Delta Cultureel in kerk Veere op 26 april open Aanleg vow past niet in opvatting Winsemius over hoofdinfrastructuur Weinig problemen meao Frans kUBO LAGER BEROEPSONDERWIJS LEGT PRODUKTEN OP TAFEL 'Zure regen'maakt Zeeland tot sterk vervuild gebied PZC/ provincie VENTEVOGEL IN KAMPERLAND SLOEGEBIED EN KANAALZONE BOOSDOENERS Amnesty vraagt aandacht voor Zware schade bij botsing Zierikzee Zuid-Afrika Vüssingse won prijs Alliance Fran^aise CPN Zeeland in Middelburg bijeen A-sociaal Zeeuws museum Verdubbeling VRIJDAG 18 APRIL 1986 CDA-gedeputeerde hekelt collegevorming Vlissingen KAMPERLAND - CDA-gedeputeerde J. B. V'entevogel heeft zich zeer gestoten aan de manier, waarop in Vlissingen bij de vorming van een nieuw wethoudersteam de beide CDA- wethouders buiten spel zijn gezet. Hij gaf donderdagavond tijdens een spreekbeurt voor het CDA in het Jeugdgebouw te Kamperland lucht handelwijze van de socialisten in Vlissingen. aan zijn ongenoegen over vooral de Ventevogel: „Tot nu toe leefde de gedachte dat het in Zeeland met die socialistische machtshonger wel mee viel. Maar wie de collegevorming in Vlissingen volgt, kan niet anders con cluderen dan een volstrekt ondemo cratische uitkomst in de bestuurssa menstelling van b en w". Zoals gemeld is het nieuwe college van b en w in Vlissingen uitgekomen op drie PvdA-wethouders en één WD-er. Ventevogel wees er in Kam perland op, dat ook de burgemeester in Vlissingen van PvdA-huize is en stelde: „Vier socialisten en één VVD'er zonder enige christendemo cratische bestuurder is een wanver houding". In zijn inleiding - „het CDA tussen de verkiezingen in" - onderstreepte de heer Ventevogel dat het CDA „gelet op het belang van goede verhoudin gen" uitdrukkelijk kiest voor afspie gelingscolleges. Hij meende, dat de politiek terecht hard kan zijn, als het gaat om verlies van zetels of het niet naar behoren uitoefenen van een be- ZIERIKZEE - Bij een botsing, don derdagmiddag rond 13.00 uur. tussen twee personenauto's op de kruising Huibertstraat-Plevierstraat in Zie rikzee liepen beide voertuigen aan zienlijke schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanrijding ontstond toen de auto mobilist M. V. uit Zierikzee, komende vanuit de Huibertstraat, geen voor rang verleende aan de van rechts komende personenauto bestuurd door L. A. V. uit Zierikzee. De auto van M. V. liep schade aan de rechter zijde op en de auto van L. A. V. liep zware schade aan de voorkant op. stuursfunctie. „Maar als in Vlissingen het CDA gelijk blijft en de PvdA bescheiden wint, dan is er geen reden om twee CD A-wethouders als oud vuil buiten de deur te zetten. Het zijn juist die wethouders die het zware en poli tiek ondankbare werk hebben opge knapt" vond hij. Daarbij wees hij erop, dat één van de CDA-wethouders de verantwoording voor financiën en sociale zaken droeg: „En als uit sociale bewogenheid de sociale dienst meer uitkeert dan vol gens de wet mogelijk is dan zou je steun en waardering verwachten van een PvdA, die tegelijkertijd oppositie voert tegen een herziening van de sociale wetgeving. Zo'n houding is niet alleen opportunistisch tot op het bot, maar als dat uitmondt in het naar huis sturen van die wethouder, dan is het zelfs a-sociaal". En waar het de andere CDA-zetel in GOES - De schrijfavonden van Am nesty International, afdeling Schou- wen-Duiveland, worden deze maand gehouden op dinsdag 22 april in Scharendijke, woensdag 23 april in Bruinisse en op maandag 28 april in Zierikzee, Brouwershaven en Burgh- Haamstede. Naast de gebruikelijke voorbeeldbrie ven zijn er bedrukte kaarten aanwezig die verstuurd kunnen worden naar de president van de Zuid-Afrika. mr P. W Botha. De kaarten bevatten een protest te gen door Amnesty onderzochte geval len van ernstige marteling, onterechte gevangenhouding en in één geval te gen een opgelegde doodstraf aan zes personen. Verder wil Amnesty met het schrijven opheldering vragen over een aantal vermiste personen in Chili. Voor een gearresteerde Pool en een Syriër eist Amnesty vrijlating. De schrijfavonden worden in Scharendij ke, Brouwershaven en in Burgh- Haamstede gehouden in de Gerefor meerde kerk en in Bruinisse is de leeszaal van de bibliotheek gereser veerd en in Zierikzee kunnen belang stellenden in de Prinses Juliana- school terecht. In alle plaatsen kan men tussen 19.00 en 21.00 uur brieven schrijven. VEERE - De Stichting Delta Cultu reel houdt dit jaar voor de elfde keer de zomertentoonstelling in de Grote Kerk te Veere. Gedeputeer de mr J. Boersma opent de exposi tie zaterdag 26 april om vier uur. In de Grote Kerk zijn exposities te zien over 'Veere en Zeeland', 'De conservering van de kerk', 'De Boomkorvisserij', er staat een groot aantal boerenwagens uitge stald en de slingerproef van Fou- cault wordt, zoals gebruikelijk, gedemonstreerd. Verder is er gele genheid de toren de beklimmen. In het kerkgebouw worden diverse concerten en optredens gegeven, die om 20 uur beginnen. Daaronder zijn optredens van de Ruyterstadt- singers, de Notekrakers. Bevelands Kamerkoor, een benefietconcert ten bate van de actie Zeeland helpt Nepal met het Kuiperspoortorkest, Zeeuws Jeugdorkest en het kope rensemble van Paul van Belzen. Verder treden op: The Blue Jeans Big Band, Veere's Genoegen, het zigeunerorkest Siperkov en het dansensemble Volba. De optredens worden gegeven tussen 14 juni en 23 augustus. De Grote Kerk is geopend van zondag 27 april tot en met zondag 26 oktober, dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. VLISSINGEN In de jaarlijkse opstelwedstrijd van de Alliance Francaise des Pays-bas heeft Monique Vlek uit Vlissingen, leerlinge 5 atheneum aan de Rijksscholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen, een prijs gewonnen met haar opstel in het Frans over een Neder landse familie die tijdens een kampeervakantie kennis maakt met de Franse gastvrijheid. In totaal waren er 1402 inzendin gen en Monique Vlek, die tot de 50 besten behoorde, is de enige winnaar in de regio Walcheren. De prijsuitreiking is woensdag 7 mei in muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht, in tegenwoor digheid van de Franse consul en de Franse culturele attaché. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/GRONINGEN - Als het aan minister dr P. Winsemius (ruim telijke ordening, milieubeheer) ligt komt er vóór het jaar 2025 geen vaste oeververbinding over de Wester- schelde (vow). De bewindsman hield donderdag een rede in Groningen waaruit bleek dat hij er de voorkeur aan geeft de econo mische ontwikkelingen in ons land op termijn te concentreren in de Rand stad. In dit zogenaamde 'Randstad wereldstad'-scenario, dat een centrale infrastructuur vergt, is geen plaats voor de aanleg van de vow. Winsemius refereerde aan een drietal modellen voor toekomstige hoofdin frastructuur-netwerken, dat is bestu deerd in een deze week verschenen rapport van de Rijksplanologische Dienst (RPD). Slechts in één van die drie modellen komt de vow voor. Het gaat om het zogenaamde Act local, think global'- scenario dat uitgaat van een toekom stige sterke vermindering in de we reldhandel en een diffuus patroon van economische activiteiten en van ver voer. Volgens dat model zal het econo misch gebeuren zich straks concen treren in een aantal steden. De 'Act local, think global'-variant spreekt de bewindsman minder aan, zo kon gisteren uit zijn rede worden opgemaakt. Willen we er voor zorgen, zo zei hij, dat Nederland zijn plaats op de 'hoofdlij nen' van de economische ontwikke ling behoudt en versterkt, en dat we een 'zenuwcentrum' blijven in de mondiale en Europese ontwikkeling, dan moet worden gekozen voor het 'Randstad wereldstad'-model. Alleen met dat scenario kan 'de dreiging van een perifere (afgelegen) positie van ons land op de economische wereld kaart' worden afgewend. De minister van ruimtelijke ordening zei dat de RPD-pota zich duidelijk richt op de hoofdinfrastructuur-net werken die op lange termijn (tot 2025) bij verschillende 'ruimtelijk-economi sche marsroutes' vereist zijn. „Die modellen geven geen recept maar wel een waardevolle achtergrond voor toekomstige beslissingen'. Het 'beleidsantwoord' op de RPD- nota moet worden gegeven bij de herziening van het Structuurschema Verkeer en Vervoer en ook in een vierde nota over de ruimtelijke orde ning, aldus Winsemius. Het examen Frans corresponden tie heeft de leerlingen van het middelbaar economisch en admini stratief onderwijs meaodonderdag niet voor grote problemen geplaatst. De reacties van de kandidaten liepen uiteen van 'redelijk te maken' tot moeilijk'. Hoewel de brieven die moesten worden geschreven langer waren dan in voorgaande jaren het geval was, waren alle kandidaten binnen de gestelde tijd klaar. Het examen Frans correspondentie bestond uit twee onderdelen. Het eer ste onderdeel betrof uit de beantwoor ding van een brief, waarin referenties moesten worden gegeven over een ei-medewerker die bij een ander be drijf had gesolliciteerd. De brief be vatte volgens docent L. Westveer van het Delta College in Middelburg geen onoverkomelijke grammaticale of idiomatische moeilijkheden. ..Er kwa men zo hier en daar wel pittige uit drukkingen in voor die in het Frans moesten worden weergegeven", aldus Westveer. Anneke Heyboer (19) uit Middelburg vond die eerste opgave de moeilijkste: ..De woorden waren wel bekend, maar -e het waren soms moei lijke constructies", aldus de studente aan de commercieel-secretariele op leiding. Voor de 19-jarige Harry Willeboordse, hij volgt de commerciële richting, was tuist de tweede brief de moeilijkst „Er zaten in die brief veel getallen. Dat heeft mij problemen opgeleverd bij het vinden van de juiste voorzetsels". De tweede brief was gericht aan klanten van een bedrijf dat voor een bestaand produkt een nieuwe verpakking had ontwikkeld en waarover de klanten moesten worden ingelicht. Diana Sin- ke (18) uit Yerseke ondervond bij het opstellen van de brief dezelfde moei lijkheden als Harry Willeboordse. „Het was redelijk te maken, de termen waren bekend. Maar ik had ook veel moeite met de voorzetsels". De twee uur die de kandidaten ter beschikking hadden om de brieven te schrijven, bleken voldoende. De mees te leerlingen leverden na anderhalf uur hun werk in. Het examen privaatrecht, dat 's middags werd afgenomen, ken merkte zich volgens docent A. J. Peeck door een ingewikkelde om schrijving van de gevallen die moes ten worden behandeld. Hij sprak des alniettemin van een 'aardig examen'. „Het is aardig dat het op deze manier, aan de hand van praktijk gevallen, wordt gebracht. Maar de beschrijving van de casus mag niet te lang worden. En dat was hier toch wel het geval. De verhalen bevatten veel irrelevante ge gevens". De lengte van de omschrij vingen betekende dat de kandidaten veel tijd kivijt waren met het lezen van de opdrachten en daardoor in sommi ge gevallen in tijdnood kwamen. De eerste zitting van het examen het Vlissingse college betreft, betoog de Ventevogel: „En vanuit welke men taliteit opereert zo'n socialistische fractie als een wethouder wordt weg gestuurd. die de onderwijssector in het middelbaar en hoger beroepson derwijs van een bescheiden positie heeft weten uit te bouwen tot het meest uitgebreide pakket van de pro vincie?" Hij signaleerde, dat ook de WD ken nelijk geen afspiegelingscolleges als norm heeft en wees in dit verband erop. dat ook de WD Oostburg „de luwte van de PvdA" heeft gezocht en „omwille van het loco-burgemeester schap de vertegenwoordiger van de WD handjeplak met de PvdA speelt om de recreatieportefeuille van een prima functionerende CDA-wethou- der onder te brengen bij een PvdA- wethouder In zijn toespraak liet de heer Ventevo gel zich verder kritisch uit over de opmerkingen van PvdA-leider Den Uyl over de arrogantie van christenen in het bestuur. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de CPN houdt maandag een bijeenkomst in de Concertzaal te Mid delburg. Regionaal partijvoorzitter Elli Izeboud houdt een inleiding over actuele politieke onderwerpen en de standpunten en initiatieven van de CPN. rr Burgemeester Blanken vierde van rechtsi bij de tafel met lbo-produkten. GOES - Een delegatie van vier Zuidbevelandse scho len voor lager beroepsonderwijs heeft donderdag de gemeentebesturen van Goes, Reimerswaal en Kapelle een tafel met lbo-produkten aangeboden. De actie vond plaats in het kader van de 'week van het lager beroepsonderwijs' die vandaag (vrijdagi wordt afge sloten met een manifestatie in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Met het aanbieden van de produkten willen de lbo-schoolleiders en scholieren de aandacht vesti gen op hun vorm van onderwijs. Groot Stelle-directeur H van de Vinnen nam tijdens een korte toespraak tot burgemeester mr W Blanken van Goes en de wethouders ing J. de Graag, L. H de Leeuw en ing G. J. Eshuis zelfs de benaming Testonder- wijs' in de mond. Hij stelde tijdens de bijeenkomst dat een industrieland in ontwikkeling echter niet kan zonder beroepsonderwijs. „Er gebeurt ontzettend veel met hout. hoofd en hart". De directie van de vier Zuidbevelandse scholen is vandaag ook aanwezig bij de manifestatie in Utrecht, maar wilde toch niet nalaten ook de aandacht te vragen voor de scholen in Zeeland. Burgemeester Blanken toonde zich blij en verrast met de door de lbo-leerlingen gemaakten broden, bloem- stuKjes en houtwerkstukken. Hij sprak zijn waardering uit voor de actie die volgens hem aangeeft dat er wat gebeurt op de scholen „De scholen voor lbo zijn ontzettend belangrijk voor mensen die een vak willen leren en een nuttige functie kunnen vervullen in de maatschappij", aldus Blanken. Hij beloofde een goede bestemming te geven aan de aangeboden produkten en drukte de scholieren op het hart de school af te maken. Na het bezoek aan Goes, vertrokken de leerlingen en hun directies naar Kapel le en Kruiningen voor een zelfde actie. bedrijfseconomie was 'pittig, maar goed gestructureerd', aldus de docen ten E. Jonkman enJ Minnaard. Uit de reacties van de leerlingen bleek dat zij weliswaar voldoende tijd hadden gehad om de opgaven uit te werken, maar moeite hadden met het niveau van de vragen. Die hadden betrek king op de financiering bij overname van bedrijven. Verder kwamen alge mene vragen aan de orde over fusies en kartelvorming. De kandidaten moesten bovendien berekeningen uit voeren over rentabiliteit en solvabili teit van ondernemingen. De kandida ten treden dinsdag 6 mei aan voor de tweede zitting. Woensdag traden de kandidaten van de meao aan voor de examens infor matica, commerciële economie en En gels correspondentie. Bij het examen informatica leverde de programmee ropdracht de nodige problemen op. „Pas op het einde zag ik precies hoe het moest en daarom had ik de tijd hard nodig", aldus Ella Reijnierse (19). Het economie-examen leverde weinig problemen op: Jk had het wel warm. maar ik ben nergens echt van geschrokken", aldus Anneke Hey boer. Engels correspondentie was korter dan vorig jaar en daardoor ook idiomatisch makkelijker, aldus docent W. R de Regt. .Leerlingen die de aangeboden leerstof goed hadden geleerd kunnen geen problemen met dit examen hebben ondervonden", al dus De Regt. Dat bleek juist, want de meeste leerlingen hadden hun werk al na een uur - het examen duurde twee uur, ingeleverd. Het beeld van Zeeland als een land van frisse, schone lucht, waar het gezond leven is, klopt niet. Verzonnen door de reklamemakers, onecht en bezijden de waarheid. Het wordt steeds duidelij ker dat Zeeland tot de sterkst vervuilde gebieden in Nederland behoort, stelt drs J. de Vries, coordi nator van de Zeeuwse Milieu Federatie. Hij geeft aan dat de provincie in de zure-regenproblema- tiek een belangrijke rol speelt. Uiterlijk is van de gevolgen van die gevaarlijke neerslag nog niet zo veel te merken. „Maar wat de oorzaken betreft doet Zeeland dapper mee", zegt De Vries. Dat komt vooral door de aanwezigheid van industrie. De grootste vervuilers zijn dan ook in het Sloege- bied en de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen te vinden. Zure regen is een internationaal probleem. De Belgen kunnen er ook wat van. De industrie bij Gent is verantwoordelijk voor bijna 20 proccent van de Belgische uitstoot aan zwaveldioxyde (136.654 van 800.000 ton). Dat is meer dan de zwaveldioxyde-uitstoot van alle Nederlandse raffi naderijen samen. De zuiderburen exporteren het overgrote deel van de zure neerslag naar Nederland (omgekeerd wordt ook het nodige via de lucht naar het buitenland verstuurd). Drs De Vries betoogt dat voor Zeeland de Belgische industriegebieden bij Gent en Antwerpen - door luchtverontreiniging zwaar belast - voorname boosdoeners zijn. In Nederland zorgen 355 bedrijven voor 95 procent van alle uitstoot aan zwaveldioxyde en stikstofoxy- den. Daarvan zijn er 19 in Zeeland gevestigd. Het begrip zure neerslag wordt gebruikt om ver schillende soorten luchtverontreiniging aan te dui den. Het gaat vooral om zwaveldioxyde (S02), stikstofoxyden (NOx) en ammoniak (NH3). Via de schoorstenen van onder meer olieraffinaderijen, elektriciteitscentrales en chemische industrieën en via uitlaatgassen van automobielen komen zwavel dioxyde en stikstofoxyden in de lucht. Ammoniak komt vrij via dierlijke mest. De vervuilende stoffen zorgen bovendien voor het ontstaan van ozon (03i, een gas dat met name bladeren beschadigt. De neerslag valt voor driekwart in droge vorm neer en komt voor eenkwart in natte vorm naar beneden. Als gevolg ervan verzuren bodem, grond- en opper vlaktewater. Planten, bomen, gebouwen, metaal, steen, leer, papier en textiel worden erdoor aange tast. Mensen krijgen ademhalingsmoeilijkheden. Staatsbosbeheer heeft aangetoond dat de helft van het Nederlandse bos door zure neerslag ziek ge raakt is. Coördinator De Vries legt uit dat de bodemaantas ting in Zeeland meevalt. ..We hebben het 'voordeel' van een uitstekende bodem. De buffercapaciteit is groot. In het algemeen zijn kleibodems toch betere buffers dan zandbodems. Daardoor zijn de waar neembare gevolgen gering en we verwachten niet op korte termijn problemen. Dat komt pas na tientallen jaren" De Vries tekent aan dat de meeste schade optreedt bij gevoelige bodems en in gebieden met veel bio-industrie. „Dat is een duide lijk pleidooi om zeer voorzichtig te zijn met het dumpen van dierlijke mest in Zeeland. We zijn daar niet op tegen, mits in hoeveelheden die bij het normale bemestingsniveau horen en zeker niet de hoeveelheden die het Landbouwschap voor ogen staat". De duingebieden en kalkarme bodems in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek zijn in de provincie het kwetsbaarst voor de zure neerslag. De directe effecten van de bezoedelde lucht zijn in Zeeland wél een factor. Niet voor niets heeft TNO, de organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek, onder meer het Zeeuws museum in Middelburg uitgekozen voor onderzoek naar de rol van luchtverontreiniging bij de verzuring van boeken en archieven. „Het zwaartepunt van het onderzoek zal liggen in sterk vervuilde gebieden", meldt TNO. Drs De Vries merkt op dat de hoge score van Zeeland niet alleen veroorzaakt wordt door de eigen industriegebieden en die in Belgié, maar ook door de scheepvaart op de Westerschel- de. Hij signaleert dat er verschillende schadeni- veaus zijn: piekconcentraties, die medische pro blemen kunnen veroorzaken; een algemeen niveau dat minder merkbaar is en onder meer oogstre- ducties veroorzaakt; een lager niveau dat continu aanwezig is en het zure-regen effect in de bodem geeft. Het Instituut voor Plantenziektekundig Onder zoek iIPOi in Wageningen voert onderzoek uit naar de chronische effecten van S02 op planten. De studie is nog in een beginfase. Het zal zeker enkele jaren duren, voordat 'harde' resultaten beschik baar zijn. De eerste resultaten zijn tot nu toe voor Zeeland niet bemoedigend Uit het onderzoek van het IPO blijkt dat Zeeland de op een na vuilste provincie van het land is (Zuid-Holland is er het ergst aan toe). Het Wage- ningse instituut heeft een schatting gemaakt en die komt erop neer dat de gewasteelt in Zeeland met 6.1 procent geremd wordt door luchtveront reiniging. Alleen in Zuid-Holland wordt de schade aan de gewassen met 7.7 procent nog hoger ingeschat. Voor bijvoorbeeld Friesland komt het IPO maar op een reductie van 1,9 procent. Het gaat om méér dan de agrarische gewassen (in feite wordt de hele kringloop erdoor verstoord). In Zeeland liggen waardevolle duingebieden, met een rijkdom aan flora en fauna. Er zfjn inmiddels efTecten van luchtverontreiniging geconstateerd op levensgemeenschappen Volgens Jan de Vnes be treft het vermindering van soortenrijkdom, het wegvallen van soorten uit voedselketens, een ver minderde voortplanting, vermindering van de vita liteit en levensduur van organismen De gevolgen kunnen zowel door rechtstreekse als indirecte werking van de luchtverontreiniging optreden Het laboratorium van de NV Watermaatschappij Zuid- West-Nederland wees er enkele jaren geleden al op dat onderzoek van regenwater in de duinen bij Haamstede (waar WMZ water winti weinig floris sante uitkomsten aan het licht bracht. Voor het leveren van onomstotelijke bewijzen is veel meer onderzoek nodig Dat geldt ook voor de gevolgen van de zure neerslag op water. „Daar is vrij weinig over bekend", vertelt drs De Vries. „Je hebt hier veel brakke milieus; de chemie daarvan zit anders in elkaar dan van zoete wateren Er zijn wel wat aanwijzingen dat bepaalde planten en drinkputten aan het verzuren zijn Het kan door de vuile lucht komen, maar ook door onvoldoende onderhoud Keiharde bewijzen ontbreken ook nog voor de aantasting van zandsteenpanden. „In Zeiand klinkt altijd het geluid het kan door de zure regen komen, maar ook door de Invloed van zout. Wel bekend is dat zinken goten veel sneller moeten worden vervangen dan vroeger en dat komt niet door zout. Er is hier nog nooit concreet onderzoek naar gedaan. Wel zijn er dezelfde schadebeelden aan monumenten dan elders in het land". In het Sloegebied en de Kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen worden grote hoeveelheden zwaveldio xyde uitgestoten. Stikstofoxyden worden hoofdza kelijk in de kanaalzone de lucht in geblazen, waar Dow Chemical en de NSM de belangrijkste bron nen zijn. In het Sloegebied dragen vdoral de PZEM en Total aan de uitstoot van NOx bij De industrië le bronnen met een aanzienlijke lozing van S02 hebben een vergunning van het provinciaal be stuur. Op basis van die vergunningen en metingen door provinciale waterstaat, ontstaat het volgende overzicht van de jaarlijkse S02 uitstoot don per jaari: PZEM Total Pechiney ACZ-cokesfabr NSM Dow Chemical CSM Hoechst Zuid-Chemie Overige Totaal 1981 9151 4438 3117 2024 1542 1435 1060 280 61 30 1982 4157 6426 1928 1938 1302 1855 1060 158 64 30 1983 240 6108 1515 1711 1227 400 1060 235 50 30 1984 0 5883 1673 1482 1439 212 117 158 78 30 1985 54 5942 2136 1847 1400 212 117 176 53 30 23138 18918 12576 11072 11967 Het beeld is vertekend. Door de bouw van een nieuwe kolencentrale door de PZEM is de huidige centrale igasolie) stil gelegd, vandaar dat weinig S02 wordt uitgestoten. De kolencentrale is straks goed voor ongeveer 3000 ton per jaar. Voorjaar '86 neemt Total een nieuwe hydrocracker in gebruik. De vergunningvoorwaarden zijn soepel, vandaar dat de uitstoot aan zwaveldioxyde zal verdubbe len tot circa 12000 ton per jaar. De coördinator van de Zeeuwse Milieu Federatie meent dat de problematiek van de zure regen 'tot op zekere hoogte' door het provinciaal bestuur aangepakt kan worden. De vergunningverlening aan grotere bedrijven is een provinciale zaak. De Vries: „Het is vooral een kwestie van welke normen er worden aangelegd In de toekomst worden de lijnen van het rijk stringenter. De politiek is in Zeeland altijd geweest men houdt zich aan het landelijk beleid en geen stap verder Dat is jammer Wij vinden dat verder gegaan moet worden, tech nisch kan het De schade wordt nog altijd flink onderschat". Een actievere opstelling vergt een beleidswijziging van het provinciaal bestuur en daar heeft De Vnes weinig fiducie in. Hij wijst op de kansen die zijn blijven liggen bij de vernieuwingen die PZEM en Total doorvoeren ..Bij de PZEM is het met veel pijn en moeite nog gelukt Bij Total wordt het met het ontbreken van ontzwaveling ongunstiger Met de stikstofuitstoot is het in beide gevallen slecht gesteld". Rtnus Antontsse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 19