfase is - derhalve met één manager aan het hoofd - kunnen de hoofdgroepen administratie en perso neelszaken worden samengevoegd, zodat er uiteindelijk in het organisa tieschema drie hoofdgroepen overblij ven. Het voorstel van gedeputeerde staten moet nog worden besproken in verschillende statencommissies. MIDDELBURG De jubilerende stichting Het Zeeuwse Landschap is hard op weg van de inwoners van Zeeland een fraai 'gouden ge schenk' te krijgen. Naar aanlei ding van het vijftigjarig bestaan is de stichting vorige week begonnen met een grootscheepse wervings actie voor donateurs. In de hele provincie werden, in een oplage van 140.000 stuks, informatie-en veloppen bezorgd. Daarin gege vens over Het Zeeuwse Land schap, een sticker (die inmiddels vele achterruiten van automobie len siert) en een oproep om het werk van de natuurbeschermings organisatie daadwerkelijk te steu nen. Aan de oproep zich aan te melden als donateur is in groten getale gehoor gegeven. Bij de stichting, die kantoor houdt op het landgoed Landlust te Heinkenszand, kwa men tot nu toe 1100 nieuwe opga ven binnenstromen. De familie C. E. Priester uit Middelburg zorgde vrijdagmorgen voor de duizendste nieuwe aanmelding. Voor voorzit ter ir L. Eelkema van Het Zeeuwse Landschap was dat aanleiding me vrouw Priester in de bloemen te zetten, onder aanbieding van een gratis jaar-lidmaatschap en een ju bileumboek. Hij reikte de attenties ten huize van de familie Priester uit. Voorzitter ir L. Eelkema r) van Het Zeeuwse Landschap reikte ten hui ze van de familie Priester in Mid delburg attenties uit. De heer en mevrouw Priester meldden zich vrijdagmorgen aan als donateur van de jubilerende stichting en daarmee werd de duizendste nieu we aanmelding genoteerd. De nieuwe donateurs ontvangen van de stichting het jubileumnum mer van het eigen tijdschrift en het nieuwe zakgidsje voor het Zeeuwse landschap, waarin gegevens staan over de natuurterreinen in de pro vincie. Volgens medewerker M. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap loopt de actie tot nu toe naar verwach ting. Vorig jaar werd een proef genomen en die toonde aan dat er onder de Zeeuwen flink wat belang stelling is om het natuurbescher- mingswerk te steunen, alleen ont brak vaak 'het duwtje'. De stich ting - die 31 mei in en om de Middelburgse Abdij het jubileum viert - mikt op een verdubbeling van het donateursbestand. Dat was vóór de actie ongeveer 2300. „We zijn bijna op de helft", aldus Jacobusse. Hij verwacht dat het streefaantal wel gehaald zal wor den. Het gezin Descendre, vader, moeder en zeven kinderen, vrijdagmiddag voor het Terneuzense stadhuis: de maat vol... TERNEUZEN Voor het gezin Descendre, 'woonachtig' in hét woonwa gencentrum aan de Blikweide in Sluiskil, was vrijdagmiddag de maat vol. Vader en moeder Descendre togen met hun zeven kinderen naar de afdeling algemene zaken van het gemeentehuis in Terneuzen met het vriendelijke maar uitdrukkelijke verzoek om snel een regeling te treffen voor een andere woonwagen. Werd er niks geregeld dan zouden, zo stelde vader P. Descendre in het vooruitzicht, hij en zijn gezin voorlopig in het stadhuis bivakkeren. Zover is het niet gekomen. Het ziet er naar uit dat het gezin voor 1 juni een andere wagen krijgt. Het is alweer een week of drie geleden dat de woonwagen van het gezin op het woonwagenterrein in Sluiskil in een paar minuten tijd zonder aanwijsbare oorzaak tot de grond toe afbrandde. Dat gebeurde juist op het moment dat het gezin om boodschappen was. De Descen- dres waren van het ene op het andere moment dakloos en hadden geen bezittingen meer. „Alleen de kleren die we aanhadden en de boodschappen die we hadden ge haald", aldus mevrouw Descendre vrijdag. Gemeente en sociale dienst werden ingeschakeld en uiteindelijk, nadat het gezin nog een nacht in auto's op het terrein had doorgebracht, kreeg men een kleine caravan met slechts één slaapruimte als onderdak, al dus het relaas van Descendre. Over de wijze van opvang van zijn gezin, die werd geregeld door de gemeentelijke sociale dienst in Ter- neuzen, is Descendre bepaald niet te spreken. Ten eerste is de caravan veel te klein en ten tweede is er geen kook- en wasgelegenheid. Boven dien is de caravan niet op het elektricteitsnet aangesloten. „We kunnen ons niet eens douchen en eten nu al weken droog brood", aldus een wanhopige mevrouw Des cendre vrijdagmiddag. Na een uitvoerig gesprek met een ambtenaar van de gemeente, is Des cendre nu zover dat hij via de gemeente een woonwagen met een lengte van 12 meter kan huren. De huurprijs van de wagen wordt op zijn uitkering ingehouden. Wel heeft hij op advies van André van Himme van Links Perspectief Terneuzen (die zich over het gezin heeft ont fermd) een verzoek om huursubsi die ingediend. Van Himme vindt de wijze waarop het gezin Descendre door de ge meente is opgevangen schandalig. „Het is weer een voorbeeld van hoe er in de gemeente Terneuzen met deze bevolkingsgroep wordt omge sprongen." Volgens Van Himme zijn er in geval van nood uitwijkmoge lijkheden genoeg. „Desnoods biedt men deze mensen een verblijf in een pension aan, maar je scheept ze niet af met een te kleine caravan zonder enige voorziening en een bedrag van 500 gulden om eten en kleren te kopen." Van Himme vindt ook de manier waarop ambtenaren in het stadhuis van Terneuzen het gezin Descendre over de mogelijkheden tot huisves ting hebben voorgelicht: 'laakbaar'. „Het hoeft toch allemaal geen we- (Slot zie pag 14 kolom 1 GOES De Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) en Greenpeace België heb ben een kort geding aangespannen tegen het Vlaamse Gewest, de Stad Antwerpen en NV Tessenderlo Che mie. De twee organisaties willen dat de rechter een verbod uitvaardigt op het ingebruik nemen Van de 'collec tor voor industrieel afvalwater' tus sen Tessenderlo en de Westerschelde. Volgens de ZMF en Greenpeace dreigt deze smeerpijp, in strijd met de toezeggingen van de Vlaamse ge meenschapsminister voor leefmilieu en waterbeleid, op korte termijn in werking gesteld worden. Een com missie heeft geadviseerd een proef te nemen. De Zeeuwse Milieu Federatie en Greenpeace wijzen erop dat gemeen schapsminister J. Lenssens de inwer kingstelling van de smeerpijp na vele KOEWACHT Er is nog steeds geen enkel spoor ontdekt van het gewa pende tweetal dat woensdagochtend een roofoverval pleegde op het beta lingskantoor van het aannemingsbe drijf Weduwe P.F. de Schepper en Zonen in Koewacht. De daders gingen er metr de buit (130.000 gulden) vai. "'oor op een mo tor en stapten vervolgens in blauwe vluchtauto. Het korps rijkspolitie in de gemeente Axel is vrijdag samen met collega's van de technische en tactische recherche, begonnen met een buurtonderzoek in de omgeving van Heikant en Stekene. Aangeno men wordt dat de overvallers naar België zijn ontkom n. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG Tussen de ministe ries van verkeer en waterstaat en buitenlandse zaken wordt onder handeld over een mogelijke op dracht aan de filmer Bert Haanstra (69) voor het maken van een over zichtsfilm over de Deltawerken. Met de oplevering van de storm vloedkering in de Oosterschelde- monding zullen de Deltawerken op 4 oktober zijn voltooid. Het zou een soort 'Delta Phase 2' moeten worden als vervolg op de produktie 'Delta Phase 1' die Haan stra in 1962 maakte over het eerste grote Zeeuwse Deltawerk, de slui ting van het Veerse Gat. Het is de bedoeling dat de onderhandelingen nog dit jaar worden afgerond en dat begin volgend jaar de opdracht aan de filmer wordt verstrekt. Haanstra staat in beginsel zeer positief tegen over het project. In de loop der jaren hebben ver schillende filmers de Deltawerken vastgelegd. Delta Phase 1' was des tijds de eerste in de reeks. „Haan stra maakte de eerste film over het project en daarom zou het leuk zijn als hij ook de laatste kon maken", aldus een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken. De zegsman deelt mee dat de onder handelingen zich onder meer toe spitsen op de financiën. De kosten van de film, die maximaal 25 minu ten zal duren, schat hij op 3 a 4 ton. Ook andere departementen zijn bij het overleg betrokken. „Het zou een soort document over de Deltawer ken als geheel moeten worden. De films die de afgelopen jaren zijn gemaakt waren vooral deelfilms, die bijvoorbeeld specifiek over de stormvloedkering of de technische know-how gingen", aldus de woord voerder. Hij merkt op dat het gaat om een algemene voorlichtingsfilm die door het departement als 'een stukje De 69-jarige cineast Bert Haanstra. Holland-promotion' in het buiten land zal worden verspreid. De Del tawerken, die een grote internatio nale faam hebben, lenen zich daar uitstekend voor. Als alles doorgaat zal Buitenlandse Zaken enkele honderden copieën van de film naar Nederlande ambas sades over de hele wereld sturen, zodat ze kunnen worden aangebo den aan tv-stations, hogescholen, universiteiten en andere instellin gen. Haanstra laat weten zeer gepor teerd te zijn voor het project. Hij beschouwt het als een 'uitdaging' om na 'Delta Phase 1' nu ook het slotstuk van de Deltawerken te verfilmen. Hij beschouwt de werken als 'een geweldig, langdu rig project, dat zó typisch Neder lands is en waar zoveel bijzondere techniek bij komt kijken dat er in het buitenland zeker veel belang stelling voor zal zijn'. De verhouding tussen Nederland en het water heeft hem altijd erg ge boeid. „Ik heb het altijd fijn gevon den om daar films over te maken", zegt hij, verwijzend naar produkties als 'Dijkbouw' (1952) en 'De stem van het water' (1966). „Aan het eind van de winter ben ik klaar met een film over gorilla's die ik binnenkort in Kameroen ga maken en de perio de daarna heb ik opengehouden met in het achterhoofd de hoop dat deze opdracht doorgaat. Ik zal er met heel veel plezier aan werken". protesten heeft opgeschort en een commissie van wijzen heeft benoemd, die nader moet adviseren. De minister beloofde dat bij het werk van de commissie Nederlandse waarnemers betrokken zullen worden. Lenssens legde voorts het beginsel vast dat tot ingebruikname van de collector al leen zal worden besloten, als géén verslechtering van de waterkwaliteit bij de grens het gevolg zal zijn. De commissie van wijzen heeft rapport uitgebracht en onder meer een proef neming aangeraden. De twee organisaties beklemtonen dat in tegenstelling tot de beloftes van minister Lenssens, de Nederland se waarnemers niet bij de werkzaam heden van de commissie van wijzen betrokken zijn. ZMF en Greenpeace hebben dat nagegaan. De van Neder landse kant aangewezen waarnemers - medewerkers van het rij ksinsitituut voor zuivering van afvalwater te Lely stad en de dienst getijdewateren te Middelburg - zijn niet benaderd. „In feite is sprake van een boycot van de Nederlandse waarnemers", aldus de twee organisaties. Het kort geding (en de eis aan de rechtbank van eerste aanleg te Antwerpen om een verbod tot inwerkingstelling van de smeer pijp af te kondigen) voeren ZMF en Greenpeace inmiddels mede namens de Belgische gemeente Olen, de Zeeuws-Vlaamse gemeente Oostburg en de stichting Het Zeeuwse Land schap (die het internationale natuur gebied Saeftinghe beheert). Ook de vereniging ter bevordering van de Zeeuwse Visserij belangen (Zevibel) ondersteunt het aanspannen van het geding. De plannen van het Vlaamse ministe rie van leefmilieu om via een al langer bestaande afvalwatercollector onge zuiverd afvalwater van het bedrijf Tessenderlo Chemie te lozen in de Schelde bij Antwerpen, werden in de loop van 1985 bekend. De verontrus ting die het plan in zowel Nederland als België heeft opgeroepen, is gevoed door het feit dat onder meer de toch al te hoge gehaltes van cadmium en kwik met respectievelijk 100 en 60 percent zullen stijgen. Ook de radio activiteit van het Scheldewater zal sterk omhoog gaan door de lozing van radium-226. De inmiddels demissio naire Nederlandse minister van ver- (Slot zie pagina 14 kolom 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11