Uniek ruiterpad Eerste rapport dood Kok onvolledig nderzoek opwekken Aroom uit huisvuil Dat is een broertje van deze. Belastingdienst houdt personeelsproblemen Artukovic ter dood veroordeeld Van Zeil wil regels voor cafetaria's en pensions Fraude directeur voor ruim miljoen Stad Rotterdam richt eigen ziekenfonds op SAMENWERKING VAM EN IJSSELCENTRALE ONDERZOEK DUURDE TE KORT OPBRENGST 4 MILJARD HOGER PTT-top mag naar Groningen Ook in appel/citroen: bruisend Ms! Lekker nieuw BESTELLINGEN NIET BETAALD PZC/binnen-buitenland 5 GRONINGEN (GPD)-Met het laten drinken van een paard uit een drinkbak in Orvelte, hebben prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven (foto) dinsdag het ruiterpadennet Drenthe officieel geopend. Drenthe heeft hiermee een voor Nederland unieke recreatieve voorziening gekregen: dertien ruiterpaden door de gehele provincie met een totale lengte van 400 kilometer. ROTTERDAM (ANP) - Het verzeke ringsconcern Stad Rotterdam wil zelf een ziekenfonds oprichten voor mensen met een inkomen tot 48.500, die nu verplicht verzekerd zijn bij de bestaande semi-overheidszieken- fondsen. Staatssecretaris Van der Reijden van wvc kan daarover bin nenkort een brief verwachten. Dit zei bestuursvoorzitter dr. L.M. van Leeu wen woensdag bij de presentatie van het jaarverslag. Stad Rotterdam is tot die stap geko men omdat de ziekenfondsen zich steeds meer opwerpen als assurantie tussenpersonen, die hun klanten par ticuliere verzekeringen als reisverze keringen verkopen. Van Leeuwen vindt dat oneigenlijke concurrentie. Hij meent dat de particuliere verzeke- DEN HAAG (ANP) - Het is „betreu renswaardig" dat het onderzoek van het Gerechtelijk Laboratorium naar de doodsoorzaak van Hans Kok moet worden gequalifïceerd als „onvolle dig". Dit schrijft de Amsterdamse patholoog-anatoom prof. dr. A. E. Becker als opmerking bij het verslag van het onderzoek dat hij heeft ver richt naar de oorzaak van de overlij den van kraker Hans Kok op 25 oktober van het vorig jaar in een politiecel in Amsterdam. Becker noemt het in zijn verslag ook betreurenswaardig dat er bij de des tijds verrichte lijkschouwing geen mi crobiologisch onderzoek is verricht. Becker heeft net als de Leidse toxico loog prof. dr. F.A. de Wolff op verzoek van de vertrouwensarts van de familie Kok, J.H. Schuhmacher, een contra expertise verricht op door het Gerech telijk Laboratorium beschikbaar ge steld materiaal: microscoopcoupes en bewaard materiaal. Volgens Becker moet men in aanmer king nemen dat het er bij de gerechte lijke geneeskunde om gaat aan te tonen of er wel of niet sprake is van een misdrijf. Als daar duidelijkheid over is, is het onderzoek afgelopen. Volgens Becker is het onderzoek van het Gerechtelijke Laboratorium te vroeg beëindigd. De Wolff gaf als zijn mening dat in het Gerechtelijk Laboratorium genoegen wordt genomen met het aantonen van de aanwezigheid van een stof en dat men daar in dit geval niet heeft onderzocht hoe groot de concentra ties waren. „Dat daar methadon is gevonden, is nogal wiedes", aldus De Wolff, omdat Hans Kok een kleine hoeveelheid van die stof dagelijks innam bij wijze van 'onderhoudsdo sis'. In zijn onderzoek heeft De Wolff echter ook concentraties van toxische stoffen gemeten, waardoor duidelijk werd dat Kok een overdosis rrfetha- don heeft gehad. raars al genoeg hebben moeten accep teren om hun rol in de ziektekosten verzekering te behouden. Zo moeten zij een standaardpakket bieden aan degenen die tot nu toe vrijwillig bij het ziekenfonds waren verzekerd voor 135 per maand. Dat is volgens Van Leeuwen 30 tot 35 te weinig. Buiten de formele toelichting op het jaarverslag zei hij dat hij met het verzoek om een eigen ziekenfonds te mogen oprichten vooral hoopt te be reiken dat aan het afsluiten van parti culiere verzekeringen door zieken fondsen een einde wordt gemaakt. Mocht dat niet lukken, dan wil Stad Rotterdam serieus een eigen zieken fonds hebben om zo de grote groep verplicht verzekerden met een inko men tot ƒ48.500 binnen te halen en hen ook als klant te krijgen voor andere verzekeringen. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen zei woensdag dat „het iedere Nederlan der vrij staat om een ziekenfonds op te richten, als hij zich maar aan de regels van de wet houdt". „Ik neem aan dat meneer Van Leeuwen dat zal doen. De VNZ wacht de aanvraag wel af', aldus de woordvoerder. Van de totale premie-inkomsten van 1 miljard bij Stad Rotterdam was vorig jaar 585 miljoen afkomstig van levensverzekeringen. Van de to tale nettowinst van 49,8 miljoen (f .49,1 miljoen in 1984) kwam 21,2 fniljoen voor rekening van levensver zekeringen. Het schadebedrijf lever de een winst op van 21,9 miljoen, maar dat was 4,8 procent minder dan in 1984, terwijl de winst op levens verzekeringen met 5,4 procent toe nam. De winst van het hypotheekbe- drijf steeg van 6 miljoen tot 6,74 miljoen. DONDERDAG 15 MEI 1986 EIDEN (ANP) - Vrouwelijke kandidaten worden in ollicitatieprocedures even vaak geschikt gevonden voor functie als mannelijke kandidaten. Als er echter Iekozen moet worden dan hebben mannen doorgaans de \oorkeur. Dit wordt in hoofdzaak beïnvloed door de pegedachte persoonlijkheid. Dit is een van de conclusies het woensdag gepubliceerde onderzoek „Werving en Ielectie aan de Rijksuniversiteit Leiden", dat is uitgevoerd loor de werkgroep arbeidsvraagstukken en welzijn van je Leidse Universiteit. let onderzoek had tot doel meer inzicht te verschaffen in te oorzaken en mechanismen waardoor relatief weinig vrouwen solliciteren naar functies bij de Leidse Universi teit, worden opgeroepen voor een sollicitatiegesprek en worden aangenomen voor functies waarin vrouwen zijn ondervertegenwoordigd Er blijken minder vrouwen te solliciteren dan op grond van de arbeidsmarktgegevens verwacht kan worden. Het is voor de onderzoekers niet duidelijk geworden waarom vrouwen tot op heden weinig solliciteren. De tekst in wervingsadvertenties waarbij vrouwen worden uitgeno digd om te solliciteren, wordt wel gewaardeerd maar de meeste vrouwelijke respondenten geloven dat de voor keursbehandeling nauwelijks wordt gehanteerd. VIJSTER/ZWOLLE (GPD) - De NV Vuilafvoermaatschappij VAM in Wijster en de NV Jsselcentrale in Zwolle gaan samen onderzoeken of elektriciteitsopwekking uit huisvuil nogelijk is. Binnenkort wordt een intentieverklaring ondertekend. IJsselcentrale-directeur r. L. G. Sisouw de Silwa: „Bij mijn weten is een dergelijk project nog nergens ter wereld jeproefd. We hopen dat het onderzoek tot resultaat leidt". Het project hoeft volgens hem niet winstgevend te zijn. Als het doorgaat, zal de produktie in 1992 moeten starten in een nieuwe itroomproduktie-eenheid in Harculo bij Zwolle. )e VAM is zo enthousiast, dat het op alleen haalbaar bij een jaarlijkse huis iet eigen terrein in Wijster stroom wil vuilaanvoer van minimaal 780.000 ipwekken als de IJsselcentrale af- ton, waarvan 400.000 ton wordt omge- aakt. Volgens de VAM is het project zet in compost, metalen, gas en (Advertentie) stroom. Voor de stort rest dan 380.000 ton. Hiertoe zal een tweede huisvuil- scheidingsinstallatie moeten worden gebouwd. De gemeenten wordt gevraagd ak koord te gaan met een geleidelijke prijsstijging van 28 tot 45 gulden per ton huisvuil. Dit staat in een rapport dat de VAM heeft toegestuurd aan z'n contractpartners (120 gemeenten in Nederland). De provincie Drenthe wil dat de VAM op den duur alleen het vuil van eigen bodem verwerkt. Dit is 350.000 ton. De VAM wil dat Drenthe dat uit gangspunt herziet. Zo niet, dan voor ziet de VAM dat de inwoners van de nu deelnemende gemeenten per hoofd 10 gulden meer moet betalen voor de huisvuilafvoer. De Drentse gemeen ten zullen zelfs drie keer zoveel moe ten betalen als nu, wil de VAM met al z'n huidige voorzieningen niet kapot gaan. Bovendien zal de werkgelegenheid bij de VAM in Wijster teruglopen van 130 tot 60 personen. MADRID Even was de stier oppermachtig in de Las Ventas-arena in Madrid. 'Banderillero' Casimiro Bernal werd op de hoorns genomen, tijdens de stierengevechten van dinsdag, toen hij 'matador' Ortega Cano een handje wilde helpen. Hij raakte slechts licht gewond. DEN HAAG (ANP) - De Belasting dienst beschikt over te weinig opge leid en ervaren personeel. Aanvanke lijk werd aangenomen dat de proble men in 1987 achter de rug zouden zijn. Dat zal volgens de huidige ra mingen nu op zijn vroegst in 1990 het geval zijn. Niet alleen op de hogere niveaus is dit probleem voelbaar, ook - zij het nu nog in mindere mate - ontstaan problemen bij het middel bare personeel. Deze sombere woorden sprak direc teur-generaal C. Boersma van de Be lastingdienst woensdag tijdens de presentatie van het jaarverslag 1985. De belastingontvangsten lagen in Boersma noemde de voortschrijden de automatisering bij de fiscus een positieve ontwikkeling. Door deze gestage voortgang (ook de komende jaren) zal er in de admini stratieve sfeer personeel vrijkomen. De ontstane ruimte moet volgens de DEN HAAG (GPD) - De top van de PTT, ir. C. Wit, drie hoofddirecteuren en een 20-tal stafleden, mag zich vanaf vandaa in Groningen vestigen. Dat heeft de president van de recht bank in Den Haag woensdag bepaald in een kort geding dat de ambtena- rencentrales tegen de regering had den aangespannen. De rechter vindt dat het voornemen van het ministerie van verkeer en waterstaat om ir. Wit per 15 mei in Groningen te vestigen, mag worden uitgevoerd. De centrales eisten eerst nieuw overleg alvorens de PTT-top in Groningen mocht gaan draaien. Maar die eis is afgewezen. Gevolg van deze rechterlijke uitspraak is dat de sprei ding zonder vertraging nu doorgang kan vinden. ZAGREB (AFP) - De 86-jarige Kroati sche oorlogsmisdadiger Andrija Ar tukovic, is woensdag in Zagreb ter dood veroordeeld. De „slachter van de Balkan", die minister van binnenlandse zaken en justitie was in het met steun van de nazitroepen in 1941 opgerichte „onaf hankelijke Kroatië", hoorde het von nis onbewogen aan. Op 12 februari was hij na een juridisch gevecht van 37 jaar naar Joegoslavië uitgewezen door de VS, waar hij sinds 1951 leefde onder zijn echte naam. Tot dusverre is in Joegoslavië de doodstraf nooit voltrokken aan ter- doodveroordeelden die ouder zijn dan 70 jaar. Artukovic is er in bijzonder schuldig bevonden opdracht te hebben gege ven tot massale moorden op honder den gevangenen, onder wie vrouwen en kinderen, en op de bevolking van verscheidene dorpen. Artukovic kan nog in beroep gaan tegen het vonnis. Hij heeft steeds schuld ontkend en verklaard niets meer te weten over wat er tussen 1941 en 1945 is gebeurd. Hij zei ook niets te weten van concentratiekampen in Kroatië. 1985 met 98,3 miljard gulden ruim vier directeur-generaal worden gebruikt DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) wil regels voor cafetaria's, koffiehuizen, pensions, kantines en het afhaalbedrijf. Nu nog hebben die alleen een vergunning nodig als ze ook alcohol verkopen of ijs bereiden. financiële problemen. Dat komt voor al omdat de mensen die ermee begin nen nauwelijks zijn voorbereid. De kwaliteit van het horeca-produkt gaat er alleen maar op vooruit als er regels komen, zegt Van Zeil het Bedrijfschap Horeca na. Verder wil Van Zeil een uitzondering voor bejaardentehuizen, school- en bedrijfskantines in eigen beheer, zie kenhuizen en dergelijke. Van Zeil heeft mede namens minister Braks (landbouw en visserij) en staatssecretaris Van der Reijden (WVC) van de Sociaal Economische Raad (SER) advies gevraagd over een vestigingsregeling voor dit zogenoem de spijzenverstrekkende bedrijf. Van Zeil vindt die regels nodig omdat er in de sector ongewenste situaties voorkomen. Er is een groter verloop dan in het café- en restaurantbedrijf en bedrijven gaan vaak dicht wegens miljard gulden hoger dan in 1984 Boersma zei dat het herstel van de economie is terug te vinden in de belastingopbrengsten. Het tekort aan personeel wordt met name veroorzaakt door arbeidsduur verkorting. vut en het vertrek van inspecteurs, accountants en automa tiseringsdeskundigen naar het be drijfsleven. Dit verloop leidt volgens Boersma tot tekorten in vooral kwalitatieve zin. De Belastingdienst boet ten opzichte van de particuliere sector in aan con currentiekracht, zo zei hij. Die ontwik keling doet zich ook, zij het nu nog in mindere mate, bij het middelbaar personeel voor. Wegens pensionering, vut en verloop verlieten in 1985 iets meer dan 1.600 medewerkers de dienst. Daar staan weliswaar ruim 2.800 nieuw in dienst genomen ambte naren tegenover, aldus Boersma. Maar dat zijn medewerkers die niet direct op het gewenste niveau kunnen worden ingezet. Mensen moeten im mers worden opgeleid, zo zei hij. voor uitbreidingen in de meer specia listische functies. Op die manier kan meer aandacht worden besteed aan controle, opsporing en fraudebestrij ding. In 1987 zal de voorlopige aanslagrege ling inkomstenbelasting worden geautomatiseerd, zo kondigde Boers ma aan. De aanslagen zullen dan worden opgelegd op basis van de meest recente inkomensgegevens zo als ook bij de premieheffing en niet meer, zoals nu, op basis van de eigen schatting van de belastingplichtige. Andrija Artukovic LEIDEN (GPD) - De Leidse politie heeft de directeur van het be drijf Fast Food Neder land BV, een 34-jarige man uit Zandvoort, gearresteerd in verband met een fraudezaak in levensmiddelen waar mee ruim een miljoen gulden is gemoeid. Niet uitgesloten wordt dat meer arrestaties zullen volgen. Het bedrijf wordt ervan verdacht 25 bedrijven uit binnen- en buiten land te hebben opge licht door grootscheepse bestellingen te doen, maar bij levering niet té betalen. De goederen, vooral ingevroren pro- dukten als vis, kipfilet en garnalen en verpak kingsmaterialen en blik- groenten, werden on middellijk tegen scher pe prijzen doorverkocht naar allerhande afne mers. Fast Food Nederland, inmiddels failliet ver klaard, is een Zwols be drijf maar de bestellin gen werden vanuit Lei den gedaan. Fast Food heeft bij de 25 gedupeer de bedrijven in totaal ongeveer vijftig orders geplaatst. Volgens de politie werd eerst een kleine bestelling ge daan, die keurig werd betaald. Op die manier werd het vertrouwen van de leveraniers ge wonnen. Een Harden- bergs bedrijf dat verpak kingsmaterialen had ge leverd, ging op die ma nier voor 185.000 gulden het schip In. Bij een Zweed, die het bedrijf van zalm en andere vis soorten had voorzien, heeft Fast Food een re kening van 70.000 gul den openstaan. Behalve Nederlandse bedrijven zijn ook een Belgisch, een Duits en een Frans bedrijf gedu peerd. Het gaat om in totaal ruim een miljoen gulden. V A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5