hoe vriendelijk is het restaurant voor uw kind? ft ft groente eet je vooral thuis koken met kaas de kle keert HET SERVET EN DE GOEDE MANIEREN cool wine nieuwe flesjes creamer diepvries wachten druk factor sla dieet knackebröd eras mus I/RIJDAG 18 APRIL 1986 Hoe kindvriendelijk is de ho reca? Wie met het hele ge zin wel eens uit eten gaat zal er wel een oordeel over hebben. |Niet altijd even positief voor die horeca. Toch is er, zegt bijvoorbeeld de psychologe Ans Fagel, „een snel groeiende aandacht te bespeuren voor een kindvriendelijke benadering in de restaurants". Iets meer dan een jaar geleden kwam de psychologe in het nieuws door een onderzoek dat zij had gedaan naar de mogelijk heden voor restaurants om zon der wezenlijke financiële inves teringen restaurants meer ge schikt te maken voor ouders met kinderen. „Het is niet zo dat sindsdien de telefoon bij mij niet meer heeft stilgestaan, maar waarschijnlijk omdat het zulke vanzelfsprekende advie zen waren, kom je ze wel meer en meer tegen bij de resta- rants". Een kindvriendelijk restaurant. Dat gaat verder dan de aanwe zigheid van enkele kinderstoe len in een restaurant. Mevrouw Fagel: „Belangrijk is vooral een goede mentaliteit van de bedie ning. Gericht op gastvrijheid ook naar het kind toe. Simpel gezegd: als de kinderen tevre den zijn in een restaurant, dan zijn de ouders het ook. Daar naast zal ook de inrichting en de keuze van menu mede op kinde ren gericht moeten zijn". Alweer twee jaar geleden deed zij onderzoek op twee scholen, in Laren en in Doetinchem naar ervaringen van zesdeklassers met restaurantbezoekers. De resultaten waren toen opzien barend. Niet alleen dat kinde ren het spannend vinden om naar een restaurant te mogen, maar vooral om het feit dat de traditionele kindergerechten als kroket met frites, of kip met appelmoes, ondanks benamin gen als Calimero-menu's nau welijks in de smaak vielen. Voor de kroket verwijzen de kinderen graag naar de snack bar en op kip zijn ze in het restaurant dikwijls ook uitge keken. Het bleek al snel dat kinderen in een restaurant graag een wat avontuurlijke keus maken en het spreekwoord 'Wat de boer niet kent dat eet hij niet' gaat zeker niet op voor een groot deel van de kinderen. „Let op. ik zeg niet dat die bekende zaken als kip met appelmoed per sé van de kaart moeten, allerminst. Maar probeer er ook eens iets anders bij aan te bieden. Of bijvoorbeeld met kleine porties, verschillende hapjes. Je staat er versteld van wat kinderen alle maal al lekker vinden". Uit dat onderzoek bleek ook dat met name de lange wachttijden de kinderen een gruwel is. Ans Fagel: „Als je de situatie met thuis vergelijkt, dan weet je dat kinderen geen raad weten met wachten op eten. Ze gaan dan vaak klieren. Dat verhelp je thuis door ze bijvoorbeeld een bruine boterham te geven. In een restaurant geldt dan dat, als de ouders aan een aperitief beginnen, de kinderen ook ei genlijk al aan iets te eten moe ten beginnen. Een uitkomst is bijvoorbeeld het presenteren van kleine broodjes, of wat stokbrood". Voor de kinderen is de aanwe zigheid van een kleurplaat en kleurpotloden al een hele stimu lans. Suggesties buiten de me nu's om zijn talrijk. Naast die kleurpotloden kan er aan ge dacht worden om, als er ruimte voor is, de open keuken in een restaurant een hoekje te creëren vanwaar de verrichtingen in de keuken gade kunnen slaan. Brandende kaarsen op tafel zijn uit den boze. maar extra grote servetten daarentegen weer een uitkomst. Evenals bijvoorbeeld de aanwezigheid van kindertijd schriften en stripverhalen. En als het restaurant de ruimte heeft, dan verdient het aanbeve ling om de tafels voor gezinnen bij elkaar te groeperen, waarbij er gelet wordt op extra brede gangpaden, zodat de kinderen daar kunnen rondlopen zonder sta-in-de-weg te zijn. Het is natuurlijk heel makke lijk om te roepen dat ieder res taurant ook kindertoiletten moet hebben en fontijntjes op kinderhoogten. Maar wees eens eerlijk, dat hebben de meesten van ons thuis ook niet. Nee. het aardige is van de meeste van deze ideeën dat ze niet in de sfeer van de investeringen lig gen, maar vooral een kwestie van mentaliteit zijn. En ik wil er overigens niet mee gezegd heb ben dat het vroeger slecht ge steld was met de benadering van kinderen in de restaurants, want zo is het natuurlijk ook niet", aldus de psychologe, die zichzelf kan rekenen tot de be roemde familie van restaura teurs. „Een nicht van die Fa- gels, inderdaad". Voor de horeca is het niet al leen een kwestie van vriende lijkheid, zo stelt Ans Fagel. „Nederland telt zo n drie mil joen kinderen in de leeftijd tot 14 jaar. Er zijn zo'n twee miljoen bepaalde restaurant te gaan als men buitenshuis wil eten. Wat dat betreft zijn ze wel conserva tief ingesteld. Voor de horeca betekent het een goede moge lijkheid een vaste kring van cliëntelen te bereiken". In dat laatste ziet de psychologe ook een goed argument om vooral wat de kindermenu's be treft scherp te calculeren in de prijs. „Het wordt ook voor ou ders heel interessant als uit eten j huishoudens met kinderen on der de twaalf jaar. Dat betekent grofweg dat een derde van de cliëntelen zich aan kan bieden in familieverband. Als het kin deren ergens bevalt met eten zullen zij een grote druk uitoefe nen op hun ouders juist naar dat gaan met de kinderen betaal baar blijft". Een voorbeeld van een kind vriendelijk restaurant vormen bijvoorbeeld de drie Italiaanse restaurants Pinoccio in Am sterdam, Nijmegen en Arnhem. De kleurplaten voor kinderen. de lage prijs van kinderme nuutjes, de attractie van de jonglerende pizzabakkers, maar ook een babykamer, waar de jongste telgen verschoond kunnen worden, te slapen ge legd of de borst gegeven. En. zegt eigenaar Willems. „we werken nu aan een videokamer, waar de kinderen als ze uitgege ten en -gespeeld zijn, rustig naar tekenfilmpjes kunnen kijken zonder de overige restaurantbe zoekers te hoeven storen. Dat geeft de ouders helemaal de tijd om nog lekker verder te eten of na te genieten". Andere restaurantketens heb ben ook al complete speelhoe ken voor kinderen. En ook de restaurants in de familie bunga lowparken staan bekend om hun kindvriendelijke benade ring van de gasten. HUUB KLOMPENHOUWER Hollanders zijn echte groente-eters. Vraag een willekeurige consument wat hij die avond eet en in negen van de tien gevallen noemt hij eerst de groente en daarna pas wat voor vlees of vis erbij wordt geserveerd. „Ik eet vanavond een Hollands bloemkooltje met een balletje gehakt" Andersom kan niet. „Mam wat eten we vanavond?" „Witlof jongens, met ham en kaas". Er zijn vandaag de dag heel wat mensen, die twee of drie verschillende soorten verse groente op tafel zetten. We willen letten op onze gezondheid en eten dan salades van verse produkten en niet te lang gekookte groente. Bovendien is groente goedkoop: in de laatste twintig jaar zijn de prijzen op de Nederlandse veilingen nauwelijks gestegen. Komt daar nog bij. dat we in dit land „onze eigen groente" hebben, die praktisch 'om de hoek' wordt geteeld, dan heb je een voedingsbodem voor een groenteetende natie. Waarom moetje dan toch groente thuis eten en niet 'uit'? Wie regelmatig, al dan nie beroepshalve, buiten-de-deur eet, voelt wat ik bedoel. Waar men tot in de puntjes de presentatie verzorgt van vlees, vis of gevogelte, daar schiet men tekort bij groente Hoe kan men toch in vredesnaam een Hollander drie erwten, een half stronkje witlof, drie worteltjes en twee krieltjes op z'n sideplate serveren. Waar thuis alle zorg en aandacht naat goed toebereide groente gaat, is het de horeca, waar men kwalitaüef maar zeker kwantitatief groente als een stiefkindje behandelt. En daarmee ook de klant. Jammer, in een land waar de vruchtbare grond meer dan honderd verschillende groente- en fruitsoorten teelt. Overigens geldt mijn droefheid voor de meeste restaurants, die zich tot Neerlands top rekenen. In de eenvoudige en alternatieve eetcafé s zit dat meestal wel snor. Wie groente wil eten. doet dat thuis en deze week zijn het vooral de saladegroenten, die een toenemend aanbod kennen. De sla is nog steeds bijzonder goedkoop en dat heeft verschillende redenen. Er is heel wat sla aangeplant, terwijl we nog geen echt 'sla-weer' hebben gehad. Voor de tijd van het jaar is het vorige week koud geweest en dat heeft effect op het eetgedrag. Paprika is nog fors aan de prijs, maar zal eind van de maand gaan dalen. Qua temperatuur ben je geneigd om eerder te denken aan de goedkope witte kool en witlof, dan aan aardbeien, die er overigens ook al weer een paar Een grill, apart of inge bouwd in de oven. is een onmisbaar instrument in de keuken. Je kunt er gerechten een aantrekkelijk bruin korst je mee geven. Zo'n gegrati neerde schotel met een laagje gesmolten kaas heeft altijd iets feestelijks, ook al is de inhoud nog zo eenvoudig. Het is een uitstekende mogelijk heid om kaas culinair te ver werken. Hieronder in combi natie met vis en met groenten en aardappelen. Gegratineerde zeeduivel Ingrediënten: 800 gram schoongemaakte zeeduivel in vier moten, 2 preien, 2 uien. 4 eetlepels boter, 4 dl. room, 2 dl. water, 1 dl. witte, droge wijn, 1 ui (in schijven gesneden), 1 wortel in grove stukken, wat selderij, 2 kleine preitjes, 1 dessertlepel dille. 1 dessertle pel gehakte kervel, peper, zout, nootmuskaat en 2 theele pels kerrie. 4 eetlepels gerasp- jes pruttelen. We vissen de prei nu uit de room en verdelen de groente over vier beboterde vuurvaste potjes. Vervolgens gaan de vismoten op de prei. De room binden we met de vooraf gemengde, overgeble ven eetlepel boter en de bloem en deze saus gaat over de vis. nadat we eerst nog de kervel door de saus hebben geroerd. Bestrooien met de geraspte kaas en een paar minuten on der de voorverwarmde grill gratineren. Opdienen met ge kookte aardappelen. Gegratineerde witlof Ingrediënten: 8 struikjes wit lof. 8 aardappelen, 2 ons ge kookte jam. 60 gram boter, 60 gram bloem, het kookvocht van de witlof, 8 eetlepels ge raspte. oude kaas Bereiding: kook de witlof in water met zout én een theele pel suiker met gaar. Kook de geschilde en gehalveerde aard appelen zo dat ze nog stevig zfjn, dus niet al te gaar. Snip- te belegen kaas, wat visgraten. Bereiding: breng het water met de wijn aan de kook en laat de in schijven gesneden uit, het kleine preitje, de selde rij, de wortel met de dille en graten of wat afval van de zeeduivel daarin gedurende een minuut of vijftien trekken. Zeef vervolgens deze visbouil lon en pocheer de moten vis er gedurende een minuut of tien in. Smelt intussen drie van de eetlepels boter op een laag vuur en smoor daarin de 2 in kleine ringen gesneden preien met de twee fijngehakte uien. Na een minuut of vijf gaat daar dan de room bij met 2 dl. van de visbouillon. We kruiden nu met peper, zout, nootmuskaat en kerrie en latende prei en ui nog een minuut of tien zacht- per de ham in kleine stukjes. Leg de witlofstruikjes in een beboterde ovenschotel en snij de aardappelen in schijfjes. Schik die schijfjes rond de witlof. Smelt de boter en meng die met de bloem boven een laag vuur. Voeg geleidelijk wat van het kookvocht toe en kook de saus tot ze een smeuïge dikte heeft. Roer er de hams nippers door en giet de saus over de witlof en aardappelen. Strooi er de kaas over en zet de schotel onder de grill. Als min der scherpe kaas wordt ge bruikt kan de saus met peper en zout worden opgepept. Dat laatste kan ook met een paar druppels Tabasco of een ander pepersausje, maar ook met wat mosterd of aroma. RIEN VAN REEMS In Amerika is het een comple te rage geworden. De Cool Wine Drink. Nederlanders zul len spreken over water bij de wijn doen. Maar dat is niet helemaal hetzelfde. Een Cool Wine Drink is een koud geser veerd drankje van witte wijn. mineraalwater en vruchten sap. Bedacht als coctail. maar in Amerika al lange tijd nu als kant en klaar produkt op de markt. In Nederland heeft Vrumona nu ook zo'n cool winer uitge dacht. de Twister Een licht alcoholisch drankje voor een zonnige dag. Net 4 procent alcohol en mits koel geser veerd en gedronken ook verfrissend, vond het smaak pannel De vruchtensmaak was niet helemaal thuis te brengen en de fabrikant doet daar wat geheimzinnig over om het recept voor namaak te behoeden Een 20cc flesje gaat 1,10 kos ten, een halve literfles 2,59. De Amsterdamse Firma Weij- ers is een bedrijf dat zich specialiseert in produkten voor diabetici. Directeur C. H. B. Weijers heeft zich twee jaar geleden al op de markt gestort van die dieetprodukten met een postorder-organisatie. Ditmaal komt hjj met een gra tis krant die vijf maal per jaar verschijnen gaat. waarin naast uiteraard een volledige opgaaf van te leveren produkten voor diabetici, ook een aantal arti kelen die een wegwijzer moe ten zijn voor de 1.5 procent Nederlanders die regelmatig zijn aangewezen op deze dieet producten Leden van de Dia betes Vereniging Nederland krijgen de krant vanzelf gratis thuisgestuurd. Andere geïnteresseerden kun nen een gratis abonnement aanvragen bfj Weijers. tel. 020- 861162 Bolletje brengt dezer dagen een volkoren bruin knacke bröd uit in een kleine verpak king. V\jf sneetjes, voor de adviesprijs van 70 cent Een uitkomst voor de echte klein verbruikers. die vinden dat een groot pak knackebröd niet lang genoeg vers blijft omdat het te lang blijft staan. Dommelsch bier in nieuwe flesjes. Dommelsch Bier heeft deze maand een nieuw bierflesje geïntro duceerd. Ze loopt daarmee vooruit op de ontwikkeling op de Nederlandse biermarkt, waar in het najaar pas zal worden overgegaan op het nieuwe type flesje Het gaat dan om de 30 cl retourflesjes, dus de pijpjes bier Die pijpjes worden vervangen door flesjes die dezelfde inhoud hebben, maar iets smaller en lager zijn. Grootste besparing is echter het gewicht De nieuwe flesjes wegen per krat bijna 2,5 kilo lichter. Dommelsch Bier is de eerste brouwerij die inspeelt op de nieuwe flesjes die in de volksmond wel snel een eigen naam zullen krijgen. In Dommelen hebben ze er meteen gebruik van gemaakt om hun etiketten en kroonkurken van een nieuw uiterlijk te voorzien. Gezien in enkele speciaalza ken voor keukenbenodigdhe den, een koffiecreamer. Een Italiaanse vinding om koffie met room lekker schuimig op te kloppen. Even simpel als handig: een houder waarin een platte bat terij past, die een staafje aan drijft met minuscuul soort schoepenrad Kracht heeft het apparaatje niet. maar het ef fect is voldoende om de koffie toch in beweging te krijgen en te laten schuimen Het is ook geschikt voor dunne sauzen en bijvoorbeeld mliOes Maar yoghurt is al te dik voor het apparaatje De prijs van deze Moca Crem van Montalatie is er ook naar. Nog geen tientje. Kenners van de Italiaanse koffie schijnen er verrukt van te zijn Het van huis uit Canadese concern McCain, dat hier vooral met aardappelproduk- ten en dus ook patat op de markt aanwezig is, heeft een nieuwe serie kant en klare diepvriesmaaltijden ontwik keld. Eenpersoons porties die met twintig minuten in de over klaar zijn. Dan moet de oven echter al wel voorver warmd zijn. McCain 1-2-3 Menu is de naam van deze maaltijden. Frites met kabeljauwfilet, kipschnit zel, steakburger of cordon blue. Die frites zijn zogeheten krinkelfrites. door het smaak- panel als wat droge, door de fabrikant als krokant om schreven gedraalde patatten Ten slotte is er ook een kip dips maaltjjd met dipsaus en gewone frites Per pak en dus per een persoons maaltijd ƒ3.98 Alleen de cordon blue maaltijd komt op 5,49 Een eigen onderzoek van MC Cain zou uitgewezen hebben dat de porties door 75 procent van de geënquêteerden als warme maaltijd voldoende ge vonden wordt. Het smaakpan- nel meent dat de porties best wat groter mogen zijn. De me nu's bevatten geen groenten Dus helemaal kant en klaar is wel wat overdreven. weken zijn. Het is het ras Prunella, dat onder glas wordt geteeld en rood (dus rijp» wordt aangevoerd. Dit in tegenstelling tot concurrerende aardbeien uit het buitenland, die wit worden geplukt en half rijp de reis naar andere landen moeten maken. Ook de eerste postelein is aangevoerd maar ze is nog wat duur Beter kun je dan raapsteeltjes kopen, die zeer betaalbaar zijn. Wie echt luxueus wil doen. koopt verse bospeen, snijboontjes of Hollandse bloemkool uit de kas Met paprika, courgettes, aubergines zijn dit eigenlijk de duurdere kas-groenten. In het algemeen kan men stellen, dat dit jaar de voorjaarsgroente goedkoop is. In ieder geval goedkoper dan verleden jaar in dezelfde periode Deze week tot slot, breek ik een lans voor een betrekkelijk nieuwe Nederlandse groente: Paksoi. Van oorsprong is dit een Aziatisch bladkoolsoort met lange knapperige witte stelen en ronde donkergroene bladeren. Ze wordt verpakt in platte zakken met een rood-wit-blauw lint en het Hollandse meisjesmerk. Paksoi smaakt heerlijk pittig en combineert goed met (kerrie)rijst. Kook ze kort. Zowel de steel als het blad worden gegeten. PIETER HARCKSEN Het woord.servet stamt uit het Latijn en komt van servire, dienen. Het is een dienst, aan de gasten bewe zen. Bij de Romeinen kwamen er, tussen de gangen van de maaltijd, slaven langs met schone doeken, een kom en een kan met warm water. Geen overbodige weelde, want men at met de vingers en ook het aanliggen aan tafel op een rustbank met één elle boog steunend op een kussen, werkte het netjes eten zonder morsen niet bepaald in de hand. Met vele andere comfortabele verworvenheden van de Ro meinse beschaving verdween in de vroege Middeleeuwen ook het servet. Men waste zich de handen voor en na het eten, men at met de vingers en een mes. en een lepel voor de soep, en vuile handen werden afge veegd aan een korst brood, of ook wel aan de vacht van de honden die altijd langs de ta fels op zoek waren naar afge kloven botten, of. als die er niet waren, aan de haardos van de pages die bedienden Pas tegen het einde van de Middeleeuwen, met het wat minder barbaars worden van tafelgewoonten, kwam het ser vet weer in gebruik. Aanvan kelijk in de vorm van één lange witlinnen doek. die om de tafelrand werd gebonden of over de knieén van de gasten gelegd, die in een rij naast elkaar aan tafel zaten. Men noemde deze doek een dwale. een woord waarin onze dweil te herkennen is. Pas in de vijftiende eeuw ging men weer denken over indivi duele servetten, en voor het eerst horen we daarover in The Babees Book, een handleiding voor de opvoeding van adellij ke kinderen, waarin staat: „Whanne you shalle drynke, your mouthe clence withe a clothe" (Als je drinkt moet je eerst je mond afvegen met een doek) De volgende belangrijke me dedeling over het gebruik van servetten vinden we bij onze eigen Erasmus van Rotter dam. de grote humanist uit de zestiende eeuw. die het niet beneden zich vond om een boek over etiquette te schrij ven. Dit boek was trouwens een groot succes, van al zijn boe ken beleefde het de meeste drukken. Dit boek was. uiter aard. geschreven in het Latijn 'De civilitate morum pueri- lium' (Over de beschaafde ma nieren van jongens). Men vraagt zich dan af of meisjes niet beschaafd hoefden te rijn of het misschien van nature waren Hoe dan ook. Erasmus schrijft: „Als je een servet krijgt, leg het over je linker schouder (dit is nog altijd ge bruikelijk by het tafelritueel van Vrijmetselaars. Vette vin gers aflikken of aan Je jas afvegen is onbeleefd, gebruik hiervoor je servet". Boeken over tafelmanieren waren echter voorlopig nog niet overbodig, zoals blijkt uit de klacht van de aartsbis schop van Benevento 164X9) over „degenen die niet eten maar zich volproppen, hun mouwen tot de ellebogen be smeuren en van hun servetten vodden maken". In de loop van de zeventiende eeuw kreeg het servet - en ook de vork zijn vaste plaats op tafel. En in achttiende eeuwse boeken over etiquette ging men serieus in op de vraag of het servet over de knieén ge legd moest worden, tussen de boord gestoken. in een knoopsgat bevestigd, dan wel om de hals geknoopt. In kookboeken uit de acht tiende eeuw ontbreekt vrijwel nooit een hoofdstuk over het kunstig vouwen van de zwaar linnen servetten tot de meest ingewikkelde bouwsels, vaak met symbolische betekenis In onze eeuw. waarin zoveel luis ter. ook van tafels, is verdwe nen, is dit een byna vergeten kunst geworden - verder dan een bisschopsmutsje komt men meestal niet. Zwaar lin nen hebben we niet meer. de kunst van het styven tot pre cies de juiste soepelheid ken nen we niet meer. en papier is makkelijk Maar we zien ge lukkig nog wel altyd het servet als een onmisbare „dienst" aan onze gasten. WIN A BORN Voor wie het vouwen van servetten nog eens wil proberen is er een aardig boekje can Fred can der Laken, directeur can het Histo risch Kostuummuseum in Utrecht 'Het Servetten-vouwboek', uttg In den Toren. Baam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11