Werkloosheid flink gedaald Verdachte van moord op caféhouder Axel gepakt Kamer: Van Aardenne fout met wervenplan Reinaert op het spoor? REINAER Kluis tandarts gestolen ARIEF GAA T MET 2 CENT OMLAA G Order van 7,5 min voor AKF Onverwacht veel teer in grond aan Paardenstraat gevonden Norm van vijf eenheden voor kamperen bij de boer blijft Halfzwarevoorf 3~ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RESERVOIR VAN 12 METER DOORSNEE NEDERLAND VRAAGT BELGIE OM UITLEVERING BESLOTEN HOORZITTING PAGINA 17 r Verder omlaag MINISTER BRAKS: Voorzieningen Zingen Diefstal hoogwaardige meetapparatuur uit auto in Vlissingen PZC A T ZEELAND" VRIJDAG 18 APRIL 1986 LISSINGEN Het aantal werklozen in Zeeland is in aart met 880 teruggelopen. Zeeland telt nu 11.185 erklozen. De daling onder het aantal mannelijke werklo- n was het sterkst; een afname met 685. Het aantal ouwelijke werklozen liep vorige maand met 22 terug, at blijkt uit het maandelijkse overzicht van het districts- ireau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. Zeeland eft op het ogenblik een werkloosheidspercentage van .9 procent. Landelijk is 15,8 procent van de beroepsbe- iking werkloos. it het overzicht blijkt ook dat de werkloosheid onder annen het afgelopen kvmrtaal beneden het niveau van lart 1982 is gedoken. Het aantal vrouwelijke werklozen jt nog altijd zo'n duizend hoger dan destijds, et districtsbureau voor de arbeidsvoorziening consta teert, dat het aantal werkloze schoolverlaters de laatste maanden gestaag daalt. Gediplomeerden op LTS-, MBO- en HBO-niveau hebben over het algemeen redelijk vlot een baan kunnen verwerven. Voor schoolverlaters met een LHNO-opleiding of met een afgebroken opleiding verloopt de opname in het arbeidsproces aanzienlijk moeizamer. De groep langdurig werklozen ilanger dan twaalf maan den ingeschreven) is in aantal niet verder toegenomen. Zowel bij de mannen als bij de vrouwen is sprake van een bescheiden daling. Het aantal werkloze buitenlandse arbeidskrachten heeft de laatste tijd betrekkelijk weinig verandering ondergaan. In vergelijking met een jaar geleden is er voor een aantal nationaliteiten een dalende tendens te bespeuren, aldus het districtsbureau. room voor gezin 180,- goedkoper 'LISSINGEN De elektriciteitstarieven gaan in Zeeland per 1 mei 1986 zowel voor groot- ils kleinverbruikers met ongeveer twee cent omlaag als gevolg van de dalende olieprijzen. 'ZEM-directeur A. M. Kannekens deelde dit donderdag desgevraagd mee. Hij gebruikte de toevoeging 'ongeveer' omdat de berekeningen hierover nog niet helemaal waren afgerond. [Cannekens verwacht dat door de prijsverlaging een gezin met een gemiddeld stroomver- >ruik van 3.000 kilowattuur per jaar 180 gulden goedkoper uit zal zijn ten opzichte van 1985. VEEN(Vereniging van Exploitan- n van Elektriciteitsbedrijven) laakte gisteren bekend dat de troomtarieven in het hele land zullen alen. De verlagingen zullen per elek- riciteitsbedrijf verschillen, omdat het ebruik van gas, kolen en overige randstoffen per bedrijf verschilt. >e prijzen, gehanteerd door de PZEM, ijn de laatste tijd nogal in beweging. nnekens: „Per 1 januari 1986 werd ■e gasprijs met 2 cent verhoogd. Maar I Ie consument merkte daar niets van I mdat de elektriciteitsprijs met twee I ent omlaag ging. In februari hadden Le eigenlijk, vanwege de lage tempe- I aturen, het voorschotbedrag moeten erhogen, maar omdat we zagen aan- omen dat de elektriciteitsprijs zou Jalen, hebben we dat niet gedaan. En u gaat dan in mei de stroomprijs met vee cent omlaag", an alle elektriciteit in ons land ordt ongeveer 60 procent met gas pgewekt en ongeveer 30 procent met olen. Daarnaast wordt een kleine rcentage uranium gebruikt en ten- lotte voeren de elektriciteitsbedrij- en nog een klein percentage goedko- stroom uit het buitenland in. Vol- ens de VEEN is de gasprijs voor entrales ten opzichte van het eerste wartaal van dit jaar met 18 procent daald. Die gasprijs is gekoppeld an de prijs van stookolie. In het erste kwartaal was die prijs al acht rocent lager dan eind vorig jaar. Een dergelijk laag niveau is in vele aren niet meer bereikt", aldus de EEN. )e Vereniging van Stroomdistribu- iebedrijven rekent er op dat de [asprijzen dit jaar nog verder om lig zullen gaan. Daar staat tegen over dat de kolenprijs op dit moment rij stabiel is. De VEEN benadrukt pat de prijs van de met gas opgewek- e stroom volledig afhangt van de loersontwikkeling van de dollar en pe prijs van olie. „Hierop hebben de elektriciteitsbedrijven geen vat", al- I lus de VEEN. Volgens de VEEN is er iiog steeds een grote behoefte om die 1 ifhankelijkheid te verminderen door ren meer evenwichtig samengesteld I iroduktiepakket. Daarmee pleit de EEN uitdrukkelijk voor een groter liandeel van kernenergie bij de op- vekking van stroom. Door de huidige verlaging van de troomtarieven behoort Nederland ot de landen met de laagste stroom- rijzen voor consumenten in Europa. Maar ook de tarieven voor grootver bruikers behoren nu tot de laagste in Europa. Die zijn inmiddels lager dan in de Bondsrepubliek en ongeveer gelijk aan de tarieven in België. Voor het eerst zijn de grootverbruikersta rieven in Nederland lager dan in Frankrijk, een land waar traditioneel veel gebruik wordt gemaakt van de relatief goedkope kernenergie. TERNEUZEN - De Ne derlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil heeft bij de ap paraten- en ketelfa- briek AKF in Goes or ders voor meer dan 7,5 miljoen gulden ge plaatst. De bestelling - de bouw van verschei dene warmtewisselaars - is bestemd voor de nieuwe ammoniakfa- briek. De directie van de NSM, dochter van het Noorse concern Norsk Hydro, zette eind vorige maand het licht op groen voor de bouw van de ammo- niakfabriek. Daarmee is een investering gemoeid van 380 miljoen gulden. NSM investeerde sinds 1982 voor ruim één mil jard gulden in de Sluis- kilse fabriek. Met de bouw van de nieuwe am- moniakfabriek. die eind 1987 operationeel moet zijn en aan veertig pro- duktiemedewerkers vast werk gaat bieden, worden twee oude in stallaties uit de jaren zestig gesloten. NSM heeft inmiddels bij verscheidene bedrijven in Nederland eerste be stellingen geplaatst tot een totale waarde van ruim twintig miljoen gulden. Naast AKF in Goes heeft de machine fabriek Breda de op dracht gekregen voor ze ker acht miljoen aan di verse apparaten (vooral reservoirs en kolom men) te bouwen. Zowel AKF als machinefa briek Breda bouwde al eerder voor de NSM. Het Sluiskilse concern plaatste tenslotte orders bij HCG in Leiden. Kooiman in Geertrui- denberg. Stork in Hen gelo en Delair in Prin senbeek. De ondergrondse reservoirs met 100 ton teer van de voormalige gasfabriek in Vlissingen worden blootgelegd. VLISSINGEN Er blijkt veel meer teer in de grond op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Paardenstraat in Vlissingen te zitten dan men aan vankelijk had verwacht. In plaats van op een reser voir met een doorsnede van 6 meter stuitte men bij de grondsaneringswerkzaamheden op een bassin met een diameter van 12 meter, wat tevens een verdubbe ling inhoudt van de hoeveelheid af te voeren teer. Bovendien werden er bij het afgraven nog drie kleinere ondergrondse reservoirs aangetroffen. De totale omvang van de teermassa, die als afval vrij kwam bij de produktie van gas, wordt geschat op 100 ton. Deze vondst betekent overigens niet dat de vervuiling van het terrein ernstiger is dan men had voorzien, want die was immers door middel van grondboringen en dergelijke geheel gelokaliseerd. Wel zal de verwijdering van de vieze massa met de nodige zorgvuldigheid moeten geschieden, wat een vertraging van de werk zaamheden met twee weken tot gevolg heeft. Volgens milieu-ambtenaar A. Matze gaat de operatie minstens 50.000 gulden kosten. In de vaten en containers wordt de teer naar een erkend afvalverwerkingsbedrijf <OCSi in België getransporteerd, dat het afvalprodukt vervol gens op zee zal verbranden. De heer Matze over de vondst van de teerputten: „We wisten dat er één reservoir bestond, maar toen dat eenmaal was blootgelegd, bleek het veel groter te zijn dan op de bouwtekening stond aangegeven. Kennelijk hebben ze vroeger de boel verbouwd, maar nooit de moeite genomen de veranderingen in kaart te bren gen". Volgens de milieu-ambtenaar werd het afvalpro dukt van de gasproduktie vroeger verkocht ..Maar op een bepaald moment is kennelijk besloten de teer gewoon in de grond te stoppen. Een laagje beton erover en niemand die er nog iets van ziet". De grondsaneringswerkzaamheden op het terrein aan de Paardenstraat duren nog tot ongeveer eind mei. Daarna is het volgens gemeentevoorlichter B. Smul ders, de bedoeling dat er 25 woningen worden ge bouwd. Achter de huizen komt een parkeerterrein voor ongeveer vijftien auto's. In de bunker op het terrein komt wellicht een oefenruimte voor muzikanten en de rest van het terrein wordt weer als speeltuin ingericht. Een kijkje in één van de ontdekte reservoirs met teer. die bij de grondsaneringswerkzaamheden bij de voor malige gasfabriek in Vlissingen te voorschijn kwamen. TIELVLISSINGEN De huidige re geling van de wet vrij kamperen, waarbij het kamperen-bij-de-boer be perkt blijft tot maximaal vijf eenhe den. blijft van kracht. Met andere woorden: kampeerboeren hoeven op korte termijn geen uitbreiding te verwachten van vijf naar maximaal 10 eenheden, zoals minister Braks van Landbouw en Visserij in het nieuwe voorontwerp van de Wet op de Openluchtcreatie had laten door schemeren. Minister Braks zei don derdag tijdens het ANWB-sympo- sium 'Recreatie en Toerisme '86' in Tiel 'met enige nadruk' dat de huidi ge regeling gehandhaafd blijft „tot het voorontwerp ook werkelijk Wet wordt". De voorzitter van de Vereniging Kam peerboeren in Zeeland (Vekabo) P Lampert zei desgevraagd „zeer teleur gesteld" te zjjn over de uitlatingen van de minister. Zoals bekend heeft Braks in zjjn nieuwe voorontwerp de huidige Kampeerwet afgeslankt, waarbij sprake was van verruiming van het aantal kam peereenheden van vijf naar tien. Hoewel de heer Lampert voor deze zomer nog geen problemen voorziet, omdat de meeste Zeeuwse gemeenten een verordening voorstaan van tien tot 15 kam peereenheden by de boer door de overgangsfase van twee jaar van de Kampeerwet van december '84, vreest de heer Lampert „ernstige moeiiykheden" voor volgend jaar Te meer omdat het in werking treden van de nieuwe Wet nog wel enkele jaren op zich kan laten wachten. Hy noemde het besluit van de minister dan ook een „diep treurige zaak" Hij wees er op dat veel kampeerboe ren al voorzieningen hebben getrof fen voor de uitbreiding van de kam- peereenheden en dat het terugdraai en van het besluit leidt 'tot kapitaal vernietiging', terwijl het kamperen bij-de-boer er juist op gericht is de boeren neveninkomsten te verschaf fen. Hij meende verder dat er tevens bij de kampeerders zelf 'grote behoef te' bestaat aan uitbreiding van de kampeerfaciliteiten. Minister Braks benadrukte dat de gemeenten er aan moeten denken dat de huidige Kampeerwet nog van kracht is „Zy zyn en biyven daarom gehouden om voor 21 december van dit jaar een aan de Kampeerwet aan gepaste kampeerverordening vast te stellen. Daarover wil ik geen misver standen laten ontstaan", aldus de minister. AXEL MIDDELBURG - Het Neder landse ministerie van justitie heeft België gevraagd om de uitlevering van de 23-jarige Marokkaan M. S. De man wordt verdacht van de moord op de Axelse bareigenaar Wim Jan sen. S. werd begin deze maand in het Belgische Dinant aangehouden; hij zit opgesloten in de gevangenis in Brussel. Het lichaam van de 51-jarige Jansen werd eind november vorig jaar gevon den op de bovenverdieping van zyn café 'Lugano' in de Zeestraat in Axel. Op dat moment was hy al enkele dagen dood. Sectie op het stoffeiyk overschot wees uit dat hy als gevolg van een ingeslagen' schedel om het leven was gekomen. Het politie onderzoek leidde al vry snel naar België, waar Wim Jansen regelmatig homo-sexuele bars in Ant werpen en Brussel bezocht en daar met name in Noordafnkaanse kring vertoefde. Na de ontdekking van de moord werd de auto van Jansen nog |nj Het was een geanimeerd feest je geweest. Ook voor de man, die per auto was gekomen en zich bij het nuttigen van con sumpties gematigd had gedra gen. Hij reed, toen de ochtend al kriekte, twee andere feestgan gers naar huis. Die hadden 'em w'el kunnen raken en dat ook met geestdrift gedaan. Zo was de man getuige van een mooi dialoogje, tussen die twee. Luister", zei de één, voor ze instapten en hief een vinger. ..Hoor je de koekoek mooi zin gen?" De ander schudde traag het hoofd. ..Kom nou", reageerde hij. ..Dat is de koekoek niet. Dat zijn forellen". Zijn tegenspraak ontstemde de koekoekliefhebber zeer. .Dat kan niet", sprak-ie zeker- tjes. ..Forellen zingen nooit zo vroea". MIDDELBURG - Met spandoeken, een trompet en een megafoon hebben de leerlingen van de Toorenvliedtschool uit Middelburg donderdagmiddag aandacht gevraagd voor hun actie voor een landbouwschool in Rwanda in Afrika. Vanavond vanaf half zeven wordt er in de school aan de Koudekerkseweg een rommelmarkt gehouden om geld in te zamelen. Die actie heeft nu al duizend gulden opgebracht door de verkoop van lootjes. De trekking van de loterij wordt ook vanavond gehouden. i Advertentie i SKCIAli VERPAKKING IANGIR ItBl dezelfde dag aangetroffen op een par keerterrein by de expressweg naar Antwerpen. Een ongeveer 20-jarige jongeman met een donkere huidskleur zou met die auto naar België zyn gevlucht en vanaf het parkeerterrein verder naar Antwerpen zyn gelift. Aanvankeiyk liep het spoor van het onderzoeks team -in de eerste weken na de ont dekking werkte een team van ruim twintig man aan het onderzoek- dood in Antwerpen. Hoewel met minder mankracht heeft de politie desondanks onverminderd aan de moordzaak doorgewerkt. De 23-jarige S werd vorige week, aldus bevestigden woordvoerders van de rijkspolitie gisteren, in Dinant in de Belgische Ardennen aangehouden De jongeman ontkent nog steeds iets met de moord op Wim Jansen van doen te hebben. Nederland is inmiddels met Belgie in de slag om de Marokkaan uitgeleverd te krijgen. Onder meer in verband daarmee én met de bewyslast wilde de politie woensdagmiddag geen ver dere mededelingen doen. Een politie- zegsman gaf wel toe dat er voldoende bewijzen is verzameld om de jonge man onder beschuldigiging van moord doodslag voor de rechtbank te brengen. (Van onze correspondent) SCHIEDAM (GPD) - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat minister Van Aardenne verkeerd han delt in de omstreden kwestie van de buitenlandse orders voor de drie marinewerven De Schelde. RDM en Wilton- Fijenoord. De minister zal daarin onder druk van de Kamer de ongunstige positie van Wilton moeten bijstel len. Die indruk zegt directeur ir. B. Sluis van de Schiedamse scheepswerf te hebben overgehouden van een donderdag in Den Haag gehouden hoorzitting voor de Vaste kamercommissie van Economische Zaken. Achter gesloten deuren hebben de drie betrokken werven ieder afzonderlyk hun standpunten nog eens toegelicht ten aanzien van het onlangs verschenen rapport-Goud swaard. In dat rapport geeft deze oud-Unilever-topman een advies over het meedingen van elk van de drie marine-werven naar buitenlandse orders. Dat advies komt neer op het bevoorrechten van De Schelde en de RDM. Pas als deze twee werven, beide in handen van de Staat, volbezet zijn, mag Wilton buienlandse marine-opdrachten accepteren. De Schiedamse werf is het daar allerminst mee eens. Al onmiddellyk na het verschijnen van het rapport had de werf het advies verworpen en de minister verweten de in mei 1984, toen Wilton los kwam van de RSV. gemaakte afspraken op het belangrijkste punt niet te willen nako men. Ir. Sluis voegde daar gisteren het woord 'saboteren' aan toe. Hy doelde hiermee op de tegenwerkingen van Nederlandse ambassades en op het niet verlenen van visa van potentiële buitenlandse klanten die by Wilton op bezoek willen komen. „Wij gaan ermee akkoord om geen schepen voor de Nederlandse marine te bouwen We accepteren ook om geen schepen te bouwen die van Nederlandse marine-schepen zyn afgeleid Maar we willen wel de vryheid om de boer op te gaan met door onszelf ontwikkelde schepen", aldus ir. Sluis. De werf in Schiedam probeert al langere tyd een order uit Indonesië los te peuteren voor de levering van een aantal korvetten. Juist met het oog hierop vertrekt Sluis van avond (vrijdag) weer naar Indonesië. De onderhandelin gen zyn echter allerminst in een vergevorderd stadium. „Daar kan nog wel twee jaar over heen gaan", zo verzekerde hy. De kwestie van de marine-werven komt volgende week woensdag aan de orde in de Tweede Kamer. VLISSINGEN Bij een inbraak in de praktijkruimte van een tandarts aan de Chopinlaan in Vlissingen is een kluis gestolen met een inhoud van 700 gulden. De daders wisten de ruimte binnen te dringen door via de brievenbus met een haakje de deur te openen. Behalve de kluis worden persoonlyke papieren en een telefoon- beantwoorder vermist. In de nacht van woensdag op donderdag is een zonwering van een auto gestolen. De daders hebben de jaloezie met een waarde van 150 gulden, losgeschroefd VLISSINGEN Bij een diefstal uit een auto in Vlissingen is een hoeveel heid hoogwaardige meetapparatuur ontvreemd. De apparatuur wordt ge bruikt voor onderzoeken door des kundigen op het gebied van verf. De waarde was niet bekend bij de Vlis- singse politie. De apparatuur werd gestolen in de nacht van woensdag op donderdag De auto stond geparkeerd aan de Kievitsprenk in Vlissingen. Woensdagmiddag, tussen vier en vyf uur, hebben onbekenden 800 gulden gestolen uit een woning aan de Bad huisstraat. Hoe de daders zyn binnen gekomen is niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17