PZC i Expositie sleepvaart op Westerschelde geopend 'Actie Honger hoeft niet' is bij groot deel publiek bekend Nieuwe mosselkotter Yerseke overgedragen Aprilletje zoet. VERNIETIGEND OORDEEL FNV-DISTRICT: Grote partij koffie buit in Oostburg Voor 12 mille aan kantoormachines in Hulst gestolen PZEM-auto in Zierikzee gestolen Kerncentrales J. S. Bloos (81), oud-huisarts, in Souburg overleden België BELANGSTELLING INFORMATIESTANDS MATIG Expositie PAGINA 5 Geflest zeeland: MIDDELBURG - Drie van de vier bedrijfjes, die tussen 1983 en 1985 via de 'startersregeling' op weg zijn geholpen in Zeeland, bestonden eind vorig jaar nog steeds. In totaal begonnen in die drie jaar in Zeeland 144 bedrijfjes via deze regeling, er waren er eind december nog 105 over. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van het regionaal dienstverleningscentrum voor het kleinbedrijf in Zeeland. In dat jaarverslag wordt die score - 75 procent dus - „een positieve ontwikkeling" genoemd, „gezien tegen de achtergrond dat deze groep tot de meest risicovolle behoort". Bekeken wordt of men op dezelfde weg zal doorgaan. Uit het jaarverslag komt naar voren, dat ook de economie voor het midden- en kleinbedrijf in Zeeland zich in 1985 positief heeft ontwikkeld. Er werd bij 199 bedrijven een bedrijfseconomisch onderzoek ingesteld. In 108 gevallen ging het om een kredietinjectie ten bedrage van 3,2 miljoen. In slechts 26 gevallen werd een positief advies uitgebracht, met een totaalbedrag van ruim 620 mille. V oorontwerp streekplan grauw en inspiratieloos GOES De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in Zeeland heeft een vernietigend oordeel geveld over het pas verschenen voorontwerp streekplan voor Zeeland. „Zelden hebben wij een grauwer, inspiratielozer stuk gelezen dan de kleurloze pap die nu door de provincie wordt opgediend". Voorzitter Tjeu Strous van het FNV-district Zeeland zei dat zaterdag in Goes tijdens de districtsvoorjaarsvergadering van de FNV-Zeeland. Strous kwalificeerde het voorontwerp-streekplan als een 'grabbelton', waarin het wemelt van de tegenstrijdigheden. Hij constateerde dat de provincie in het plan een aantal ontwikkelingen nastreeft die soms volkomen haaks op elkaar staan. Zo signaleerde hij onder meer dat de provincie enerzijds uit gaat van de handhaving van de be staande wegenstructuur op Walche ren en anderzijds de aanleg van de Dammenweg aankondigt. En volgens Strous zijn er meer van dat soort tegenstrijdigheden in het plan te vin den. Een ander voorbeeld: aan de ene kant streeft de provincie er naar om de Oosterschelde als 'rustgebied' (wetland) te bestempelen, terwijl in het plan tegelijkertijd ruimte wordt open gelaten voor recreatieve ontwik kelingen rond de Oosterschelde. Volgens Strous bevat het vooront werp-streekplan nog veel meer mis sers. Zo heeft het meent hij geen enkele zon om zowel de Axelse Vlakte als een gebied ten westen van Dow in Terneuzen te reserveren voor indus triële activiteiten, omdat er aan slechts één terrein met een dergelijke omvang behoefte is. de Zeeuwse FNV-voorman vindt het onjuist dat in het voorontwerp-streek plan geen prioriteiten van doelstellin gen worden aangegeven en evenmin wordt aangeduid waar de eventuele knelpunten zitten. In de toeristische sector wordt naar de mening van de FNV-Zeeland te weinig aandacht be steed aan de verstrekking van de 'eik-weer-voorzieningen'. Strous: „Aan 'meer van hetzelfde' op toeris tisch en recreatief gebied heeft de toerist wellicht wel, maar de Zeeuw minder behoefte. De Zeeuwse toeristi sche industrie, die staat voor onge veer tien procent van de totale Zeeuw se werkgelegenheid, wordt geken merkt door een hoge mate van sei zoen-gevoeligheid. Door een verdere verruiming van het reeds bestaande HULST Tussen vrijdagavond 17.30 uur en zondagmorgen 10.00 uur is ingebroken in het makelaarskantoor van Van Raads- en Putten aan de Frans van Waesberghestraat in Hulst. Daarbij is in totaal voor onge veer 12.000 gulden aan kantoorma chines gestolen. De dader(s) zijn het pand binnengeko men door eerst aan de zijkant een raam te forceren. Vervolgens werd in het pand een deur opengebroken. Behalve een kopieermachine werden enkele type- en rekenmachines mee genomen. ZIERIKZEE - Op de Steenbank te Zierikzee hebben onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag een bedrijfsauto van de PZEM gestolen, met daarin gereedschap. De auto was geparkeerd bij de woning van een van de werknemers van de elektriciteits maatschappij. Het gaat om een gele Ford Transit met het kenteken BN- 43-XZ. De politie in Zierikzee ver zoekt mogelijke getuigen contact met haar op te nemen die achtergrond noemde hij het dan ook weinig verwonderlijk, dat de inspraakprocedure rond het vooront werp-streekplan tot dusver zo mat is verlopen. „De insprekers hebben de laatste ja ren zo vaak hun neus gestoten dat niemand nog verbaasd kan staan dat de animo om er weer eens tegenaan te gaan tot het nulpunt is gedaald". Gelokt door een waterig zon netje zondagmiddag, na de koudegolf van de laatste da gen, begaf de Middelburger zich opgewekt naar Zoutelan- de voor een strandwandeling Het geijkte tafereel: pa en ma voorin het autootje, de kinder tjes en de hond achterin. Lekker uitwaaien en plots ligt daar een fles aan de vloedlijn. Pa zag de groene fles het eerst. En zowaar, er zat een briefje in. Met trillende vingers peuterde pa, omringd door opgewonden gezinsleden, het briefje er uit. Dat luidde: Toen Aphrodite herrees uit de zeelvond zij Adonis op het strand/met deze lege fles whis ky/ladderzat in zijn hand". aanbod wordt die trend niet doorbro ken, eerder versterkt". Strous noemde het opvallend dat in het voorlopige streekplan geen aan dacht is voor de 'precaire situatie waarin de bedrijvigheid op Walcheren komt te verkeren, indien het Kanaal door Walcheren wordt voorzien van een niet-beweegbare brug'. Ook vond hij het onjuist, dat in het vooront werp-streekplan 'de aanleg van de VOW plichtmatig bepleit wordt, zon der dat gewag wordt gemaakt van de nieuwe in het geding zijnde tracé's met de ruimtelijke gevolgen daarvan in met name de Zak van Zuid-Beve land'. De passage in het voorontwerp streekplan waarin de provincie zich keert tegen eventuele ontwikkelin gen die een barrière kunnen vormen voor de mogelijke vestiging van nieuwe kerncentrales, bestempelde Strous als 'de giller van het jaar'. Vergeleken met de uitgangspunten in het streekplan voor Midden-Zeeland maakt, zo constateerde hij, de pro- ]\fotieS vincie daarmee een draai van hon derdtachtig graden. „Wat stellen", ?ldus Strous, „streekplannen eigen lijk nog voor als er zo gemakkelijk mee wordt omgesprongen". Tegen OOSTBURG Op het industrieter rein in Oostburg is in de nacht van donderdag op vrijdag 1200 kilo koffie gestolen bij de firma S. De koffie is vermoedelijk vervoerd in een eerder in Sluis gestolen bestelbus je. De daders verschaften zich toe gang tot het terrein door de afraste ring door te knippen. Het gestolen busje werd vrijdag in het Belgische Moerbeke-Waes leeg aangetroffen. Tijdens de districts voorjaarsvergade ring van de FNV-Zeeland werd een motie op tafel gebracht door de afdeling Vlissingen aangenomen, waarin ervoor gepleit wordt om de gasprijs voor de kleinverbruikers met terugwerkende kracht vanaf januari '86 te verlagen met minstens vijftien cent per kubieke meter. In dat ver band wordt in de motie verwezen naar de standpunten van de Vegin, het Konsumenten Kontakt en de Consu mentenbond. De motie gaat op de post naar onder meer het kabinet en de tweede kamer. In een andere motie eveneens ingediend door de afde ling Vlissingen wordt er op aange drongen om de winsten van de PZEM ten goede te laten komen aan de Zeeuwse verbruikers door middel van restitutie. Die motie zal ter kennis worden gebracht van de raad van bestuur en aandeelhouders van de PZEM en aan de provinciale staten van Zeeland. OOST-SOUBURG Op 81-jarige leeftijd is zaterdag rustend huisarts J. S. Bloos uit Oost-Souburg overle den. De heer Bloos werd 5 december 1904 in Krimpen a/d IJssel geboren. Na zijn studie in de medicijnen in Leiden, vestigde hij zich op 15 april 1930 als huisarts in Oost-Souburg. Dokter Bloos oefende zijn huisartsen praktijk in Oost- en West-Souburg uit tot aan zijn pensionering in septem ber 1965. In zijn ruim 35-jarige loop baan als arts vervulde hij tal van nevenfuncties. Zo zat hij onder meer in het bestuur van de afdelingsraad Walcheren van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunde, de afdelingen Souburg en Ritthem van het Groene Kruis en het Rode Kruis en was hij vele jaren voorzitter van het Ziekenfonds Wal cheren. Tevens was hij bestuurslid van de Vereniging Ziekenhuisverple- ging op Walcheren. Na zijn pensione ring bleef hij nog jaren voorzitter van het Bureau Medische Sportkeuring en was hij actief als part-time controle rend geneesheer bij het GAK. De begrafenis vindt plaats donderdag 17 april om 14.00 uur op de algemene begraafplaats in Oost-Souburg. De maquette van deVlissingse boulevard waarop met scheepsmodellen verschillende strandingen zijn aangegeven, te zien op de tentoonstelling over de sleepvaart in Maassluis. MAASSLUIS - „De Westerschelde is een gevaarlijk vaarwater. Als er een schip in nood verkeert en hulp nodig heeft, denkt ieder sleep- vaartbedrijf dat hij geroepen wordt. Dan kan 't wel gebeuren dat je elkaar in het vaarwater zit". Met deze woorden stipte W. Mange, di recteur van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst en van bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen, zater dag de concurrentiestrijd aan tus sen de sleepvaartbedrijven op de Westerschelde aan. Hij deed dat tijdens de opening van de over zichtstentoonstelling over de sleepvaartop die rivier, die is inge richt in het Nationaal Sleepvaart- museum in Maassluis. Mange liet blijken dat de verschil lende bergingsbedrijven die in het Westerscheldegebied actief zijn, met elkaar tot afspraken proberen te komen, om moeilijkheden tussen de slepers te voorkomen. „Maar de gesprekken zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven", aldus Mange. Van de concurrentiestrijd was za terdag in Maassluis weinig te mer ken. Vertegenwoordigers van de verschillende sleepvaartbedrijven zaten broederlijk bijeen. De ope ningsbijeenkomst werd overigens niet in het museum gehouden. In verband met de grote belangstel ling - er waren ongeveer 100 geno digden - werd hiervoor uitgeweken naar het cultureel centrum Schuur- kerk in Maassluis. De feitelijke openingshandeling werd wel in het museum verricht. Mange opende de tentoonstelling door de bel van de voormalige sle per 'Zwarte Zee III' te luiden. De tentoonstelling omvat fotomate riaal, voornamelijk afkomstig uit de collecties van leden van de Zeeuwse vereniging van sleepvaartenthou- siasten 'Lekko', een dia-serie over verschillende bergingen en een ma quette van de Vlissingse boulevard. Daarop zijn met scheepsmodellen strandingen aangegeven. „Niet alle strandingen die er geweest zijn, want dan had de hele boulevard volgestaan met scheepjes", aldus J. A. Heijliger, samensteller van de expositie. Op de tentoonstelling is ook aan dacht voor het Belgische aandeel in de sleepvaart. Daarmee is sprake van een uniek feit voor het sleep- vaartmuseum. „Het is voor het eerst dat er een buitenlandse activi teit wordt belicht in dit museum. Het is immers een nationaal mu seum", aldus Heijligger, „Maar Bel gië heeft een groot belang bij de sleepvaart op de Westerschelde. Dat aspect kon er niet buiten blij ven". De tentoonstelling in Maassluis is tot en met 12 oktober te zien. Het museum is op zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag en woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. GOES - De actiedag onder het motto 'honger hoeft niet', die zaterdag in verschillende Zeeuwse steden van start ging, blijkt bij het winkelende publiek bekend te zijn. Deze de dag werd uitleg gegeven over de comple xe oorzaken van honger en armoede en de relatie tussen onder meer mi lieu, landbouw en ontwikkeling. De mensen die door de organisatoren van de actiedag werden benaderd, bleken op de hoogte van het bestaan van de actie. Desondanks was er vrij weinig belangstelling voor de infor matiestands. De organisatoren wij ten het uitblijven van grote aantal len bezoekers aan de stands en ten toonstellingen voornamelijk aan het gure weer van zaterdag. Alleen in Middelburg, waar de informatie- krantjes aan het publiek werden uit gedeeld, was de belangstelling gro ter. In Goes was de belangstelling voor de actie de hele dag matig. Behalve een stand op de markt was er in de hal van het stadhuis een tentoonstelling inge richt. Voor de speurtocht door de Goese binnenstad meldden zich maar enkele kinderen. Toos Schouten van De heer Geluk uit Hansweert toont zijn 'vondst' en het bewuste jampotje. HANSWEERT - Het potje aardbeienjam stond al anderhalve maand onaangesproken in de kast, maar als het gezin Geluk uit Hans- weert had geweten wat er in zat, was het jam potje dichtgelaten. De heer H. G. Geluk trof zaterdagmiddag tijdens de lunch namelijk een condoom aan in de pot jam, die hij juist had opengeschroefd. De Hansweertenaar veron derstelt dat het het hier om een grap gaat van werknemers in de jamfa- briek. Hij wil evenwel zijn beklag doen bij de consumentenorganisa ties en bij de winkelier. De jam is gekocht in een supermarkt in Goes. Een woordvoerder van de Tielse jamfabriek noemt het 'onmogelijk' dat er tijdens de verwer king een condoom in de confiture terecht is ge komen. Hij wilde verder geen commentaar leveren. „Voordat we iets kun nen zeggen moeten we de zaak nader onderzoe ken." YERSEKE - De nieuwe mosselkotter YE 50, 'Stormvogel', van de Yersekse mosselkweker W. Bom heeft zaterdag onder grote belangstelling zijn offi ciële proefvaart gemaakt. Aan boord van het schip vond de overdracht plaats door bouwer A. Kooiman van de gelijknamige scheepswerf uit Zwijndrecht. De 'Stormvogel' is genoemd naar het schip van de grootvader van Bom. Deze liet in 1937 een mosselkotter met die naam bouwen. Dat er in de loop der jaren toch wel wat veranderd is, blijkt onder meer uit de afmetingen van het nieuwe schip: 36 bij 7,5 meter. De heer W. Bom bevaart met de kotter niet alleen de Zeeuwse wate ren, maar ook de Waddenzee. Voorzitter P. Boogert van de vissers vereniging te Yerseke noemde de be slissing van Bom een juiste stap, ondanks de moeilijkheden die de mos selsector ondervindt. Namens het ge meentebestuur van Reimerswaal bracht ook wethouder H. Cornelisse zijn felicitaties over. VLISSINGEN - Het is in Zeeland in de nacht van vrijdag op zaterdag weliwaar niet zo koud geworden als in Deelen op de Veluwe, waar 9,4 graden vorst werd gemeten (een nieuw Nederlands record), maar met 1,5 graden onder nul in Vlissin gen werd toch aanzienlijk van het normale patroon afgeweken. Over de gehele zaterdag kwam het KNMI in Vlissingen bovendien niet hoger dan een gemiddelde tempe ratuur van 0,2 graden, terwijl 8 a 9 graden als normaal moet worden beschouwd. Terwijl de temperatuur zaterdag overdag elders in het land en ook in bijvoorbeeld Zierikzee opliep tot 5 a 6 graden, bleek Vlissingen het koud ste plekje van Nederland te zijn, want verder dan tot een maximum van 1 graad kwam het daar niet. Bovendien viel er sneeuw, die, in dien ze was blijven liggen, een laag je zou hebben gevormd van 1 a 1,5 cm. Overigens daalde in Vlissingen in de nacht van donderdag op vrij dag het kwik ook al tot -0,7 graden en werd er vrijdag een daggemiddel de berekend van 0,8 graden. In de nacht van zaterdag op zondag vroor het net niet in Vlissingen: 0,5 gra den. Nachtvorst in april is in Zee land tamelijk zeldzaam: in 1977 staat ëén vrieskoude nacht geno teerd, in 1958 daalde het kwik vijf keer onder nul en in 1956 vier keer. Landelijk gezien werd het oude re cord dus gebroken, dat met 8,1 graden onder nul in 1906 bij Win terswijk en in 1969 bij Eelde werd gemeten. Voor de komende dagen ziet het er naar uit, dat de tempera tuur overdag zal stijgen tot 10 a 11 graden, begeleid door wat regen. „Maar het is nog lang niet waar we recht op hebben", huiverde een woordvoerder van het KNMI in Vlissingen. Een winters beeld in april: auto's in een sneeuwbui in Zeeuwsch-Vlaanderen. de wereldwinkel in Goes stelde vast dat veel mensen van de actie wisten en contateerde dat de belangstelling zaterdag niet alleen uit de kringen van de 'vaste klanten' kwam. Hetzelf de geldt voor Zierikzee, waar zaterdag een stand was ingericht op de Markt. Mevrouw Schouten meende dan ook dat de dag als aanloop kan worden gezien voor de activiteiten die deze week nog in de verschillene steden worden gehouden. Zo is er vanaf van daag, maandag, een tentoonstelling te zien in het informatiecentrum van de wereldwinkel aan de Albert Joachi- mikade 4 te Goes. In Westkapelle werd de actiekrant 'Honger hoeft niet' huis-aan-huis ver spreid. Daarnaast was er een redelijke belangstelling voor de tentoonstelling in het jeugdgebouw aan de Markt. Woensdag wordt er een provinciale informatieavond gehouden in de Prins van Oranje te Goes. Daar wordt onder meer de film 'Ik hoef niet meer' vertoond en zal J.B. Wijbrandi een inleiding houden over de Nederlandse betrokkenheid bij het wereldvoedsel- vraagstuk, gevolgd door een discus sie. Daarbij is ook G. van der Grint van het comité voor de wereldvoedsel organisatie FAO aanwezig. De film zal donderdag ook in de wereldwinkel te Terneuzen worden vertoond. In Mid delburg wordt ten slotte op zaterdag 26 april nog een sponsortocht gehou den onder het motto 'Lopen voor de derde wereld'. In het pand van de wereldwinkel, de voormalige boerenleenbank aan de Walstraat in Terneuzen, opende Fons de Beijn van de stichting Wereldwin kel zaterdagmorgen een tentoonstel ling in het kader van de actie 'Honger hoeft niet'. De expositie omvat pos ters, folders, brochures en andere materialen. Vertegenwoordigers van verschillende instanties zijn tevens aanwezig om tekst en uitleg te geven. Het actiecomité in Terneuzen is sa mengesteld door de wereldwinkel, de vogelwacht 'De Steltkluut' en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Zij willen duidelijk maken dat het voedselprobleem niet alleen een pro bleem is van de hongerende landen Deze week is de wereldwinkel dage lijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 19 april begint de Terneu- zense wereldwinkel een actie tegen zure regen. De landelijke actieweek 'Honger hoeft niet' begon zaterdag in Utrecht, waar de zangeressen Ester en Ria van de Dolly Dots een 'derde-wereld-taart' aansneden. Symbolisch voor de on derbedeling van veel ontwikkelings landen was het feit, dat een derde- Slot zie pagina 7 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5