REÜNIE NAZA TEN BAERT t Advies: boomkikkergebied Sluis moet natuurmonument worden Oranjevereniging Zaamslag vierde 40-jarig bestaan L. A. Seghers-orthopedie Schoolsportdag in Oostburg Vergaderingen S commissies Axel Expositie over 'Moederschap' in Terneuzen VERSCHILLENDE PLAA TSEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Buurtvereniging wint evenementen NA TUURBESCHERMINGSRAAD: Terneuzen Openingstijden zwembaden Axel Hontenisse College Terneuzen wijzigt verdeling portefeuilles niet LEDERWAREN EN COMFORTSCHOENEN RIJKSGEDIPLOMEERDE ORTHOPEDISCHE MAATSCHOENMAKER erkend ziekenfondsleverancier afspraken ook na 18.00 uur op verzoek komen wij ook aan huis ALGEMENE BEGRAFENISONDERNEMING ZEEUWSCH-VLAANDEREN PZC/streek Familieberichten IJl houten klompen (buig- - sinds 1906- Paratie Gentsestraat 28 - 4561 EJ Hulst tel. 01140-13090 V. QUATAERT Sluis, tel. 01178-1918. L. KEULERS Oostburg, tel. 01170-3107 of 4242 F. SCHOUT Aardenburg, tel. 01177-1496 J. VAN DE LIJKE Breskens, tel. 01172-2121 Het luchtkussen was één van de attracties van de viering van het jubileum van de Zaamslagse oranjevereniging. ZAAMSLAG In het kader van het veertigjarig jubileum van de Oranje vereniging Zaamslag hield het comité zaterdagmiddag oude volksspelen. Plein Oost was ingericht als een klei ne Vlaamse kermis. Een groot aantal jeugdige belangstellenden hield zich bezig met spelen als gaaibollen, pier- bollen en hoefijzergooien. Het grote succes van de middag was het reusachtig luchtkussen waarop de Zaamslagse jeugd zich kon uitleven. Niet alleen het aantal deelnemers aan de middag was groot, ook de publieke belangstelling was aanzienlijk. Behal ve de volksspelen werd tevens een atletiekdemonstratie gegeven door de gymnastiekverneiging Zaamslag. Vandaag (maandag) houdt de Oranje vereniging een fietspuzzeltocht tus sen 19.00 en 21.00 uur. Met deze fietspuzzeltocht voor alle leeftijden sluit men de feestelijkheden af. Een deel van de 400 nazaten van Franciscus Baert en Jacoba Breijaart tijdens de reünie, die begon met een Eucharistieviering in de parochiekerk KOEWACHT - Bijna 400 bloedverwanten uit het huwelijk van de in 1698 in Koewacht geboren Franciscus Baert en gehuwd geweest met Jacoba Breijaert, waren afgelopen zaterdag in Koewacht bijeen voor een familiereü nie. De meesten kwamen uit Nederland en België, maar ook uit Duitsland waren nazaten van Franciscus Baert in het Zeeuws-Vlaamse vlassersdorp aanwezig om met vele voor hun onbekende familieleden voor het eerst kennis te maken. Het familieregister, samengesteld door de in Terneuzen woonachtige A. Baert, bevat vele duizende namen verdeeld over drie takken. Er zijn nog ongeveer 750 nabestaanden in leven. De meesten wonen in Nederland en België, maar ook in Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten en Canada hebben leden van deze Koewachtse familie zich gevestigd. De reünie begon met een eucharistieviering in de Koewachtse parochiekerk. Daarna vertrok het gezelschap naar 'Het domein Puijenbroeck' te Wachtebeke (België). Voor een diner en feest. Alle aanwezigen ontvingen ook een uittreksel uit het door de de heer Baart samengestelde familieregister. Heden is ha een arbeidzaam leven plotseling van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa ABRAHAM IZAAK DE REU echtgenoot van Adriana E. A. van de Velde op de leeftijd van 65 jaar. Breskens: A. de Reu-van de Velde Breskens: M. de Reu Breskens: I. de Reu E. de Reu-Roets Kollum: J. Maasbommel-de Reu H. Maasbommel Breskens: J. de Reu Hoofdplaat: J. de Reu M. de Reu-Faas Breskens: A. Heule-de Reu C. Heule en kleinkinderen 4511 CB Breskens. 4 mei 1986. Burg. Gerritsenstraat 16. De crematie zal plaatshebben op woensdag 7 mei om 10.00 uur in het crematorium te Middel burg, Westelijke Oude Havendijk 3. Zij die de crematieplechtigheid willen bijwonen worden verzocht om 9.45 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de crematie plechtigheid in de ontvangkamer van het crema torium. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen gelie ven deze aankondiging als zodanig te beschou- Met dankbaarheid omdat we hem zolang in ons midden mochten hebben en bedroefd omdat hij nog zoveel voor ons betekende, delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in 'Rozenoord' van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, behuwdvader, groot- en over grootvader BART GOEDEGEBUUR echtgenoot van Catharina Dierikx in de ouderdom van ruim 85 jaar. Sluis: C. Goedegebuur-Dierikx Ermelo: J. Goedegebuur Oostburg: K. Goedegebuur J. Goedegebuur-Wage Zuidzande: C. Versluys-Goedegebuur I. Versluys Zuidzande: P. Goedegebuur M, Goedegebuur-Versprille Breskens: A. Goedegebuur P. Goedegebuur-Allaart Zuidzande: D. Manhave-Goedegebuur P. Manhave Zuidzande: C. Vermeulen-Goedegebuur W. Vermeulen Klein- en achterkleinkinderen 4524 AD Sluis, 4 mei 1986 Hoogstraat 58. De teraardebestelling zal plaatshebben op dins dag 6 mei om 15.00 uur op de algemene begraaf plaats te Zuidzande. Samenkomst om 14.15 uur in bejaardencentrum 'Rozenoord' te Sluis. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 'Rozenoord'. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelie ven deze aankondiging als zodanig te beschou wen. MAANDAG 5 MEI 1986 Met verslagenheid hebben we zaterdag 3 mei onze schaakvriend JAN WORST naar zijn laatste rustplaats begeleid. Leden S.V. West-Zeeuwsch-Vlaanderen. BRESKENS - De atletiekvereniging De Wielingen houdt vrijdag in Oost burg een sportdag voor scholieren uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zowel leerlingen van het basisonderwijs als scholieren uit het voortgezet onder wijs nemen het daarbij in het sport park in Oostburg tegen elkaar op. Er is ingeschreven in drie leeftijdsca tegorieën: tien tot twaalf jaar (basis school), twaalf tot en met veertien jaar en vijftien jaar en ouder. De scholieren werken een zeskamp af. Na afloop ontvangt iedere deelnemer een diploma, waarop de geleverde presta ties zijn vermeld. Voorts ontvangen degenen, die tenminste vijf van de zes atletieknummers hebben volbracht, een herinnering. Bovendien staat er een estafette van zes maal zestig meter op het programma, waarbij gestreden wordt om de schoolwissel- bekers. De sportdag begint om half twee. jp/IAA AXEL - De nieuwe commissie, verkeer, ruimtelijke ordening eiJ lieu (VROM) in Axel vergadert r- derdag 15 mei voor de drie eew maal. De commissie is in de p|£ gekomen voor de commissies J keer, ruimtelijke ordening en mil zaken, die in het verleden altijd a-^ vergaderen. J.g Uit oogpunt van efficiëntie zijn^M commissies samengevoegd. Op^H agenda staan twaalf punten waai^Hjj der voorstellen tot het nemen besluiten met het oog op een aa j, bouwplannen in de gemeente. ^Kr( commissie buigt zich ook over beschikbaar stellen van een bijdi He aan de Regionale Zeeuws-Vlaa beft£ Woningbouwvereniging in Axel j Jaa verhuis- en herinrichtingskosten ^Brr Tot slot komt het voorontwerp stn plan Zeeland aan de orde. De verg! ^Krl ring wordt gehouden in het stai van Axel en begint om 19.00 uit^B'0 Woensdag 14 mei vergadert de c nL missie financiën in Axel. Op de ai üaki da staat onder meer een voorstel '1U bouwgrond aan de Westeti Burchtlaan in Axel te verkopen ve Spuesens Makelaardij. De vergac ring in het stadhuis begint om 2i sil uur. va der TERNEUZEN - Vanaf 12 mei is int vrouwengezondheidscentrum 'Ka lijne' aan de Walstraat in Terneui de tentoonstelling 'De kunst vanl Moederschap' te zien. De tentoonsi ling duurt tot 15 september. Op dag van de opening wordt een 'op avond' gehouden, die om 20.00 begint. Thema is: 'Moederschap' De tentoonstelling bestaat uit 15 a ches waarop de ontwikkelingen de ideeen over het moederschap vat het begin van de 19e eeuw tot nu worden uitgebeeld. Er worden a mogelijke aspecten rond het moec schap belicht. Voor groepen is er mogelijkheid een aparte rondleid: aan te vragen, eventueel met discussiebijeenkomst. Er is ook» speciale handleiding. De tentoons: ling is samengesteld door mede» kers van de ministeries van WVC Sociale Zaken. De openingstijden dere woensdagochtend van 9 tot 11 uur en iedere le en 3e vrijdagmidd van de maand van 13.30 tot 16. Met dankbaarheid omdat we hem zolang in ons midden mochten hebben en bedroefd omdat hij nog zoveel voor ons betekende delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in het bejaar dencentrum 'Rozenoord' plotseling van ons is heengegaan onze lieve zorgzame vader, behuwd vader, groot-, overgroot- en betovergrootvader LEENDERT EVERSDIJK sinds 20 maart 1977 weduwnaar van Dina de Meij in de gezegende ouderdom van 94 jaar. Oostburg: A. M. Robijn-Eversdijk P. Robijn Zuidzande: M. A. de Lijser-Eversdijk P. de Lijser Sluis: D. S. de Backere-Eversdijk Den Helder: H. P. Eversdijk C. Woort Breskens: S. J. Eversdijk W. Goossen Breskens: J. M. de Veij-Eversdijk P. de Veij Cadzand: M. A. Goossen-Eversdijk P. Goossen Breskens: A. A. Bonnewel-Eversdijk H. Bonnewei Breskens: P. S. Fenijn-Eversdijk J. P. Fenijn Cadzand: G. C. de Neef-Eversdijk A. de Neef Retranchement: P. L. Eversdijk S. M. Eversdijk-Hillewaert Breskens: C. J. Reinhout-Eversdijk J. Reinhout Oostburg: L. J. Eversdijk H. Eversdijk-Kievit Purmerend: M. Dol-Zonnevijlle J. Dol Klein-, achter- en achterachter kleinkinderen Familie Eversdijk Familie De Meij Sluis, 4 mei 1986. Hoogstraat 58. Correspondentieadres: A. M. Robijn-Eversdijk, Quarles van Uffordstraat 61, 4501 KN Oostburg. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 7 mei om 15.30 uur op de algemene begraafplaats te Retranchement. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in het Dorpshuis 'D'Ouwe Schoole' welke om 15.00 uur zal aan vangen. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebe stelling in het Dorpshuis. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen gelie ven deze aankondiging als zodanig te beschou wen. Uw adres voor: orthopedisch schoenwerk, semi-ortho- pedische schoenen, comfort-schoenen, van smal tot extra breed, ook voor losse steunzool of inlay, steun-, wandelstokken en krukken, voetverzorgingsartikelen, SS viscoheel en orthese, zaam), Berkelmann, flex-o-let, lederwaren, paraplu's, koffers (Samsonite), schoenre- Veel belangstellenden bij dodenherdenkingen SINT-JANSTEEN Het onlangs op gerichte evenementencomité 'Sint- Jansteen e.o.' hield voor de eerste keer in zijn bestaan verschillende gezelschapsspelen in en rond het ge meenschapscentrum 'De Warande' in Sint-Jansteen. Daaraan werd zowel Burgemeester C. T. Spijkerboer van Oostburg nam een moment van stilte in acht nadat hij een krans had gelegd bij het massagraf in Breskens. door de jeugd als volwassenen in grote getalen deelgenomen. Voor de jeugd stond een groot aantal ouderwetse volksspelen op het pro gramma zoals pieren, gaaibollen, sjoe len, muntengooien, puiten, ballen gooien en ringwerpen. Later op de middag volgde een vijfkamp voor teams, met de onderdelen boomza- gen, touwtrekken, zakkenlopen, ker- senpitspuwen en de kruiwagenrace. Het geheel werd muzikaal opgeluis terd door de blaaskapel 'De Steense Ratten' uit Sint-Jansteen, 's Avonds werden tijdens een dansavond in het gemeenschapscentrum de prijzen uit gereikt. De beschikbaar gestelde wis selbekers voor de kampioen vijfkamp en de wedstrijd touwtrekken gingen naar de buurtvereniging De Putters. Uitslagen volksspelen jeugd, categorie indi vidueel tot en met negen jaar: 1 Steven de Wever, 2 Alexander Bauwens, 3 S. Kas. Categorie individueel tot en met veertien jaar: 1 Gino Vink, 2 Cezmi Karakaya, 3 Esther Mens. Categorie individueel volwas senen: 1 Staphan de Bruyn, 2 Mariëlla uit Ter Steene, 3 George van Rattingen. Uit slag vijfkamp voor volwassenen: 1 De Put ters, 2 Heikant, 3 Ter Steene, 4 De Slippers, 5 De Bokkenrockers, 6 The Teenagers, 7 Plein de Mate, 8 De Post, 9 De Pieleputters, 10 De Molenwijckers. 11 Kapellebrug, 12 De Roskam. 13 EHBO. GOES - Het gebied de Kruisdijk in de gemeente Sluis moet aangewezen worden als beschermd natuurmonu ment. Dat is volgens de Natuurbe- schermingsraad de aangewezen weg om de kwetsbare boomkikkers die er huizen te kunnen beschermen. De raad is het in zijn advies aan minister ir G. J. M. Braks van landbouw en visserij niet eens met de zienswijze van gedeputeerde staten die van me ning zijn dat de waarden van de Kruisdijk ook kunnen worden be schermd door middel van beheers overeenkomsten in het kader van de relatienota. De Kruisdijk, ongeveer 3 hectare groot, ontleent zijn natuurweten schappelijke waarde met name aan het voorkomen van een betrekkelijk grote, geïsoleerd levende populatie van de boomkikker. Deze soort is een krachtens de Natuurbeschermings wet beschermde diersoort, die in noordwest Europa momenteel sterk bedreigd is. Bescherming van de leef omgeving van de boomkikker is te vens een verplichting die voortkomt uit de Conventie van Bern, die Neder land heeft ondertekend. De boomkik ker wordt genoemd in de lijst van beslist te beschermen diersoorten van deze Conventie. Het bijzondere van de Kruisdijk, in vergelijking met andere plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen waar nog boomkikkers voorkomen, is dat het beperkte oppervlak van het gebied het complete leefmilieu van de boom kikkerpopulatie omvat: zowel de voortplantingsbiotoop als de zomer en winterbiotoop. In het gebied de Kruisdijk verblijven nog verscheidene andere soorten am fibieën, die alle eveneens beschermd zijn op grond van de Natuurbescher mingswet. De Kruisdijk is bovendien uit cultuurhistorisch oogpunt waar devol, omdat op deze plaats vroeger een verdedigingsschans stond. De nu nog aanwezige gracht en wallen vor men daar een restant van. Gedeputeerde staten dachten aan be scherming van het gebied met behulp van beheersovereenkomsten in ver band met de belangen van de eigena ren en de gebruiker van grond in de Kruisdijk. In dergelijke overeenkom sten wordt afgesproken welke vergoe ding de eigenaren en de gebruiker ontvangen voor het verrichten of juist achterwege laten van bepaalde werk zaamheden met het oog op de natuur wetenschappelijke waarde van het gebied. De Natuurbeschermingsraad is van mening dat ook de Natuurbe schermingswet mogelijkheden biedt om op basis van een beheersplan redelijke vergoedingen te verstrek ken. BRESKENS Op verschil lende plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn zondagavond de traditionele dodenherden kingen gehouden. In Breskens gebeurde dat met een stille ommegang vanaf de hervormde kerk naar de algemene begraafplaats. Burgemeester C. T. Spijkerboer van Oostburg legde namens het gemeen tebestuur een krans op het massagraf. Dat gebeurde in aanwezigheid van wethouder J. Vergouwe en meer dan 120 belangstellenden. Kinderen van de lagere scholen leg den bloemen op het massagraf en op de graven van de vijf geallieerden. Het koor 'God is mijn lied' zong enkele coupletten van 'Boven de sterren', waarna een trompettist de 'Last Post' blies. Na de herdenking werden de vlaggen gehesen en zong het koor het 'Wilhelmus'. De dodenherdenking in Terneuzen trok ruim tweeduizend belangstel lenden. De plechtigheid begon om 18.15 uur met een dienst in de Grote Kerk aan de Noordstraat. Aan de dienst werd meegewerkt door het koor van dienstencentrum De Veste en de harmonie De Vliegende Hollan der onder leiding van Piet Eekman. Om 19.25 uur vertrok de stoet vanaf de Markt via de Scheldekade naar het monument aan de nieuwe sluis. Daar werden kransen neergelegd door de EXPOGE (ex-politieke gevangenen), de vereniging oud-militairen, de stich ting Februari '41. de nationale reserve en de buurtvereniging binnenstad. Verder legde een groot aantal indivi duele deelnemers aan de stoet bloe men bij het monument. Het 436e peloton van de nationale reserve fungeerde als erewacht, ter wijl de vlag werd verzorgd door de padvinderij. Het vaandel van oud militairen was eveneens opgesteld. De leerlingen van de basisschool De Ou de Vaart, die de afgelopen week het monument adopteerden, plaatsten n voor n een bloem in de daartoe door de stichting Februari '41 neergelegde krans met lege tuiltjes. Nadat de stoet was teruggekeerd op de Markt sprak burgemeester C. Ockeloen een dank woord tot de aanwezigen. In Koewacht waren vele familieleden van overleden oorlogslachtoffers bij de plechtigheid aanwezig. Er werden bloemen gelegd bij de in de katholie ke kerk aangebrachte naamplaat ter AXEL - Zwemliefhebbers in de ge meente Axel kunnen vanaf zaterdag 17 mei weer een duik nemen in de zwembaden van Koewacht en Axel. Op die dag gaan beide zwembaden om 13.00 uur open voor het publiek. De zwembaden zijn van 17 mei tot en met 12 juli op zaterdagen en werkda gen geopend van 11.00 tot 19.00 uur. Van 13 juli tot en met 23 augustus kan men van 8.00 tot 20.00 uur in de zwembaden terecht en van 24 augus tus tot en met 30 augustus van 11.00 uur tot 19.00 uur. 's Zondags zijn de baden geopend van 13.00 tot 18.00 uur. herinnering aan hen die omkwamen tijdens de tweede wereldoorlog. In Axel vertrok onder klokgelui een stille stoet vanaf het stadhuis naar het bevrijdingsmonument aan de Oranjestraat. Onder hen was een groot aantal vertegenwoordigers van burgerlijke instanties en het vereni gingsleven. Na de kranslegging door burgemeester A. Hack namens de gemeente werden enkele minuten stil te in acht genomen waarna de bevrij- dingsvlam werd ontstoken. Ook hier werden door verenigingen en burgers bloemen gelegd. In Kloosterzande kwamen burge meester mr A. A. L. G. M. Kessen, van Hontenisse, de twee wethouders en zo'n tweehonderd belangstellenden om 19.30 uur bij het gemeentehuis samen. Vandaaruit ging men bege leid door de koninklijke harmonie Sint Cecilia uit Kloosterzande naar de algemene begraafplaats aan de Hulsterweg. Daar legde burgemeester mr Kessen bloemen bij het gedenkteken voor de gevallenen uit de tweede wereldoor log en werd de Last Post gespeeld door de harmonie. Terug bij het ge meentehuis werden twee minuten stil te in acht genomen en tot slot van de herdenkingsplechtigheid speelde de koninklijke harmonie Sint Cecilia het Nederlandse volkslied. De traditionele dodenherdenking in Hulst begon om 18.30 uur met een bijeenkomst in de burgerzaal van het Hulster stadhuis. Daar werden kran sen gelegd bij de gedenkplaten voor de slachtoffers uit de tweede wereld oorlog en de Poolse bevrijders. Leden van de fanfare 'Nooitgedacht' uit Graauw verleenden muzikale mede werking, terwijl leerlingen van de openbare basisschool 'De Reinaert' een declamatie verzorgden. Daarna werd in de basiliek van Hulst een interkerkelijke dienst gehouden. Vervolgens begaven de deelnemers zich naar het monument van de ge vallenen nabij de Glacisweg. Na de kranslegging werd de 'Last Post' ge blazen, waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. TERNEUZEN - De portefeuilleverde ling in het Terneuzense college van b. en w. is ongewijzigd gebleven. Burge meester C. Ockeloen blijft belast met algemene en economische zaken (waaronder het havenschap) en ver der is hij verantwoordelijk voor de nutsbedrijven, bestuurlijke aangele genheden, voorlichting en politie, brandweer en bescherming bevolking. Wethouder J. van Rooyen blijft de nieuwe raadsperiode de portefeuilles welzijn, milieu, recreatie en toersme beheren. Ook voor wethouder drs A. doorduyn verandert er niets. Zijn por tefeuilles zijn: openbare werken, volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en verkeer. Wethouder J. van Walraven tot slot blijft belast met onderwijs, sport, cultuur en perso neelszaken. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 24