PZC/ provincie A. J. KALAND: KERK MOET AFSTAND VAN DE POLITIEK HOUDEN Enthousiast publiek bij opening negende jazzfestival Middelburg Nieuwe burgemeester Aardenburg wil tussen de partijen staan SCHUTTEVAERCONGRES DORDRECHT Consulenten buitenlanders: f STRALEND WEER EN VEEL MUZIEK Zeeuws Centrum Amateurtoneel geeft grime-cursus Eerste jaarboek voor visserij uit Fundamenteel Instellingen MR E. F. JONGMANS GEÏNSTALLEERD VRIJDAG 2 MEI 1986 VRI DORDRECHT Voor de Nederlandse schippers hoeft de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen niet zo nodig. Wat dat betreft zitten de schippers op één lijn met de Utrechtse wetenschapper dr Scheele, die drie weken geleden aan de hand van cijfers duidelijk maakte, dat de roep van België om uitdieping van de Westerschelde (voor Antwerpen) en de bouw van een 120.000 tons sluis bij Terneuzen eigenlijk misplaatst is. Donderdag, op de eerste dag van het jaarlijkse congres van de Koninklijke Schippers Vereniging 'Schuttevaer' in de Merwehal in Dordrecht deelde 'Schuttevaer'-hoofdbestuurslid W. G. de Meijer ('s morgens net herkozen) de mening van dr Scheele. „We hebben dat overigens al eerder gezegd. Voor de binnenvaart biedt die mammoetsluis eigenlijk weinig per spectief. We praten nu al weer jaren over het plan van de Gentse professor Anselin. Die gaat onder meer uit van aanpassing van het kanaal volgens het zogenaamde 'bakproflel'. Tja, zo'n ontwerp bezorgt ons als binnenschip pers enkel maar kippevel. Want bij zo'n bakproflel is de zuigkracht van die 'mammoeten' gigantisch. En dat is voor ons alleen maar gevaarlijk. Daarbij komt dat als je de internatio nale cijfertjes bekijkt, je toch mèt Scheele moet vaststellen dat de goe derentransporten met schepen van die afmetingen eigenlijk verleden tijd zijn...". De Meijer wordt in zijn mening ge steund door hoofdbestuurslid D. Mud- de van de Algemene Schippers Ver eniging (ASV), ook aanwezig op het schipperscongres in Dordrecht. Mud- de: „Je mag je afvragen of de komst van die grotere schepen naar Gent de binnenvaart meer werk zal opleveren. Nou, ik denk het niet. Het komt er waarschijnlijk op neer, dat de schip pers er alleen maar hinder van zullen ondervinden. Het is ook een kwestie van verminderde veiligheid. Want waar een 'mammoet' vaart, is voor de kleintjes minder plaats. Nee, ik heb er ook grote twijfels over...". De schippers hebben minder moeite met het andere, ook door wetenschap per Scheele aangevallen plan om de Westerschelde uit te diepen. De Meij er: „Ach nee, van binnenvaartzijde zijn nauwelijks argumenten aan te voeren tegen die operatie. Aanvanke lijk hadden we wat bedenkingen, om dat met de komst van de grotere schepen de binnenvaart wel eens ge confronteerd zou kunnen worden met allerlei vertragingen zo'n kanjer moet tenslotte ruimte hebben om te manoeuvreren maar rijkswater- staatheeft ons nadrukkelijk verzekerd dat één en ander niet van invloed zal zijn op de voortgang van de rest van de scheepvaart. En we hebben nog wel zoveel vertrouwen in rijkswater staat dat we ervan uitgaan dat men zich wat dat betreft, aan zijn woord houdt". Dat vertrouwen is veel minder om vangrijk als het gaat om de door rijkswaterstaat beloofde verbetering van de situatie rond de 'museumslui zen' van het Kanaal door Zuid-Beve land, bij Hansweert en Wemeldinge. 'Schuttevaer'-hoofdbestuurder De Meijer: „Wij maken ons daar niet zö maar zorgen over. Rijkswaterstaat heeft al in december van het vorig jaar een uitgebreid onderzoek toegezegd naar de mogelijkheden om die oude sluizen toch nog enigszins bruikbaar te houden. In Hansweert moeten we nog twee jaar met de krakkemikkeri- ge boel doen, maar voor de gebrekki- Advertentie) MIDDELBURG - De kerk is geen politieke partij en dient zich niet met politiek te vereen zelvigen. Dat betoogde het eerste-kamerlid A. J. Kaland (CDA) don derdagavond in een in leiding, die hij in de Middelburgse Getuige- niskerk hield voor het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ont wapening (ICTO). Senator Kaland leverde met zijn inleiding over kerk en politiek nog maals een bijdrage tot de polemiek, die al ge ruime tijd gevoerd wordt over de vraag in hoeverre de kerk zich moet mengen in politie ke kwesties. De heer Ka land duidde aan, dat het spreken van de kerk een menselijke aangelegen heid is. De kerk mag zich wel met allerlei kwesties bezighouden, zo stelde hij, maar hij betwijfelde of dat ook verstandig is. „Ik denk dat het beter zou zijn dat de kerk zich via al lerlei uitspraken niet richt op allerlei mense lijke idealen die sterk aan plaats en tijd gebon den zijn. Een sprekend voorbeeld daarvan is de kritiek van de kerken op het gevoerde sociaal be leid. Maar datzelfde so ciaal beleid, gevoerd in Latijns Amerikaanse landen, Azië of Afrika zou tot dankdiensten leiden", aldus de CDA- senator. ge sluispassage bij Wemeldinge verle den tijd is wordt het wel '92'93. Water staat zou dus in december starten met een onderzoek. Het is nu mei en we hebben nog steeds niets gehoord. Ter wijl er nog voor dit najaar provisori sche maatregelen zijn toegezegd. Dan vraag j e j e af, wat j e moet geloven van al die toezeggingen... Kennelijk denkt die hoofddirectie er anders over dan de mensen met wie wij regelmatig om de tafel zitten, de waterstaatsmensen in Zeeland". Donderdag werd ook een brief open baar gemaakt, die een andere schip- persorganisatie, de Vereniging Toer beurt 'Noord-Zuid' vorige week heeft verzonden aan de hoofddirectie van rijkswaterstaat. Mede naar aanleiding van een volledige stremming van de scheepvaart via de sluizen in Hans weert, weken geleden, wijst het 'Noord-Zuid'-bestuur op de extra kos ten waarmee de schippers in zo'n geval worden geconfronteerd. „De al ternatieve routes via het Kanaal door Walcheren of via de Kreekraksluizen en Antwerpen zijn van een zodanig geringe capaciteit dat die eveneens een groot oponthoud te zien zullen geven", aldus de brief. 'Noord-Zuid' dringt mede namens de Europese Vervoers Organisatie, de Vereniging van Expediteurs en de Vereniging van Nederlandse Makelaars in Scheeps- vrachten aan op extra voorzienin gen, die een onbelemmerde yaart ga randeren. De problemen rond de vaart op de noord-zuid-route via het Kanaal door Zuid-Beveland komen vrijdagochtend (vandaag) uitgebreid aan de orde op de tweede dag van het congres. Daarnaast wordt onder meer gepraat over de ligplaatsproblema- tiek in Terneuzen, de wijzigingen van de vaarroute voor de scheepvaart op de Oosterschelde (na de sluiting van de oesterdam) en over de verkeersbe- geleidende systemen voor de binnen vaart, onder meer op de route tussen Sas van Gent en de Volkeraksluizen. De schippers reageerden een paar jaar geleden positief op die 'begeleidings systemen', maar zijn nu bang voor te veel bevoogding door de overheids diensten. MIDDELBURG - Han Hamelink, voorzitter van JASZ (Jazz Activiteiten Stichting Zeeland) gaf donderdag tijdens de opening van het 9e jazzfestival in Middelburg de toegestroomde menigte het recept van een succesvol jazzgebeuren: „Men neme een aantal jazz-stijlen zoals dixieland, blues, swing, bebop en cool jazz, je laat het geheel optreden in Middelburg, je laat het weer meewer ken, je zorgt voor 115 muzikanten en 60 vrijwilligers en ziedaar: je hebt een jazzfestival dat klinkt als een klok". Aansluitend op de woorden van Hamelink, nam burge meester mr C. G. J. Rutten vanaf het bordes van het Middelburgse stadhuis het officiële gedeelte voor zijn rekening. In zijn toespraak schetste hij kort het ontstaan van JASZ en de 'stormachtige' ontwikkeling die het jazzfestival ondergaan had. „Negen jaar geleden begonnen met slechts enkele orkesten en nu maar liefst 37. Een muzikale start van het zomerseizoen 1986, waarvan wij hopen dat het behalve veel zon ook veel muziek in de straten zal brengen, want Middelburg is een stad waar muziek in zit". Na zijn toespraak hees hij de 'JASZ-vlag' waarmee dit 9e muziekfestijn officieel geopend was. Het festival was overigens al 'een beetje' begonnen, want vanaf half zeven 's avonds waren er al een aantal streetparades in de binnenstad bezig met het 'opwarmen' van het publiek. Het hoogtepunt van de eerste dag was ongetwijfeld het optreden van 'Chris Barber's Jazz and Blues Band' in de burgerzaal van het stadhuis, dat al ver voor de aanvang volledig uitverkocht was. Een gedeelte van het optreden van de band werd rechtstreeks uitgezon den op radio-3 in het programma Tros-sesjun. Voor vandaag (vrijdag) is er in de concert-en gehoorzaal vanaf 21.00 uur een optreden van Rod Mason's Hot Five (BRD), de Climax Jazz Band (BRD) en de Freetime Old Dixie Jass Band uit Nederland. Voor zaterdag zijn er van 11 tot 17 door de gehele binnenstad streetparades waar aan meewerken: Original Jawari Haipec Rototon Street Parade Jazz Band, Old Tine Freewheelers, David Livings tone Jazz Messengers, New Orleans Music Company, Lazy City Brass Band, Black Diamond Brass Band, Footsteps, Willie Ashman Ogiginal Jazz Band en de Juggets Jazz Band. De Markt wordt voor die dag omgetoverd in een groot, gezellig terras waa natuurlijk een drankje en een hapje verkrijgbaar zijn. Ook daar weer optredens van diverse jazzbands: 14-15 uur: Jazz Circl'ë (België), 15.15-16.15: Jo-Jo Swingband en Fapy Lafertin, 16.30-17.30: Latin Blue, 17.45-18.45: Hot Atlantic Jazz Band (Frankrijk), 19.00-20.00 Fapy Lafertin and Friends (Nederland, België, Frankrijk en Amerika), 20.15-21.15 uur: Ben van de Dungen/Jarmo Hoogendijk Quintet. De toegang tot het 'jazz-terras' is gratis. Schippers: bouw zeesluis Terneuzen niet echt nodig MIDDELBURG - Aanpassing en wederzijds respect. Dat zijn de 'tover woorden' als het om de positie van buitenlanders in Nederland gaat. Will den Uyl en Hayati Akdag, die begin dit jaar als de Zeeuwse consulenten voor buitenlanders werden aangesteld, kunnen het niet genoeg bena drukken. Zuurkool met worst mag lekker zijn, met een beetje goede wil valt een gekruid Turks gerecht ook best te pruimen. Een kwestie van wennen. Zeeland is met slechts enkele ste den en ongeveer 3000 buitenlanders niet meteen één van de grootste probleemgebieden. De installatie van Centrumpartij-leden in de ge meenteraden van Amsterdam, Rot terdam en Utrecht ligt vers in het geheugen. Zo ver is het in het Zeeuwse nog niet. Wat niet weg neemt dat er voor de nieuwe consu lenten veel werk aan de winkel is. Drie jaar geleden werd de Zeeuwse Stichting voor het Welzijn van Bui tenlandse Werknemers opgeheven. De stichting bleek niet of onvol doende te functioneren. Will en Hayati vullen het vacuüm op dat er sindsdien bestaat. Ze houden kan toor bij de Stichting Zeeland op de Middelburgse Dam. Het is de be doeling dat ze zich vooral bezig gaan houden met de ondersteuning van algemene instellingen als ge westelijke arbeidsbureaus, onder wijsinstellingen, vormingswerk, buurthuizen en maatschappelijke diensten. Daarnaast kunnen ook de vereni gingen en organisaties van de bui tenlanders zelf op hun aandacht rekenen. Begeleiding, voorlichting, pleitbezorging en het ontwikkelen van methodes voor het oplossen van de aanpassingsproblemen: dat is in het kort het takenpakket van de consulenten. Beiden hebben ze de nodige erva-' ring met het werken met buitenlan ders. Hayati (32) kwam in 1974 vanuit Turkije naar Nederland. Hij is nu tien jaar werkzaam in de welzijnssector. Will (41), afkomstig uit Amsterdam, was van 1968 tot 1974 betrokken bij het opzetten van een experimenteel museum in Ant werpen, waar de verschillende cul turen in beeld werden gebracht. Daarna werkte ze als vrijwilliger in Goes en sinds 1980 was ze in Dor drecht actief bij de educatie van buitenlanders. De meeste immigranten zijn afkom stig uit de zogenaamde 'wervings- landen'. In de jaren zestig was er in Nederland een tekort aan arbeiders. Landen als Turkije, Marokko, Span je, Italië en Joegoslavië hadden met een overschot te kampen, zodat het voor veel bedrijven aantrekkelijk was werknemers daar vandaan te laten overkomen. Lange tijd ging de regering er van uit dat het om een tijdelijk verblijf ging. Pas in 1979 werd erkend dat de buitenlandse werknemers als permanente ingeze tenen beschouwd moesten worden. Het stemrecht voor buitenlanders is daar een uitvloeisel van. Terugkeer naar het land van herkomst blijkt in vele gevallen een moeilijke zaak. Hayati: „Als een migrant na twintig jaar terug wil, dan wordt duidelijk dat het dorp dat hij lang geleden verliet, veranderd is. Hij is ervan vervreemd geraakt, en als hij zich daar vestigt heeft hij te kampen met een sociale achterstand". Bo vendien staan de meeste regeringen van de wervingslanden van weleer niet te springen om de 'verloren schapen' weer op te nemen. De migranten hebben ervaringen opge daan in de Westerse maatschappij, en worden als een gevaar voor het eigen maatschappelijk systeem be schouwd. De Nederlandse regering oefent geen druk uit om de buiten landers te repatriëren. In november vorig jaar werd er wel met een experimenteel remigratiebeleid ge start. Er is 23 miljoen gulden uitge trokken voor werkloze buitenlan ders van 55 jaar en ouder. Als ze terugkeren naar hun eigen land krijgen ze een uitkering die afge stemd is op de leefomstandigheden daar. Een gebaar, maar een oplossing voor de problemen is het zeker niet. De opkomst van de Centrum partij heeft duidelijk gemaakt dat er fundamenteel iets verkeerd zit. Toch vinden de consulenten het niet juist om in het algemeen over een toenemende onverdraagzaait JK heid te spreken. „Je ziet ook dat w< in sommige lagen van de bevolking»; een grotere mate van tolerantie ui' ontstaan. Andere groepen daara ste tegen zijn zich extremer gaan u, ten. Dat heeft tot de Centrumparti geleid", aldus Will. Pasklare oplossingen zijn niet vooi handen. Hayati spreekt zich wel u voor een gericht vestigingsbeleu be sli De do ste ee mi ne ge dii co waarmee vermeden wordt dat e I 'buitenlander-wijken' ontstaan. E zegt: „Spreiding is volgens mij van de beste middelen om de weder zijdse aanpassing te bevorderen I heb dat gezien in de Julianastra: in Axel en de Alexander- en Poel straat in Sas van Gent. Daar woort den vroeger veel buitenlanders, w problemen gaf met de onderling sociale controle. Nu wonen ze mee verspreid, en dan zie je dat ze mee contact hebben met hun Nede: landse buren. De onderlinge social! controle valt weg en er kunne: culturele waarden uitgewisseld wor den". Will tekent daarbij aan da het regeringsbeleid op dat gebied i teruggedraaid en dat er moet wo: den opgepast voor vereenzamin: Ontmoetingscentra zouden dat gf vaar kunnen ondervangen. De nieuwe consulenten hebben di afgelopen maanden een inventari satie gemaakt van de instellingei die er in Zeeland gevestigd zijn. Ei is veel, maar de meeste organis ties zijn niet of te weinig toegesnt den op de problematiek van dl buitenlanders. Will en Hayati ver wachten dat te kunnen veranderen Er zijn al hoopvolle tekenen, zoal de geslaagde culturele dagen op d Petrus Hondius Scholengemeen schap in Terneuzen. „We moetei het naar elkaar toegroeien van di verschillende culturen bevorderen Gezamenlijke activiteiten zijn daa heel geschikt voor, ook de Neder landers doen daar aan mee. Da werkt naar twee kanten verrij kend", vinden de consulenten. Eer lange strijd tegen de alom aanwezi ge vooroordelen wacht hen. Resul taten zijn slecht meetbaar, zoda het een kwestie van stug volhouder is. Will: „We geloven echt dat w hier in Zeeland heel veel kunne: bereiken". Schuttevaer-hoofdbestuurslid W. G. de Meijer. MIDDELBURG - Het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel begint za terdag 24 mei met een grime-cursus, die wordt gehouden op het adres Rozenburglaan 89 in Middelburg. De eerste cursus is op de zaterdagen 24 en 31 mei en 7, 14 en 21 juni. Het tweede cursusgedeelte wordt gegeven op de zaterdagen 13, 20 en 27 septem ber en 4 en 11 oktober. De cursus begint steeds om twee uur 's middags. VLISSINGEN - De stichting pu blic relations voor de visserij in Nederland heeft voor de eerste maal een visserijnieuws jaar boek uitgebracht. Het boekwerk bevat praktische gegevens voor beroeps- en sport vissers. zoals een agenda met visserij evenementen, getijtafels, een lijst van visserijmusea, een complete lijst van vissersvaar tuigen en richtlijnen voor de Noorse zone. Ook staan er foto's in het boek van schepen die nieuw in de vaart zijn gekomen of aan het buitenland zijn ver kocht. Verreden wordt stilge staan bij de belangrijkste visse rijgebeurtenissen van 1985. Het jaarboek zal voortaan ieder jaar worden uitgegeven en in de maand januari verschijnen. De oplage is 4000 exemplaren. de De Zeeuwse consulenten voor buitenlanders voor het kantoor van de Stichting Zeeland in Middelburg. Linki^Ur Hayati Akdag, rechts Will den Uyl, in het midden secretaresse Addie Vos. X. fei mü AARDENBURG Aardenburgers zijn mensen met een sterke eigen mening en het is bepaald geen gerin ge opgave aan dat 'ogenschijnlijk kalme, maar roerige volkje' leiding te geven. Met die waarschuwing be reidde wethouder J. J. de Ridder mr E. F. Jongmans (34) donderdagmid- dagNvoor op zijn nieuwe taak: het burgemeesterschap van Aardenburg. In zijn nieuwe ambt wenst Jongmans, zo maakte hij gistermiddag in zijn installatierede in een overvolle raads zaal van het Aardenburgse stadhuis duidelijk, 'Aardenburger onder de Aardenburgers' te worden. En dat houdt in: niet boven maar tussen de partijen staan, geen solistisch optre den maar gezamenlijk optrekken met wethouders en raadsleden. Jong mans: „De achterliggende periode is een duidelijk voorbeeld geweest van een gemeenteraad en een college van b en w dat teamgeest uitstraalde...". De Aardenburgse interim-periode van de Sluisse burgemeester rnr J. Assel bergs is derhalve voor Jongmans een houvast. Nadat De Ridder hem al summier had gewezen op toekomstige werkzaamheden (verbetering werkge legenheid via toerisme en schone in dustrie, bestemmingsplannen voor de bebouwde kommen en dorpsvernieu wingsplannen), zei Jongmans in de eerste plaats te hopen op 'eensgezind heid in het college'. Hij voegde daar direct aan toe grote waarde toe te kennen aan brandweer en interge meentelijke samenwerking, ook met de Belgische buurgemeenten. Het D66-raadslid H. van Rie, gisteren woordvoerder van de gemeenteraad, sprak ten aanzien van het bewind Jongmans hoopvol over een 'werk baar klimaat'. Hij baseerde zich daar bij niet alleen op de periode Assel bergs ('we hebben het afgelopen jaar kunnen ervaren dat het in Aarden burg ook anders kan'), maar vooral op de persoon Jongmans. Van Rie, lid van de vertrouwenscommissie voor de benoeming van een nieuwe burge meester, herinnerde daarbij aan het onderhoud met Jongmans; die begon zelf de commissie met vragen te be stoken in de trant van -vrij vertaald- 'heb ik in Aardenburg overlevings kansen'. Die overlevingskansen zijn er in Aar denburg zeker wel. Niet alleen Van 1 f Wethouder J.J.de Ridder hangt de nieuwe burgemeester mrE.F.Jongmans de ambtsketen om. Rie liet dat doorschemeren, ook bur gemeester Asselbergs deed dat. Hij stelde vast dat Jongmans onder een gunstig gesternte zijn werkzaamhe den in Aardenburg begint: op zijn benoeming is algemeen gunstig gerea geerd Cu geniet het vertrouwen van de gehele raad'), maar daarnaast wijst ook de installatie op de dag van de arbeid in die richting. Asselbergs gaf zijn opvolger een wijze raad mee: „Niet te haastig beginnen, ook dat is immers een vorm van energie". Wijze lessen kreeg Jongmans ook van burgemeester drs. W. R. V. Dusar- duijn van Sas van Gent, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse burgemees terkring: de nieuwe burgemeester, af komstig uit Den Bilt en daarmee volgens Asselbergs van 's lands mid denrif afgezakt naar het voetenend, moet weervoorspellers als Pelleboer maar zo snel mogelijk vergeten, „Wij kijken en luisteren hier naar Armand Pien...". Jongmans nam al die raad gistermid dag in alle rust tot zich. In elk geval zal hij (en ook zijn echtgenote) zich zo spoedig mogelijk de edele beginselen van kiulbollen eigen maken. „Daar van hadden we nog nooit gehoord", bekende Jongmans. Bij de installatie van de nieuwe Aardenburgse burgemeester werd verder het woord gevoerd door zijn moeder mevrouw J. Jongmans, domi- na H. Valk, adjudant Doosje van de rijkspolitie in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, schepen Van Kleemput van de Belgische buurgemeente Maldegem en gemeentesecretaris J. Jansen. Interim-burgemeester J. Asselbergs kreeg van wethouder J. J. de Ridder bord overhandigd AARDENBURG - Burge meester mrJ. Asselbergs van Sluis is er in zijn interim-periode Aarden burg in geslaagd 'een heid te scheppen in een totaal verdeelde raad'. Die lof kreeg Asselbergs donderdagmiddag bij de installatie van burge meester mr E. Jongmans van de Aardenburgse wethouder J. de Ridder. In de visie van De Rid der heeft Asselbergs 'voortreffelijk' gefunc tioneerd. „Hij is er in geslaagd boven de par tijen te blijven staan. Met kennis van zaken heeft hij zijn werk in Ardenburg verricht en dat was noodzakelijk ook". Waarderende woorden kreeg Assel bergs overigens ook van het raadslid H. van Rie (D66) en gemeentesecre taris J. Janssen. De benoemingsprocedu re voor een nieuwe bur gemeester in Aarden burg heeft naar de I van De Ridder in feilt lang geduurd, maart vorig jaar dief oud-burgemeester W. L. A. Lockef eer ontslag in, gisteM kreeg mr E. F. Jffl| mans (34) de ambtsl ting omgehangen. We I dering had De Ridi» wel voor her werk 11 de vertrouwenscomt sie: „Naar Aardenbv. se begrippen gemetei die commissie buiteim woon gesloten geweei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 18