Werk en Sociale zekerheid centraal op forumdiscussie Speel-o-theek in Goes kreeg speelgoed van De Schelde weekenddiensten B en w Tholen willen toetreden tot de DGD 595,- Nachtegalen Poznan zingen in kerk Bruinisse =nfenexpres= res= VAN ENV-AFDELING THOLEN Onderwijscommissie Zierikzee bijeen Werkloosheid Tholen en Sint-Philipsland blijft dalen Werkloosheid rayon Zierikzee gedaald Extra controle in Sint-Philipsland en Tholen op dragen autogordel Eerste fase project gevelisolatie in Haamstede gereed UITLEEN VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN Raad Duiveland vergadert donderdag 24 april Sponsorloop voor Nepal 'SITUA TIE IS GEWIJZIGD9 Luchtkussenmaaier 22 OUWERKERK NEDERLANDSE RODE KRUIS PABERY DE JONGE VERLOTING B.V. DE TOEKOMST 1f_. -- Notenexpres is op de Goese markt verhuisd! 3TAD.i ■ZA TER WG '4 en dat vieren wij nog een poosje met reklame! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 1986 SINT-MAARTENSDIJK - Werk scheppen, werk verdelen en sociale zekerheid. Het was niet te verwach ten dat drie provinciale bestuurders, vertegenwoordigers van de grootste statenfracties in Zeeland, het eens zouden worden over die grootheden op nationaal vlak. Toch deed de afdeling Tholen van de FNV donder dagavond in café Smerdiek in Sint- Maartensdijk een poging om althans duidelijkheid te scheppen in de ver schillen van opvatting die CDA, VVD en PvdA onderling, naar de verkie zingen toe, met steeds grotere regel maat doen uitbarsten in lange debat ten. Onder voozitterschap van districtsbe stuurder M. Strous, gaven statenle den E. P. Nieuwkerk (cda), G. W. Eyssens (vvd) en H. Venekamp (pvdai hun visie op het gevoerde beleid en het wenselijke beleid. Namens het FNV-hoofdbestuur nam H. van Eekert plaats aan de forumtafel. Die laatste verweet het zittende kabi net zich te hebben blindgestaard op het terugbrengen van het financie ringstekort. ,,De andere doelstelling in het regeeerakkoord: het terugbren gen van de werkloosheid, heeft de regering verwaarloosd. Hèt instru ment om het tekort terug te brengen, het scheppen van werkgelegenheid, heeft het kabinet laten liggen", aldus Van Eekert. Hij, en met hem Vene kamp, poneerde de overtuiging dat ZIERIKZEE De adviescommissie voor onderwijs in de gemeente Zierik zee houdt maandag 21 april een open bare vergadering in het stadhuis. Ge sproken wordt onder meer over de besteding van de rijksuitkering voor kunstzinnige vorming op de basis scholen. Voorts is een mogelijke be perking van het tuinonderhoud bij de openbare en bijzondere basisscholen aan de orde. De commissievergade ring begint om 20.00 uur. GOES De werkloosheid op de eilanden Tholen en Sint-Philipsland blijft langzaam maar zeker dalen. In de maand maart zakte het totaal aantal ingeschreven bij het arbeids bureau van 784 tot 733. In de maand maart van het vorig jaar bedroeg het totale aantal ingeschrevenen nog 840. Bij de vrouwen is procentueel overi gens minder daling waar te nemen dan bij de mannen. Een gunstige ontwikkeling is de toename van het aantal vacatures. Hoewel in maart slechts 26 vacatures openstonden voor alle 733 werkzoekenden, is dat een duidelijke verbetering ten opzich te van maart 1985. De gunstiger situa tie is met name te danken aan een toename van banen in de bouw. al zijn veel van de werklozen, die een baan hebben gevonden in maart, gaan pen delen. ZIERIKZEE De werkloosheid in het rayon Zierikzee is vorige maand fors gedaald. Het aantal werkloze mannen verminderde zelfs met 117 tot 662. De daling bij de vrouwen was met 32 tot 320 aanzienlijk minder groot. De daling heeft zich voorgedaan in vrijwel alle beroepsgroepen en wordt volgens het arbeidsbureau Zierikzee voornamelijk veroorzaakt door sei zoensinvloeden. Van de werkloze mannen kwamen er 40 weer aan de slag in de bouw, 13 in de metaal en 17 in de horeca. In totaal 13 vrouwen slaagden er vorige maand in een kantoorbaan te vinden. Verder waren er 9 banen vrij voor handelspersoneel In maart werden bij het arbeidsbu reau Zierikzee 34 vacatures gemeld, 27 vacatures vervielen. Eind maart stonden nog 36 openstaande vacate res geregistreerd. THOLEN In het kader van de landelijke actie van Veilig Verkeer Nederland gaat de politie van Tholen en Sint-Philipsland in april en mei extra controleren op het dragen van autogordels. Reden voor de actie is het toenemend aantal auto-ongeluk ken van het afgelopen jaar waarbij de inzittenden van personenauto's gewond raakten omdat zij in de meeste gevallen geen autogordel droegen. In april treedt de politie voornamelijk waarschuwend op hoewel in bepaalde gevallen wel geverbaliseerd wordt. Bij de speciale controles op het dragen van autogordels in mei maakt de politie bij constatering van een over treding proces-verbaal op. Ter onder steuning van de actie worden aan bestuurders en inzittenden van auto's folders uitgereikt van Veilig Verkeer Nederland over het dragen van auto gordels, onwaarheden hierover en het gebruik van speciale kinderzitjes. De folders en informatie over dit onder werp zijn tevens te verkrijgen bij de plaatselijke politie, verschillende ga rages en openbare instellingen. Ook in de landelijke media wordt aan de actie aandacht besteed. het economisch herstel, waarover de regeringspartijen zich op de borst kloppen, vooral te danken is aan de internationale opleving en de terug houdendheid waarmee de bonden HAAMSTEDE De eerste fase van het project gevelisolatie woningen Haamstede is gereed. Westerschou- wen heeft hiermee als eerste Zeeuw se gemeente 33 woningen geïsoleerd tegen verkeerslawaai. Tevens betreft het landelijk het eerste project ge luidsisolatie van verschillende typen woningen. Eigenaren die het schilderwerk voor eigen rekening nemen hebben boven dien een vergoeding van 100 gulden gekregen. De geluidsarm gemaakte woningen in Haamstede zijn met na me gelegen aan de Noordstraat, de Weststraat en de Kerkstraat. In augustus wordt begonnen met de tweede fase: het 'geluidsarm' maken van 31 woningen. In de periode tot 1990 worden verder nog eens vijftig woningen in Burgh, aan de Hogeweg en in Renesse 'beveiligd' tegen ver keerslawaai. Met het totale project is een bedrag van 1,2 miljoen gemoeid. Met het reeds geïnvesteerde kapitaal is voor de eerste en tweede fase al meer dan een half miljoen gulden aan subsidies verleend voor het geluidarm maken van de woningen. De kosten komen voor rekening van het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Reeds in 1983 voerde de provinciale geluidhinderdienst (pgd), onderge bracht bij provinciale waterstaat, in opdracht van het gemeentebestuur een geluidsonderzoek uit. Aanleiding was geluidhinder van het verkeer in de thans 'geïsoleerde' straten. Vol gens gemeentewerken Westerschou- wen zijn de bewoners 'tevreden' over de resultaten en de wijze van uitvoe ring van de geluidisolatie. met looneisen zijn omgegaan. Ook Eyssens sprak die analyse niet tegen maar Nieuwkerk stond op het stand punt dat het niet anders kon dan dat het kabinetsbeleid aan het herstel heeft meegewerkt. Van de zijde van FNV en PvdA werd het Lubbers kwalijk genomen dat hij strijdt met het argument dat het aanbod op de arbeidsmarkt verkeerd geschoold is. Alle forumleden waren het erover eens dat dat euvel geldt voor slechts 30 tot 50.000 van de 730.000 geregistreerde werklozen. In de discussie werd geconstateerd dat op het terrein van scholing de bedrij ven de hand in eigen boezem moeten steken. Waar 10 jaar geleden de be drijven zelf hun personeel opleidden, moet nu de overheid de helft van de opleidingen betalen. De overheid is, zo werd geconclu deerd, vooral tekort geschoten in de controle. Controle op het effect van WIR-premies en controle op herbezet ting na arbeidstijdverkorting zijn er niet geweest. Eyssens toonde zich overigens een tegenstander op het gebied van subsidies aan onderne mingen en bemoeienis van de over heid met het verdelen van werk. Hij schaarde zich wel achter de mening van Van Eekert om niet alleen op arbeidsplaatsen sociale premies te heffen, maar ook op kapitaalsinveste ringen. Arbeidsintensieve bedrijfsvoe ring wordt dan niet onevenredig zwaar belast in vergelijking met geau tomatiseerd werken. Emotioneel werd de discussie toen Eyssens meldde dat hij een 19-jarige, geheel volgens de CAO, 720 gulden netto per maand betaalt (Eyssens maakt betere confectie voor de bin nenlandse markt). Hij vertelde dat als argument voor de stelling dat de uitkeringen te hoog zijn. „Iemand met een uitkering krijgt meer". De aanwe zigen vonden dat Eyssens dan beter zijn lonen omhoog kon doen. Alle forumleden stonden overigens hand having van de koopkracht voor. Het Links Collectief Walcheren was naar Sint Maartensdijk gekomen om een serie van drie korte optredens te verzorgen voor een redelijk gevulde zaal. 'De Nachtegalen van Poznan' treden woensdagavond op in Bruinisse. BRUINISSE Het Poolse knapen- en mannenkoor 'De Nachtegalen van Poznan' geelX woensdagavond 23 april een concert in de hervorm de kerk te Bruinisse. Het optreden in liet vissersdorp vindt plaats op uitnodiging van de Stichting Fes tiviteiten Bruinisse. De traditie van het jongens- en mannenkoor van de Staatsphilhar- monie van Poznan gaat terug tot in de vijftiende eeuw. Het koor van een zestigtal zangers, onder leiding van professor Stuligrosz, is de trots van Polen en geeft jaarlijks optre dens in concertzalen in Europa, Canada, de Verenigde Staten en Japan. De koorleden verblijven in Bruinis se twee dagen bij gastgezinnen. Het gemeentebestuur ontvangt de Nachtegalen woensdag 23 april om streeks twaalf uur in het hervormd verenigingsgebouw, waar tevens de kennismaking met de gastgezinnen plaatsvindt. Het concert in de her vormde kerk begint om 20.00 uur. Voor de volgende dag, donderdag, staat een bezoek aan het scholen complex op het programma. Van daar wordt met enkele klassen van de basisscholen naar het zwembad gewandeld, voor een gezamenlijke zwempartij. Om 14.00 uur vertrekt het koor voor een bezoek aan de Oosterscheldewerken, waarna het begin van de avond wordt doorge bracht in het Bruse Pannenkoek huisje. Vrijdagmorgen rond negen uur ver trekken de Nachtegalen weer uit Bruinisse voor een optreden in Bel gië. Mevrouw Van der Velden en enkele kinderen bij het nieuwe materiaal voor de speel-o-theek. Naast haar de heer Fissenberg en rechts de heer Meyering. 'GOES Speel-o-theek De Wisselplaats uit Goes heeft donderdagmiddag duizend gulden, bestemd voor speelgoed, gekregen van personeel van De Schelde uit Vlissingen. De speelgoeduitleen voor geestelijk-, li chamelijk- en meervoudig gehandicapte kinderen heeft hiervoor vier stukken speelgoed gekocht. Bij de Schelde zelf hebben werknemers een standaard ge maakt voor de speel-o-theek, waarop een zand- en watertafel kan staan. De gift van de Koninklijke Maatschappij De Schelde BV komt van de humanitaire actie van de onderne mingsraad (OR). Ieder jaar vraagt de raad van het personeel een kleine bijdrage. Het geld komt aan verschillende instellingen ten goede. Dit jaar haalde de OR zesduizend gulden op. Twee leden van de onderne mingsraad waren donderdag bij de speel-o-theek in de Goese Nieuwstraat. De heren G. Meyering en A. Fissenberg zeiden dat de directie het humanitaire fonds misschien verdubbelt. De directie moet hierover nog beslissen. Speel-o-theek De Wisselplaats gaat in september ver huizen. Het pand aan de Nieuwstraat. waarvan de speelgoeduitleen gratis de bovenverdieping huurt van Huize Den Berg, wordt afgebroken. Over vijf maanden gaat De Wisselplaats naar een bijgebouw van de Rank, waar alleen water en licht betaald moet worden. In de behuizing in Goes-Zuid moet het speelgoed opgeslagen worden in nieuwe kasten. Die kosten 2.400 gulden, een heel bedrag volgens secretaresse Pauline van der Velden De secretaresse van de speel-o-theek legt uit waarom er 'maar' vier stukken speelgoed gekocht zijn voor die duizend gulden: „Onze leners komen van bijvoorbeeld de Deltaschool, een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Het speelgoed moet degelijk en sterk zijn. Het zijn geen massaprodukten". Uit het jaarverslag van de Wisselplaats blijkt dat het aantal leden met 51 tot 56 kinderen is teruggelopen. Als reden voert de speelgoeduitleen aan dat veel ex-leden van huize Den Berg voldoende speelgoed in het zwakzinnigeninternaat hebben. NIEUWERKERK De gemeente raad Duiveland buigt zich in de ver gadering van donderdag 24 april over een plan van b en w voor reconstruc tie van de Stolpweg in Nieuwerkerk. De kosten van het werk zijn begroot op ruim 207.000 gulden. Het plan omvat dempen van de sloten aan de oostzijde van de Stolpweg en aanleg van een voetpad achter de beplantingsstrook. In de raadsverga dering wordt verder afscheid geno men van wethouder A. L. Bakker en de raadsleden A. C. Hoogendoom- Herfkens, E. P. Kuin, J. van der Maas en J. A. Schietekatte. De raad Duive land vergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE Om geld bij elkaar te krijgen voor hulp aan Nepal houdt de Theo Thijssenschool uit Zierikzee dinsdag 22 april een sponsorloop. Het is de bedoeling dat de leerlingen spon sors zoeken die een bepaald bedrag betalen voor elke kilometer die gelo pen wordt. Om 16.00 uur gaan de kinderen van start en krijgen iedere kilometer een stempeltje. Iedereen kan aan de spon sorloop meedoen. De Theo Thijssen school draagt hiermee een steentje bij aan het project van de provincie Zee land voor de bouw van plattelands schooltjes in Nepal. Toneel - De toneelgroep 'Ouwer- kerk' voert vrijdag 25 en zaterdag 26 april in het dorpshuis in Ouwerkerk het blijspel in drie bedrijven 'Sex a la Meunière' op. Aanvang 20 uur. Culturele vereniging - De Cul turele vereniging Ouwerkerk hield een algemene ledenvergadering. Op deze bijeenkomst vertelden de heren Hendrikse en van Westenbrugge iets over het zelf maken van wijn als vrije-tijdsbesteding. Op de vergade ring kwam verder het jaarverslag van de secretaresse aan de orde, en werd een bestuursverkiezing gehouden. Mevrouw Wesp is tussentijds afgetre den als bestuurslid en de dames van Schiewold, van Bemden en van Marle traden af. De voorzitster, mevrouw Steutel, nam afscheid van hen en overhandigde een cadeau als blijk van dank. Hun plaatsen worden ingeno men door de dames Vreeke en Neele. Het bestuur bestaat nu verder uit mevrouw Steutel en de heren Ver steeg en Holm. Over de situatie rond de jeugdsoos in Ouwerkerk werd ge meld dat het nieuwe bestuur de zaken goed in de hand heeft. 19/20 april Alarmnummer Schouwen-Duiveland 01184-14444 Alarmnummer Tholen en Sint-Philipsland 0011 Zierikzee: Vanaf vr. 19.00 uur tot ma. 8.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. 01110-3965. Spreekuur voor spoedge vallen 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: v.a. vr. 18.00 uur tot ma. 8.00 uur: L. A. M. Bruel, Markt 30, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Spreekuur voor spoedge vallen 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer kerk: v.a. vr. 18.00 tot ma. 8.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. v. Klinkenstr. 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Sint- Annaland, Scherpenisse: (patiënten dokter v. d. Bel): E. H. Veldman, Stavenisse, tel. 01663-2400. Sint-Philipsland en Nieuw-Vosse- meer: A. van Doesburg, St.-Philips- land, tel. 01677-2500. Poortvliet, Oud-Vossemecr, Tholen, Scherpenisse: (patiënten dokter Padt): E. N. Mellema, Hertenkamp 7, Tholen, tel. 01660-2377. Dierenartsen: Haamstede: M. K. Buth, tel. 01115- 2254, v.a. zat. 9.00 uur. Tholen: A. Rinses en W. Brons, altijd bellen nr. 01666-2596; kleine huisdie ren weekendspreekuur Provinciale- weg 2, St.-Maartensdijk op zat. 8.30- 9.00 uur en Botermarkt 10, Tholen van 11.00-12.00 uur. Tandartsdiensten Sch.-Duiveland: F. v. d. Vliet, Karne- melksvaart 2. Zierikzee, tel. 01110- 6190 Spreekuur voor spoedgevallen 17.00- 17.30 uur. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-2906, geopend zat. 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur, zondag 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Tholen en Sint-Philipsland: tel. te bereiken 01666-2318. Schouwen-Duiveland: voor dringen de hulpvragen is de dienstdoende wijkverpleegkundige (7 x 24 uur) te bereiken via het tel.nr. 01110-4433. SINT-MAARTENSDIJK Het colle ge van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen stelt de gemeenteraad voor toe te treden tot de districts gezondheids dienst (DGD) Zeeland. In een eerder sta dium heeft de Thoolse raad besloten pas tot de DGD toe te treden wanneer tenminste vier gemeenten op de Be- velanden ook die stap hebben geno men. Tot nu toe is het niet zo ver. De omstandigheden zijn volgens b en w evenwel zodanig veranderd dat de raad zich opnieuw over de kwestie moet buigen. Dat gebeurt in een vergadering die maandag 21 april, wordt gehouden in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk om 19.30 uur. Het college stelt, dat indien Tholen momenteel niet tot aansluiting be sluit. de gemeente ook geen enkele bestuurlijke inbreng heeft, terwijl juist in de beginfase gestalte gegeven moet worden aan het beleid van de dienst. B en w van Tholen denken, door nu bij de DGD aan te sluiten, een zetel in het dagelijks bestuur af te kunnen dwingen. Dat is in een latere fase moeilijker te realiseren. Daar komt bij dat de gemeenten in de toekomst gedwongen zullen worden lid te worden van een districts ge zondheidsdienst. Het dagelijks be stuur van de gemeente Tholen vindt wel dat aansluiting nu, geen extra kosten met zich mee mag brengen. Daar wordt aan toegevoegd dat ge zien de georgrafische ligging van het eiland samenwerking met Brabantse organisaties op het gebied van ge zondheidszorg niet moet worden uit gesloten. UITNODIGING tot het bijwonen van de algemene ledenverga dering van het afdeling Zuid-Beveland West op 24 april 1986 in Hotel Terminus te Goes, aanvang 20.00 uur. Agenda, notulen en financieel verslag zijn verkrijgbaar bij de secretaris Stadhouderslaan 1, Goes. Het Bestuur van het Nederlandse Rode Kruis Afdeling Zuid-Beveland West. Uitermate geschikt voor... - Het maaien van hellingen met veel oneffenheden en sterke wildgroei. - Het maaien van steile en ontoegan kelijke taluds. - Het maaien van grote grasopper vlakten, waarbij het gras in banen blijft liggen. Alko Ranchero maaihoogten 2-takt 3,5 pk filter boven vertikale starter Geen 1500,- geen 1000,- maar Doe Het Zelf Zaak 'De Kleurenwaaier' Noordstraat 37-39 4328 AK Burgh-Haamstede Tel. 01115-1617 Ook voor reparatie." Demonstratiemodel aanwezig. ~v lau JAAR HOFLEVERANCIER Lange chanel colliers in goud en zilver JUWELIERS SINDS 1834 Linfl Kirkstriif 30 Gots 11 april 1986 1e prijs 1679; 2e prijs 288; 3e prijs 488; 4e prijs 736; 5e prijs 76: 6e prijs 1462; 7e prijs 297: 8e prijs 952; 9e prijs 1991; 10e prijs 1139; 11e prijs 219; 12e prijs 134; 13e prijs 1628; 14e prijs je prijs lbzs; 14e prijs 157115e prijs 689; 16e prijs I652; 17e prijs 404; 18e prijs 306; 19e prijs 1127; 20e prijs 625; 21e prijs 446. Prijzen afhalen M. J. Huizen Burg. v. Horsighstraat 51, 's-Heerenhoec _J i_ '//////A HUCsA. PlMiDAft'A- |T>rrJ 500 gr. king size amandel pinda's .2,75 500 gr. tutti frutti5, OO 250 gr. studentenhaver2,95 bij aankoop boven f 10,-. GRATIS één zak versgebrande pinda's Tel. 01184-65633 voor leveranties aan detaillisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 30