Enthousiasme scholen over natuurexcursies Trimmer Van 't Westeinde klasse apart in St.-Jansteen Ondernemers presenteren rapport recreatief winkelen in Zierikzee s Gerard de Ruiter oppermachtig bij kring wedstrijd Nieuwe sluis Terneuzen is geen prestigeproject TIMMERLIEDEN SiSli a JEUGD NATUUR EN VOGEL WACHT Organisatie van gehandicapten vierde jubileum AANGEBODEN AAN B EN W VAN DER STRAATEN Supportersvereniging v.v. Goes Clinge I - Goes I WATERSCHAP NOORD EN ZUID-DEVELAND CHAUFFEUR Voorjaarscursus over aquarellen van educatief centrum Drie voorstellingen over pseudo-arts in Brouwershaven Licht gewonde bij ongeluk in Scharendijke I GENTSE HA VENGEMEENSCHAP: PZC/streek Alleen Zierikzee THOLEN Handreiking Gevraagd: 9 mei 1986 de gehele dag gesloten zal zijn. PABERY DE JONGE vrijdagavond koopavond FABERY DE JONGE SINT-PHILIPSLAND Politiek forum in dorpshuis Heinkenszand WOENSDAG 7 MEI 1986 ZIERIKZEE - "Een algemeen aan vaard doel van natuureducatie voor kinderen is begrip kweken voor de waarde van de natuur, zodat ze later in staat zijn tot verantwoord hande len met betrekking tot natuur en milieu". Dit is een citaat uit een informatiekrantje van de Jeugd Na tuur- en Vogelwacht Schouwen Dui- veland. Rita de Ligt, al zeven jaar vol enthousiasme bezig met de Jeugd Natuur- en Vogelwacht ,is van me ning dat kinderen vooral hun eigen omgeving moeten leren kennen. „De scholen zijn het daar gelukkig mee eens. Naar aanleiding van de boom- plantdag in 1984, begonnen de scho len interesse te krijgen in ons werk met de jeugd. Toen hebben wij een excursie-aanbod gedaan, waarop zo positief gereageerd werd, dat we nu over de oren in het werk zitten, want voor een leerkracht alleen is het vrijwel onmogelijk met een hele klas de natuur in te trekken", vertelt Rita. In eerste instantie was de Jeugd Na tuur- en Vogelwacht alleen voor le den. Er zijn nu ongeveer honderd leden vanaf zeven jaar. Iedere maand is er een excursie, waarbij de kinderen in groepjes van tien begeleid worden door vrijwilligers. Boukje Bijlsma, sinds twee jaar actief in de Jeugd Natuur- en Vogelwacht, vertelt dat de oudere kinderen nu bezig zijn met het project 'fosielen in Zeeland'. Vier keer is die groep op excursie geweest en zaterdag was er een tentoonstelling in de Kluut te Zierikzee, waar de kinde ren zelf hun ouders en de kleintjes een rondleiding gaven. De kinderen van zes en zeven jaar zijn nu bezig met het onderwerp bodemdiertjes, omdat het voor die groep belangrijk is concreet bezig te zijn met dingen. Voelen, rui ken en zien is voor hen de aangewezen methode. De kinderen graven een potje met de opening naar boven in de grond. Ieder kind vindt de volgende dag een bodemdiertje in zijn eigen potje, wat dan bekeken en besproken wordt. „De aanvragen voor excursies door scholen waren zo veeltallig, dat we in samenwerking met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVM) een cursus schoolnatuurgids hebben opgezet. Ouders en vrijwilligers heb ben die cursus gevolgd, zodat we nu de beschikking hebben over twintig gidsen", legt Rita uit. „Per klas zijn er ongeveer twinting kinderen, waar dan vier gidsen meegaan. De leraren krij gen een heel informatiepakket en een leskist voor het theoretische gedeelte. Dan volgt tijdens de excursie het praktische deel. Deze lessen zijn spe ciaal toegespitst op bepaalde leeftijd groepen. Voor de kleintjes hebben we het kabouterpad, bodemdiertjes en bomen rond de school gemaakt. Voor groep 5 en 6 van de basisscholen maken we gebruik van de grote leer gierigheid op deze leeftijd en hebben we de slootjesexcursie, vogels in de inlagen en kunstmatige rotskusten. De groepen 7 en 8 houden zich bezig met schoronderzoek, kruidentuin, dij ken en bijvoorbeeld de zure regen met een bijbehorende stadswandeling door Zierikzee, waar gewezen wordt op de gevolgen van de zure regen". Onlangs hield de Jeugd Natuur- en Vogelwacht nog een, zure-regendag in Zierikzee, waar 200 kinderen aan mee deden. Een leerkracht uit Bruinisse was er zo verrukt over, dat hij het jaarlijkse schoolreisje van zijn klas met de zure-regenstadswandeling door Zierikzee wil starten. „Het is jammer dat we alleen de scholen in Zierikzee in ons program ma kunnen betrekken", vindt Rita. „We hebben te weinig mensen en te weinig tijd om voor de basisscholen op heel Schouwen Duiveland excur sies te houden, ofschoon de behoefte wel bestaat. In september start weer een cursus schoolnatuurgids en we hopen dat ouders uit andere gemeen ten die ook volgen, zodat we ook andere scholen kunnen helpen bij het organiseren van buitenexcursies en het ontwikkelen van lesmateriaal over de eigen omgeving. We hebben nu een moeder in Ouwerkerk die de cursus gevolgd heeft en daar zoveel mogelijk doet". Tot voor kort werd al het lesmateriaal bewaard in de woning van Rita de Ligt. Sinds maart heeft de Jeugd Natuur- en Vogelwacht van de ge meente Zierikzee de beschikking ge kregen over een opslagruimte in de Maarsstraat. Binnenkort wordt die ruimte uitgebreid, zodat ook werkbe sprekingen en vergaderingen daar kunnen plaatsvinden met de negen vaste leidinggevende leden. De Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen Duiveland geeft twee keer per jaar het krantje De Dwergstern uit, waarin informatie over de komende program ma's, excursieverslagen en speciale seizoengebonden projecten, zoals voe deren van vogels in de winter te lezen is. HULST De Gehandicapten Organi satie Nederland afdeling Zeeland vierde zaterdag het dertigjarig be staan in gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. Zes leden van de organisatie die sinds de oprichting van de afdeling actief zijn geweest, werden door de afgevaardigde van de landelijke bond gehuldigd. De heer Van Zaeyem speldde M. de Rijk, M. de Koning, M. van Hoecke, J. de Bakker, C. Taalman en G. van Schaick de zilveren bondsspeld op. De GON-afdeling Zeeland werd opge richt in 1956 en kreeg toen de naam Nederlandse Katholieke Invaliden- bond 'Sint Liduina' afdeling Zeeland mee. Het initiatief tot het oprichten van een Zeeuwse gehandicaptenorga nisatie kwam van de Temeuzenaar J. de Bakker. De bond behartigde de belangen van de gehandicapte mede mensen in een tijd dat de emancipatie van de minder-valide mensen nog in de kinderschoenen stond. Zevenen dertig invalieden gaven zich indertijd op als lid van de nieuwe organisatie. In de loop van de jaren zestig werd de rooms-katholieke identiteit losgela ten en ging de Zeeuwse afdeling van 'Sint-Liduina' over in de GON. De GON op haar beurt jubileert dit jaar eveneens. De landelijke organisatie bestaat namelijk in oktober veertig jaar. Deze verjaardag wordt 23 okto ber gevierd met een groot feest in Arnhem. HEMELVAARTSDAG 8 MEI 1986 Nederlands Hervormde Kerk: SCHOUWEN-DUIVELAND: Drei- schor 9.30 ds. Jonker; Haamstede 10 ds. Kerssen; Kerkwerve 9.30 ds. Mul der; Nieuwerkerk 9.30 ds. Ten Hove; Oosterland 10 ds. Vijfvinkel; Seroos- kerke 10 ds. Bolijn; Sirjansland 10 ds. Boer; Zierikzee Gasthuiskerk 9.30 ds. De Rooij; Gasthuiskerk 9.30 mevr. ds. Hendrikse. THOLEN: Oud-Vosse- meer 9.30 ds. De Kievit; Poortvliet 9.30 dhr. Kraak; Scherpenisse 9.30 ds. Van Bergen Bravenboer; Sint-Anna- land 10 ds. Van Herk; Stavenisse 10 ds. Den Butter; Sint-Maartensdijk 9.30 ds. Van Loon; Rehoboth 10 ds. Rikin; Sint-Philipsland 9.30 ds. Cy- souw; Tholen 9.30 ds. Verheul. Gereformeerde Kerk: SCHOUWEN- DUIVELAND: Brouwershaven 10 ds. Stutvoet; Bruinisse 10.45 ds. Ten Ho ve; Haamstede 9 ds. De Vries; Nieu werkerk en Oosterland (in NH kerk) 9.30 ds. Ten Hove; Scharendijke 10 ds. Kamermans; Zierikzee 9 ds. Blok land. THOLEN: Oud-Vossemeer 10 ds. Knibbe. Gereformeerde Gemeente: SCHOU WEN-DUIVELAND: Haamstede 10 leesdienst; Nieuwerkerk 9.30 lees- dienst; Oosterland 10 leesdienst. THOLEN: Poortvliet 11 ds. Beens; Scherpenisse 9 ds. Beens; Sint-Anna- land 9.30 leesdienst; Sint-Philipsland woen. 19.30 ds. Van Gelder; Tholen 10 ds. Tanis. Christelijk Gereformeerde Kerk: SCHOUWEN-DUIVELAND: Haam stede 10 ds. Dijkstra; Kerkwerve 10 kand. Van Mourik; Zierikzee 9 ds. De Graaf; THOLEN: Oud-Vossemeer: 9.30 leesdienst; Tholen 9.30 lees dienst. Gereformeerde Gemeente in Neder land: THOLEN: Oud-Vossemeer 10 leesdienst. Rooms Katholieke Kerk: Oud-Vosse- meer 9.30. De start van de trimkoers in Sint-Jansieen. Zangavond - Het Christelijk Thools mannenkoor Rehoboth houdt zaterdag een zang- en orgelavond in de hervormde kerk in Tholen. De organist Meindert Kramer van het Christelijk Urker Visserskoor Cres cendo begeleidt het koor en brengt tevens enkele orgelimprovisaties van bekende liederen ten gehore. Het Christelijk Thools Mannenkoor Reho both, onder leiding van dirigent Rijk J. Rijkse, brengt koorzang en bege leidt de samenzang. De zangavond begint om half acht. Oranjerit —De uitslag van de Oran- jerit in Tholen is als volgt: A-klasse: 1. S. de Korte, hij ontving de wisselbeker; 2. J. van Weele; 3. mevrouw Jansen; 4. W. van 't Slot; 5. A. Geuze. In de B-klasse ging de wisselbeker naar F. Si mons; 2. P. Bakx; 3. L. Deurloo; 4. W. Ruiter en 5. A. van Kempen. De volgende rit is op 24 mei, de Bloemenrit, start Meulvliet, 19.00 uur. ZIERIKZEE De Zierikzeese On dernemers Centrale (ZOC) heeft het college van b en w een rapport 're creatief winkelen' aangeboden. 'Re creatief winkelen in Zierikzee' be treft een studie van het bureau voor ruimtelijke vormgeving Kort en Ver ton, waarin wordt aangegeven dat de veel bezoekers trekkende historische stad als winkelcentrum met recrea tieve waarde te wensen overlaat. Anders dan kennis nemen van ver schillende historische objecten biedt Zierikzee weinig aanleiding tot ver pozing, zo wordt opgemerkt. „Een situatie die voor winkelend publiek minder aantrekkelijk is". In het in opdracht van de ZOC opge stelde studierapport komt onder meer de gedachte naar voren vanaf het Havenplein langs het Havenpark, via het Kraanplein en langs de Oude Haven ononderbroken loopstroken aan te leggen. Op het Havenpark is een picknickplaats gesitueerd en op het Kraanplein een met een gemet seld muurtje omgeven kinderspeel plaats. Ook wordt voorgesteld het Havenpark te verhogen en te ommu ren met de bedoeling voorbijgangers zitgelegenheid te bieden. Gedacht wordt verder aan een ver smalling van de huidige rijroutes en het ontstaan van twee wandelprome nades aan weerszijden van de Oude Haven, eveneens met zitgelegenheden en een drijvend terras. Blijkens het rapport wordt met een en ander met name beoogd het centrum van Zierik zee tot een samenhangend geheel te maken. De Ondernemers Centrale wil met het rapport 'recreatief winkelen' de gemeente een handreiking bieden voor het aantrekkelijker maken van de binnenstad, aldus voorzitter A. P. den Reijer bij de aanbieding aan burgemeester Th. de Meester dinsdag in het stadhuis. Hij tekende overi gens aan dat de gemeente daarvoor in feite al een begin heeft gemaakt Aannemingsmij B.V. Werfdijk 6 4417 AN Hansweert Tel. 01130-2510, na 19.00 uur 01100-15681 A.s. zondag, 11 mei, met de bus naar de belangrij ke voetbalwedstrijd Vertrek: Sportpark 't Schenge 13.15 uur. Kosten: leden supportersvereniging: 5,-p.p. niet-leden:10,-p.p. Opgeven gaarne vóór: vrijdagavond a.s. 19.00 uur bij L. Fonteine, tel. 01100-21533, J. A. Kerkhove, tel. 01100-15390. Steunt uw club tijdens deze voor Goes belangrijke wedstrijd! Het dagelijks bestuur van het waterschap Noord en Zuid-Beveland maakt bekend dat het water schapshuis op Goes, 6 mei 1986. Het dagelijks bestuur voornoemd, G. J. de Jager, dijkgraaf. Mr. drs. J. A. de Visser, griffier. e Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging De Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging B.A. te Wemeldinge vraagt per 1 juni a.s., i.v.m. langdurige ziekte van een haar chauffeurs, voor tijdelijk een voor vervoer van vloeibare brandstoffen in hoofdzaak op Zuid-Beveland. Sollicitaties te richten aan: Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging B.A., Postbus 2, 4424 ZG Wemeldinge. Tel. inlichtingen kunt u verkrijgen bij het hoofd personeelszaken, de heer J. L. de Schipper, tel. 01192-1345. HOFLEVERANCIER Aparte sieraden in zilver armbanden broches colliers ringen JUWELIERS SINDS 1834 Langt Kerkstraat 30 - Goes HOFLEVERANCIER Op veler verzoek, deze week JUWELIERS SINDS 1834 Langt Kerkstraat 30 - Goes met de reconstructie van de Mol en de Schuithaven. Burgemeester De Meester vond het rapport getuigen van een goede sa menwerking met het gemeentebe stuur maar onderstreepte dat 'Keulen en Aken niet op één dag zijn ge bouwd'. Hij voegde daar nog aan toe dat met de Zierikzeese binnenstad erg voorzichtig te werk moet worden ge gaan. En in dat verband merkte hij de studie 'recreatief winkelen' met name aan als een 'denk-plan'. Bovendien voorzag burgemeester De Meester dat eventuele uitvoering van de plannen uitermate kostbaar zal zijn. „Niet iedere burger is onderne mer en de raad zal ongetwijfeld eerst naar het kostenplaatje vragen". Ove rigens verzekerde de burgemeester de ZOC-delegatie met het rapport op de goede weg te zijn. „We zijn er dan ook blij mee, al zal het voor de gemeente het nodige huiswerk meebrengen". GOES - Voor de tweede maal in zijn bestaan houdt het regionaal educa tief centrum 'De Bevelanden-Tholen' een voorjaarscursus over alles wat te maken heeft met het maken van aquarellen. De cursus wordt voor een gedeelte binnen gehouden in het cul tureel centrum van Goes aan de Van de Spiegelstraat. Verder is de organisatie van plan een aantal lessen op diverse locaties op Zuid-Beveland te verzorgen. Om aan deze cursus deel te nemen is ervaring met tekenen en schilderen een vereis te. De lessen worden gehouden op dinsdagmiddag en donderdagmorgen in de periode van donderdag 22 mei tot en met donderdag 26 juni. Er kunnen twaalf mensen deelnemen aan de cursus 'Aquareltechniek'. Be langstellenden kunnen zich aanmel den bij het REC aan de Zusterstraat in Goes. SINT JANSTEEN - Peter van 't We steinde heeft bij de wielertrimmers niets meer te zoeken. Vorig seizoen reed de renner uit de Dallinga-forma- tie al een fraaie erelijst bij elkaar, gisteren demonstreerde hij tijdens het Zeeuws kampioenschap op het Waranda-parkoers in Sint Jansteen zijn aparte klasse in dit trimgezel- schap. Op vijftien kilometer van het finishdoek vertrok Van 't Westeinde uit een kopgroep van negen renners die zich al vroeg geformeerd had, en niemand kon daarna nog aan zijn achterwiel komen. „Over twee, drie weken stap ik over naar de KNWU- amateurs" zei de Zeeuwse trimkam- pioen. Bij de trimmers kan hij niets meer leren. Deze Zeeuwse wielerdag voor trim mers verliep overigens wat teleurstel lend. De organisatie van de Zeeuws Vlaamse Trimfederatie had zich enigszins .verslikt' toen het dit kam pioenschap op de kalender plaatste: niet iedereen was vrij. En dat deed zich in alle categorieën gelden. Het sluitstuk bracht nog een acceptabel peloton van 28 renners aan de start, de overige groepen moesten het met heel wat minder doen. In die finale wedstrijd viel de beslissing al vrij vroeg. De wind had op dit 'open' parkoers vrij spel en daardoor brak de groep al na amper tien kilometer wedstrijd. In een kopgroep van elf (Co Harms en Hessel Hamelink zouden daar later nog uit wegvallen) waren de besten mee en die eerste serieuze aanval was ook meteen de goede. BROUWERSHAVEN - Toneelgroep de Roode Lelie uit Brouwershaven geeft drie voorstellingen van het to neelstuk 'Johannes Cato Kamerling, een schijngestalte'. Het toneelgezel schap treedt 16 mei op in de Vroone te Kapelle, 22 en 23 mei in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. De toneelstukken beginnen 16 en 22 mei om 20 uur, 23 mei een half uur later. De NOS-televisie komt hiervan opnamen maken voor het program ma Van Gewest tot Gewest. Het stuk dat de Roode Lelie op de planken brengt is geschreven in het kader van het 700-jarig bestaan van Brouwers haven. Het toneelstuk over Johannes Cato Kamerling, alias Maggaris, is geba seerd op aantekeningen van een ge meente-archivaris uit de zestiende eeuw. De archivaris heeft het verhaal over Kamerling opgeschreven 'ter waarschouwing van jonge joffers om dat het Kamerling gelukt was de burgemeeestersdochter te bezwange ren'. Het verhaal begint met de komst van Kamerling in Brouwershaven, waar het economisch steeds slechter gaat. De pocher weet zich op te werken tot dokter en tot handelaar maar de strop rond de nek van de pseudo-arts en leugenaar wordt steeds strakker. Het verhaal komt als een gedramati seerde documentaire op de planken. De amateurspelers uit Schouwen- Duiveland zijn gekleed in authentieke costuums. Sommigen van hen hebben nog nooit op de planken gestaan; de amateurs werken onder leiding van Ad van Noort, provinciaal toneeladvi seur en Ans Schilders van het Zeeuws centrum voor amateurtoneel, die het stuk ook schreef. Weliswaar gaf een tweede peloton netje zich niet snel gewonnen, maar verder dan wat 'harmonikawerk' (de voorsprong schommelde tussen 15 se conden en een halve minuut) kwam men toch niet. Toen al viel op dat Van 't Westeinde gemakkelijk reed, in een paar soli testte hij toen zijn mede vluchters al. Die konden dan ook niets terugdoen toen de beste man uit de wedstrijd tenslotte besloot tot een beslissende eenmansactie. En die le verde uiteindelijk twintig seconden winst op. Tevoren hadden Pieter Harms bij de veteranen, André de Vrie in de C- categorie en Johan Gijsel bij de B's zich als provinciale kampioenen laten huldigen. Maar de uiteindelijke winst van dit kampioenschap was toch die overstap van de A-kampioen (J daarin mogelijk gevolgd wordt del Co Harms). j Uitslagen. A-categorie: 1. en Zeeuws ki pioen Peter van 't Westeinde, Biervliet Patrick van Hulle Sas van Gent; 3. Verpianke Biervliet; 4. Willy de Fel Hoek; 5. Patrick van Straten Temeuzei Ronald Pleyte Nieuwdorp; 7. Wim Hi dert Heinkenszand; 8. Huib Slabbeki Kapelle; 9. Charles Mollet Hansweert; Cees van de Wijden Goes B-categorie: 1. en Zeeuws kampioen Jol Gijsel Yerseke; 2. Jan Dubbeldam Sast Gent; 3. Johan Lepoeter Oost-Souburg Ko Tolhoek Yerseke. C-categorie: 1. en Zeeuws kampioen Aa de Vrie Goes; 2. Benny Smit Sluiskil Eddy de Schrijver Lamswaarde. Veteranen: 1. en Zeeuws kampioen P:: lm Harms Sluiskil; 2. George Vreecke K: w d: bendijke; 3. Rico Trevisan Sluiskil. VLISSINGEN - Gerard de Ruiter stak zaterdag op de, door de LR en PC de Schouwse Ruiters georganiseerde, kringwedstrijd met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Ook de jury waardeerde zijn met Andante gereden proef hoog. Zij kwam tot 129 punten. Dit betekende veertien punten voor sprong op nummer twee, Anja op 't Hof met Olympique. Ook bij de pony's ontstond er een royale voorsprong voor de winnares Sonja de Feyter met Melcha. Zij kwam met haar punten even hoog als Gerard. Bij de pony's was er nog een tweede winstpunt, Christine Simonse met Layla was de gelukkige. Het springen lag veel dich ter bij elkaar. Zo dicht dat bij de pony's de rijstijl de plaatsing moet bepalen. Omdat de stijl van Christine SCHARENDIJKE Bij een ongeluk op de provinciale weg 2 bij Scharen dijke is dinsdag om 16.00 uur J. van W. uit Oostkapelle licht gewond ge raakt. Van W. reed in zijn auto naar Burgh- Haamstede, toen hij een black-out kreeg en links van de weg in de sloot belandde. Na behandeling door een plaatselijk arts kon Van W. huis waarts keren. De auto werd geheel vernield. SINT-PHILIPSLAND - In het dorps huis 'De Wimpel' in Sint-Philipsland wordt dinsdagavond 13 mei een poli tiek forum gehouden. De avond staat onder auspiciën van de WD-afdeling Tholen-Sint-Philipsland. Aan het fo rum nemen verder deel: de SGP, de PvdA en het CDA. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Simonse en Layla net iets beter w dan van Rianne Bolier met Roe; mocht zij het oranje lint in ontvang nemen. Bij de paarden was er b foutloze rit tijdens het springen, vo Corrie Krabbe met Osgar die hienr. onbedreigd op de overwinning afsu, vende. h: Oi ni b< kl In di hi ni k< D ki 01 ai w D vc re la ai D H V De uitslagen zijn: dressuur pony's klasse 1 Sonja de Feijter, Melcha, Schouwse R; ters 129 pnt.; 2 Christine Simonse Lav Sch. R., 120; 2 Arina de Oude, Smitty 11 dressuur paarden klasse B: 1 Gerard Ruiter, Andante, BRU 129 pnt.; 2 Anja op Hof, Olympique, Schouwse Ruiters 115 Ellen v. Dijke, Zorba, Sch. R. 114; 3 Jal Rentmeester, Pepijn, Sch. R. 114; spring t pony's klasse B: 1 Christine Simonse, L: la, Schouwse Ruiters 0 ft. void.; 2 Riar; Bolier, Rocco, Sch. R. 0 ft. void.; spring! paarden klasse B: 1 Corrie Krabbe, Osg: Schouwse Ruiters 0 ft. void.; 2 Marja Jumelet, Toran, BRU 7 ft. De uitslagen van de kringwedstrijd Heinkenszand zijn: Dressuur pony's klasse B: 1 Anne: Poppelaars, Taria, Noord-Beveland ll pnt.; 2 Nicolette Stahlie, Diamond, Noot Bev. 125; 3 Jeanette Vink, Roza, Vlaande: se Ruiters 121; dressuur paarden klasse: 1 Linda Goense, Athalia, Weelruiters II pnt.; 2 Anja v. Doeselaar, Zerline, Weelr. ters 124; 3 Jan Rijn, Woody, Paardebloe 114. (Van onze correspondent) GENT Nu er de afgelopen tijd vanuit Nederland nogal wat vraagte kens worden geplaatst bij het project voor een nieuwe en grotere zeesluis in Terneuzen heeft de VZW Gentse Havengemeenschap in overleg met havenkapitein De Wilde en schepen Verheeke, besloten dit thema tijdens het huidig werkjaar extra te bena drukken. Professor Anselin, voorzitter van de havengemeenschap, zei gisteren in een reactie op verklaringen van be stuursleden van de Nederlandse schippersvereniging 'Schuttevaer' dat de bouw van een nieuwe sluis in Terneuzen zeker niet mag worden afgedaan als een prestigeproject zoals van Nederlandse zijde weieens wordt beweerd. De Gentse havengemeen schap en het stadsbestuur willen dit jaar van de regering een principiële beslissing afdwingen inzake de sluis. Anselin zei dat dit meer dan nodig is nu er vanuit Nederland verzet rijst. Hij verwees onder meer naar het rapport van het Geografisch Instituut in Utrecht en de stelling die 'Schutte vaer' poneerde op het congres in Dordrecht. Anselin: „Het gaat niet alleen om de grootte van de schepen maar ook om het aantal schepen dat we in Gent kunnen krijgen. Het verhogen van het schutrendement is even belangrijk. We ondervinden nu al alle moeite van de wereld om schepen te schutten binnen de getijden. Er is een nieuwe sluis nodig, enkel en alleen al om de huidige trafiek op te vangen. Schepen van 70.000 ton kunnen niet binnen als ze te diep liggen. Een gedeelte van de lading dient dan in de Put van Ter neuzen te worden gelicht. Alle finan cieel voordeel dat je dan met een goedkope vracht boekt, gaat bij het lichten weer verloren". Anselin wees er verder op dat de nieuwe sluis van 125.000 ton niet alleen goed is voor een schip van 110.000 ton maar tevens voor twee van 55.000 ton. Het komt er voor Gent op aan dat in één tij meer schepen in Terneuzen door de sluis kunnen. „Ik herhaal nog eens dat het ons in de eerste plaats te doen is om een bijko mende sluis", zegt Anselin. „En als je die dan toch bouwt, is het logisch dat het een grotere wordt". Anselin meent dat men vooral in Rotterdam nattigheid begint te voe len. „Als Gent toegankelijk wordt voor grotere en voor een groter aantal schepen dan wordt deze haven een geduchte concurrent voor Rotterdam wat betreft de graanoverslag. Na Rot terdam beschikken wij over de groot ste opslagcapaciteit voor graan. Vol gens mij is het dat wat men in Neder land in sommige kringen begint te vrezen". SCHOUWEN-DUIVELAND THOLEN EN SINT-PHILIPSLAND Hemelvaartsdag Alarmnummer Schouwen-Duivelai: 01184-14444 Alarmnummer Tholen en Sint-Philipsland 0011 Westhoek en Brouwershaven: v.a. vi 18.00 uur tot ma. 8.00 uur: C. i Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenge: Burghseweg 54, Haamstede, te 01115-1861; L. A. M. Bruel, Markt 31 Brouwershaven, tel. 01119-1280; J Flach, J. van Renesseweg 6, Renesst tel. 01116-1280. Spreekuur voor spoedgevallen 11.31 12.00 uur en 16.30-17.00 uur. Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Sint Annaland, Scherpenisse: (patiënte! dokter v. d. Bel): E. H. Veldmi Stavenisse, tel. 01663-2400. Sint-Philipsland en Nieuw-Vosse meer: A. van Doesburg, St.-Philips land, tel. 01677-2500. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen Scherpenisse: (patiënten dokte: Padt): R. H. Padt, Schoolstraat 33 Poortvliet, tel. 01662-2400. Dierenartsen: Zierikzee: S. Bergsma, tel. 01110-21811 Tholen: W. Brons, altijd bellen ni 01666-2596; kleine huisdieren weet endspreekuur Kalfdamseweg - Poortvliet op zat. 8.30-9.00 uur et Botermarkt 10, Tholen van 11.00-12.01 uur. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee' Dam 18, tel 01110-2906 geopend 12.00-12.30 uur et 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Tholen en Sint-Philipsland: tel. tl bereiken 01666-2318. Schouwen-Duiveland: voor dringer. de hulpvragen is de dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 uur) te bereiken via het tel.nr. 01110-4433

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 28