Oorlogsslachtoffers herdacht in Renesse Honderden mensen bij dodenherdenking Tholen Ontmoetingsdag trok 400 ouderen Borsele Meer belangstelling voor dodenherdenking Zeventig ja ges w Nieuwe vletten scouting KINDEREN BIJ PLECHTIGHEID BETROKKEN Tennisvereniging Heinkenszand nam banen in gebruik Brandweerteam Middenschouwen 1 wint wedstrijd J. de Bey 25 jaar huisarts Hansweert IN DE STENGE HEINKENSZAND VEEL JEUGD GOES EN KLOET IN GE Voor duizenden guldens gestolen uit auto's Welzijnscommissit vergadert over nieuwe speeltuin Colijnsplaat Race voor traditionele zeilschepen H N W 0* jr Q> Nieuw! AUTORIJLES OOK STILLE TOCHT NAAR MARKT A FABERY DE JONGE Joggingpakken 39,- en 49,- J. Reijns J. Jansen MAANDAG 5 MEI 1986 ■$*3* I w tij* ^ï- I RENESSE - Bij het oorlogsmonu ment aan de Moolweg in Renesse zijn zondagmiddag de slachtoffers van de tweede wereldoorlog herdacht. Ter wijl 'Luctor et Emergo'1 koraalmu- ziek speelde, legden leerlingen van de groepen 7 en 8 van de openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse een krans. Er werd een gedeeltelijk opgemaakte krans gelegd, waarin de kinderen tuil tjes bloemen staken. Dit was gedaan om de kinderen actief te betrekken bij de dodenherdenking. De burgemeesters mevrouw J. L. Nie- mandsverdriet-Leenheer van Wester- schouwen, C. Slabbekoom van Brou wershaven en T. H. de Meester van Zierikzee legden gezamenlijk een krans, waarna de kranslegging volgde door de heer P. Mataheroe namens de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. De plechtigheid werd onder anderen bijgewoond door de heer M. P. de Lange namens de stichting Februari '41, mensen uit het verzet en nabe staanden van de tien mensen, die met dit oorlogsmonument van beeldhou wer J. W. Havermans worden her dacht. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, liep iedereen naar het nabij het monu ment gelegen begraafplaats, waar de schoolkinderen bloemen legden op de graven van de tien mensen die op 10 december 1944 in Renesse werden terecht gesteld. Vooruitlopend op deze plechtigheid had burgemeester Niemantsverdriet- Leenheer vrijdagmiddag op de open bare basisschool 't Staepel'of te Re- HEINKENSZAND - De tennisvereni ging Tebo in Heinkenszand heeft er twee banen bij. De derde en de vierde baan zijn zaterdagmiddag officieel in gebruik genomen. De tennisvereni ging beschikt nu over voldoende speelcapaciteit om alle leden aan hun trekken te laten komen. Tebo heeft 240 leden en zit nu precies op de norm van één baan per zestig leden. Sportwethouder drs P. J. Vollaard van Borsele stelde zaterdagmiddag de twee nieuwe banen officieel in ge bruik. Hij opende het hek, waarna de jeugdleden Dafmir de Groot, Saskia Kuipers, Raymond Vermuë en Franc- ky Meijer de baan betraden om aan hun tennispartij in het kader van het openingstoemooi te beginnen. BRUINISSE - De brandweerploeg Middenschouwen I is de winnaar geworden van de brandweerwed strijd in de klasse I lage druk voor korpsen op Schouwen-Duiveland die zaterdag in Bruinisse is gehouden. Het winnende korps was verreweg de beste van de twaalf brandweerteams die een als 'tamelijk lastig' omschre ven opdracht in een woonhuis aan de Oudestraat moesten uitvoeren. Het huis stond in brand en er moesten twee slachtoffers uit worden gehaald. Twee ploegen slaagden er volgens de jury niet in het vuur helemaal te blussen en één ploeg liet een van de slachtoffers in kommervolle toestand in het pand achter. Nadat het laatste korps aan het eind van de middag in actie was gekomen en de jury zijn telwerk had verricht, reikte burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse de prijzen uit. De beste drie doen zaterdag 14 juni mee aan een gewestelijke wedstrijd in Goes. De uitslag luidt: 1 Middenschouwen I 800 punten, 2 Duiveland II 790 pun ten, 3 PZEM 785 punten, 4 Duiveland I 774 punten, 5 Zierikzee II 740 pun ten, 6 Zierikzee I 708 punten, 7 Drei- schor 704 punten, 8 Bruinisse 703 punten, 9 Brouwershaven 609 punten, 10 Westerschouwen I 599 punten, 11 Westerschouwen II 589 punten en 12 Middenschouwen II 579 punten. HANSWEERT - Met muziekvereni ging Scheldegalm voorop en hijzelf gezeten in een rijtuig, is huisarts J. de Bey zaterdagmiddag naar vereni gingsgebouw Kaj Munk gereden. Daar vierde hij zijn zilveren jubi leum als arts van de dorpen Hans- weert en Schore. Voordat de receptie voor de dorpsbe woners van Hansweert begon, kreeg de jubilerende arts een bijzonder ere teken: een standaard met daarop ge tekend een bezige bij en een aescu- laap (gekrulde slang rond staf) met als achtergrond de vertikale gele en zwar te strepen van het wapen van de voormalige gemeente Kruiningen, waartoe Hansweert behoorde. In de toespraak van A. F. van 't Westeinde werd De Bey geprezen om zijn medi sche en maatschappelijke inzet. De Hansweertse arts is bijvoorbeeld be stuurslid van het bejaardenhuis Ma- ria-oord. Van 't Westeinde feliciteerde De Bey tevens namens de Reimers- waalse burgemeester H. Boer. Domi nee W. Harleman bedankte de dokter voor de prettige samenwerking die vier jaar geleden al begon toen Harle man bij De Bey kon logeren vanwege zijn beroeping in Hansweert. Na het dankwoord van huisarts de Bey druppelde het Hansweertse pu bliek binnen. Tijdens de receptie tra den Tanne van Kwedamme (Tilly den Boer-de Cok) en Johan Jansen op. Daarnaast verzorgden de gezamenlij ke koren van Hansweert een optre den. Vrijdagavond heeft de bevolking van Schore gelegenheid gehad de ju bilerende geneesheer te feliciteren. nesse de leerlingen van groep 8, die sinds de adoptie van het monument vorig jaar het monument verzorgen, een oorkonde overhandigd. De kinde ren van groep 7 kregen een herinne ringsvaantje. THOLEN In het bijzijn van enkele honderden mensen legde loco-burge meester P. van Schetsen zondag avond op de Markt in Tholen namens de gemeente een bloemstuk ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de tweede wereldoorlog. De heer H. Re- nes en de heer P. Withagen van het Thoolse comité Nationale Dodenher denking legden namens de bevolking een bloemstuk, hierin gevolgd door tientallen aanwezigen. Vanaf zes uur hing op vele plaatsen de vlag halfstok. Aan de herdenkings plechtigheid ging een stille tocht vooraf, begeleid door koninklijke mu ziekvereniging Concordia. Aangeko men op de Markt speelde de harmonie van Concordia, onder leiding van diri gent P. Steijns, enkele koralen van Bach. Na de 'Last Post' door Arnold van Bavel op trompet werrd twee minuten stilte in acht genomen. Hier na bracht Concordia het eerste cou plet van het Wilhelmus ten gehore, gevolgd door de bloemlegging. Het gereformeerd zangkoor Canticum, on der leiding van dirigent I. Riedijk, sloot met enkele liederen de herden king af. Zeven leden van het korps Nationale Reserve streken hierna de vlag. De verhoging met de neergeleg de bloemen blijft enkele dagen op de Markt staan. Het feit dat de nationale bevrijdings dag dit jaar op zondag viel, was enkele weken geleden voor de SGP aanlei ding tot een verzoek aan de gemeente de dodenherdenking te verschuiven naar een andere avond. Een groot deel van de bevolking zou anders de her denking niet kunnen bijwonen. De gemeente verzocht daarop de kerken de avonddiensten af te stemmen op het tijdstip van de herdenking. De Nederlands hervormde kerk op de Markt in Tholen gaf gevolg aan het verzoek. De avonddienst in deze kerk was verplaatst naar een vroeger tijd stip. De christelijk gereformeerde kerk in Tholen veranderde de aan vangstijd van de avonddienst niet, maar gaf de aanwezigen gelegenheid na afloop van de dienst de gevallenen te herdenken. Leerlingen van de basisschool 't Staepel'of leggen bloemen bij het oorlogsmonument in Renesse. HEINKENSZAND - Ongeveer vier honderd inwoners van de gemeente Borsele hebben zaterdag meegedaan aan de jaarlijkse ontmoetingsdag voor ouderen. Dit evenement in De Stenge te Heinkenszand is voor de zesde keer georganiseerd door het Overlegorgaan ouderenorganisaties Borsele, gesteund door de stichting Welzijn voor ouderen in de gemeente. Net als in voorgaande jaren was het een gezellige dag. Er was een uitgebreid programma samengesteld met zang, dans, infor matie en natuurlijk volop gelegenheid om contacten te leggen met andere zestig-plussers. De Bevelandse volks dansgroep Folklorite, het Westkap- pels dameskoor onder leiding van Riet Westerweele en het orkest Les Amis uit 's-Gravenpolder verzorgden optredens. Verscheidene mannen hadden hun bogen en pijlen meege bracht voor een schieting op de lig gende wip en er was een demonstratie koersbal, een spel dat vooral onder ouderen zeer populair is. Voor de goklustigen draaide het rad van avon tuur. In een van de zalen van De Stenge was een informatiemarkt ingericht, waar bedrijven, verenigingen en in stellingen die speciale produkten of diensten voor ouderen leveren, zich presenteerden. Er waren stands van onder andere de Nederlandse Hart stichting, de Diabetes Vereniging Ne derland, de Stichting Incontinentie Nederland, de wijkverpleging en de gezinsverzorging en bedrijven die re- validatiehulpmiddelen, visuele hulp middelen en dieetprodukten leveren. De deelnemers aan de informatie markt mochten zich in een flinke belangstelling verheugen. Burgemeester W. Blanken van Goes legt een bloemenkrans bij het verzetsmonument voor het stadhuis op de Grote Markt in Goes, onder het toeziend oog van 300 tot 400 belangstellenden. GOES - De dodenherdenking in Goes heeft zondag opvallend meer belang stelling getrokken dan voorgaande jaren, vooral van de jeugd. Ongeveer 300 tot 400 mensen woonden de bij eenkomst in de Grote Kerk en de kranslegging bij het verzetsmonu- BRUINISSE - In het bejaardente huis 't Opper te Bruinisse vierden de 96-jarige Anton van Dijke en zijn 91-jarige vrouw Janna van der Zande zaterdag het feit dat zij zeventig jaar geleden in Ooster- land in het huwelijk traden. De directie, het personeel en de bewoners van 't Opper huldigden het paar 's morgens in de recreatie zaal. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse en zijn echtgenote kwamen het bruidspaar persoonlijk feliciteren. Ook ontvingen Anton en Janna een felicitatiebrief van de koningin en een gelukstelegram van de commissaris van de konin gin in Zeeland, dr. C. Boertien. Bovendien stond hun woning vol met prachtige bloemstukken en fruitmanden. Het paar kreeg een receptie aangeboden van 't Opper voor familie, vrienden en kennissen en een diner met de kinderen. Het echtpaar heeft drie kinderen, tien kleinkinderen en elf achterkleinkin deren. Anton en Janna ontmoetten elkaar 73 jaar geleden tijdens het zondagse kuieren in de Kerkstraat van Oos- terland, waar zij bijna hun hele leven hebben gewoond. In 1916 trouwden ze en verhuisden naar Bruinisse. „Daar hebben we maar een jaar gewoond", vertelt Anton. „Het was die winter zo koud, dat het water op de kachel bevroor. We zijn er gewoon weggevroren en besloten terug te gaan naar Oosterland". De bruidegom werkte tot 1920 bij een boer als landarbeider. Daarna ging hij wegen en weilanden egaliseren en vier maanden per jaar werkte hij dag en nacht bij een teler in Kapel- Ie. Twintig jaar lang trok Anton ook met hengsten van een fokker uit Eikerzee de boerderijen langs om merries te laten bevruchten. Tot aan zijn pensioen was hij landarbei der. „We hebben erg veel armoede gekend. Onze drie kinderen hebben we gelukkig kunnen laten leren, maar dat heeft heel wat gekost", zegt Anton. „We hadden het moei lijk, maar het was een gezellige tijd en de jeugd was veel dankbaarder dan de jeugd van nu". Janna was dienstbode toen ze Anton ontmoet te. Na haar huwelijk nam zij de zorg voor haar man en haar kinderen op zich en hielp op het land als dat nodig was. In de tweede wereldoorlog werd het gezin geëvacueerd naar Dreischor. Toen kwam de watersnoodramp in 1953. „Op die zondagmorgen werd ik wakker gemaakt door de buur man, die zei dat we weg moesten. Ik nam eten, water en kleding mee naar zolder en dinsdag zijn we weg gehaald door een helicopter, die ons naar Zierikzee bracht. Daar zijn we op een boot gestapt naar Rotter dam. Drie maanden hebben wij bij onze zoon in Apeldoorn gezeten, maar toen we terugkwamen lag het hele huis overhoop. Het water had tot de balken van de zolder ge staan", herinnert Anton zich. Maar dat is nu allemaal voorbij. Zes jaar geleden zijn Anton en Janna in Bruinisse komen wonen in een be jaardenwoning en sinds december woont het paar in 't Opper. „We hebben het nog nooit zo goed ge had", zegt Van Dijke. „Het is hier kostelijk. De mensen zijn lief en aardig. Ik moet zeggen: er is maar één Opper in Nederland". Anton en Janna van Dijke ontvingen van burgemeester Hekman een feestelijk versierde taart. ment voor het stadhuis, op de Grote Markt van Goes bij. Burgemeester W. Blanken van Goes hield een korte toespraak tijdens de bijeenkomst in de Grote Kerk, die om half acht 's avonds begon. Hij noemde de herdenking van de gesneuvelden nog steeds van betekenis, in verband met de inspiratie die daarvan uitgaat om ook nu nog anderen het recht te gunnen op vrijheid en gelijkheid. Ruim een kwartier later legde hij een bloemenkrans bij het verzetsmonu ment op de Grote Markt. Namens het verzet werd ook een krans gelegd door raadslid P. van Dijk en de heer Buijs. Meer belangstelling dan voorgaande jaren was ook te constateren bij de herdenking in Kloetinge. Loco-burge meester L. H. de Leeuw legde namens het gemeentebestuur van Goes een krans bij het verzetsteken, op de begraafplaats in Kloetinge, nadat vanaf 20.00 uur enkele minuten stilte in acht was genomen. Tevoren waren de deelnemers aan deze herdenking in een stille tocht door het dorp gelopen. Wethouder M. F. van T oor en-Loerakker verrichtte de doop van de vletten. GOES - De Scoutinggroep uit Goes en Wilhelminadorp heeft er twee nieu we boten bij. Zaterdagmiddag heeft de Goese wethouder mevrouw M. F. van Tooren-Loerakker de lelievlet- ten gedoopt. Het was voor de eerste vrouwelijke wethouder van de Ganzestad haar eerste officiële optre den. Een tiental ouders was aanwezig bij de plechtigheid bij het clubge bouw de Baak aan de Houtkade. Onder hen was J. Willemsen, die voor zijn inzet het bronzen waarderingste ken kreeg opgespeld namens de scou tinggroep. Mevrouw Van Tooren wenste de pad vinderij veel succes met de nieuwe aanwinst en feliciteerde de vrijwilli gers. Ze zei het een grote eer te vinden de doophandeling te mogen verrich ten. Met name feliciteerde de wethou der de heer Willemsen voor zijn werk. Peter van Dijk, de groepsvoorzitter van Scoutinggroep Frans Naerebout, drong er in zijn toespraak op aan dat b en w van Goes het clubgebouw willen ontzien bij de ontwikkeling van het haven- en industriegebied. De voorzitter sprak de vrees uit dat hier door het padvinderijgebouw wordt 'verpletterd'. De twee lelievletten die mede zijn gedoopt met hulp van Siegrid Morren, een van de jongste meisjesleden, zijn bestemd voor de zeeverkenners. De zeeverkennersgroep bestond tot nu toe alleen uit jongens, maar de twee nieuwe boten zijn bestemd voor ge mengde groepen. Eerst gaan de jon gens en meisjes roeien op het water. Na hun roeidiploma leren ze zeilen en na hun zeildiploma mogen ze ook motorisch aangedreven over het wa ter. De vletten dragen de namen Zuy- derburg en Voorland en zijn ieder zo'n vijfenhalve meter lang. De zeeverken ners zullen eerst het kanaal en het Veerse Meer verkennen. ZIERIKZEE - Het afgelopen einde is voor enkele duizenden] dens aan geluidsapparatuur ding gestolen uit auto's die in se, Haamstede en Bruinisse st Vla geparkeerd. Ook verdween uit|Pre dure auto in Bruinisse een boord.; puter. Op een minicamping in Scharencj werden vijf surfmasten, twee gid en twee zeilen met een totale waj van ongeveer 5000 gulden gest< Vrijdagavond is bij een inbraak ir.l woning in Oosterland een kistje geld en waardepapieren meegi men. De buit bedraagt ongeveer ij gulden. Tweehonderd gulden val vermist uit een sportkantine aat| Elkerzeeseweg in Scharendijke is midden vorige week ingebroke; r KORTGENE - Het bestuur van i speeltuinvereniging Colijnsplaat op een strook grond tussen de Del straat, Zonnebloemstraat en Tt straat een nieuwe speeltuin voor ge kinderen aanleggen. De huid speeltuin bij het sportcomplex volgens het bestuur zeer onguns voor kinderen tot een jaar of tien:: buiten de wijk en de kinderen nu ten de tamelijk drukke Havelai straat oversteken. Volgens de spt tuinvereniging kan de bestaan, speeltuin worden gebruikt als tn veldje en als ontmoetingsplaats vi de wat oudere jeugd. In totaal is met deze plannen rn^_ 22.000 gulden gemoeid. Het best. ,J van de speeltuinvereniging stelt voor te proberen van het Natioi Jeugdfonds (het fonds van Jantje B ton) een bijdrage te krijgen. Voor rest wordt een beroep gedaan op gemeente Kortgene. Om de aani van de nieuwe speeltuin op de gew ste plaats mogelijk te maken is i noodzakelijk dat het bestemmin; plan wordt gewijzigd. Het gebied™ thans bestemd voor autoboxen. I omwonenden moeten kunnen ins te I men met deze wijziging. Het is bedoeling dat de plannen pas vero worden uitgewerkt wanneer bekent of het Nationaal Jeugdfonds eent drage zal verstrekken en wat de rei ties van de omwonenden zijn. ,.s De plannen voor de aanleg van e H nieuwe speeltuin komen dinsdag ai de orde in de welzijnscommissie v de gemeente Kortgene. Die praat vi der over aanvragen om extra subsii van de peuterspeelzalen in Kortgi en Colijnsplaat. Beide peuterspee.: len willen met een derde ochte beginnen. Ook staat op de agenda subsidieverzoek van de niet» schaakclub in Colijnsplaat. De wi zijnscommissie vergadert in het meentehuis te Kortgene. De vergaè ring begint om 20 uur. ZIERIKZEE - De Zeeuwsche Hardzeilcommissie houdt za terdag in samenwerking met zeilvloot De Zeeuwse Stromen de Oosterschelderace voor traditionele zeilschepen. Dit evenement werd vorig jaar voor het eerst gehouden. Het is de bedoeling ieder jaar zo'n wedstrijd te laten zeilen. Twaalf schepen, waaronder klippers, tjalken, kotters, ha genaars, een botter en een hoogaars zijn tot nu toe inge schreven. De lengte van deze schepen varieert van 13 tot 27 meter; het zeïloppervlak dat ze voeren van 100 tot 240 vier kante meter. De wedstrijd begint met een zogenaamd palaver tussen 9 en 10 uur 's morgens in café De Gekroonde Suikerbiet aan de Zierikzeese haven. De schepen vertrekken daarna richting Kats voor de start, waarvoor het sein omstreeks 12 uur zal worden gegeven. De wedstrijd wordt gevaren richting We- meldinge en weer terug naar de Zeelandbrug. Vanaf de dijk tussen Kattendijke en Wemel- dinge is de wedstrijd goed te volgen. De mogelijkheid be staat om - tegen betaling - aan boord van enkele schepen mee te varen. Muzikaal omlijst vindt om 21 uur, weer in De Gekroonde Suikerbiet te Zie rikzee, de prijsuitreiking plaats. HOFLEVERANCIER parel- colliers oorknopjes JUWELIERS SINDS 1834 Langs Kerkstraat 30 - Goes ADVERTEREN DOET VERKOPEN Jachthuisstraat 5 - Kloetinge Tel. 01100-31865 Park eerm oge lijk heid: achter de kerk van Kloetinge Albardastraat 2 Goes, tel. 01100-15386 De Spinne 15-27 Goes, tel. 01100-13547

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 20