Omgeving Bonedijkestraat in Vlissingen gaat op de schop car la mes ARNEMUIDENHIELD PLECHTIGHEID ZATERDAG Veel belangstelling jubileumreünie scouting Middelburg Oemoemenoe verslaat Tovaal Havens gebaat bij goede overlegsfeer kwestie verdiepen van Westerschelde n Arne muiden BEWONERS TEVREDEN OVER INSPRAAK Positief Heden 5 mei GESLOTEN PZC/streek MIDDELBURG Vele hon derden mensen hebben zon dagavond de dodenherden king in Middelburg bijge woond. Op het Abdijplein werden de gevallenen uit de oorlogsjaren 1940-1945 her dacht in enkele declamaties door mevrouw A. A. Schel- tens-Koops. Zij las onder meer een gedeelte voor uit het Dagboek van Anne Frank: Het Achterhuis. DOMBURG Commissievergadering De MIDDELBURG Scholieren gaan tunnel schilderen Plattelandsvrouwen De af deling Middelburg en omstreken van de Nederlandse bond van Platte landsvrouwen houdt dinsdagavond een bijeenkomst in gebouw De Scha kel aan het Bachtensteene in Middel burg. De heer P. A. Wilderom houdt dan een lezing met dia's over 'het leven van de vrouw achter het ijzeren gordijn'. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. MELISKERKE OOST-SOUBURG Viering 5 mei in teken van vrede Huisvrouwen - De afdeling Oost en West-Souburg van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt dindag 6 mei een koffiemorgen (om tien uur) in het Rode Kruisgebouw. Mevrouw Van Eenennaam, voedings assistente in het Bethesda-ziekenhuis vertelt over haar werk. ZOUTELANDE Huisvrouwen bijeen - De afde ling Zoutelande van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen komt morgen, dinsdag, bijeen in 'De Weg wijzer' in Zoutelande. De goudsmid Kees Mulder uit Middelburg vertelt een en ander over Zeeuwse sieraden. De bijeenkomst begint om 13.15 uur. zijn kantoor en werkplaats N.V. WATERMAATSCHAPPIJ ZUID-WEST-NEDERLAND WMZ WAARSCHUWING! r ju u/zet umtun. wwed&c ftM frwte fuummj&t-w L MAANDAG 5 MEI 1986 Honderden belangstellenden bij dodenherdenkingen MP Vervolgens hield zij de tolrijke toehoorders voor de dodenherden king in ere te houden 'om te voorko men dat er weer zulke verschrikkelij ke dingen gebeuren als in de oorlogs jaren hebben plaatsgevonden'. De oorlog is niet 'al' veertig jaar afgelo pen, maar 'pas' veertig jaar afgelopen, zei mevrouw Scheltens. De brassband 'ONDA' Middelburg MIDDELBURG - De Middelburgse scoutinggroep Berdenis van Berle- kom begon zaterdagavond de viering van het 75-jarig bestaan met een reünie in het groepshuis aan de Zuid singel in Middelburg. Daar was te vens een fototentoonstelling inge richt met de geschiedenis van de groep. Groepsvoorzitter Joop Wiel aard kon een groot aantal oud-leden verwelkomen. De oudste reünist was de heer A. H. Verbeek (87), die zich als eerste op de reünie meldde. Hij kon zich het eerste kamp van de groep - in 1913 in Oranjezon - nog goed herinneren. De heer Veibeel is overigens maar enkele jaren lid geweest. De zeventigjarige A. Korstanje 'diende' meer dan vijftien jaar bij de Berdenis van Berlekom- groep. Hij begon in 1925 als welp, werd vervolgend verkenner en vanaf 1933 was hij voorstrekker ('tegenwoordig heet dat rowan'). „Tot 1941. Toen mochten we van de bezetters niet meer in uniform lopen en werd de groep voorlopig ontbonden", vertelt de oud-padvinder. In de loop van de avond werden veel oude herinneringen opgehaald. Daar aan droegen ook de fototentoonstel ling, een dia-serie en een filmverto ning bij. De foto-expositie is ook deze week nog open tot en met 9 mei, 's middags van half vier tot half zes en 's avonds van half zeven tot half negen. KOUDEKERKE Oemoemenoe en de Goese rugbyclub Tovaal hebben tijdens een demonstratiewedstrijd in Koudekerke een boeiende partij rug by op de mat gelegd. Tovaal, aange vuld met enkele Oemoemenoe'ers, bleek duidelijk de mindere van Oe moemenoe. In de beginfase drong Tovaal Oemoe menoe ver terug in de verdediging maar na vijf minuten wist Bob Puchs Oemoemenoe na een snelle driekwart- aanval op een 4-0 voorsprong te zet ten. Fuchs benutte zelf de conversion: 6-0. Tovaal antwoordde direct via een try van gastspeler Peter Kruyk en Jaap Nieuwenhuijze bracht zijn ploeg met een welgemikte conversion naast Oemoemenoe: 6-6. Voor het rustsig- naal van scheidsrechter Huib Corne- iisse brachten Rudi van Strien en Harry van Helsland op een 14-6 voor sprong. Halverwege de tweede helft verklein de Jaap Nieuwenhuijze de achter stand middels een penalty-kick tot 14-9. Via Sven Heydens liep Oemoe menoe uit naar 18-9. Oemoemenoe kreeg nog enkele uitstekende kansen, maar moest toezien, dat Tovaal de stand in de slotfase terugbracht tot 18-3. Jaap Nieuwenhuijze wist goed voorbereidend werk van Piet de Looff handig af te ronden. VLISSINGEN - De discussies en per- spublikaties van de afgelopen tijd over de door België gewenste verdie ping van de Westerschelde, met als doel de toegankelijkheid van de Ant werpse haven te verbeteren, doen de onderlinge betrekkingen tussen de havens Rotterdam en Antwerpen geen goed. Dat constateert de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas. De Kamer vraagt de bij de Belgisch-Nederlandse onderhandelingen betrokken autori teiten dan ook 'de problematiek rond de Schelde- en Maasvraagstukken in de sfeer van goed overleg en passend nabuurschap te bespreken, om aldus tot voor alle partijen acceptabele op lossingen te komen die recht doen aan de in het geding zijnde belangen'. „De goede verstandhouding", aldus de Kamer in een persbericht, „laat het feit onverlet, dat tussen beide havens een concurrentieverhouding bestaat. De Kamer is van mening dat vanuit beide havens een positieve, construc tieve bijdrage kan worden verlangd om in goed overleg te komen tot gezonde concurrentieverhoudingen, die aan het bedrijfsleven in beide havens de mogelijkheid bieden op een bedrijfseconomisch verantwoorde, rendabele basis transport- en haven diensten aan te bieden". speelde een koraal en begeleidde ver volgens de samenzang. Vervolgens ging het gezelschap achter het mu ziekkorps onder tromgeroffel naar het monument op de Groenmarkt. Na enige ogenblikken stilte speelde het muziekgezelschap de Last Post waar na de kranslegging volgde. Namens het provinciaal bestuur legde de com missaris van de koningin, dr C. Boer- tien een krans; burgemeester mr. C. Rutten deed dat namens het Middel burgse gemeentebestuur en ook het militair commando, de Vereniging 'Uit het Volk voor het Volk en Scouting Middelburg legden bloemen bij het oorlogsmonument. Ook een aantal belangstellenden brachten een bloemengroet. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het zesde couplet van het Wilhel mus. Ondertussen hesen scoutingle- den de Nederlandse drieklaar weer in de top. Op de Noorderbegraafplaats aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen woonden ruim 300 mensen de doden herdenking bij. Burgemeester J.C.Th, van der Doef en wethouder D.J.P. Bruinooge legden namens de gemeen te Vlissingen kransen bij het monu ment voor de gevallen Vlissingers en het oorlogsmonument. Verder werden er kransen gelegd door onder andere de Koninklijke Marine, de Consulaire Vertegenwoordigers in Vlissingen, Poolse oud-strijders, het COC-Walcheren en het Loge l'Astre de l'Orient. Op de begraafplaats leg den burgemeester en wethouders en andere aanwezigen nog bloemen bij graven van mensen die in de laatste wereldoorlog zijn vermoord. De muziekvereniging 'Caecilia' speel de enkele toepasselijke werken en na de twee minuten stilte twee couplet- Veel burgers legden bloemen bij het oorlogsmonument op de Groenmarkt in Middelburg. ten van het Wilhelmus. Tijdens het spelen van het nationale volkslied werd de Nederlandse vlag gehesen. Een delegatie van de gemeenteraad van Veere bezocht zondag tijdens de dodenherdenking de begraafplaatsen van Veere, Gapinge, Vrouwenpolder en Serooskerke. Burgemeester me vrouw G. W. van Montfrans-Hartman legde namens de gemeente Veere bloemen bij de gedenkstenen van de oorlogsslachtoffers. Ook legde zij namens de '48 Royal Mariners Commando Assocation' bloemen bij het oorlogsmonument bij de hervormde kerk in Serooskerke. Er waren een honderdtal mensen aanwe zig op de begraafplaats van Seroos kerke, waar om 20.00 uur twee minu ten stilte in acht werd genomen. Het gemeentebestuur van Arnemui- den had in verband met de zondags rust de herdenking al op zaterdag laten plaatsvinden. Een verzoek van gemeentezijde om vanaf 18.00 uur de vlaggen halfstok te hangen als eerbe toon aan de gevallenen vond bij de inwoners van Arnemuiden weinig gehoor: bij slechts een beperkt aantal woningen hing de vlag halfstok. Ongeveer honderd belangstellenden maakten zaterdag rond acht uur de stille tocht van de Markt in Arnemui den naar het monument voor de ge vallenen op de algemene begraaf plaats. Bij het monument speelde Ame's Genoegen koraalmuziek en legden gemeentebestuur en anderen kransen. Na het inachtnemen van de twee minuten stilte, het spelen van de 'Last Post' en twee coupletten van het Wilhelmus vertrok de stoet weer naar de Markt, waar zij werd ontbonden. Voorafgaand aan de plechtigheid op de begraafplaats had het gemeentebe stuur een krans gelegd bij de monu menten op de Sloedam. Grote belangstelling tijdens de kransleggingen op de Noorderbegraafplaats aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen. commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken van de gemeente Domburg houdt op 6 mei een vergadering in het gemeentehuis. De vergadering begint om half acht. Aan de orde komt onder andere de aanschaf van negen ther mostaatkranen voor de reformatori sche basisschool. Daarmee is een be drag van ruim 1500 gulden gemoeid. MIDDELBURG - Het beschilderen van de tunnel onder de President Rooseveltlaan in Middelburg is de afsluiting van het examenonderdeel tekenen van de opleiding kinderver- zorgingjeugdverzorging van de Waayenburg. Naar aanleiding van les stof over graffiti en stadsschilderin- gen maakte iedere kandidaat een ont werp voor de beschildering van een complete tunnel. Details uit deze ont werpen werden bijeengevoegd in het uiteindelijke eindontwerp. Dinsdag 6 en woensdag 7 mei wordt de tunnel onder handen genomen. Een week later dinsdag 13 mei maken de Middelburgse plattelands vrouwen het jaarlijkse uitstapje. De reis gaat onder meer naar het Zilver- huys in Schoonhoven en in Alphen aan de Rijn wordt een koffietafel gebruikt. Op de terugreis volgt een diner in Woudrichem. Het uitstapje begint 's morgens al om half zeven vanaf het Hof van Tange. Omstreeks half tien 's avonds keert het gezel schap weer in Middelburg terug. MELISKERKE In Meliskerke wordt vandaag bevrijdingsdag ge- VLISSINGEN vierd met een vlaggenoptocht. De stoet vertrekt om zeven uur vanaf Ons Wijkcomité - Het wijkcomte Bin- Huis. Voor de leukste vlag is er een prijs. Daarna, om acht uur, geeft 'Luctor et Emergo' uit Zoutelande een concert in 'Osn Huis'. OOST-SOUBURG - De 5 mei-viering vandaag in en rond de Schuur aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg, staat dit jaar in het teken van de vrede. Er zijn twee tentoonstellin gen. Eén is te zien in de Schuur en gaat over de tweede wereldoorlog met onder meer een film over Hiros hima en Nagasaki (de twee Japanse steden waarop in WO-II de eerste atoombommen zijn gegooid). De tweede tentoonstelling is in de Soos (naast de Schuur) ingericht door de oud-verzetsstrijders M. Sanders en L. Sanders en L. Muller. Zij vertonen een oude Noorse film over de bevrij ding van Walcheren. De dag, georganiseerd door het 5 mei-comité en de stichting Surant, heeft verder op het programma staan: een optreden van Nico Haak, verschil lende modeshows van Antilliaanse en Hindoestaanse mode en optredens van popgroepen, waaronder Carbasol en Conjunta Yaravi uit Leiden. Ook zijn er kramen waar men de innerlijke mens kan versterken met dranken en hapjes uit de Turkse, Molukse, Suri naamse en Nederlandse keuken. Daarnaast is er de presentatie van Naai-atelier van Duijvenvoorde dat gestart is als werkproject en kleding herstelt en ook nieuwe kleding maakt. Het is de bedoeling dat dit bedrijf binnen twee jaar zelfstandig kan draaien. De 5 mei-viering, voor vrede en tegen racisme en fascisme, begint om 10.00 's ochtends en duurt tot 22.00 's avonds. siv va de an gr ke va vc ve bt as se g( VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen hoopt nog deze maand een aanne mer te vinden die de straten rond de Bonedijkestraat zal gaan opknappen. De straten die heringericht zullen worden zijn: de Nijverheidstraat, Ee destraat, Steenhuisstraat, Duijven- drechtstraat, Sottegemstraat en een deel van de Bonedijkestraat en Schuitvaartstraat. De laatste drie straten zullen alleen opnieuw be straat worden terwijl de anderen een nieuwe inrichting krijgen. Eind van dit jaar hoopt de gemeente de straten klaar te hebben. De gemeente nodigde in eerste instan tie bewoners van de Nijverheiden Ee destraat uit, nu ongeveer een jaar geleden. „Het kwam er op neer dat vooral de 'eigen huis'-bewoners van de Eedestraat reageerden op de uitno diging en dat de huurders van de woningbouwvereniging Basco erg weinig belangstelling toonden", aldus mevrouw A. J. Vrijenhoek, woonachtig in de Eedestaat. De gemeente heeft toen een straatwerkgroep ingesteld die de belangen van de bewoners heeft behartigd. Vrijwel meteen is er nog een straatwerkqroep gekomen van bewoners van de Steenhuis- en Duijverdrechtstraat omdat deze stra ten in een latere fase ook heringericht zouden worden. „De straatwerkgroepen zijn door de gemeente uitgenodigd om op een voorlichtingsavond te komen waar dia's werden vertoond van straten die een andere inrichtinq hebben gekre gen in Vlissingen maar ook van ande re steden in het land. De gemeente vertelde ons toen ook dat er geen woonerf kon komen omdat dat te duur zou worden. Wij zijn goed inge licht en wij konden zelf ook ideeën naar voren brengen", zegt Vrijenhoek. Enkele van die suggesties van de bewoners waren: bomen in de straat, een fietsenrek voor de huurhuizen van Basco en een speelplaats voor kinde ren. Bewoners van de Steenhuis- en Duij- vendrechtstraat zijn bij het bekend worden van de plannen tot herinrich ting van de Nijverheid- en Eedestraat ook naar de gemeente geoaan. De eerste twee straten zouden namelijk pas over twee jaar opgeknapt worden. „Wij wilden dat onze straten ook meteen aangepakt zouden worden omdat er misschien auto's uit de andere straten te hard door zouden rijden. Voor onze kinderen is dat niet zo'n veilig idee", volgens mevrouw A. Wouters, bewoonster van de Steen huisstraat. Een veilige straat en wat meer kleur -bomen en struiken- ttaat voor alle bewoners voorop bij het herinrichten van de straten. Volgens H. Assink, van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu, is het overleg met de buurtbewoners erg goed geweest. „De bewoners stonden positief tegt over de plannen op de inspra, avonden",vertelt Assink. De bovt genoemde straten krijgen een zo; naamde '30 kilometer zone' met i zondering van de Bonedijkestra: De straten worden aan het begini g eind versmald en krijgen in het mt j den een 'kussen'. Dat is een vergrj verkeersdrempel die hoger en lan;i is. Ook komen er parkeeraanduidi gen en blijft het één- en tweerichtii verkeer gehandhaafd. Het parken zoals dat voor de straten nu is, blij hetzelfde. Na het uitvoeren van de bestrad; zullen er bomen geplant worden. V( de bewoners is er verder nog de kei om wel of niet een 'geveltuintje nemen. Een geveltuintje is een sma; strook grond ter breedte van n sta e tegel tegen de woningen. De bewot is dan vrij om zelf de 'tuin' in richten. nenstad te Vlissingen vergadert dins dag 6 mei in het Vestzaktheater. Op de agenda van die bijeenkomst staat onder meer de voortgang van de ont wikkelingen rond de bouw van een KMS-loods. Verder wordt informatie gegeven over het woningwaarderings- stelsel. Ook komt het functioneren van de projectgroep Binnenstad aan de orde. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. WONINGBOUWVERENIGING „MIDDELBURG" DAM 2 4331 GJ MIDDELBURG TEL. 16251 Anth. Fokkerstraat 8, 4462 ET Goes Aan de bewoners van Vlissingen ten zuiden van het Betje Wolffplein, exclusief Boulevard de Ruyter. De druk op de waterleiding zal in bovenom schreven deel van Vlissingen op 13 mei aanstaande worden verhoogd. Het ligt in de bedoeling de druk dan ruim te verdubbelen. Uiteraard zal deze druk de voor leidingen en toestellen toelaatbare druk niet overschrijden. Niettemin kunnen door deze drukverhoging lekken ontstaan, stortbakken van toiletten overlopen en ontlastkleppen van warmwater- apparatuur doorlaten. Bovendien kan als gevolg van een gewijzigd stromingsbeeld in het leidingnet bruin ge kleurd water uit de kranen komen, dat vlekken op wasgoed kan achterlaten. Wij raden de bewoners van Vlissingen ten zuiden van het Betje Wolffplein verder aan attent te zijn op onverklaarbare ruisgeluiden en te controleren of de watermeter niet draait wanneer er in huis geen verbruik is. De wijken waar de druk verhoogd wordt krijgen door middel van een huis-aan-huis brief hiervan mededeling. Voor eventuele inlichtingen kan men zich wenden tot het districtskantoor van WMZ te Vlissingen, tel. 01184-13956. N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) ir. P. Stoter, directeur. damplein 9 middelburg 1 LANGE [ELFT. MIDDELBURG.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 8