het weer Afghaanse president Karmal treedt af als partijleider Spookrijder onder invloed veroorzaakt aanrijdingen Melk in delen van Polen gevaarlijk radio-actief PZC/ binnen-buitenland ITIMETER SLANK Aanslag van Tamils op vliegtuig 22 doden Grondeigenaren widen vertrek van holbewoner Verkiezingsprogramma's tfOG GEEN OVERLEG METAAL zeetóiÉÈ I Piloot Boeing uit Taiwan vraagt asiel in China ftOfignrella (\A/> B* Vandaag Vooruitzichten Hoog water Laag water NAJIBULLAH OPVOLGER (01180)33601/33301 Nautisch bericht Bonner eind mei terug Eerst lezen, dan kiezen f32,50 (NDAG 5 MEI 1986 akbonden zuivel mogelijk in beroep HD.VERSUM/UTRECHT (ANP) - De vakbonden die betrokken zijn bij het cao-conflict in de velindustrie overwegen in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de Utrechtse htbankpresident, dat aan een eventuele volgende staking slechts een beperkt aantal lkfabrieken mag meedoen. Voorzitter Lubbi'van de Voedingsbond FNV heeft dit zaterdag egd op de VARA-radio. bi zei dat de bonden zich in elk al niet zullen neerleggen bij dit erdeel van het vonnis dat de presi- t van de rechtbank vrijdag heeft eld. In het kort geding tussen Ivelwerkgevers en bonden bepaalde de rechter dat wanneer er later deze and weer een staking uitbreekt, de elijkse melkaanvoer in de getrof- fabrieken de drie miljoen liter niet g overschrijden. de korte staking van deze week ren fabrieken betrokken die samen 2l miljoen liter melk per dag verwer ken. De rechtbankpresident vindt dat he. milieu te veel schade lijdt als er meer dan drie miljoen liter melk per dag ergens moet verdwijnen. nden en werkgevers in de metaal n het nog niet eens geworden over basis om de cao-onderhandelin gen te hervatten. metaalwerkgeversorganisatie ïElE heeft alle bonden weliswaar zon- Maandag 5 mei Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Oost.mnd. Bruinisse Dinsdag 6 mei Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Oost.mnd. Bruinisse 13.07 13.27 02.20 01.27 02.35 13.05 02.55 01.24 01.43 03.15 02.17 03.25 01.30 03.45 196 219 191 202 105 129 110 184 208 95 223 109 115 116 15.05 14.00 15.15 13.48 14.09 15.50 14.46 16.05 13.45 16.20 dagmiddag uitgenodigd om op woens dag 7 mei weer te gaan praten, gekop peld aan een stopzetten van de sta kingen, maar volgens de industrie bonden van FNV en CNV heeft dat overleg nog geen zin. De stakingen in de metaalindustrie gaan daarom van daag hun derde week in. Volgens FNV-onderhandelaar D. Rijkse is in informeel overleg met de FME de afgelopen dagen gebleken dat de werkgevers grote moeite heb- HONGKONG (RTR) - Een Taiwanees vrachtvliegtuig dat van Bangkok op weg was naar Taipeh is zaterdag in de Zuidchinese stad Canton geland. De piloot van de Taiwanese Boeing 747 heeft asiel gevraagd in de Volksre publiek, zo meldde het persbureau Nieuw China zaterdag. De Chinese burgerluchtvaartdienst deelde mee dat commandant Wang Xijue zich wilde voegen bij zijn familie op het Chinese vasteland. Het toestel van China Airlines had een driekoppi ge bemanning aan boord. ben met het Hollandia-compromis, dat volgens de industriebonden uit gangspunt voor hervatting van het cao-overleg dient te zijn. Dit compromis, dat vorige week bij de machinefabriek van FME-bestuurslid Lubbers samen met de bonden werd gevonden, behelst een extra werkgele- genheidsinspanning met de stimule ring van korter werken in de richting van een gemiddeld 36-urige werkweek (ofwel 1648 uur op jaarbasis). Die stimulering moet geschieden door heffingen voor bedrijven die te weinig aan atv doen. Deze boetes dienen naar gemeenschappelijke fondsen te gaan, waaruit onder meer extra scho ling kan worden betaald. Volgens FME-voorzitter Ter Hart is het Hollandia-model op drie punten in strijd met de uitgangspunten die de FME voor haar beleid heeft gekozen: - herverdeling van werk is een belang rijke weg naar vermindering van de werkloosheid, maar in de cao kan en zal geen artikel worden opgenomen dat ondernemingen dwingt tot ar beidstijdverkorting tot 1648 uur per jaar; - met het oog op de verbetering van de concurrentiepositie van de bedrijven mogen de loonkosten per eenheid produkt niet stijgen en - de huidige autonomie van de onder nemingen mag niet worden aange tast. In het weekeinde kwam. er een abrupt ind aan het zomerse weer. Zaterdag middag draaide de zuidoostenwind i"snel naar west waarmee aanmerke- J lijk koude lucht vanaf zee binnen stroomde. Binnen enkele minuten I zakte het kwik in Zierikzee van 23 I naar 13 graden. Tijdens het zonnige Iweer werden de vele mensen in zo- 'merkleding en ook de weerkundigen ■oor de koude wind verrast. Een Memperatuurdaling van 10 graden in Men zo korte tijd is een zeldzaam merschijnsel. Terug naar het weer van mandaag. We bevinden ons nu in koele mceaanlucht. Deze wordt door een Mepressie bij Ierland naar de regio mevoerd. Een randstoring van de de- *>ressie trekt vanochtend over Zee- tand naar het noorden. Er is veel wewolking waaruit enige regen valt. un de loop van de middag volgen ppklaringen en een enkele bui. Het iewikt stijgt naar 18 graden. De wind Is zwak tot matig en draait van oost maar zuid. ISLAMABAD (RTR/AFP) - De Af ghaanse president, Babrak Karmal (57), is zondag afgetreden als leider van de communistische partij, maar blijft wel aan als president. De partij wees het hoofd van de veiligheids- Advertentie) oor morgen: in een zuidelijke stroming komen zon nige perioden voor. In de middag valt er een enkele bui. De middagtempera- tuur ligt rond 18 graden. De zuidenwind is zwak tot matig. Voor woensdag tot en met vrijdag: perioden met zon, maar vooral op woensdag enkele buien. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Afslanken zonder poespas of problemen dankzl) de TFM-methode van FIGURELLA. Eerst een gratis figuuranalyse. Dan een persoonlijk - gepatenteerd - afslankprogramma. Kilo's lichter, centimeters slanker. Schriftelijk vooraf gegarandeerd. Dat is dus héél zeker. Bel nu voor gratis figuuranalyse. Lammerensteeg 9 MIDDELBURG Wind: oost, vanmiddag ruimend zuid 2 tot 4 Bft, zicht: matig, vanmiddag goed, temperatuur kustwater: 9 gra den, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximale golfhoogte monding Scheldes: vrijwel geen. ZON EN MAAN 6 piei Zon op 0601 onder 2112 Maan op 0519 onder 1842 TFM-instituut voor fiBuuritonrttie Maandag l/m donderdag 10 00-20 00 uur vnjdag 10 00-16 00 uur dienst, de 39-jarige Najibullah, aan als Karmals opvolger in de functie van secretaris-generaal van de CP. Het centrale comité van de partij ging in op het verzoek van Karmal om gezondheidsredenen te mogen af treden, zo ^neldde Radio-Kabul. Karmal keerde donderdag terug van een geheimzinnig verblijf van een maand in de Sovjet-unie, waar hij medisch is onderzocht. Geruchten de den toen al snel de ronde dat hij ziek zou zijn of uit de gunst van Moskou zou zijn geraakt. De president ver scheen op 27 april jongstleden niet tijdens de nationale parade ter gele genheid van de achtste verjaardag van de communistische machtsover name. Het Sovje,^partijblad Pravda kritiseerde op diezelfde dag de Af ghaanse regering wegens traagheid bij het doorvoeren van hervormingen. Karmal blijft hoofd van de Revolutio naire Raad, de Afghaanse wetgevende macht, die in januari werd uitgebreid om niet-communistische leden toe te laten met het doel meer steun te krijgen onder de bevolking. Najibullah, een 39-jarige arts afkom stig van een stam uit het grensgebied met Pakistan, was tot vorig jaar hoofd van de geheime politie „Khad". Na zijn promotie tot hoofd van de Khad werd door westerse waarnemers ge zien als een belangrijke kanshebber voor de opvolging van Karmal. Najibullah was als vroeg een bondge noot van Karmal. Hij veranderde de Khad in een doeltreffende macht om in de gelederen van de opstandelin gen te infiltreren en Afghaanse stam men om te kopen of te overtuigen de regering in Kabul te steunen. CAPE CANAVERAL RTR/UPI/AFP- Een Deltaraket die een weersatelliet in een baan om de aarde had moeten brengen, is zaterdag twee minuten na de lancering van Cape Canaveral verongelukt. De raket is met behulp van aan boord aanwezige explosieven opgeblazen toen bleek dat hij niet meer onder controle te houden was als gevolg van het voortijdig uitvallen van de motor. De explosie veroor zaakte een enorme vuurzee en fragmenten (foto) van de 35 meter lange raket en de weersatelliet vielen in de Atlantische Oceaan. De lancering van de raket vond 48 uur na het oorspronkelijk vastgestelde tijdstip plaats. Donderdag werd een lek in de brandstofvoorziening ontdekt. De satelliet - die een waarde van bijna 140 miljoen gulden had - is door het ongeval met de raket geheel vernield. Volgens de NASA is het ongeval te wijten aan het uitvallen van de hoofdmotor van de raket. Wat de oorzaak daarvan is moet nog worden uitgezocht. De mislukte lancering van de Deltaraket is het derde ongeval dat de Amerikaanse ruimtevaart dit jaar heeft getroffen na de ramp met het ruimteveer op 28 januari en de explosie van een Titanraket op 18 april. MADRAS/COLOMBO (AFP/REU- TER) - Leden van de Tamilorganisa- tie Vrijheidstijgers voor Tamil-Ee- lam (LTTE) hebben zich zondag in Madras (Zuid-India) verantwoorde lijk gesteld voor de ontploffing aan boord van een vliegtuig op de lucht haven van Colombo, waarbij zater dag 22 mensen omkwamen en 23 personen gewond raakten. De meeste slachtoffers waren buiten landse toeristen. De LTTE streeft naar een eigen staat voor de Tamils, die de minderheid van de bevolking uitmaken op Sri Lanka. Het hoofd van de Srilankaanse lucht vaartmaatschappij heeft verklaard dat de bom. die zaterdag de Tristar van Air Lanka in tweeën deed scheu ren, verborgen was in een mand met groenten die zich in het bagagedepot bevond van het toestel dat op het punt stond naar de Maldiven te ver trekken. Volgens de dienstregeling had het vliegtuig al in de lucht moe ten zijn toen de bom ontplofte. Op het vroegere Ceylon zijn 23 naar afscheiding strevende groepen Tamils actief. De autoriteiten meldden later dat er vooral slachtoffers waren gevallen on der Franse, Westduitse en Japanse toeristen. Er waren drie mensen uit Sri Lanka onder de slachtoffers. In Londen deelde het ministerie van buitenlandse zaken mee dat één Brit se vrouw ernstig gewond was geraakt en dat drie Britten lichte verwondin gen hadden opgelopen. De meeste doden waren toeristen, die onderweg waren naar de Maldiven. Jelena Bonner pinkt een traan weg nadat zij de situatie van haar echtgenoot, Andrej Sacha- rov, had aangeroerd tijdens een toespraak in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachu setts. NEWTON (RTR) - Jelena Bon ner, de Sovjetactiviste voor de mensenrechten en echtgenote van de dissidente geleerde An drej Sacharov, zal op 24 mei naar de Sovjet-Unie terugkeren zonder operatie aan haar oog aandoening (grauwe staar) te hebben ondergaan. Bonners schoonzoon, Efrem Jan- kelevitsj, zei dat de doktoren haar hadden gezegd dat het nu niet het juiste tijdstip is voor een operatie en dat de situatie van haar ogen op het ogenblik sta biel is. „Ze wilden het niet erger maken", zo zei hij. Bonner verliet Sacharov, die in ballingschap leeft, vorig jaar de cember toen de Russische auto riteiten haar toestemming gaven voor medische behandeling naar Italië en de Verenigde Staten te reizen. In januari onderging ze een succesvolle operatie aan de kransslagader. ZEVENBERGEN (ANP) - Een onder invloed verkerende spookrijder heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de autoweg Roosendaal-Dor- drecht enkele aanrijdingen veroor zaakt. Door die aanrijdingen raakten twee mensen gewond. De veroorzaker van die aanrijdingen bleef vervolgens in de verkeerde rij richting doorrijden en werd in de buurt van Dordrecht uiteindelijk sla pend in zijn auto aangetroffen, nadat hij vele honderden meters door de berm bleek te hebben afgelegd. Dat ETTEN-LEUR (ANP) - Frank Siegmund zal zijn holwoning in Et- ten-Leur binnen twee weken moeten verlaten. Dat hebben de grondei genaren de man, die en kele maanden geleden landelijk in het nieuws kwam, laten weten. De eigenaren van de grond, de familie Elink- Schuurman, hebben be zwaar tegen de huidige activiteiten van Sieg mund, die er een meu belwerkplaats en hout zagerij heeft. Afgespro ken was, dat hij er biolo- gisch-dynamisch zou mogen tuinieren. De fa milie Elink-Schuurman is na onderling beraad niet ingegaan op het aanbod van Siegmund de helft van de grond te kopen. Zij wil zelf weer de beschikking krijgen over het hele vier hecta re grote perceel bij het Liesbosch. Als de holbewoner niet vrijwillig vertrekt zullen de eigenaren een ontrui mingsprocedure star ten, hebben ze laten we ten. De raadsman van Sigmund, mr. J. Schou ten, betwijfelt of de fa milie voldoende sterke ijzers in het vuur kan leggen om Siegmunc van het terrein verwij derd te krijgen. heeft de politie van Zevenbergen zon dagmorgen meegedeeld. De man, de 39-jarige W.M. uit Zeven bergen, was zaterdagavond om streeks negen uur al door de plaatse lijke politie aangehouden op verden king van het rijden onder invloed. Hij reed bovendien terwijl hem de be voegdheid tot rijden was ontzegd. Hij moest een bloedproef ondergaan en kreeg een rijverbod opgelegd. In weer wil van dat rijverbod (en de ontzeg ging) kroop hij 's nachts omstreeks drie uur toch weer achter het stuur om via de verkeerde rijbaan richting Dordrecht te rijden. De aanrijdingen ontstonden toen hij met zijn bestelauto op de weg wilde keren. Een personenauto raakte hem vol in de flank als gevolg waarvan de beide inzittenden van die auto ge wond raakten. Twee andere automo bilisten reden op elkaar bij hun pogin gen om de wrakstukken te ontwijken. Ze bleven ongedeerd maar hun voer tuigen werden volgens de politie to taal vernield. M. zelf reed door totdat hij, vermoedelijk als gevolg van over vloedig alcoholgebruik aldus de poli tie, achter het stuur in slaap sukkelde en na honderden meters door de berm te hebben gereden tot stilstand kwam. (Advertentie) Zojuist verschenen 1986 Staatsuitgeverij Nu in de boekhandel 106 238 120 15.40 127 205 227 107 246 121 135 128 Maandag 5 mei Vlissingen 07.09 207 19.29 166 Terneuzen 07.32 220 19.51 179 Zierikzee 09.05 141 21.35 117 Hansweert 07.55 235 20.14 194 Wemeldinge 09.10 15-1 21.45 126 Oost.mnd. 07.10 146 19.40 118 Bruinisse 09.25 155 21.55 130 Dinsdag 6 mei Vlissingen 07.52 212 20.05 174 Terneuzen 08.16 225 20.30 186 Zierikzee 09.55 138 22.20 119 Hansweert 08.41 241 20.54 202 Wemeldinge 10.00 148 22.25 128 Oost.mnd. 07.40 147 20.05 125 Bruinisse 10.10 153 22.35 132 Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7056. HERLESHAUSEN (AP) - Westduitse brandweerlieden in beschermende kleding maken aan de grens met Oost-Duitsland een uit Polen afkomstige vrachtauto schoon. Bij onderzoek was eerder vastgesteld dat de vrachtauto sporen van radio-activiteit vertoonde. WARSCHAU/BONN (AFP/DPA/REU- TER) - Na de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl in de Oekraïne is in het noordoosten van Polen in de melk een hoeveelheid radio-activiteit aan getroffen die boven de veiligheids- grenzen lag. Uit een communiqué van het Poolse persbureau PAP blijkt dat de melk in het noordoosten van het land op sommige plaatsen stralings waarden opleverde die voor kinde ren gevaarlijk kunnen zijn. De Westduitse staatssecretaris voor landbouw, Wolfgang von Geldern, zegt in een vraaggesprek met de Bild Zeitung die vandaag verschijnt dat Bonn de Sovjet-Uunie om compensa tie zal vragen voor de schade die de boeren lijden als gevolg van radio activiteit. „Het is mogelijk dat niet alleen de verse melk. maar ook de oogsten van fruit, groenten en sla radio-actief besmet raken en dat wij die moeten vernietigen. Een dergelij ke maatregel zou voor de Westduitse boeren een schade betekenen van miljoenen, zo niet miljarden mark", aldus Von Geldern. Georgi Arbatov, een van de belangrijkste adviseurs van Sowjetleider Gorbatsjov liet dit weekeinde doorschemeren dat Mos kou mogelijk een schadevergoeding voor verloren gegane oogsten betaalt. Het niveau van de radioactiviteit be gint in overigens de meeste Europese landen af te nemen. Oostenrijk meldde zaterdag nog dat in de lucht het peil van de radioactivi teit zaterdag overal lager was dan de dag ervoor. Maar op de grond is een lichte verhoging geconstateerd. In be paalde delen van het land moeten daarom de koeien binnenblijven. Oos tenrijk verbood zaterdag de import van melk, groente, fruit en zuivelpro- dukten uit de Sovjetunie, Hongarije, Bulgarije, Polen en Roemenië. Ook Italië, België zagen het niveau van radioactiviteit in de lucht zater dag dalen vergeleken bij de situatie op vrijdag. In verband met de verhoogde radioac tiviteit heeft Italië besloten met on middellijke ingang bepaalde certifica ten te eisen bij invoer van land- en tuinbouwprodukten en alle andere levensmiddelen. Tussen de 20 en 25 mensen verkeren in een kritieke toestand tengevolge van de ramp in de kerncentrale bij Tsjernobyl. Het is niet waaarschijn- lijk dat dit aantal nog sterk zal toenemen. Dit heeft een hoge Sovjet functionaris zaterdag verklaard in een interview met reuter. Boris Jeltsin, hoofd van de communis tische partij in Moskou, zei dat mis schien 40 mensen hebben blootge staan aan een grote dosis straling, maar zeker geen honderden of duizen den zoals in de westerse pers wordt gezegd. In de Sovjet-Unie wordt ge sproken van een 'angstcampagne' door de westerse media, waarin de gevolgen van het ongeluk in tsjerno byl zwaar overdreven zouden zijn. Ongeveer 200 van de 49.000 mensen die in het gebied rond Tsjernobyl wonen hebben verwondingen opgelo pen door straling. Het overgrote deel van hen kan binnenkort het zieken huis verlaten, aldus Jeltsin. Het gebied in een straal van 30 kilo meter rond de kerncentrale is tot veiligheidszone uitgeroepen. Buiten die straal gaat het leven gewoon door en zijn er geen beperkingen opgelegd voor het kopen van melk, groente en fruit, zo zei hij. Dat het ongeluk te wijten is aan een menselijke fout kan niet worden uit gesloten, aldus Jeltsin. Maar een defi nitief antwoord kan pas na grondig onderzoek worden gegeven. De gevolgen van bovendgrondse kemproeven waren veel ernstiger dan de radioactiviteit die uit de kerncen trale bij Tsjernobyl lekte, aldus Jelt sin. Bovengronse kernproeven wer den 15 jaar geleden bij een verdrag verboden. In het vraaggesprek herhaalde Jeltsin dat de brand is geblust door er vanuit helikopters zand, lood en borium op te werpen. Het vuur smeult nog wel na. De directeur-generaal van het Inter nationaal Agentschap voor Atoom energie (AIEA) in Wenen, Hans Blix, gaat in verband met de kernramp vandaag op uitnodiging van de rege ring van de Sovjet-Unie naar Moskou. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel.(01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180)81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel.(01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers ƒ1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 21/z x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3