het weer I Laag water Verzet PvdA tijdens 1-meiviering tegen bouw kerncentrales Grootint schrapt 350 banen Metaalwerkgevers weer bereid tot cao-overleg BRITSE POLITIE MAAKT JACHT OP 25 GEVANGENEN Twee weken voor sergeants na mishandelen soldaten OP PZC/ binnen-buiten land JANDEL EN INDUSTRIE PL A T NASA wijst lek aan als oorzaak Challenger-ramp Varkensmesters vrezen sluiting na uitspraak rechter Ruding: 36 uur wel degelijk nastreven waard ACTIES NOG NIET OPGESCHORT ZAAK OIRSCHOT TUINMEUBELENVERKOOP EXTRA LAAG GEPRIJSD!! Vooruitzichten Hoog water Polen Vandaag Nautisch bericht IJDAG 2 MEI 1986 wart Z-Afrika op mei massaal thuis )HANNESBURG/MOSKOU (UPI/DPA/RTR) - Miljoenen Zuidafrikaanse zwarten bleven jnderdag weg van hun werk om van de Zuidafrikaanse regering erkenning af te dwingen I Vi 11 mei als feestdag. De Zuidafrikaanse handel en industrie lag stil, de centra in de grote jteden lagen er verlaten bij en door het hele land werden scholen geboycot. de Chileense hoofdstad stuurde de ilitaire junta gevechtstroepen de aat op om demonstraties de kop in drukken. Er werden veel arrestaties meld. Europa deden honderdduizenden r gelegenheid van de dag van de beid mee aan parades en bijeen- msten. In West-Europa lag de na- uk op protesten tegen de werkloos- li ;id en de arbeidswetgeving. In Oost- Europa werd vooral aandacht besteed a m wereld-vraagstukken en waren de iJerenigde Staten voorwerp van kri- |ek over de aanval op Libië. Zuid-Afrika. verscheen volgens de organiseerde werkgevers tussen 70 100 procent van de vijf miljoen warte arbeiders niet op het werk. Er aakten naar schatting rond vier [ïiljoen arbeiders en 1 mei werd daar- ee het grootste vertoon van arbei- lersmacht in de geschiedenis van het nd. Alleen in ziekenhuizen en hotels erd normaal gewerkt. Johannesburg waren de straten raktisch verlaten. Zwarten boycot- n bussen en treinen en ontwrichtten et vervoer van werkwilligen. de zwarte woonstad Soweto bij ohannesburg riep de anti-apart- eidsactiviste Winnie Mandela de nd 20.000 aanwezige vakbondsleden p tot de laatste strijd tegen het ilanke bewind. In de havenstad Dur- an kwamen eveneens tienduizenden arten bijeen. e Zuidafrikaanse politie meldde la- er donderdag dat bij over het hele and verspreide onrust vier mensen iet leven verloren. Voor het weekeinde: de zuidoostelijke wind kan zich blijven handhaven. Zaterdag en ook zondagavond is er kans op enkele onweersbuien. De tem peraturen liggen in de buurt van 20 graden. Voor maandag en dinsdag: weinig wind en aanhoudend warm. uur cm uur cm Vrijdag 2 mei Vlissingen 09.45 159 22.22 123 Terneuzen 10.05 181 22.42 144 Zierikzee 11.40 99 00.05 78 Hansweert 10.31 196 23.08 158 Wemeldinge 11.45 112 00.20 91 O.scheldemond 09.45 112 22.25 86 Bruinisse 12.05 118 00.35 96 uur cm uur cm Zaterdag 3 mei Vlissingen 11.08 162 23.39 139 Terneuzen 11.26 184 23.58 161 Zierikzee 13.05 102 - - Hansweert 11.54 199 00.25 175 Wemeldinge 13.15 115 - O.scheldemond 11.15 114 23.40 96 Bruinisse 13.35 121 - - uur cm uur cm Vrijdag 2 mei Vlissingen 03.27 173 16.15 130 Terneuzen 03.47 183 16.30 138 Zierikzee 05.10 151 18.15 119 Hansweert 04.06 197 16.48 151 Wemeldinge 05.25 160 18.20 128 O.scheldemond 03.45 151 16.35 118 Bruinisse 05.35 165 18.30 132 Zaterdag 3 mei Vlissingen 05.01 176 17.43 137 Terneuzen 05.20 185 18.03 146 Zierikzee 06.45 146 19.40 117 Hansweert 05.38 198 18.21 159 Wemeldinge 06.50 156 19.40 125 O.scheldemond 05.10 147 18.00 113 Bruinisse 07.05 160 19.55 129 Door de Deltawerken kan het getij in de Alsof er in Tsjernobyl niets aan de hand is heeft de Sovjet-Unie donder dagmorgen de traditonele eerste mei gevierd. In Moskou woonden hon derdduizenden Moskovieten de para de bij langs het Lenin-mausoleum op het Rode Plein. De 1 mei-viering in de hoofdstad stond vrijwel geheel in het teken van de economische koers die is vastge legd op het 27e partijcongres van de CAPE CANAVERAL (UPI) - Voor de NASA staat het nu vast dat de explo sie van de Challenger op 28 januari veroorzaakt is door een lek tussen twee segmenten van de rechter aan- drijfraket van het ruimteveer. Een woordvoerder van het ruimte vaartbureau zei donderdag dat dit is gebleken na grondig onderzoek van deze twee onderdelen, die uit de At lantische Oceaan zijn gehaald. Bij de afsluiting van de twee aan elkaar passende segmenten ontdekte men de verkoolde omtrek van een lek ter grootte van ongeveer 75 centimeter. Op die plaats moet een straal vuur naar buiten zijn gekomen die het exploderen van de reusachtige brand stoftank veroorzaakte. Communistische Partij in februari van dit jaar. Arbeiders werden opge roepen beter en effectiever te werken om de basis van de Sovjet-economie te versterken. De Sovjet-Unie riep „de volken van de wereld" op zich te verzetten tegen het „van het imperialisme uitgaande ge vaar van een kernoorlog" en tegen het houden van kernproeven en de mili- tairisering van de ruimte. Aanwezigen bij de parade in Moskou waren Sov jetleider Michael Gorbatsjov, premier Nikolai Rysjkov, Sovjetpresident An drei Gromyko en andere prominenten van het Politbureau. De Poolse politie heeft donderdag in diverse steden arrestaties verricht bij demonstraties ten gunste van het verboden vakverbond Solidariteit. In Warschau trad de oproerpolitie op toen vijfduizend mensen een demon stratie hielden na een mis in de St. Stanislav Kostka-kerk, waar priester Popieluszko preekte tot hij in 1984 werd vermoord. De politie mengde zich onder de betogers en arresteerde enkele leiders. Geding prikpil De wegens dood slag ter beschikking van de regering gestelde Helena R. (24) heeft donder dag het tweede kort geding verloren waarmee ze heeft geprobeerd, af te komen van de gedwongen toediening van de prikpil in de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht. HENGELO (GPD) De 1-mei-viering van de PvdA heeft donderdag vooral in het teken gestaan van de strijd tegen kernenergie. Voor „lijstduwer" Kok, partijvoorzitter Van den Berg en oppositieleider Den Uyl toont de ramp met de Russische kerncentrale aan dat Nederland niet moet besluiten tot de bouw van meer kerncentrales. In Hengelo gingen Van den Berg en Den Uyl hier op in. Kok sprak in Rotterdam. Het hogedrukgebied dat ons al twee dagen zonnig weer bracht, trekt nu weg naar het zuiden van Scandina vië. Schrikt u niet, want het betekent geenszins dat er een einde komt aan 1 het mooie weer. Integendeel. De lucht 'die ons bereikt komt uit het zuidoos ten. Aanvoer van droge en ook warme lucht. De wind komt uit het zuidoosten en is iets sterker dan gisteren. Dat is ook de reden van de zeewind, die gewoonlijk in de middag opsteekt, vandaag achterwege blijft. De mid- dagtemperatuur wordt ongeveer 20 graden. Afgezien van enkele stapel wolken, die zich in de namiddag zul len vormen, is het vandaag zonnig. Wind: zuidoost 3 tot 4 Bft, zicht: goed, temperatuur kustwater: 8 graden, af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximale golfhoogte monding Scheldes: vrijwel geen gol ven. Voorzitter Van den Berg ging duide lijk het verst in de afwijzing van kernenergie. Al eerder heeft hij laten blijken veel verder te willen gaan in het verzet tegen kernenergie dan zijn partij. De ramp in de Sovjet-Unie versterkte deze opstelling. Maar ook Den Uyl zag in het gebeuren in de Sovjet-Unie aanleiding de rege ringspartijen op te roepen voorlopig af te zien van besluiten over de bouw van nieuwe centrales. Hij had daarbij forse kritiek op de opmerking van minister Van Aardenne (economische zaken), dat de ramp op geen enkele wijze van invloed zou kunnen zijn op de Nederlandse beslissing. Deze op vatting is volgens Den Uyl van een 'verbluffende kortzichtigheid'. Naast kernenergie (Kok: „We mogen geen wissel trekken op de gezondheid van onze kinderen") herhaalde de PvdA-top de inmiddels bekende aan vallen op het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Lubbers. Den Uyl stelde vast dat een kabinet waarin zijn partij vertegenwoordigd is, een beroep zal doen op de bereid heid van werknemers om af te zien van loonstijging ter wille van meer werkenden. „Het huidige kabinet heeft zich in een positie gemanoeu vreerd dat het niet met gezag kan pleiten voor arbeidstijdverkorting", zei hij. DURBAN (AP)-In een buitenwijk van Durban namen donderdag 70.000 zwarten deel aan de oprichting van een nieuwe overkoepelende vakorganisatie (UWUSA), die is verbonden aan de door Mangosuthu Buthelezi geleide Zulu-beweging foto: Buthelezi middenbij aankomst. ROTTERDAM (GPD) Bij het staal constructieconcern Grootint Holding in Zwijndrecht wil de directie 350 van de 1700 banen laten verdwijnen. De ontslagen vallen bij de drie werk maatschappijen Penn en Bauduin in Dordrecht, de Bredase Constructie Werkplaats (BCW) in Breda en Groot int in Zwijndrecht. Volgens directeur Bax van Grootint heeft het massa-ontslag te maken met de daling van de olieprijzen en met het uitstellen van grote investeringen op de Noordzee zoals die van o.m. de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). De ontslagen zullen volgens Bax zo wel in de produktie als op de kantoren vallen. In totaal telt de Grootint Hol ding 1700 werknemers waarvan er 1100 in de staalconstructie voor de offshore. Het concern boekte vorig jaar nog een winst van f 18 miljoen en in 1984 f 24,4 miljoen. DEN HAAG (ANP) - Van de vierhon derd varkensmesters die hun dieren met keukenafval (Swill) uit restau rants voeren, zullen er 250 moeten sluiten. Deze overtuiging is secretaris L.J. van den Akker van de vereniging van Exploitanten van Swill-Bedrijven toe gedaan nu de president van de Haag se rechtbank donderdag staatssecre taris Ploeg gelijk heeft gegeven met zijn verbod op het voeren van varkens met etensresten. Dierengeneesmiddelen Vanaf gisteren moet op enkele uitzonderin gen na elk diergeneesmiddel worden geregistreerd. Voor die registratie moeten deze geneesmiddelen worden getoetst op hun werking en schadelij ke bijwerking alvorens zij in de handel mogen worden gebracht. PvdA-lijstduwer Wim Kok Minister Ruding DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding (Financiën) vindt een gemiddelde werkweek van 36 uur „wel degelijk het nastreven waard", al zal de herbezetting in de praktijk niet volledig zijn. „Maar dat is beter dan niks". De 32-urige werkweek is voor Ru ding in het geheel niet in beeld. Ruding zei dit donderdag in Den Haag, waar hij de resultaten van een opiniepeiling onder 400 top ondernemers in ontvangst nam. De hoofdconclusie uit het rap port is dat het met de economie veel beter gaat en waarschijnlijk blijft gaan en dat het Kabinets beleid daar een grote bijdrage aan levert. Ruding verwacht dat „met inachtneming van een aantal waarschuwingen enige vooruit gang in de richting van de 36 uur" mogelijk is. „Nederland mag met de verkorting van de arbeidsduur niet te snel vooruit lopen op zijn concurrenten en de bedrijfstijd mag er niet korter door worden," zo zei Ruding. Hij zei „te hopen op begrip bij alle partijen" die bij de cao-onder handeling betrokken zijn. (Zie ook pagina 7) ZOETERMEER/UTRECHT (GPD/ ANP) - De werkgevers in de metaalindustrie willen op korte ter mijn weer met de vakbonden gaan praten over een cao. Het bij Hollan- dia in Krimpen aan en IJssel bereikte compromis bevat „interessante per spectieven" voor een dergelijke her vatting van het cao-overleg, aldus de werkgeversvereniging FME In een donderdag uitgegeven verklaring. De FME eist wel van de Industriebonden FNV en CNV stopzetting van de sta kingen voor het overleg begint. Cao-coördinator J. Schermer van de Industriebond FNV heeft verklaard Huurders Staatssecretaris Brokx heeft de Tweede Kamer laten weten dat de naar schatting 35.000 huurders in het land die menen dat zij te veel huur hebben betaald voor hun nieuw bouwwoning, het teveel betaalde voorlopig niet terugkrijgen. Hij be taalt alleen de 3.200 huurders in Den Haag 3.4 miljoen gulden uit. dat het vakbonsbestuur bereid is met de stakende leden te gaan praten over opschorting van de acties, wanneer het „Hollandia-compromis" de basis kan vormen voor landelijke onder handelingen. Een woordvoerder van de werkgevers wil niet zeggen of het feit dat de FME „interessante per spectieven" in het Hollandia-compro mis ziet, ook betekent dat de werkge vers dat compromis tot uitgangspunt bij landelijke cao-onerhandelingen zullen nemen. FNV-bestuurder Scher mer: „Zo blijven we bezig. We moeten nu eerst de uitnodiging van de FME goed bestuderen om te kijken of we inderdaad aan one leden zullen vra gen de acties te staken". Het „Hollandia-compromis" is be reikt tussen directeur R. Lubbers, broer van de premier en bestuurslid van de FME, en districtsbestuurders van de FNV- en CNV-bond. Het houdt in dat bedrijven die onvoldoende mee werken aan herverdeling van werk (36 uur) een boete moeten betalen. Op de le mei werd in de industrie in 25 bedrijven gestaakt, inclusief twee bedrijven van Unilever en het che miebedrijf UKF Albatros. Bij de stakingen zijn volgens de In dustriebond FNV 13.000 werknemers betrokken. Het zwaartepunt van de acties lag donderdag vooral in het Rijnmondgebied waar de Industrie bond FNV een 1 mei-manifestatie organiseerde. De stakingen in de me taal duren nu al bijna twee weken. Het aantal bij bij de acties betrokken werknemers zal vandaag teruglopen van 13.000 tot 8.000, zo blijkt uit mededelingen van de Industriebond FNV donderdagavond. Volgens een woordvoerder heeft dit te maken met het feit dat 1 mei een piek opleverde in de acties en niet met het mogelijk hervatten van het cao-overleg. Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7056. ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft donderdag gevangenis straffen uitgedeeld aan twee voorma lige onderofficieren van het 17e pant ser infanteriebataljon in de De Ruy- ter van Stevenick-kazerne in Oir- schot. De beide sergeants maakten in 1984 en 1985 deel uit van een groep van in totaal acht officieren en on derofficieren die dienstplichtige sol daten stelselmatig mishandelden en beledigden. De 25-jarige sergeant H.A.L. uit Eind hoven werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee weken onvoor waardelijk. Hij moet de sraf uitzitten in de strafinrichting Nieuwersluis. Volgens de krijgsraad was bewezen dat hij minderen opzettelijk had ge slagen, geduwd (geen strafbaar feit volgens de krijgsraad) en had aange zet tot haat. Zo had hij verschillende keren gezegd dat „Turken en zwarten als levende schietschijf moesten wor den gebruikt". Bij de bepaling van de strafmaat speelde mee dat het binnen de kazerne aan de nodige leiding had ontbroken, aldus de president van de krijgsraad, mr. J.A.L. Brada. Een tweede verdachte, de 26-jarige sergeant C.M. van E. uit Den Bosch, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken waarvan vier weken voorwaardelijk. Hij moet eveneens zijn straf uitzitten in Nieuwersluis. Tegen hem- was een celstraf van twaalf weken waarvan vier weken voorwaardelijk geëist. Van E. had zich volgens de krijgsraad schuldig gemaakt aan opzettelijk stompen, slaan en schoppen. Daar naast had hij minderen bedreigd, uit gescholden en gekleineerd. Ook in dit geval woog het ontbreken van feitelijke leiding mee. „Daardoor kon hij vrijelijk optreden", aldus mr. Brada. De sergeant verklaarde zijn minderen te hebben uitgescholden om ze daar mee te stimuleren tot betere presta ties. Volgens auditeur-generaal mr. Speyer waren het bovendien vooral de zwakke soldaten geweest, die de meeste klappen hadden ontvangen. De raadsman van Van E., mr. A.D. Kok, deed een felle aanval op de superieuren in de De Ruyter van Stevenick-kazerne. Terwijl de misstanden in Oirschot gebeurden onder de supervisie van een bataljonscommandant en een waarnemer van de commanderend officier, waren het deze zelfde officie ren geweest die Van E. onmiddellijk hadden geschorst, in salaris hadden teruggebracht en zijn ere-koord voor goede verdiensten hadden ontnomen. Maatregelen tegen de bataljonscom mandant zijn al op generaalsniveau afgedaan. De raadsman benadrukte dat er bij het optreden van de onderofficier geen sprake was van boosaardige op zet. Twee andere militairen, een eerste- luitenant en een kapitein, moeten vandaag voor de krijgsraad in Arn hem verschijnen om zich te verant woorden voor de misstanden in de kazerne in Oirschot. LONDEN (UPI) De Britse politie zocht don derdag nog naar onge veer vijfentwintig ge vangenen die ontsnap ten tijdens een nacht van oproer in een reeks gevangenissen ver spreid over Groot-Brit- tannië. Het bewakingsperso neel schortte zijn actie om geen overuren meer te maken op. Deze actie leidde tot oproer onder de gevangen. Premier Margaret Thatcher prees het personeel voor het beëindigen van zijn "afschuwelijke" actie. Minstens zeven ont snapte gevangenen zijn vermoedelijk gewapend met messen en gereed schappen die uit werk plaatsen en keukens werden meegenomen. De minister van binnen landse zaken, Douglas Hurd, stelde in het La gerhuis de bond van ge vangenbewaarders ver antwoordelijk voor het scheppen van de kans om te ontsnappen. De weigering om over werk te doen, zei hij, "verhoogde het vooruit zicht op moeilijkheden in de gevangenissen en verminderde de krach ten die ze konden be heersen". De gevangenisoproer begon woensdagavond en duurde tot in de vroe ge ochtenduren. Tevo ren hadden de bewakers een verbod op overuren ingesteld in hun conflict met de regering over personeelstekort. De gevangenisdirecties beknotten de bezoeku ren en andere voorrech ten van de gevangenen als gevolg van het ont stane gebrek aan men sen. Doordat zij in hun cellen moesten blijven, gingen de gevangenen aan het muiten. Het ministerie van bin nenlandse zaken deelde mee dat bij het oproer 18 gevangenissen waren betrokken en dat 8 be wakers en 5 gevangenen lichtgewond waren. De bond van gevangen bewaarders telt 18.000 leden. De bond deelde zijn leden donderdag op het middaguur mee het overwerkverbod on middellijk op te schor ten, "zodat constructie ve besprekingen met de regering kunnen plaats hebben". Advertentie OP VRIJDAG 2 MEI EN ZATERDAG 3 MEI Glacisstr. 22, Vlissingen PZC vg Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel.(01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel.(01180)81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel.(01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 21/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3