De Wit stek Crüyff weer tel Prooi voor degradatiekandidaten Motorrijder verongelukt {(Ongeregeldheden bij Roda Den Bosch kampt met vormcrisis Kassa tikt voor Lendl VERMEULE ZESDE IN SCHIPHOLLOOP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RODA JC VERSLAGEN: 1-4 Rugbytitel weer voor Hilversum MVV WINT VAN FEYENOORD IN DE KUIP: 1-2 Argentijnen schotvaardig T i PAGINA 11 Gespartel Vuurwerk Uitgeblust Excuus Nijboer 'SPORTKRANT MAANDAG 5 MEI 1986 KERKRADE (ANP) - De gemeentepolitie van Kerkrade heeft zondag- middag de assistentie in rmten roepen van de korpsen van Heerlen en timdgraaf en de mobie le .eenheid om ongere- 'heden rond de voet- cedstrijd Roda JC- in de hand te kun- houden. PSV-supporters zijn in verband met ygjjnlijke geweldpleging Omgehouden en in ver zekering gesteld. Ko mende woensdag wordt het viertal voorgeleid aai de officier'van justi tie in Maastricht, aldus een woordvoerder van de politie. De ongeregeldheden be gonnen even na half een toen een trein met drie honderd PSV suppor ters op het station in Kerkrade-centrum aan kwam. De politie wilde deze groep begeleiden naar het voetbalstadion maar de supporters ver spreidden zich in kleine groepjes over het cen trum en de wijk Mucher- veld. Vijftig supporters verstoorden een tuin feest ter ere van een communicantje en an deren beschadigden een groot aantal auto's. Rond twee uur arriveer de nog een tweede trein met circa honderd sup porters en later nog zes autobussen. Met veel moeite slaagde de politie erin de hon derden PSV supporters in een speciaal vak in het stadion te doen plaatsnemen. Toen zij vanuit dit vak met ste nen begonnen te gooien naar de overdekte tribu nes bezette de politie het supportersvak en ver wijderde ongeveer twin tig raddraaiers. SV stelt eest tot thuis9 uit KERKRADE (ANP) - Hoewel het kampioenschap van PSV n< g een week werd uitgesteld, verlieten de Eindhovenaren Kerkrade opgelucht. De uitwedstrijd tegen Roda JC was eigenlijk de laatste mogelijkheid geweest nog een misstap op weg naar de titel te kunnen maken. Fortuna-doelman André van Gerwen werpt zich tegen Marco van Basten om een doelpunt te voorkomen. Rover lieten de Eindhovenaren het niet komen. Met 4-1 werd Roda, dat toch nog in de race is om de vierde plaats, ontluisterd. De Limburgse ploeg leed daarmee de tweede neder laag op eigen veld dit seizoen. Eerder won alleen Fortuna (3-2) in sportpark Kaalheide. De met spanning tegemoet geziene ontmoeting duurde slechts 51 minu- ji,ten. Wat zich daarna afspeelde was alleen plichtmatig de tijd volspelen. Toch was het begin van de wedstrijd beloftevol, want na vier minuten liet Roda-spits Rene Hofman een knal los van 35 meter. Voor Van Breukelen ^besefte wat er gebeurde, plofte de bal ■Ichter hem tegen het net, 1-0. fe) ie stand was echter slechts schone iichijn, want al in de eerste minuten $<as te zien dat PSV kwalitatief een lasse beter speelde. Met name Ruud rullit, in de punt van de aanval, had r duidelijk zin in. Hij werkte als een I aard en was keer op keer gevaarlijk. tij zorgde ook voor de gelijkmaker in I e 15de minuut. Hij kopte de bal na ^n voorzet van Van de Kerkhof uit- tekend in, 1-1. SV, zeker in de eerste helft sterk I pelend, toonde duidelijk zijn kam- lioensvorm en het was aan doelman Jederburgh te danken dat de gelijke tand lang op het scorebord bleef. Een Hninuut voor rust was ook hij echter kansloos. Op knappe wijze had Neder- burgh een keihard schot van Gullit tot hoekschop verwerkt, maar uit de spelhervatting belandde de bal op nieuw voor de voeten van de PSV- spits. Weer kogelde hij keihard op het doel en nu was er niemand om de bal te stoppen, 1-2. Lokhof en Thoresen scoorden daarna nog: 1-4. ,,De penningmeester van ons zal wel blij zijn", merkte PSV-trainer Jan Reker na afloop op. „Die had tevoren al gezegd dat hij liever volgende week in eigen huis tegen Go Ahead Eagles kampioen zou worden. Maar wij heb ben ons daar niets van aangetrokken. Ajax werkte echter niet mee. Roda JC-PSV 1-4 (1-3). 4. Hofman 1-0, 15. Gullit 1-1, 24. Gullit 1-2, 51. Lokhoff 1-3, 73. Thoresen 1-4. Scheidsrechter Thomas, toe schouwers: 9000. SITTARD (ANP) - Als laatste klampt Ajax nog even aan. De titel verdediger uit Amsterdam lijkt zich tot het laatste moment te ver heffen tegen het kampioenschap van PSV. Als de Amsterdammers zondagmiddag in Sittard in de al tijd moeilijke uitwedstrijd tegen Fortuna een puntje minder zouden behalen dan PSV enkele kilometers verderop in Kerkrade, zou de titel nu definitief verhuisd zijn naar de Lichtstad. Terwijl PSV in Kerkrade Roda JC oprolde met 4-1, deed Ajax hetzelfde in Sittard. Door deze resultaten en mede door de nederlaag van Feye- noord thuis tegen MW, zijn de kaarten aan de top van de ranglijst geschud. Achter de nieuwe kam pioen PSV kan Ajax de tweede plaats dit seizoen niet meer ont gaan. De ploeg van Johan Cruijff kan zich in alle rust gaan voorberei den op het bekertreffen met NEC, midden deze week. Voor het verdere verloop van de competitie is te hopen dat de Am sterdammers in Nijmegen niet uit het bekertoernooi worden geke geld, want anders is het gespartel om de vierde plaats tussen Gronin gen, Den Bosch en Roda ook van nul en generlei waarde meer. In tegenstelling tot PSV nam Ajax het initiatief, ook wat het scoren betreft, vanaf het eerste moment in eigen hand. Al na dertien minuten zette Van 't Schip zijn ploeg op een voorsprong van 1-0. Fortuna, dat met slechts één spits (Linford) aan het duel was begonnen, kon daar weinig tegenover stellen. Cruijff had meer last van de onwil in eigen gelederen, dan van de tegenstand van de Fortunezen. Al na negentien minuten haalde de technische man van Ajax interna tional Rob de Wit van het veld. De links op het middenveld spelende Utrechter toonde naar de mening van Cruijff te weinig inzet.Hij wis selde hem al snel voor Mühren, die één minuut voor rust de kloof tot twee treffers vergrootte: 0-2. Evenals in Kerkrade werd het groot ste gedeelte van de tweede helft slechts een formaliteit, omdat Bos man vier minuten na de hervatting voor 0-3 zorgde. De „gelopen koers" was verder niet meer belangrijk, omdat PSV in Kerkrade geen fout maakte. Scheidsrechter Geurds en Fortuna-spits Linford zorgden er in de laatst minuten voor dat de vol houders op de tribune nog enig vuurwerk te zien kregen. Een handsbal van Boeve zag hij vijf minuten voor tijd over het hoofd, waarna Rijkaard aan de andere kant voor 0-4 zorgde. Toen honderd se conden later Maessen in het straf schopgebied van Ajax onderuit werd gelopen, legde Geurds de bal wel op de stip. Linford plaatste zich achter de bal en nam een lange aanloop. In volle ren ranselde de Brit de bal recht op Menzo af. Onder de vallende Menzo door verdween het leer keihard tegen de touwen en daarmee zorgde de Brit voor de eindstand van 1-4. Fortuna S - Ajax 1-4 (0-2). 13. Van 't Schip 0-1, 44. Mühren 0-2, 49. Bosman 0-3, 85. Rijkaard 0-4, 87. Linford 1-4. Scheidsrech ter: Geurds. Toeschouwers: 9000. DEN BOSCH (ANP) - Drie duels voor het einde van de competitie heeft FC Den Bosch nog uitzichten op de vier de plaats. Of de Bosschenaren ook in de praktijk nog ver reiken zal mede afhankelijk zijn van de wijze waarop het team van Rinus Israel de huidige vormcrisis verwerkt. De zege van 2-1 op FC Twente kon in ieder geval niet verhullen, dat de Bossche ploeg in middels in een diep dal terecht is gekomen. Met de overwinning kreeg Den Bosch wel de beloning voor het feit dat het tenminste de intentie had er iets van te maken. FC Twente opereerde on geïnspireerd en vooral daarom was het tekenend dat de Brabanders le vensgrote problemen hadden de goe de bedoelingen op het veld in effectie ve daden om te zetten. FC Den Bosch - FC Twente 2-1 (1-1). 30. Scholten 1-0, 44. Hill 1-1. 80. Steinmann 2-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers 3800. WV - NEC 0-3 (0-0). 73. Van Rossum 0-1, 88. Hoekman 0-2. 90. Aalbers 0-3. Scheidsrechter: Bakker: toeschouwers: 5500. FC Utrecht - Excelsior 0-0. Scheidsrechter: Van Vliet; toeschouwers: 2500. Gele kaart: De Leeuw (Excelsior). Heracles - FC Groningen 0-4 (0-2). 31. De Koek 0-1, 43. Houtman 0-2 (strafschop), 67. Huizingh 0-3, 81. Houtman 0-4. Scheids rechter: Bannet. Toeschouwers: 2500. Go Ahead Eagles - AZ'67 1-1 (0-1). 35 Lens 0-1, 84. Voskamp 1-1. Scheidsrechter: Hobé; toeschouwers: 2000 Haarlem - Sparta 1-2 (0-0). 80. Ellerman 0-1, 85. Keur 1-1, 86. Lengkeek 1-2. Scheidsrech ter: Van Mierlo. Toeschouwers: 1200. Gele kaart: Wijnberg (Sparta). HILVERSUM (ANP) - De rugbyclub Hilversum is zondag voor de twaalfde maal sedert 1936 nationaal kampioen geworden. De Hilversumse club, die met een punt achterstand op Castri- cum aan de laatste wedstrijd begon, versloeg op eigen terrein met 43-0 NFC. Castricum, dat zondagmorgen terugkeerde van een trip naar Enge land, verspeelde zijn kansen op de titel door in Leiden met 13-16 te verlie zen van DIOK. Het was de derde keer in successie dat Castricum in de slot fase naast de nationale titel greep. EDE (ANP) - Sportief en financieel was Ivan Lendl de grote winnaar van het tennistoernooi in Ede. Eerst streek hij 90.000 dollar (230.000 gul den) startgeld op en door in de finale van Stefan Edberg te winnen ontving hij ook de hoofdprijs van 50.000 dollar (125.000 gulden). Alleen in de eerste set ondervond Lendl sterke tegen stand: 7-6 (7-4) en 6-3. Organisator verwijt baanatleet chantage SCHIPHOL (GPD) - Zonder te lopen, speelde Rob de Brouwer gistermiddag een hoofdrol in de derde internationale Schipholloop. De in Belgié woonach tige baanatleet had vlak voor de start van de door Tonni Dirks gewonnen wegwedstrijd zijn financiële eisen zo hoog opgeschroefd dat zijn collega's zich verbaasd afvroegen of het De Brouwer soms „in de bol was geslagen". Op het terrein van de luchthaven Schiphol Jcwamen zondag atleten in actie: vlnr Harry Rijpkema (414), Tonni Dirks (408), en Cor Lambregts (4-3). Geheel rechts Gerard Nijboer. In deze achtervolgende groep loopt John Vermeule (zwart tenuein vierde positie. ROTTERDAM (GPD) - Mario Been kon het na de wedstrijd eigenlijk nog niet geloven. Bij zijn rentree na twaalf weken had hij vol verbazing om zich heen gekeken naar wat zijn collega's van Feyenoord aan het doen waren. Hij was zich „rot" geschrok ken van de instelling van de Rotter damse voetballers in de ronduit schandalige vertoning tegen MVV (1- 2). „Aan de kant dacht ik al die tijd dat het allemaal nog wel meeviel, maar in het veld heerst alleen maar lamlen digheid en besluiteloosheid", oordeel de de net van een meniscus-operatie herstélde middenvelder, die in de tweede helft was ingevallen. „Het is echt een zooitje, een ander woord heb ik er niet voor. Dat wordt een drama als we straks Europa in moeten". Vermoedelijk beseffen zijn ploegge noten dat ook, want ze doen alle mogelijke moeite om de plaats die recht geeft op Europees voetbal als nog te verspelen. Dat zal wel niet meer lukken, maar de manier waarop de formatie door de slotfase van de competitie zwalkt doet het ergste vrezen voor de nabije toekomst. De Rotterdamse ploeg heeft nog maar een paar fans over en dat zijn niet eens toeschouwers (want die mijden de Kuip steeds meer), maar vakgeno ten. De degradatie-kandidaten van de eredivisie hebben Feyenoord uit geroepen tot hun grote favoriet. Na WV (voor de winterstop), NEC en Excelsior, kon gistermiddag ook MW de vruchten innen van de apathie die de spelersverzameling van Ab Faflé in de greep heeft. „Bij die club zijn punten te halen", had Bert van Mar wijk al voor de reis naar Rotterdam geroepen en zelfs met een volkomen verbrokkeld team, was MVV daar opvallend gemakkelijk in geslaagd. Hoewel het ook binnen de Maastrich ter club als vanouds rommelt en Van Marwijk, Busk, Van de Poppe, Van de Boogaard en Van Mierlo al te horen kregen dat ze weg moeten of weg mogen, waren de bepaald niet opti maal gemotiveerde degradatiekandi daten honderd procent beter bij de les dan hun veel te duur betaalde tegen standers. Het werd beloond met tref fers van Van Mierlo en Van de Luer, waarna Hoekstra de uitgebluste Feye- noorders met zijn tegentreffer nog teveel eer bezorgde. „Er lopen waarschijnlijk een paar miljonairs bij, die hun geld heel gemakkelijk kunnen missen", sneer de Ab Faflé naderhand, „want som migen spelen toch voor 1000 gulden per punt". Het is voor zijn spelers kennelijk geen enkele motivatie, want ze zijn al een paar weken niet meer vooruit te branden. Natuurlijk is er een excuus, want Feyenoord wordt achtervolgd door blessures. Gisteren moesten Wijnstekers, Duut, Troost, Rep en Ling verstek laten gaan, wegens lichamelijke kwetsu ren. De anderen zijn mentaal zodanig aangeslagen dat ze zelfs niet meer van een elftal lantaarnpalen zouden kunnen winnen. Dat Sörensen, bij gebrek aan beter weer eens ingezet, slecht speelt, hoeft Feyenoord niet te verontrusten, want die kan vertrekken. Maar dat jongens als Molenaar en Barendse het laten afweten is wel zorgwekkend, want dat zijn de voetballers met wie ze in de Kuip ook volgend jaar door moeten gaan. De toekomst gaat er met de week donkerder uitzien voor Feyenoord. Met het teruglopen van de publieke belangstelling stijgen de verliezen en verminderen de kansen op de zo noodzakelijke aankopen. Voor de vorm wordt er alvast onder handeld, maar een overgang van Re- né Hoffman is afgeketst op diens persoonlijke eisen, voor Jos Daerden heeft ook het door PSV kapitaal krachtig gemaakte Ajax belangstel ling, een transfer van Ruud Heus hangt af van het bedrag dat AZ vraagt en spits Gilhaus van Den Bosch schijnt ook al te pittige financiële verlangens te koesteren. Het zou dus best eens kunnen zijn dat Feyenoord aan het einde van dit seizoen, op een paar 'kleintjes' na, compleet met lege handen staat. Ma rio Been huivert al bij de gedachte alleen. „Ik zie ons al met dit elftal tegen Barcelona aantreden. Ik moet er niet aan denken". Feyenoord - MVV 1-2 (0-0) 58. Van Mierlo 0-1, 61. Van de Luer 0-2, 84. Hoekstra 1-2. Scheidsrechter: De Munnik. toeschouwers: 6700. Gele kaart:.Been (Feyenoord) Organisator Theo Verbeek, toch al gekweld door late afzeggingen van Carlos Lopes en Charlie Spedding, had geen goed woord over voor de als kanshebber beschouwde De Brouwer. Verbeek: „Dit is pure chantage. Ik had een paar weken geleden een prijs met hem afgesproken. Op het laatste moment kwam hij daar op terug. Hij had gehoord dat er voor andere atle ten meer geld was uitgetrokken. Nou en? Michiel Schapers hoor je er toch ook niet over zeuren dat een sponsor voor hem maar zestigduizend gulden wil uittrekken en voor Boris Becker zestig miljoen? Afspraak is afspraak, dit heeft niets meer met sport te maken". De Brouwer, die donderdag nog een sterke indruk had gemaakt tijdens een internationale stratenloop in Es sen, koos het afgelopen weekeinde voor een wedstrijd over tien Engelse mijlen in het Brabantse Reusel. Ver beek daarover: „Dan ben je volgens mij niet goed met je sport bezig, want dé wedstrijd van dit weekeinde werd hier gelopen. Met uitzondering van De Brouwer waren alle toppers aanwezig. Klaas Lok merkte terecht op dat dit het officieuze Nederlands kampioen schap op de tien kilometer was". Een 'kampioenschap' dat ten prooi viel aan Tonni Dirks, die eerder dit jaar verrassend nationaal veldloop kampioen was geworden. De Braban der, die een tijd van 28 minuten en 50 seconden liep, schudde in de laatste kilometers ogenschijnlijk moeiteloos, maar naar eigen zeggen met veel pijn en moeite, Cor Lambregts van zich af. In tegenstelling tot Lambregts ver wacht Dirks niet in aanmerking te komen voor uitzending naar de Euro pese titelstrijd in Stuttgart. De tien kilometer-limiet van 28.20 noemt de atleet van De Keien „niet haalbaar". Lambregts, die in Rotterdam nog 27 seconden verwijderd bleef van de marathon-limiet, hoopt op 30 mei tijdens een tien kilometer-wedstrijd in Aken een plaats in de EK-ploeg af te dwingen. De Limburger wacht overigens nog altijd op een uitspraak van de Atle- tiekunie, die hem mogelijk alsnog een RAMAT GAN (SID) - Het Argentijnse voetbalelftal heeft zondag een oefen duel tegen Israel, als voorbereiding op de eindronde van het toernooi om de wereldtitel, met ruim verschil gewonnen: 7-2. Middenvelder Diego Maradona was voor 30.000 toeschou wers in het stadion van Ramat Gan de onbetwiste uitblinker. De Napoli- vedette viel niet alleen op als spelbe paler, maar schoot ook nog twee keer raak. Die productie werd door aan valler Almiron overigens nog met één doelpunt overtroffen. „In de resterende vier weken zullen we van de vele goede voetballers ook nog een hechte eenheid smeden", be loofde trainer Carlos Bilardo na af loop. De wereldkampioen van 1978 vloog zondag terug naar Zuid-Ameri- ka. startbewijs verstrekt voor de mara thon in Stuttgart. Lambregts: „In dat geval weet ik nog niet waarvoor ik zal kiezen, de tien kilometer of de mara thon. Ik heb geen echte voorkeur, hoewel mijn hart op dit moment uit gaat naar de tien kilometer". ZANDVOORT (ANP) - De 21-jarige motorrijder Richard Schilder uit Tuitjenhorn is zondag tijdens nationale wegwedstrijden in Zandvoort verongelukt. Bij de standaard 750cc viertaktklasse, vorig jaar inge voerd, kwam de Noordhollander in de eerste ronde van de tweede manche ten val. Op weg naar het ziekenhuis is Schilder, die pas zijn startbewijs had gehaald, overleden. t t Behalve voor de afwezige Rob de Brouwer en de verrassende winnaar Tonni Dirks was er gistermiddag op het snelle en fraaie parkoers van de nationale luchthaven ook een belang rijke rol weggelegd voor Gerard Nij boer. De Europese marathonkam pioen hield specialisten als Klaas Lok (vierde) en Marti Ten Kate (vijf de) op afstand en wekte met een derde plaats de indruk dat hij volle dig hersteld is van zijn liesblessure. De atleet uit Overijssel bevestigde dat hij „heerlijk had gelopen", maar voeg de daar meteen aan toe dat hij zich een week voor de marathon van Am sterdam nog niet in topvorm voelt. Nijboer: „In ben in elk geval nog niet in staat om een tijd van 2.10 te lopen. Mijn voorbereiding voor Amsterdam is door een griepaanval niet optimaal geweest. Ik heb een aantal weken lopen kwakkelen en ben daardoor een beetje in tijdnood gekomen. In elk geval ga ik in Amsterdam voor de winst lopen. Nu ik verzekerd ben van deelname aan het EK is de tijd niet belangrijk meer". De meeste concurrentie zal Nijboer zondag van de Polen Ryszard Misie- wicz en Zbigniew Pierzynska en de Belgen Willy van Huylebroeck en José Ravijn krijgen. Vooral Van Huyle broeck is gebrand op de overwinning, die vorig jaar juist aan zijn neus voorbij ging toen hij vlak voor de finish op advies van de organisatie een omweg insloeg waarna zijn land genoot Ravijn in het juiste spoor werd gezet. De uitslagen zijn: Schiphol: 1. Tonnie Dirks (De Keien, Uden) 10 km in 28.50, 2. Cor Lambregts (Unitas, Sittard) 28.58,3. Gerard Nijboer (Daventria) 29.08, 4. Klaas Lok (Phoenix) 29.09, 5. Marti ten Kate (Fortis, Enschede) 29.34, 6. John Vermeule (Dynamo, Mid'delburg) 29.51 Reusel: 1. Rob de Brouwer (AVR 69, Reu sel) 10 Engelse mijl in 50.06, 2. Jos van Rijthoven (AVR 69) 50.10, 3. Leon Weijers (AV Nijmegen) 52.23.4. Wil Bleys (Bel) 53.08, 5. Frans Deenen (AVR 69) 53.50, 6. Henk van Hoek (HAC, Helmond) 53.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11