almanak Op lokale bestuurders rust grote verantwoordelijkheid Apotheken melden hogere vraag naar jodiumpreparaten Fusie-akkoord zuidelijke elektriciteitsbedrijven Woonwagenbewoners na felle brand dakloos PvdA vraagt spoeddebat kerncentrales PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P IOTESTBORDEN GEPLAATST B santgranaat ïvonden op [rand Domburg Melkquota luinbrand vernielt ïctare beplanting ij Koudekerke ZEEUWSE VOORZITTER WERKGROEP KERNENERGIE: Wel gevaar PAGINA 17 DES - Jonge boeren die zijn verenigd in het Zeeuws £rarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) hebben donderdag op stig plaatsen in de provincie borden geplaatst waarop ze fn mening over het Nederlandse landbouwbeleid kenbaar iken. Langs belangrijke wegen in Zeeland staat tot na de veede Kamerverkiezingen met zwarte letters op gele bor- In 'Jonge boeren ziek van deze landbouwpolitiek'. Kater KLANTEN KREGEN NIETS MEE LANDELIJKE OVEREENKOMST OPGEHOUDEN ZEELAND" VRIJDAG 2 MEI 1986 WASSINGEN - Verschillende groot winkelbedrijven en particuliere melkhandelaren in Zeeland moesten Jonderdag 'nee' verkopen tegen klan ten die om verse consumptiemelk gen. Zij kregen geen dagmelk verd in verband met de stakings- |es in de zuivelindustrie, waarbij chillende fabrieken zijn betrok- De verwachting is dat de betref- e winkelbedrijven en melkhan- en hun klanten ook vandaag en rdag geen verse melk kunnen In Zeeland zijn vooral de afnemers gedupeerd van de Melkunie Holland in Rotterdam, die melkprodukten le vert aan de filialen van Albert Heijn en veel particuliere melkhandelaren in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schou- wen-Duiveland. Hoofd van de produk- tie H. G. Waling van de vestiging Rotterdam van het bedrijf verwacht, dat ook vandaag (vrijdag) geen verse melkprodukten kunnen worden gele verd. Wanneer de produktie vanmid dag weer kan worden hervat, als resul taat van een kort geding dat de werkgevers hebben aangespannen, kan een deel van het assortiment zaterdag wellicht weer verkrijgbaar zijn. Dat geldt echter niet voor karnemelk en yoghurt, die een langere berei dingstijd nodig hebben en daarom niet meer voor volgende week kunnen worden geleverd. Niet alle winkelbedrijven kwamen in de problemen.Bij Campina is de pro duktie vrijwel geheel doorgegaan,met name van consumptiemelk. In het distributiecentrum van Campina is Middelburg is niet gestaakt. Het is echter afhankelijk van de aard van de verdereacties en welke bedrij ven daarbij worden betrokken, ofde levering ook de komende dagen nor maal kan wordenvoortgezet. Jonge boeren MIDDELBURG - De actiegroep 'Stop Borssele' en 'Het Zeeuws Platform tegen Kernenergie' gaan zondag 4 mei de kerncentrale in Borssele tijdelijk blokkeren tus sen 14.30 en 20 uur. Beide groepen vinden dat, na de gebeurtenissen in het Russische Tsjernobyl, eens te meer is bewezen dat kerncen trales in dichtbevolkte gebieden rampzalige gevolgen kunnen heb ben. In een donderdag uitgegeven pers bericht schrijft 'Stop Borssele' dat de voorbereidingen voor de bouw van een tweede centrale in Borsse le onmiddellijk moeten worden stopgezet, dat de Kamerdebatten op 6 en 13 mei dienen te worden afgelast en dat alle huidige kern centrales moeten worden stilge legd. Donderdagavond werd overi gens bekend dat het debat van 6 mei inderdaad niet doorgaat. De actiegroep stelt verder voor om de inmiddels gereserveerde tach tig miljoen voor een nieuwe centra le, over te hevelen naar een hulp fonds voor de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl en te ge bruiken voor de toepassing van andere energievormen. spuien gal beleid kritiek richt zich vooral op minis- ir G. Braks van landbouw en erij, die naar de mening van het JK niets in het werk stelt om de olgen van de landbouwmaatrege- binnen de Europese Gemeen- ap voor de Nederlandse boeren te zachten en er integendeel nog een epje bovenop doet. van de zaken die de jonge boeren h$bg zit is de afschaffing - met ingang Yah donderdag - van de negatieve WIR. De op investeringen verleende prémie op grond van de Wet investe- rings rekening wordt normaal verre- fcéhd bij de inkomstenbelasting. Het inkomen van jonge agrariërs is dik- nfljjls zo laag dat de WIR-premie waar- op ze recht hebben hoger is dan de te betalen belasting. Bij verrekening wordt de totale aanslag dan negatief. Daferaan heeft het kabinet nu een iMBURG - Een groepje wandelaars ft donderdagmiddag om half vier het Domburgse strand ter hoogte overgang De Hamster, een bri- iaktgranaat gevonden met een ge wicht van drie kilo. Het projectiel had ;ei lengte van 25 centimeter en een icprsnee van zeven centimeter. De d plosieven Opruimingsdienst van I Vlissingse marine heeft de granaat n egenomen in een speciaal beveilig de vrachtwagen. Normaal gesproken wJrdt een dergelijk projectiel op het q and onschadelijk gemaakt, maar EOD vond dat onverantwoord van- ge de grote drukte. einde gemaakt. Hierdoor valt een be langrijke financiering weg voor jonge boeren die een bedrijf willen overne men. Het ZAJK vindt dat de negatie ve WIR voor de landbouw en de middenstand behouden moet blijven voor investeringen tot bijvoorbeeld 500.000 gulden. De zogenaamde in stallatiepremie, een rentesubsidie voor jonge agrariërs die een bedrijf overnemen, moet volgens het ZAJK worden verhoogd en de voorwaarden om ervoor in aanmerking te komen dienen te worden versoepeld. de UDEKERKE - Bij een duinbrand hoogte van de Kaapduinseweg in udekerke is donderdagmiddag on eer één hectare aan beplanting loren gegaan. De oorzaak was niet er te achterhalen, maar gedacht rdt aan spelen met vuur of een [dere onachtzaamheid. brand is even voor vijf uur 's ddags gemeld, onder andere door standers en Radio Vlissingen. Het ndweerkorps van Koudekerke was nen tien minuten aanwezig en riep |ar het korps van Biggekerke ter istentie op. In totaal 25 brandweer- nsen bestreden het vuur met be- lp van zes stralen lage druk, vuur- epen en schoppen, k ongeveer 15 omstanders hielpen brand te bedwingen. Het vuur te namelijk op tot aan de strand- isjes aan de voet van de duinen, ar deze werden uiteindelijk toch t beschadigd. 17.25 uur kon het sein 'brand ester' worden gegeven. Het nablus sen duurde nog ongeveer anderhalf I r- Jan Blok uit Nieuwdorp, Wim-Kees Kloet uit Arnemuiden, Rinus van 't Westeinde uit Nisse en Pieter Marinussen uit Grijpskerke plaatsen een van de protestborden. In onze eigen rubriek met klei ne annonces viel ons oog op een verzoek van een Vlissingse familie om uit te kijken naar een verdwenen kater. Signalement: rood-wit ge kleurd met bruin riempje om de nek. Roepnaam is 'Loeder' stond erbij. Als wij zo zouden worden beti teld zouden wij ook weglopen. Met de afspraken van de landbouwmi nisters in de EG over de invoering van een medeverantwoordelijkheidshef fing als maatregel om de produktie van graan te beperken, hebben de jonge boeren weinig op. Ze voelen meer voor graancontingentering, dat wil zeggen een beperking van het areaal, met een redelijk prijsniveau. De vrees bestaat dat het beleid waar voor de ministers hebben gekozen niet zal leiden tot verlaging van de produktie, maar alleen een afbraak van boereninkomens betekent. Het ZAJK wil voorts stopzetting van de handel in melkquota. De jonge boeren pleiten voor de instelling van een nationale melkbank, die alle vrij komende quota in handen krijgt en weer toebedeelt aan die bedrijven die dit voor hun voortbestaan het hardst nodig hebben. Via een opkoopmaatre gel moet de melk bij de melkbank terecht komen. Van de huidige handel in melkquota worden jongeren en kleine bedrijven de dupe volgens het ZAJK. Een ander punt dat de jonge boeren met hun bordenactie onder de aan dacht willen brengen is de mestpro blematiek. Ze willen dat de huidige interimwet, waarmee abrupt een grens is gesteld aanuitbreiding en vestiging van bedrijven in de intensie ve veehouderij, wordt vervangen door een vestigingswet. Daarmee moet on gebreidelde groei worden tegenge gaan, maar produktieruimte die vrij komt moet worden gereserveerd voor bedrijven die in hun voortbestaan worden bedreigd. De door de mest overschotten ontstane milieuproble men zijn in de optiek van de ZAJK een gezamenlijke verantwoordelijk heid van de overheid en de veehou ders. Het is immers de overheid ge weest die de intensieve veehouderij in het verleden steeds sterk heeft aange moedigd. De jonge boeren vinden het onaanvaardbaar dat de overheid vrij wel alle kosten op de landbouw afwen telt. HULST Het debat in de Tweede Kamer over de planologische kern beslissing voor de bouw van nieu we kerncentrales in Nederland moet niet worden uitgesteld. Dat vindt drs A. A. J. Huijsmans, voor zitter van de vereniging 'Werk groep kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen'. De activist is van me ning dat „juist nu, met het oog op de nucleaire ramp in het Russische Tsjernobyl, het CDA en de WD zich maar eens moeten uitspreken over de plaats waar de nieuwe kerncentrales moeten komen". Ver der stelt Huijsmans dat plaatselij ke bestuurders, zeker die met een kerncentrale binnen of net buiten de gemeentegrenzen, zich moeten realiseren wat voor grote verant woordelijkheid op hun schouders rust wanneer er in een nucleaire centrale iets misgaat. „Datgene wat de pro-kemenergie- lobby lang heeft geroepen dat nooit zou gebeuren, een kernsmelting, is dan toch eindelijk gebeurd. In het Russische Tsjernobyl weliswaar, maar het had evengoed ergens an ders kunnen zijn, zelfs bij een beter geconstrueerde centrale", zegt een lichtelijk geïrriteerde Huijsmans. „Het is inmiddels zo dat we een technologie over onszelf laten heer sen, omdat wij die techniek niet kunnen beheersen", vervolgt hij. „Ik erger me aan de commentaren van allerhande deskundigen over het gebeuren in de Sovjet-Unie. Onze centrales in het Westen heb ben een dubbele beveiliging, zeggen ze dan, daaraan fijntjes toevoegend, dat Nederland heel ver van de plaats van de ramp af ligt en dat de wind momenteel uit een gunstige richting waait. Allemaal larie koek!", betoogt Huijsmans. Volgens de Zeeuws-Vlaamse anti kernenergie-activist is een dergelij ke ramp evengoed in Borssele als in het Belgische Doel, enkele kilome ters van de Nederlands-Belgische grens verwijderd, mogelijk. „Het draait niet om een ander type reac tor of een betere beveiliging bij dit soort rampen", stelt hij. „Het kritie ke punt is het menselijke falen op een plaats waar niet gefaald mag worden. Dr Weil, een van de naaste medewerkers van Oppenheimer en Fermi, de 'uitviiiders' van de atoombom, voert nog altijd als de vies: „Waar het mis kan gaan, gaat het mis". Wel, dat is ook nu weer gebleken". De sussende commentaren van des kundigen op het gebied van schei en natuurkunde op radio en televi sie doen Huijsmans denken aan premier Colijns woorden aan de Drs A. A. J Huiismans vooravond van de Tweede Wereld oorlog. „Ik begrijp dit niet, als er in landen als Zweden, Finland en Polen voor zorgsmaatregelen getroffen worden zoals het innemen van jodiumta- bletten, het binnenhouden van kin deren en het adviseren om geen vers fruit en groenten te eten, dan bete kent dit dat de autoriteiten in die landen wel degelijk beseffen dat er wel daadwerkelijk gevaar bestaat". „Dat besef moeten zeker de lokale bestuurders in de buurt van een kerncentrale in Nederland ook krij gen", vervolgt Huijsmans. „We be schikken hier in alle gemeenten over een rampenplan. Zo ook in bijvoorbeeld Hulst, waar echter nog nooit met dat plan geoefend is en dat terwijl vlakbij, net over de grens, een 'kempark' ligt met een even grote capaciteit als dat in Tsjernobyl. Burgemeester Jacobs van Hulst zou er goed aan doen om toch maar eens te oefenen, want breekt in Doel de pleuris uit, dan wil ik wel eens zien hoe Zeeuwsch- Vlaanderen geëvacueerd wordt". De voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse anti-kemenergiebeweging blijft de mening toegedaan dat ram pen zoals die in Harrisburg en nu in Tsjernobyl slechts op één manier voorkomen kunnen worden. „We kunnen ons allerlei gekke voorstel lingen over rampenbestrij dingen en evacuaties besparen op een simpele manier. Laat ons de centrales die we nu hebben sluiten. Kijk, op dit moment zijn verzekeraars, toch niet de meest fanatieke tegenstanders van kernenergie, slimmer. Op voor hand sluiten zij alle schade 'voort vloeiend uit atoomkernreacties' uit. Ik vraag me echter nu af wie al die Russische gedupeerden schadeloos zal stellen", aldus Huijsmans. GOES - De ontsnapping van radioac tieve deeltjes uit de Russische kern centrale bij Tsjernobyl en de mogelij ke uitstraling ervan naar Nederland, heeft donderdag ook bij de Zeeuwse apotheken geleid tot meer vragen om en over jodiumpreparaten dan nor- maai. Van een stormloop was echter geen sprake. Alleen de apotheken in Hulst en Zierikzee maakten gewag van 'vrij veel vragen', elders bleef het beperkt tot een enkeling die jodium in enige vorm mee naar huis wilde nemen. Gewoonlijk wordt er bijna nooit om jodiumcapsuies of -drup pels gevraagd. Degenen die om jodiumcapsuies of andere jodiumpreparaten verzochten, werden door de apotheekmedewer kers onverrichter zake naar huis ge stuurd. Ze kregen niets mee. Volgens voorzitter P. Baltus van het departe ment Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering van de Pharmacie (KNMP) is dat conform de landelijke richtlijn. „De lijn van de KNMP gaat ervan uit dat jodiuminname pas nodig is, wan neer we geconfronteerd worden met een straling van meer dan 25 rem. Dat is niet het geval", aldus Baltus. Naar de mening van de Zeeuwse KNMP- voorzitter is er tijd genoeg en is er voldoende grondstof beschikbaar, om in voorkomend geval een ruime hoe veelheid jodiumcapsuies aan te ma ken. Hij vond dat met name de over heid het signaal voor verstrekking moet geven. Er kwamen slechts twee klanten met het verzoek om jodium capsuies. Ook in apotheken te Vlissin gen, Middelburg, Goes en Temeuzen bleef de belangstelling voor jodium beperkt tot een enkeling. „Het had geen betekenis", zei de Vlissingse apo theker J. van der Sande. In de Hulster apotheek waren er mensen die aanvankelijk niet weg- wilden zonder jodiumpreparaat. Me vrouw R. vari Hövell tot Westerflier schreef de ongerustheid mede toe aan de aanwezigheid van een reeks kern centrales in het aangrenzende Belgi sche Doel. „De mensen denken kenne lijk: ik kan maar alvast wat in huis hebben", betoogde mevrouw Van Hö vell. Ook zij vertelde de klanten dat innemen van jodium voorbarig is. In de apotheek te Zierikzee werd ook gewag gemaakt van 'wel veel men sen' die jodium wilden kopen. VLISSINGEN - De fractie van de Partij van de Arfreid in de provincia le staten van Zeeland wil in de statenvergadering van vandaag een spoeddebat naar aanleiding van de ramp met de kerncentrale in de Sov jet-Unie, waarbij grote hoeveelheden radio-activiteit zijn vrijgekomen. „Gezien de grote verontrusting die de ramp in ons land heeft veroorzaakt", schrijft de fractie in een brief aan het college van gs, en mede omdat Zee-' land een bijzondere plaats inneemt op het gebied van de kernenergie, mogen de Zeeuwse bestuurders niet zonder meer voorbij gaan aan deze gebeurte nis". De fractie vindt dat de voorbereidin gen tot de uitbreiding van het aantal kerncentrales dient te worden opge schort totdat meer bekend is over de oorzaak en de gevolgen van de kern ramp in de Sovjet-Unie en de conse quenties voor het Nederlandse kerne nergiebeleid. ARNHEM - De raden van commissa rissen van de NV Provinciale Noord brabantse Elektriciteits-Maatschap- pij (PNEM) en de NV Provinciale Limburgse Elektriciteits-Maatschap- pij (PLEM) hebben een akkoord be reikt over oprichting van een nieuw, gezamenlijk produktiebedrijf. De naam van deze NV wordt Elektrici- teits Produktiebedrijf Zuid (EPZ). In oktober moeten de aandeelhouders van beide nutsbedrijven een defini tief fusiebesluit nemen, waarna in november de overeenkomst getekend SLUISKIL - Een felle uitslaande brand heeft donderdagmiddag rond half drie in het woonwagencentrum in Sluiskil-Oost twee woonwagens volledig in de as gelegd. Toen het vrijwillige brandweerkorps uit Ter- neuzen ongeveer acht minuten na de alarmering arriveerde, stonden on danks pogingen van de bewoners om zelf de brand te blussen, de beide woonwagens al in lichterlaaie. De woonwagens,met respectievelijk lengtes van 11 en 8 meter, brandden op het chassis na geheel af. De carros serie van een derde woonwagen werd door de enorme hitte zwaar bescha digd. De rookontwikkeling was enorm. Volgens brandweercomman dant J. Bruggeman loopt de schade in de tienduizenden guldens. De brand weer zette tijdens de bluswerkzaam heden twee bluswagens en een schuimblusvoertuig in. Tijdens de brand ontplofte ook nog een butagas- fles. De brandweer kon echter voorko men dat ook een tweede gasfles de lucht in ging. De eigenaar van de twee woonwagens. het gezin D. (een echtpaar met zeven kinderen) was op het moment dat de brand uitbrak niet in het woonwagen centrum aanwezig. Het gezin kwam 'thuis' op het moment dat de brand weer al aan het nablussen was. Over de oorzaak van de brand tasten zowel politie als brandweer geheel in het duister. Er wordt echter niet uit gesloten dat de brand te maken heeft met de aanwezigheid van een autos loopterrein in de onmiddellijke nabij heid van de woonwagens. Maar daar was op het moment dat de brand uitbrak geen enkele activiteit. Aange zien de beide wagens geheel zijn afge brand is het voor politie en brandweer ondoenlijk om na te gaan waar de brand precies ontstaan is. Het dakloze gezin D. is niet verzekerd. De gemeentelijke sociale dienst en gemeentepolitie in Temeuzen hebben bemiddeld in tijdelijk onderdak voor de gedupeerde woonwagenbewoners. De brandweer was geruime tijd bezig met het nablussen van de brand in de beide woonwagens. kan worden. De EPZ begint dan officieel op 1 april 1987. Directeur ir J. van Rooij van de PNEM deelde dit donderdag mee in de vergadering van de NV Samenwer kende Elektriciteits-Produktiebedrij- ven (SEP) te Arnhem. Waarnemend SEP-voorzitter W. Don kwam met een gelukwens. Hij constateerde dat de naam van het nieuwe zuidelijke pro duktiebedrijf uitstekend gekozen is. „Die laat ruimte voor andere ontwik kelingen", aldus Don, met een kni poog naar besprekingen over eventue le deelname van de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) in het produktiebedrijf. Het gaat daarbij om verkennend over leg. Beslissingen zijn nog niet geno men. Van de zijde van de PZEM zijn nogal wat bezwaren tegen onder meer de gekozen bestuurlijke constructie en het ontbreken van voldoende de mocratische controle. Het Zeeuwse nutsbedrijf heeft over samenwerking op produktiegebied ook contacten met de NV Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EZH). EPZ wordt het tweede grote produktiebedrijf voor elektrici teit in Nederland. De minister van economische zaken wil er uiteindelijk drie of vier hebben. De NV Provinciale Gelderse Energie-Maatschappij (PGEM) en de NV Electriciteits-Maat- schappij IJsselcentrale (IJC) waren de eersten die de produktie samenbrach ten in de NV Elektriciteitsproduktie- bedrijf Oost-Nederland (EPON). De mededeling over de vorming van EPZ was het enige positieve gebeuren tijdens de SEP-vergadering. Bedoe ling was een nieuwe Overeenkomst van Samenwerking te sluiten, waar over al in een reeks vergaderingen en in een speciale commissie uitvoerig was gepraat. Waarnemend-voorzitter Don (hij werving een zieke H. Wiegel) was bij de aanvang van de vergade ring dan ook optimistisch gestemd. Voorbarig, zo bleek. De vertegenwoor digers van de vier zuidoostelijke ener giebedrijven (IJC, PGEM, PNEM en PLEM) wierpen over enkele detail punten (voornamelijk een kwestie van Slot zie pagina 21 kolom 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17