naesthesie-assistenten illen afbakening taak Meer samenwerking nodig bij opvang van etnische jongeren m (19.495: MIL Herdershondenvereniging hield kampioenschappen PZC/ streek SYMPOSIUM IN VLISSINGEN ■an overboord in haven Terneuzen Zeeuwse vrouwen naar demonstratie Regeling Geslaagden 'De Ruyter' Oude vuurwapens gevonden in woning BUDGET NODIG VOOR ONDERWIJSACTIVITEITEN Minister De Koning in Vlissingen over sociaal beleid CDA Politie op zoek naar bestuurder verongelukte kampeerwagen RPF houdt aantal bijeenkomsten voor verkiezingen Jonge inbreker in Goes bekent 17 inbraken Concert Zeeuwse Muziekschool in Koudekerke Politiehond pakt tasjesdief varel alarmgroep VAREL ZEELAND WEDSTRIJD OP DRIE ONDERDELEN GEEN FILM,MAAR WERKELIJKHEID. MAANDAG 5 MEI 1986 SINGEN - Anaesthesie-assistenten willen op korte termijn een duideüj- fbakening van hun taken en bevoegdheden, zodat duidelijk is welke zaamheden zijn voorbehouden aan de anaesthesist en welke door deze sch specialist kunnen worden overgedragen aan een anaesthesie- stent. Dat bleek zaterdag op het symposium 'Waar ligt de grens', dat door nstituut Gezondheidszorg-opleidingen (IGO) in Vlissingen was georgani- S. De meeste ziekenhuizen kennen het 'twee-tafelsysteem', dat wil zeggen dat er per twee operatietafels één anaesthesist aanwezig is, bijgestaan door twee assistenten. In de praktijk komt het echter voor dat er aan drie of Het leroep van anaesthesie-assistent best at pas sinds ongeveer vijftien jaar :n heeft in die korte periode een stonnachtige ontwikkeling doorge maakt, die gelijke tred houdt met de enoi ne uitbreiding van de mogelijk- hedi in de anaesthesiologie. Deze beroepsbeoefenaren zijn inmiddels niel meer weg te denken uit de opera tiekamers van Nederlandse zieken huizen, waar zij een groot deel van de takf i van de anaesthesist toegescho- verj krijgen. Uit de woorden van een aantal sympo- stgjfnbezoekers bleek wel dat de taken van de anaesthesie-assistent veel ver der gaan dan het assisteren van de ajïesthesist, al zijn er per ziekenhuis grot verschillen. In academische zie kenhuizen wordt als regel de narcose vaiT het begin tot het eind door een volledig bevoegde anaesthesist gege ven, maar in andere medische centra bew aakt doorgaans een anaesthesie- aBstent de patiënt, die onder narco se op de operatietafel ligt, zolang zich g«n complicaties voordoen. 5» ra »vi Z0| rai NEUZEN - In de nacht van zater- op zondag is omstreeks twee uur r een nog onbekende oorzaak een overboord geslagen in de massa- ;g#edhaven in Terneuzen. Het gaat omi W.J.C. uit Londen, opvarende van de bulkcarrier 'Selectivity'. Het schip 3k afgemeerd bij overslagbedrijf Ovet. De man die al enige tijd in het water moet hebben gelegen, werd Mik zij zijn hulpgeroep door enkele andere bemanningsleden, die na een avondje stappen net weer aan boord awamen, opgemerkt en uit het water gehaald. Het slachtoffer werd sterk onderkoeld en met een vleeswond aan een van de knieeën overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. 'o KAPELLE - N.H. Kerk, 20 uur: bevrij dingsconcert; MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren. KOUDEKERKE - Een groep vrouwen uit Zeeland gaat naar de Penta- gramactie die op dinsdag 13 mei in Den Haag gehouden wordt. Onder het motto Rouw, woede, kracht, verzet en visie geven vrouwen daar uitdrukking aan hun zorg voor de toekomst en hun verontwaardiging over de manier waarop machthebbers over het lot van mensen beslissen. Om negen uur vertrekken de Zeeuwse vrouwen met de trein uit Middelburg. meer tafels wordt geopereerd, terwijl ook vaak de anaesthesist niet onmid dellijk ter plaatse kan zijn wanneer de narcose problemen oplevert. De assistenten krijgen daardoor veel meer verantwoordelijkheid toege schoven dan hen formeel is toege dacht. Op het departement wordt hun taak nog steeds als 'zuiver medisch assisterend' omschreven, zo kwam uit het betoog van de heer E. W. J. A. Kiebert, lid van de nationale zieken huisraad (NZR) en secretaris van de begeleidingscommissie voor de oplei ding van operatie- en anaesthesie- assistenten, naar voren. VLISSINGEN Aan het maritiem instituut 'De Ruyter' in Vlissingen zijn de volgende cursisten geslaagd: Stuurlieden: S III: A. Burggraaf! Vlis singen, J. F. Cuppens Ochten. S II: G. H. G. M. Scheres Vlissingen, I. van der Heijden Vlissingen. S I-A: W. H. Nib- belink Grijpskerke, J. C. Schepers Bergen op Zoom, F. J. G. Wijffels Schoondijk. S I-B: R. Lefeber Vlissin gen. S I: C. P. Mast Terneuzen, P. W. P. Vink Vlissingen Scheepswerktuigkundigen: A: G. R. H. R. de Jong Terneuzen, C I: C. Brasser Bergen op Zoom. C II: P. J. Roelse Westkapelle, A. F. G. L. van Mierlo Vlissingen, H. L. Kruik Helle- voetsluis. KRUININGEN - De rijkspolitie heeft zaterdagavond twee vuurwapens in beslag genomen, die zijn gevonden bij een huiszoeking in de woning van Van het W. in Kruiningen. De man had volgens de politie eerder op de avond met deze wapens de gast van zijn vriendin bedreigd. De rijkspolitie in Middelburg kon zon dagavond niet zeggen wat voor soort vuurwapens het betreft. Daar was alleen bekend, dat het oude wapens zijn. De politie ging tot huiszoeking over, onmiddellijk nadat aangifte was gedaan van bedreiging. Tegen Van het W. is proces-verbaal opgemaakt. Hij ontnam de assistenten de hoop dat er een wettelijke regeling van hun bevoegdheden zou kunnen ko men, zoals dat bijvoorbeeld voor fy siotherapeuten het geval is. Dit strookt niet met het door de regering voorgestane dereguleringsbeleid. Zij zullen het moeten doen met een 'be roepsomschrijving'. De heer Kiebert drong er op aan dat zij vanuit hun beroepsorganisatie de ze zaak ter hand nemen. De Neder landse Vereniging van Anaesthesie- med°werkers heeft intussen het ini tiatief daartoe al genomen. Dr C. Kostense, directeur-geneesheer van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren, ging ervan uit dat er geen grens bestaat tussen de bevoegdhe den van de anaesthesist en de assis tent. ,,De grenzen worden binnen ie der team genuanceerd gelegd", aldus de heer Kostense, „de arts die taken overdraagt moet zich ervan bewust zijn wat de assistent kan. Hij behoudt de eindverantwoordelijkheid". Een extra probleem voor de anaesthe sie-assistenten is dat zij altijd nauw samenwerken met de anaesthesist, die doorgaans een vrij gevestigd me disch specialist is, terwijl de zieken huisdirectie hun werkgever is. Zij vin den dat ziekenhuisdirecties te weinig op de hoogte zijn van hun werk. Er kunnen zich verschillen voordoen in het beleid dat de beide 'bazen' naar de assistenten toe voeren. Verder werd tijdens de discussies de klacht gehoord dat er veel te weinig tijd is voor bijscholing, die volgens de anaesthesie-assistenten broodnodig is op dit zich snel ontwikkelende vakgebied. Het symposium werd door enige tien tallen belangstellenden bezocht. Be halve door de heren Kiebert en Kos tense werden er ook inleidingen ge houden door de heer M. J. den Haan, cuursusleider opleiding operatie-as sistenten, mevrouw C. Vader, genees kundig inspecteur, dr J. W. Kleine, anaesthesist, mevrouw C. G. Melgers, docente aan de Rotterdamse Akade- mie voor Gezondheidszorg, en dóór de jurist mr C. W. F. Huisman. VLISSINGEN - Zondagmiddag, het strand tussen Vlissingen en Zoutelande. De vorst is nog maar nauwelijks uit de lucht of de eerste fanatieke zonaanbidders trachten al wat kleur te krijgen op de bleke buiken en benen. Fanatiek, want zo warm was het nu ook weer niet. De temperatuur kwam niet hoger dan 15 graden Celsius. Beschut, uit de wind, was het echter goed te doen. Want zonnig was het wel. MIDDELBURG - Er moet meer sa menwerking komen tussen de diver se (onderwijs)instellingen in de Zeeuwse regio's, die te maken heb- VLISSINGEN minister van woensdag 7 Vlissingen. Hij doet dat tijdens een verkiezings bijeenkomst van het Regionaal Ver band Walcheren van het CDA en de Vlissingse afdeling van die partij. De bijeenkomst wordt gehouden in wijk centrum 'Open Hof en begint om 20.00 uur. De Koning spreekt over de actuele politiek en over het sociale beleid van het CDA. - Drs J. de Koning, sociale zaken, houdt mei een inleiding in BERGEN OP ZOOM - Roxy 1,14 en 20 uur: Iron eagle, 12 jr.; Roxy II, 20 uur: Militaire academy, 16 jr.; 14 uur: Donald Duck's tekenfilm abbelton, a.l.; nem'Actueel I, 14 en 20 uur: A fejiorus line, a.l.; Binem'Actueel II, 14 en 20 uur: Out of ffórica, a.l.; ijnem'Actueel III, 14 en 20 uur: Ma- is boos, a.l.; )ES - Grand, 20 uur; Mama is boos, LST - De Koning van Engeland, 14.30 uur: Nasty nurses, 18 jr.; 20 uur: t of Africa, a.l.; 20 uur: Brewsters illions, a.l.; 20 uur: Rocky IV, a.l.; 20 yur: Teenwolf, a.l.; IDDELBURG - Electro, v.a. 9.30 iiur: doorlopend tekenfilmfestival foody Woodpecker, a.l.; 15 uur: Julia- i in 70 bewogen jaren, a.l.; 20.30 uur: |na giomata particolare, 16 jr.; leccano, 20.30 uur: In de schaduw an de overwinning, a.l.; fOSTBURG - Ledel, 20 uur: Rocky a.l.; JERNEUZEN - Luxor, 20 uu: Brew- Jters millions, a.l.; 20 uur: The protec ts, 12 jr.; (LISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: puf of Afrika, a.l.; Uhambra II, 20 uur: Rocky IV, 12 jr. Tentoonstellingen kXEL - Kindergalerij, 10-18 uur: teke ningen van St. Kits (t/m 1/6); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-18 bur: werken Kees Vet en Ton Schou ten (t/m 27/5); IAAMSTEDE - De Bewaerschole, J3.30-16.30 uur: werken van Herman 5ey (t/m 19/5); IEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 fcn 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen; EINKENSZAND - De Stenge, 13.30- 7 uur: werken 4 Nederlandse fotogra fen (t/m 16/5); 1IDDELBURG - Zeeuws Museum, 0-17 uur: 'Aanwinsten 1985, een keu- :e' (t/m 21/6); OSTKAPELLE - Zeeuws Museum atuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele chelpen'; olenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmu- eum; TERNEUZEN - Galerie Trouvaille, 13-18 uur: werken van Ferdinand jSlock (t/m 31/5); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Vee- re en Zeeland'; VLISSINGEN - Reptielenzoo 'Igua na', 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten; IJZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De geschiedenis vair de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen' (t/m 15/10). Advertentie) PEUGEOT 309 De nieuwe Peugeot 309. Gebaseerd op een ijzersterk scenario. Overladen met Oscars. Waaronder één voor z'n grote betrouwbaarheid. Dank zij o.a. transistorontsteking en zelfnastellende remmen. Met slechts één grote beurt per 20.000 km. En een optimale corrosiebescherming. Kom 'm snel bij ons proberen. En beleefde première op de mooiste plaats: achter het stuur. ■i» PEUGEOT Standaard met 5 portieren, keuze uit 7 uitvoeringen tot 105 DIN pk. Prijzen vanaf incl. BTW. Afleveringskosten f450,-. ben met de opvang van etnische (buitenlandse) jongeren en er dient een speciaal budget beschikbaar te worden gesteld voor provinciale ac tiviteiten op het gebied van onder wijs aan deze jongeren. Dit is de mening van de Zeeuwse werkgroep 'onderwijs aan anderstali gen', die een rapport heeft gemaakt onder de titel 'Etnische jongeren in het Zeeuwse onderwijs'. Volgens cijfers van oktober 1985 vol gen in Zeeland 785 buitenlandse leer lingen het basisonderwijs. In het voortgezet (cijfers van september DREISCHOR - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland is op zoek naar de bestuurder van een Duitse cam per, die in de nacht van zaterdag op zondag op de Gaanderseweg bij Drei- schor is verongelukt. Door nog onbe kende oorzaak is het voertuig tegen een rij bomen gebotst (waarvan er een doormidden is gebroken) en to taal vernield op zijn zijkant tot stil stand gekomen. De brandweerkorp sen van Dreischor en Brouwershaven moesten in actie komen omdat uit de wagen benzine lekte. Van de bestuurder ontbreekt ieder spoor. De politie heeft de omgeving afgezocht, omdat de mogelijkheid be stond dat de man of de vrouw aan het stuur uit de camper zou zijn geslin gerd en zwaar gewond langs de weg zou liggen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is het gezien de klap waarmee de auto tegen de bo men moet zijn gebotst om zijn minst opmerkelijk dat de bestuurder er zo danig ongedeerd vanaf is gekomen dat hij de plaats van het ongeluk heeft kunnen verlaten. 1984) gaat het om 733 leerlingen. De werkgroep doet een beroep op de onderwijzers en besturen van basis- en voortgezet onderwijs om van de wettelijke en praktische mogelijkhe den voor onderwijs aan etnische jon geren, zoveel en zo verantwoord mo gelijk gebruik te maken. „Specifieke maatregelen èn integratie moeten daarbij op evenwichtige wijze worden nagestreefd", vindt de werkgroep. Verder moet er jaarlijks een actiepro gramma komen, waarin de plannen staan voor de komende twee jaar op de scholen en buitenlandse leer krachten dienen te worden (bijlge schoold. Ook moeten de activitetien ten aanzien van minderheden goed gecoördineerd worden. Het rapport wordt besproken in de vergadering van de Provinciale On derwijs Raad die woensdag 14 mei wordt gehouden in de Statenzaal, aanvang: twee uur. Dan komt ook het adviesplan van scholen voor voortgezet onderwijs ter sprake, evenals de opzet van een werkervaringsproject ten behoeve van de zeer vroegtijdige (15 tot 18 jaar) schoolverlaters. Gestreefd wordt naar een begeleiding bij het betreden van de arbeidsmarkt, onder andere via oriëntatie en stage. MIDDELBURG - De reformatorisch Politieke Federatie (RPF) houdt in mei in Zeeland een aantal verkie zingsbijeenkomsten. Op woensdag 7 mei spreekt J. P. M. Rietkerk, tweede op de RPF-lijst, in Het Koffiehuis in Tholen. Lijsttrekker M. Leerling, komt vrijdag 9 mei naar de Getuigeniskerk aan de A. Lauwe- reyszstraat in Middelburg. Statenlid H. J. Colijn is woensdag 14 mei in de Goede Herderkerk in Terneuzen en nummer drie op de kandidatenlijst, H. Roffel, spreekt donderdag 15 mei in de Christelijk Gereformeerde Kerk in Zierikzee. Alle bijeenkomsten begin nen om acht uur. GOES - Vrijdagavond om half twaalf heeft de Goese politie twee jonge inbrekers (16 en 13 jaar oud) op heterdaad betrapt bij een inbraak in het gebouw van de Zeeuwse Be- stuursacademie aan de Westsingel. De 16-jarige, die nog steeds is opgeslo ten in het politiebureau, heeft bekend zeventien inbraken te hebben ge pleegd in scholen, sportkantines en enkele bedrijven. De buit bedroeg in totaal 4000 gulden en de schade in en aan de gebouwen ongeveer 3000 gul den. De zeventien inbraken zijn in twee maanden tijd gepleegd, want de 16-jarige werd eind februari ook al aangehouden. Toen bekende hij vijf tien inbraken. Het onderzoek duurt voort. De Goese politie verwacht nog meer aanhoudingen te zullen doen. De 13-jarige jongen, die alleen bij de inbraak in de Bestuursacademie was betrokken, is zaterdag door zijn vader opgehaald. KOUDEKERKE - Het Strijkersen semble en het Kuipersportoorkest, beide van de Zeeuwse Muziekschool, geven zaterdag 10 mei een concert in 'De Couburg' te Koudekerke. Er wor den werken ten gehore gebracht van Haydn, Mozart, Vivaldi en Telemann. Het optreden begint om 20 uur. TERNEUZEN - De Terneuzense ge meentepolitie heeft vrijdagavond in het centrum van Terneuzen met be hulp van de diensthond Condor een tasjesdief aangehouden. De tasjes dief, L. P. M. van de V. uit Terneuzen, maakte omstreeks kwart voor tien vrijdagavond in de Noordstraat een vrouw haar schoudertas afhandig. De vrouw deed onmiddellijk aangifte. De dief werd door de politiehond vrij snel opgespoord en staande gehou den. Hij had de tas al weggegooid na er een geldbedrag te hebben uitge haald. Het geld is aan de eigenares teruggegeven. Ook de tas werd terug gevonden. Van de V. werd meegeno men naar het bureau voor verhoor en daarna op vrije voeten gesteld. Advertentie ADVISEUR EN INSTALLATEUR voor inbraak meldsystemen Organisatorische maatregelen Bouwkundige beveiliging Elektronische beveiliging 9 Luid-stil-technisch-alarm Alarmcentrale, meldkamerservice 9 Terreinbeveiliging 9 C.C.T.V.-systemen 9 Brandmeldsystemen 9 24-uurservice Erkend Uneto Beveiligings Installateur Installatiebedrijf Wisse B.V. Verrijn Stuartweg 3 - Postbus 305 4460 AS Goes - Tel. 01100-27072 Ofi iue<f Hulpcentre Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. HANSWEERT - De kringgroep Zuid- Beveland van de vereniging van fok kers en liefhebbers van Duitse her dershonden (VDH) heeft zaterdag het provinciaal africhtingskampioen- schap van Duitse herdershonden ge houden aan de Tramperweg in Hans- weert. De 24 deelnemers bestreden elkaar in drie onderdelen. Ongeveer 125 belangstellen, deelnemers inbe grepen, volgden de wedstrijd. In de beste klasse van verdedigings honden (VH-3) werd P. Veenstra uit Terneuzen met Cindy van Midden- Zeeland eerste (284 punten), gevolgd door G. Liplijn uit Terneuzen met Zacharias van de Schweriner Mitte op de tweede plaats (279 punten) en C. de Vries uit Absdale met Azuro van Deiningshauserpark op de derde plaats (276 punten). In de middenklas se VH-2 bleek mevrouw A. Hoogen- doorn-Davidse uit Oost-Souburg in Beer de Comarora (176 punten) een betere hond te bezitten dan A. Kaste- leijn uit Terneuzen, die met Andoi van de Tolposhoeve 168 punten ver gaarde. De eerste drie van de laagste klasse VH-1 waren: 1. D. Broekhuizen uit Kerkwerve met Ayko van Mo- ciaansland, 188 punten; 2. G. Titulaer uit Sas van Gent met Bixsie van Deininghauserpark, 176 punten en 3. A. de Feijter uit Terneuzen met Thar van de Molenakker, 159 punten. Voor ieder van de drie onderdelen kunnen de honden en hun begeleiders maximaal honderd punten behalen. Een perfecte hond zou dus driehon derd punten in de wacht kunnen slepen. Bij het eerste onderdeel moe ten de herders speuren. Een spoor dat iemand 45 minuten eerder uitgestapt heeft, moet de hond nalopen. Het tweede onderdeel bestaat uit een serie gehoorzaamheidsoefeningen, zoals het commando 'zit!' of 'af!' en een weggeworpen houten blok op bevel terugbrengen. Het laatste wedstrij donderdeel heet 'pakwerk'. Hierbij vallen de herders een man aan, die zich bij wedstrijden beschermt met een dikke mouw. Omstanders hielpen de brandweerkorpsen van Koudekerke en Biggekerke bij het bestrijden van de duinbrand, tussen Galgenweg en camping Dishoek in Koudekerke. KOUDEKERKE - Ongeveer 1000 vierkante meter natuurgebied is ver loren gegaan bij een duinbrand, zon dag aan het eind van de middag, bij Koudekerke. Het was de tweede duinbrand in die omgeving, de afge lopen week. Donderdag werd één hectare beplanting verwoest. Een bewoner van het Vebenabos meldde de brand even voor vijf uur 's middags. Het brandweerkorps van Koudekerke was binnen tien minuten ter plaatse en vroeg onmiddellijk as sistentie van het korps Biggekerke. De brand is bestreden door ongeveer 20 brandweermensen, terwijl ook ver schillende omstanders meehielpen. „Er is hard gewerkt, want we hebben een halve kilometer slang moeten uitgooien, de duinen in", aldus brand weercommandant P. Boogaard. Het vuur werd geblust met drie stralen lage druk, terwijl ook gebruik werd gemaakt van vuurzwepen en schop pen. Na een kwartier kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Het nablus sen nam nog ongeveer een half uur in beslag. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar moet vermoedelijk wor den gezocht in onvoorzichtigheid met vuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9