Rechter wijst vorderingen vissers af Man uit Zoutelande dient klacht in tegen huisarts in Ridderkerk Rechtbank riep de hulp in van orendeskundige ONVOLDOENDE GARANTIES BELGIE Ghanees kocht voor 400,- paspoort in Amsterdam PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fietser gewond Bel gestolen uit Zeeuws Museum DOCHTER OVERLEDEN NA VAL VAN TRAP Regenmantels bij Bonje NA OPTREDEN KEES DE BLAEY VOOR TV Reacties r ZE DINSDAG 29 APRIL 1986 DEN HAAG (ANP) - De door het visserijbedrijfsleven aangevochten boomkor-regeling, waarin wordt bepaald Hat visnetten kleiner moeten worden, is nog niet in Lerking getreden en kan dus niet buiten toepassing ivorden verklaard door de rechter. De boomkor-regeling tegelijk met de wijziging van de Visserijwet nog een vetsontwerp en zal nog onderwerp van gesprek kunnen ijn tussen regering en parlement. De rechter mag door en uitspraak niet voor zijn beurt spreken. ;o luidde maandag het vonnis in de kort-gedingprocedure iie het visserijbedrijfsleven voor de Haagse rechtbankpre- ident tegen de staatssecretaris van landbouw en visserij ïad aangespannen. Ook de vordering van de vissers om de stilligregeling niet toepasbaar te verklaren werd door de rechtbankpresident, mr. J. Bakker, afgewezen. Hij oordeelde de regeling niet onrechtmatig, gezien de afspraken over de bescherming van de visgronden en de instandhouding en het op peil brengen van de bestanden. De stilligregeling heeft een meer gelijkmatige spreiding van de visserij in 1986 ten doel, iets waarvan het belang voldoende aannemelijk is, aldus de rechtbankpresident. Het is ook niet zo dat alle vissers over een kam worden geschoren, want de regering kent een ontheffingsmogelijk heid voor degenen die schade lijden, stelt hij. Geen akkoord over verdieping Schelde (Van onze Haagse redacteur OORDRECHT/DEN HAAG - Het tweejaarlijkse overleg tussen minister N. Smit-Kroes verkeer en waterstaat) en haar Belgische ambtgenoten H. de Croo (verkeerswezen) en L. Olivier (openbare werken) heeft maandag geen akkoord opgeleverd over de verdieping van de Westerschelde. Minister De Croo zei gisteren dat hij 'licht ontgoocheld' huiswaarts keerde. De zuiderburen boden onvoldoende garanties voor de levering van vol- ioende schoon Maaswater, een voor vaarde die Nederland binnen het ka ler van de ontwerp-waterverdragen reeft gekoppeld aan de door België .'urig gewenste verdieping, die nodig s om de toegankelijkheid van de Antwerpse haven te verbeteren. Het jaat om werkzaamheden die in de nonding van de Westerschelde (Wie- ingen) op Nederlands grondgebied noeten worden uitgevoerd. Smit-Kroes zei maandag dat de Bei- jen met een voorstel zullen moeten somen dat 'realistisch en politiek raalbaar' is. In het overleg had zij een lichtstreepje' geconstateerd maar dat vas dan ook eigenlijk alles. De heer De Croo constateerde dat er tveinig vooruitgang was geboekt. Maar we blijven hardnekkig hopen dat de zaak in de nabije toekomst tot een oplossing komt", zo zei hij. rijdens de onderhandelingen, die in Dordrecht plaatsvonden en vooraf gingen aan het eveneens gisteren ge houden periodieke (negende) Benelux Zeehavenoverleg, liet minister Olivier weten dat België slechts akkoord gaat met de 7 oktober vorig jaar door de loeide ministers van buitenlandse za ken ondertekende intentieverklaring waarin de Schelde- en Maasvraag stukken aan elkaar zijn verbonden, ils in de tekst geen sprake meer is van Waalse stuwmeren voor de regeling an het debiet van de Maas, doch nkel van waterreservoirs. De bewindslieden zijn overeengeko men dat verdere besprekingen over de erdieping in het kader van de onder- ïandelingen over de totale Maas- en HULST - Bij een aanrijding op de Molenstraat nabij Clinge is maandag middag fletser J. van G. uit Clinge ichtgewond geraakt. De fietser reed n een groep, die op een gegeven moment de Molenstraat overstak. Op lat moment naderde daar automobi- ist E. O. uit Temeuzen. De auto kon le laatste fletser, Van G„ niet meer mtwijken. (Advertentie t MODEHUIS Lange Kerkstraat 46. Goes „De eerste dag al meteen bon je", meldde de jonge Vlissin- ger, die naar de kazerne in Venlo was geroepen om het land te leren verdedigen, gis teravond door de telefoon aan zijn ouders. En hij was nog wel zo beleefd geweest. Onderzoekend had de zwaar besnorde kapitein tijdens de inspectie op het excercitieter- rein de jongeman van top tot teen bekeken in zijn kersvers aangemeten legergroene klof je. En misprijzend had hij zijn met leer omhulde lefstokje van onder zijn arm vandaan ge haald om er mee te wijzen naar het schoeisel van de knaap, ondertussen bassend: „Die schoenen zijn morgen ochtend keurig gepoetst, waarde heer". En daarop had de Vlissinger alleen maar geantwoord: „Dank u wel kapitein".... Scheldeproblematiek moeten plaats vinden. Zij zullen er bij hun collega's van buitenlandse zaken op aandrin gen dat de onderhandelingen spoedig beginnen. Ook de afvalwaterleiding bij Tessen- derlo (in de wandeling 'smeerpijp' genoemd) kwam aan de orde. De MIDDELBURG Uit een vitrine van het Zeeuws Museum in Middelburg is een antieke Cadzandse mutsbei gesto len. Het sieraad heeft een waarde van f1250,-. Er is bij de diefstal geen schade aangericht. Het deksel van de vitrine werd, onopgemerkt, opgelicht. Er is maandag aangifte gedaan. Belgen verklaarden dat slechts toe stemming voor de lozing wordt ver leend als daardoor geen verslechte ring van de waterkwaliteit aan de grens ontstaat. Minister Smit-Kroes wees haar ambtgenoten er op dat die toezegging de zorg die in Nederland bestaat, niet wegneemt, omdat de huidige waterkwaliteit aan de grens nog zeer slecht is. Afgesproken werd dat in de toekomst vaker over de grensoverschrijdende watermilieu problemen zal worden overlegd. De Belgische delegatie liet weten dat zij in principe bereid is vervuilde baggerspecie afkomstig uit de Schel de op Belgisch grondgebied, niet lan ger in het Nederlandse deel van de Westerschelde te storten. Voor het terugstorten van de specie heeft Bel gië zoals bekend in Nederland vergun ningen aangevraagd. Het volgende, tiende, Benelux Zeeha venoverleg zal in Brussel worden ge houden. Burgemeester Rutten rechtskreeg van ir W. H van der Hoofd een snelgroeiende populier aangeboden. MIDDELBURG - Burgermeester mr. C.G.J. Rutten van Middelburg heeft maandagmorgen een snel groeiende populier in ontvangst genomen die binnenkort zijn tuin zal sieren. Het boompje werd hem aangeboden door de consulent Bos- en Landschapsbouw van Staatsbosbeheer, ir. W.H. van der Hoofd, naar aanleiding van de plannen voor aanplant van 35.000 hectare bos in Nederland, een uit breiding van de huidige bosopper- vlakte met tien procent. Met deze publiciteitsactie wil de Nationale Populierencommissie de snelgroeiende populier. Populus euramericana „Robusta", ook in Zeeland promoten. Volgens de heer Van der Hoofd zijn er in Zeeland zeer geschikte plaatsen voor deze boom. zoals langs de kust. ter uit breiding van de recreatie-bossen en om de steden. De aanplant is extra aantrekkelijk doordat er naast de normale bebossingssubsidie van het ministerie van landbouw en visserij, een extra subsidie van het ministerie van economische zaken wordt gegeven die drieduizend gul den bedraagt. De extra subsidie wordt verstrekt omdat het bosbe heer vrijstelling krijgt van de her- beplantingsplicht volgens de bos- wet. Hierdoor kan er na vijftien vijfentwintig jaar - als de bomen gekapt zijn voor verwerking in pa- pier- en houtindustrie - eventueel een ander soort geplant worden. ZOUTELANDE/RIDDERKERK De heer C. van Krimpen uit Zoutelande zal bij de Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid voor Zuid- Holland een klacht indienen tegen huisarts P. Petrov in Ridderkerk. Aanleiding daarvoor is het overlij den van zijn 37-jarige dochter Betty Nanuruw-Van Krimpen - begin maart - als gevolg van een val van de trap in haar woning in Ridderkerk. Dat ge beurde 's nachts omstreeks één uur; pas zeven uur later kreeg zij medi sche hulp. De meteen na het ongeval geraadpleegde arts - in dit geval een plaatsvervanger - liet zich telefo nisch over de aard van de verwondin gen inlichten, waarna hij tegenover „Er is al heel wat afgeklept over het ramschip Schorpioen", constateerde burgemeester J. C. Th. van der Doefbij de opening van de Zeeland Beurs in Vlissingen. Vervolgens droeg hij daar samen met zijn Middelburgse collega Ch. G. J. Rutten een steentje aan bij. VLISSINGEN - Broederlijk stonden ze maandagmid dag naast elkaar, de burgemeesters J. C. Th. van der Doef van Vlissingen en zijn Middelburgse ambtgenoot mr Chr. G. J. Rutten. Tijdens de officiële opening van de Zeeland Beurs in Vlissingen hadden beiden er geen moeite mee even te poseren in de stand van de stichting Ramschip De Schorpioen. In het gevolg van beide heren werd evenwel minder instemmend gerea geerd op de spontane actie van de burgemeesters, van wie er eén straks het schip binnen zijn gemeentegren zen krijgt. Zowel de heer Rutten als zijn collega Van der Doef probeerden de 'kleppers' uit, die in de kraam van De Schorpioen te koop zijn. „Ja ja, over het ramschip is al heel wat afgeklept". liet Van der Doef zich ontvallen. Collega Rutten wilde geen olie op het vuur gooien en deed er het zwijgen toe. Kort daarvoor had Vlissingens burgemeester Van der Doef de tweede Zeeland Beurs, die tot en met zaterdag 3 mei wordt gehouden in acht tentenpaviljoens op het Miro-terrein. officieel geopend. Dat deed hij door een twee meter lange Vlissingse suikerkoek aan te snijden. Het eerste plakje daarvan gaf hij aan de heer Rutten. De heer Van der Doef zei dat hij zich erg kon vinden in het beursthema 'Om prettig by de tyd te bfijven'. „Ik vind het altyd knap ais ondernemers kunnen inspelen op de vraag van het publiek. Maar dat moeten ze ook wel, anders zyn ze al gauw uit de tyd". Hij zei te hopen dat de verwachting van de organisatoren uitkomt en dat het aantal bezoekers minstens dertigduizend zal zijn. Tenslotte riep hij de bezoekers van de beurs op, om niet alleen op de Zeeland Beurs rond te kijken, maar ook eens langs te gaan by de ondernemers in de stad. „Want er is in Vlissingen nog veel meer dan de Zeeland Beurs, en dan denk ik aan recreatiemogelyk- heden, prachtige horecabedrijven, een goede midden stand en een geweldige boulevard Beursorganisator Mart Delissen van het Bureau Beur zen Organisatie (BBO) uit Eindhoven stelde opnieuw dat het beter is om een zorgvuldig voorbereide kwaliteitsbeurs éen keer in de twee jaar te houden (zoals de Zeeland Beurs) dan jaarlijks een 'marktach tig gebeuren of een overdekte braderie'. de familie concludeerde dat 'de wond niet ernstig was'. Hij kwam dan ook geen polshoogte nemen. De heer Van Krimpen spreekt van 'verregaande nonchalance en plichts verzaking', die de dood van zijn doch ter tot gevolg heeft gehad. Huisarts Petrov was maandag niet voor com mentaar bereikbaar, zyn vrouw liet weten dat hy geen krant te woord wilde staan. Afgaande op het verhaal van de heer Van Krimpen is zyn dochter in de nacht van 1 op 2 maart van de trap gevallen. Haar man en vier kinderen troffen haar bewuste loos in een plas bloed aan. Via de alarmcentrale kregen ze te horen dat de eigen huisarts moest worden ver wittigd. Diens antwoordapparaat ver wees de familie door naar de vervan ger Petrov. Volgens het relaas van de vader was er sprake van 'een heel erg nerveuze toestand', temeer omdat de adem van de vrouw af en toe stokte. De waarne mend arts maande de heer Nanuruw. die predikant is van de Molukse kerk, tot kalmte, en vroeg naar de omvang van de hoofdwond. Nadat hy te horen kreeg dat het om een aantal scheur tjes in de schedel ging, concludeerde de arts volgens de heer Van Krimpen „Niet zo ernstig dus" De wond droog- houden met baddoeken leek hem af doende. Tegen 8.00 uur 's morgens werd de eigen huisarts ingeschakeld, die na één blik op de patiente voor onmid dellijk vervoer naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam zorgde. Daar werd operatief ingegrepen. Te vergeefs, want 24 uur nadien over leed mevrouw Nanuruw. De heer Van Krimpen concludeert uit de gang van zaken dat niet tijdig alles is geprobeerd om het leven van zyn dochter te redden. De waarnemend arts is in zyn ogen in gebreke geble ven. Hy wil binnenkort een klacht indienen by de Geneeskundige In spectie. „Niet uit wTaak. maar ter bescherming van de mensheid", zegt hy. Van Krimpen (68) is hoofdbestuur der van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel en secretaris voor de afdeling Midden- en Noord-Zee land. De Provinciale Geneeskundige In spectie in Den Haag kon nog niet concreet op het voorval ingaan, om dat de klacht niet schriftelijk is bin nengekomen. Mevrouw J C Paulus van de afdeling klachten en meldin gen zei wel dat er meer klachten over waarnemend artsen worden gehoord „Zo'n verhaal is voor my niet nieuw", aldus mevrouw Paulus. Als uit het onderzoek van de inspectie blykt dat de klacht terecht is, kan dat leiden tot een berisping of waarschu wing van de betrokken arts. De in specteur kan de kwestie ook aanhan gig maken by het Medisch Tuchtcol lege. YERSEKE - Is de monteur van bliksemafleiders Kees de Blaey uit Yerseke nu wel of niet een 'orendeskundige'? De rechtbank in Dordrecht vond - hoewel zij hem niet bij naam noemde - blijk baar van wel. Eind vorige week veroordeelde zij de 28-jarige T. L. uit Alblasserdam tot een gevange nisstraf van acht jaar voor het plegen van een roofoverval. Vlak voor Kerst vorig jaar drong hij met een compagnon de woning van een speelautomatenhande- laar in Oostvoorne binnen. Voor dat het duo de deur openbrak, legde de thans veroordeelde L. z'n oor te luisteren tegen een venster. Voor alle zekerheid drukte hij ook nog zijn andere oor tegen de ruit. En dat werd de overvaller nood lottig. hoewel de rechtbank in haar vonnis niet repte over de oorafdruk. De rol van Kees de Blaey in het geheel? Voor de rechtbank tot haar uitspraak kwam, ging er ui teraard een gedegen justitieel on derzoek aan vooraf. Direct na de overval vond de recherche uit Dor drecht in de woning een stuk van een geweerkolf dat by de overval werd achtergelaten. De kolf bevat te geen vingerafdrukken. Wel kwa men met behulp van magnesium poeder de twee oorafdrukken te- voorschyn. Het onderzoek leek aanvankeiyk vast te lopen, totdat eind januari een 28-jarige man werd gepakt die betrokken zou zyn geweest by een overval op het grenswisselkantoor in Dordrecht. By hem thuis trof de Dordste politie een gas alarmpistool aan. waaraan het stukje kolf ontbrak dat in Oostvoorne was gevonden. Dat wil nog niet zeggen dat hetzelf de wapen ook by de overval in Oostvoorne werd gehanteerd. Het wapen kon in de periode tussen Kerst en januari ook van eigenaar verwisseld zyn. Alleen de ooraf drukken konden enige helderheid verschaffen En dus toog de recher che van Dordrecht naar een oor arts. Die vertelde dat hy zich al leen maar bezighield met het in wendige van het gehoororgaan. Tydens de speurtocht naar het antwoord op de vraag of geen enkel oor eender is, viel vaak de naam van Kees de Blaey uit Yerse ke Eerder dit jaar trok hy in een uitzending van 'Avro's Wedden Dat' de aandacht door hy in slechts drie minuten 51 nationale en internationale bekendheden aan hun oren te herkennen. De telefoon stond toen dagenlang roodgloeiend op de kast in de Yersekse huiskamer van de vele reacties. De verslaggevers van re gionale en landelijke bladen lie pen bij wijze van spreken de huis deur bij hem plat. Vorige week was hij nog heel even te zien op de beeldbuis. De AVRO zond een sa menvatting uit, waarin ook het item van de 'orenquiz' te zien was. De 'orenkenner' uit het visserv dorp aah de Oosterschelde be weerde in januari in deze krant dat voor hem geen enkel oor een der is. Van honderd politiemannen van het Dordtse politiebureau werd in het kader van het onderzoek een oorafdruk genomen. Iedereen kreeg een plaatje glas tegen z'n oor gedrukt. Door de talgklieren lieten die oren een vettige afdruk achter De afdrukken werden vervolgens met magnesiumpoeder behandeld en met een laagje folie geconser veerd. De recherche van Dordrecht - de wanhoop naby - pleegde ver volgens een belletje naar Kees de Blaey. Volgens De Blaey dacht hy eerst aan een verbaal voor het negeren van een rood verkeerslicht in Dordrecht, omdat zyn werk zaamheden als monteur hem daar wel eens brengen. Maar nee, de recherche wilde een schrifteiyke verklaring van hem dat hy echt verschil ziet tussen oren. Het ging niet zozeer om de vraag of hy het oor van de verdachte zou herken nen tussen de honderd andere oren. „Dat wilde ik ook helemaal niet", zegt Kees de Blaey desgevraagd, „stel je voor dat over acht jaar die veroordeelde by my voor de deur staat. Iedereen hoeft maar de tele foongids door te pluizen en ze hebben m'n naam te pakken. Ze beschouwen je nu zo'n beetje als een deskundige, omdat er nog nooit onderzoek is gedaan naar oren. Ik zag op de foto's heel duideiyk overeenkomsten, maar de rechter beslist uiteindeiyk of het oor by die persoon past. Voor my is geen oor hetzelfde en dat was de essentie van hun komst". Dit nieuwe - meer serieuze - aspect van Kees de Blaey's hobby heeft hem in ieder geval nog niet ryk gemaakt. Ook staat hy (nog) niet in de Gouden Gids vermeld onder het kopje 'Orendeskundige' „Het is nog steeds een geintje en dat zal het wel blyven", zegt hy. De advo caat van de tot acht Jaar gevange nisstraf veroordeelde L ls het niet eens met de uitspraak van de rechtbank. In zyn pleidooi noemde hy het technisch onderzoek van de Dordtse politie 'ontoelaatbaar', omdat niet Is vastgesteld of er erfefijke aspecten aan oren kleven. Hy vroeg vorige week dan ook om een nader deskundig onderzoek. Waarmee maar is gezegd dat er nog een lange tyd te gaan is voor de 'orendeskundige' uit Yerseke kan worden beschouwd als Neèr- lands enige, echte 'orenspeclalist'. Voordat vingerafdrukken door de Nederlandse rechters werden geac cepteerd als geldig bewfismate- riaal einK er ook 15 jaar overheen. VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee in Vlissingen heeft maandag morgen de 42-jarige C. A-M. uit Ghana aangehouden. De man kwam in Vlissingen aan met de veerdienst vanuit Engeland en reisde op een Nederlands paspoort dat echter niet op zijn naam stond. De man verklaarde by zyn aanhouding het paspoort te hebben gekocht in Amsterdam. Hy betaalde daar vierhonderd gulden voor. De marechaussee heeft A-M - die zei in West-Duitsland te wonen - overgedragen aan de vreemdelingendienst van de gemeentepolitie in Vlissingen. Kees de Blaey met een verzameling onschuldige oren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9