warme voeten, koud hoofd journaal: axposltlas PZC/ vrijdagkrant ritmo diesel binnenroest subaru coupé verlichting 14 universiteit levensecht 1 3 I blanckaert gaudelius foto-expositie majdandzic galerie 66 bibliotheek vleeshal bellamy 19 bloempotten galerie potteriei jan heijse balans IV esprit acolye beelden buiten arthouse museum VRIJDAG 18 APRIL 1986 Je moet er geweest zijn om het te kunnen geloven. Dat is een veelgehoorde uitdrukking van mensen die een ander met meer dan alleen een verhaal over een onderwerp proberen te overtuigen. Maar nog kan het dan voorkomen dat er op grond van eigen ervaring schamper gereageerd wordt. Dat is zeker het geval hij alcoholgebruik in het verkeer. In die context zal de eerste zin van dit artikel ook wat morbide kunnen overkomen. Aan de andere kant is het met de harder wordende waarschuwingen van Veilig Verkeer Nederland (jong stel met de rolstoel over het gebruik van veiligheidsgordels als tv-spot) misschien wel een kreet die aanslaat. In ben eens in Wolfsburg gaan kijken wat de afdeling ontwikkeling van Volkswagen zoal met de rij-simulator doet. Rond de feestdagen van december trof mij een advertentie van Volkswagen waarin werd gemeld dat ze bij die firma wel eens dronken achter het stuur kruipen. Met een investering van 3 miljoen mark is daar de laatste tijd de modernste apparatuur neergezet, terwijl de Forschungsabteilung al 15 jaar ervaring met diverse simulatoren heeft. Die advertentie sloeg dus op het dronken rijden in die nieuwste simulator. Dat ging allemaal in samenwerking met de universiteit van Frankfurt en onder leiding van een kundige professor in de medicijnen. Een aantal proefpersonen had één slokje op en werd tevoren gewaarschuwd voorzichtiger te rijden in de simulator. Ondanks dat werd er bij een promillage van tegen de 0.5 aan alcohol in het bloed zeer onnauwkeurig gereden. De simulator is een grote ijzeren kast met klapdeur en als die eenmaal dicht is zitje afhankelijk van de omstandigheden in het duister of tamelijk lichte omgeving. In mijn geval was het (zonder alcohol) een testrit over een aantal kilometers langs een tweebaansweg in de nachtelijke uren. Geen tegenliggers, wel veel bochten en onwillekeurig voer je de snelheid wat op. Maar plotseling doemt daar een obstakel op. Je remt uit alle macht. Het bijbehorende geluid komt uit de luidsprekers. De auto maakt een lichte duikbeweging en... te laat. Een krakend scheurend geluid klinkt op en je kunt de weg weer vervolgen. In het echt zou het wel frontaal met 40 a 50 km per uur tegen een obstakel opbotsen geweest zijn. Dergelijke ervaringen moeten de 12 proefpersonen (vier vrouwen en acht mannen) ook meegemaakt hebben, maar dan met een slokje op. Het bleek voornamelijk zondigen tegen het rechts houden op de weg, te snel gaan rijden, 10 procent lager de tijd nodig hebben om een verkeersteken te herkennen en vernauwing van de gezichtshoek. Professor dr. J. Getchow: „Al bij 0.5 promille wordt er harder gereden dan normaal het geval is. De reactie bij het zien van een obstakel op de weg is langzamer, terwijl die in nuchtere toestand met dezelfde proefpersonen wel ontweken werd of tijdig kon worden afge remd". Dc simulator waarin de proefpersonen in Wolfsburg op het terrein van Volkswagen hun zware programma vrijwillig aflegden, blijft op zijn plaats staan. Maar elke beweging en ieder geluid dat een auto maakt komt voor de inzittende als levensecht over. De simulator in doorsnee Het hangen in dc bocht, piepende banden, het opschakelen in de versnellingen en het oplopen van het toerental, de lichtbundels van de koplampen, het stuur dat uit je handen slaat als je langs de kant van de weg in een drassig weiland duikt en het doordraaien van de wielen als je grip verliest. Kortom, na een poosje weet je niet beter dan dat je in een auto op een weg rijdt. Geoefende rijders kunnen nog wel fouten voorkomen. Ongeoefende bestuurders met (en het maakt geen verschil of het mannen of vrouwen zijn) tussen de 0.4 en 0.8 promille aan alcohol in het bloed maken al tweemaal zoveel verkeersfouten dan normaal. De invloed van de bloedalcoholconcentratie op de rijvaardigheid is dus al vanaf de eerste borrel aanwezig. Mensen die dus beweren, ik kan nog best rijden als ze 'maar 5 pils' op hebben, zijn derhalve, leugenaars. Ook als iemand een ervaren autorijder is gaat hij of zij al (te) snel rijden, reageert langzamer en ziet minder. Prof. Gerchow zegt het heel treffend: „Reactievermindering is al bij 0.5 promille regel, geen uitzondering. Waarmee na deze proeven eens te meer blijkt hoe gevaarlijk de cocktail benzine met alcohol is". Uiteraard zitten ze bij Volkswagen niet continu dronken achter het stuur. De simulator wordt voor een groot scala van onderzoeken gebruikt en dan vooral bij het ontwikkelen van nieuwe auto's en/of motoren. Ook buitenstaanders maken gebruik van de simulator zoals het ministerie van verkeer. Die kan bij de aanleg van een weg exact nagaan hoe de hellingshoek moet liggen in een bocht wil een auto er bij een bepaalde snelheid niet uitvliegen. Zo is onder meer de Schwarzwaldhochstrasse eerst 'uitgeprobeerd' eer er ook maar 1 meter asfalt was gelegd. Volkswagen heeft op de concurrentie met deze simulator een grote voorsprong, omdat ze er 15 jaar geleden al mee begonnen zijn. „Eerst werd er een beetje schamper op gereageerd", zegt een van de bedienende ingenieurs op deze ontwikkelingsafdeling, „maar je ziet nu dat Mercedes in Berlijn er een heeft geplaatst en General Motors is nu ook druk bezig". SIEM LEEUWENKAMP De vraag naar auto's met een lager brandstofverbruik heeft tot gevolg gehad dat de luchtweerstand steeds lager werd. Door het toepassen van kleinere frontale oppervlakten en platter liggende voor- en achterruiten ging de Cw-waar- de van auto's stukken omlaag. Nadeel van die vormgcvingsve- randeringen is dat auto's in de zomer loeiheet kunnen worden in het interieur. Met die bolle platliggende ruiten worden ze veel warmer dan bijvoorbeeld de modellen van 30 jaar terug die over het algemeen vrij vlak ke kleine ruiten hadden. Hoe warm wordt het nu in de auto en wat voor temperatuur hebben diverse onderdelen als de zon er vier uur op heeft staan branden? In bijgaande tabel, waarin ook een oud type voor komt staat in graden Celsius aangegeven tot welke hitte het kan geraken in de auto. Naast warmte in de zomer, die we veelal niet in de auto willen hebben, is er de behaaglijke warmte in de winter. In bij gaand staatje staat van een aan tal automodellen hoe snel het interieur op temperatuur is, hoe gemakkelijk alles te bedienen is, hoe snel de voorruit ontdooit en meer van die comfortabele zaken. Opvallend is dat bij de Rolls-Royce de motor stiller is dan de verwarmingsventilator en dat een dure auto als een BMW 528i onvoldoende verwar mingscapaciteit heeft. Dc eigenschappen van de verwarming Kriteria BMW 528i Citroen BX 19 TRD Ford Siërra 2.0 GL Honda CRX Mercedes 190 E Opel Kadett GSI Renault 5 TSE Rolls Royce Silver Spur Volvo 740 GLE VW Jetta GT Behaaglijkheid 1 3 2 2 1 2 2 1 1 2 Korte opwarmtijd 3 3 2 3 2 2 2 2 1 3 Ontdooien 2 2 2 3 1 2 2 1 1 2 Gelijkmatigheid 1* 2 3 1 2 1 1 2" 2" 3 Verwarmingskap. 3 3 1 2 2 1 2 2 1 2 Bediening 1 2 2 2 1 2 2 1 2 2 Luchtverdeling 2 2 1 2 2 1 2 2 Capaciteit ventilator 1 3 2 2 1 2 3 f"" 1 1 zeer goed, 2 goed, 3 matig •automatische temperatuurregeling ""motor bij stationair toerental stiller dan ventilator van verwarming Zo warm worden delen in het interieur model bovenkant dashboard stuur schakel- pook binnenkant bekleding rechts rechter zijruit Audi 100 78 70 67 71 61 Ford Scorpio 81 70 66 73 66 Lancia Thema 80 71 73 76 69 Mercedes 300 E 79 67 69 68 64 Renault 25 77 64 61 74 65 Fiat Uno 78 68 69 80 55 Opel Kadett GSI 77 68 62 71 60 Opel Olympia Rek 59 51 50 65 58 Porsche 944 81 66 65 74 65 VW Golf GTI 73 63 56 68 62 Fiat Ritmo diesel Naast de al ruime collectie die Fiat aanbiedt in het Ritmo- programma komt er nu een hele speciale elfde versie bij. De importeur kijkt eerst de kat even uit de boom wat de belangstelling aangaat en vandaar dat de Ritmo Turbo diesel slechts op speciale be stelling leverbaar is. De gewone Ritmo diesel heeft een 1.7 liter motor, terwijl dit type de krachtbron uit de Re- gata heeft. Met een inhoud van 1929 cm3 en een vermogen van 80 pk, dankzij de turbo 15 pk meer dus, komt deze zeifont- brander tot een topsnelheid van 170 km per uur. De KKK turbocompressor begint zijn stuwkracht bij 1200 toeren per minuut en gaat tot verdubbe ling van dit toerental door op zijn maximale prestatie. Een auto kan er aan de buiten kant nog heel knap uit zien en toch hard op weg zijn een wrak op de weg te worden. Roest begint vaak juist aan de binnenkant, in de holle ruim ten van de carrosserie. Daar kun je met een kwastje niet bij. Er zijn echter wel midde len om die ongeziene carrosse rie tegen te gaan of op tijd een halt toe te roepen. De Inners- hield ML-Spray die Holts brengt is bijvoorbeeld voor de inwendige roestvorming in deuren, dorpels, kokerblaken, deurstijlen, lampehuizen enz. te beschermen. Je kunt het materiaal krijgen in een halve liter spuitbus, of ineen pistoolbus met een in houd van 1 liter als je een pistoolspuit hebt. Via een slangetje pers je het 'zelfkrui- Het koppel bij die 2400 toeren per minuut is 172 Nm en de acceleratie van 0-100 km/u is 12.9 seconden. Door dit grote koppel is de Ritmo TD uitge rust met een fraaie ZF 5-bak, die met de eindoverbrenging van 3.048:1 de topsnelheid van 170 km per uur in de hoogste versnelling mogelijk maakt. De auto staat op lage brede branden van de maat 165/65 SR 14. De standaardvoorzieningen omvatten onder meer stuurbe krachtiging. getint glas, elek trische raambediening, cen trale potiervergrendeling en twee buitenspiegels. Volgens fabrieksopgave is het gemid deld verbruik 1:18,2 en de prijs van deze turbodiesel zal rond de 30 mille uitkomen. Subaru heeft vanaf deze maand de nieuwe L-serie Cou pé in de showrooms staan, waarmee deze importeur zijn gamma met vier modellen uit breidt. Zoals te verwachten was zijn deze auto's stan daard zeer volledig uitgerust en komen daarmee qua prijs ten opzichte van de concur rentie redelijk uit de verf. Zo is het duurste model de 1.8 met 4WD en turbomotor elek trisch te bedienen zijramen en zonnedak, kuipstoelen, schijf remmen rondom en elektrisch bij te schakelen achterwiel aandrijving. Deze turbomotor levert 136 pk en heeft een topsnelheid van 195 km per uur met een accele ratie van 0 tot 100 km per uur in 8,6 seconden. De andere types zijn een 1.6 liter-carbura- tie van 74 pk en een top van 160 km per uur en een 1.8 liter-injectie die 105 pk levert met een top van 180 km per uur. De Subaru Coupé heeft de inmiddels populair geworden bijna geheel glazen achterklep ook meegekregen, die geeft toegang tot een 550 liter grote bagageruimte. Die is door het omklappen van de achterbank in grootte te verdubbelen, heel attent is voorzien in een rol- hoes die zon en begerige blik ken afhoudt. Het dashboard ziet er heel apart uit met zijn links en rechts van het stuur hoog op gebouwde bedieningsconso les. Toerenteller en snelheids meter zijn twee goed zichtbare klokken, met in het midden een leuk snufje: verlichte indi catie van de stand van de versnellingshandle. Naast de al genoemde stan daardzaken in de 1.8 liter-ver sie zitten er op alle types ook twee elektrisch te stellen bui tenspiegels, flankbescher ming, getint glas en een ach- terruitwisser en een stoel voor de bestuurder die in hoogte te verstellen is. Prijzen van deze coupés lopen van 26 tot ruim 45 mille. pende' roestwerend middel in de holle ruimten; het dringt goed door tot in de kleinste ruimten. Zo'n behandeling kan de le vensduur van de auto-carros serie (het zwakste punt van de wagen) lange tijd tegen van binnenuit aanvretende corro sie beschermen. Bij oudere wa gens kan het afkeuring nog een flinke tijd voor zich uit schuiven. Hoe de Innershield spray het best aangebracht kan worden, kan de handelaar (benzinesta tion, warenhuis, garagebedrijf, autoshop) precies aangeven. Vaak zijn er in de carrosserie al preventievé voorzieningen voor aangebracht. Een spuit kost f 12,95 en een 1-liter pistool f 16,95. Subaru coupé 1.6 GL De achterverlichting van een voertuig is uit veiligheids overwegingen van groot be lang en als die niet aan de wettelijke bepalingen vol doet. is de politie heel streng. Bij aanhangwagentjes. boot trailers e.d. mankeert er soms iets aan de achterverlichting. Om dit probleem op te lossen is een speciale 'verllchtings- plank' bedacht, geheel van kunststof gemaakt. Met een kabel wordt hij op de stekker- doos bij de trekhaak van de auto aangesloten. Hij bevat een volledige achterverlich- tingscombinatie (ook achter- uitrijlamp en mistlamp), twee driehoekreflectors en kente kenplaatverlichting. Met deze voorziening wordt voorkomen dat over de ach terklep uitstekende lading de verlichting afdekt. Een bekeuring voor zo'n over treding kan meer geld kosten dan zo'n verlichtingsplank, die voor 89 gulden in Halfordsza- ken te koop is. Pieter Defesche in Bellamy 19 Bij 'Foto Roland van Damme' i£ in Nieuw-Namen is tot 21 mei werk te zien van de uit Kloos- terzande afkomstige kunste- naar Etienne Blanckaert. De x tekeningen zijn dagelijks te bezichtigen tijdens de winke- lopeningstijden. De Vlissinger Geje Gaudelius exposeert tot 2 mei in de grote hal in het Streekziekenhuis Walcheren met surrealistische tekeningen en schilderijen. Het thema van deze expositie is Sur-action 2. De tentoon- stelling is een vervolg op Sur- action 1 die onlangs in Hein- kenszand werd gehouden. In de maanden april en mei exposeert Jo Marinissen een deel van zijn foto's in de hal van de Rabobank in Middel- burg. Het gaat onder meer om beelden van Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- x deren, waarbij stemming en licht voor de accenten zorgen. Deze verkooptentoonstelling is op werkdagen geopend van 9.00 tot 16.00 uur, op donder- dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. De Rabobank is zowel toegankelijk vanuit Langevie- le als Korte Geere. In het Zeeuws Kunstenaars- centrum en de Zeeuwse Bi- bliotheek in Middelburg is tot en met 1 mei een dubbele expositie te zien van de Joego- Slavische schilder Viktor Maj- dandzic. De kunstenaar ging, na een periode van 'abstract expres- sionisme' (1959-1965) langza- merhand over op zijn huidige, systematische benadering van de structuur en het uitvoe- ringsproces. Dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en donder- dagavond van 19 tot 21 uur) De vormgever Joost Cords ex- poseert in Galerie 66 in Oost- burg twee objecten. Een object van beton uit 1985 getiteld 'Twee Zuilen' en een object van ijzer uit 1986 getiteld 'Vleugels'. Verder zijn foto's te zien van het decor voor de in 1985 geproduceerde voorstel- ling 'Blut am Halz der Katze' van Fassbinder in Enschede. >5 De tentoonstelling duurt tot 28 april. (Woensdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur) zijn aangekocht, geschonken of gevonden. Het Zeeuws Mi seum is op werkdagen g*. opend van 10 tot 17 uur. In de Zeeuwse bibliotheek aar de Kousteensedijk in Midde. burg is tot 15 mei een expositfc te bezichtigen van leerlingen van Peter de Jonge. (Ope ningstijden: openingstijden bi bliotheek) In De Vleeshal in Middelburf wordt een tentoonstelling ge houden van Giulio Paolini, gt titeld abat-jour' (giochi pr biti) met daarbij een serie vat acht collages. De tentoonstelling loopt tot 2' april, dinsdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur ei 's zondags van 14.00 tot 17.0( uur. In galerie Bellamy 19 is tot zaterdag 26 april een tentoon stelling te zien van de Lint burgse kunstenaar Pieter De fesche. De expositie is de laatste in dc tentoonstellingreeks 'omtren: schilderkunst'. (Bellamyparlc 19, Vlissingen. Dinsdag tot en met vrijdag 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 forj 17.00 uur. Zaterdagen van 13.00 tot 17.00 uur. In galerie Ilona Schmitt, in de Dorpsstraat in Kattendijke, tot en met 29 juni een exposi tie te zien van schilderijen van Jugendstil-plastieken. Het thema van de tentoonstelling is de 'kosmische uitstraling van bloempotten. (Vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur). Twee kunstenaars uit Meche- len, de beeldhouwer Karei vanl den Braak en Comel Campo. die etsen maakt, exposeren, van vandaag (vrijdag) tot 21 mei in Galerie Potteriet inl Middelharnis. De opening ver richt J. J. Wieringa, voorzitter van de culturele kring 'De Wel le', vanmiddag om 17 uur (woensdag tot en met zaterdag van 10 tot 16 uur; vrijdag (o! 21 uur) In museum De Schotse Huizen is tot en met 17 mei de exposi tie te zien uit de nalatenschap van de schilder Jan Heijse. De tentoonstelling heeft eer.: uniek karakter: te bezichtigen zijn ongeveer veertig schilde rijen, waarvan veel afkomstig zijn uit privé-collecties. Verder zijn ook enkele houtsnedes te zien. De expositie is geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. De kunstenaaar Kees de Valk exposeert tot 10 mei in het BKR-centrum balans 17 in Middelburg vijf 'hang-ups drieluiken en ruimtelijke ob jecten waarin afvalmateriaai en andere gevonden zaken ver werkt zitten. De thema's in he: werk van de Valk zijn geweld vervuiling, honger, dood, ge loof en kunst (vorm en in houd). De tentoonstelling is geopend woensdag, donder dag en vrijdag van 12 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 16 uur. De kunstenaars Kees Vet (49) en Ton Schouten (39) expose ren tot 28 mei in galerie Esprit in Clinge. Beeldhouwer Kees Vet kreeg zijn opleiding aan de academie Sint-Joost in Breda en de Rijksacademie San Fernando in Madrid. Evenals Kees Vet kreeg de graficus Ton Schou ten zijn opleiding in Breda Aansluitend volgde hij aan de Koninklijke Academie te 's Hertogenbosch de leergangen monumentale vormgeving en versierende vormgeving. De expositie van de twee kunste naars is elke dag te bezichti gen van 13 tot 18 uur. De Vlissingse galerie 'De Blaeue Acolye' (Bellamypark 22) richt zich de komende maanden speciaal op de zeezij de met exposities van oude (zee)kaarten en prenten van Zeeland in de maand april en maritieme schilderijen van Oudes, Jaarsma, Dekker. Groen, Peeters en anderen in de maanden mei en juni. Door lopend: maritieme en topogra fische prenten. Open: dinsdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17.00 uur. De Haagse kunstenaars Theo van der Nahmer, Bram Roth en Ula van Ophuysen laten tot 1 juni ieder vier beeldhouw werken zien in de tuin van 'Inter Scaldis' te Kruiningen. In 'Arthouse' aan de Markt in Biervliet is tot en met 26 april werk te zien van beeldhouwer Luc Inghels uit Walsoorden. Het werk omvat beelden in arduin, marmer en plexiglas. De galerie is op weekdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Zaterdags is 'Arthouse' ook in de middaguren van 13.00 tot 16.00 uur geopend. Zondag is de kunsthandel gesloten. 'Aanwinsten '85, een keuze' is de titel van een expositie, die tot 20 juni is te zien in het Zeeuws Museum. Abdij 3 in Middelburg. De expositie be staat uit archeologische voor werpen, schilderijen, heden daagse kunstvoorwerpen en natuurhistorische objecten. De geëxposeerde voorwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 14