- RAMPDAG VOOR PETER POST Volgend seizoen alcoholverbod bij profvoetbal Waalse Pijl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wijnstekers mogelijk onder het mes DANNY BLIND SCOORT VOOR SPARTA PAGINA 9 ROUBAIX - Plotseling wrong een gebruinde arm zich tussen de kluwen verslaggevers die waren samengedromd rond Sean Kelly. „Complimenti", klonk het tijdens de ferme handdruk. Het was Francesco Moser, zo vaak de uitblinker in de Hel van het Noorden, die in zijn laatste Parijs-Roubaix een vergeefse poging had gedaan het record van Roger de Vlaeminck - vier keer winnen - te evenaren. Hij stuitte, net als de rest van het peloton, op een superieure Kelly. Op de ditmaal gekleurde kasseien van Noord-Frankrijk haalde de Ier opnieuw een kunststukje uit. Hij continueerde zijn onoverwinnelijkheid van dit voorseizoen, die slechts werd onderbroken door het foutje van de Ronde van Vlaanderen. Hobbelpaden Veel pech Uitslag Registratie Niet bezuinigen PZC 'SPORTKRANT MAANDAG 14 APRIL 1986 ROUBAIX (GPD) - De Hel van het Noorden was gisteren opgefleurd. Dat was het resultaat van het werk van de uit Algerije afkomstige kunstenaar Mahd- joub Ben Bella, die met steun van.de regionale overheid vlakbij Roubaix de kasseien mocht schilde ren om het imago van grauwheid dat Noord-Frankrijk heeft te verjagen. Dertien ton waterbestendige verf, met een anti-slipstof erin, spoot hij samen met twintig medewerkers op het wegdek. De kosten van het tien kilometer lange project belopen zo'n 40.000 gulden. Winnaar Sean Kelly zei het „wel aardig" te hebben gevonden, die kleurtjes onder zijn wiel. Maar zijn Franse collega Alain Bondue had het vooraf al een overbodige actie genoemd.Als je in de finale van zo'n zware wedstrijd zit, zie je toch al alle kleuren van de regenboog". Kelly ook in hel van het noorden niet te stuiten (Door Peter de Jonge) Toen versloeg Adrie van der Poel hem Johan van der Velde, uit de ploeg van verrassend in de eindsprint. In Rou- Post, probeerde het gaatje nog te baix kreeg Kelly ook nog eens de kans dichten. Van der Poel: „Ik zag hem komen en heb gelijk nog een tandje groter geschakeld. Toen ik op 35 km van het einde een lekke band had, stond ik er alleen voor om een gat dicht te rijden. Van der Velde nam niet over en dat wilde ik hem nu even betaald zetten". 29; 4. La Vie Claire 25; 5. Carrera 14; 6. Skala 13; 7. Lotto 10; 8. Malvor en Panasonic 8. 132042 apr 86 Sean Kelly gaat in Roubaix voor de zoveelste Neer dit seizoen winnend over de eindstreep. op die rehabilitatie. In een kopgroep mèt Van der Poel greep hij die moge lijkheid met beide handen aan. Van der Poel, vorige week nog met een nieuw strijdplan van start gegaan, liet zien zijn onstuimigheid nog niet volle dig kwijt te zijn, waardoor hij in de laatste kilometer tot tweemaal toe de kastanjes voor King Kelly uit het vuur haalde. Die sprintte vervolgens met overmacht naar de zege. Zijn vijftiende van dit jaar en het eind is nog lang niet in zicht. Want het overladen programma dat ploeg leider Jean de Gribaldy voor zijn Ierse kopman heeft lijkt zijn reserves niet aan te tasten. In tegenstelling tot Bernard Hinault en Laurent Fignon, die zuinigheid hoog in hun vaandel hebben staan, is Kelly een onverza digbare veelvraat. Na de Ronde van Vlaanderen vorige week zondag vloog hij naar de Ronde van het Baskenland, won er drie ritten en het eindklassement, en zette vervolgens weer koers naar het noorden om daar zijn grote slag te slaan. „Ze zeggen wel eens tegen me dat ik er oververmoeid door zal raken, maar volgens mij zijn sommige renners al moe voordat ze nog moeten vertrek ken. Die maken zichzelf dat wijs, die zijn moe in hun hoofd. Ik heb het juist nodig om veel wedstrijden te rijden, want in het seizoen veel trainen kan ik niet goed. Als ik twee, twee en een half uur aan het fietsen ben, verlang ik al weer naar mijn luie stoel", vertelde de Ier. „Daarom kan ik beter wedstrijden I rijden, slapen, fietsen, eten, slapen... Dat is het goeie ritme voor een ren ner". Een monotoon maar regelmatig bestaan. „Hij leeft als een monnik". Hij boekte zijn tweede klassieke winst van dit jaar na zijn imponerende zege in Milaan-San Remo. Op de hobbelpa den van het grauwe Noordfranse land, waar met dertien ton verf was ge tracht voor fleurigheid te zorgen, was 20 kilometer voor het slot al duidelijk dat de winst hem maar moeilijk kon ontgaan. Want hij verhoogde het tem po op een moment dat sprinters, zoals bijvoorbeeld de Zwitser Urs Freuler, begonnen te hopen op een mirakel. Dat ze die hoop nog konden koesteren kwam door de gunstige omstandighe den. De Hel was lang niet zo lastig als normaal. Het was niet echt droog, waardoor het peloton zich niet door I een verstikkende stofwolk heen moest bijten, maar de keien waren ook niet echt glibberig overal. „Daar om vond ik deze Parijs-Roubaix per- j soonlijk een hele lastige", meende echter Adrie van der Poel. „In de ploeg waren ze kwaad op mij toen ik zei te hopen op beestenweer. Als het glad is komt het namelijk vooral aan op behendigheid. Nu is er de hele dag een hoge snelheid gereden". Dat brak de meesten op. Met uitzon- j dering dan van Van der Poel, Kelly, Rudy Dhaenens en de in Nederlandse dienst rijdende Ferdi van den Haute. I Zij waren als enigen in staat er nog een schepje bovenop te doen. Het nog omvangrijke peloton scheurde uiteen. I SPA (ANP) De wielerklassieker Waalse Pijl van woensdag krijgt een zeer late finish. De organisatoren hebben besloten de start anderhalf uur later te doen plaatsvinden, half twaalf in plaats van tien uur. Zij willen de concurrentie van het Europa Cup-voetbal mijden. Woens- I dagmiddag wordt namelijk de wed strijd Steau Boekarest-Anderlecht rechtstreeks op de Belgische zenders [uitgezonden.Na het voetbal komt de IWaalse Pijl anderhalf uur lang aan jbod. De finish wordt nu voorzien ^tussen zes uur en half zeven. Het werd daardoor wederom een absolute rampdag voor Peter Post. Het slechte voorjaar is de oorzaak van een ongekend lage stand in de Wereldbeker (2 pnt) en dat speelde hem gisteren duidelijk parten. De volgorde van de ploegleiderswagens wordt namelijk aan de hand van die stand vastgesteld en in de achterhoe de stuurde de Amstelvener de mate riaalwagen over de smalle weggetjes. „Dat is ons opgebroken. We hadden veel pech", wist Teun van Vliet. Eddy Planckaert reeds zelfs drie keer lek („meer dan alle andere jaren bij elkaar") en in de finale trilde zijn trapper los. Van Vliet weer: „Het duurde iedere keer erg lang voordat er materiaal kwam, omdat Peter Post zo ver van achteren reed. Als knecht moetje dan te grote gaten dichten en op den duur tast datje flink aan. Post bromde slechts korte antwoorden als „Pech" en „Jammer". En Eric Vande- raerden was voor de zoveelste maal „wel goed, maar niet super". Van der Poel („maar ook Kelly gaf even goed gas") zorgde voor de zoveel ste vernedering van de equipe door Van der Velde de voet dwars te zetten. De Rijsbergenaar kon nog aansluiten, maar wapperde vrijwel onmiddellijk terug naar het peloton der kanslozen. De finale werd daardoor een herhaling van vorige week zondag. Met als ver schil dat Van der Poel zijn koelbloe digheid van een week geleden een beetje kwijt leek. „Je moet zelf demarreren", was de raadgeving die Jan Raas vanuit de ploegleiderswagen naar zijn renner toeschreeuwde. Maar daar had de Westbrabander geen puf voor. Wel om anderen te counteren, zoals Dhaenens en Van den Haute, die het wel pro beerden. En hen terugpakken had Van der Poel nou net aan Kelly moeten overlaten. „Maar die deed het niet en ze zouden daardoor gegaran deerd weggebleven zijn. En zou ik zeker slechts voor de tweede plaats hebben gesprint", vond hij. Ploegbaas Raas zou het ongetwijfeld anders heb ben gedaan, maar Van der Poel gaf toe aan de aard van het beestje. Kelly maakte er handig gebruik van en sprintte vol overtuiging als eerste over de streep. F eyenoord wankelt na 4-1-voorsprong ROTTERDAM (ANP) - Ontmoetingen tussen plaatselijke clubs hebben ge woonlijk iets extras. De derby tussen Feyenoord en Sparta miste goed voetbal, dat is meestal in de Kuip niet meer te zien, maar was toch amusant voor de ruim 12.000 toe schouwers. In de eerste plaats door ROTTERDAM (GPD) - Ben Wijnste kers moet mogelijk een ingreep aan zijn linkerenkel ondergaan. De aan voerder van Feyenoord, die vorige week tegen NEC wel meespeelde maar gisteren tegen Sparta weer aan de kant bleef vanwege zijn blessure, laat zich vandaag onderzoeken door clubarts Van den Bosch. Wijnstekers laat het van de uitslag daarvan afhangen of hij zich operatief zal laten behandelen. „Er zit iets niet goed in die enkel", zegt hij, „maar we weten niet wat dat is. Ik weet in elk geval wel dat ik niet voluit kan gaan. Ik blijf er last van houden. Van den Bosch probeert de oorzaak nu op te sporen twee totaal verschillende helften. Ook door een groot aantal doelpun ten. Feyenoord leek in de eerste 45 minuten op een grote overwinning af te gaan. Na achttien minuten stond de ploeg al met 2-0 voor. Via een schitterende goal van Eriksen, die een voorzet van Rep meteen op de schoen nam, en een eigen inzet van De Kant, die ook al niet vrij uit was gegaan bij de eerste treffer, leek Feyenoord niets meer te kunnen gebeuren. Sparta had nauwe lijks iets in te brengen maar de Kas teelheren herstelden zich. Blind zorg de voor de aansluiting. Op het mo ment dat iedereen de gelijkmaker verwachtte, zorgde Barendse met een fraai afstandsschot op slag van rust voor 3-1. Na de rust, waarin scheidsrechter Thomas wegens een blessure was ver vangen door Kempers, zette Sparta de wedstrijd volledig naar zijn hand. Toch moest de club van Spangen eerst nog een tegenvaller incasseren toen Eriksen de bal vanaf de zijlijn, nadat de Goey een voorzet van Brard had losgelaten, in het doel tikte (4-1). Sparta wilde zich niet bij de feiten neerleggen en zette Feyenoord onder een geweldige druk. Nadat Olde Rie- kerink een vrije trap, Hiele had ver uitlopend Ellerman getorpedeerd, had ingeschoten, ging Feyenoord wankelen. Op het middenveld miste het de geblesseerd uitgevallen Mole- De uitslag van de 84e Parijs-Roubaix is: 1. Sean Kelly (Ier) 268 km in 6.48.23 (gem. 39,374 km/u); 2. Rudy Dhaenens (Bel) op 1 sec.; 3. Adri van der Poel (Ned) z.t.; 4. Ferdi van den Haute (Bel) op 2 sec.; 5. Ludo Peeters (Bel) op 1.29; 6. Johan van der Velde (Ned) z.t.; 7. Mare Sergeant (Bel) z.t.; 8. Francesco Moser (Ita) z.t.; 9. Patrick Ver- sluys (Bel) z.t.; 10. Nico Verhoeven (Ned) z.t.; 11. Paul Haghedooren (Bel) z.t.: 12. Jacques van der Poel (Ned) op 1.33; 13. Urs Freuler (Zwi) op 1.46; 14. Frank Hoste (Bel) op 2.17; 15. Noël Segers (Bel) op 2.22; 16. Etienne de Wilde (Bel) z.t.; 17. Jan Wijnants (Bel) z.t.; 18. Fabio Bordonali (Ita) z.t.; 19. Eric Vanderaerden (Bel) z.t.; 20. Dirk de Wolf (Bel) z.t. Gestart 179 renrlers. gefinisht 57. De klasseringen van de overige Nederlan ders zijn; 21. Jan Jonkers op 2.34; 27. Jos Lammertink op 5.48; 44. Jan van Houwelin- gen op 14.41; 47. Twan Poels op 14.47; 48. Jelle Nijdam z.t.; 49. Martin Kemp op 18.51; 51. Frits Pirard op 22.58; 53. Hans Daams op 28.22. Klassement Super Prestige-trofee: 1. Sean Kelly (Ier) 365 punten; 2. Adri van der Poel 240; 3. Greg LeMond (Vst) 145; 4. Luciano Rabottini (Ita) 140; 5. Francesco Moser (Ita) 130; 6. Rudy Dhaenens (Bel) 125; 7. Ludo Peeters (Bel) en Giuseppe Petito (Ita) 110: 9. Steve Bauer (Can) en Flip van den Brande (Bel) 105. Klassement wereldbeker ploegen: 1. Kwantum 43 punten; 2. Hitachi 33; 3. Kas naar, waardoor Sparta steeds kon oprukken omdat Hoekstra zich uit sluitend met offensieve daden wilde bezig houden en Barendse niet het type van een breker is. In het laatste half uur had Feyenoord de uiteindelij ke winst aan het voortreffelijke werk van Hiele te danken.- De doelman stopte de gaten in de defensie waar door Sparta steeds voor het doel kon opduiken. Hiele voorkwam zeker schijnende treffers van Blind, invaller Schmidt en Olde Riekerink. Hij was echter in de 84 e minuut kansloos op een schot van Van Stee, die attent reageerde op aangeven van Lengkeek. Na dat doel punt raakte Feyenoord het spoor vol ledig bijster. De druk werd steeds groter en trainer Fafié verving invanger Kwidama door Monkou, omdat deze, zoals de schei dende oefenmeester van Feyenoord na afloop opmerkte, tenminste nog een bal kan wegkoppen. In de slotfa se, waarin Kempers zeker vijf minu ten blessuretijd bijtrok, ging de arbi ter niet in op protesten van Spartaan se zijde omdat Monkou de bal met de hand had weggeslagen. Een straf schop had Sparta ongetwijfeld het minimaal verdiende gelijkspel ge bracht. Feyenoord - Sparta 4-3 (3-1) 8. Eriksen 1-0, '18. De Kant 2-0 (eigen doel), 27. Blind 2-1, 45. Barendse 3-1, 54. Eriksen 4-1, 62. Olde Riekerink 4-2, 84. Van Stee 4-3. Scheids rechter: Thomas (in de tweede helf wegens een blessure vervangen door Kempers), toeschouwers: 12.549. Gele kaart: Andries- sen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil met ingang van volgend sei zoen een algeheel alcoholverbod voor het profvoetbal invoeren. Dit heeft minister Korthals Altes (jus titie) zaterdag gezegd. Aan het Landelijk Overleg Voetbalvanda lisme (LOV) zal hierover een spoedadvies worden gevraagd. Het KNVB-plan voor een „zwarte lijst" van relschoppers spreekt de bewindsman aan; hij zal daaraan „graag meewerken". Dit zei Korthals zaterdag voor de TROS-radio in een vraaggesprek over politionele kwesties. Zijn me debewindslieden De Korte (binnen landse zaken) en Van der Reijden (sport) staan achter deze gedach- tengang, zo voegde hij daaraan toe. In het kabinet was vrijdag besloten het LOV eerst nog om een advies te vragen. Op voorhand vinden de bewindslie den dat zo'n alcoholverbod snel moet ingaan. Ze zouden graag het LOV-advies in mei willen hebben. Daarna hebben de directies van de stadions nog tijd om maatregelen te nemen en afspraken te maken met verkopers van dranken. Als er geen sterke drank meer wordt ver strekt, kan de gewelddadigheid rond de velden misschien beter onder controle komen, zo denkt het kabinet. Korthals Altes zei ook bereid te zijn de voetbalclubs desgevraagd de namen van veroordeelde relmakers te verstrekken. Liever nog heeft hij dat de clubs zelf eerst trachten deze mensen op te sporen. Het KNVB- plan voor uitsluiting van relschop pers met een „zwarte lijst" spreekt de minister van justitie aaq. Hij zal er zeker graag aan meewerken. De opzet van de zwarte lijst past in de visie van de regering dat maat schappelijke organisaties hun ei gen verantwoordelijkheid moeten nemen, aldus Korthals Altes. De KNVB heeft laten weten dat een kern van „probleemsupporters" zou moeten worden geregistreerd in het onlangs opgerichte Centraal Informatiepunt Voetbalvandalis me in Zeist. Dit is een van de plannen die in het LOV aan de orde zijn. Uitsluiting van bepaalde suppor ters is de meest effectieve maatre gel, zo meent de voetbalbond. De KNVB wil echter voorzichtig te werk gaan, mede met het oog op bedreiging van de persoonlijke vrijheid der betrokkenen. Het plan is nog maar in een pril stadium, een woordvoerder meent dat het nog niet per eind augustus kan ingaan. Wel is het mogelijk dat in de loop van het voetbalseizoen 1986-1987 wordt begonnen met metaaldetec tors bij de ingang van de stadions om projectielen en vuurwapens te onderscheppen. De KNVB zelf heeft het idee gelanceerd om be paalde supporters te weren. Het zou bij het ministerie van justitie aan de orde zijn gesteld. Maar een woordvoerder van dat ministerie zei er niets van te weten. Ook minister De Korte (binnen landse zaken) zei zaterdag het „zwarte lijst"-idee van de KNVB „prima" te vinden. In VARA's 'Rooie Haan' zei hij het verontrus tend te vinden dat er vaak bij voetbalwedstrijden gewonden val len. Met afschuw wees hij erop dat nu nog gewonde Rotterdamse poli tiemannen (na Feyenoord-Ajax) in ziekenhuizein liggen. De Korte denkt overigens niet dat voetbalclubs voor politie-assisten- tie moeten betalen. Hem werden vragen gesteld over toepassing van het zogeheten profijtbeginsel. De politie wordt uit de belastingmid delen betaald. Wel moeten maatre gelen worden genomen dat er min der politie nodig is bij wedstrijden. Minister Korthals Altes verzeker de dat er niet wordt gekort op politiepersoneel. Juist is wel dat er achterstand is met vervanging van materieel bij de rijkspolitie als gevolg van onjuiste planning. Maar de bestelling is nu onderweg. Ook is vertraging opgetreden in herbezetting als gevolg van ar beidstijdverkorting. Er zijn open plaatsen die later worden bezet. De opleiding van nieuw personeel duurt 21 maanden. Maar er is geen structureel tekort, wel zijn er spanning in liet korps rijkspolitie, stelde Korthals. Van daag, maandag, zal hij trouwens met de bonden praten over de problemen bij de parketpolitie. De komende periode noemde de bewindsman moeilijk. „Bezuinigin gen bij de politie kunnen eigenlijk niet", zei hij. De kwestie moet zeker bij de kabinetsformatie aan de orde komen. De extra bedragen voor de criminaliteitsbestrijding die voor de jaren 1986-1990 zijn uitgetrok ken, mogen niet worden terugge draaid. Frank Rijkaard van Ajax Haarlem. (links) wordt gestuit door Marcel Liesdek van John Erikson scoort het vierde doelpunt voor Feyenoord. Geheel links Piet Wijnberg. Doelman De Goeij heeft het nakijken. HAARLEM (ANP) - Ajax heeft nog zes wedstrijden de gelegenheid om de jacht op het recordaantal doelpunten in de eredivisie succesvol af te slui ten. Tegen Haarlem (1-2) werd door treffers van Bosman en Rijkaard de honderd gepasseerd. De Amsterdam mers staan nu op een totaal van 101 en hebben derhalve nog 21 doelpun ten nodig om het record uit het seizoen 1966-1967 te evenaren. Of Ajax de teleurstellende competitie van dit seizoen op die manier kan beëindigen, valt overigens te betwij felen. De manier waarop de ploeg zondag in het eerste halfuur met de mogelijkheden omsprong, geeft wat dat betreft weinig vertrouwen. In de openingsfase bleef de produktie beperkt tot een treffer van John Bos man, die daarmee de 100 volmaakte. Slordigheden en een prima redding van Metgod waren er de oorzaken van, dat Haarlem een grotere achter stand bespaard bleef. Na een half uur had Haarlem door dat er iets meer mogelijk was dan lijd zaam toezien hoe Ajax een simpele overwinning zou gaan behalen. De formatie van Hans van Doorneveld kreeg wat meer vat op de wedstrijd en Verschoor was dicht bij de gelijkma ker. Menzo kon die echter nog voorko men. Dat was niet het geval, toen Balm mocht aanleggen vanaf elf me ter. Die strafschop had arbiter Geurds toegekend, nadat Liesdek in de rug was gelopen door Bosman. De 1-1 die bij rust was bereikt, leek de eindstand te gaan worden. Beide ploe gen kregen in de tweede helft wel een naar kansen. Haarlem bijvoorbeeld via Collewijn die naast schoot en Ajax via Bosman, die flink werd aangepakt door Verkaik maar geen strafschop kreeg. Ajax had een wissel nodig om wat geinspireerder te gaan spelen. De Wit (aanvankelijk buiten het team gela ten, omdat hij volgens Cruijff niet hard genoeg werkt) verving de tegen vallende Rijnink. Dat impliceerde wat omzettingen in het veld. Vanen burg (niet sterk) verhuisde naar de rechterspits-positie, Van 't Schip naar het middenveld en De Wit kwam op zijn vertrouwde plek (links buiten) terecht. Haarlem kwam daardoor in verwar ring en daarvan profiteerde Rijkaard vijf minuten voor het einde. Een schot van Koeman smoorde half in de Haar lemmuur en kwam, wat gelukkig, te recht voor de voeten van Ajax' laatste man, die van dichtbij Metgod kans loos liet. Haarlem-Ajax 1-2 (1-1). 14. Bosman 0-1, 41. Balm (strafschop) 1-1, 85. Rijkaard 1-2. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 7000. Gele kaart: Nijholt (Haarlem)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9