Subsidies Den Haag geen 'excuus' voor wildgroei toerisme Shriskillenaar bij' botsing met vrachtauto omgekomen Zeeuwse Landschap kans geven op strand 't Zwin Terneuzen vier dagen belangrijk jazzpodium Provincie maakt zich niet druk over beheer van Westerschelde MES DE PvdA Ui EEN NIEUWE RfGBWNG, DEKKERSPOLDER, TUTTELHOEK EN KOUDEKERKE Nog 1800 huizen subsidiabel voor gasaansluiting Actieplan STATENFRACTIES VVD EN PvdA: Staatssecretaris wil overleg met provincies over (kern)rampenplan PSP wil actieplan met andere groepen tegen kernenergie MET AANLEG VAN PROEFVELDJES MET VERSCHILLENDE AMERIKAANSE MUSICI Radio gestolen PZC/ provincie 17 Als CDA en VVD weer samen verder gaan, zullen mensen met een uitkering weinig merken van de groei van de economie. Met de Partij van de Arbeid in een nieuwe regering zullen mensen met AOW, WAO (of een andere uitkering) eerlijk meedelen in de gestegen groei. Ga dus stemmen op 21 mei. Uw stem is onmisbaar. ZATERDAG 17 MEI 1986 Veel verzet tegen sluiten drie afvalstortplaatsen MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur kan rekenen op stevig verzet tegen de opzet van het (tweede) provinciaal afvalstoffenplan. In een discussiestuk wordt op termijn sluiting van een aantal vuilstortplaatsen in het vooruitzicht gesteld, onder meer Tuttelhoek in Tholen, Wielemaker in Koudekerke en Dekkerspolder in Sas van Gent. Tijdens de vrijdag gehouden statencommissie milieuhygiëne voerden verschillende belanghebbenden grote bezwaren aan tegen de sluitingsplannen. Het afvalstoffenplan moet in de loop van 1987 door provinciale staten worden vastgesteld en geldt voor de periode 1987-1992. gelet op de afvalstoffenwet niet de geschikste oplossing). Gelet op de transportafstanden elders in de pro vincie is dat geen bezwaar. Wel zal de stortplaats bij Serooskerke ongeveer drie jaar eerder vol zijn, namelijk in 1997. Het betekent dat tijdig moet worden uitgezien naar een nieuwe, gezamenlijke locatie. In het discussiestuk over het afval stoffenplan - dat door gedeputeerde staten naar buiten is gebracht- wordt uitgegaan van drie stortplaatsen in Zeeland: Midden-Zeeland bij Nieuw- dorp, Koegorspolder bij Terneuzen en Schelphoek bij Serooskerke (Sch). Nu zijn er nog zes. Concentratie van stortplaatsen biedt milieuhygiënische (minder verontreinigingsbronnen) en planologische (minder ruimtebeslag) voordelen. D.e drie te handhaven stortplaatsen zijn goed ingericht en gesitueerd. Er wordt uitgegaan van het storten van afval. Verbranding (conform de nieuwe milieu-eisen) is op de Zeeuwse schaal te duur en wordt niet overwogen, evenmin als compos- tering (moeilijk af te zetten). In Midden-Zeeland biedt de regionale stortplaats in de gemeente Borsele ruimte tot omstreeks 1997. De stort plaats Wielemaker bij Koudekerke zal omstreeks 1990 vol zijn en uitbreiding zal niet worden toegestaan. In Zeeuwsch-Vlaanderen zal aan de stortplaats Koegorspolder in de ge meente Terneuzen een regionale func tie (voor al het afval uit de regio) worden toegekend, vanaf het moment dat de stortplaats in de Dekkerspol der (gemeente Sas van Gent) zal zijn volgestort. Dat is omstreeks 1992. Uitbreiding van de stortplaats in de Dekkerspolder, van de Centrale Vuil- verwerkende Industrie, wordt niet in het nieuwe afvalstoffenplan opgeno men. De regionale vuilnisbelt in de Koegorspolder biedt, nadat een uit breiding met 7 hectare verwezenlijkt is. ruimte tot na het jaar 2000. MIDDELBURG Er komen in Zeeland nog 1800 vast bewoon de huizen in aanmerking voor subsidie wegens een onrendabe le aansluiting op het aardgas- net. Voor de PZEM is - bij een maximale bijdrage van 2 mille - daar een bedrag mee gemoeid van 3,6 miljoen. Dat blijkt uit informatie, die het dagelijks bestuur van de provin cie aan de staten heeft gestuurd. Uit de cijfers blijkt een toene mend aantal onrendabele aan sluitingen met subsidie. In de jaren tot en met 1981 ging het om in totaal 550 woningen (waar onder 180 zomerhuizen) met een PZEM-bijdrage van ruim 7 ton. Vorig jaar werden er in het kader van de onrendabele aansluitin gen 1040 huizen (217 zomerwo ningen) met subsidie aangeslo ten. Totale bijdrage van de PZEM in dat jaar: ruim 1,5 mil joen. In Noord-Zeeland zal de stortplaats Tuttelhoek in de gemeente Tholen omstreeks 1992 vol zijn. De voorkeur wordt gegeven aan sluiting, boven uitbreiding. Het afval uit Tholen en Sint-Philipsland moet dan via de Phi- lipsdam naar Serooskerke op Schou wen (afvoer naar Noord-Brabant is MIDDELBURG Rijkssubsidie voor toeristische projecten in Zeeland is mooi. Maar de welwillende houding van Den Haag mag voor de provincie geen aanleiding zijn om willekeurige initiatieven op te starten, bedoeld om regeringssubsidie binnen te ha len. Uitbreiding van het aantal toe ristische speerpunten - momenteel worden alleen Vlissingen en Cadzand als zodanig aangemerkt - is dan ook een gezochte constructie, die niet past in het provinciaal beleid. De fracties van de VVD en PvdA waarschuwden vrijdag tijdens de sta tencommissie ruimtelijke ordening voor de verlokking van het 'grote' geld in Den Haag. CDA'er J. Ra- mondt: „We moeten geen houding kweken van: er moeten projecten wor den opgezet om geld binnen te halen. We hebben afspraken gemaakt, daar moeten we ons aan houden. Het aan wijzen van een heleboel speerpunten is onzin". Hij kreeg bijval van PvdA'er H. Venekamp. Aanleiding voor het waarschuwend geluid was de verzuch ting van gedeputeerde J. Ventevogel vorige week tijdens een werkbezoek in Hulst, toen hij het zei te betreuren dat er dit jaar geen toeristische projecten zijn opgezet die voor rijkssubsidie in aanmerking komen. In de commissie lichtte hij toe: „Per speerpunt kunnen er momenteel te weinig subsidiabele projecten worden opgezet. Zo lopen we als provincie een paar miljoen gulden mis. Dat terwijl er hele interes sante ontwikkelingen mogelijk zijn buiten de speerpunten, waar we nu geen subsidie voor kunnen krijgen". Volgens de gedeputeerde zijn er ook in regeringskringen teleurgestelde ge luiden te horen over het tekort aan projecten in Zeeland. „Als je dat van die kant hoort, dan moet je je als provinciaal bestuur achter de oren krabbelen. We moeten zorgen dat we de boot niet missen", aldus Ventevo gel. Naar aanleiding van de kritiek van PvdA en WD benadrukte hij dat het niet de bedoeling is het aantal speerpunten uit te breiden. Wel hoop te hij dat er een bredere interpretatie mogelijk is, zodat er meer recreatieve projecten voor rijkssteun in aanmer king komen. De commissie kon zich verder in meerderheid vinden in het aantrek ken van een dienstencoördinator en een administrateur voor de provincia le VVV. Alleen A. Dijkwel (d'66), H. Cornelisse (sgp) en J. Dupree (psp/ cpn) maakten een voorbehoud, omdat zij vonden dat de staf van de VW te zwaar werd. „Je moet een grens stel len aan het uitverkoop houden met toerisme. Volgens mij wordt de staf topzwaar", aldus Cornelisse. Gedepu teerde Ventevogel was dat niet met hem eens. Omdat recreatie voor Zee land erg belangrijk is noemde hij de VW-organisatie vergeleken met an dere provincies zelfs klein. „We zijn uiterst bescheiden ten opzichte van andere gebieden", aldus de gedepu teerde. VVD, CDA, PvdA en RPF/ GPV-vertegenwoordigers waren dat in grote lijnen met hem eens. PvdA'er Venekamp kondingde wel aan dat hij op de financiële kant van de zaak later terug wil komen. Voor de twee nieuwe personeelsleden wordt 120.000 gulden uitgetrokken. Een krediet van 200.000 gulden voor het toeristisch knelpuntenfonds werd unaniem positief beoordeeld. Het bedrag moet als een voorschot worden beschouwd voor het toeris tisch ontwikkelingsfonds, dat in de maak is. Het knelpuntenfonds gaat daar tezijnertijd in op. In Zeeland wordt jaarlijks circa 360.000 ton afval naar de stortplaat sen gebracht. Dat is ruim 1.000 kilo per inwoner per jaar. Als uitgangs punten voor het afvalstoffenbeleid hanteert het provinciaal bestuur (en wordt ook in het discussiestuk aan geduid): het ontstaan van afvalstof fen beperken; bevorderen van herge bruik van afvalstoffen door aparte inzameling; overblijvende afvalstof fen, die niet geschikt zijn voor herge bruik, op verantwoorde wijze defini tief verwerken. In de loop van 1986 zal de provincie een actieplan opstellen voor de inza meling van kleine hoeveelheden che misch afval uit huishoudens en van bedrijven. Er zal daarbij een inzamel- bedrijf aangewezen wornden, dat het chemisch afval ophaalt bij bedrijven en gemeentelijke depots. De kosten van verbranding (45 percent minder te storten materiaal) worden geschat op 150 gulden per ton. Gecontroleerd storten komt op 40 gulden per ton. In de commissie milieuhygië maakte voorzitter W. den Boer van de reini gingsdienst Schouwen-Duiveland be zwaar tegen de mogelijke komst van afval uit oostelijk Zeeland. Daardoor wordt de Schouwse stortplaats te snel vol. Zijn bezwaar werd, zij het om andere redenen, gedeeld door wethou der L. Koopman van Tholen. Hij becijferde dat sluiting van de gemeen telijke vuilnisbelt Tuttelhoek een ver hoging van 150 tot 200 percent van de verwerkingskosten van het Thoolse afval met zich meebrengt (hetgeen van provinciale zijde werd bestreden; daar kwam een bedrag van 9 gulden méér uit de rekenmachine). Directeur D. Tollenaar van de CVI pleitte voor uitbreiding van de particuliere stort plaats in de Dekkerspolder. Gedepu teerde mr J. P. Boersma bestreed in dit verband de opvatting dat sluiting van de stortplaats ook sluiting van een particuliere onderneming bete kent. Coördinator drs J. de Vries van de Zeeuwse Milieu Federatie betreurde het dat in het discussiestuk scheiding van afval en compostering zo gemak kelijk wordt losgelaten. Hij beklem toonde dat daardoor de mogelijkhe den om wat nuttigs te doen met afval overboord worden gezet. De commis sie sprak zich niet over het discussie stuk uit. Voorzitter H. Venekamp stelde vast dat er nog heel veel overleg nodig zal zijn, voordat de staten een definitief plan kunnen vaststellen. DEN HAAG (ANP) - Staatsecretaris Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken wil overleg voeren met de commissarissen der koningin van de provincies Zeeland, Gelderland, Noord-Holland en Noord-Brabant over de rampenplannen die deze pro vincies voor kernrampen hebben op gesteld. Dit zegt de staatssecretaris in een brief, die hij vrijdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het overleg met de commissarissen volgt naar aanleiding van het kamer debat van 7 mei, waarin de Kamer gevraagd heeft de bestaande maatre gelen bij kernrampen te evalueren. Hieronder vallen bij voorbeeld de alarmregelingen en de regelingen bij evacuatie van mensen in geval van een kernramp. De staatssecretaris schrijft in de brief verder over het ontbreken van overle- gregelingen tussen deskundigen op het gebied van milieu, volksgezond heid en landbouw en de bestuurders op provinciaal en gemeentelijk ni veau. Van Amelsvoort zegt echter niet dat er overlegregelingen zouden moe ten komen. KRUISPOLDERHAVEN - De PSP Zeeuwsch-Vlaanderen wil op korte termijn met alle groepen die tegen kernenergie zijn een gezamenlijk ac tieplan opstellen. Directe aanleiding tot het initiatief is de kernramp in het Russische Tsjernobyl. In het actieplan moet worden aange geven welke groepen welke acties voorbereiden en welke groeperingen de acties ondersteunen. De PSP-afde- Ung wil overigens niet de al bestaande initiatieven en activiteiten van de verschillende groeperingen dwarsbo men, deze verbreden door er meer Zeeuwse groeperingen bij te betrek ken. Het wrak van de auto van de heer Van Overmeeren, die bij het ongeluk om het leven kwam. SLUISKIL - De 54-jarige Axelaar J. M. G. van Overmee ren is vrijdagochtend in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil overleden aan de verwondingen, die hij eerder die ochtend had opgelopen bij een botsing op de kruising rijksweg 252/westelijke afrit brug Sluiskil. CADZAND Medewerkers van de stichting Het Zeeuwse Landschap hebben vrijdag op de grote strandvlakte van 't Zwin bij Cadzand-Bad enkele proefveldjes aangelegd. Op die manier wil men na gaan hoe de vegetatie zich ontwikkelt als het gebied niet wordt betreden. De stichting Het Zeeuwse Land schap is voorstander van afsluiting van de strand vlakte. „In de vallei is volgens ons een waardevolle vegetatie ontwikkeling mogelijk", zegt Chiel Jacobusse, mede werker van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Zoals bekend is de gemeente Sluis gekant tegen de afslui tingsplannen. De drie proefveldjes, die zijn omzoomd met paaltjes, meten 1,5 bij 1,5 meter. Eén van de veldjes is afgebakend met draad. Middels een bord wordt het publiek vriendelijk verzocht het betreffende veldje niet te betreden. Door de andere twee veldjes kan wel gelopen worden. Op de strandvlakte zijn regelmatig motorcrossers actief. Op één van de proefveldjes staan de paaltjes zo ver van elkaar dat er motorcrossers door kunnen. Chiel Jacobusse: „We beschikken daardoor over vergelij kingsmateriaal". Binnenkort worden op een andere plaats nog eens drie van dergelijke veldjes aangelegd. Chiel Jacobusse verwacht dat in de met draad afgeba kende veldjes de vegetatie zich goed zal ontwikkelen. „Plantensoorten die er nu nog niet zijn, maar die er, denken we, zullen komen, zijn zeewinde en blauwe zeedistel". Door middel van de proefveldjes kan wor den bepaald wat de gevolgen zijn van het al dan niet afsluiten van het gebied. Het ligt in de bedoeling om de vegetatie-ontwikkeling wekelijks te controleren. Het Zeeuwse Landschap wil met de proef een flink aantal jaren doorgaan. In de loop van volgend jaar heeft Het Zeeuwse Landschap een gesprek met een delegatie van de gemeente Sluis. Dan zullen de resultaten van het onderzoek zeker ter sprake komen. TERNEUZEN - Noch de gevolgen van de kernramp in het Russische Tsjer nobyl, noch de dreiging van terorris- tische acties staan het welslagen van het 14e internationale Schelde-Jazz- festival in Terneuzen in de weg. Volgens Frans de Ruijter van de Stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaan deren, zullen alle geprogrammeerde Amerikaanse jazzmusici, met uitzon dering van pianist Monty Alexander, tijdens het festival dat van donder dag 22 tot en met zondag 25 mei in de Scheldestad wordt gehouden, van de partij zijn. „Alle Amerikaanse musici die wij hebben gecontracteerd, ver toeven op dit moment al in Europa, we verwachten niet dat sommigen van hen plotseling nog huiswaarts keren", aldus De Ruijter vrijdag. Het feit dat Monty Alexander niet optreedt -hij was gecontracteerd voor de zondag- heeft volgens De Ruijter te maken met verplichtingen van de musicus in de Verenigde Staten. In plaats van Monty Alexander treedt nu zondagmiddag het Pia Beck-trio in Porgy en Bess op. Het 14e Schelde Jazz Festival wordt donderdag 22 mei rond 21.00 uur geopend door het het Phil Woods Quintet uit de Verenigde Staten. An dere Amerikaanse jazzmusici die in Terneuzen voör het voetlicht treden zijn vibrafonist Dave Pike die vrijdag avond een concert geeft en het saxo foonduo Amett Cobb mi Lou Donald son dat, deel uitmakend van een septet, vrijdagavond met de oc- taafklep in de weer zal zijn. Zaterdag avond treedt de Amerikaanse saxofo nist Tom Baker in Porgy en Bess op. Het slachtoffer kwam vanaf de brug en wilde linksaf de1 rijksweg oprijden. Op dat moment echter naderde een vrachtwagen met oplegger, bestuurd door D. G. S. uit. Zelzate, die geen kans zag de personenauto te ontwijken. De vrachtwagen werd slechts licht beschadigd. MIDDELBURG De provincie heeft geen zin om zich al te druk te maken over de Westerschelde. Vandaar dat de projectgroep, die zich met het beheer van die zee arm laat bezighouden, veel 'ma gerder' is opgezet dan een gelijk soortige werkgroep voor de Oos- terschelde. De belangrijkste re den: in en rond de Westerschelde is al zovee 1 verprutst, dat er toch weinig eer meer aan te behalen valt. Het statenlid J. Hennekeij (vvd) verbaasde zich vrijdag tijdens de statencommissie ruimtelijke orde ning over die verschillende aanpak. „Waarom is er voor de Westerschel de voor een veel slankere project groep gekozen dan voor de Ooster- schelde", vroeg hij zich af. Gedepu teerde mr J. P. Boersma meende dat een verklaring voor de hand ligt. Hij zei: „Bij de Oosterschelde moet er een veel zwaardere belan genafweging worden gemaakt. Na tuur, visserij en recreatie moeten daar in harmonie met elkaar wor den gebracht". Wat de Westerschel de betreft ligt dat volgens de gede puteerde anders. De scheepvaart legt daar zo'n zware claim, dat de andere belangen binnen dat kader geplaatst moeten worden. Althans: „Scheepvaart is op de Westerschel de zo wezenlijk en dominant, dat de' randvoorwaarden op alle terreinen al vastliggen", aldus Boersma. In dat licht bezien vergt die zee arm een andere aanpak. Niet alle mogelijke procedures moeten van' begin tot eind doorlopen worden. Ondanks nadruk op de commercië le scheepvaart stelde de gedepu teerde wel vast dat natuurlijke waarden niet uit het oog verloren mogen worden. „De Westerschelde is en blijft een belangrijke rivier, waar nog veel aan verbeterd kan worden. Maar om dat te bereiken zullen we toch ook met onze zuiderburen moeten praten". (Advertentie) Behalve in Porgy en Bess is er tijdens het festival ook jazzmuziek te horen in een vijftiental andere Temeuzense ho recagelegenheden. Hans Zuiderbaan van de Stichting Jazz Club Zeeuwsch- Vlaanderen zegt dat zij die op zater dagavond en '-nacht' aan de 'kroegen tocht' deelnemen geconfronteerd zul len worden met de meest uiteenlopen de stijlen van jazzmuziek. Volgens Zuiderbaan is vooral de va riatie in het repertoire bepalend voor het niveau van het jazzfestival. „Het niveau is dit jaar erg hoog. In de loop van de jaren heeft het Zeeuwse pu bliek kennis gemaakt met verschillen de soorten jazz. Het is een groeipro ces, de 'oude stijl jazz' is veel minder prominent vertegenwoordigd dan an dere jaren. Ons publiek heeft in de loop van de tijd geleerd om ook andere stijlen, zoals 'mainstream' te waarderen en daarop stemmen wij ons programma af." Zuiderbaan is ervan overtuigd dat Terneuzen een van de belangrijkste jazzpodia in Nederland is. In dat verband wijst hij op het feit dat 'kroegentochten' zoals in Breda nog steeds gebaseerd zijn op 'New Or leans Jazz Muziek'. In Terneuzen ligt dat anders, daar kan men tijdens het festval op zaterdagavond ook 'cajun' en 'zydeko' horen. Het Schelde Jazzfestival is al lang geen regionaal gebeuren meer, stelt Zuiderbaan vast. Zeker met het oog op het optreden van de Amerikaanse altsaxofonist Phil Woods op donderd- avond verwacht hij veel publiek uit de randstad en uit België. „Terneuzen is een van de weinge plaatsen die Phil Woods dit jaar in Europa aandoet", aldus Zuiderbaan. Bijzonder onderdeel tijdens het jazz festival is de hommage aan de vorig jaar overleden eigenaar van jazzcafé Porgy en Bess, Frank Koulen. In verband daarmee zijn voor de zater dag onder meer het omroeporkest 'Gooische Compagnie' en het orkest 'Joep Peeters and Friends' gecontrac teerd. Met het Schelde Jazzfestival in Ter neuzen is dit jaar een bedrag van zo'n 140.00 gulden gemoeid, laat Frans de Ruyter weten. „Dat is geen gering bedrag, als je weet dat er acht jaar geleden nog een festival voor 9000 gulden georganiseerd werd", aldus de Ruijter. Het Schelde Jazzfestival wordt door verschillende Zeeuws-Vlaamse bedrij ven gesponsord. Overigens komt het bestuur van de Stichting Jazzclub Zeeuwsch-Vlaanderen vermoedelijk na het festival met plannen op de proppen om het jazzcafé Porgy en Bess volledig te renoveren. Dan zal ook duidelijk gemaakt worden wie het jazzcafé in de toekomst gaat beheren. Sinds het overlijden van eigenaar Frank Koulen is daar nog geen duide lijkheid over. RENESSE In de nacht van donder dag op vrijdag hebben onbekenden ingebroken in de auto van G. de P. uit Harlingen. De auto stond geparkeerd aan de Zeeanemoonweg in Renesse. De daders sloegen de zijruit van het linkervoorportier in en haalden met bruut geweld de radio-cassette-recor der uit het dashboard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 45