JATTEN IN ZEELAND vrijdagkrant 10 vinding 11 vriendelijk 13 video 14 alcohol 15 uit de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HHiI groepen represailles zaterdag voorlichting V nederlandse vinding: denkende thermostaat brengt gasrekening omlaag uit eten met de kinderen: in welke mate zijn de restaurants daarop ingesteld? De videorecorder kan nu ook wor den gebruikt om grote hoeveelhe den computergegevens op te slaan uit de simulator van volkswagen blijkt, dat automobilisten na met een slok op, zeer onnauwkeurig rijden uitgaan in zeeland, films en video- tips. PAGINA 9 VRIJDAG 18 APRIL 1986 vrijdagkrant vijftien miljoen naar winkeldieven winkeldiefstallen en wat ze daar zelf in eerste instantie aan kunnen doen. Daarbij zal ook gewezen dienen te worden op het belang om bij winkeldief stallen altijd aangifte te doen bij de politie, zodat men weet om welke aantallen het gaat. want het genoemde cijfer van 574 gevallen staat volgens de onderzoekers in geen verhou ding met wat er zich in werkelijkheid moet hebben af gespeeld in deze provincie. Voor wat betreft de afwerking van de aangifte zal de politie contact opnemen met het open baar ministerie om na te gaan of de Ujn die men thans nog volgt mogelijk uitgebouwd dient te worden Het is verder de bedoe ling dat de politiechefs in de regio het signaal dat Is doorge klonken uit de enquête benut ten door in samenspraak met de winkeliersverenigingen te ko men tot een gelijkvormigheid in de aanpak en het doen van aanbevelingen. De heer Stehouwer „Het vast stellen van de situatie rond de winkeldiefstallen ls op zich we tenschappelijk wel Interessant maar daar houdt het niet mee op. Wanneer binnenkort bekend wordt hoe de situatie er lokaal voorstaat kan het eigenlijke werk van de bestrijding van de winkeldiefstallen pas begin nen". In de enquêtevraagstelling is niet aan de orde gekomen of de ene bevolkingsgroep wat meer neigt tot het plegen van winkel diefstallen dan de andere. Ste houwer: „Wij vinden dat niet zuiver. De verschillende bevol kingsgroepen vormen een geïn tegreerd deel van de samenle ving. Als iemand zich schuldig maakt aan een strafbaar feit, dan betreft dat een van de 354.000 ingezetenen van de pro vincie Zeeland". In afsluitende gesprekken met de ondervraagden kwam ook tot uiting, dat men nogal be ducht ls voor groepen die een winkel binnenkomen. Hier en daar is men ook al begonnen met preventieve maatregelen door bijvoorbeeld van groepen kinderen er maar twee of drie tegelijk binnen te laten. De han delwijze die bi) winkeldiefstal len nog wel eens wordt gehan teerd is het vragen naar een artikel dat niet binnen handbe reik is. Van het moment dat de winkelier zich even verwijdert om in de kelder of het magazijn het artikel op te halen wordt dan gebruikt gemaakt door de slag te slaan. Of er wordt een ingewikkeld verhaal opgehan gen, een afleidingsmanoeuvre voor een meegekomen vriend of bekend om aan zelfbediening te gaan doen De enquêtegegrvens zullen in de komende weken naar regio worden uitgesplitst om de poli tiechefs een instrument in han den te kunnen geven om hun verdere beleid op het gebied van de bestrijding van winkel diefstallen nader vorm te kun nen geven. JACQUES CATS Er wordt in de winkels wat afgegapt. Als de raven. En bij het leven. Tot voor kort hadden ze er in Zeeland al wel een bang vermoeden van dat het ook in deze contreien de spuigaten uit spettert. Maar na een enquête van het bureau voorkoming misdrijven weten we het zeker. Vooropgesteld dat lang niet alle geënquêteer de neringdoenden konden ver tellen wat er zoal bij hen was weggehaald zonder betaling kwam men uit op een criminele derving van zes miljoen op jaarbasis. Doorberekend naar Zeeuwse totalen zou dat neer komen op een bedrag van vijf tien miljoen gulden. De 'jatters' zitten voornamelijk in de leef tijdscategorie tussen 15 en 19 jaar, maar ook hele jonge kin deren eigenen zich andermans goederen toe. Ziedaar een kleine greep uit het feiten- en cijfermateriaal dat vrij kwam bij het verwerken van de gegevens. Het is voor het eerst dat er in een Nederlandse regio zo diep in de materie van die winkeldiefstallen is gedoken. De enquête richtte zich op een gro te verscheidenheid aan bran ches en had zowel betrekking op de food- als non-food-sector. Daarvoor komen in Zeeland rond drieduizend zaken in aan merking. Het bureau voorko ming misdrijven bracht in dat aantal via een selectieve steek proef een schifting aan en hield zo een percentage van tien pro cent over om nader in de vraag stelling te betrekken. In de ge hele provincie werden per ge meente wel winkels bij de en quête betrokken. Van het totaal van de aangiften rond misdrijven die vorig jaar bij de politie in Zeeland wer den gedaan hadden er 574 te maken met winkeldiefstal. Dat komt neer op een percentage van vier. Geen zaak om langdu rig va» te liggen zou men in eerste instantie denken. Maar het blijkt dat het cijfer met het bijpassende percentage geen afspiegeling geeft van de werkelijke situatie. Dat cijfer zou beduidend hoger zijn ge weest als de winkeliers alle ge vallen van winkeldiefstal ook keurig zouden hebben gemeld. De tangiftebereidheid blijkt echter behoorlijk tegen te val len. Slechts een derde deel van het aantal winkeldiefstallen wordt aan de politie gerappor teerd Aan le hand van de enquêtege- geveas is vastgesteld dat 21 proctnt van de Zeeuwse winke liers winkeldiefstallen als een probleem ervaren. Vierentwin tig procent had er naar aanlei ding van de vele winkeldief stallen wel eens over gedacht beptalde artikelen maar uit het assortiment te halen omdat ze zo'n geliefd object voor de win- kelciefstallen bleken te zijn. In een aantal gevallen was men daar ook zelfs toe overgegaan. Het gros van de geënqueteerden toonde zich niet bevreesd voor mogelijke represailles na be trapping op winkeldiefstallen. Dat was dan ook geen reden om nader ingrijpen maar achterwe ge te laten. Bij het zoeken naar een ant woord op de vraag door wie die winkeldiefstallen nu meesten tijds worden gepleegd werd duidelijk dat de leeftijdsgroep tussen 15 en 19 jaar hoog scoort. Opvallend is dat nog drie pro cent van de geënquêteerden praat over kinderen van vijf tot negen jaar. Dus daar begint het al", zegt regionaal algemeen preventie-adviseur Zeeland L. P. Kuijl. De zaterdag blijkt een uitgezochte dag te zijn om op winkelroof te gaan. Elf procent slaat zondags toe. Dat percentage wordt voorna melijk beïnvloed door de winke lopening op zondag in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een klei nere rol speelde de tijdelijke winkelopenstelling op zondag in Vlissingen. In totaal tien winkels van deel nemers aan het onderzoek wer den bedrijfsleider-beheerder of personeelsleden door betrapte klanten bedreigd. Dat gebeurde bij elkaar wel in ruim tweehon derd gevallen. In al die gevallen bleef het slechts bij bedreigende taal. Verbaal verzet, zoals dat in politietermen heet. Die woorden werden in eenentwintig geval len ook kracht bijgezet met trappen en stompen. Veel winkeliers bleken er niet fotografie ruben oreel van op de hoogte te zijn hoe ze juridisch moeten handelen bij het betrappen van winkeldie ven. Het merendeel reageerde in termen als: ik hanteer een eigen wetboek. Ik heb een knuppel achter de toonbank staan of: ik pak ze wel. Een voorname conclusie die er uit de enquête-uitslag valt te trekken is dat winkeliers het hier en daar zelf ook nogal in de hand werken dat er zoveel dief stallen kunnen worden ge pleegd Coördinator van het Zeeuws bureau voorkoming misdrijven T. Stehouwer: „In die zaken waar men er echt opzat, waar het overzichtelijk was. gemotiveerd personeel aanwezig was kwam het pro bleem van de winkeldiefstallen over het algemeen niet als be dreigend naar voren". Met ande re woorden: men kan er als eigenaar of bedrijfsleider zelf ln belangrijke mate toe bijdragen dat het aantal winkeldiefstallen ln de hand is te houden. En voorts signaleerden de enquê teurs een zekere mate van slor digheid bij veel bedrijfsvoerders die niet eens konden zeggen hoe groot de derving was als gevolg van die diefstallen. Uitzonde ring vormden de grootwinkelbe drijven. Daarnaast blijkt bij de winke liers een grote behoefte te be staan aan voorlichting over de handelwijze van de politie bij redactie Walstraatpromenade 56-60 PZC-bijlagen -f381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 itoestellen 217 en 218i advertentie en administratie: 1 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren: Van maandag tm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9