atuurmonumenten: ontwerp treekplan onevenwichtig Korps en c ommat, xdant Bruinisse winnen wei Istrijde n Rode Kruis Erf stad Veere eert de W alcherse kunstenaars Overbelasting van wegen Tholen dreigt Dethon verwacht problemen met aantrekken geschoold personeel □hronü PZC/ provincie ORG VOOR BELANGEN NATUUR EN LANDSCHAP Bestrijding tb en g slachtsziekten voortaan bij DGD Veehandelaren in vVlissingen bijeen 'hema-avonden FNV ïongerenbeweging Auto gestolen uit garage Terneuzen Middelburgs korps behaalt achtste plaats Leeuwarden Auto's vernield bij aanrijding in Terneuzen goes - De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland vindt het voorontwerp streekplan Zeeland onevenwichtig. Door het flexibele en globale karakter van het plan geeft het te weinig richting. De vereniging maakt zich erover bezorgd dat de belangen van natuur en landschap in het gedrang komen. Dat staat in een reactie op het voortontwerp streekplan. Onderzoek naar lokale radio in Vlissingen BOEKEN J. C. VAN SCHAGEN EN SARI GOTH AANGEBODEN Bibliotheek VER VOERSORGANISA TIES: Als u toch op weg bent naar de 2e ZEELANDBEURS loop dan ook even bij Ahrend langs. Ahrend Super PC 1f; MAANDAG 5 MEI 1986 lang bezien wellicht positief te beoor delen valt, omdat alle ruimte voor uitbreiding of nieuwe ontwikkelingen wordt gelaten. Hij toont zich er even- Me' haar opmerkingen schaart de Veleniging tot Behoud van Natuur- numenten zich in het koor van instanties die inmiddels al hebben laten blijken niet onverdeeld tevreden te rijn over het voorontwerp voor het ekplan. Door de opzet van het plan wordt ruimte gelaten voor nade re ifwegingen op latere tijdstippen, wa: 'bij rekening kan worden gehou den met bepaalde situaties en dan heersende omstandigheden. Het plan Wiogt in de eerste plaats stimulerend en [voorwaarden scheppend te zijn en ^fcits regelgevend voor zover dat op an^Bnd van bovengemeentelijk ruimte- itta lijke belangen noodzakelijk wordt geacht. is® Re donaal inspecteur ir J. W. A. van laó JEn van Alkemade van de Vereniging Behoud van Natuurmonumenten .méent dat deze planopzet vanuit re- !Batief, economisch en agrarisch be- iv: jpDES - De districtsgezondheids dienst Zeeland (afgekort DGD) neemt Akele taken van het Zeeuwse Kruis over. Per 1 mei is de geslachtsziek- tenbestrijding in handen gekomen van de DGD en per 1 juni komt ook de verantwoordelijkheid voor de tuber culosebestrijding bij deze dienst te leggen. Een en ander gebeurt in het kader van het rijksbeleid om voorzie ningen voor de bestrijding van infec tieziekten onder te brengen bij ge meentelijke of districtsgezondheids diensten. De activiteiten van de dienst ge- sjachtsziektenbestrijding zullen wor den georganiseerd vanuit het DGD- kantoor aan de Dam in Middelburg. Voor de dienst tuberculosebestrijding heeft de overname door de DGD geen grote gevolgen voor de werkzaamhe den van alle dag. De consultatiebu reaus in Terneuzen en Vlissingen blij ven bestaan en de mobiele röntgen- bus voor Zeeland komt net als voor heen op de gebruikelijke plaatsen en tijden. ISSINGEN De Nederlandse nd van Handelaren in Vee houdt ijdag 30 mei zijn congres in hotel itannia in Vlissingen. iondsvoorzitter J. W. Diepeveen Spreekt een openingsrede uit. Daarna houdt de heer R. Bennink, hoofd van di afdeling rund- en schapevlees van hi t directoraat marktordening voor Sierlijke produkten van de EG-com- Jtissie, een inleiding. Voorzitter J. de ffleer van de Stichting Gezondheids- dprg Dieren houdt eveneens een inlei- ■ing, waarna het congres wordt beslo- jpn met een discussie. De vergadering "egint om 13.00 uur en duurt tot streeks vijf uur. IDDELBURG - Het district Mid- en- en Noord-Zeeland van de Jonge nbeweging verbonden met de FNV, oudt de woensdagen 7 en 14 mei ema-avonden over jongeren en poli- ek. De partij-politieke programma's lullen worden vergeleken en het spel leur bekennen' wordt gespeeld. Bei- e bijeenkomsten beginnen om half cht en worden gehouden in het pand an de Jongerenbeweging, Dam 12-14 Middelburg. TERNEUZEN - In de nacht van zater dag op zondag is uit het autobedrijf Renoca aan de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen een Renault 30 TX gestolen. De dieven verschaften zich toegang tot het bedrijf door het forceren van de toegangsdeur van de showroom. In eerste instantie wilden ze er met een andere auto vandoor gaan, maar die viel vrijwel onmiddellijk stil. Daarop reden de dieven weg met de wagen van A.l. van de P. uit Terneuzen, die voor reparatie in de garage stond. Het kenteken van de auto luidt: JK-77- GF. Van de daders ontbreekt elk spoor. MIDDELBURG - Het drum- en bugle- korps 'Blue Spirit' uit Middelburg heeft zaterdag tijdens het eerste con test in Leeuwarden de achtste plaats behaald. Door dit succes konden de Middel burgse muzikanten deelnemen aan de finale. Ook daarin boekte 'Blue Spirit' een goed resultaat. Zij schoven zelfs op naar de zevende plaats. Het resul taat van de Zeeuwse korpsen die aan de Prelims deelnamen is: 'Juliana' Middelburg 24,75 punten, 'Excelsior' Goes 25,45 punten en 'Blue Spirit' Middelburg 25,75 punten. 'Blue Spirit' dat als enig Zeeuws korps in de finale uitkwam, behaalde een totaal van 33,75 punten. VLISSINGEN - Er komt in Vlissin gen zo snel mogelijk een onderzoek naar naar de mogelijkheid van lokale etherradio, kabelradio of beide. Dit staat in de beleidsnota van het nieu we college van burgemeester en wet houders. De Culturele Raad Vlissingen heeft al een notitie over dit onderwerp het licht doen zien, maar deze was van wat algemenere aard - weliswaar met Vlissingen in het achterhoofd - dan het komende onderzoek. Wethouder D. J. P. Bruinooge van onder meer welzijn lichtte toe dat, nu bekend is dat er kabel komt, het onderzoek gerichter kan worden uitgevoerd. Be keken zal worden wat een en ander moet kosten, wat de voor- en nadelen zijn van ether en kabel en of Vlissin gen lokale omroep alleen moet aan pakken of in een groter (Walchers) verband. De werkgroep, die zal be staan uit een lid van het college van b en w, een ambtenaar en leden van de Culturele Raad, wil uiterlijk na de zomer klaar zijn met het onderzoek. wel voor bevreesd dat het plan tot een ad-hoc beleid en wildgroei in deze drie sectoren kan leiden. „De belangen van natuur en landschap worden bij deze planopzet verder in een defensie ve rol gedrukt", stelt de inspecteur in zijn reactie aan gedeputeerde staten. Dit klemt volgens hem temeer omdat deze belangen naar zijn oordeel in onvoldoende mate worden onderkend of op hun waarde geschat. De conclu sie van de natuurbeschermingsorga nisatie is dat het voorontwerp streek plan niet kan fungeren als een doel matig toetsingskader voor wat betreft de afweging van de belangen van natuur en landschap tegenover ande re belangen. TERNEUZEN - Twee personenauto's zijn zaterdagnacht om half drie ver nield bij een botsing op de kruising Peter van Anrooylaan/Brahmslaan in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde doordat auto mobilist A. Z. uit Westdorpe, die van uit de Brahmslaan kwam, J. M. K. uit Terneuzen niet opmerkte. Die reed over de Peter van Anrooylaan. Een botsing was onvermijdelijk. De be stuurders liepen geen verwondingen op. Het plan wekt - dat is de opvatting van de vereniging - sterk de indruk dat het provinciale beleidsplan re creatie en toerisme er vrijwel geheel in is ingepast. Nagenoeg alle ontwik kelingen die uit recreatief-toeristisch oogpunt gewenst worden, zijn in be ginsel mogelijk. 'Helemaal fraai' wordt het volgens Van Rijn van Alkemade bij de bespreking van de zonering bij de watersport. In het voorontwerp streekplan staat dat in gebieden met de aanduiding water sport slechts in beperkte mate ruim te is voor verstoringsgevoelige na tuurfuncties. „De natuurfunctie wordt hier in feite gewoon terzijde geschoven", aldus de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. „Dat gaat geheel voorbij aan de grote ecologische betekenis van het Veerse Meer, de Oosterschelde en het Greve- lingenmeer". Bezwaar wordt gemaakt tegen de reservering van een gebied ten noor den van Wolphaartsdijk (met onder meer orchideeënrijke oeverlanden) als concentratiepunt voor recreatie en het geplande plankzeilcentrum aan de Paardekreek bij Kortgene. Zo'n centrum kan een bovenregionale op- vangfunctie krijgen. Het aantrekken van surfers van buitenaf betekent volgens de vereniging een verdere verhoging van de recreatiedruk op het natuurgebied Middelplaten. De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten meent dat gezien de dichtheid van het binnendijken- net in Zuid-Beveland een heroverwe ging van de waterstaatkundige func tie hiervan op zijn plaats is. Er wordt dan ook voor gepleit een groot aantal dijken van hun waterstaatkundige functie te ontheffen. Een van de ploegen in actie tijdens de provinciale wedstrijden Rode Kruis Korps in het Scheldekwartier in Vlissingen. VLISSINGEN Een ontploffing bij De Schelde, iemand met een gebroken bekken, een ander met een beenbreuk en iemand met een shock. Dit waren zaterdag in het Scheldekwartier in Vlissingen de ingrediënten voor de provinciale wedstrijden van de kring Zeeland van het Rode Kruis Korps. De verschillende ploegen hadden de opdracht de gewonden in zo kort mogelijke tijd maximaal 20 minuten eerste hulp te bieden en de slachtoffers gereed te maken voor vervoer. De ploegen bestoden uit vier man. Elke ploeg er waren er 19 die deelnamen aan deze wedstrijd werd op de vingers gekeken door een jury bestaande uit twee man en één arts. De slachtoffers werden gespeeld door leden van de LOTUS, Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers. Deze leden krijgen een opleiding van ongeveer twee jaar waarin zij leren acteren, grimeren en het ontwerpen en ensceneren van ongelukken. Voorts gaf de jeugd EHBO nog een demonstratie die werd verzorgd door de afdeling Vlissingen van het Jeugd Rode Kruis. De twee groepen, die hieraan deelnamen demonstreerden hun kunnen in drie situa ties: een ongeluk met een fietser, een ongeval met een auto en iemand die in een mensenmenigte onwel. Het was voor het eerst dit jaar dat de demonstratie ook vor publiek werd gegeven. Op deze manier wil het Rode Kruis meer bekendheid geven aan zijn werk. De belangstelling voor de demonstatie was groot. Winnaar werd de ploeg uit Bruinisse. Tijdens de wedstrijden werden de commandanten ook beoordeeld op inzicht en leiding geven. De beste commandant was die van de ploeg Bruinisse. Hij kreeg een beker uit handen van mevrouw Th. Balkenende-Sandee namens het Kring- bestuur. Mevrouw Sarika Góth met de monografi over haar leven en werken. VEERE - 'De rijke omvang van ons culturele erfgoed stelt bijzondere eisen dat Walchers geheel. Hij zei van grote voor deze tijd. Wij hebben de plicht een zo voornaam bezit ook op voorname betekenis te vinden dat 'de culturele wijze open te stellen voor de groeiende schare belangstellenden'. Burgemees- huizen jrn hun verantwoordelijken' ter G. W. van Montfrans-Hartman van Veere sloot zaterdagmiddag in het rijksmuseum 'De Schotse Huizen' aan de Veerse Kade de drukbezochte bijeenkomst af waarin - naar de woorden van de burgemeester - vele interessante lijnen uit de jongste (kunst-)geschiedenis van Walcheren samen kwamen. In het museum werd die middag een kleine tentoonstelling van grafisch werk uit de nalatenschap van J. C. van Schagen geopend en voorts was er de presentatie van twee nieuwe boeken: deel II van het Archief Van Schagen én een monografie over leven en werken van de schilderes Sarika Góth. Na het welkomstwoord van mr. J. Visser, voorzitter van de stichting De Schotse Huizen, opende drs. Klaas Laapsma namens het Comité Van Schagen de tentoontelling. Laansma onderstreepte het belang van de sa menhang waarin dat gebeurde. De Schotse Huizen herbergen momenteel tevens grote delen uit de nagelaten collectie van de schilder-graficus Jan Heyse met wie Van Schagen onder meer in de 'Zeeuwsche Reflexen' tot een evenwichtige samenwerking kwam. Laansma schetste ook de on derlinge bindingen van Van Schagen en Sari Góth. 'Nergens is het Zeeland van Van Schagen zo nabij, zo navoel baar, als hier in Veere en in dit prozadeel, de mooie fotobiografie en het teruggaan naar de eigen Zeeuwse achtergrond. 'Klaas Laansma ging uitvoerig in op het dubbeltalent Van Schagen: de schrijver en de schilder die nergens een schrijvende schilder of een schil derende schrijver is, maar die de twee muzen ieder ten volle dient. Om die reden toonde de secretaris van het Comité Van Schagen zich verheugd dat het nieuwe boekdeel zoveel raakvlakken met de beeldende kunst toont. Hij achtte de gelijktijdi ge opening van de tentoonstelling en de aanbieding van het boek een lo gisch gevolg. De heer Verburg memoreerde kort het overlijden van Chris van Schagen en - korte tijd nadien - de eerste comité voorzitter Gommert de Kok. Hij over handigde aan de voorzitter van De Schotse Huizen een blad grafiek van Van Schagen, dankte uitgever Wim Hazeu (De Prom) en redacteur Berend Wineke voor hun inzet en kondigde steeds meer blijk geven van het besef dat 'aan namen inhoud gegeven moet worden'. 'We moeten terug, niet om heden een begin van geschiedenis te herschrijven maar vanuit de wil om te weten. Wie waren we, wie zjn we geworden? 'André Oosthoek achtte initiatieven op dit terrein als die van De Schotse Huizen, de Zeeuwse bi bliotheek het Zeeuws Museum en de Middelburgse Vleeshal waardevolle ontwikkelingen. Hij overhandigde het eerste exem plaar van het door Laansma samenge stelde boek 'Sarika Góth' aan de aan dat een actie om het derde deel in draagster van die naam. Het tweede kleur te laten verschijnen zeer gunsti ge resultaten heeft gehad: van de 16 benodigde adopties waren zaterdag al 14 vervuld. André Oosthoek, chefredacteur van de PZC, schetste in zij toespraak bij de aanbieding van het boek over de 36-jarige Veerse schilderes Sarika Góth het eiland Walcheren van voor de oorlog, „de verloren pracht van het isola bella waarop kunstenaars, in en buiten het verband van de groep, konden werken". Hij ging in op de plaats van vader Maurice en dochter Sari Góth binnen bood hij de burgemeester aan. Deze dankte tot slot voor de warme belangstelling van velen, voor de inzet van de medewerkers en voor het feit dat Veere de kans was gebo den zich op een zo waardige wijze als cultuurstad te presenteren. Zij zei dat in haar stad de opdracht van een oudere generatie voor nü doorklikt en onderlijnde dat met een fragment uit de 'Zeeuwsche Reflexen'. De tentoonstelling, loopt gelijktijdig met die van Jan Heyse in de Schotse Huizen, tot 17 mei (niet op zondag en maandag). Drs. Marien Verburg - voorzitter van het Comité - overhandigde vervol gens het eerste exemplaar van Ar- chief-II 'Ik doe niet meer mee' aan de weduwe, mevrouw Jo van Schagen - Weezenaar. Het tweede exemplaar was voor drs. Albert de Visser, direc teur van de Zeeuwse bibliotheek die zijn persoonlijke betrokkenheid met het werk van Van Schagen kort van verwoordde. Volgend jaar zal, bij gelegenheid van het derde en laatste deel van het Archief, in de Zeeuwse Bibliotheek ('de mooiste van Nederland') een gro te tentoonstelling worden gehouden die nu door het Comité Van Schagen wordt voorbereid in nauwe samenwer king met de Zeeuwse Bibliotheek, het Letterkundig Museum en het Zeeuws Museum. In het Domburgse Badpaviljoen zal bovendien op zaterdag 2 mei 1987 een Van Schagen-symposium worden ge houden. THOLEN - Als de nieuwe verbin dingsweg op Tholen niet gelijktij dig gereed komt met de weg over de Oesterdam, zullen de wegen op Tholen te zwaar worden belast. Dat schrijven de drie Zeeuwse goederenvervoersorganisaties EVO, NOB Wegtransport en PCB Wegvervoer aan gedeputeerde sta ten. De organisaties wijzen er in hun brief op dat Tholen voor een be langrijk deel bestaat uit B-wegen, waardoor er beperkingen bestaan voor het soort voertuigen dat van die wegen gebruik kan maken. Het niet gelijktijdig gereed komen van de verbindingsweg zou betekenen, dat een bepaalde categorie verkeer niets heeft aan de weg over de Oesterdam, zo blijkt uit het schrij ven. Ook uit oogpunt van de verkeers veiligheid achten de organisaties het minder verantwoord, dat het huidige wegennet op Tholen met het vele landbouwverkeer wordt belast met de opvang van zo'n grote verkeerstoename, als nu wordt verwacht. In het belang van het bedrijfsleven. zo laten de goederenvervoersorga nisaties weten aan gs, mag de aan leg van de gehele verbinding tussen Zuid-Beveland en Tholen niet lan ger worden uitgesteld. De EVO, NOB Wegtransport en PCB Wegvervoer hebben tevens een reactie ingediend op het voor ontwerp streekplan Zeeland. De organisaties vinden dat bij de plaatsbepaling van het tracé van de vaste oeververbinding ook reke ning moet worden gehouden met het alternatieve tracé ter hoogte van Terneuzen. Verder vinden de organisaties dat de Zeelandbrug - volgens afspraak - tolvrij moet worden en onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen op korte termijn een tunnel moet worden aangelegd om de huidige brug te vervangen. Een tunnel ge niet eveneens de voorkeur voor de kanaalkruising ten noorden van Middelburg. Mocht dit niet haal baar zijn, dan willen de goederen vervoersorganisaties een beweeg bare brug, maar zeker geen vaste verbinding, zoals de minister van verkeer en waterstaat in gedachten heeft. (Advertentie) TERNEUZEN - Het wordt voor men sen met vakkennis en een arbeidsver leden financieel steeds minder aan trekkelijk om in de Sociale Werk voorziening te werken. En dat terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen in deze sec tor de behoefte aan medewerkers die vaktechnisch en organisatorisch meer verantwoordelijkheid kunnen dragen, sterk groeiende is. Zowel het aanbod als de kwaliteit van de werk nemers zal in de komende jaren pro blemen gaan opleveren. Tot die conclusie komt algemeen di recteur G.M. Braam van het Sociaal Werkvoorzieningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen (Dethon) in het jaarver slag over 1985. De belangrijkste oor zaak voor het feit dat het financieel oninteressant is om in de Sociale Werkvoorziening te werken is volgens het jaarverslag het arbeidsvoorwaar denbeleid van de overheid. De grotere behoefte van Dethon aan vaktechnisch beter geschoolde werk nemers is een rechtreeks gevolg van de uitbreiding en verbetering van de orderportefeuille vorig jaar. Volgens Braam is er een sterke toename van het werkaanbod in de electro-monta ge, stijgt de afname van huishoudelij ke artikelen en 'doe-het-zelfproduk- ten' en verricht Dethon steeds meer werkzaamheden voor rijkswaterstaat. „Deze werkzaamheden hebben onin teressante orders verdreven en zorgen voor een beter gemotiveerde organi satie", aldus Braam in het jaarver slag. Met name door de groei van de eigen produkten steeg de totaalomzet van Dethon in 1985 met 1,1 miljoen gulden. Investeringen en resultaat bleven. ten opzichte van 1984 gelijk. Het nadelig saldo over 1985 bedraagt ruim 2,5 miljoen gulden, dat is ongeveer evenveel als in 1984. maar wel zo'n half miljoen minder dan begroot. Om de verbeterde en grotere order portefeuille te kunnen verwerken volgden verschillende leidinggevende functionarissen en medewerkers van Dethon aanvullende opleidingen. Het resultaat daarvan was onder meer de installatie van twinting meewerkende voorlieden. Het aanbod en het plaatsen van per soneel was bij Dethon in 1985 in evenwicht. Wel daalde het aantal plaatsingsverzoeken. Het aantal werkenemers is in 1985 van 564 naar 548 teruggelopen. En dat komt vol gens het jaarverslag door 'de volum- beperking voor de WSW' en een toege nomen natuurlijk verloop. Het ziekteverzuim bij Dethon liep in 1985 terug van 13,5 naar 12,4 procent, maar wel was er een toename van het aantal verzuimdagen als gevolg van bedrijfsongevallen. In 1985 waren dat er 445, ruim 140 meer dan in 1984. Het jaarverslag van het sociaal werk voorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaan deren komt maandag 12 mei aan de orde tijdens een vergadering van het algemeen bestuur. De vergadering wordt gehouden in de kantine van de Dethonwerkplaats in Terneuzen en begin om 15.30 uur. Na de vergade ring is er een koud buffet ter afslui ting van de zittingperiode 1982/1986. Systeemeenheid 256 Kb. uitbreidbaar tot 640 Kb Dubb.diskdrive 2x360 Kb 16-bits, Intel 8088 IBM compatible MS-Dos 2.11 Ook in 20 Mb hard-disk uitvoering Landelijk servicenet en Ned. handleiding Geschikt voor netwerk en multi-user systemen "Genoemde prijzen zijn excl BTW Aanbod geldig tot 30 mei 1986 Vlissingen. Pres, Rooseveltlaan 737,01184-17540.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 7