het weer Vliegen 13,5 pet te duur Burgerwacht met SS-structuur werft overal leden Merendeel werklozen heeft lage opleiding Cao-overleg in zuivelsector vastgelopen PZC/ binnen-buitenland VVOERING WELLICHT LATER JA HEB JE kt <gg| «*tend Fysiotherapeuten moeten premie over 1984 betalen NAM neemt gas terug wegens lage olieprijs Groei economie VS valt mee Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water (ƒ19,50 Bel 05170-3147 OF VRAAG UW BOEKHANDEL Botha kondigt soepeler wetten aan ?IJDAG 18 APRIL 1986 Akkoord overgang aar sociaal stelsel EN HAAG (ANP) De coalitiefracties van CDA en VVD stemmen in hoofdlijnen in met de ergangsbepalingen voor mensen die nu al een uitkering hebben en komend jaar in het euwe sociale zekerheidstelsel vallen. Vrijwel alle fracties betwijfelden donderdag bij de •handeling van de Invoeringswet dat het nieuwe stelsel al op 1 oktober van dit jaar zal innen ingaan. Dat wordt dus vermoedelijk 1 januari 1987, en de Kamer is nu toe aan de ■handeling van mensen die er met een lopende uitkering op achteruit zullen gaan met gang van komend jaar. A en WD beklemtoonden de odzaak om werklozen die tijdelijk de bijstand belanden en vervolgens eer een baan krijgen financieel tege- oet te komen wanneer zij in de istand hun eigen huis hebben opge- ten en op hoge rentelasten voor de potheek zitten. De regering zal ar, zoals het er nu naar uitziet, een gemoetkoming voor moeten treffen. vdA-Kamerlid Ter Veld somde don- rdag een fors aantal andere knel- inten op. Het gaat om circa 100.000 rkeuringen van gedeeltelijk invali- en. 79.000 invaliden met een AAW- ïtkering die er door de techniek van uitkeringsbepaling enkele tientjes r maand netto op achteruit gaan en én-oudergezinnen. Driekwart daar- an blijft op honderd procent van het nimuminkomen zitten maar het jstant (vier tot vijfduizend) wordt ekort omdat rekening zal worden ehouden met een een huisgenoot ,'riendin of vriend) met eigen inko- len. 'ot dusver worden neveninkomsten an mensen met een invaliditeitsuit- ering (AAW of WAO) getolereerd tot iet lenteweer waar velen naar uitkij- en is nog niet in zicht. Het lagedruk gebied. dat gisteren voor regen en iweersbuien zorgde is van Oost ingeland naar onze omgeving ge- rokken. Omdat het lagedrukgebied n betekenis is afgenomen zullen de <uien die vandaag nog voorkomen, iet meer zo actief en talrijk zijn dan ster en. Naast een enkele bui komt er wer het algemeen veel bewolking oor. De zon krijgt niet veel kans. De emperatuur gaat weer iets omlaag, ien naar het noordwesten draaiende eind voert frisse lucht van zee aan, eaarin het kwik vanmiddag niet ho- ler komt dan 9 graden. Vind: west tot zuidwest 2 tot 3, draai- •nd naar noordwest 3 tot 4 Beaufort; icht: goed, in een bui matig; tempera- uur kistwater: 5 graden; afwijking aterstanden: geen afwijking van be ekenis; maximum golghoogte mon ding Scheldes: omstreeks een halve leter. uur cm uur cm 1 Vrijdag 18 april 1 Vissingen 9.22 114 21.53 98 1 Terneuzen 9.40 134 22.12 118 1 Zierikzee 10.45 87 23.10 67 1 Hansweert 9.59 149 22.36 131 1 Wemeldinge 11.00 100 23.35 79 1 Oost.mnd 9.30 91 22.05 67 1 Bruinisse 11.15 105 2345 83 1/aterdag 19 april 1 Vlissingen 00.47 120 23.22 109 1 Terneuzen 11.04 140 23 41 129 1 "Tikzee 12.05 93 00 45 74 1 Hansweert 11.26 152 00 06 143 1 Wemeldinge 12.25 106 lo scheldemond 10.50 94 23.35 72 |Bru misse 12.45 110 uur cm uur cm Vrijdag 18 april Vissingen 2 38 135 15.52 114 Terneuzen 2.55 144 15.49 120 1 Zierikzee 4.55 148 17.20 131 1 Hansweert 3.16 157 16.02 131 Wemeldinge 5.05 155 17.25 131 Oost.mnd. 4.10 138 16.25 125 Bruinisse 5.10 160 17.40 143 IZaterdag 19 april t Ussingen 04 38 134 17.16 123 Terneuzen 04 56 140 17.36 128 Zierikzee 05 55 147 18.45 124 Hansweert 05.12 150 17.59 138 Wemeldinge 06.05 156 18.55 135 O scheldemond 05.05 142 17.30 121 Bruinisse 06.15 160 19.05 138 ■Ooor de Deltawerken kan het getij in de ■Oosfersc/ielde soms sterk afwijken van de l 'i deze getijtafel vermelde waterstanden lOage/pks informatie telefoon Deltaweerbe- 01110-7036 dertig procent van het minimumloon, en dat wordt, zo signaleerde de PvdA. 15 procent. Dat komt neer op een maximale bijverdienste van 225 gul den per maand, minder dan tot dus ver. Het geldt voor iedere invalide, ongeacht leeftijd. Een achteruitgang, constateerde de PvdA. De PvdA sprak donderdag tegen dat er geen sprake zou zijn van het aan pakken van arbeidsongeschikten bo ven de 35 jaar. De Graaf houdt vol dat zij niet aan herkeuring onderworpen zullen worden. Dat klopt, zo stelde de PvdA. Maar er is geen garantie dat zij door een verruimde definitie van passende arbeid toch een invaliditeitsklasse la ger worden ingeschaald. Minder inva- liditeitsuitkering derhalve, en daarbo venop een aflopende werkloosheids uitkering en vervolgens een aanvul ling tot het minimumniveau. Staatssecretaris Kappeijne van de Coppello heeft donderdag op aan drang van de Kamer de sollicitatie plicht voor de partner van een uitke ringstrekker in het nieuwe stelsel so ciale zekerheid aan bepaalde voor waarden gebonden. De staatssecretaris van sociale zaken wil alleen partners daartoe verplich ten die een „recent,, arbeidsverleden hebben. Bovendien zal de partner die de zorg van jonge kinderen (tot twaalf jaar) op zich neemt en die zich daar door belemmerd voelt om betaald werk te accepteren van de sollicitatie plicht verschoond blijven. Wat onder een recent arbeidsverle den moet worden verstaan moet nog blijken. DEN HAAG (GPD) De vliegtarieven zouden volgens Konsumenten Kontakt op dit moment door de sterk gedaalde olieprijzen met zo'n 13,5 procent kunnen worden verlaagd. Maar de luchtvaartmaatschap pijen weigeren de ver laagde brandstofkosten door te geven aan de consument. KK zal staatssecretaris Van Zeil (economische za ken) vragen de maat schappijen via een prijsbeschikking hier toe te dwingen. De consumentenorgani satie heeft zich vorige maand al gericht tot de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) om langs die weg lagere prijzen te bewerkstelligen. Dat is mislukt door een botte weigering van de lucht vaartmaatschappijen, waarbij de ANVR zich veel te gemakkelijk heeft neergelegd, zo stelt KK. In maart was een prijs daling van 6 procent reëel, nu zouden de vliegtarieven al met 13,5 procent omlaag moeten. De prijs van kerosine, de brandstof voor vliegtui gen, is namelijk de laat ste maand nog specta culair verder gedaald. VLAARDINGEN (GPD) - Via advertenties in de landelijke dagbladen probeert een burgerwacht met termen die zijn ontleend aan de SS uit de Tweede Wereldoorlog leden te werven. De burgerwacht noemt zich V.R.G. en is gevestigd op een postbusnummer in Vlaardingen. De politie in deze plaats ziet nog geen aanleiding tegen de burgerwacht op te treden. De zaak wordt nauwlettend in de gaten gehouden, aldus een politiewoordvoerder. Het VVD-kamerlid Dijkstal heeft minister Korthals-Altes van justtie gevraagd of deze van plan is actie tegen deze organisatie te nemen. oor het weekeinde: Een rug van ogedruk trekt zaterdag over de re- mno. Eerst zijn er wolkenvelden maar de middag volgen perioden met on. Het blijft droog. Zondag komt het weer geleidelijk onder invloed van en actieve oceaandepressie. Voor maandag en dinsdag: Wisselval- ig, veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur 13 gra den. ZON EN MAAN 19 april Zon op 0635 onder 2044 Maan op 1400 onder 0513 Waar V.R.G. voor staat, is niet be kend. In stencils die geinteresseerden toegestuurd krijgen, presenteert de burgerwacht zich als de „eerste en enige landelijke burgerwacht". In ruil voor een geringe contributie per maand biedt de landelijk opererende organisatie „regelmatige patrouille, op verzoek behandeling van indivi duele klachten en het instellen van onderzoeken" aan. De burgerwacht wil hiertoe overgaan, zo staat in het stencil „omdat al veel mensen het slachtoffer zijn en ook nog vele mensen het slachtoffer worden van onze criminele samenleving. Te gen deze ontwikkeling moeten we ons verzetten. Vooral in gebieden met veel buitenlanders, een hoge werkloosheid Advertentie Prof. Mr. LA. Diepenhorst heeft vooral bekendheid gekregen als hoogleraar en politicus, en als deelnemer aan een televisieforum. Weinigen zullen hem kennen als theoloog, die voorgaat in kerkdiensten. In een aantal bijdragen, die men met een wat ouderwets woord overdenkingen zou kunnen noemen, brengt de schrijver teksten uit Oud en Nieuw Testament tot leven, in een eenvoudige stijl die velen zal aanspreken. Paperback. 120 bladzijden. Bestelnummer: ISBN 90 6135 411 0 en weinig ontspanningsmogelijkhe den duiken a-sociale elementen op". De V.R.G. zegt in alle voorkomende gevallen te willen ingrijpen: „Wij on derscheiden ons van de politie, omdat wij mensen altijd serieus nemen, ook al kunnen zij geen keiharde bewijzen overleggen." In de toegestuurde brief staan de functies vermeld in de organisatie die zijn ontleend aan het SS-model. Zo is ons land opgedeeld in vijf zogeheten Standaarden waarvan de eerste worden gevormd door Fries land en Groningen en Overijssel. De ze Standaarden zijn op hun beurt onderverdeeld in 'een aantal regio's, in termen van de V.R.G. Stormban nen geheten. Een Stormbanleider staat aan het hoofd daarvan. De kleinste burgerwacht-eenheid die de zorg heeft voor een stadswijk of dorp, wordt geleid door een Schaarlei- der met onder zich de zogeheten Gar disten. Die zijn op straat te herkennen „aan kleding en mouwembleem en kunnen zich legitimeren met een iden titeitskaart". De politie-woordvoerder in Vlaardin gen wist niet of er contacten bestaan met ultra-rechtse groeperingen als de Centrumpartij of de Centrumdemo craten. Volgens deze woordvoerder is de V.R.G. al vanaf februari jl. actief maar heeft zij met het versturen van de stencils geen strafbare feiten ge pleegd. „We zitten er wel als een bok op de haverkist bovenop". De politie wordt volgens hem hierin gesteund door PvdA-burgemeester Van Lier die „niets van burgerwachten wil weten". DITMARSCHEN' iANP) Windenergie door de eeuwen heen. Hoe het vroeger was en hoe het nu is bleek in het Westduitse Dithmarschen te vangen in één plaatje. Op de voorgrond staat een molen uit 1850. Daar bovehuit torent een experimentele windturbine van 96 meter. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de BVG, de bedrijfsvereniging voor de gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen, heeft donder dag besloten om met terugwerkende kracht over 1984 en 1985 premies te gaan heffen voor medewerkers van zelfstandig gevestigde fysiotherapeu ten die zij als werknemers be schouwt. De organisaties van vrijge vestigde fysiotherapeuten en van me dewerkers in vrijgevestigde praktij ken hebben hier „met verbijstering en woede" op gereageerd. Het gaat bij de premieheffing om een bedrag van ongeveer 33 miljoen gul den per jaar De BVG zal waar nodig een soepele betalingsregeling treffen. Verder vindt ze dat ze al soepel ge noeg is geweest en dat ze daarom niet kan ingaan op het verzoek van de organisaties van fysiotherapeuten om niet alleen over 1981,1982 en 1983 af te zien van de premieheffing, maar ook nog over 1984 ASSEN (ANPi - De Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) gaat als gevolg van de dalende olieprijzen op de wereldmarkt haar produktie- en investeringsniveau omlaag schroe ven. Zo zal het zogenaamde F'3-pro- ject in plaats van in 1988 pas in 1996 worden uitgevoerd. Dat heeft een woordvoerder van de NAM donder dag bekendgemaakt. Volgens de eerdere plannen zou dit jaar begonnen worden met de bouw van de pijpleiding van 200 kilometer door de Waddenzee naar de Eemsha- ven. Met de bouw van het project, waarmee een Investering van twee miljard gulden is gemoeid, zal voor zover nu wordt voorzien pas in 1988 worden begonnen, waardoor in 1990 de produktie kan worden gestart. Ook het gaszuiveringsproject in zuid-oost- Drente zal volgens de NAM worden gefaseerd Een aantal produktiefaciiiteiten op het olieveld in Schoonebeek zullen voorlopig bulten bedrijf worden ge steld. President Botha. iVan onze correspondent) KAAPSTAD JOHANNESBURG - Het Zuidafrikaanse parlement zal op 18 augustus in speciale zitting bijeenkomen om acht hervormingswetten te behande len. Ze hebben allemaal betrek king op de gehate Zuidafrikaan se rassenwetten. Dat heeft president Botha don derdag in het Zuidafrikaanse parlement bekendgemaakt. Het parlement zal dan een uitspraak moeten doen over kwesties als de deelname van de zwarte be volking in het hoogste landsbe stuur, het recht voor zwarten om land te bezitten. Zuidafrikaans burgerschap voor alle inwoners en de introductie van een uni form identiteitsdocument voor alle rassen. Botha kondigde de nieuwe wets- vorstellen aan gedurende de be grotingsdebatten. Op 20 juni zal het parlement met reces worden gestuurd om vervolgens weer op 20 augustus voor een onbepaal de periode bijeen te komen. Nor maliter komt het parlement ge durende de tweede helft van het parlementaire jaar, als de rege ring van Kaapstad terugkeert naar Pretoria, niet meer bijeen. DEN HAAG (ANP) - Het merendeel van de werklozen (81 procent van de 447.100 mannen en 69 procent van de 247.900 vrouwen) heeft alleen basis onderwijs of een lagere vervolgoplei ding genoten. Bij mannen vormen werklozen met alleen lagere school de grootste groep (45 procent), bij vrouwen de werklozen met een lage re vervolgopleiding (37 procent). Ge middeld is het opleidingsniveau van de vrouwelijke werklozen dan ook hoger dan dat van mannelijke werk lozen. Dat blykt uit het verslag van de arbeidsmarkt over de maand maart van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, dat donderdag is verschenen. Volgens sociale zaken spelen bij dit verschil in opleidingsniveau verschil lende factoren een rol Te denken valt aan de gemiddeld jongere leeftijd van werkloze vrouwen (de opleidings graad is de laatste jaren toegenomen). Verder is het waarschijnlijk dat vooral die vrouwen afzien van het zoeken van een baan. van wie de geringe opleiding toch al minder vooruitzicht op werk biedt. Voorts zoeken veel gehuwde ien vaak laag opgeleide* vrouwen een kleine deeltijdbaan. De ze parttimers worden niet tot het werkloosheidsbestand gerekend De kans langdurig werkloos te blijven is zowel voor mannen als vrouwen het grootst voor werklozen met alleen basisonderwijs of met een niet afge maakte universitaire studie. 61 pro cent van de eerste en 60 procent van de twee groep is langer dan een jaar zonder werk en respectievelijk 43 pro cent en 39 procent langer dan twee jaar. Andere (beeindigde) opleidingen met een in verhouding grote kans op lang durige werkloosheid zijn (in volgorde van lengte van de duurt: universitaire studies psychologie en sociologie; de HBO-opleidingen kunstacademie, op leidingen tot onderwijzend personeel en sociaal culturele opleidingen; De LBO-opleidingen LHNO en LEAO en tenslotte de opleidingen op MBO- niveau sociaal cultureel onderwys en opleidingen tot kleuterleidster. Een in verhouding korte werkloos heidsduur geldt voor HEAO'ers, art sen en tandartsen, werklozen met een middelbare agrarische opleiding en hoger (para-)medisch personeel. WASHINGTON (RTR.UPI) De Ame rikaanse economie is in het eerste kwartaal gegroeid met 3,2 proeent op jaarbasis, zo heeft het ministerie van handel in de Verenigde Staten don derdag bekendgemaakt. Dit groeicijfer overtreft de verwach tingen van de meeste economen en maakt het minder waarschijnlijk dat er op korte termijn een verlaging van het Amerikaanse disconto zal komen. UTRECHT (ANP) De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de zuivelindustrie (20.000 werknemers) zijn donderdag vastgelopen. Volgende week donderdag gaat er een ultimatum naar de werkgevers en als die daar niet op ingaan breken er op 1 mei stakingen uit. zo heeft een woordvoerder van de Voedingsbond FNV meegedeeld. CHICAGO Deze 25 jaar oude gorilla van de Brookfield Zoo in Chica go wordt voorbereid voor een operatie, waar bij een kunstheup wordt aangebracht. Het is de eerste keer dat een der gelijke operatie bij een gorilla is uitgevoerd. Het dier werd geholpen in het dierenhospitaal in Berwyn in Illinois. Volgens hem weigerden de werkge vers gedetailleerd op de vakbonds- voorstellen in te gaan, zolang de bon den geen ja zeiden tegen een verdere flexibilisering van de werktijden De werkgevers willen de gemiddelde werktijd wel terugbrengen van 38 tot 36 uur per week. maar dan op voor waarde dat er in drukke tijden extra lang (9.5 uur per dag. ook op zaterdagi kan worden gewerkt De bonden vinden dat veel te ver gaan Werken op zaterdag zou alleen mogelijk moeten zijn als dat als over werk wordt beschouwd De bonden willen handhaving van de prijscompensatie met een minimum (ook als de prijzen dalem van één procent per 1 juli en één procent per 1 januari 1987 De werkgevers betreuren het vastlo pen van de onderhandelingen. Direc teur sociale en juridische zaken drs E van Doom van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond FNZ verklaarde na afloop dat de werkgevers de indruk hadden dat er enige beweging moge lijk was in de onderhandelingen. De werkgevers hadden een arbeids duurverkorting voorgesteld naar een gemiddeld 36-urige werkweek mits de bonden instemden met de nodige fle xibiliteit. De werkgevers wilden verder het sys teem van automatische prijscompen satie. alsmede de uitbetaling daarvan handhaven en koopkrachtverbetering door een eenmalige uitkering Ook de Industrie- en Voedingsbond CNV gaat met de FNV-bonden het actiepad op. In de voedingssector lopen ook de cao-onderhandelingen in de vleeswarenindustrie (12.000 werknemers) zeer stroef. De onder handelingen daar zijn weliswaar nog niet vastgelopen maar schot zit er niet in. Struikelblok is ook daar de 36-urige werkweek. Bestuurders en kaderleden van de Industriebond FNV hebben donder dagmorgen opnieuw actie gevoerd bij een vestiging van Philips, ditmaal in Oss. De Industriebond FNV heeft Philips inmiddels laten weten graag verder te willen praten over de nieuwe cao De voorwaarde die Philips daarbij stelt namelijk ophouden met actievoeren, is voor deze bond echter niet aan vaardbaar De leden van de Unie BLHP hebben in overgrote meerderheid ingestemd met het bereikte principe-akkoord bij Philips met betrekking tot een nieuwe cao Dat heeft bestuurder G van Os donderdagmiddag meegedeeld. Actievoerders van het personeel van de Fokker-vestiging in Hoogeveen hebben donderdagmorgen de poort naar het bedrijf voor drie uur geslo ten De ruim 400 werknemers verza melden zich in de fabriekshal. In Hoogeveen bestaat grote onzeker heid by de werknemers, sinds de directie bekend maakte dat de kunst- stoffenafdeling uit Drenthe wordt overgeplaatst naar Ypenburg t-5£/ PZC Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas Vlissingen: Walstraat 56-60. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (01184)84000 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180)81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100)31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst. tel (01140) 14058 Opening kantoren van maandag lm vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. (01184) 84000. 's avonds op zondag t m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000: zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80.-. per maand 23,10; jaarabonnement 256.-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers 1.10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr. 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19.80; ingezonden mededelingen 2'/5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3