ED NIJPELS, kamer Simei Nijpels staat er alleen voor HANDWERK VOORVOETEN Gebruik van kernenergie blijft groeien Op Hemelvaart naar de kerk of naar Den Bosch PZC/°Pinie en achtergrond yUyuK Succes Nederlagen Geen inspraak Wapens Programma stemmen uit de kerken Keuze VRIJDAG 2 MEI 1986 JD een gehavend lijsttrekker Door Henri Kruithof) Zijn start was uitstekend. Champagne van het merk Veuve Cliquot Ponsardin bezegelde op 20 april 1982, de verkiezing van de 32-jarige Ed Nijpels tot politiek leider van de VVD en opvolger van Hans Wiegel. „Een onmenselijke klus", zoals hij het zelf even later zou omschrijven. Hoe onmenselijk, kon zelfs hij toen op geen stukken na overzien. Erg veel discussies gaan er in de VVD nooit vooraf aan de benoeming van de politiek leider. Bij Nijpels werd er in de fractievergadering zelfs met geen woord over gesproken. De nestor van de liberale fractie, Theo Joekes, stel de, na een onderonsje van vier promi nenten uit de partij, waarbij kandida ten als Smit-Kroes en De Korte waren afgevallen, voor Nijpels bij acclamatie tot nieuwe fractievoorzitter te kiezen, waarna het applaus losbrak. Hans Wiegel keek toe en zag dat het goed was. Velen in de politiek hoopten (of vrees den) dat met de benoeming van Nij pels tot politiek leider van de WD, de vorming van een kabinet PvdA-WD een forse stap dichterbij was geko men. Als voorzitter van de liberale jongerenorganisatie JOVD, had hij menigmaal laten blijken daarvan een warm voorstander te zijn. Bovendien was hij lid van de zogeheten 'Des Indes Groep', een volstrekt informeel gezelschap van VVD- en PvdA-kamer- leden die regelmatig over de mogelijk heid van samenwerking spraken. In hun hart zouden zij het prachtig vin den het CDA eens een poosje in de oppositie te dwingen. Dat zou ze leren. Nijpels' haat tegen het CDA is eigen lijk nooit overgegaan, ondanks het feit dat hij nu al vier jaar met deze partij samenwerkt in een kabinet. Toen hij nog gewoon kamerlid was zei hij daar eens over: „Het CDA blijkt in hoge mate onbetrouwbaar. Je weet vijf minuten vóór een debat begint niet, welke kant die partij opgaat". Natuurlijk, naar buiten toe zegt hij dat hij graag met het CDA door wil gaan. Binnenskamers echter laat hij regelmatig blijken het CDA nog altijd niet te vertrouwen. Bij de behandeling van de herziening van het sociale zekerheidsstelsel bij voorbeeld is hij tot het laatste mo ment bang geweest dat het CDA ingrijpende wijzigingen zou voorstel len, die dan met de PvdA gerealiseerd zouden worden. Het is niet gebeurd, maar het heeft inderdaad weinig ge scheeld. Zijn veruit grootste succes kwam enige maanden na zijn verkiezing tot politiek leider. Bij de verkiezingen in 1982, na het mislukte kabinet Van Agt-Den Uyl, boekte Nijpels met zijn partij maar liefst tien zetels winst en kwam op 36 zetels. Een hoogte die de liberalen nooit eerder haalden en een winst, die ook voorganger Hans Wie gel niet heeft kunnen bewerkstelli gen. Maar daarna ging het bergafwaarts. Het ene probleem na het andere kreeg hij te verwerken. Inhoudelijk had hij er het bij de kabinetsformatie redelijk vanaf gebracht, maar toen de posten moesten worden ingevuld ging het mis. Vooral de benoeming van DRS Charles Schwietert, die van NOS- verslaggever, via directeur voorlich ting bij het ministerie van financiën, staatssecretaris van defensie werd, levert Nijpels nog wel eens nachtmer ries op. Schwietert bleek geen docto randus te zijn (wat hij wel beweerde); Schwietert bleek geen luitenant ge weest te zijn (wat hij wel beweerde, maar wat bij defensie natuurlijk snel uitgezocht was) en Schwietert bleef liegen over zijn verleden, hetgeen hem de kop kostte. Hij kon vertrekken. Vervolgens kreeg Nijpels de proble men rond het Kamerlid Jaap Metz te verwerken. Metz zou, zo wilde het gerucht, Nijpels chanteren met zijn vermeende homoseksualiteit. Van chantage noch homosekualiteit (trou wens, wat zou er tegen zijn) is ooit een spoor van bewijs gekomen, maar het kwaad was geschied. Nijpels trad via een interview in De Tijd in openbaar heid over deze problemen, „om ze voor eens en voor altijd uit de wereld te helpen". Dat hielp niets, de discus sie werd alleen maar heviger. Ed Nijpels heeft de gewoonte om in conflicten met coalitiepartner CDA hoog in te zetten, zonder tevoren te weten waar hij uiteindelijk wil uit komen. Een werkwijze die al snel betiteld werd als de 'nederlagenstra- tegie'. Hij wil daarmee bereiken dat iedereen weet waar de WD staat en als dat standpunt er uiteindelijk niet uitkomt, kan iedereen zien dat dat aan het CDA ligt. Hij hoopt daarmee de duidelijkheid in de politiek te dienen en en passant wat kiezers naar zich toe te trekken. Helaas, het tegendeel is het effect. Het lijkt wel of alle vervelende maatrege len die het kabinet heeft getroffen door de kiezers op het conto van de WD worden geschreven, terwijl de successen direct aan Lubbers worden toegebedeeld. Het is Nijpels' eigen schuld. Het lijden van nederlaag op nederlaag, wordt door de kiezers niet als succesbeleid ervaren. Bovendien zijn onderwerpen als euthanasie geen beste verkiezingsitems, vooral niet als je op het laatste moment een zwaai van 180 graden moet maken en voor de premier in het stof bijt. Frappant was de opstelling van Nij pels in het beraad over de bezuinigin gen die nodig waren om de tegenval lende aardgasopbrengsten op te van gen. Van meet af aan liet Nijpels weten dat wat hem betreft lastenver zwaring voor burgers, maar vooral voor bedrijfsleven uit den boze zou den zijn. Als de staatshuishouding op orde gebracht moest worden, dan via directe bezuinigingen op de departe menten. Een mooi streven, maar Nijpels wist dat hij dat wel kon vergeten. Bedrijfs leven en burgers hadden zoveel voor delen van de dalende olieprijs en dollarkoers, dat daarvan best wat terug gehaald mocht worden, vond het CDA. Oppositieleider Den Uyl steunde het CDA daarin van harte. Nijpels mocht drie weken spartelen aan het lijntje van Lubbers, waarna het kabinet besloot tot het pakket dat de premier aan het begin van de discussie had voorgesteld. Nijpels kon weer terug naar zijn bankje. In de VVD-fractie is er duidelijk onrust. Officieel willen de meeste Kamerleden hun leider nog wel dek ken. In de wandelgangen is er vrijwel geen fractiegenoot van Nijpels meer te vinden die nog waardering voor de leider kan opbrengen. Sterker nog, men vindt Nijpels een arrogant baas je die weinig open staat voor advie zen van anderen. Ook Hans Wiegel is niet meer zo enthousiast over zijn opvolger. In een interview in deze krant liet hij enige tijd geleden blij ken dat hij Nijpels te impulsief vond. „Ik dacht altijd eerst na voor ik wat zei, ik was meer een schaker", zei hij VERKIEZINGEN over zijn opvolger. Een weinig com plimenteus commentaar. De enige die hem nog volop in bescherming neemt hij de fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, Guus Zou tendijk. Zijn kritiek, geuit in deze krant, op onder meer de ministers Korthals Altes en Van Aardenne, is hem echter ernstig kwalijk genomen. In WD-gelederen wordt de laatste tijd al hardop nagedacht over een manier om van Nijpels af te komen. Voor de verkiezingen kan dat niet, dat begrijpt iedereen. Maar stel nu eens dat de WD rta de verkiezingen in de oppositiebankjes plaats zou nemen, zo wordt er gedacht. Dat is electoraal altijd heel interessant voor de WD, vooral als CDA en PvdA over straat gaan rollen bij de ongetwijfeld veel vuldig optredende conflicten. In die periode van betrekkelijke rust voor de WD zou er naar een nieuwe, wat minder springerige leider kunnen worden omgezien. Namen worden er ook al genoemd: Rudolf de Korte bij voorbeeld. Als Nijpels al weet van deze zacht uitgeproken gedachten, trekt hij er zich in elk geval niets van aan. Ster ker nog, hij stelt zich de laatste tijd alleen maar harder op. „Als CDA en WD doorgaan na de verkiezingen, wil ik vice-premier worden", heeft hij on langs laten weten. Het zal niet gemak kelijk zijn voor de andere WD-ers om dat tegen te houden. Tenslotte voert alleen de politiek leider de onderhan delingen bij een kabinetsformatie. Als Nijpels succes heeft, hebben tegen standers als Korthals Altes en Van Aardenne, die immers niet op de lijst staan, het nakijken. Hij zit dan weer stevig in het zadel en een vent die hem er dan weer uit krijgt. (Advertentie) De lijsttrekker die het ongetwij feld het moeilijkst heeft in de aanloop naar de verkiezingen, maar aan wie je dat nooit zult merken, is de jeugdige liberale lei der Ed Nijpels. Een onverbiddelijke optimist die, deels door eigen schuld, deels door invloeden van buitenaf, de laatste jaren zoveel te verstouwen heeft gekregen, dat ve len zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat hij er nog steeds zit. Het uitgestelde vertrek van Nijpels, heeft alles te maken met de interne problemen in de VVD. Zo vlak voor de verkiezingen ook nog een strijd moeten uitvechten over de opvol ging van Nijpels, zou de electorale dood zijn geweest voor de VVD, die er in de onderzoeken toch al niet florissant voorstaat. De mogelijke terugkeer van Wiegel naar de Haagse politiek na het overlijden van Rietkerk werd als een van de mogelijkheden gezien Nijpels een beetje in de hand te houden. Hoe dat is afgelopen, weten we. Kortom, Nijpels moet het nu toch alleen doen. Veel steun heeft hij niet te verwachten. Kopstukken in het kabinet als Van Aardenne en Kort hals Altes moeten weinig van hem hebben. Partijvoorzitter Kamminga en senator Zoutendijk staan niet op de lijst. Van de kersverse minister van binnenlandse zaken Rudolf de Korte heeft hij wel enige steun, maar daarentegen heeft minister Neelie Smit-Kroes weer niet zoveel met hem op. Zij vindt dat zij zijn post had moeten bekleden. Kortom een gehavend lijsttrekker met niet al te veel vrienden. Sioux schoenen worden met de hand gemaakt van de fijnste sóórten kwaliteitsleer. Ze hebben een uit stekende pasvorm, zijn soepel en geven door hun anatomisch gevormde leest uw voeten volledige steun. Vraag dus bij ons er een past, trekke hem aan. Nog jaren en jaren. leesi uw voeten voneaige ns naar Sioux. Wie r btt fctt |ns 19 Hhi In de hele wereld, van Ar gentinië tot Joegoslavië en van Taiwan tot Zuid- Afrika, wordt steeds meer gekozen voor kernreactors voor de opwekking van energie ondanks de bezorgd heid van burgers die ertoe heeft geleid dat de bouw van kerncentrales in sommige landen aan banden is gelegd. In de Verenigde Staten staan meer kerncentrales dan waar ook. Vorige maand werd in Ohio de 100ste ver gunning voor de bouw van een reac tor afgegeven. Maar de Amerikaanse centrales voorzien in slechts 15 pro cent van de energiebehoefte, terwijl in Frankrijk tweederde van de ener- - gie in kerncentrales wordt opge wekt. Het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) telde eind 1985 over de hele wereld 374 reac tors. In dat jaar werden 32 reactors aangesloten op een electriciteitsnet. De IAEA, een VN-organisatie die zijn hoofdkantoor in Wenen heeft, berekende dat de reactors een zesde van het energieverbruik voor hun rekening namen. De Sovjet-Unie, waar maandag dui delijk werd dat zich in een centrale een ernstig ongeluk had voorge daan, is voor tien procent van de energie afhankelijk van kerncentra les, zo schatten westerse diploma ten. In totaal zijn er 26 landen die kerncentrales voor commerciële doeleinden hebben, aldus de IAEA. Door angst voor kernenergie in de Verenigde Staten, die nog werd aan gewakkerd door het ongeluk in de reactor op Three Mile Island, en de kostbare, langdurige procedure voor de aanvraag van een vergunning, worden er de laatste tijd minder centrales gebouwd, terwijl andere landen zich steeds meer toeleggen op kernenergie. In veel landen worden overheidsbe- slissingen centraal genomen zonder veel inspraak van de bevolking. Zo won Frankrijk, waar een stan daardontwerp voor kernreactors geldt, in 1985 maar liefst 64,8 pro cent van zijn electriciteit in kern centrales. In Taiwan werd door kerncentrales voor 59 procent in de energiebehoefte voorzien, in België voor 57,8 procent, Zweden 42,3 pro cent, Zwitserland 39,8 procent, Bul garije 31,6 procent, West-Duitsland 31,2 procent en Japan 25 procent, aldus het IAEA. Nederland blijft, met 8 procent, ver achter. Milieuactivisten maken zich zorgen over de veiligheid van de reactors, een bezorgdheid die nog groter zal worden na het ongeluk in de Sovjet- Unie. Zweden en Denemarken heb ben de Sovjet-Unie onmiddellijk ge vraagd om een volledig verslag van het ongeluk. De Zweedse minister van energie Birgitta Dahl zei maa< dag: "We moeten hogere bevel gingsnormen in de Sovjet-Unie i sen." Hoewel Zweden een van de pionil was voor kernenergie, hebben Zweden in 1980 bij referendum I sloten om hun 12 reactors tot bed volgende eeuw geleidelijk te oij| mantelen. De Oostenrijkers besla ten in 1978 om hun enige reactor nitj in werking te stellen, terwijl Deense parlement vorig jaar plaj nen voor de bouw van kemcentra in de ijskast heeft gestopt. President Aquino van de Filippijn^ heeft plannen bekendgemaakt de enige reactor in het land geleia| lijk buiten bedrijf te stellen. Groot-Brittannië bleek voni maand uit een opiniepeiling dat i Britten steeds minder voor ken energie voelen. Slechts 24 procej was voor kerncentrales, terwijl 10 jaar geleden nog 39 procent vaj| In de Britse opwerkingscentrale S( lafield hebben zich in februari ni enkele problemen voorgedaan. Si lafield heette oorspronkelijk Windi cale, maar omdat de centrale ei| slechte naam kreeg, werd beslotf tot een naamsverandering. Tegen uitbreiding van kernreactor werkt ook de angst dat de central gebruikt kunnen worden voor produktie van kernwapens. Isral heeft tot nog toe vergeefs gejir beerd om een reactor in het buitel land te kopen. In 1981 bombardei de Iraël een Iraakse reactor vi die voltooid was. Het Israëlisc! argument was dat in de centra^ kernwapens gemaakt konden wol den om tegen Israël te gebruiken)] Pakistan is nauwelijks in staat ol zijn kleine reactor draaiende te hoi den. Canada wil geen onderdelen e| technische steun leveren omdat Pi kistan weigert het non-proliferatii verdrag te tekenen dat de verspre ding van kernwapens tegen mol gaan. In de EG werd in 1985 27 proceij van de energie opgewekt in kerncei) trales. Verwacht wordt dat dit 1995 zal zijn opgelopen tot 40 prt cent. "Het belangrijkste doel is Ei ropa minder afhankelijk te make van externe energievoorrader.' stond in een rapport van de EG De Sovjet-Unie heeft grootse plan nen voor de uitbreiding van de ker centrales. Groot voordeel van ker energie is dat uranium, de brandst voor de reactors, uit verschillen landen wordt geïmporteerd en nie l uit dezelfde landen die ook al olie ei t aardgas leveren. Frankrijk en Groot-Brittannië het ben opwerkingscentrales, een mo. j gelijkheid die de VS eind jaren niet wilde benutten, gedeeltelij) i uit angst dat het plutonium-afva gestolen kan worden voor kernwiT pens. De VS heeft ook veel minde snelle kweekreactors dan Europa Zulke reactors kunnen door kei re plijting veel meer energie opwel ken dan de andere reactors. Onder het motto: Geloven bij het leven zullen op 8 mei, Hemelvaartsdag, opnieuw duizenden katholieken, die de katholieke kerk nog steeds een warm hart toedragen, elkaar ontmoeten, ditmaal in de Brabanthallen in Den Bosch. Wat aanvanke lijk als een eenmalig gebeuren gedacht was, heeft spontaan een vervolg gekregen. Op 8 mei 1985, enkele dagen voordat het officiële pausbezoek aan Nederland begon, kwamen meer dan 10.000 katho lieken op het Malieveld in Den Haag bijeen om, zoals het toen heette, het andere gezicht van de kerk te laten zien. Juist omdat in die dagen katholiek Nederland volop in de binnen- en buiten landse belangstelling van de nieuwsmedia stond, was het een uitgelezen gelegenheid te laten zien dat de Nederlandse kerk meer is dan alleen die kerk, die in de daaropvolgende dagen tijdens het pausbezoek alle belangstelling zou krijgen. Het andere gezicht van de kerk had niet de bedoeling zich tegen iemand of iets te verzetten, het ging niet om polarisatie, iedereen was welkom en voor iedereen was er gelegenheid te over zijn eigen kerkvisie aan die van een ander te toetsen. Juist omdat er zoveel ruimte was. hebben duizenden gelovigen zich aan elkaar kunnen optrekken, groei de er spontaan zo'n saamhorigheidsgevoel dat het tot een eenmalig gebeuren beperkt kon blijven, het bijzondere en verrassende van die dag was immers dat men ontdekte dat er toch mogelijkheden waren om samen op een geloofwaardige manier kerk te zijn. 8 Mei 1986, precies een jaar later, blijkt een zeer geschikte dag te zijn. Het is Hemelvaartsdag. Niemand hoeft een vrije dag op te nemen om dit gebeuren mee te kunnen maken. Maar er is meer dat toevallig uitstekend op deze dag van toepassing is. In de liturgie van Hemelvaartsdag horen we de bekende woorden uit Handelingen 1,11: wat staat ge naar de hemel te kijken? In de loop van de geschiedenis heeft men het christendom vaak en vaak ook terecht het verwijt gemaakt dat het zich blind staarde op de hemel met verwaarlozing van de aardse werkelijkheid. Daar blijkt nu in ieder geval geen gevaar voor te zijn. In Geloven bij het leven gaat het zowel om geloven (en niet zo'n klein beetje!) alsook om dit aardse leven, waar nog ongeveer alles aan gedaan moet worden om het voor iedereen een beetje leefbaar te maken of te houden. Ook al heeft zo'n massale bijeenkomst altijd wel iets van een demonstratief karakter en waarom ook niet toch is dit hu duidelijk van onderge schikt belang. Dat blijkt al direct uit de thema's die in de loop van de dag door enkele bekende theologen worden ingeleid. Zo zal Tine Halkes spreken over 'Geloven in emancipatie' en Edward Schillebeeckx over 'Ook als politiek niet alles is...'. Beide theologen behoor den ook op het Malieveld in 1985 tot de inleiders. Veel aandacht zal er zeker ook uitgaan naar zuster Mariani, kandidate voor de Nobelprijs voor de vrede voor 1986. Zij spreekt over 'Echt christendom vind je in de gevangenis en onder de armen'. Zij spreekt uit eigen ervaring. Vele jaren heeft ze gewerkt onder de leden van de verzetsbeweging tegen het bewind van president Marcos op de Filippijnen. Zij heeft aan den lijve ervaren wat een gevangenis is, maar ook waartoe saamhorigheid uiteindelijk in staat is. Het is slechts een greep uit de onderwerpen die aan bod komen. Het is evenwel niet de bedoeling dat het een eenrichtingverkeer is, dat er alleen maar tegen mensen wordt aangepraat. Vooral het middagpro gramma biedt veel mogelijkheden zelf meer actief ce zijn. Behalve een 'sprekershal', waarin enkele sprekers aan het woord komen, zijn er 24 kringen (van a tot z), waarin door deelnemers van de 8-mei-beweging de thema's van de inleidingen in de voormiddag verder worden uitgewerkt. En wat ligt er meer voor de hand dan dat al de deelnemers aan deze manifestatie de bezieling van die dag met elkaar vieren in een gezamenlijke eucharistievie ring, tevens het sluitstuk van de dag. Het gaat op deze dag dus werkelijk om het leven, zowel het leven van de mens als het leven van de aarde, dat voortdurend bedreigd wordt. Daarom is het belangrijk dat het tot iedereen doordringt dat de huidige mens de speelbal van een meedogenloos machtsspel is geworden en steeds meer onderge schikt wordt gemaakt aan economische wetmatig heden, waarbij de waanzin van de bewapening en de vernietiging van het milieu als vanzelfsprekendhe den op de koop toe worden genomen. Dat is het cynisme van een no-nonsensbeleid dat eenvoudig constateert: zo gaan de zaken nu eenmaal. Maar vanuit een joods-christelijke traditie zal men in deze opvatting niet mogen berusten. Men zal dus moeten kiezen voor het leven! Wie gaan er op 8 mei naar Den Bosch? En welke trouwe kerkgangers zien zich op 8 mei voor de keuze geplaatst: naar de kerk of naar de Braban thallen? Laten we voorop stellen dat het natuur lijk niet niks is. In feite gaat het om een hele vrije dag en bovendien is het voor de meesten ook niet naast de deur. Maar uiteindelijk zal de keuze voor of tegen toch wel bepaald worden door de priori teit die men meent aan de kerk te moeten stellen: Gaat het in de eerste plaats om de belijdenis van de rechtzinnige of gaat het om de praktijk van een leven dat bepaald en gedragen wordt door de verantwoordelijkheid voor het leven, zoals het door Jezus van Nazareth op een unieke wijze is voorgeleefd? Kiest men voor de praktijk, dan zal men er ook op toe moeten zien dat plaatselijke kerken een samen bundeling van krachten zijn van waaruit de ge rechtigheid beoefend en het geloof in dit leven werkelijk gevierd kan worden. Dan gaat het dus meer om dienstbaarheid, dat wil zeggen het doen van gerechtigheid dan om het streven naar macht omwille van eigen zelfbehoud. Natuurlijk roept dit spanningen op, maar dat mag geen reden zijn om dan maar niets te doen. Deze spanning kan ook positief geduid worden: het wijst erop dat de Geest van Jezus zich door de geschiedenis van de kerk heen steeds opnieuw een weg blijft banen, zich niet laten vangen en stollen in instituties die altijd het gevaar lopen zichzelf belangrijker te vinden dan het doel waarvoor ze in het leven zijn geroepen. De Nederlandse bisschoppen hebben inmiddels hun keuze bepaald: ze blijven thuis! Gaat voor hen de rechtzinnigheid in de leer (en welke leer dan?) boven alles? Hadden ze er niet veel beter aan gedaan om zich een dag lang onder andere niet minder gelovige geloofs genoten te mengen om te ervaren hoe ook deze mensen door dezelfde Geest gedreven worden? Gewoon staf en mijter thuis laten en een dag lang je oor te luisteren leggen bij vele niet minder geënga geerde en niet minder theologisch geschoolde men sen, zou toch heel leerzaam kunnen zijn! En zijn de meeste congresgangers ook niet tegelijkertijd de trekpaarden van de plaatselijke geloofsgemeen schappen? Maar laten we hopen dat juist deze mensen inmiddels zelfstandig en kritisch genoeg zijn geworden om zich hierdoor niet te laten ontmoedigen. Dr. G. H. Buijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 4