ABOP tevreden over actie tegen het onderwijsbeleid Geen actiebereidheid bij bouwverenigingen almanak 'Vandalismejournaal' werkgroep Terneuzen uniek in Nederland Radio-actieve besmetting vis geen reden tot zorg Lange Jan staat in de steigers WEGENS BEZUINIGINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN VAKBONDEN TELEURGESTELD ZEEUWSE TWEE VLISSINGERS GEPAKT WEGENS BEZIT VAN HEROINE Uitdaging Wtu PZEM FINANCIERT LESSENPAKKETTEN MINISTERIE LANDBOUW EN VISSERIJ: Kwalijke zaak PAGINA 13 Overkant pakjes 2- en 3-delig ZEELAND DONDERDAG 15 MEI 1986 a VLISSINGEN Het lijkt vrij on waarschijnlijk, dat de stakingsac tie van het personeel van de Vlis- singse woningbouwvereniging VVV over zal slaan naar andere Zeeuwse bouwverenigingen. De actiebereidheid bij de werkne mers van de Zeeuwse woning bouwverenigingen blijkt tot duv dusver vrij gering. Dat werd ook woensdag weer in Middelburg duidelijk, waar de vak bonden een demonstratieve bijeen komst hadden willen beleggen met het personeel van de woningbouw vereniging Middelburg. De werkne mers van de bouwvereniging lieten het echter massaal afweten. Al eer der deze week mislukte een poging van de bonden om het personeel van de Regionale Woningbouwver eniging Samenwerking in Goes 'op te warmen'. De districtsbestuurders Tj. van Rijssel (Hout- en Bouwbond CNV) en G. Klein (Bouw- en Houtbond FNV) toonden zich woensdag uiter mate teleurgesteld over de houding van de werknemers van de Goese en Middelburgse woningbouwver enigingen. „Ze laten hun collega's in Vlissingen op een schandelijke manier in de steek", zei Klein. De staking bij de Vlissingse wo ningbouwvereniging VW (vereni ging tot bevordering van de volks huisvesting) is gisteren de tweede dag in gegaan. Zoals gemeld, heb ben vijftien van de zeventien werk nemers dinsdag het werk voor on bepaalde tijd neergelegd. Vrijdag beraden de stakers zich over de vraag of zij hun actie na pinksteren zullen voortzetten. De actie richt zich tegen de opstelling van de werkgeversorganisaties NWR en NCIV in de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de woningcor poraties. Die onderhandelingen zijn geheel vastgelopen. Volgens districtsbestuurder Klein breiden de stakingen zich landelij ke wel uit. Zo zijn er nieuwe sta kingsacties aangekondigd bij wo ningbouwverenigingen in Amster dam, Huizen, Katwijk, Heerlen, Til burg en Eindhoven. Die man uit Breskens werkt sinds enige tijd in Vlissingen en in afwachting van de ver huizing vaart hij op en neer. Verwarring geeft het. Want zijn overkant is niet die van zijn collega's in Vlissin gen. Die zijn van oordeel dat Zeeuwsch-Vlaanderen 'de overkant' is en hij verkeert nog steeds in de veronderstel ling, dat Walcheren 'de over kant' vormt. En zo kwam het, dat een man uit Vlissingen van de week richting Breskens ging voor overleg aldaar, juist op het moment, dat die man uit Bres kens dezelfde afspraak in Vlis singen ging nakomen. ROTTERDAM (ANPi - De bediening van sluizen en bruggen voor de recreatievaart van het Deltagebied en Zeeland naar het IJsselmeer vice versa kan zo op elkaar worden afgestemd dat op één zondag de route noord-zuid geheel en in omgekeerde richting bijna geheel met de boot kan worden afgelegd. De beheerders van de vaarwegen op deze route gaan de komende jaren in het vaarseizoen hier een proef mee nemen. De start is op de eerste zondag in juni. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat woensdag mee gedeeld. Heao heeft tekort economie-docenten TERNEUZEN - De werkgroep Be strijding Vandalisme Terneuzen gaat voortaan driemaal per jaar een 'van- dalisme-journaal' samenstellen, be stemd voor vertoning op de basis scholen en de scholen voor voortge zet onderwijs. Het gaat om een uniek project; nergens in Nederland wordt een dergelijk plaatselijk gericht jour naal vervaardigd. Voorzitter Piet van Driel van de werkgroep: „Er zijn natuurlijk allerlei vandalismeban- den van landelijke organisaties. Maar wij menen dat het bij de kinde ren veel meer aanspreekt wanneer ze worden geconfronteerd met beelden uit hun eigen omgeving." Woensdagmiddag werd het eerste 'vi deo-journaal' gepresenteerd. Het duurt tien minuten en wordt nu zo snel mogelijk vermenigvuldigd. Van Driel: „We hebben tien banden ter beschikking, terwijl Terneuzen 21 ba sisscholen telt. Dat journaal kan dus heel snel rouleren." Het journaal wordt samengesteld door de ambte naren Rudolf Dekker (coördinator van het vandalismeproject in Terneu zen) en Ronald Groothart, die worden bijgestaan door John Dieleman van foto-video Jan Dieleman in Terneu zen, de firma die een belangrijk deel van de kosten draagt. In het eerste journaal zijn wat beelden opgenomen van vormen van vandalis me. Bovendien vertelt wethouder W. van Walraven (onderwijs en sport) iets over de activiteiten die in Terneuzen worden ontplooid 'om de jeugd van de straat te houden'. Van Walraven wijst in een vraaggesprek onder meer op de aanwezigheid van ruim 70 sportver enigingen in Terneuzen en de weke lijkse sportinstuif ('s woensdagssmid- dags) in de sporthal. Het videojournaal wordt driemaal per jaar aangepast. Volgens Van Driel kan het journaal worden beschouwd als een prima aanvulling van de les senpakketten van de Vereniging ESO Streekvervoer in Utrecht en van het Bureau Voorkoming Misdrijven. Dankzij geldeli jke steun van de PZEM kan de werkgroep Bestrijding Vandalisme dat laatste lessenpakket gratis aanbieden aan de scholen in Terneuzen. Vandaag (donderdag) krij gen alle scholen een brief van de werkgroep, waarin de gratis lessen pakketten worden aangeboden. Een zo'n pakket is afgestemd op iets meer dan 30 leerlingen. Van Driel: „Ik kan me voorstellen dat dat journaal en die pakketten prima passen in het nieuwe vak 'gezond gedrag' dat op de basisscholen wordt ingevoerd. We willen de pakketten zo snel mogelijk bij de scholen bezorgen, zodat het allemaal mooi ingepast kan worden in het leerprogramma voor het komend schooljaar." Het journaal is overigens ook vóór de grote vakan tie al beschikbaar. De leden van de werkgroep -ze woon den woensdagmiddag allemaal de premiere bij van het 'vandalisme journaal'- zijn overigens redelijk te vreden over de vandalismebestrij ding in Terneuzen. De werkgroep ging drie jaar geleden aan de slag. Voorzitter Van Driel: „Je kunt het natuurlijk moeilijk in cijfers uit drukken, maar wij zien toch wel een bepaalde vorm van mentaliteitsver betering. Het is natuurlijk een uiterst langdurig proces; eigenlijk ben je nooit klaar met dit werk. Maar ook als je de bedragen ziet, die de ge meente de laatste tijd kwijt is aan reparatie van vernielingen, bespeur je een lichte verbetering. Dat jaar lijkse bedrag daalt wel wat. En dat is natuurlijk een goeie zaak." VLISSINGEN De gemeentepolitie van Vlissingen heeft de 31-jarige G. A. D. en de eveneens 31-jarige M. L. - beiden afkomstig uit Vlissingen - aangehou den wegens het in bezit hebben van een kleine hoeveelheid heroïne. Bij huiszoeking in de woning van de twee Vlissingers trof de politie verder 500 gram marihuana aan die was verborgen in een vrieskist. De aanhouding vloeide voort uit een zaak die in februari in Bergen op Zoom speelde en waarin enkele aanhoudingen zijn verricht van mensen die in het bezit waren van heroïne. Het onderzoek in deze zaak leidde toen naar de twee aangehouden Vlissingers. M. L. is na verhoor inmiddels op vrije voeten gesteld. G. A. D. zit nog in verzekerde bewaring. De route loopt - gezien vanuit het zuiden - vanaf het Hollands Diep via Dordrecht, Gouda en Alphen aan den Rijn naar Amsterdam. De proef met het schema duurt dit jaar tot eind augustus. Ook de vaarseizoenen 1987 en 1988 (van 16 april tot 16 oktober) gelden als proefperiode. Al die tijd wordt nage gaan en bekeken hoe het schema aansluit op de wensen van de recreatievaart. Als de proef slaagt, krijgt de zondagsbediening met ingang van het seizoen 1989 een permanent karakter, aldus het ministerie. MIDDELBURG - Het haantje op de 86 meter hoge Lange Jan in Middelburg krijgt een nieuwe laag bladgoud. Op het ogenblik is het Vlissingse bedrijf Mobuco bv bezig met het plaatsen van de benodigde stellingen, zodat twee mensen van het schilders bedrijf Van Iwaarden uit Mid delburg de haan volgende week kunnen behandelen. De steigers worden geplaatst door vier man onder leiding van uitvoerder Jan Brehm. Het is niet zo dat de hele Lange Jan 'ingepakt' zal worden. Brehm: „Op het bovenste deel van de toren komen steigers van tien meter hoogte. We halen de pij pen en andere onderdelen naar boven met behulp van een lier. Ik moet eerlijk toegeven dat het wel een beetje griezelig is op zo'n grote hoogte en koud is het ook". „We gaan heel voorzichtig te werk. Doorgaans werken we op hoogtes van gemiddeld veertig a vijftig meter, dit is bijna het dubbele". Vandaag of morgen, afhankelijk van de wind, zal de haan aan het gezicht worden onttrokken. Brehm: „Dan wordt er rondom de steigers een zeil gesponnen, zodat het schilder werk als het ware in een soort tent zal gebeuren". De twee mensen van het schil dersbedrijf die de haan gaan vergulden zijn Hans van Iwaar den en Jan Thenu. De haan wordt eerst schoongemaakt met thinner, een afbijtmiddel. De to renhaan werd dertig jaar gele den voor het laatst behandeld en is sindsdien aangetast door luchtvervuiling. Het tweetal vindt het een uitdaging om op grote hoogte aan het werk te gaan, want doorgaans worden de hanen en andere attributen van torens en gebouwen in de werk plaats van een nieuw uiterlijk voorzien. Van Iwaarden: „Dit keer moeten we naar boven, omdat er anders een hoogwerker aan te pas had moeten komen om de haan van de toren te halen en dat zou erg duur zijn geworden. We bekle den de haan met flinterdunne velletjes bladgoud die niet gro ter zijn dan 8,5 bij 8,5 centimeter. Het goudgehalte bedraagt 23,5 karaat. Ik denk dat we een paar weken met het karwei bezig zul len zijn". Het werk aan de haan wordt uitgevoerd in opdracht van de gemeente Middelburg, de eige naresse van de Lange Jan. Vol gens het hoofd van de Onder houdsdienst gebouwen, ing F. Polderman, bedragen de totale kosten van het werk ruim tien duizend gulden. *_i MODEHUIS Cameraman Ronald Groothart van het 'videojournaal' neemt een 'shot' van de leden van de werkgroep. Lange Kerkstraat 46, Goes Advertentie VLISSINGEN De HEAO-opleiding (Hoger Economisch en Administratief Onderwijs) in Vlissingen kampt met een groot tekort aan economie-docenten. Per 1 augustus heeft de school behoefte aan zes tot zeven nieuwe leraren, die vanwege bezuinigingsmaatregelen niet kunnen worden aangetrokken. Gevolg is dat het merendeel van de ongeveer 600 heao-studenten in Zeeland het komend schooljaar slechts een beperkt vakkenpakket krijgt geboden. Ook de kinderen van de Hanekamschool in Goes lieten duidelijk zien dat ze het niet eens zijn met het onderwijsbeleid. VLISSINGEN „Dit kabinet rekent nog even af met uw kind". En „Dom onderwijsbeleid vraagt om actie!" Met deze slogans'maakte de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) woensdag op alle openbare basisscholen in Zeeland duidelijk dat het onderwijsbeleid van het huidige kabinet niet deugt. Het onderwijzend personeel en de leerlingen vertaalden het kabinetsbeleid naar hun eigen school, zodat de ouders precies te horen kregen hoeveel leerkrachten er op de school verdwijnen. De Zeeuwse ABOP-secretaris Frans Reyerse sprak na afloop van een geslaagde actie. Op Schouwen-Duive- land deed een geluidswagen alle gemeenten aan. Plaatselijke bestuurders kregen informatiemateriaal overhandigd. In de rest van Zeeland bleef het bij voorlichting aan de ouders. Er werd nergens gestaakt. Dat in tegenstelling tot de provincie Friesland, waar alle 140 basisscholen de deuren sloten. Reyerse be treurde het overigens dat de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) en de Protestants Christelijke Onderwijs Organisatie (PCO) niet aan de actie meede den. Landelijk staan er volgens de ABOP per 1 augustus 1800 onderwijsbanen op de tocht. Dat komt omdat de regering eind vorige maand besloot een korting van 9 procent toe te passen op de telling van het aantal kinderen op de basisschool. Bovendien gaat de rechts positieregeling van de leerkrachten, die door de nieuwe telling hun baan kwijtraken, er sterk op achteruit. Ze worden boventallig, dat betekent dat ze bij ziekte van een vaste kracht moeten vervangen en dat ze verplicht te werk gesteld kunnen worden. Verder verdwijnen de 4500 tijdelijke arbeidsplaatsen, die in het kader van een werkgelegenheidsproject waren gecreërd. Martin Broekema, ABOP-bestuurder in Zeeland, lichtte de bezwaren van zijn organisatie tegen de regeringsbeslis sing woensdag toe tijdens de vergadering van de provinciale onderwijsraad. IJMUIDEN-VLISSINGEN Uit mon sters van vis en schelpdieren is geble ken dat sprake is van een radioactie ve besmetting, als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl. Deze is het hoogst bij mosselen, maar moet vol gens het ministerie van landbouw en visserij worden beschouwd als vol komen ongevaarlijk voor de volksge zondheid. De verwachting is overi gens dat de radioactiviteit weer aan zienlijk zal zijn verminderd wanneer het mosselseizoen in juli weer wordt geopend. De normale waarde per kilogram is 0,4 becquerel. Die heeft zich bij de mossel vermenigvuldigd met 250 tot 100 bec querel per kilogram zuiver mossel vlees. Bij zoet- en zoutwatervis uit Nederlandse wateren is een radioac tiviteit vastgesteld van 20 tot 25 bec querel. Deskundigen gaan ervan uit dat er pas gevaar voor de volksge zondheid ontstaat bij 500 tot 1000 becquerel per kilogram vlees. Het onderzoek naar de radioactieve besmetting wordt verricht door de sector Vis en Visprodukten van de rijksdienst Keuring Vee en Vlees, ter wijl de monsters worden genomen door het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Bei de instanties vallen onder het minis terie van landbouw en visserij. De resultaten van de eerste metingen geven volgens adjunct-directeur P. Hagel van het RIVO geen enkele reden tot ongerustheid voor de volks gezondheid. „Omdat wij nog nooit eerder met een dergelijke besmetting te maken hebben gehad, kun je hoog stens zeggen dat het interessant is uit wetenschappelijk oogpunt om het verloop van de besmetting nauwkeu rig te volgen. De waarde onder mosse len is relatief hoog, omdat die dieren veel zeewater filteren", zo verklaart de heer Hagel. Bovendien behoren de mosselen en oesters tot de zeedieren die leven van het sediment in het water. De besmetting is aanzienlijk minder bij zeedieren die leven in het (Slot zie pagina 15 kolom 1) In Vlissingen is er duidelijk sprake van een noodsituatie. Heao-schoollei- der L. de Putter verwacht dat zijn school, die nu 535 studenten herbergt, het koment schooljaar zeker 600 leer lingen onderdak geeft. Hij is niet van plan om inschrijvingen te weigeren. Dat betekent wel dat er een beperkt vakkenpakket moet worden geboden. Landelijk hebben alle heao's met die problematiek te kampen. Oorzaak is een nieuwe bezuinigingstaktiek van minister Deetman van onderwijs. De scholen krijgen pas per 1 januari 1987 de financiële middelen die horen bij het sutdentenaantal per 1 september van dit jaar. De gezamenlijke school besturen hebben een klemmend be roep op de minister gedaan om tijdig met het benodigde geld over de brug te komen, omdat anders de groei van het aantal leerlingen na de zomer vakantie niet kan worden opgevan gen. stens zes docenten aan het leraren korps toegevoegd moeten worden. De Putter: „Het is een heel kwalijke zaak dat we zo beperkt worden. Er zal met de taken van de leraren moeten wor den geschoven, zodat niet uitgesloten is dat ook andere vakken in de proble men komen". De eerste maanden van het nieuwe schooljaar gaan twee groepen op sta ge. Dat verzacht de pijn enigszins, maar er is dan nog altijd sprake van een te krappe bezetting. Als de stage voorbij is dient het probleem van het lerarentekort zich in volle omvang aan. Behalve de verlate financiering heeft het heao sinds 15 maart met een zogenaamde formatiebeperkende maatregel te kampen. Eén en ander houdt in dat er tot 1 januari 1987 geen nieuwe leerkrachten mogen worden aangesteld. Aangezien er binnenkort een economiedocent vertrekt, blijven er slechts twaalf leraren over. Om alle lessen te kunnen geven zou den er volgens de schoolleider min- MIDDELBURG - De Middelburger Ton Bes- selink (42) kamerkandi daat voor de nieuwe po litieke partij hoesje, heeft uit eigener bewe ging zijn PvdA-lidmaat- schap opgezegd omdat de reglementen dat voorschrijven. Besse- link kiest daarmee voor hoesje, maar betreurt dat hij noodgedwongen afscheid moet nemen als bestuurlid van de plaat selijke afdeling van de PvdA. Belangstellenden kun nen vrijdag 16 mei vanaf 19.00 uur met Besselink kennis maken tijdens een tentoonstelling van alle hoesje-affiches in het jongerencentrum Midgard in Middelburg. Besselink verklaarde dat zijn nieuwe partij bij de kamerverkiezingen zeker één zetel zal beha len. Zelf staat hij tiende op de verkiezingslijst van hoesje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13