1938: Weense wals 1930: Tam begin 1934: Supporters over de Alpen Gebroken arm 1950: Niet gladjes 1954: Puskas 1958: Didi-Vava-Pele 1962: Vlak toernooi 1966: Eusebio 1970: Hitte 1974: Cruijff 1978: Slangenmens 1982: Italië en 1986: VRIJDAG 23 MEI 1986 Wembley 1966: Engeland, gastheer van het WK, staat 2-1 vóór in de finale tegen de Westduitsers en er is nog tien seconden te spelen. De president van de FIFA repeteert zijn speech, Sir Stanley Rous glimt over heel zijn bolle gezicht, Duitse officials halen extra-diep adem om zich over de deceptie heen te zetten. Dan ontstaat er een scrimmage voor het Engelse doel, de bal kaatst van been naar been en wordt door Wolfgang Weber over de lijn gedrukt: 2-2 en verlenging! zevenduizend vaderlandse sup porters via trein, bus en zelfs de fiets over de Alpen waren getrokken om Oranje bij te staan. De grote vorm ontbrak op het kritieke moment en de Zwitsers buitten dat knap uit. Ik zat bij de radio en hing aan Han Hollanders lippen, maar ook dat hielp niet. Toch zeiden de experts, dat het een goed WK was. Dat kan best zo zijn. In elk geval was er evenwicht. Veel teams waren ongeveer even sterk en dat bete kende in het toen ook al voet- balverdwaasde Italië een flink aantal spannende partijen. Op vallend was de rol van enkele kwaliteitskeepers. Planicka, de Tsjech zorgde voor winst op de Duitsers, hoewel die in de hoog blonde Fritz Szepan een knappe middenveldstrateeg bezaten. Maar de beste ballentegenhou- der was Ricardo Zamora. De kwartfinale Italië-Spanje zag er uit als een bombardement op het Spaanse doel. Vóór Zamora stonden niet minder dan 7 ge blesseerde Spanjaarden zich wanhopig teweer te stellen. Za mora sleepte er een 1-1 uit, maar in de overgespeelde wedstrijd moest hij geblesseerd aan de kant blijven. De Italianen beza ten met Combi in de goal, Mon ti, Meazza, Schiavio en de pijl snelle Orsi inderdaad de beste ploeg, maar hadden veel moeite met het Oostenrijkse 'wunder- team' van Hugo Meisl, dat in de halve eindstrijd slechts met 1-0 moest buigen. Italië won de fi nale van de Tsjechen, maar het was een dubbeltje op z'n kant: kort vóór tijd leidden de Tsje chen nog met 1-0. Toen brak Orsi onstuitbaar door en in de verlenging haalde Schiavio de buit binnen. Oranje kwam ook in '38 door de voorronden heen, maar ons elf tal had niet de allure van vier jaar tevoren. Bakhuys was prof in Frankrijk geworden, Van Heel en Andriesen waren over hun hoogtepunt heen. Kick Smit was nog zeer goed, maar in Le Havre werd juist hij ge blesseerd tegen de Tsjechen, zodat wij in de verlenging met 3-0 voor de bijl gingen. Intussen namen aan de titel strijd van 1938 slechts 15 landen deel, waaronder niet meer dan 2 uit Zuid-Amerika. Het WK leef de nog niet overal. Interessant was het om naar de Duitsers te kijken, want Oostenrijk was geannexeerd en Sepp Herber ger, ook toen al coach, moest de Weense wals en de Duitse mars samenvoegen, in de hoop, dat het zou klikken. Nu. dat deed Twee vrijwel uitgespeelde ploe gen zetten de tanden nogmaals op elkaar en dan gebeurt het volgende: Geoff Hurst, geen groot technicus, maar een rech- terwreef van beton, haalt van tamelijk-ver uit, de bal slaat over Hans Tilkowski heen tegen de onderkant van de lat... stuit vrijwel loodrecht omlaag en wordt door diezelfde Weber met het hoofd tot hoekschop ver werkt. Maar de Zwitserse refe ree Dienst geeft die corner niet. kijkt weifelend naar zijn grens rechter (de Rus Bachramov) en die wordt op slag in Engeland beroemd en in West-Duitsland berucht. Want hij gebaart naar de middenstip. Goal! De Duit sers protesteren, maar het helpt niet. Later volgt in Amsterdam de première van de officiële film van het WK en Bachramov is aanwezig. Het schot van Hurst wordt van duizend kanten beke ken, in slow-motion, via stippel lijntjes en met stilstaande beel den en nergens blijkt de bal de doellijn te hebben gepasseerd! Bachramov schuift nerveus op zijn stoel heen en weer en morst as op zijn parelgrijze das. Zo zit de historie van het we reldkampioenschap voetbal vol dramatische gebeurtenis sen, hoewel het - in 1930 - tamelijk tam begon. Het was allemaal tot stand gekomen door een initiatief van de FIFA- president, de Fransman Jules Rimet, die een grandioze gou den beker beschikbaar stelde, maar niet kon voorkomen, dat slechts vier Europese landen de verre reis naar Uruguay onder namen. Op zichzelf waren ze wel reislustig, maar er moest wat geld tegenover staan en daar was Uruguay niet scheutig mee. Maar Frankrijk, Roeme nië, België en Joegoslavië na men deel en deden het niet eens slecht, al waren de Zuidameri- kaanse landen als Uruguay en Argentinië met hun technische hoogstandjes verder in de voet balkunst dan de Westeuropea nen. Waarom in Uruguay? Om dat dat land tweemaal achter elkaar olympische voetbaltoer nooien had. gewonnen ('24 en '28). De Belgen lieten zich door de Verenigde Staten verrassen, maar verder liep veel volgens plan, en de finale tussen het thuisland en de Argentijnen was een logisch sluitstuk. In Monte video wonnen Andrade (de Pelé van de jaren dertig) en zijn Uruquezen met 4-2 de eind strijd. Twee uitblinkende Ar gentijnen, Monti en Orsi, namen de Italiaanse nationaliteit aan en werden met Italië vier jaar nadien wereldkampioen. Het WK van '34 leek voor Ne derland heel wat te worden. In de voorronden daverde Oranje over Ieren en Belgen heen, hoe wel de Ierse midvoor Moore onze doelman Adri van Male met bal en al over de lijn duw de, wat een reglementair-cor- recte goal opleverde en Van Male verbijsterd achter liet. Maar het was de tijd van het 'krankzinnige kwartiertje', want Karei Lotsy, de mentale opjutter van de KNVB, wist van psychologie in verband met sportprestaties af en injec teerde in het Nederlands elftal een onverzettelijkheid, die mu ren kon slechten. Bovendien hadden we gewoon een goed elftal, met een binnentrio Kiek Smit-Bep Bakhuys-Leen Vente, dat menig land ons benijdde. Maar eenmaal tot de eindron den doorgedrongen werd het een teleurstelling. In de hitte van San Siro verloor Nederland met 3-2 van de Zwitsers, hoewel het niet. De Zwitsers schakel den de Duitsers in twee ontmoe tingen uit. Intussen voetbalden Brazilianen en Polen zo aanval lend tegen elkaar dat er een korfbaluitslag ontstond: 6-5 voor Brazilië. Denk niet, dat het steeds spor tief toeging. Toen de Tsjechen zich tegen Brazilië fel verzet ten. grepen de Zuidamerikanen naar onfrisse wapens. Keeper Planicka moest met een gebro ken arm van het veld, de knie van Nejedly werd in puin ge trapt en drie spelers werden uit het veld gestuurd. De Italianen, uitmuntend getraind en gecoa- ched door Vittorio Pozzo, speel den nog beter dan in '34. Zij bezaten zowel een sterke verde diging met Foni en Rava als uitblinkende backs en Olivieri als stijlvolle doelman, maar in Andreolo hadden ze een spil van allure en in Piola en Meaz za voortreffelijke afmakers. De Hongaren, technisch ook zeer begaafd, deden er in de finale alles aan, maar moesten bui gen. In het Stade de Colombes in Parijs won Italië met 4-2. Engeland, de aartsvader van het voetbal, had zich nooit met het WK willen bemoeien. Maar in de na-oorlogse sfeer van ver bondenheid tussen de winnaars moesten de Britten hun 'splen did isolation' opgeven. Hele maal gladjes liepen in 1950 in Brazilië bij het eerste wk in twaalf jaar, de zaken nog niet, daarvoor ontbraken in de kwali- fieatiegroepen teveel landen. Uit Azië kwam niemand en Ar gentijnen, Peruanen en voetbal lers uit Equador bleven even eens weg. Er werd nu in vier groepen gespeeld en de win naars (Zweden - dat Italië klop te -, Brazilië, Spanje en Uru- quay) haalden de halve finales. Brazilië draaide de Zweden met 7-1 dol, en raasde ook over de Spanjaarden heen (6-1) terwijl Uruguay op kousevoeten de fi nale binnensloop. In het machtige Maracana-sta- dion (150.000 toeschouwers) was Brazilië dermate overtuigend favoriet, dat de spelers meenden dat de buit al binnen was eer de beer geschoten. Rust 0-0, dan 1-0 voor Brazilië, maar de gelijk maker via Schiaffino (later een ster in Italië) en ten slotte 2-1 voor de Uru's. Men zegt, dat sommige Braziliaanse suppor ters de hand aan zichzelf sloe gen uit pure teleurstelling. In 1954 mocht Duitsland weer meedoen, voor 't eerst sedert '38. Met de broertjes Otmar en Fritz Walter, Morlock, Rahn (la ter bij FC Twente) en Toni Turek tussen de palen bezaten de mannen van Sepp Herberger een goed, hecht team. Maar het zat in dezelfde groep als Honga rije en toen het Wunderteam van Gustav Szebes met Ferenc Puskas, Nandor Hidegkuti, Sandor Koscis, de kanthalf Boszik (een voetballend parle mentslid) de Duitsers met 8-3 voor schut had gezet, leek deze tegenstander opgerold. Maar er waren meer obstakels op te ruimen: de Brazilianen b.v., die pas na verlenging het hoofd bogen in een wedstrijd, welke collega Ad van Emmenes tra nen in de ogen had bezorgd van ontroering: zo mooi was er ge voetbald. Maar tegen Uruguay ging het onvriendelijk toe. Na afloop gingen de spelers in de 'wandelgangen' bij de kleedka mers met elkaar op de vuist. De finale leek een 'makkie' voor de Hongaren. Na slechts 7 minu ten stonden ze al met 2-0 voor door Puskas (die eerder door de eenarmige Duitser Liebrich zwaar was toegetakeld) en Csi- bor. Toen dachten de Hongaren al aan de glorie welke hun te wachten zou staan. Op de tribu ne zaten hun vrouwen en ver loofdes met de bloemen in de armen. Maar Duitsers zijn pas geklopt als het eindsignaal heeft geklonken. Via Morlock en Rahn werd het nog vóór rust 2-2 en kort vóór tijd kanjerde Hel mut Rahn de winnende treffer langs Grosits. Hoewel ik als neutraal journalist geacht werd blanco tegenover deze affaire te staan, ben ik na afloop nog zeker een kwartier verdwaasd in de regen blijven zitten. Lichtzin nige genialiteit had het tegen hardwerkend nuchter vakman schap moeten afleggen. Hoe kon iemand wereldkampioen wor den, die in de groep met 8-3 was geklopt door de uiteindelijke verliezende finalist? Vier jaar later, 1958 in Zweden, werd een nieuw Braziliaans team geboren en leerde de we reld een 17-jarige kennen, Edson Arantes di Nasciemento, ofte wel PELE, waarmee men voor uit kon tot ene Cruijff zich zou melden. De Brazilianen hadden een schitterend binnentrio in Didi-Vava-Pele, dat aanvals- voetbal speelde dat van een andere planeet scheen te ko men. Slechts éénmaal stokte de meesterlijke machinerie, nl. in de halve eindstrijd tegen het eveneens virtuoze Frankrijk, dat met 1-0 een tijdlang voor stond, maar vervolgens zijn bes te verdediger, aanvoerder Jon- quet, verloor. Daarop stoomden de Brazilianen door tot 5-2. Duitsland kwam in de halve finale contra Zweden, dat een uitstekende ploeg had. maar pas ging heersen toen de brute verdediger Juskowiak van het veld was gestuurd. Zo werden de Duitsers 4e, de Fransen (met de kampioensschutter van het toernooi: Just Fontaine) 3e en rolde Pele c.s. de gastheren op met 5-2 via grandioos, geva rieerd aanvalsspel. Over 1962 wil ik graag kort zijn. Het was een vlak toernooi in Chili. De Europese tv-commen- tatoren drentelden'door Frank- Eusebio, hier in het Feyenoordstadion, bepaalde in 1966 het gezicht van Portugal. furt a.d. Main, in afwachting van per straalvliegtuig aangevoerde filmfragmenten, die dan 's avonds op de buizen kwamen. Dat was vervelend werken, maar veel erger was het verve lende voetbal dat de kijkers overal ter wereld moest worden voorgeschoteld. De wereld was in een defensieve periode te recht gekomen. Alle aanvallers werden bewaakt alsof het om terroristen ging. Niemand kreeg meer dan 5 centimeter ruimte en men moest wel de virtuosi teit van een Garrincha hebben om zich vrij te kunnen spelen. Pele was geblesseerd. Zeer ruw ging het toe bij Chili-Italië. De Italiaan kreeg een neusbeen breuk te verwerken in een wed strijd, welke de Engelse arbiter Aston totaal uit de hand liep. De finale ging tussen Brazilia nen en Tsjechen. De balkunste naars wonnen met 3-1. Aan het begin van dit verhaal heb ik al gerapporteerd over de finale Engeland-Duitsland. Het was een goed toernooi, waarin het overigens soms te hard toe ging. Zo werd de aanvoerder van Argentinië, Rattin, door de Duitse arbiter Kreitlein uit het veld gestuurd - en terecht bo vendien. Het ergste vond ik de manier waarop Pele onder het gras werd gestopt. Een Portu gese verdediger trapte 's we relds beste voetballer volledig opzettelijk tegen de binnen kant van de knie - Pele kon de douches gaan opzoeken. Gelukkig was er een andere ster-aanvaller die Pele's rol overnam, zij het voor Portugal: Eusebio. Maar Engeland won voor eigen publiek z'n eerste wereldtitel. En de vreemdste tussenstand viel bij Portugal- Noord-Korea: 0-3! Weliswaar hadden de bedrijvige dribbe laars uit Azië tevoren Italië al verslagen, maar Portugal was zo sterk, dat een herhaling onmo gelijk leek. Het kwam er ook niet van want via vijf uitbarstin gen van Eusebio wonnen de Portugezen alsnog met 5-3. Maar ik herinner me, dat ik die dag een andere wedstrijd be commentarieerde en telkens een papiertje kreeg toegescho- Slangenmens' Rob Rensenbrink in actie. Johan Cruijff en Willem van Hanegem tijdens het WK van 1974, na de 2-0-zege op de DDR. ven. „Score Portugal-North Ko rea 0-1". Ik dacht aan een mis plaatste grap en besloot mezelf te beschermen door die stand nog even voor me te houden. Kwam er een nieuw papiertje: „Score Portugal-North Korea 0- 2". En even later een derde papiertje. „Score Portugal- North Korea 0-3". Het bleek waar te zijn. In Mexico in '70 heeft de hitte, in samenwerking met de grote hoogte waarop moest worden gespeeld, menig Europees team parten gespeeld. Ik was in het bloedhete Leon bij een uitput tingsslag tussen Engeland en West-Duitsland, een soort re vanche voor '66, die dan ook door Beckenbauer c.s. met 3-2 werd gewonnen - in de verlen ging. Het was in de buurt van de 40 graden en fitte kerels als Bobby Charlton heb ik die mid dag ineen zien schrompelen als vaatdoeken. De Britten ver speelden een 2-0 voorsprong, maar niet doordat ze het lieten afweten, maar doordat Becken bauer het 'Anschlusstor' schoot, waarna Müller en Seeler door tastten. Bij Engeland stond trouwens de verkeerde man in de goal, want Gordon Banks had een voedselvergiftiging op gelopen. A propos: Oranje ont brak, doordat Bulgaren en Po len ons de doortocht in de kwali ficatie versperden. En we, uit eindelijk, niet genoeg scoorden in de beide ontmoetingen met Luxemburg: 4-0 en 2-0, terwijl de Polen 13 treffers tot stand brachten contra het Groother togdom. Intussen was het WK volledig ingeburgerd. Zelfs Haiti, Guate mala en Bermuda waren van de partij. De Duitsers gingen in een prima pot ten onder tegen de Italianen (3-4 na verlenging), terwijl Brazilië Uruguay in de andere halve finale op afstand hield. Pele was op z'n top en niet te houden. Hij had nu hulp van Gerson en Carlos Alberto, Over '74 hoeft niet veel verteld te worden. Nederland had de beste ploeg, speelde voortreffe lijk tegen o.a. Uruguay en Bra zilië, schoot aanvallend een moment tekort tegen Zweden (0-0), trok 35.000 landgenoten naar en over onze Oostgrens en had de finale behoren te win nen. Na drie minuten 1-0 voor via een Neeskens-penalty, daar na een veel te lang en irritant rondspelen van de bal, welk getreiter door de Duitsers werd afgestraft via een penalty (die Hölzenbein versierde tegen Wim Jansen) en de klassieke afstraffer van Gerd Müller. Cruijff kreeg de Britse scheids rechter Taylor tegen zich door voortdurend tegen hem te pra ten en liep uiteindelijk in de klem bij de ijverigste tegen stander, Vogts. Vier jaar later bezaten we een mindere ploeg, ditmaal niet door Michels maar door Happel gedirigeerd, die met enige for tuin tot de eindstrijd doordrong. Tegen de Schotten stonden we op het punt om huiswaarts te worden gezonden, tot Johnny Rep met een afstandsknal ons terug bracht in de race. In de finale had 'slangenmens' Rob bie Rensenbrink de wereldtitel als 't ware op de schoen liggen, maar van drie meter afstand schoof hij de bal tegen de paal. Toen werd 't verlengen en druk ten de Argentijnen met Mario Kempes door. In Spanje werd in '82 eveneens uitstekend gespeeld, waarbij al leen de schotvaardigheid zorgen baarde. Ten slotte leek Brazilië met zijn soepele speelwijze de beste papieren te bezitten, maar te rechter tijd toonden de Italia nen een grotere slagvaardigheid en de kortere weg naar het doel te kennen. Italië verdedigt dus zijn wereldtitel in de hitte en de ijle lucht van Mexico. Word dit het WK van de Russen? In Dynamo Kiev bezitten zij een voortreffelijke basisploeg. Al leen: men kan in Mexico niet voortdurend in hoog tempo te keer gaan. Dat is zoiets als in je eigen zwaard vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 44