Gemeenten moeten vaker plannen maken voor toeristisch beleid Duitse oefentorpedo opgevist uit Westerschelde Wachtende schepen op rede Vlissingen Zee sterren- slag SCHIP IN CONCEPT AFGEROND Zeeuwse boeren houden zich aan graasverbod PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Helikopters GEDEPUTEERDE VENTEVOGEL IN HULST: Eversdijk wil maatregelen na sluiting sluis van Hansweert W- I# DOOR STAKING BELGIE Voor 12 mille bij bedrijven gestolen in Oosterland PAGINA 11 Weer r i ZEELAND' WOENSDAG 7 MEI 1986 MIDDELBURG - Duizenden zeesterren spoelden dinsdag aan op het strand bij Bree- zand, het noordelijkste puntje van Walcheren. Een zeldzame gebeurtenis, volgens W. J. Phaff, directeur van het biolo gisch museum, maar niet uniek. „Dat gebeurt wel meer bij af landige wind. Dan ontstaat er een onderstroom naar de kust toe en dan spoelen die beesten aan. Met die stromen komen ook die stukjes fosfor aan land en 's zomers de kwallen. Die bevinden zich namelijk ook aan de oppervlakte van het zand, dus op de bodem van de zee." De aangespoelde zeesterren zijn ten dode opgeschreven, volgens Phaff. „De zeesterren hebben water nodig om te kunnen leven, op het strand drogen ze uit. Als ze onder een steen in een plasje water lig gen dan overleven ze het wel tot het weer vloed wordt, maar anders zijn ze na een uurtje dood. Ze kunnen zich niet voortbewegen op het strand, dat kunnen ze alleen in het water en op nat zand. En dan kunnen ze voor een zeester behoorlijk hard lopen, maar één meter per uur is toch niet genoeg om het tij bij te hou den. Het is een natuurlijk ef fect, er is niets aan te doen. In de natuur gaat het om het in stand houden van de soort, niet van het individu. Het is niet zo dat er aan het eind van hét jaar nu veel minder zee sterren zijn dan wanneer dit niet gebeurd was." De vijf soorten zeesterren die in de Zeeuwse wateren voorko men leven in het zand voor de kust op de plaatsen waar ook veel mosselen, hun hoofdvoed- sel, voorkomen. Met onder an dere de zee-egels en de zee komkommers behoren de vijf- potige diertjes tot de eginoder- men, de stekelhuidigen. Zee egels leven in tegenstelling tot de zeesterren meer in dan op het zand, waardoor ze pas bij heel woelig water aanspoelen. De man op dat Vlissingse kan toor betrad gisteren met een bewolkt gezicht het pand waar hij z'n dagelijkse arbeid pleegt te verrichten. Nadat hij zuchtend achter z'n bureau had plaatsgenomen en z'n plastic trommeltje met zes boterhammen kaas in zijn la de had geschoven, staarde hij met sombere blik uit het raam naar de asgrijze wolkenluch ten. ,,Dat zul je", mompelde hij tegen niemand in het bijzon der, „altijd zien. Het is ieder jaar hetzelfde. Als ik met vakantie ga, is het rotweer". De collega's keken hem een weinig spottend aan en deden weinig moeite om hem enige vertroosting te bezorgen. Alleen de bureau-chef had op recht met hem te doen. Zal ik je eens een goede raad geven?", sprak hij opbeurend. Jij moet veertien dagen een huisje huren in Rusland. Want één ding is zeker: daar is het stralend weer". VLISSINGEN - Het ziet er naar uit, dat het de komende dagen gezellig druk wordt in Zeeland. Volgens de nieuwe directeur van de provincia le WV, de heer A. C. Bontebal, bestaat er van toeristische zijde een goede belangstelling om het lange weekeinde, dat morgen inzet met Hemelvaartsdag, in Zeeland door te brengen. Maar vol wordt het nog niet, want zowel in de bungalows als in de hotels is nog ruimte over. Over de bezetting van de campings durft hij geen voorspelling te wagen, daar die natuurlijk ook sterk afhan kelijk is van de weersgesteldheid. Dat is ook de reden dat het informa tiekantoortje langs de rijksweg nabij Kruiningen, waar met name kam peerders zich op de hoogte te kun nen stellen van de nog beschikbare ruimte, dit weekeinde nog niet ope rationeel is. Dat zal pas met Pinkste ren het geval zijn. De heer Bontebal meent dat het afgelopen zonnige weekeinde voor een opkikker heeft gezorgd, waar door het toeristische bedrijfsleven na de slechte paasdagen weer moed heeft gekregen. Overigens moet vol gens de nieuwe VW-directeur Zee land ook aangeprezen worden als een gebied dat bij minder mooi weer eveneens de moeite van het bezoe ken waard is. Onder de toeristen die de komende dagen deze provincie bezoeken, zullen ook weer de nodige Duitsers zijn. Zij zullen op rijksweg 58 een weinig problemen opleveren de verkeersdrukte aantreffen. De rijkspolitie vreest echter wel opstop pingen en langzaamrijdend verkeer op rijksweg 18, de verbinding tussen Rotterdam en Zierikzee. Het begin van de drukte op de wegen wordt vanavond (woensdag) verwacht. De verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen en de ANWB voorzien dat er vertragingen zullen ontstaan op de wegen naar Zeeland en naar de Veluwe, op de N50 tussen Arn hem en Apeldoorn, op de A12 Ober- hausen-Den Haag, ter hoogte van Utrecht en bij het knooppunt Vel- perbroek. Zondag kunnen deze knel punten terugkeren, maar dan in omgekeerde richting. Vooral in Zee land kan het weer dan bepalend zijn, want bij mooi zonnig weer zal me nigeen het vertrek tot het laatste moment uitstellen. Ook bij een plot seling omslaan van het weer van goed naar slecht komt de meute naar huis terugkerende vakantie gangers doorgaans massaal op gang. Volgens prognoses van de verkeers centrale en de ANWB valt de spits vandaag tussen 15.00 en 22.00 uur, donderdag en vrijdag tussen 10.00 en 13.00 uur en zondag tussen 15.00 en 22.00 uur. Kamer akkoord met bouw tweede serie M-fregatten (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met het besluit van staatssecretaris J. van Houwelingen (defensiematerieel) om een tweede serie van vier Multi-purpose-fregatten voor de Koninklijke Marine te bouwen. Dat bleek dinsdag bij een overleg tussen de vaste commissie voor defensie en de bewindsman. In totaal zullen nu acht vaartuigen bij de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen worden ge bouwd. Zij kosten samen ruim drie miljard gulden. Het laatste schip zal volgens het jongste schema van Van Houwelingen in 1995 aan de Marine worden overgedragen. Op 1 november aanstaande legt de Vlissingse marine werf de kiel van het derde fregat. CDA-woordvoerder M. van Vlijmen constateerde gisteren dat nu ook een beslissing is genomen over het snel vuurkanon en de sonar voor de fregat ten. „Het schip is nu in concept afgerond". Van Vlijmen en zijn WD- collega J. D. Blaauw spraken er hun tevredenheid over uit dat het project binnen de financiële ramingen blijft. „De staatssecretaris heeft de vinger nu goed aan de pols en dat is een prima zaak", aldus Blaauw. Ook commissievoorzitter H. van den Bergh (PvdA) concludeerde dat „het programma goed wordt beheerst". „Het project is financieel helder en blijft naar verwachting op het goede spoor". Van Houwelingen verwacht dat het project geen vertraging zal ondervin den. „Juist bij het M-fregattenproject hebben we de financiële balk vrij scherp en geleidelijk in overeenstem ming kunnen brengen met de voort gang van het project. Die balk maakt ook deel uit van het contract en dat geeft een stukje zekerheid", zo zei hij. In schriftelijke antwoorden op kamer vragen over de M-fregatten liet Van Houwelingen gisteren weten dat het concept-Defensieplan 1987-1996 'vol doende flexibiliteit' biedt om acht M-fregatten aan te schaffen. Een in terne studie van het ministerie van defensie wees afgelopen december uit dat een kleinere order (zes in plaats van acht) de schepen per stuk veel duurder zou maken, wat weer conse quenties zou hebben voor de financië le ruimte in het Marineplan. Minister J. de Ruiter van defensie lichtte het besluit toe om, bij handha ving van 18 operationele fregatten, na 1993 vier in plaats van twee schepen in reserve te nemen. Het concept- Marineplan tot en met 1996 biedt daartoe voldoende ruimte. Deze 'ver betering', zo verklaarde De Ruiter, kwam tot stand om aan bezwaren van NAVO-zijde tegemoet te komen. „Zij zal zeker door de NAVO worden toe gejuicht". Van Houwelingen zal niet, zoals hij van plan was, met Britten en Italia- De deelnemers aan de voorjaarsexcursie van de Streek VVV Zeeuwsch-Vlaander en. HULST - De gemeenten in Zeeland moeten vaker met goede plannen komen om het toeristisch beleid van de provincie Zeeland gestalte te ge ven. Gebeurt dat niet dan zal Zeeland als het gaat om het subsidiëren van plannen in 1987 opnieuw achter het net vissen. Dat stelde gedeputeerde voor recreatie en toerisme J.B. Vente- vogel dinsdagmiddag vast in de bur gerzaal van het gemeentehuis in Hulst. Ventevogel sprak daar in het kader van de voorjaarsexcursie van de pas opgerichte Streek WV Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens Ventevogel is het aantal speerpunten (gebieden die prioriteit hebben in de toeristische ontwikke ling van Zeeland) in de Beleidsnota Recreatie en Toerisme te beperkt. Daardoor komen er te weinig concrete en 'subsidiabele' plannen op tafel. Tot op heden werd alleen het plan voor onder meer de aanleg van binnendijk- se duinen bij Cadzand en Groede fors door 'Den Haag' gesubsidieerd. Maar verder zijn er, zo stelde Ventevogel met enige teleurstelling vast, nog geen plannen ingediend die bij de subsiediegever echt aansloegen. Dat leidde ertoe dat Zeeland dit jaar de subsidie wel kan vergeten en als er niet snel aan de weg getimmerd wordt door gemeenten, blijft de portemon nee ook in 1987 gesloten. Ventevogel vindt dat er in Zeeland nog genoeg interessante zaken zijn die kunnen worden opgepakt en dat meer speer punten tegelijk ontwikkeld moeten worden. Hij zei het overigens ook jammer te vinden dat er met de speerpunten 'Vlissingen' en 'Neeltje Jans' nog steeds niets is gebeurd. De gedeputeerde maakte in Hulst trouwens ook van de gelegenheid ge bruik om de traagheid waarmee in Zeeland het toeristisch beleid gestalte wordt gegeven, te bekritiseren. „Het ontbreekt de Zeeuwen niet aan goede eigenschappen, maar snel werken hoort daar echt niet bij", aldus Vente vogel. De uitvoering van het toeris tisch beleid komt moeilijk uit de startblokken. Zo merkte de gedepu teerde op dat op het gebied van verblijfsaccommodatie Zeeuwsch- Vlaanderen in de provincie duidelijk achter blijft. Met name stad Hulst kan de verblijfstoerist heel wat bieden, maar dan moeten b en w wel in actie komen, zo vond de gedeputeerde. Met de realisatie van elk-weer-voorzienin- gen wil het in heel Zeeland niet zo vlotten, vertelde Ventevogel. Op dat punt gaat het in de regel om projecten die maar een kort leven beschoren zijn. Ventevogel pleitte voor seizoensver lenging in de provincie en het nemen van initiatieven in de 'low budget sfeer'. Zeeland is er immers niet alleen voor de 'happy few'. Tevreden toonde de gedeputeerde zich over de reorga nisatie van de provinciale VVV. Die zit nu in een afrondingsfase. Burgemeester mr. F. A. W. Jacobs van Hulst wees de aanwezigen in fraaie bewoordingen op de culturele en his- nen in zee kunnen gaan voor een nieuwe modellen helikopters voor de Nederlandse krijgsmacht. Alle par tijen vonden gisteren dat Van Hou welingen veel te voortvarend is door zonder daarover met de Kamer te spreken al voorlopige wilsovereen- komsten te gaan tekenen. Met de totale helikoptervernieuwing is voor Nederland een bedrag van ruim 2 miljard gulden gemoeid. Van Houwelingen heeft voor de aanschaf van eerst twintig stuks (prijs tegen de miljard gulden) ter vervanging van de huidige Alouette, zijn oog al laten vallen op een Italiaans-Britse gemo derniseerde versie van de Agusta Mongoose. Volgens de staatssecretaris, die dacht de Kamer nog voor de verkiezingen met een zogenaamde situatierapport voldoende in te lichten, betekent het ondertekenen van een memorandum of understanding' niet het aangaan van financiële verplichtingen. Maar het geeft wel de richting aan waarin wij denken, aldus de bewindsman. De PvdA'er Harry van den Bergh kondigde aan dat zijn fractie over weegt nog tijdens het verkiezingsre ces de commissie bijeen te roepen als het situatierapport van Van Houwe lingen dezelfde inhoud heeft als zijn aankondiging gisteren. CDA en VVD sloten zich daarbij aan. torische waarde van zijn stad, waar cultuur en commercie hand in gaan. Met het oog op die commercie moeten in de Reinaertstad echter wel conces sies worden gedaan. Zo zal binnen kort een bolwerk worden ontsloten voor de verkeerscirculatie en werd al eerder een stadsbolwerk opengesteld als parkeerterrein. Jacobs wees er echter ook op dat Hulst in toekomst mogelijk een 'be schermd' stadsgezicht krijgt. En dat betekent dat er voor de binnenstad een bestemmingsplan moet worden uitgevoerd waarin de historische, commerciële, woon- en verkeersfunc tie van de stad een duidelijker samen hang gaan vertonen. De burgemeester toonde zich blij met de nieuwe streek VVV, een voorbeeld van 'eigentijdse promotie', waarin het algemeen belang prevaleert boven het lokaal belang. Voorzitter F. Lievens van de Streek- VW Zeeuwsch-Vlaanderen pleitte in zijn toespraak voor openstelling van de winkels op zondag. In enkele ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen is dat al het geval. „Het moet uiteraard wel de beslissing van de ondernemer zelf blijven of hij zijn winkel op zondag opendoet", aldus Lievens. Na de toespraak van Lievens gaf G. Ververs een uiteenzetting over de beleidsplannen van de Stichting Pro motie Zeeuw|ch-Vlaanderen. Direc teur A. C. Bontenbal van de Provin ciale VW ging tot slot in op actuele ontwikkelingen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat moet maatregelen nemen om het binnen- vaartverkeer via Hansweert vlotter te doen verlopen, nu de Middensluis in Hansweert 'definitief is gesloten wegens de zeer slechte staat waarin zij verkeert. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van het Zeeuwse Tweede Kamerlid H. Eversdijk (CDA). Hij wijst op de stag natie die de maatregel voor de bin nenvaart betekent, en wil dat de bewindsvrouw precies aangeeft wat de omvang van die stagnatie is. Het Kamerlid vraagt zich in gemoede af welke mogelijkheden de minister nu nog ziet om de sluis weer in werking te stellen. Eversdijk is benieuwd of de minister van mening is dat de situatie van de sluizen in Wemeldinge te vergelijken is met die in Hansweert. Zo ja, dan moet drs Smit aangeven of voor We meldinge dezelfde maatregelen drei gen. De Duitse oefentorpedo die dinsdag uit de Westerschelde werd opgevist, werd door de mijnopruimingsdienst van de Marine in Vlissingen aan wal gebracht. VLISSINGEN Schipper D. Bout van de Kortgene 7 (KG 7) heeft dinsdagmorgen op de Wester schelde in de Wielingen een Duit se oefentorpedo opgevist. Het 5- meter lange projectiel was aan de voorkant zwaar beschadigd en had een gewicht van zo'n 1500 kilo. De explosieven opruimings dienst (EOD) van de marine uit Vlissingen is direct na de melding van de schipper aan boord geko men om de torpedo onschadelijk te maken. De mensen van de EOD maakten gebruik van een vaartuig van DGSM om aan boord van de KG 7 te komen. Daar werd de ont ont steking van de torpedo verwijderd. Marine luitenant H. J. B. Peeters zei 'blij te zijn' dat het slechts om een oefentorpedo ging. Hij zei „veel waardering te hebben voor de voorbeeldige manier waarop schipper Bout melding had ge maakt van het projectiel, dat hij in zijn netten had opgevist". Sinds de vissers geen vergoeding meer krij gen voor het opvissen van oorlog stuig, is de animo om eventuele vangsten van projectielen te mel den niet meer zo groot. Volgens luitenant Peeters is de oefentorpe do zeer waarschijnlijk afkomstig van een onderzeeboot, waarmee de Duitsers in de Tweede Wereldoor log regelmatig oefenden en niet geladen met explosieven, maar met rook. Het projectiel is echter niet van een echte torpedo te on derscheiden. Het is de eerste keer dit jaar dat een projectiel in de Westerschelde werd gevonden. VLISSINGEN - De ambtenarensta- king in België heeft in de loop van dinsdag geleid tot een flink aantal wachtende schepen op de Vlissingse rede. Problemen gaf dat niet. Tegen de avond was het aantal schepen opgelopen tot ongeveer 50. Maar om dat het praktisch windstil was be stond er geen gevaar voor driftende schepen. Maandagavond al was voor de Wes terschelde een opvaarverbod inge steld met het oog op de staking. Het personeel vande sluizen bij Antwer pen werkte dinsdag wel, maar niet op vdlle toeren. Af en toe kregen schepen een plaatsje in de sluizen. Dat had tot gevolg dat ook opvarende schepen met de bestemming Antwerpen maar GOES De boeren in Zeeland houden zich over het algemeen goed aan het graasverbod voor melkvee, dat na de ramp in de Russische kerncentrale in Tsjerno- byl sinds zaterdag is ingesteld. Melkkoeien, -schapen en -geiten mogen niet meer naar buiten om dat de melk anders radio-actief wordt. Volgens een woordvoerder van het Landbouwcentrum in Goes hebben de politiekorpsen hier en daar wel een waarschuwing moeten geven, maar daaraan werd in de meeste gvallen vrijwel onmiddellijk gevolg gegeven. In Zeeland is dan ook geen sprake van een tekort aan ruwvoer. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw heeft over het hele land tegen 207 boeren proces-verbaal opge maakt omdat zij zondag en maan dag hun melkvee nog niet hadden binnengehaald. Volgens de woord voerder is het graasverbod 'uitste kend opgevolgd'. Minder dan tien boeren storen zich niet aan het verbod, zei hij. Zij hebben aange kondigd hun melkvee gewoon in de wei te laten met als motief dat zij te weinig ruw voer hebben. De melk van de boeren tegen wie proces verbaal is opgemaakt, is in beslag genomen, (tussen de 100.000 en 200.000 liter, zo schat het AID). In Zeeland worden overal in de provincie dagelijks metingen ver richt van het gras in weilanden. Bovendien wordt de melk iedere dag steekproefsgewijs gemeten. De resultaten van die metingen zijn nog niet bekend en ook hun relatie tot die van andere provincies is nog niet opgetekend. „Over het alge meen moet worden aangenomen dat Zeeland er wat gunstiger af komt dan de oostelijke provincies", aldus de woordvoerder van het Landbouwcentrum in Goes. mondjesmaat toestemming kregen hun reis vanaf de rede van Vlissingen te vervolgen. Dinsdagavond was nog onduidelijk wanneer de scheepvaart op de Wester schelde weer volgens het normale patroon kon varen. Indien de staking, zoals aangekondigd, 24 uur duurt kunnen in de loop van vanmorgen (woensdag) de wachttijden op de rede van Vlissingen weer weggewerkt zijn. De redediensten hadden door de sta king extra werk. Ze konden dinsdag niet in één reisje een loods van een schip oppikken en er een afzetten op datzelfde schip. Ze moesten voor ieder schip dat toestemming kreeg om te vertrekken dan ook een keer extra varen. Het Belgische loodspersoneel deed, volgens een woordvoerder van die dienst, niet aan de stakingen mee. Alles functioneert normaal, was dins dag het commentaar. De staking in België had ook conse quenties voor de veerdiensten naar Engeland. Bij de Olauline in Vlissin gen werd dinsdag ook een duidelijke toename van het passagiersaanbod geconstateerd. OOSTERLAND - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken bij een paar bedrijven in Oosterland. Er werd voor een bedrag van 12.300 gulden gestolen. De daders verbraken bij een garage de spanjoletsluiting van een zijdeur met een schroevedraaier en namen vier autoradio-cassetterecorders mee. Bij een bouwbedrijf vernielden ze een deur en gingen er vandoor met electri- sche apparatuur en gereedschap. Bij de firma H. werd een ruitje ingesla gen, maar het bleef bij een poging tot inbraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11