~m Workshop diabetes Zeeuwse koksclub wil aanzien en vakkennis leden verbeteren Zomergeweld' in Renesse bestraft met f 300,- boete PZC/ provincie OOR GROTERE AFZET AAN GROOTVERBRUIKERS V.d. Wouw LOFZANG OP DE SCHELDE IN WOORD EN MUZIEK POLITIERECHTER IN MIDDELBURG Voor de dames: VVD-kamerlid D. Dees spreekt in Nieuwvliet Onderdelen auto uit garage in Goes gestolen - mode 13 iad van State: Jandel oude metalen tirecht geweigerd Oost-Souburg Inbraken bouwketen .jf/i renovatiepand Kwaliteit 9 blazers (5 kleuren) Initiatief Vrijspraak WOENSDAG 7 MEI 1986 MZ boekte over 1985 een inst van miljoen gulden iOES - De Watermaatschappij Zuid-West-Nederland nv (WMZ) heeft vorig jaar 1 miljoen Iden winst geboekt. De winst is het gevolg van een grotere afzet aan enkele grootverbrui- rs. De verkoop aan kleinverbruikers nam door de beperkte groei aan afnemers slechts licht opbrengsten van 1985 stegen in va ;elijking met 1984 ook met 1 mil- joe gulden. De lasten namen in ver- "^B.iking met 1984 af met 1,6 miljoen «en. Dat blijkt uit het jaarverslag 1985 van de watermaatschappij. In 1984 leed de WMZ nog een verlies van 1,6 miljoen gulden. De >roduktie en inkoop steeg van 42,6 ïmjoen m3 water in 1984 tot 44,1 mjoen m3 in 1985. De WMZ verwacht inïde komende jaren een verdere tMname van de afzet aan grootver- mikers. Op basis van die afzetver- wachting moet voor de zomer van 198 een eerst.e zuiveringseenheid op het pompstation 'De Braakman' bij Philippine gereed zijn. Het is namelijk de bedoeling om over enkele jaren Bfgezuiverd water uit de Biesbosch- (Vc i onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Burgemeester en wet houders van Vlissingen hebben in ember 1984 terecht geweigerd aan |Hoek uit Middelburg een hinder- tvergunning te verlenen voor een del in oude metalen, accu's en oud papier aan de Ritthemsestraat in ÓSst-Souburg. Dit blijkt uit een Ko ninklijk Besluit. De Kroon heeft een beroep van Hoek ongegrond ver klaard. In de uitspraak wordt erop gewezen daft van het bedrijf 'ernstige geluid- Imder' moest worden gevreesd die niet door het stellen van voorschriften koi worden voorkomen. De Kroon neemt daarbij in aanmer king dat het bedrijf, bestaande uit een open terrein en een loods, op geringe afstand van woningen en een school was gevestigd. De kritiek van de Kroon richt zich vooral op 'piekgeluiden' op het ter- Die werden veroorzaakt door het en en lossen van metalen die met auto's werden aan- en afgevoerd. IDe Kroon concludeert dat de voor Hoek negatieve beslissing van het Vlissingse college 'in stand dient te blijven'. i WEUWVLIET - De afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de VVD houdt donderdag 15 mei een algeme ne ledenvergadering op camping 'Nooitgedacht' aan de Sint Jansdijk in Nieuwvliet. Na het huishoudelijk jgdeelte zijn er twee inleiders: het statenlid J. Hennekeij belicht de ac- Kele Zeeuwse politiek en het WD- Hmerlid D. Dees praat over de alge mene politieke situatie. De vergade ring begint om 20.00 uur. iISSINGEN - Bij een inbraak in een novatiepand aan de President Roo- veltlaan in Vlissingen is in de cht van maandag op dinsdag voor n waarde van circa 640,aan goe- ren verdwenen. e eigenaar, een loodgietersbedrijf uit lissingen, mist twee rollen van 25 meter stroomdraad, een bus carboli- neum, en koperen leidingen. Uit twee bouwketen van aannemersbedrijf De uit Grijpskerke verdwenen in de lfde nacht een koffiezetapparaat, nkele pakken koffie en enkele schijn- erpers. De waarde bedraagt onge- leer 750,- De keten stonden aan de ■wanenburgseweg in Vlissingen. Advertentie bekkens aan te voeren en tot drinkwa ter te zuiveren. De WMZ denkt dit jaar 28 miljoen gulden te investeren, waar van ongeveer de helft nodig zal zijn voor de nieuwe zuiveringsinstallatie bij Philippine. In 1985 heeft de WMZ ruim 19 miljoen gulden uitgegeven aan investeringen. GOES - Bij een garage aan de M.A. de Ruyterlaan in Goes hebben onbeken den afgelopen weekende een BMW 'uitgekleed': van een auto in de gara ge verwijderden ze de bekleding, ter wijl ze tevens vier sierwieldoppen de monteerden. De inbrekers kwamen binnen door een raam aan de achter zijde van de garage te forceren. De totale schade bedraagt 3300 gulden. In totaal is met de nieuwbouw bij Philippine een bedrag van 90 miljoen gulden gemoeid, waarvan 40 miljoen gulden voor de transportleiding van uit de Biesbosch en de rest voor zuivering en overige werkzaamheden. Samen met investeringen in produk- tie-, transport- en distributiewerken rekent de watermaatschappij voor de jaren 1986 tot en 1988 op een investe ring van ongeveer 140 miljoen gulden. In het jaarverslag wordt erop gewezen dat aan de investeringswerken aan zienlijke financiële risico's zijn ver bonden door het verschil tussen de afschrijvingstermijn van de zuive ringsinstallatie (15 a 20 jaar) en de contractduur (5 jaar) van de levering van het water uit de Biesbosch. Het jaarverslag gaat ook in op de aantasting van de kwaliteit van het grondwater door overbemesting. Hoewel dit probleem niet speelt bij de winningen van de WMZ, vindt de watermaatschappij wel dat waak zaamheid is geboden om tijdig in te grijpen als de waterafvoer uit gebie den met grote mestoverschotten de winningen van de WMZ bedreigen. In 1985 is ook contact ontstaan tussen het waterleidingbedrijf van het re gentschap Bandung te Cimahi (Indo nesië) en de WMZ. Een bezoek aan Bandung gebeurde in het kader van het streven van waterleidingbedrijven in Nederland om assistentie te verle nen aan collega-bedrijven in ontwik kelingslanden. In principe is afgespro ken samen te werken als de minister van ontwikkelingssamenwerking hiermee instemt en financiële steun verleent. Het jaarverslag wordt woensdag 28 mei besproken tijdens een algemene vergadering van aandeelhouders van de WMZ. De bijeenkomst begint om 16.00 uur in het hoofdkantoor aan de Anthony Fokkerstraat te Goes. (Advertentie) exclusieve schoenmode voor kwaliteitsbewuste klanten. MIDDELBURG - De Diabetes Commissie van de Stichting Streekziekenhuis Wal cheren houdt zaterdag een workshop over de moderne behandeling van diabetes-patiënten. Aanleiding tot deze ac tiviteit vormen klach ten van diabetes-ver enigingen over de slech te en onderling veel ver schillende voorlichting door ziekenhuizen, huisartsen en wijkver pleegkundigen. De workshop - van 9.30 tot 16.00 uur in het Gast-., huis in Middelburg - is in de eerste plaats ge richt op verpleegkundi gen. De workshop omvat een aantal inleidingen van telkens een half uur. Na elke inleiding krijgen de aanwezigen een kwar tier de gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. De eerste inleider is dr L. van Gaal, internist van het Academisch Ziekenhuis in Antwerpen. Hij spreekt over de 'type 1 diabeet'. Mevrouw N. van Overbeeke spreekt over 'Diëtiek'. Daarna is het de beurt aan E. van der Veen van de Vrije Universiteit in Amster dam, die spreekt over zelfcontrole. L. Wolffen- buttel van het Rotter damse Dijkzigtzieken- huis belicht de 'type 2 diabeet' en de internist R. Michels spreekt over patiëntendeucatie. De reeks inleidingen wordt besloten door A. San- derse, districtsverpleeg- kundige in Zeeland, die spreekt over 'de diabe testhuiszorg'. Lange Vorststraat 69-71, Goes. tel. 01100 15067 GOES - De afdeling Zeeland van de Nederlandse club van koks (NCK) wil de komende tijd het imago en de vakbekwaamheid van keukenprin sen in de provincie verbeteren door meer samenwerking met verwante vakverenigingen en door de uitwisse ling van culinaire gegevens tussen de leden onderling. Dat blijkt uit het beleidsplan dat deze in februari op gerichte tak van de landelijke vereni ging voor restaurantkoks heeft opge steld voor 1986 tot mei 1987. De provinciale NCK-afdeling wil meer samen gaan doen met de vakvereni ging van kelners, het gilde van gast heerschap (GvG). Het doel daarvan is onder andere om teams van serveer en kookkunstenaars in wedstrijden te kunnen laten optreden. „Dat is be langrijk voor de presentatie van het vak", zegt penningmeester B. J. de Kok (what's in a name?). Bovendien 'bekokstooft' in ongeveer hetzelfde kader de NCK met steun van de GvG en de NCCK een zogenaamde culinai re vakshow Zeeland in Goes voor het komende voorjaar. Verder maken in oktober de verenigde keukenscepter- zwaaiende Zeeuwen samen met be- volop keus in: blouses t zomerpantalons en -rokken 9 jacks bermuda's Sinds 1900 Gortstraat 32-34, Midde'birg tel. 01180-1 ?EnR roepsgenoten uit andere provincies een excursie naar de mosselpercelen op de Oosterschelde om meer waren kennis op te doen over schelpdieren. „Zelf gaan we binnenkort op onze beurt naar Limburg om het nodige op te steken over asperges", merkt De Kok in dat verband op. Ook door een gedragscode voor de leden („wat ik me daarbij moet voorstellen weet ik ook niet", zegt De Kok), lezingen en contacten met de stichting Vakonder wijs voor de Horeca (SVH), wil de NCK het niveau van de koks en hun aanzien bij het publiek doen stijgen. De Zeeuwse koksclub is destijds op gericht op initiatief van met name de inmiddels overleden Middelburgse chef-kok F. Haak. Het aantal leden in Zeeland rijst nog niet de pan uit, maar is al wel meer dan verdubbeld, vertelt De Kok over de snelle groei van de provinciale NCK-afdeling. „Wij hebben er al dertig, op een totaal van driehonderd NCK-leden in het hele land", constateert de penning meester tevreden. De 'hogere' Neder landse club voor chefkoks (NCCK) richtte eerder reeds (in 1984) de lande lijke NCK op als een algemene vereni ging van restaurantkoks en heeft trouwens in veel NCK-rayons nog steeds een bestuurlijke vinger in de pap. Voor andere 'soorten' koks is de vereniging overigens niet toeganke lijk. „Instellingskoks bijvoorbeeld ho ren niet bij ons, omdat zij meer op grote schaal en minder commercieel koken", verklaart De Kok tenslotte. Norbert Das met contrabas en de dichter Michel Huisman aan de boorden van de Westerschelde. Cyclus en suite De dichter heeft de 'Scheldesuite' nog niet gehoord en de musicus heeft de 'Scheldecyclus' nog niet gelezen. Toch staat niets een creatieve confrontatie tussen de dichter Michel Huisman en contrabassist Norbert Das nog in de weg. Vanavond zijn beide Terneuzenaren te horen in wijnlojtaal 'De Tap en Tepel' nabij het Gravensteen in Gent. In zekere zin gaat het om een try out, zeker voor Das, die afgelopen zaterdag pas de muziek van de Scheldesuite onder de neus gewreven kreeg. Afgelopen dagen was hij driftig met de strijkstok in de weer. „Aan de gedichten ben ik dus nog niet toege komen. Ik heb m'n handen vol aan de Scheldesuite, het is een modem stuk en bepaald niet gemakkelijk", vertelt Das. Hij twijfelt er echter niet aan dat de uitvoering vlekke loos zal verlopen. Das heeft nauw overleg gehad met de componist van het stuk, Anton van Prooyen, directeur van de muziekschool in Temeuzen. Van Prooyen droeg de Scheldesuite aan zijn leerling Nor- bert Das op. „Het is puur een stuk voor contrabas", aldus de bassist. De Scheldecyclus, een serie gedich ten van Huisman over de rivier De Schelde, was het uitgangspunt voor de compositie. „Anton kwam op een gegeven moment zelf met het idee. Hij is een enorme poëzieliefhebber en ik denk dat hij op de een of andere manier ook iets met de Schelde heeft, vanuit zijn flat kijkt hij recht uit over de rivier en dat inspireert", aldus Huisman. De Scheldecyclus bestaat uit negen ge dichten, waarvan een deel inmid dels gepubliceerd is in het poëzie tijdschrift Tirade van uitgever Van Oorschot. De rest wordt binnenkort gepubliceerd. Voor de dichter is de Schelde meer dan zomaar een vaar water. „De rivier maakt bij mij romantische gevoelens los. Het wa ter heeft iets van een begin en einde. Water wordt geboren en verdwijnt ook weer. Je kunt de gedichten zien als een liefdesverklaring aan de Schelde, maar eigenlijk aan heel het Zeeuws-Vlaamse landschap." Huis man heeft de serie gedichten niet gemaakt met het idee om een cy clus te maken. „Dat is een toevallig heid. Ik heb in de periode 1984/1985 die gedichten geschreven en pas achteraf gemerkt dat ze een eenheid vormen." Huisman vindt zijn cyclus in ze kere zin uniek. In de Neder landse en Belgische poëzie is er aan de Schelde eigenlijk nooit veel aan dacht geschonken. Wel hebben Bel gische componisten een aantal symfonieën en suites aan de rivier gewijd. Centraal in de poëzie van Huisman staat het Schelde-estua- rium bij Temeuzen. Het gaat om experimenteel dichtwerk, waarbij hij zich voor belangrijk deel heeft laten leiden door de experimentele vijftigers. In dat kader is de Schel decyclus traditioneel te noemen. „De klank is heel belangrijk, van daar dat ik veel gebruik maak van stijlvormen als assonantie en allite ratie. Verder probeer ik eindrijm zoveel mogelijk te vermijden." Huisman liet zich inspereren dooi het geluid van de Schelde, maar ook door het ontbreken daarvan, en schiep in zijn cyclus daarmee te vens mimte voor een heel andere thematiek, zoals de dodenherden king. Een fragment uit het gedicht 'De 4e mei': Over de Schelde/Voor de haven voer de RiocraslAls in een oorlog hield de horizon de toekomst als een schuifdeur open/De vogels hielden stilletjes hun bek. Volop vogelgekwetter daarentegen in de Scheldesuite van Van Prooyen. De componist heeft zich volgens Huisman zeer nauwkeurig in de gedichten verdiept. De over het water scherende meeuwen zit ten ongetwijfeld in de suite ver werkt „als onomatopeeën", zegt de poeët. Norbert Das knikt, maar be twijfelt of een ortnitholoog in de Scheldesuite het onderscheid weet te maken tussen kokmeeuw en een regenwulp. „Ik geloof dat het meer gaat om de wijze waarop de vogels vliegen of lopen, dat herken ik wel." Das vindt de contrabas niet be paald het instrument bij uit stek voor een lofzang op de rivier de Schelde. Vooral in de hoge regionen moet Das maar zien hoe hij de sfeertekening invult. „Van Prooyen heeft het stuk voor mij geschreven en ik ben de enige leerling op de muziekschool die contrabas speelt." Das kan met de toonhoogte alle kanten op. „Voor sommige re gels staat de toonhoogte vast, de rest is eigen interpretatie. Verdei heb ik me te houden aan het ritme en de enorme dynamiek die Anton in de suite heeft aangebracht. Dus een grote afwisseling van harde en zachte passages." Das noemt de Scheldesuite 'ab stract', sommige delen zijn a-tonaal. „Het ligt niet lekker in het gehoor, het is geen Bach. De Scheldesuite is zeker niet conservatief." De bassist geeft toe dat op die plaatsen waar Van Prooyen hem 'de vrije loop' laat, de kans bestaat dat hij vervalt in clicheCOs. „Dat wil ik absoluut voorkomen." Het is nog maar de vraag of poëzie en muziek vanavond goed op elkaar aansluiten. Maar Huisman zegt dat dat niet per se hoeft. De Scheldecy clus en de Scheldesuite zijn allebei autonoom. „We voeren het als een geheel uit, maar het blijven op zichzelf staande dingen." Huisman zal in 'De Tap en de Tepel' dertig gedichten voordragen. De Scheldecyclus en een aantal gedich ten die het landschap van Zeeuwsch-Vlaanderen als onder werp hebben. Tussendoor hanteert Norbert Das de strijkstok. „Ik denk niet dat het accent op de muziek ligt. De Scheldesuite is een muzi kaal aanhangsel", zegt de 20-jarige bassist bescheiden. Huisman en Das komen afwisselend in actie. Voor Das is de uitvoering vanavond een bijzondere ervaring. Hij luistert in zijn vrije tijd wel vaker evene menten op. Maar dan blijft de strijk stok thuis en ontlokt hij al pluk kend jazzy geluiden aan zijn bas. Een modern stuk van Van Prooyen instuderen en uitvoeren is een leer zame ervaring voor hem. Das is zeker van plan na het vervullen van z'n militaire dienstplicht naar het conservatorium in Den Haag te gaan. Michel Huisman heeft op zijn beurt grote verwachtingen van de voor dracht die vanavond in 'De Tap en de Tepel' in Gent om half negen begint. „Als je alleen de lokatie al bekijkt dan kan het eigenlijk niet meer stuk. Het is een heel stemmig lokaal met hanebalken en zo, en een middeleeuws kasteel vlakbij." Waldemar Ysebaert De heer B. J. de Kok, Zeeuwse koksclub. kok in Wolphaartsdijk en penningmeester van de VLISSINGEN - De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland reageert 'overwe gend positief op het onlangs verschenen voorontwerp streekplan Zeeland. Dat blijkt uit de reactie op het plan die de Kamer van Koophandel naar het dagelijks bestuur van de provincie heeft gestuurd. Daarin constateert de Kamer van Koophandel onder meer dat het om een globaal plan gaat, dat uitspraken op hoofdlijnen bevat. In tegenstelling tot vorige streek plannen is in het streekplan Zeeland in het algemeen geen sprake van 'planologisch gemillimeter'. In dit opzicht komt het streekplan tegemoet aan de wens van het bedrijfsleven tot deregulering, aldus de Kamer. De Kamer van Koophandel noemt het streekplan een 'flexibel plan', waardoor de mogelijkheid aanwezig is tijdig op nieuwe ontwikkelingen in te spelen. Op deze manier, schrijft de Kamer van Koophandel goedkeu rend, kan worden voorkomen dat het plan een star planologisch instrument wordt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken constateert met voldoening, dat het streekplan een 'bedrijfsvrien- delijke sfeer' uitadement. De reactie van de Kamer van Koophandel bevat overigens wel een aantal kritische kanttekeningen. Zo schrijft de Kamer het te betreuren, dat in het streek plan geen inventarisatie is opgenomen van (potentiële) ruimtelijke knelpunten in het streekplangebied. VLISSINGEN - „Ik heb niets anders gedaan dan iemand een zak patat uit de hand slaan", zei de 20-jarige J. G. E. O. uit Oostflakkee, die dinsdag voor de politierechter in Middelburg stond voor openlijke geweldpleging in Renesse. Samen met M. van der L. (19) uit Den Haag had hij, na over vloedig biergebruik, op de Hogezoom in het centrum van de Schouwse badplaats verschillende voorbijgan gers zonder enige aanleiding gesla gen en geschopt. Van der L. trok ook een jongen die met zijn vriendin in de armen op een bankje zat, van zijn plaats en sloeg hem tegen de grond. Twee agenten in burger die door het nachtelijke Re nesse surveilleerden riepen assisten tie op, waarna het tweetal werd inge rekend en afgevoerd naar het bureau, waar ze voor de rest van de nacht werden vastgehouden. Van der L. - die overigens niet op de zitting was verschenen - verklaarde destijds tegen de politie: „We waren baldadig en zochten rotzooi. We de den het om ruzie uit te lokken". Hij had zich sterk gevoeld doordat ze met een groepje van acht jongelui waren. O. had een indrukwekkend pakket schriftelijke getuigenissen van zijn kameraden naar de zitting meege bracht, die stuk voor stuk inhielden dat O. niets had gedaan. Maar de officier van justitie mr T. H. W. Stein hechtte daar weinig waarde aan en hield zich liever aan de beschrijving van de gebeurtenissen in het proces verbaal. Ook de mededeling van O. dat hij tenslotte maar bekend had om naar huis te mogen, wilde er bij hem niet in. „Zo werkt het strafrecht in Nederland niet. Een politieman zal nooit zeggen dat je pas vrijkomt als je hebt bekend; dat levert ongeldig be wijs op", aldus de officier. Mr Stein zag justitiëel optreden tegen het 'zomergeweld' als onvermijdelijk. Hij vond dat van gemeentebesturen van de kustplaatsen niet verwacht kan worden dat zij steeds maar verder gaan om het de jongelui naar de zin te maken, omdat de badplaatsen in de eerste plaats familiebadplaatsen zijn. Met name het langer open houden van de discotheken en cafs is geen oplossing, zo stelde de officier, omdat dit het probleem alleen maar naar overdag zou verschuiven. Mr Stein voorziet dat de langslapers dan weer in conflict komen met campinggasten die wel vroeg uit de veren komen. Beide jongens werden conform de eis veroordeeld tot een boete van 300 gulden. Drie jongelui die terechtstonden voor hun aandeel in een vechtpartij voor caf'Het wapen van Renesse' aan de Korte Reke op 21 juli van het vorig jaar werden vrijgesproken, omdat onmogelijk meer vast te stellen was wie nu eigenlijk de klappen uitdeel den en wie ze in ontvangst namen. De drie maakten deel uit van een groep Rotterdammers en een groep Bra banders die met alkaar op de vuist gingen omdat de Rotterdammers zich ergerden aan het gezang van de Brabanders. Ook dit handgemeen speelde zich af in de nachtelijke uren. Twee als getui ge opgeroepen politiemannen wisten zich niet meer te herinneren wie nu precies wat gedaan had. Het enige wat hen nog helder voor de geest stond, was dat ze alleen diegenen hadden opgepakt die daadwerkelijk aan het vechten deelnamen, maar verdere bijzonderheden konden zij niet meer boven water brengen. Één van de agenten schreef dat toe aan het feit dat ze die dag bij verschillende vechtpartijen hadden moeten ingrij pen. Politierechter mr M. A. Vermeu len vond het bewijsmateriaal in alle drie de zaken te mager om tot een veroordeling te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29