Misdaadpreventie komt niet goed uit de verf KUUR OORD Bouwvereniging 'Terneuzen' is toe aan flinke reorganisatie Kwart van woonwagenbewoners achter met betalen staangeld PZC/ provincie MIDDELBURGS VVD-RAADSLID MR D. F. VOS boringen naar zout water in Domburg Meer contributie EHBO Middelburg Belgen aangehouden in Vlissingen voor autodiefstal Nieuwe viskotter maakte proefvaart Stoomtram maakt een extra ritje Wandeltocht in kader bevrijding in Middelburg Acties Middensluis van Terneuzen al in september klaar HOOR' ZIET 1 P'^ CONFLICTBEMIDDELAAR: ONTSLAGEN NIET NODIG Bestuursvorm OORZAAK VERWAARLOOSDE REGISTRATIE Hulp 11 REGIONAAL COORDINATOR VERTREKT: Ook zonder filter. Ook Texas shag 2.50 Met Texas bespaart u jaarlijks honderden guldens op uw rookgenot. DINSDAG 29 APRIL 1986 Tweedeling dreigt door tijdgebrek in de raden Deze waarschuwing gaf maandagmid dag WD-ffactievoorzitter mr D. F. Vos in Middelburg tijdens de laatste zitting van de raad in oude samenstel ling. Het gemeenteraadslidmaatschap wordt jaar na jaar inspannender. Vraagt steeds meer aandacht, steeds meer energie. Dat levert meer en meer problemen op voor diegenen, die ook nog eens een normale dagtaak heb ben te vervullen", zei hij, mede spre kend namens zes vertrekkende colle ga's. Volgens Vos is een eenzijdig samenge stelde raad of fractie „een verarming, een verschraling van het gemeentebe stuur". Hij had twijfels of 'de wil om de gemeenschap te dienen' (een citaat van koningin Beatrix bij haar inhuldi ging) het 'echte motief is van ieder een, die raadslid wil worden. Vos: ..Persoonlijk schimpen of het bevoor delen van eigen liefhebberijen onder het motto 'algemeen belang' komt helaas nog voor en het komt dus te MIDDELBURG - Met ingang van 1 januari 1987 verhoogt de afdeling Middelburg van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging EHBO de con tributie. De noodzaak daarvan werd vorige week onderstreept tijdens een algemene ledenvergadering in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg. De verhoging op jaarbasis gaat van 25,- naar 27,50. Voorts wordt een presentiekaart aan de leden verstrekt die zij bij iedere herhalingsles moeten laten afstempe len door een bestuurslid of de instruc teur. Voorheen hield de secretaris de herhalingslessen - er moeten er acht per jaar worden gevolgd om het diplo ma verlengd te krijgen - bij, maar dit systeem voldeed niet meer. Deze nieu we regeling gaat in bij het volgende seizoen. Bij de bestuursverkiezing werden voorzitter M. van Iwaarden en de leden C. van de Ketterij en J. Zwets herkozen. Tevens werd het toetreden tot het bestuur van de heer P. F. Heeren (hij was in de loop van het verenigingsjaar aan het bestuur toe gevoegd) vastgesteld. Het bestuur kreeg vrij mandaat van de vergade ring om in de komende tijd het be stuur nog met twee leden uit te brei den. Gelijktijdig met de afdelingsvergade ring vergaderde het district, waarbij de Middelburgse afdeling ook aanwe zig hoorde te zijn. De afdelingsverga dering was al ruim van te voeren bij het district bekend en de Middelburg se afdeling betreurde het dan ook dat het district zijn vergadering op dezelf de datum had uitgeschreven. VLISSINGEN De Koninklijke Ma rechaussee in Vlissingen heeft zater dag twee inwoners van België aange houden die worden verdacht van diefstal van een auto in België. Het tweetal werd omstreeks half tien 's avonds aangehouden toen zij aan boord wilden gaan van een van de schepen van de Olau Line, waarmee zij naar Engeland wilden. Het tweetal, de veertigjarige G. A. J. S. de G en zijn eenendertigjarige vriendin A. E. E. P., had in België een personenauto gestolen. Zij verkoch ten de auto vervolgens in Bergen op Zoom. S. en P. waren van plan om via Engeland door te reizen naar Barba dos, de woonplaats van S. Bij hun aanhouding, die gebeurde op verzoek van de gemeentepolitie in Bergen op Zoom, hadden de twee het geld dat zij voor de auto hadden gekregen nog bij zich. COLIJNSPLAAT - De nieuwe viskot ter KG 9 'Pieternella' van het visse rijbedrijf A. Mol uit Colijnsplaat heeft zaterdagmiddag onder grote belangstelling zijn officiële proef vaart in de Oosterschelde gemaakt. De technische doop vond ruim een week eerder plaats. Onder de geno digden aan boord van de 'Pieternella' bevonden zich ook de Kortgeense burgemeester mevrouw E. J. Hoogen- dijk-van Duijn en de wethouder voor economische zaken L. M van der Weele. De symbolische overdracht van de sleutels en de certificaten was in handen van mevrouw J. Hoornaert, directrice van machinefabriek en scheepswerf 'De Schroef bv' in Ter- neuzen, Sluiskil. De bouw van de kot ter heeft acht maanden in beslag genomen en is het resultaat van sa menwerking met negen andere bedrij ven. Mevrouw Hoornaert dankte schipper Mol voor de opdracht en voor het in het haar gestelde vertrou wen. Zij noemde de 'Pieternella' 'één van zijn mooiste in zijn soort', omdat de kotter een gecombineerde verblijf- •m stuurhut heeft en voorzien is van allerlei technische snufjes. De beman ning ontving als blijvende herinnering aan de KG 9 een zwaarkoperen asbak en een foto-serie. De 'Pieternella'. ge noemd naar de vrouw van schipper Mol, vervangt de oude KG 9. De viskotter zal zowel in de Zeeuwse wateren als op de Noordzee zijn geluk beproeven. vaak voor. Maar ook. wanneer een lid van de raad zich tot in zijn ziel geraakt voelt door het optreden van een ander lid, is er met zijn of haar taakopvatting iets fout. Maar zeker degene, die er op uit is de ander zo te raken, hoort naar mijn mening in een vertegenwoordigend lichaam niet thuis". De vertrekkende fractievoorzitter van de hoofdstedelijke WD riep -doelend op het college van b en w, dat ook de MIDDELBURG In de gemeenteraden dreigt een 'tweedeling' tussen raadsleden, die van ïun werkgever wél de tijd krijgen voor hun raadswerk (zoals ambtenaren) en hen, die zich iaarvoor in bochten moeten wringen, bijvoorbeeld middenstanders met een eigen bedrijf. komende vier jaar uit CDA en PvdA zal bestaan- op tot „wat meer samen spel tussen college en raad. wat meer gelegenheid voor de raad om een GOES De Stoomtram Goes-Borsele verzorgt donderdag 8 mei nationale stoomtreindag i een extra rit met de stoomtram van Goes naar Oudelande en terug. De vertrektijd van deze bijzondere rit is om 13.50 uur. Onder weg zal de extra somtram de reguliere stoomtram ontmoeten. Tevens be staat de mogelijkheid over te stappen op de 'gewone' stoomtram. MIDDELBURG De Zeeuwse wan delsportbond (ZWB) houdt op 5 mei vanuit Middelburg haar traditionele wandeltocht in het kader van bevrij- dingsdag. De deelnemers aan deze bevrijdingstocht kunnen naar keuze een afstand van vijf, tien, vijftien of vijfentwintig kilometer afleggen. De start op het Abdijplein is voor de wandelaars van het langste traject om 12.30 uur, voor de overigen om 13.00 uur. Mr D. D. Vos. MIDDELBURG De aanpak rond de voorkoming van misdrijven heeft in Zeeland niet de vlucht genomen als de mensen, die zich met preventie bezig houden ervan verwacht hadden. Deze indruk heeft regionaal coördinator voor koming Misdrijven Zeeland T. Ste- houwer. Hij zegt deze functie vaar wel omdat hij per 1 mei is be noemd tot hoofd van de algemene recherche bij de politie in Dor drecht. Dat de misdaadpreventie niet zo goed uit de verf komt. doet zich niet alleen in Zeeland voor. Ook elders in het land zijn daar de tekenen van te bespeuren. Dat komt volgens Stehouwer omdat de politie te traditioneel is ingesteld door snel resultaat te willen zien. „En als je preventie in je pakket gaat opnemen moet je ook willen accepteren dat je misschien pas over vier, vijf jaar resultaten gaat ontdekken van waar je mee bezig bent". De regionale coördinator Voorko ming Misdrijven Zeeland vindt ver der dat er voor de politie een belangrijke taak ligt in de waar schuwingssfeer. Als voorbeeld noemt hij het tijdens een nachtelij ke surveillance signaleren van veel buiten hangend wasgoed op een plaats waar regelmatig wasdiefstal len plaatsvinden. „Het is dan een kleine moeite om die adressen te noteren en daar in een later sta dium op terug te komen door bij de mensen langs te gaan en ze erop te wijzen dat het eigenlijk onverstan dig is om de was 's nachts buiten te laten hangen. Zo zijn er tientallen voorbeelden te noemen. De politie moet zich aanleren tijdens een sur veillance de dingen door een ande re bril te bekijken. Dat is gewoon een kwestie van accenten verleg gen". Maar die acties krijgen geen ver volg. Zo kon het gebeuren, dat succesvol begonnen acties rond het graveren van fietsen aanvan kelijk leidden tot een verminde ring van de rijwieldiefstallen, maar inmiddels loopt dat aantal weer op, nu er geen voortgang is gegeven aan die preventieve maat regel. De positieve contacten die tijdens de graveeracties ontstonden tussen burger en politie hadden structu reel uitgebouwd kunnen worden", vindt Stehouwer. Hij richt daarbij de verwijtende vinger niet alleen naar de politie. Ook een aantal gemeenten in Zee land heeft z'n eigen verantwoorde lijkheid op dit punt onvoldoende ingezien. „En dat hebben we toch duidelijk aangegeven in een plan waarin erop werd gewezen om bij sport kantines, zwembaden, bibliothe ken. openbare gebouwen en bij gemeentehuizen bewaakte terrei nen in te richten of op z'n minst een stalling te maken". Vanuit het bureau voorkoming misdrijven in Middelburg zijn in de afgelopen jaren verschillende acties begeleid zoals die welke gericht waren tegen fietsendief stallen en diefstallen uit auto's. T. Stehouwer inbreng te hebben". „Raadsleden zijn immers meer dan alleen ja- of nee- knikkers tegen betaling". De Middelburgse gemeenteraad nam gistermiddag ook afscheid van PvdA- wethouder H.' Gillissen (die verstek liet gaan) en de raadsleden mevrouw E. Heij (vvd), M. L. Almekinders (cdat, nestor A. C. Pijnenburg (cda), T. F. C. Verduin (ex-fractievoorzitter van de PvdA. de laatste maanden opererend als eenmansfractie) en D. F. Blom (Progressief Middelburg). Burgemeester mr C. G. J. Rutten prees de raad van de Zeeuwse hoofd stad als "een goede en wijze", die met het vertrek van de zeven „een groot brok kwaliteit, kunde en kennis" ver liest. Meer nog dan door 'wapenfeiten' in de voorbije periode, was hij getrof fen door de 'attitude' (werkwijze) van de gemeenteraad. „Die attitude wordt gekenschetst door een sterke hang naar openheid en openbaarheid, naar rechtvaardigheid en redelijkheid, naar soberheid en eenvoud, naar to lerantie en respect voor andere opvat tingen en culturen, maar ook naar een goede samenhang tussen enerzijds loyaliteit aan wet en regel en ander zijds gedurfde vrijmoedigheid als die volgzaamheid leidt tot ongekende hardheid in concreto". Als afscheidscadeaus bood hij een kleurenfoto van Wim Riemens, een presse-papier en bloemen voor de partners van de vertrekkende be stuurders aan. (Van onze Haagse redacteuri DORDRECHT DEN HAAG - De ver beterde Middensluis in Terneuzen, waarvan de voltooiing volgend jaar was voorzien, wordt al in september van dit jaar in gebruik genomen. Dit deelde minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat maandag in Dordrecht mee tijdens het tweejaar lijkse overleg met de Belgische mi nisters H. de Croo (verkeerswezen) en L. Olivier (openbare werken). Een beslissing over de aanpassing van de vorm van de voorhavenmond in Terneuzen wordt echter uitgesteld tot 1988, aldus de bewindsvrouw. Onder tussen zal de verbeterde situatie wor den geevalueerd. Smit-Kroes liet weten dat zij ernaar blijft streven de oriënterende studie over de bouw van een nieuwe zeesluis halverwege 1987 te voltooien. De proefboringen naar zout water op het terrein van de camping Dom burg. Als het aan R. L. A. Coene ligt dan krijgt Domburg binnen twee jaar een hypermodern waterparadijs annex kuuroord dat volgens hem meteen „een van de laatste dingen is die in Domburg nog moeten gebeuren". Een onmisbaar ingrediënt voor een echt kuuroord is natuurlijk water. Projectleider Coene neemt echter geen genoegen met het Noordzeewater dat in Domburg in overvloed te krijgen is en daarom wordt er nu op het terrein van camping Domburg naar zout water geboord. Het is wel vaker voorgekomen dat er op Walcheren naar water geboord werd. maar tot nu toe ging het altijd om zoet drinkwater. Voor het eerst in de geschiedenis wordt er nu dus naar zout water geboord. Dat water zit zo n zestig meter diep De bedoe ling is dat het naar boven gepompt wordt om dan als zwemwater dienst te doen voor vooral de Duitse toe rist. Maar zover is het nog lang niet. Het is bijvoorbeeld nog helemaal niet zeker dat het water dat onder Domburg zit wel geschikt is voor een kuuroord. Omdat het waterpa radijs zich vooral gaat richten op de Duitse toeristen moet het bad vol doen aan de Duitse eisen die gesteld worden om het predikaat Kurort' te mogen voeren. Die eisen zijn een stuk zwaarder dan de Nederlandse. Of het water geschikt is moet blij ken uit de watermonsters die na het boren genomen worden en die gea nalyseerd worden door een Duits instituut. Het boren en het nemen van de monsters zal ongeveer een week in beslag nemen. Dan duurt het nog een week voordat de uitslag van de laboratorium bekend wordt. Over een halve maand is dus be kend of Zeeland een Kurort krijgt of niet. Het is niet de bedoeling dat het kuuroord in Domburg een oord wordt waar mensen uitsluitend om gezondheidsredenen heen gaan. Be halve een 'therapeutisch' bad en een 'dampgrot' komen er ook bor- relbaden, glijbanen en watervallen in het plan voor. Verder moeten er dingen als sauna's, een fitnesscen trum en squashbanen komen. Coe ne: „We proberen het seizoen te verlengen. In de zomer zit Domburg al vol, maar in het voor- en nasei zoen gebeurt er nog niet veel. Met zo'n waterparadijs is er een elkweer- voorziening, waardoor er het hele jaar door toeristen kunnen komen Nu heeft Domburg ongeveer een miljoen overnachtingen pér jaar. dat kan door een kuuroord met 300.000 toenemen" De extra toeristen zullen niet met tenten en caravans naar camping Domburg komen. Een vijfde deel van het kampeerterrein zal plaats moeten maken voor de bouw van 135 bungalowtjes. „Dom burg moet zich richten op high budget vakanties. Er zijn genoeg kampeerplaatsen en pensionka mers in de buurt, maar bungalows zijn er nog niet. En daar is wel vraag naar. Dit kuuroord kan abso luut rendabel draaien, er hoeft geen geld bij, zoals bij de meeste gewone zwembaden het geval is. Dit levert de gemeente Domburg alleen maar geld op". Het zwembadencomplex zou ton nen extra aan toeristenbelasting binnen moeten brengen. De plannen zijn al bijna rond. Coene legt vooral de nadruk op het exclu sieve, chique karakter van het kuu roord Naast de heilzame werking van het zoute bronwater is zijn het de leuke attracties die de klanten naar Domburg moeten trekken. Hoewel het project nog niet aanbe steed is schat Coene dat de kosten op zo'n achttien miljoen komen. Daarbij inbegrepen zijn voorzienin gen als een theatertje, een conferen tiezaal en bowlingbanen. Als het water toch niet geschikt blijkt te zijn voor een echt Kurort dan zijn er volgens Coene drie mo gelijkheden De plannen kunnen opgegeven worden, er kan dieper geboord worden of er moet toch maar water uit de Noordzee ge bruikt worden Als het maar exclu sief is Jos Reinhoudt TERNEUZEN - De Woningbouwver eniging 'Terneuzen' is toe aan een ingrijpende reorganisatie. Niet al leen het werkapparaat - met bijna 50 man personeel - moet op een andere leest worden geschoeid, ook de be stuursvorm moet veranderen. In dat bestuur moet ruimte worden vrijge maakt voor mensen met bedrijfs economische en bedrijfs-organisato- rische ervaring. Conflictbemiddelaar F. van Eindhoven, die een kleine maand besteedde aan een grondig onderzoek naar de hele situatie bin nen de bouwvereniging, acht ontsla gen overbodig. „Maar het kan alle maal wel veel effectiever", aldus Van Eindhoven maandagmiddag. Vrijdag al confronteerde hij zijn 'op drachtgevers', het algemeen bestuur en de bonden, met zijn bevindingen en aanbevelingen. Van Eindhoven bracht mondeling verslag uit. Op 12 mei wordt er opnieuw gepraat; dan aan de hand van een schriftelijk ver slag, waarin het hele 'model' dat Van Eindhoven voorstaat, is uitgewerkt. Maar vrijdag al kreeg de conflictbe middelaar. beschikbaar gesteld door het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting, de indruk dat de twee betrokken partijen 'zich kun nen vinden' tn zijn aanbevelingen Van Eindhovén over de situatie, zoals hij die in Terneuzen aantrof: „Ik heb het al eerder gezegd: het gaat hier om een sociaal-cultureel probleem. Er wordt binnen de organisatie veel te bureaucratisch gewerkt, niet alleen procedureel maar ook als het gaat om de manier van omgaan met elkaar. Ik heb geconstateerd dat de organisatie eigenlijk al tien jaar met problemen in de leiding werd geconfronteerd. En dan praatje over een periode met vier directeuren en een interim-man. stuk voor stuk periodes met een eigen problematiek, met hun eigen 'wanor de'. Daarnaast kreeg de vereniging te kampen met tal van bestuurswisselin gen Management-technisch is dit be drijf erg wisselvallig geleid. En dat zeg ik, zonder dat iemand aan te reke nen." Van Eindhoven gelooft niet in ontsla gen 'om de zaak weer gezond te maken'. Hij bepleit een ingrijpende structuurwijziging van de werkorga nisatie. waarbij hij uitgaat van twee 'poten': een 'beleidspoot' en een 'be- heerspoot'. De afdeling beleidszaken zou moeten worden geleid door de huidige directeur ing. H Engelsma. voor de afdeling beheer zou een nieu we man moeten worden gezocht. Van Eindhoven denkt dat. na verloop van tijd een efficientere bedrijfsvoering mogelijk is. Dat zou uiteindelijk kun nen leiden tot de nodige bezuinigin gen. ook qua mankracht. Als het aan Van Eindhoven ligt. wordt ook de bestuursvorm ingrij pend gewijzigd, al was het maar voor de 'reorganisatieperiode' van pak weg een tot twee jaar. De conflictbe middelaar vindt een kleine groep bestuursleden de ruimte zou moeten krijgen om redelijk zelfstandig be sluiten te nemen. Daarnaast, zo vindt Van Eindhoven, moet de directe Invloed van zowel bestuurders als bewonerscommissies op de hele gang van zaken binnen de organisatie radicaal' worden beëin digd De NCIV-deskundige ziet veel meer heil in buurtgerichte activitei ten. waardoor de bewoners sowieso meer betrokken raken bij het hele woningbouwgebeuren. De gekozen bewonerscommissies zouden dan, bij de behandeling van specifieke klach ten en problemen, rechtstreeks con tact moeten onderhouden met spe ciaal daartoe aangewezen functiona rissen binnen de bouwvereniging Van Eindhoven over de bestuurders: „Ik zeg niet dat er nu slechte tussen zitten, dat zeker niet. Ik vind wel dat gestreefd moet worden naar de aan wezigheid van een aantal mensen in zo'n bestuur, die bedrijfseconomisch of bedrijfs organisatorisch mee kun nen praten en daarnaast natuurlijk ook beschikken over bestuurlijke ca paciteiten. Maar voorop staat dat die mensen zich niet bemoeien met de werksoorten zelf, maar alleen met de bedrijfsvoering zelf..." De conflictbemiddelaar denkt dat. wanneer zijn aanbevelingen worden opgevolgd, de moeilijkheden binnen de bouwvereniging over twee jaar opgelost kunnen zijn. I Advertentie) GOES - Ongeveer vijfentwintig pro cent van de woonwagenbewoners in de vijf centra boven de Westerschel- de loopt achter met het betalen van staangeld en servicekosten of betaalt onregelmatig. De achterstand is met name toe te schrijven aan de ver waarloosde registratie van de echte huurders en de onderverhuurders bij het woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland. Door gebrek aan mankracht bij het schap is die inschrijving wat in het slop geraakt. Volgens penningmees ter P. A. Clarisse van het woonwagen schap moet er eerst enige helderheid komen in de naamlijsten van de huur ders en onderverhuurders van de wa gens, zowel bij het schap als bij de gemeentelijke sociale diensten. De GSD int in veel gevallen het staan geld en de servicekosten via de uitke ringen van de bewoners en draagt deze vervolgens over aan het schap. Volgens voorzitter L H de Leeuw van de gemeenschappelijke regeling is er weliswaar sprake van een moeizaam betalingsproces, maar zijn er ook bij de reguliere bevolking slechte beta lers. De beheerder van de vijf centra komt door zijn drukke werkzaamhe den niet of nauwelijks toe aan een goede registratie. Het uitzoeken van de echte huurder en dus de betaler verloopt zeer moeizaam, aldus pen ningmeester Clarisse. temeer daar er regelmatig mensen verhuizen of een centra verlaten. Het woonwagenschap heeft over 1983 nog een bedrag van ruim 23.000 gul den te vorderen. Over 1984 bedraagt de betalingsachterstand ongeveer 26.000 gulden. De rekening van 1985 is nog niet helemaal opgemaakt, maar tot en met augustus van het vorige jaar is er sprake van een achterstand in de betalingen van ruim 27 000 gul den. Het woonwagenschap meldde dit maandag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur in Goes. Burgemeester G. Huitsing van Ka- pelle sprak zich tijdens de vergade ring van de gemeenschappelijke re geling uit voor hulp aan de penning meester om 'het zicht op de debiteu ren niet te verliezen'. Hoewel hij begrip toonde voor de bezige penningmeester zei Huitsing dat met name het dagelijks bestuur van het woonwagenschap actief moet zijn bij de contacten met de sociale diensten. „Er moet meer tijd aan de invorderingen worden besteed. Dat kost geld. maar de situatie is oqjuist voor de bewoners die wel betalen". Clarisse stelde dat het uitzoeken van de werkelijke huurders zeeen van tijd kost'. „Het gaat om een kwart van de huurders, 75 procent betaalt wel goed" Een ander probleem is dat de bewoners bij verhuizing dit niet of niet goed doorgeven aan de sociale diensten en het woonwagenschap. Volgens Clarisse is een nauwe samen werking met de sociale diensten een stap in de goede richting om de probleemgevallen naar boven te ha len. Het dagelijks bestuur van het schap zal binnenkort om de tafel gaan zitten met de sociale diensten Verder krijgt elke huurder een briefje toege stuurd over wat te doen bij verhui zing

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 23