almanak Negende uitgave van jazzfestival succes Actievoerders blokkeren tijdelijk PZEM-centrales Een zonnige dag te Borssele r,LM: VOEDERVOORRAAD VOLDOENDE 1 Stof S« Man mishandelt echtgenote ZEEUWSE PAGINA 5 Slf: ra Vergoeding MAANDAG 5 MEI 1986 zeeland: AAR- 'ENBURG - De toeristische 'Smokkelroute' langs het West Zeeuws- Vltamse grensgebied wordt nieuw leven ingeblazen. Zaterdag 24 mei inteert het Evenementencomité Aardenburg in samenwerking met de omité's van de verbroederde gresngemeenten Maldegem, Middelburg, Moerkerke-Damme, Sint Laureins en Sint Margriete de compleet nieuwe •e, editie van de in 1974 samengestelde toeristische autoroute. De Brochure met de routebeschrijving was bijna uitverkocht en dat was de u, reder om te besluiten tot een herdruk. In de brochure zijn tekst en fotomateriaal vernieuwd. De route, die overigens enigszins gewijzigd is, voert kreken en polders en historische bezienswaardigheden in het West (ws-Vlaamse grensgebied. De introductie van de vernieuwde brochure op zaterdag 24 mei is groots opgezet. Het feest begint in het gemeentehuis van Aardenburg, waar genodigden en de Heineken fanfare (een muziekgezelschap van 80 man) worden ontvangen. Na de ontvangst is er een tocht per touringcar langs enkele delen van de 80 kilometer lange route. Daarbij worden diverse grensgemeen ten aangedaan en zijn er officiële ontvangsten. In Damme wordt een biertapwedstrijd gehouden voor burgemeesters, wethou ders en persmensen. Rond half zeven 's avonds arriveert het gezelschap aan de Kaai in Aardenburg. Tot slot 'marcheert' men naar het stadhuis, waar het evenement wordt afgesloten. an iat Del: Tij >rj uil x uns: n:s m elai spe iat tri iVI Stil DU ei or >P an IWI 51 ad Vog weinig problemen met )p stal houden melkvee VI ES - De 20.000 Zeeuwse melk- ien staan voorlopig op stal door het verbod van landbouw minister ir G. Braks melkvee in verband met de neerslag van radio-actieve stof buiten te lazen gra en. Veel melkveehouders luidden overigens alleen nog ma r hun jongvee in de wei gela ten. Dat zit 'm in het late voor jaar. De grasgroei is nog maar nauwelijks op gang gekomen en op veel plaatsen was de grond nog zo nat dat de graszoden door hel vee dreigden te worden ver- ■pt. De algemene inspectiedienst van het ■Hristerie van landbouw en visserij controleert in samenwerking met de pol tie of de veehouders hun melk- k&ien inderdaad binnenhouden. Om dat de berichten over het verbod de k&ien te laten weiden mogelijk nog niet iedereen heeft bereikt, stelt de politie in gevallen waarin dat nodig is de melkveehouders op de hoogte. De ind"uk bestond zondag dat vrijwel alle boeren die melkvee dicht bij hun sta; buiten hadden staan, de beesten al hebben binnengehaald. Koeien die verder van de bedrijfsgebouwen gra zen, waren in een aantal gevallen nog wel buiten. Voor het vervoer van deze dieren is een veewagen nodig. Volgens secretaris mr J. Oggel van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) zal het op stal houden van de ^melkkoeien in de meeste veehouderij bedrijven geen problemen opleveren. „Melkveehouders zorgen er door gaans voor dat ze een ruwvoedervoor- raad hebben, waaraan ze tot om streeks begin mei voldoende hebben. Sommigen zijn er zowat doorheen en anderen hebben nog ruim voldoen de", legt hij uit. „Het hangt er hele- maal vanaf hoelang het vee binnen moet blijven. Als dat langer dan een week duurt en de veehouders op een gegeven moment voer moeten gaan bijkopen, dan komen ze voor flinke kosten te zitten, want de prijzen zul len ongetwijfeld flink stijgen". •Daarbij komt dan de vraag wat er met de radio-activiteit op het gras gebeurt; spoelt die weg of niet. In het laatste geval zal de eerste snede van het voor inkuilen bestemde gras moe ten worden weggegooid. Oggel vindt llDDELBURG - De 36-jarige me- grouw C. A. G. uit Middelburg is aterdagavond omstreeks half zeven rnstig gewond geraakt bij een |echtpartij met haar man, de 33- arige W. T. H. Het echtpaar, dat in Jen echtscheidingsprocedure is ge bikkeld zat in hetzelfde café in de lerenstraat. Daar kregen ze ruzie die |fp straat werd voortgezet. •e man gaf de vrouw daar een harde lap waardoor ze op straat viel en «wusteloos bleef liggen. Ze werd ivergebracht naar het ziekenhuis in 'lissingen waar een schedelbasisfrac- ,uur en een scheurtje in de schedel 'erden geconstateerd. In de loop van sondag is het slachtoffer naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam ver voerd. De man is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Kinderen, ze leveren met hun uitspraken vaak waardevolle bijdragen aan dit hoekje. Als het degene, die is aangewe zen om dit rubriekje te vullen, ontbreekt aan inspiratie, doet hij of zij nogal eens een beroep op de collega's, die zich mogen verheugen in een kinderscha re. Maar ook bij collega's, die 'al uit de kinderen zijn', wordt nog regelmatig belangstellend geïnformeerd naar ervarin gen, die stof zouden kunnen opleveren. Meestal halen zij vertwijfeld de schouders op, maar giste ren beloofde een van hen zijn medewerking. Op termijn. „Kom maar terug als mijn kleinzoon kan praten", liet hij weten. het nog wat vroeg om nu al over vergoeding van schade te praten, maar naar zijn mening kunnen de gevolgen van de kernramp in Tsjer- nobyl niet tot het normale agrarische ondernemersrisico worden gerekend. Een van de veehouders die op aanwij zing van de politie zijn koeien heeft binnengehaald is H. Z. C. Steenblok uit Nieuwdorp. Hij voelde er aanvan kelijk niets voor - ook al gezien zijn krappe voervoorraad - de dieren weer op stal te zetten. „Maar je wilt het natuurlijk niet voor je verantwoor ding nemen dat er inderdaad iets met de melk gebeurt", vertelde hij. Steen blok wil proberen toestemming te krijgen om zijn koeien een paar uur per dag te laten grazen om zo de krappe voersituatie het hoofd te kun nen bieden. Veehouder A. de Visser uit Aagteker- ke had zijn zeventig koeien net een paar dagen buiten, zij het alleen maar overdag. Zaterdagmiddag, na het be kend worden van het advies van mi- Nop niet binnengehaalde koeien aan de Pekelingseweg tussen Grijpskerke en Aagtekerke. lieuminister dr P. Winsemius om de beesten voorlopig maar op stal te zetten, heeft hij ze weer binnenge haald. „Ze zijn nu nogal onrustig", vertelde hij zondag. „Met dit mooie weer zijn die beesten ook liever buiten en daarom staan ze maar te loeien". Dit onbehagen bij de dieren zal, zo verwacht De Visser, tot een lagere melkgift leiden. De voervoorraad op het bedrijf van de Walcherse melkvee houder is nog voldoende voor een tot twee weken. Bij J. C. Trimpe in Kloetinge is het voer vrijwel op. Hij had zijn 38 melk koeien zondag voor het eerst in de wei willen laten. Voorlopig houdt hij ze binnen, maar hij weet nog niet wat hij zal doen wanneer de opslagruimte voor voer leeg is. ,,'t Zal allemaal wel schreeuwend duur worden", vreest hij. „Misschien is het wel goedkoper een bekeuring te betalen voor het buiten laten lopen van de koeien dan voer te kopen". De 48 koeien van A. M. de Vrieze, ook in Kloetingé, waren nog niet buiten geweest toen zaterdag het verbod werd uitgevaardigd melk koeien in de wei te laten. Met zijn voervoorraad kan hij nog wel twee weken vooruit. De melkveehouders vinden dat mi nister Winsemius zaterdag wel erg gemakkelijk heeft gezegd dat de boe ren elkaar maar moeten helpen als de voorraden voer slinken. De Visser: „Je gaat toch niet zo gauw een deel van de voer weg doen als je niet weet hoelang dit nog zal duren". A. M. de Vrieze in Kloetinge voert zijn koeien in de stal. MIDDELBURG - Een 'kroegentocht' besloot zaterdagavond het negende internationale jazzfestistival in Mid delburg. In veertien etablissementen speelden evenveel jazzformaties tot in de kleine uurtjes. Een breed scala van jazzstijlen was te beluisteren: New Orleans, dixieland, funk, zigeu nerjazz, salsa en bebop. Het was er allemaal. Een bezoek aan alle kroegen bleek zelfs voor de meest fervente jazzlief hebber onbegonnen werk. De laatste festivaldag begon overigens al veel eerder. Vanaf 's morgens elf uur brachten looporkesten het winkelen de publiek in de stemming en ook in de middaguren zorgden deze straat muzikanten voor een vrolijke sfeer in de binnenstad. Vooral het fraaie zo merweer droeg daaraan bij. Later in de middag werd het aanmerkelijk koeler en 's avonds hadden veel be zoekers van de podiumconcerten op de Markt hun winterkleding weer aan getrokken. Ondanks het wat koelere besluit van de podiumoptredens op de Markt werd dit evenement in het hart van de Zeeuwse hoofdstad een bijzonder geslaagd jazzfeest. In een brede kring rond het concertpodium waren door de horeca-ondernemers kraampjes geplaatst, waar behalve een keur aan drankjes, ook een grote verscheidenheid aan hapjes was te verkrijgen. Samen met wat stoelen en tafeltjes vormde het geheel een feeste lijk aanzien. Vooral in het begin van de middag toen het nog niet zo koud was was het erg druk op de Markt. Vanaf twee uur 's middags tot 's avonds negen uur speelden in totaal zes orkesten beurteling op het markt- podium. De orkesten werden geïntro duceerd door de Belgische 'annon- ceur' Sim Simons. Vrijdagavond had de Jazz Aktiviteiten Stichting Zee land JASZ), die het Middelburgse jazzfestival voor de negende keer or ganiseerde drie orkesten uitgenodigd voor een optreden in de Concert- en Gehoorzaal. Ruim tweehonderd beta lende bezoekers (en dat aantal viel wel wat tegen) keken en luisterden achtereenvolgens naar Rod Mason's Hot Five, de Climax Jazz Band (beide uit Duitsland) en de Nederlandse Free time Old Dixie Jass Band. De organisatoren zijn bijzonder tevre den over de nieuwe opzet van dit negende jazzfestival dat grootser was dan ooit tevoren. The New Orleans Company maakte tijdens de optredens gebruik van een old-timer. Veel demonstranten bij het begin van de actie. BORSSELE - Ongeveer tweehon derd tegenstanders van kernener gie hebben zondag van half drie tot acht uur 's avonds de poorten van de PZEM-elektriciteitscentrales in Borssele geblokkeerd. Het was een symbolische blokkade: de actie voerders zaten alleen voor de hoofdpoort; de andere poorten van het PZEM-complex waren slechts met kettingen afgesloten. Doel van de actie was in het licht van de 'nucleaire ramp bij Tsjernobyl in de Sovjet-Unie de aandacht te vesti gen op de noodzaak geen nieuwe kerncentrales in Nederland te bou wen en de bestaande te sluiten. Bij het begin van de blokkade koes terden nog maar enkele tientallen tegenstanders van kernenergie en andere belangstellenden zich in de zon op de Borsselse zeedijk ter hoogte van de hoofdpoort. Spoedig daarna zaten vijftig tot zestig actie voerders tegen het hek en een klei ne honderdvijftig stonden er in de buurt. Bovenop de dijk gaven enke le tientallen bewoners van het dorp Borssele blijk van hun onbegrip voor de blokkade. Een van hen tartte herhaaldelijk de demonstran ten. Hij moest enige keren kalme rend worden toegesproken door twee politieagenten. Dat was dan ook de enige aanlei ding voor de politie om op te treden. De rijkspolitie van de groep Borsele beperkte zich tot belangstellend toezien. In verband met eerder aan gekondigde mogelijke acties tegen de plaatsing van kruisraketten, was het Zeeuwse peloton mobiele een heid in Woensdrecht gestationeerd. Als dat nodig zou zijn, zou de ME in korte tijd naar Borssele kunnen worden gebracht. De PZEM had kort voor het begin van de blokkade de ploegen medewerkers in de cen trale nog gewisseld. Volgens een verklaring van Stop Borssele en het Zeeuws platform tegen kernenergie moet het met de catastrofe in Tsjernobyl en de Har- risburg-ramp nog vers in het geheu gen toch langzamerhand voldoende duidelijk zijn dat de veiligheid van kerncentrales lang niet zo zeker is als de overheden altijd hebben be weerd. „Zo lang men er niet van verzekerd kan zijn dat er binnen kerncentrales geen fouten worden gemaakt, zal steeds opnieuw blij ken dat er zeer ernstige ongelukken ontstaan", aldus de verklaring. De beide actiegroepen stelden het op zijn minst hovaardig te vinden om ervan uit te gaan dat Nederlandse kerncentrales zo veilig zijn dat geen ernstige ongelukken kunnen gebeu ren: „Radioactieve slachtoffers heb ben er heel weinig boodschap aan dat hun trefkans één op de tiendui zend of één op de miljoen jaar is". Uit een reactie van minister-presi dent drs R. Lubbers op de ramp met de Tsjemobyl-centrale leidden Stop Borssele en het Zeeuws platform tegen kernenergie af dat ook het CDA de ogen sluit voor de conse quenties van een kernramp en van plan is de bouw van nieuwe kern centrales gewoon door te laten gaan. Vandaar dat de verklaring besloot met de oproep bij de Twee de Kamerverkiezingen tegen kern energie te stemmen. Na vijf uur was het aantal actievoer ders bij het hek van de centrales al teruggelopen tot ongeveer vijfen dertig, van wie de meesten tot acht uur bleven. Namens anti-kernenergie bewe ging liet J. de Vries weten tevreden te zijn over het resultaat van de blokkade. Daadwerkelijke stilleg ging van de produktie in de kern centrale was volgens hem niet de opzet van de actie geweest. Over het aantal actievoerders en andere belangstellenden was hij zeer te spreken, in aanmerking genomen dat afsluiting van de poorten in tegenstelling tot voorgaande de monstraties en blokkades in Bors sele alleen door middel van een kort persbericht was aangekon digd en geen bussen waren ge huurd om veel tegenstanders van kernenergie aan te voeren. De Vries vertelde dat deze week landelijk overleg zal worden gevoerd over verdere acties tegen de bouw van nieuwe en de sluiting van de twee bestaande kerncentrales. De PSP-Zeeland verklaarde zich zondagavond in een persbericht so lidair met de blokkade en alle ande re acties naar aanleiding van de ramp in Tsjernobyl. De partij stelt dat doorgaan met kernenergie ge lijk staat met een misdaad op ter mijn tegen de gehele mensheid. Aan de hekken van de centrale werden verschillende spandoeken aangebracht. BORSSELE Een zonnige zondag te Borssele, gisteren. Voor de vijftig tot zestig mensen, die zich demonstratief tegen de hoofdpoort van de kerncentrale hadden genesteld. Voor de kleine honderdvijftig mensen, die voor de poort méédemonstreerden. En voor de - op het v drukst van de dag - meer dan honderd toeschouwers, die vanaf de dijk op de doeken aan de poort konden lezen waar het om begonnen was: 'Is Tsjernobyl niet genoeg om jullie ogen te openen', 'Nee tegen Borssele twee', 'Eén is er al één teveel'. Om 13.30 uur blijkt verhoogde waakzaamheid op het PZEM terrein, maar ligt de omgeving van de kerncentrale er nog stilletjes bij. Te 13.48 uur is de eerste (rijks) politie-auto waar te nemen, die rondjes rijdt op de aanpalende wegen. 13.50 uur: de eerste toeschouwers spreiden op de dijk tegenover de hoofdingang van de kerncentrale dekens uit en zetten klapstoeltjes neer om zich bij de komende gebeurtenissen van een goed uitzicht te verzekeren. 14.25 - 14.50 uur: toenemende drukte onderaan en bovenop de dijk. De hoofdpoort is nu één lange rij spandoeken. Tussen de honderdvijftig en tweehonderd demonstranten verdringen zich bij de poort, of zijn er tegen gaan zitten. Hans Bannink, Zeeuws platform tegen kernenergie, meldt dat de andere poorten met kettingen zijn afgesloten - aan één poort zat er nog een van een vorige gelegenheid. Spreekkoren van demonstranten: „Borssele moet dicht", en een reactie vanaf de dijk: „Hop, hop, donder op". 15.00 - 15.25 uur: De beveiligingsdienst van de PZEM lijkt een wak in het ontspannen sfeertje te slaan, als enkele geleiders met waakhonden binnen het blikveld komen. Ze worden door de demonstranten tegen de poort beschaafd toegeblaft en verdwijnen. De milde stemming duurt voort - een PZEM-functionaris reikt aan een van de blokkeerders een bijgevulde fles water aan. Het hoofd van de beveiligingsdienst van de PZEM, A.P. Knuijt maakt in kleine kring melding van een dilemmaatje: „Wat moet ik straks, om zes uur, met de vlag doen? Halfstok hijsen of niet". Hij vreest dat van de daad enige escalatie zou kunnen uitgaan, beziet het demonstratieter rein, waar nog ontspanning heerst en besluit: „Ik laat hijsen. Als overheidsbedrijf hoor je dat op 4 mei te doen". 15.45 uur: De twee bij de centrale surveillerende politiemannen begeven zich naar een toeschouwer, die het afgelopen uur luidkeels met de demonstranten in discussie is proberen te gaan. Hij bekent zich tot een tegenstander van kolen gestookte centrales en een voorstander van kernenergie te zijn. „Achterlijk zijn jullie - en morgen zeker weer het handje ophouden voor de WW". De demonstranten laten zich niet provoceren en de politie spreekt hem gemoedsbedarend toe. 16.15 uur -16.45 uur: Op de dijk begint de belangstelling licht te verlopen - menig kijker begint zich richting Borssele te bewegen. De koffie wacht. Demonstranten van verderop halen ook de eerste leuze van de poort: 'Van Agt, fall-out, geen atoomstroom'. 17.54 uur: de aantallen demonstranten en toeschouwers zijn gedund, op het PZEM-terrein wordt de vlag halfstok gehesen. Géén incidenten. 18.10 uur: enkele poortblokkeerders beoefenen het badmintonspel. 19.20 uur: het aantal toeschouwers op de dijk is nu te tellen op de vingers van één hand. Intussen - de blokkade heeft het radionieuws gehaald - nemen automobilisten de plek van de demonstratie op in hun avondrond je. 19.58 - 20.03 uur: de dertig overgebleven demonstranten groepen rond een autoradio, waaruit Jan Zindel de luisteraars voorbereidt op de nationale dodenherdenking op de Dam te Amsterdam. Ze zijn twee minuten stil, draaien de radio weg als het Wilhelmus begint en heffen een slotlied aan, over de eerste atoombom van meer dan veertig jaar geleden en over mensen, die nog steeds lijden door de straling. De spandoeken worden van de hoofdpoort gehaald. Men verspreidt zich. In de loop van zondagmiddag liep de belangstelling voor de actie sterk terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 21