Plaats uw familieberichten in de PZC Begroting Culturele Raad Vlissingen 68 mille hoger Zilver voor jubilaris bij mandoline-orkest Vlissingen Opmerkelijke Messiah door Vlissings koor f BESTUUR WIL SUBSIDIE MIDDELBURG Ex-Q's winnen voorronde voor popfestival Zandmars trok 200 wandelaars Ds W. de Weerd I nam afscheid Vernielingen in Vlissingen A CTIV1TEITEN NEMEN TOE TEVENS JUBILEUM VAN 'CON AMORE' Kindertheater Sportraad in Kapelle bijeen Familieberichten FAMILIE BERICHTEN Walcherse puzzelrit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 MEI 19SIMA, We zijn erg gelukkig met de komst van onze zoon TIMO BYUNG HO g Hij is geboren 8-1-1986 te Seoul-Korea' g Willy en Ria Verbeek g Mauri tsstraat 12, g 4441 BA Ovezande. g Na een noodlottig ongeval is op 4 mei overleden, mijn beste vriend, onze liefste pappa en lieve zoon KASSEN FERDINAND KLUMPERS op de leeftijd van 36 jaar. Hannie, Kim, Renée W. Klumpers L. Klumpers-Goedhuys 4356 HE Oostkapelle, mei 1986. Eikenlaan 40. Gelieve geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum 'Middelburg', Buitenhovelaan 1 te Middelburg (Dauwendaele). Gelegenheid tot afscheidnemen dinsdag van 19.00-20.00 uur. De crematieplechtigheid zal plaatshebben woensdag 7 mei a.s. om 11.00 uur in het cremato rium aan de Westelijke Oude Havendijk te Middelburg. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condole ren in de ontvangkamer van het crematorium. Met diepe droefheid geven wij u kennis van het nog vrij onverwachts overlijden van onze broer, zwager en oom KASSEN FERDINAND KLUMPERS Ossendrecht: Russell en Jeanet Ingmar, Denise Goes: Rens en Gerry Melouise, Wim Ossendrecht, 4 mei 1986. Op 2 mei overleed mijn geachte oud-col lega en vriend CORNELIS GILDE Wij wensen de familie veel troost en sterkte toe. Middelburg. 3 mei 1986 A. M. van Schaik en fam. Nw. Vliss.weg 132, Middelburg. Bedroefd doch dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven geven wij u kennis dat na een langdurige ziekte van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder CORNELIA CLAZINA DE JONGE echtgenote van Adrianus C. Geus op de leeftijd van 39 jaar. A. C. Geus Christian Patrick 3 mei 1986 Vogelzangsweg 72, 4461 NH Goes. Mijn vrouw, onze moeder is opgebaard in het Uitvaartcentrum van Begrafenisonderneming 'Goes', Zuidvlietstraat 37 te Goes. Gelegenheid tot afscheid nemen aldaar maandag 5 mei van 19.00-19.30 uur. De Uitvaartdienst zal worden gehouden dinsdag 6 mei om 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes waarna aansluitend om 12.00 uur de crematieplechtigheid zal plaats hebben in het crematorium te Middelburg, Westelijke Oude Havendijk 3. Vertrek vanaf Uitvaartcentrum om 10.15 uur. Na afloop van de plechtigheid is in de condoléan ceruimte aldaar gelegenheid tot condoleren. „Ik heb U bij Uw naam geroepen, Gij zijt Mijn" Tot onze diepe droefheid is van ons heengegaan onze innig geliefde dochter, zus, schoonzus en tante CORRY GEUS-DE JONGE op de leeftijd van 39 jaar. J. de Jonge C. D. de Jonge-Simonse Clazien Traas-de Jonge Rinus Traas Brian en Dave Mieneke Hakkert-de Jonge Jaap Hakkert Tessa en Arie Wij zullen haar missen. Goes, 3 mei 1986. „Rust nu maar uit, je hebt je strijd gestreden Je hebt 't als een moedig mens gedaan Wie kan begrijpen hoe je hebt geleden Wie kan voelen watje hebt doorstaan". Na een langdurige ziekte is heden uit ons midden weggenomen onze lieve schoondochter, schoonzuster en tante CORNELIA CLAZINA GEUS-DE JONGE op de leeftijd van 39 jaar. Ovezande: C. A. Geus J. Geus-Knuit Janny en Ko Susan en Jan Tiny en Ton Kees en Heieen Nichtjes en neefjes Goes, 3 mei 1986. Tot onze diepe droefheid is na een langdurig en moedig gedragen lijden uit onze familiekring weggenomen onze geliefde schoonzuster en tan te ELISABETH STEENBLOK echtgenote van I. J. Huijsman op de leeftijd van 58 jaar. Wij hopen dat onze broer en kinderen de kracht mogen ontvangen om dit zware verlies te dra gen. Kapelle: A. J. Volkers-Huijsman L. Volkers en kinderen Meliskerke, 2 mei 1986. Voor de vele blijken van medeleven ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze vader en opa JACOB HOOGESTEGER betuigen wij u onze oprechte dank. Fam. Hoogesteger Wemeldinge, mei 1986. •I - Zelfs al ga ik door een dal van diepe duisternis, ik vrees geen kwaad, want Gij zijt bij mij" Ps. 23 4 Vol verdriet, maar toch dankbaar voor de liefde en zorg die zij ons tot het laatst toe heeft geschonken, geven wij kennis dat na een langdu rig lijden van ons is heengegaan mijn innig geliefde vrouw, onze lieve moeder en oma IDA BEBELAAR-LEIJS in de leeftijd van 68 jaar. Vlissingen: J. J. Bebelaar Oost-Souburg: P. J. Bebelaar L. C. Bebelaar-Louws Renata Niels Lage-Zwaluwe: J. P. Bebelaar W. M. van der Wal 4383 XB Vlissingen, 4 mei 1986 Jan van Goyenlaan 53. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom-Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlissingen. Gelegenheid tot afscheid nemen woensdag a.s. van 19.00-19.30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 9 mei a.s. om 10.15 uur in het rouwcentrum gevolgd door de begrafenis op de Noorderbe graafplaats te Vlissingen om 11.00 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid de familie te condoleren in het rouwcentrum. Hiermede geven wij kennis dat na een langdurig lijden van ons is heengegaan mijn geliefde dochter en onze lieve zus, schoonzus en tante IDA BEBELAAR-LEIJS in de leeftijd van 68 jaar. Wolphaartsdijk: M. Leijs-van Oosten Canada: W. J. Leijs Hansweert: J. Bosma-Leijs J. Bosma neven en nichten Vlissingen, 4 mei 1986. Hiermede geven wij kennis dat van ons is heengegaan onze lieve schoonzuster en tante IDA BEBELAAR-LEIJS in de leeftijd van 68 jaar. Veere: Familie Bebelaar Vlissingen, 4 mei 1986. Met droefheid geven wij u kennis van het plotseling overlijden van mijn lieve vrouw, onze zorgzame schoonzuster, tante en oudtante, me vrouw CATHARINA SUZANNA NORTIER echtgenote van Klaas van Prooije geboren 4 april 1909 te Oostburg en overleden 4 mei 1986 te Oostburg Uit aller naam: Aardenburg: K. van Prooije 4527 AX Aardenburg, 4 mei 1986 Van Walcherenstraat 34. De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 7 mei om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Oostburg. Vooraf wordt om 13.15 uur een rouwdienst gehouden in de Ontmoetingsruimte in de Sas- senstraat te Aardenburg. Liever geen bezoek aan huis. In plaats van kaarten Met droefheid, maar dankbaar voor wat zij voor ons heeft betekend, geven wij kennis van het overlijden van mijn lieve vrouw en onze lieve moeder en oma WILHELMINA FREDERIKA MAASMANS-WESTPHAL in de leeftijd van 72 jaar. Vlissingen: K. Maasmans Koudekerke: W. F. J. Waijboer A. Waijboer-Suurmond Bianca, Remco, Conny Vlissingen: A. G. van Oorschot W. E. Hekkenberg Claudia, Richard, Marike, Sjors, Jessica Vlissingen: H. van Oorschot 4381 SM Vlissingen, 3 mei 1986 Kasteelstraat 80. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom-Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlissingen. Gelegenheid tot afscheid nemen he den, maandag van 19.00-19.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag 6 mei a.s. om 14.30 uur op de algemene begraaf plaats te Vlissingen. Na de plechtigheid is er gelegenheid de familie te condoleren in het rouwcentrum. Vertrek van het rouwcentrum om 14.15 uur. Ingevolge haar wens geen bloemen Kalm en nog onverwacht is van ons heengegaan, gesterkt door het H. Sacrament der zieken ADRIAAN JOANNIS RIJK weduwnaar van Jozina Maria van den Dries op de leeftijd van 95 jaar. Familie Rijk Familie Van den Dries Familie Duyvenstijn Familie en vrienden 3 mei 1986 Dorpsstraat 70, 4451 AC Heinkenszand. De gezongen Uitvaartdienst zal worden gehou den woensdag 7 mei om 10.30 uur in de parochie kerk van de H. Blasius te Heinkenszand waarna de begrafenis zal plaatshebben op de r.k.-be graafplaats aldaar. De overledene is opgebaard in het mortuarium bij de r.k.-kerk te Heinkenszand alwaar gelegen heid tot bezoek dinsdagavond na de avondmis. Dinsdag om 19.00 uur avondmis in voornoemde parochiekerk. Na afloop van de begrafenis is in het Dienstge bouw achter de Ned. Herv. kerk te Heinkenszand gelegenheid tot condoleren. Nieuwe stichting wil muzikantencentrum MIDDELBURG - De onlangs opge richte Stichting Muzikanten voor Muzikanten (smm) wil in Middelburg een centrum waar muziekmakers kunnen oefenen, een studio wordt ingericht voor het opnemen van de mo-cassettes, waarin zich een grote zaal bevindt met een bar en een podium voor optredens, waar cursus sen worden gegeven en waar de ad ministratie van de Stichting wordt ondergebracht. Het bestuur van de kersverse stich ting maakte dit zaterdag bekend, tij dens de presentatie van haar beleids plan in de Kloveniersdoelen in de Zeeuwse hoofdstad. Voorzitter Peter van Lier vertelde dat er wat de accommodatie betreft wordt gedacht aan het gebouw De Stoppe- laarstuin in de Wagenaarstraat, dat tijdelijk in gebruik was bij Volkshuis vesting en aan het Toorenvliedtge- bouw aan de Koudekerkseweg, waar in nu nog de Toorenvliedtschool zit. VLISSINGEN De new wave-forma tie Ex-Q's uit Vlissingen is zaterdag winnaar geworden van de eerste voor ronde voor het Rhythm 'n Booze- festival. De groepen Shantung en Car Trouble uit Vlissingen en Dehumini- zation uit Goes eindigden met onder linge krappe verschillen achter de duidelijke winnaar. Slechts The Voice uit Lewedorp volgde op iets grotere afstand. Ex-Q's is met deze overwinning zeker van een plaats op het festival in het Nollebos, dat 31 juli wordt gehouden. De ruim 200 bezoekers in De Piek in Vlissingen lieten hun waardering tij dens het drie uur durende spektakel blijken door al dan niet in de zaal te blijven of een pilsje te halen. De zaal was bijna de gehele tijd goed tot zeer goed gevuld. Alleen bij de energieke punk van Dehumanization werd ruimte voor het podium vrijgehouden voor enkele over-enthousiast dansen de fans. „Geen winnaars en verliezers", stelde presentator Hans Walraven. „Alle groepen kregen de kans zich te pre senteren aan het publiek en dat is winst voor iedereen". De volgende voorronde wordt zaterdag 17 mei ge houden. Dan is het genre Rhythm and Blues aan de beurt. Aanvang 20.30 uur. Zoals bekend verhuist de school in het najaar naar De Griffioen. Het doel van de Stichting is met name het legggen van contacten tussen de diverse muzikanten en de bevorde ring van het samenspelen tussen de MIDDELBURG - De Zandmars, die zaterdag voor de negentiende keer In Middelburg werd gehouden, trok ruim tweehonderd deelnemers. Om precies te zijn gingen 236 wandelaars van start bij het wijkgebouw De Vergulde Baars in Middelburg. In vergelijking met vorig jaar bete kent dat aantal een lichte achteruit gang. Toen liepen namelijk 252 wan delaars de jaarljkse mars van de wan delsportvereniging 't Zand, onderaf deling van de geljknamige wijkvereni- ging. Er was kans uit vijf afstanden. Aan de langste route - de 40 kilometer - namen veertig wandelaars deel, die 's morgens al om tien uur vertrokken. De 25 kilometer kreeg zo'n twintig sportievelingen aan de start. Op de 15 kilometer kwamen 36 wandelaars uit. De 10 kilometer hd met 82 vertrekkers de meeste deelnemers en aan de 5 kilometer namen 58 wandelaar deel. De geringere opkomst moet worden gezocht in het feit dat er elders in de regio nog meer wandeltochten werden gehouden, aldus de organisatoren, die veel lof oogstten van de deelnemers over de goede organisatie, de mooie routes en de verzorging onder weg. muziekmakers, bijvoorbeeld in de vorm van jam-sessies. Verder wil de SMM de muzikanten de gelegenheid bieden om met elkaar bandjes te vormen. Van Lier: „We werken, in principe voor de muzikanten in Mid delburg, maar anderen zijn ook van harte welkom. Helaas is het nog niet zo ver, want eerst moeten we ons eigen onderkomen zien te krijgen". De Stichting heeft berekend dat nieuwbouw ongeveer een half miljoen zal kosten en het inrichten van een muzikantencentrum zo'n 65 mille. De voorzitter: „We zijn nu bezig met het maken van een begroting en daarmee in de hand zullen we over een kleine maand subsidie aanvra gen bij de gemeente. Er is geld ge noeg, maar dat wordt onder andere besteed aan nogal wat zaken, als bijvoorbeeld tentoonstellingen in de Vleeshal, waarmee wij het niet zo eens zijn. Wij vinden dat het gemeen tebestuur van Middelburg eindelijk maar eens goed moet luisteren naar wat de muzikanten in deze stad wil len". MIDDELBURG - De Middelburgse Auto- en Motorenclub 'Scheldegou- wen' houdt donderdg 8 mei (Hemel vaartsdag) een puzzelrit van 35 kilo meter langs de Walcherse binnenwe gen. Start (om 13 uur) en finish zijn in Hotel Walcheren in Koudekerke. De deelnemers worden in twee klas sen ingedeeld. De A-klasse is voor de ervaren puzzelaars en de B-klasse voor de overigen. ijiti vuur uu x £JV/ iuoiiun i uit de kerken', heeft vorig boek geschreven. 'Uit het VLISSINGEN— 'Het Zeeuwse tuur' zit er voor dominee W. de Weu op. Na vijf jaar als predikant hebben gewerkt voor de Verenig: van Vrijzinnige Hervormden en Remonstrantse Kring Zeeland ht] hij afscheid genomen tijdens kerkdienst zondagmorgen in 'Oph; in het gebouw van de Zeeuwse itj ziekschool in Vlissingen. De 70-jarige De Weerd, die regelma schrijft voor de PZC-rubriek 'Sic] men een boek van een belhamel' is volgens}/0< Weerd een posthuum eerbetoon zijn vader die veertig jaar als evar;|H list heeft gewerkt in Klazienav«Pe' Noord. Het boek handelt over voi veertigjarige loopbaan van de doB^| nee zelf. Ve] Tijdens de afscheidsdienst werd cfl™ afscheid genomen van de echtgeni van ds. de Weerd. Zij heeft ook af toe gepreekt voor de gemeente, dienst werd bijgewoond door ruim|H belangstellenden. re wa dei hei bei en sle gr< üjl ge Re Rl to' mi en mo ins lat te VLISSINGEN - In de nacht van dag op zaterdag heeft de 26-j Vlissinger M. B. met een fletskettil de deur en de neon-lichtreclame vi een café op de Nieuwendijk in Vliss gen beschadigd. Hij deed dat nai hij binnen ruzie had gekregen, man werd ter plekke door de polil aangehouden en bracht de nacht do in het politiebureau. Vervolgens werden er in de nacht ïi zaterdag op zondag twee geparkeet auto's op de Nieuwendijk bekra met een scherp voorwerp. De auti zijn eigendom van de Vlissingers R en C. van S. De schade loopt in honderden guldens. De dader(s) (zijn) onbekend. VLISSINGEN - De Culturele Raad Vlissingen heeft voor '87 bijna 68.000 gulden meer nodig voor de activitei ten. Dit blijkt uit de ontwerp-begro- ting die woensdag wordt besproken tijdens de vergadering van het alge meen bestuur van de raad. Bij het opstellen van de begroting is de nullijn gehanteerd en zijn de begro tingscijfers van '86 wederom overge nomen. De toename wordt echter veroorzaakt door nieuwe activiteiten en uitbreiding van de bestaande. De meest in het oog springende toena me is de subsidie voor schoolvoorstel lingen. Daarvoor wordt 25.000 gulden meer geraamd dan in '86. Het dage lijks bestuur van de Culturele Raad wil 15.000 gulden meer voor voorstel lingen voor het voortgezet onderwijs en 10.000 gulden extra voor die voor het basisonderwijs. De aanvragen voor podiumvoorstel lingen zijn flink toegenomen, zo schrijft het dagelijks bestuur in een toelichting. Als alle middelbare scho len één voorstelling per leerjaar wil len, is 10.000 gulden - zoals in '86 is begroot - niet haalbaar. Voor het VLISSINGEN Mevrouw S. Lam- mers-Visser was zaterdagavond zeer verbaasd dat ook burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen onder de aanwezigen was tijdens de receptie ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het mandoline orkest 'Con Amore' in restaurant de Watertoren in Vlissingen. Haar ver bazing steeg nog meer toen de burge meester haar de eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, opspeldde. Mevrouw Lammers (79) kreeg de on derscheiding, omdat zij al vijftig jaar lid is van Con Amore. Zij was 50 jaar geleden één van de oprichters van het orkest en heeft verschillende functies gehad in het bestuur. Zo is zij vijf jaar voorzitter geweest, vier jaar adjunct lid van het bestuur en vijftien jaar tweede secretaris. Voorzitter A. van Wingerden prees haar omdat „zij al tijd positief gehumeurd is". Hij over handigde haar namens het bestuur en haar leden een zilveren ketting met een zilveren Zeeuwse bros. Van alle leden kreeg mevrouw Lam mers een roos aangeboden Onder de gasten bevond zich ook wethouder D. J. P. Bruinooge. Het jubilerende Con Amore geeft zaterdag 24 mei een groot jubileumconcert ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aan dit concert verleent het koninklijk man nenkoor Die Haghe Sanghers mede werking. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen speldt mevrouw S. Lammers-Visser de zilveren eremedaille. basisonderwijs geldt hetzelfde, als gestreefd wordt naar één voorstelli: per leerling per jaar. Verder is er geld nodig voor de sta van een kindertheater in Vlissingi Daarvoor zou 15.000 gulden beschf baar moeten zijn van de zijde vani gemeente. De overige 30.000 guldi wordt dan verstrekt door het rijk t de provincie. Extra geld is er ook nodig voor i sterk stijgende prijzen van theater? zeischappen en concerten. De invoering van de nieuwe subsidi- verordening voor Amateuristisch 1 Kunstbeoefening in '87 heeft eva j eens een verhoging van het budget til gevolg. Er zal, zo zegt het dageli.it bestuur van de raad, ruim negen mill I extra nodig zijn. De sectie Amateur: tische Kunstbeoefening zal het exd I krediet zelf moeten aanvragen bij hfl college van b en w, zo luidt het advi: van het dagelijks bestuur van c Culturele Raad. De vergadering Bachten Komme begint om 20.00 uir KAPELLE De Vergadering vai Deelnemers van de Zeeuwse Sport raad komt dinsdag 13 mei bijeen ii het gemeenschapscentrum 'Dl Vroone' in Kapelle voor de voorjaar! vergadering. De bijeenkomst begin om 19.15 uur. De agenda vermeldt onder meer info: matie over sportopleidingen en spor: gezondheidszorg en de vaststelling van het jaarverslag '85. Daarnaar wordt er een actueel onderwerp bt licht. Onder de titel 'Een eigen sport hal, wensdroom of realiteit' wordt eer. toelichting gegeven op de mogelijk!» den voor een sportvereniging of eer. gemeente een eigen sporthal te reali seren. De oud-topturner Klaas Boot geeft een toelichting op het plan var. KNVB, NSF en ministerie van WVC financieel haalbare sporthallen te ont wikkelen voor sportverenigingen) Voorafgaand aan deze bijeenkomst vergadert de Zeeuwse Sportraad. Df vergadering begint om 18.00 uur. VLISSINGEN, R.-K. KERK 'The Messiah' van G. F. Handel door de Vlissingse Oratoriumvereniging. Met mede werking van de sopraan Marjanne Kwek- silber, alt Mia Kroese, tenor Guy de Mey, bas Ruud van der Meer, Tijn van Eijk op orgel en Stoffel Gunst op clavecimbel. Or kest: Randstedelijk Begeleidings Orkest. Dirigent Henk J. Harinck. De Vlissingse Oratoriumvereni ging (VOV) markeert het veertig jarig jubileum met een uitvoering van 'The Messiah' van Handel. Het kan geen kwaad, zo nu en dan eens stil te staan bij een vertrouwd en geliefd meubelstuk of schilderij en er dan zó naar te kijken alsof men het object voor het eerst ziet. Een te grote gewenning aan een kunstwerk reduceert de appreciatie ervan soms tot een oppervlakkig genieten, een geconditioneerde reflex van vanzelf sprekende vertrouwdheid, die een dieper ervaren in de weg staat. 'The Messiah' is zo'n werk, waarbij het bovengeschetste gevaar dreigt. Het is van eminent belang, dit opus met 'schone' alerte oren tegemoet te treden. Men kan 'The Messiah' be schouwen als één van de zuiverste uitingen van de achttiende eeuwse 'heile Welt', doordrenkt met een opti mistisch, gezond vertrouwen. Handel leefde op een moment in de geschiede nis, dat de muziektaal er zich bijzon der toe leende een heldere visie op de diepste en hoogste dingen te geven. Eenvoud, waarheid en stralende glans zijn hier synoniem. Het actief onder gaan van deze muziek kan voor ons leven in de tijd na de 'zondeval' van de tonaliteit een ervaring zijn waarbij (met de woorden van de recensent van het Dublin Journal bij de première in 1742) het sublieme, het grootse en het innige samenspannen om hart en oor in vervoering te brengen en te verrukken Aan dirigent Henk Harinck de taak, de drfe elementen van het uitvoerend apparaat koor, solistenteam en orkest te leiden en tge discipline ren. Het is fijn te kunnen melden dat Harinck een zeer dynamische 'Mes siah' heeft neergezet, waarbij met name de ritmische profilering opval lend goed verzorgd was. De vruchtba re injectie van oude musiceerpraktij- ken heeft deze uitvoering weldadig beïnvloed. Het kooraandeel heeft op mij over het geheel genomen een positieve indruk gemaakt. De mannensectie is jammer genoeg dat is een probleem waar mee veel koren kampen kwantita tief wat onderbedeeld. Dat maakt het klankbeeld wat topzwaar. Op sommi ge momenten slibde het polyfone weefsel wat dicht door een zich force rende mannenminderheid. Maar in de meeste gevallen wist het koor zelfs in de snelle tempi een bewonde renswaardige lichtheid en precisie te bewaren. De sopraansectie verraste door een 'makkelijke' wendbare hoog te en een heldere slankte toonvor- ming. Sprongen boven de balk lukten 'schoon'. Zeer te prijzen vond ik de gedetailleerde plaatsing van de woor daccenten. Hierdoor kon de muziek spreken. De uitspraak van het Engels is hier en daar nog wel voor verbete ring vatbaar. Gezien het rijke begin kapitaal van stijlbesef, durf en ritmi sche beheersing kan de Messiah-ver- tolking van de VOV in de komende jaren (met de winst van een nog grotere finesse) uiitgroeien tot een formidabele prestatie. Voor deze jubileum-Messiah wist de VOV een uitstekend solistenkwar tet bijeen te brengen. De alt Mia Kroese verving de door indispositie verhinderde alt Catherine Patriasz. Ze imponeerde meer door haar prach tige materiaal dan door haar interpre tatie. In haar statische uniforme lij- nenhield ze de muziek als het ware op armlengte afstand. By sopraan Marjanne Kweksilber en tenor Guy de Mey daarentegen kwam elke zin, elk woord tot leven. Bij hen is het woord de motivatie van de klank. Op deze wijze wordt de muziek plas tisch en veelzeggend. Versieringen worden door Kweksilber en De Mey organisch in hun betoog opgenomen. Op deze manier wordt een da capo geen overbodige doublure, maai krijgt de herhaling een verrassende meerwaarde. Een adembenemende demonstratie was in dit opzicht Mar janne Kweksilbers vertolking van de 'Rejoice'-aria. Haar 'I know that my Redeemer liveth' was een superieure synthese van intelligent stijlbesef en innige muzikaliteit. De bas Ruud van der Meer zong zijn bijdragen met een urgente betrokkenheid. Jammer, dat zijn stem de neiging heeft in een forte aan definitie te verliezen door een te grote spreiding van het vibrato. Het Randstedelijk Begeleidings Or kest, onder aanvoering van concert meester Pleun van der Linde schikte zich bewonderenswaardig in de visie van Henk Harinck. Men speelde met een slanke toonvorming en een intelli gente differentiatie van zware en licht maatdelen. Een bewijs dat men ook met een 'modem' instrumentarium stilistisch de plank niet ver hoeft mis te slaan. Clavecinist Stoffel Gunst en organist Tijn van Eijk schraagden de uitvoering met hun kundig continuo- spel. Wij kunnen de VOV van harte felicite ren met deze jubileum-Messiah. Char les Burney karakteriseerde het voor komen van Handel, en onbedoeld tevens deze uitvoering, met de volgen de woorden: „Hij was misschien wat minder gepolijst, zijn optreden was vol vuur en waardigheid". Leen de Broekert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 6