vrijdagkrant 11 wonen 12 auto 13 uit 15 puzzelen de vrij(e)dagkrant LUSTRUM ACTIEGROEP DIKKE VROUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 advertentie en administratie: 0 opening kantoren: het begon als een klein postorder bedrijfje voor eenvoudige houten meubelen, maar groeide uit tot een gigantische meubelketen voor 'mensen met meer smaak dan geld' het nederlandse rode wonder, of wel de tomaat, bloeit als nooit tevoren en een nieuwe recept, ditmaal vis op z'n wortegems mankementen aan het koelsys teem in de motor is oorzaak num mer drie voor reparaties aan au to's en andere nieuwtjes op de automarkt de nieuwe agenda voor uitgaan in zeeland en het programma van de bioscopen met een selectie uit het nieuwe filmaanbod, voor de thuis blijvers video-tips hersenwerk met puzzelen, dam men, schaken en bridgen breng kleur aan in uw zomertuin, handige tips om de tuin een fleuri ger aanzien te geven shockerend onzin discriminatie meiden, sta achter je vet 0 redactie Walstraatpromenade 56-60 PZC-biilagen 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. vrijdagkrant over subsidies en het opzetten van vrouwenbewegingsgroepen en daar bleef het bij. Een radio verslaggever van de VPRO werd haast de zaal uitgesmeten toen hij zijn vraagstelling begon met de opmerking' ik ben nog niet dik genoeg maar dat is me he laas nog niet gelukt'. Een sma delijke aftocht was het gevolg. Is er dan nog een dikke vrou wenbeweging nodig bij al die positieve geluiden die te horen waren? Annelies Vossen van Vet Vrij daarover: We willen nu na vijf jaar eens kijken of we op deze voet verder moeten. We hebben in die vijf jaar heel wat gedaan. Als je nu kijkt naar het aandeel grote-maten in de kle dingindustrie, dan is dat heel wat groter dan vijfjaar geleden. Verder hebben we veel gedaan op het gebied van voorlichting, acties, zoals de jaarlijkse Natio nale Dikke Vrouwendag. In de media, bijvoorbeeld de mode tijdschriften. wordt nu ook aan dacht besteed aan grotere ma ten. Er is dan ook een stroming binnen de actiegroep die nu wel eens leuke dingen wil gaan doen. Het opzetten van groepen die zich bezig houden met kunst, fotografie en dergelijk soort zaken. Zo is er onlangs een werkgroep 'dikke vrouwen foto graferen dikke vrouwen' opge richt. Maar aan de andere kant moet er nog veel gedaan wrorden. Als je hoort hoe dikke vrouwen gediscrimineerd worden in bij voorbeeld ziekenhuizen, bij huisartsen en vaak in kleding zaken. Dat is echt shockerend. En wij werken nu voorname lijk in de Randstad. In het zuiden, zoals Limburg en Zee land, daar wordt door ons nog niet veel gedaan. Wij komen daar moeilijk van de grond. Men denkt vaak dat wij maar een raar stelletje Amsterdam mers zijn en veel vrouwen zijn daar wat huiverig van. Terwijl we toch een landelijke actie groep zijn". Wat doet Vet Vrij nu eigenlijk? Zoals ik al zei houden we jaarlijkse die dikke vrouwen dag. Daarnaast begeleiden we dikke vrouwengroepen, praat groepen, zelfhulpgroepen en be- wegingsgroepen en helpen we bij het opstarten van die groe pen. Verder geven we individue le hulp aan dikke vrouwen, we houden lezingen, wonen infor matie- en discussieavonden over dik-zijn bij en organiseren modeshows voor grote maten. Verder hebben we in '81 een klachtenboek geschreven van dikke vrouwen, 'Dik tevreden'. Dat was eingelijk de aanzet om Vet Vrij op te richten. De klah- ten die we binnenkregen waren zo schokkend dat we besloten daar door middel van die actie groep iets aan te doen". De talrijke bezoeksters van de Vrouwen Dag zijn het er in ieder geval unaniem over eens: Vet Vrij moet doorgaan met haar werk 'Wij zitten er niet meer mee maar er zijn nog ge noeg vrouwen die er wel problemen mee hebben' was zo'n beetje de algemene tendens.,, Ik ben met mijn vriendin meegekomen om dat die alleen niet durfde. Maar ik heb geen probleem met mijn omvang Ik sta voor de klas, ik houd van zwemmen Ik heb er gewoon nooit last van dat ik dik ben", aldus een van de bezoek sters Milja Swaters uit Den Hel der. Ze heeft net bij een van de kledingstansds een goed pas sende spijkerrok weten te be machtigen. Ook Anita Kleef, heeft geen moeilijkheden met haar dikte. Het is voor mij alleen moeilijk om kleding te kopen omdat ik ook nog in een rolstoel zit. Dat is ook de enige reden dat ik hier ben. Om te kijken of ik passende kleding kan vinden. Maar ik vind de prijzen enorm tegenvallen. On der de tweehonderd gulden kom je niet klaar". Een verdwaalde man die zijn forse omvang gelaten rondsjokt ziet het allemaal niet zo zitten. Ik vind het allemaal onzin", gromt hij morsig. Dan kan je wel voor iedereen wat organi seren. Wat dacht je van een kale-dunne-mannendag. Alle maal onzin. Het enige makkelij ke is misschien dat je hier kle ding kunt kopen. Ik ben hier omdat ik de muziek verzorg. Ik speel gewoon voor mijn centen, niet omdat ik achter deze dag sta". Hoe zit het eigenlijk met dikke mannen. Vet Vrij richt zich toch alleen op vrouwen? Annelies Vossen: Ja, wij zijn er alleen voor vrouwen. Mannen zitten er niet mee dat ze dik zijn. Toen wij dat klachtenboek sa menstelde waren de enige reac ties die we van mannen kregen 'of we niet een leuk dikkerdje voor ze wisten'. Van de tien brieven die we ontvingen bij de samenstelling van het boek was er maar één waaruit bleek dat de betreffende man er moeite mee had.". Mannen zitten er niet mee slechts één brief? Heren, mis schien ook een eigen actie groep? Vet Vrij zit in het Vrouwenge- zondscentrum. Obiplein 4 in Amsterdam. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19-21 uur telefonisch spreekuur. Tel. 020-934358. ANNEMARIE ZEVENBERGEN speelt zich iets af wat eb en vloed is". Marjan Berk heeft zich, blijkens haar boekje 'Nooit meer slank' erbij neerge legd met een wat grotere maat door het leven te moeten. Ik heb de opkomst van de Weight Watchers meegemaakt. Héél bijzonder. Een, overigens zeer slanke, dame met een soort kal koenlelletje onder haar kin sprak ons toe. Zij trok aan dat lelletje en zei: dat mogen jullie nooit krijgen. Vervolgens liet zij een pot met mensenvet op sterk water rouleren en zei: en dat hebben jullie teveel. Ik heb vroeger ook allerlei diëten ge volgd. Zelfs een uit India. Alsof ze dat daar nodig hebben! Maar dik of dun maakt mij niet uit. Ik zit hier eigenlijk omdat ik solidair ben met iets waar ik allang geen problemen meer mee heb". 'Meiden, sta achter je vet', was de strijdkreet van Marjol Flore. Zij zette zich in haar inleiding af tegen de 'mageren' onder ons en legde daarbij een verband tus sen een forse omvang en 'bed- prestaties'. Magere vrouwen zouden geen sensuele uitstra ling hebben en meer van dat soort krachttermen waaruit zou moeten blijken dat er met dikke vrouwen veel meer lol te bele ven valt dan met hun 'bottige' soortgenoten. Minder strijdlus tig waren Annemarie Grewel en partner Nelly Frija. Zij gaven samen een soort showtje weg waarin Annemarie Grewel met haar bekende nasale wat zeur- dierige stemgeluid volhield 'niet dik te zijn en hier alleen te zitten omdat ik gewend ben voor volle zalen te spreken. Ik ben gezellig met Nelly meegekomen en ver der heb ik hier niets te zoeken'. Niemand van de aanwezige da mes reageerde hierop. Er werd slechts hard gelachen..., wat de hele sfeer van 'dik zijn is prima daar zitten we niet mee' ver tekende. Annemarie verhoogde de feestvreugde door haar trui omhoog te sjorren en te laten zien datze 'echt niet dik is'. Plezier alom dus geen tijd voor moeilijke zaken. Een discussie vanuit de zaal liep dan ook op niets uit. Wat practische vragen 'Een christelijke onderwij zer heeft .eens gezegd toen ik een jaar of twaalf was: het is een wonder dat je hersens met je li chaam meegroeien' 'Ze is zo'n hartelijke griet, jammer dat ze zo dik is' 'Mijn huisarts zei een keer: ik bak vanavond spekpannekoeken, zal ik maar wat van je buik af snijden'. Opmerkingen die dikke vrouwen te vaak moeten slikken. Onnodige kwets end, vernederend, kwasi lollig bedoeld. Reden voor vier vrouwen om in 1981 het klachtenboek voor dikke vrouwen sa men te stellen en de dikke vrouwenbeweging Vet Vrij op te richten. Een actiegroep die zich richt tegen discriminatie van dikke vrouwen. Of zoals Vet Vrij het in haar 'pro gramma' stelt: 'Wij vech- |ten voor het recht eruit te zien zoals wij willen, of we nu 50 of 150 kilo wegen, en ongeacht onze leeftijd'. Vet Vrij vierde afgelopen weekeinde haar eerste lustrum. Re den om eens terug te kijken op vijf jaar strijd voor dikke vrouwen. Maar geen reden om grimmige acties zoals de monstraties, of bezettin gen te ondernemen. De justrumviering verliep in feen uiterst ontspannen ffeer. 'Dik zijn? Wat Paakt het uit. Accepteer e maar zoals ik ben', jvas de toonzetting van iet feest. Wordt iedereen niet te- reel beoordeeld op de luitenkant? Ik zie liever emand die stevig in het 'lees zit dan iemand waa van je alle botten heen tn weer ziet wiebelen, /laar helaas de mode- rend is: zo mager moge- jk met een bips als een leramd konijn. Dat hoe- en we toch allemaal niet neer te slikken. Een irouw heeft vaak het fi- luur dat bij haar past', jldus een van de vrou- ven Fit liberation, ofwel voel je mj in je vet. Daar houdt de actégroep Vet Vrij zich nu vijf jaa mee bezig. Vijf jaar strijd tegfo dwingende schoonheids- nomen waardoor dikke vrou we: zich achtergesteld voelen. Vijfjaar strijd voor dikke vrou- wei door middel van dikke vroiwendagen, gespreksgroe pen! informatiebijeenkomsten en cties. Want dik zijn moet mopn. Je moet je vet met trots dra en. Dat bleek afgelopen weieinde dan ook duidelijk tijdns het lustrumfeest van VetVrij in De Meervaart in Osórp. Eer kleine duizend vrouwen wonden dat feest bij. En de beaeksters zagen er goed uit. Letk gekleed in felle kleuren. Wait dik zijn houdt niet langer in 'at je in saaie zwarte tentjur- ke: verschijnt. Tijdens het feest hitden de vrouwen de frustra tie van diëten ver buiten de muren van De Meervaart. Ge woon eten waar je zin in hebt. De broodjes en het gebak gin gen aan de bar dan ook grif van de hand. 'Kwarkgebak, nee hoor geef mij maar zo'n lekkere slag- roompunt'. Vet Vrij had voor de lustrumvie ring een uitgebreid programma samengesteld, variërend van een forumdiscussie over vijfjaar dikke vrouwenbeweging tot de presentatie van het nie uwe postorderbedrijf Fortissimo 'services for big woman', opge richt door twee oud-leden van Vet Vrij. Fortissimo, gespeciali seerd in grote maten, gaf s' avond haar eerste modeshow. Tussen de bedrijven door lieten zeventien zaken ode-ontwer pers tijdens een kledingbeurs hun visie op 'grote' mode zien, vanaf maat 44 tot en met maat 60. Het forum werd bemand door kopstukken van formaat zoals cabaretière Marjol Flore, schrijf ster Marjan Berk, actrice Nelly Frija, Annemarie Grewel. De sfeer tijdens de forumdiscussie was die van 'dikke-meiden- krentenbrood'. Lachen om el- kaars ervaringen met de meest 'enge' diëten en giegelen om de scheldwoorden die dikke vrou wen doorgaans naar het hoofd geslingerd krijgen. Vrijwel alle inleidingen van de spreeksters waren rijkelijk met humor door spekt. Vervelende en vaak tries te ervaringen werden met veel plezier geschilderd. De enige se rieuze toon die werd aangesla gen- was een scriptie van een van de leden van Vet Vrij, een studente aan de sociale acade mie, over 'dikke vrouwen en sexueel geweld'. Haar conclusie is dat er in de hulpverlening over het algemeen weinig reke ning wordt gehouden met dikke vrouwen als slachtoffer van se xueel geweld. De meeste vrou wen herkennen zich ook niet als slachtoffer van sexuele misdrij ven omdat 'dik zijn niet voldoet aan de eisen die gesteld worden aan sexualiteit, dus dik-zijn be tekent ook geen sexueel ge weld'. Volgens de schrijfster van de scriptie, Monique Blanken, is het sexueel geweld dat tegen dikke vrouwen gebruikt wordt veel subtieler dan bij andere vrouwen en wordt het derhalve vaak niet herkent als misbruik. Marjan Berk kreeg de lachers op haar hand met de opmerking Ik ben van een soort discri minerend dik. Iedereen zegt al tijd tegen me: jij, je bent hele maal niet dik. Dat komt omdat ik dunne armen en benen heb. Maar tussen mijn kin en benen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9