PvdA wil spoeddebat over lokatiekeuze voor opslag kernafval Zeeuwse Koorschool terug na twee weken in Amerika Gedachten statenjacht zijn 'rare fratsen'... Ds E. J. Rietveld nam afscheid van Temeuzen PZC/ streek CONCLUSIE THEMADAG MIDDELBURG: 'Actie Honger hoeft niet' agenda Aantal dennebomen bij bosbrand in Heikant verwoest Volleybaltoernooi van marechaussee Fietser (46) zwaar gewond bij botsing in Aardenburg Geding Streekkindermiddag in IJzendijke trok zo'n 180 jeugdigen BESLUIT ONBEGRIJPELIJK Vragen D66 Rechtspositie PPR/EVP-STATENLID VAN WATERSCHOOT: NA BIJNA 18 JAAR MAANDAG 14 APRIL 1986 Opvang kinderdagverblijven beter dan gastouderproject MIDDELBURG - Een gastouderproject is niet de beste oplossing voor kinderopvang. In Zeeland gaat de voorkeur uit naar de opvang in kinderdagverblijven. Daarnaast zouden de mogelijkheden van de peuterspeelzalen moeten worden uitgebreid, zodat die geschikt zijn voor de opvang van kinderen van zes weken tot vier jaar. Tot deze conclusies en aanbevelingen kwamen de aanwezigen tijdens de themadag over kinderopvang die zaterdag in Middelburg werd gehouden. De situatie rond de kinderopvang is in Zeeland verre van rooskleurig, zo bleek uit de inleiding die Riet Tuïnk, voorzitter van de stichting Overleg Kindercentra Zeeland, tijdens het ochtendgedeelte van de themadag HEIKANT De vrijwillige brand weer in Hulst moest zaterdagavond omstreeks 18.30 uur in actie komen bij een bosbrandje in de Ellestraat te Heikant. Een groot deel van de daar aanwezige dennen op een perceel van de WMZ ging verloren. De Hulster brandweer sloeg onmid dellijk groot alarm en rukte met twee wagens uit. Het eerste onderzoek wees uit dat de brand is ontstaan op een aanliggend weiland. Het vuur sloeg vervolgens over naar het perceel dennen. Een woordvoerder van de groep Hulst van de rijkspolitie kon nog geen mededelingen doen over de totale schade en de oorzaak van de brand. Slot van pagina 5) wereld-tegoedbon het kleinste stukje taart opleverde. Plannen om de honger te bestrijden door per ontwikkelingsland een hoge re voedselproduktie te creëren om voedsel voor de armen te hebben (voedselstrategieën) zijn slechts een beperkt instrument om de hongers nood te lenigen. Bovendien staan of vallen voedselstrategieën met een goede coördinatie, zowel in de ontwik- kelings- als in de donorlanden. Met deze conclusie werd zaterdag een 'kort geding' over het wereldvoedsel- vraagstuk in Utrecht besloten. Minis ter Schoo van ontwikkelingssamen werking wordt deze uitspraak van daag aangeboden. MIDDELBURG Molenwater, 9.30- 17 uur: Miniatuur Walcheren. BERGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: Rocky IV, a.l. Roxy II, 20 uur: Hot Chili, 16 jr. Cinem'Actueel I, 18.30 en 21.30 uur: Out of Africa,, a.l. Cinem'Actueel II, 19 en 21.30 uur: Mama is boos, a.l. Cinem'Actueel III, 20 uur: Out of Africa, a.l. GOES Grand, 20 uur: Rocky IV, a.l. HULST De Koning van Engeland, 14.30 uur: Coming together, 18 jr.; 20 uur: Out of Africa, a.l.; 20 uur: Mama is Boos, a.l.; 20 uur: A chorus line, a.l.; 20 uur: Weird science, a.l. MIDDELBURG Meccano, 20.30 uur: La soufflé au coeur, 16 jr. Electro, 20.30 uur: Agnes of God, 16 jr. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Slip into silk, 18 jr. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Roc ky IV, 12 jr.; 20 uur: De aanslag, a.l. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: Mama is boos, a.l. Alhambra II, 20 uur: De aanslag, a.l. Tentoonstellingen AXEL Kindergalerij, 10-18 uur: Tekeningen van Friso Henstra (t/m 30/4). HEILLE Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HULST Galerie Van Geyt, 9-12 en 14-18 uur: Werken Henk Slijper (t'm 18 4). MIDDELBURG Zeeuws Museum. 10-17 uur: 'Aanwinsten 1985. een keu ze' (t/m 21/6). OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen', Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmuseum. VLISSINGEN Reptielenzoo Igua na', 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen' (t/m 15/10). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 ibrandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10 00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233 Homoseksualiteit - COC regio Walcheren, ook voor huwelijk en homofilie, tel. 01184- 11641 of 10821. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080. dag. van 16-20 uur. hield. De kinderopvang in deze pro vincie kwam pas van de grond op het moment dat de overheid de subsidie kraan dichtdraaide, zo zei zij. Dat heeft onder meer tot gevolg gehad dat het kinderdagverblijf in Vlissingen, ondanks het feit dat is bewezen dat het in een behoefte voorzag, moest sluiten. Dat betekent dat er in Zee land nog maar drie van dergelijke centra zijn. De 110 peuterspeelzalen in de provincie bieden evenmin een op lossing, aldus Riet Tuïnk, omdat de openingstijdens niet zijn afgestemd op de arbeidsuren van de ouders. Gedeputeerde E. Maris-Koster, onder meer belast met emancipatiezaken, liet blijken dat de provincie in haar ogen slechts een stimulerende taak heeft bij de kinderopvang. „Gezien de situatie zullen er nooit in alle plaatsen in Zeeland kinderdagverblijven kun nen komen", aldus Maris-Koster, „We moeten wel zorgen dat we houden wat er is". Zij pleitte voor deregulering van de kinderdagverblijven en voor terughoudendheid van de overheid bij de hele ontwikkeling van de kinderop vang. „Het gastouderproject zou voor Zeeland een oplossing kunnen zijn", zo meende de gedeputeerde. De overige inleiders bleken het op het punt van de overheidsbemoeienis niet eens met de gedeputeerde. Kin deropvang moet betaalbaar blijven en daar zijn subsidies voor nodig. „Kinderopvang is nodig om vrouwe nemancipatie een eerlijke kans te geven", aldus M. de Wit-Mulder, lid IJZENDIJKE Zo'n honderdtachtig kinderen van zes tot twaalf jaar, vergezeld van veertig begeleiders, hebben zaterdag deelgenomen aan de jaarlijkse streekkindermiddag van het clubwerk West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De middag werd gehouden in de loods van Verstraten in IJzendij ke. In de hal was een groot spelcircuit uitgezet. De kinderen konden kiezen uit maar liefst 36 spelen. Het tweede gedeelte van de middag bestond uit een optreden van kindertheatergroep Kwiebus uit Eindhoven in het jeugd- gebouw in IJzendijke. Kwiebus ver maakte de jeugd met een griezelvoor stelling. De streekkindermiddag ging uit van de Stichting Streek Jeugd Centrale in Oostburg. De SJC heeft kinderclubs in Hoofdplaat, Breskens, Schoondijke, IJzendijke, Oostburg, Sluis, Nieuwvliet, Retranchement en Zuidzande. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat minister Win- semius (milieubeheer) nog deze week in een spoeddebat verantwoording aflegt over zijn besluit, de keuze van een lokatie voor de opslag van kern afval over te laten aan de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra). De milieuspecialist van de PvdA-fractie H. Veldhoen noemt de beslissing 'onbegrijpelijk'. „De aanwijzing van zo'n lokatie is een omstreden ingreep in de landelijke ruimtelijke ordening, waarover lang door de regering in de Tweede Kamer is besproken", aldus Veldhoen. „Zulke belangrijke ingrepen moeten op rijksniveau plaatsvinden en niet door de Covra". Hij wijst erop, dat die organisatie, waarin de kerncentrales Borssele en Dodewaard, het Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) en de staat deelnemen, „voor 90 pro cent uit pro-kernenergiemensen be staat". Veldhoen verwacht dat de Covra zal kiezen voor de lokatie Moerdijk als opslagplaats, omdat daar bestuurlijk de minste bezwaren zijn. Die keuze, aldus de PvdA'er, zal dan dienen als 'pleister op de wonde' voor de com missaris van de koningin van Noord- Brabant Van Agt, die een nieuwe kerncentrale aan zijn neus voorbij ziet gaan. Volgens Veldhoen is het name lijk zo goed als zeker dat die kerncen trale in Borssele zal komen. De houding van het kabinet, dat de beslissing van Winsemius vrijdag goedkeurde, noemt Veldhoen Taf en 'sluw'. Hij vindt dat de Covra eerst met een deugdelijk nieuw rapport moet komen, waarin in algemene zin de gevolgen van een opslaglokatie voor milieu, omgeving en mens wor den gescheiden. Een eerder versche nen rapport van de Covra 'deugt van geen kanten', aldus Veldhoen. Het socialistische kamerlid vindt dat er vervolgens twee milieurapporten moeten worden opgesteld, die zijn toegespitst op de drie potentiële loka- ties (twee in Borssele en een in Moer dijk). Die moeten worden getoetst door de voorlopige commissie voor de milieu-effect-rapportage, waarna de Tweede Kamer over de lokaties kan debatteren. Veldhoen streeft ernaar Winsemius nog voor maandag 21 april te interpelleren. Op die datum verga dert de Kamer over de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land. De fractie van D66 in de Zeeuwse staten heeft naar aanleiding van het regeringsbesluit om de lokatiekeuze MIDDELBURG De Koninklijke Marechaussee district Zeeland houdt vrijdag in sporthal De Kruitmolen in Middelburg voor de derde keer een seniorenvolleybaltoernooi. Vieren twintig teams uit 'de overheidssfeer' doen aan dit evenement mee. Er komen teams uit heel Zeeland, uit Noord-Brabant en Limburg en ook onze zuiderburen zijn van de partij met een team van de Rijkswacht uit Gent. Het toernooi begint 's morgens al om halfnegen en 's middags om vijf uur worden in de kantine van de sporthal de prijzen uitgereikt door de kapitein D. A. J. Roxs, commandant van het KMAR dustrict Zeeland. Kapitein Roxs. die inmiddels ook de 'magische grens' van 35 jaar heeft bereikt, speelt in principe ook mee op dit senioren- toernooi. over te laten aan de COVRA schrifte lijke vragen gesteld aan gedeputeer de staten. „Uw college heeft bij her haling verklaard dat regering en par lement verantwoordelijk zijn voor de beslissing over de vestigingsplaats, mede gelet op de kennis die op dat niveau aanwezig is. Bent u daarom niet - met ons - onaangenaam getrof fen nu de regering deze verantwoor delijkheid niet aandurft en de keuze notabene overlaat aan de exploi tant?, wil de D66-fractie weten. Volgens D66 is het provinciaal be stuur, gezien diens eigen verantwoor delijkheid, verplicht te eisen dat een zo zorgvuldig mogelijke afweging plaatsvindt aan de hand van een diepgaand vergelijkend onderzoek, vóórdat een definitieve beslissing over de vestigingsplaats wordt geno men. Zolang er geen vergelijkend mi lieu-effectrapportage voor Borsele en Moerdijk is uitgevoerd, moet het col lege alle medewerking aan de vesti ging weigeren, vindt D66, dat in de statenvergadering van 2 mei ant woord van gs verlangt. van de landelijke emancipatieraad, „Op de arbeidsmarkt wordt iedere vrouw immers nog gezien als een potentiële moeder, met alle gevolgen van dien". De kinderopvang in Zeeland is het meest gebaat bij een uitbouw van de huidige opvang in de peuterspeelza len, zo betoogde beleidsmedewerkster L. Meijer van de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland. Zowel in de steden als in de dorpen moeten die zalen langer open zijn en toegankelijk zijn voor kinderen van zes weken tot vier jaar, in plaats van de leeftijds groep tot de 2- en 3-jarigen te beper ken. Ook zouden er maaltijden moe ten worden verstrekt. Daarnaast moet in Zeeland opvang komen bui ten de schooltijden voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Voor de dorpen zouden gastouderprojecten een oplossing kunnen zijn, aldus Meij er. Financiële argumenten mogen vol gens haar echter geen aanleiding zijn om voor de laatste manier van opvang te kiezen. De aanwezigen waren overigens niet overtuigd van het feit dat een gastou derproject een goedkopere oplossing is dan bijvoorbeeld een kinderdag verblijf. Voor de gastouders moet bijvoorbeeld een goede regeling ko men voor hun rechtspositie. Gastou ders hebben recht op het minimum loon en op doorbetaling bij ziekte, zo betoogde coördinatrice J. Mikx van het gastouderproject in Alblasser- dam. „Ook hier is subsidie nodig, zodat ouders naar draagkracht kunnen be talen voor de opvang van hun kinde ren. We moeten overal aandringen op subsidie, anders beperkt de opvang zich straks weer tot burenhulp zonder enige waarborg wat betreft kwaliteit en continuïteit", aldus Mikx. Tijdens het middaggedeelte discus sieerden de aanwezigen - in totaal bezochten ongeveer 130 belangstel lenden de themadag - over de manier waarop kinderopvang in Zeeland ver der gestalte moet krijgen. Het gastou derschap is daarbij zeker niet de beste oplossing, zo luidde de conclusie. De voorkeur blijft in Zeeland uitgaan naar uitbreiding van het aantal kin derdagverblijven en van de mogelijk heden van peuterspeelzalen. De stich ting Overleg Kindercentra Zeeland zal een vergelijking maken tussen de kosten van een gastouderproject en andere faciliteiten voor kinderop vang. De conclusies worden toege stuurd aan rijk, provincie en gemeen te. Naar aanleidi van de reacties die daarop komen zal de stichting aan bevelingen doen. Maar voor welke oplossing ook wordt gekozen, gestruc tureerde kinderopvang is hard nodig, aldus de aanwezigen. Alleen dan kan vrouwenemancipatie goed gestalte krijgen en zijn vrouwen op een aan mannen gelijkwaardige manier eco nomisch inzetbaar. De conclusie die tijdens de themadag werd getrokken, wordt onderschre ven door de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid, zo bleek uit een schriftelijke verklaring. De Rooie Vrouwen uit het gewest Zeeland kon den niet aanwezig zijn bij de thema dag, in verband met de landelijke Rooie Vrouwendag die zaterdag in Utrecht werd gehouden. De jongens van de Zeeuwse Koorschool en hun begeleiders, zaterdagmiddagna terugkeer op Goese bodem uitgeput maar vele ervaringen rijker... GOES - Uitgeput. Dat waren de 35 jongens van de Zeeuwse Koor school uit Goes, toen ze zaterdag middag bij terugkomst van hun Amerikaanse tournee in de armen werden gesloten van hun ouders, broertjes en zusjes. Niet alleen de reis, die 30 uur duurde, maar ook het tijds- en klimaatverschil was de jongens niet in de kouwe kleren gaan zitten. Tenslotte droegen ook alle indrukken, die de zangertjes hadden opgedaan tijdens hun over zeese tournee, bij tot de vermoeid heid. In het gebouw van de Zeeuw se Koorschool aan de Singelstraat in Goes wachtten de familieleden de kinderen op. Toen de kinderen, vanwege de vertraging van het vliegtuig, uren te laat arriveerden, werden ze verwelkomd met bloe men. Zelf brachten de jonge Zeeu wen Amerikaanse vlaggen mee. Tollend van de slaap hoorden de jongens de toespraak van burge meester mr. W. Blanken aan, die de Amerikagangers welkom heette en hun prestaties in den vreemde roemde. De jongens verlangden zichtbaar naar hun eigen bed. maar dat kon niet eerder dan nadat direc teur Evert Heijblok had uiteengezet wat er zoal tijdens de veertiendaag se reis was gebeurd. De heer Heij blok stelde dat de optredens volle zalen trokken. Vooral de concerten op scholen waren een succes, even als de uitvoeringen in plaatsen waar veel Nederlandse emigranten woon den. De Zeeuwen hebben in de Verenig de Staten onder meer gezongen voor muziekstudenten aan de uni versiteiten. Daar sloegen de optre dens erg aan, omdat de Amerikanen voornamelijk onderwijs krijgen in de eigen muziek, die een kortere historie heeft dan de Europese. Het jongenskoor bracht muziek vanaf de Middeleeuwen. Ook de klassieke muziek wordt in de VS maar weinig gezongen. De heer Heijblok roemde de wijze waarop de Amerikanen de organisatie in handen hadden geno men. „Alles liep op rolletjes aldus de directeur. De zangers waren zelf heel lovend over hun opvang in gastgezinnen. De jongens - in de leeftijd van 9 tot 16 jaar - waren twee aan twee ondergebracht bij 'pleegouders'. Daarbij waren ze zo ingedeeld, dat tenminste een van beiden Engels sprak. Wat de jongens vooral op viel was de gastvrijheid van de Amerikanen. „Ze zijn ontzettend hartelijk bij de ontvangsten. Daar zijn geen woorden voor", vond de 12-jarige André Uitthoeve. Hij is temeer onder de indruk van het land, omdat „in Amerika alles groter is. Dat is écht zo". Andersom waren de Amerikanen eveneens on der de indruk van de prestaties van de Zeeuwse koorschool. De Zeeu wen kwamen op radio en tv. De 13-jarige Michel Peters: „Maar het leukst was toch wel het zingen in grote concertzalen". AARDENBURG De 46-jarige fiet ser P. A. de V. uit Eeklo is bij een aanrijding tussen Aardenburg en Draaibrug zaterdagavond omstreeks kwart voor tien zwaar gewond ge raakt. Hij werd met hoofdletsel en een schouderfractuur per ambulance eerst overgebracht naar het Sint An- toniusziekenhuis te Oostburg en la ter naar een hospitaal in Eeklo. De fletser reed op de rijbaan en werd in een bocht geschept door een perso nenauto bestuurd door de 27-jarige R. L. E. uit Aardenburg. De fietser werd in de berm geslingerd en raakte be wusteloos. E. reed na de aanrijding door in de richting Aardenburg. Daar werd hij nog dezelfde avond na een zoekactie door de politie aangehou den. Hem werd de bloedproef afgeno men. MIDDELBURG - Het PPR/EVP-sta- tenlid C. Th. van Waterschoot heeft zich geërgerd aan de opmerkingen van CDA-gedeputeer J.B. Ventevogel over de zin van een 'statenjacht' waarmee de provincie Zeeland ma riene manifestaties luister bij zou kunnen zetten en aldus Zeeland ter zee promoten. „Er zijn in deze provin cie nog wel wat andere zaken dan een statenjacht aan de orde. Op allerlei terreinen is er geen of te weinig geld om dingen aan te pakken, en dan lees je dit soort rare fratsen over een gedeputeerde, die de gedachte aan een statenjacht serieus neemt", zei Van Waterschoot zaterdagmorgen tij dens het voorjaarscongres van de PPR Zeeland in de Zeeuwse biblio theek. Met zijn kritiek ging Van Waterschoot in op een gedachte die gedeputeerde Ventevogel vrijdag opwierp. Van Wa terschoot: „Het is onvoorstelbaar \<%t er op dit moment in de recreatieve sector financieel allemaal kan. De gedeputeerde zou, als eerstverant woordelijke voor ook de personeelsza ken beter moeten weten. Laat hij zich maar eens eerder zorgen maken over de bezetting bij de provinciale stoom bootdiensten dan hoe hij een Zeeuws statenjacht zou moeten bemannen". Zowel door Van Waterschoot als uit de vergadering werd gesignaleerd, dat er in het provinciaal beleid weer toe nemende aandacht en animo is voor grootschalige projecten. Daarbij noemde het PPR EVP-statenlid on der meer de voornemens voor Neeltje Jans, waarvan hij vreesde dat ze ten koste van het milieu zouden kunnen gaan. Ook attendeerde hij erop. dat de VOW weer begint op te duiken in de discussies - „maar zolang de Oost- Zeeuwsvlaamse gemeenten nog bak keleien over een tracé, hebben we in de provincie nog wel even de tijd om over die zaak te praten". Zorgelijk was hij gestemd over de mogelijkheid, dat de aandachg voor allerlei groot schalige zaken de aandacht wegtrekt van andere belangen. In dit verband noemde hij het herbeplantingsbeleid en het grote kappen, dat de laatste tijd door Zeeland gaat. „Ik vrees, dat er een enorme kaalslag te verwachten is waarin natuur en milieu wegge- schoffeld worden. De accenten in het beleid zijn weer een stuk verschoven in de richting van de economie". Kritisch liet hij zich uit over het besluit, dat de sociaal-economische concultatiegroep niet in het open baar, maar besloten vergadert. „En dat met dezelfde soort argumenten, geen pottenkijkers en eens rustig on- van Waterschoot der elkaar kunnen praten, die vijftien jaar geleden werden gebruikt". Uit de vergadering kwam. bij de verantwoording van het beleid van de statenfractie, de vraag waarom Van Waterschoot niet net als PSP CPN-lid Dupré in de aandeelhouders vergadering van de PZEM tégen de kernenergie-voorstellen heeft ge stemd. „Je krijgt bindend mandaat opgelegd," zei Van Waterschoot. „Bij belangrijke besluiten pleeg ik mijn standpunt tegen kernenergie in de vergadering van aandeelhouders uit een te zetten. Maar als je je niet aan het bindend mandaat houdt is de enige consequentie, dat je wellicht je aandelen moet inleveren als fractie". De PPR Zeeland wil in september duidelijkheid over de kans om „in een zo breed mogelijke samenwerking" de komende statenverkiezingen in te gaan. Daarbij - zo werd zaterdag dui delijk - wordt de komende tijd verder gesproken met EVP en CPN PSP. Men acht het echter de vraag of een dergelijke brede samenwerking haal baar is, mede gezien de aarzelingen daarover bij EVP. Als mogelijkheden werden ook aangeduid alleen de sta tenverkiezingen in, of samen met de EVP. zoals nu het geval is. Tijdens de vergadering werd met een bedankje en een boekenbon afscheid genomen van secretaris H. Blom. Het PPR-kamerlid Stef Dijkman hield een korte inleiding, waarin hij het belang onderstreepte voor de PPR om als kleine partij mee te doen aan de kamerverkiezingen, juist vanwege de aandacht voor mensen en kleinscha ligheid in die partij. „Wie een partij als de PPR buitensluit vergroot de ar rogantie van de macht", vond Dijk man. Er waren een kleine dertig be zoekers. Bij zijn afscheid van de hervormde gemeente in Temeuzen kreeg ds E. J. Rietveld een elektrische grasmaaimachine, die hij samen met zijn echtgenote bewonderde. TERNEUZEN Zondagmiddag nam de hervormde gemeente van Temeu zen afscheid van ds. E. J. Rietveld, predikant voor de wijkgemeente zuid. Dat gebeurde in een kerkdienst in de Opstandingskerk aan de Bella- mystraat. Rietveld deed 15 septem ber 1968 zijn intrede in Terneuzen en maakt sinds september vorig jaar gebruik van de mogelijkheid tot ver vroegd uittreden, in verband met zijn gezondheid. Maandag 7 april werd de predikant al een afscheidsavond aan geboden door bejaardencentrum 'De Blide'. De Opstandingskerk was zondagmid dag nagenoeg vol met belangstellen den voor de laatste dienst van ds Rietveld. De dienst die om 15.00 uur begon, duurde ongeveer een uur. Daarna werden er enkele toespraken gehouden. Ds W. J. van Meeuwen sprak namens de classis en de ring van de hervormde kerk. Hij noemde Rietveld een 'vriendelijke, beminnelij ke. ernstige, maar toch ook geestige en bescheiden collega". Ds C. Hoogen- doom van de centrale kerkeraad Ter- neuzen roemde de wijze van werken van Rietveld binnen de hervormde gemeente: „Dank voor al het goede werk dat u verzette. U deed het op uw eigen wijze; met veel verve en samen met uw vrouw". Namens de provinciale kerkvergade ring sprak ds J. Rinkema. Hij bena drukte de ijver van Rietveld, die een aantal maanden na zijn eigenlijke afscheid nog op de preekstoel stond. Ds J. N. Juriëns van de gereformeerde kerk concludeerde dat zijn collega inmiddels was vergroeid met Temeu zen. Ook burgemeester C. Ockeloen was aanwezig om afscheid van de scheidende predikant te nemen. Oc keloen: „Er is een enorm verschil ontstaan in de 35 jaren waarin u predikant was, met name in de ver houding tussen de kerk en de samen leving. Ik heb het diepste respect voor het optimisme waarmee u de mensen uit uw gemeente door die verschillen heen heeft geleid". Van de kinderen van de zondagschool kreeg Rietveld een boek met tekenin gen. De kerkgemeente zelf bood de predikant een elektrische grasmaai machine aan Tenslotte nam Rietveld zelf het woord: „We hebben met el kaar een geweldige tijd beleefd. Maar hoe moeilijk het ook is: de band moet nu worden losgemaakt". Rietveld ver trekt binnenkort naar Markelo, waar hij eerder predikant was. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 21