Gerard Nijboer in marathon van Amsterdam Twee spelers Herovina naar het ziekenhuis Zaalvoetballer voor vijf jaar geschorst Uitslag Maassluis KIM REIJNIERSE PERFECTE GANGMAKER Jaap Oele 5e in Dordrecht Royale zege (4-1) ondanks slecht spel PZC/ sportkrant 16 Grote indruk Rustig aan HARTVELD NAAR TITEL Kwetsbaar Wisseling Tegenslag MAANDAG 14 APRIL 1986 AMSTERDAM (ANP) Gerard Nij boer zal zondag 11 mei meedoen aan de marathon van Amsterdam. Nij boer heeft de Amsterdamse organisa toren deelneming toegezegd, omdat hij zich voor de Europese titelstrijd op de klassieke afstand wil testen. De KNAU heeft de titelverdediger geplaatst voor de Europese titelstrijd in Stuttgart, zonder dat hij de limiet (2 uur en 12 minuten) heefi, gehaald. Zaterdag liep Nijboer in Maassluis de halve marathon. Voordat de atle- tiekunie de Drent van selectiewed strijden vrijstelde, was hij voorne mens de hele Westland Marathon te lopen. De organisatoren van de Amsterdam se marathon hebben toezegging bin nen van de komst van atleten uit Polen, Japan en Tanzania. Aan de marathon van Amsterdam doen naar schatting 1800 atleten mee. In tegen stelling tot vorig jaar, toen de koplo pers op een dwaalspoor werden gezet, is het Rembrandtsplein weer in het parkoers opgenomen. Het plein in het centrum was toen wegens werkzaam heden niet te belopen. ARNEMUIDEN Uitslagen kunnen soms bedrieglijk zijn. De 4-1-over- winning, die Arnemuiden zaterdag middag in de thuiswedstrijd tegen Herovina behaalde, doet vermoeden dat de vissersploeg ouderwets op dreef was. Niets was minder waar. De equipe van oefenmeester Karei van de Gruiter was in de thuiswedstrijd meer met zichzelf dan met de oppo nent in gevecht en alleen met de nodige medewerking van de gasten kwam Arnemuiden aan een royale zege. „We hebben nog slechter dan vorige week (1-0-winst tegen Heukelum) ge speeld, maar we pakken toch weer de punten en in deze fase van de compe titie isdat erg belangrijk", stelde Van de Gruiter meteen na afloop. Hoe belangrijk bleek enkele minuten later, toen bekend werd dat AZVV koploper Altena had gevloerd (2-1), waardoor Arnemuiden weer op gelijke hoogte kwam met de leider. Het kampioenschap gloort dus, maar van een kampioensvorm is nog geen sprake. Dat kwam overduidelijk aan het licht in het duel tegen het in degradatienood verkerende Herovina. Arnemuiden kon geen moment impo neren. De agressie ontbrak, er werd slecht bewogen, er zat geen verrassing in de acties en combinaties lukten ARNEMUIDEN Voor Herovina liep het duel tegen Arnemuiden slecht af. De ploeg uit Herwijnen verloor niet alleen met 4-1, maar het zag ook nog twee spelers met ernstige blessures uitvallen. Zo ernstig zelfs, dat ze naar afloop naar het ziekenhuis in Middelburg moesten worden vervoerd. Na het nemen van foto's bleek dat spits Bas van Speer gescheurde enkelbanden had en dat verdediger Erik van Willigen waarschijnlijk een meniscus heeft. Beiden zijn voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. zelden. De vissersploeg scoorde alleen in verdedigend opzicht een ruime vol doende. „Ik denk dat het met een bepaalde druk te maken heeft", meende Karei van de Gruiter. „Nu het eind van de competitie in zicht komt en het er om gaat spannen, worden veel spelers zenuwachtig en dat resulteert in slecht spel". Tegen Herovina, dat erg pover speel de, bleef dat nog zonder gevolgen, ook al omdat de gasten een aardige duit in het zakje deden. Nadat voorstopper Rinus van Belzen in de 35e minuut in duidelijke buitenspelpositie voor 1-0 had gezorgd, was Henny de Bruijn in de 74e minuut zo vriendelijk net toen Arnemuiden een erg moeilijke periode doormaakte bij een on schuldige voorzet in eigen doel te koppen, 2-0. Die treffer werkte bevrijdend. Plots ling liepen de combinaties beter toen kwam ook topscorer Hugo Crui nadrukkelijk in beeld. De spits w tot dan toe onzichtbaar gewee! maar in die slotfase maakte hij faa als schutter toch weer waar. In de 7 minuut schoot hij na slecht uit verd digen van Herovina van dichtbij to hard raak en in de 85e minuut omze de Crucq de buitenspelval en oi speelde hij de keeper, 4-0. Het bet kende zijn achttiende seizoenstreffi In de slotminuut redde Sander vi Steenis de eer voor Herovina. 4-1 Arnemuiden - Herovina 4-1 (1-0): 35 1 Rinus van Belzen; 74 2-0 eigen doelpi Henny van Bruijn; 75 3-0 Hugo Crucq; f hugo Crucq; 90 4-1 Sander van Steef Scheidsrechter P. Rentiers. Bijzonder: den: boeking voor Erik van Willigen (oud uithalen tegenstander). Toeschouwers: 2 AXEL Het bestuur van de ZVA' 81 (Zaalvoetbalvereniging Axel 1981) heeft haar lid Karei Claessen, naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens de wedstrijd ZVA'81/Foto Jan Dieleman - ZVA'81/De Reizende man op 4 april j.l, geschorst voor de duur van vijf jaar. Claessen, uitkomend voor het team ZVA'81/De Reizende Man uit Klooster- zande, trapte na afloop van genoemde wedstrijd scheidrechter Johny Meeusen uit Axel tussen de benen. En nadat zijn teamgenoten hem met veel moeite het kleedlokaal hadden ingesleurd, gelukte het hem toch weer de zaal te betreden en gaf hij na een wilde achtervolging deze scheidsrech- ter nog enkele tikken met de grensrechtersvlag. Ook de KNVB heeft naar aanleiding van het gebeurde reeds maatregelen genomen. De tuchtkom- missie van de Zeeuwse voetbalbond heeft Claessen in afwachting van het onderzoek voorlopig geschorst, zowel voor zaal- als veldvoetbalwedstrij- den. Deze speler kwam enkele jaren geleden uit in de Hulsterse zaalvoetbalcom petitie en liep ook daar al eens een schorsing van een jaar op, dit met een proeftijd van twee jaar. Voorlopig kan Claessen dan-ook wel het voetballen in KNVB verband vergeten. John V ermeule schittert in zijn eerste marathon Debutanten bepaalden het beeld van de Westland Marathon van 1986. Twee van hen, de Belg Hagelsteens en de in Stoke-on-Trent wonende Hart veld, vonden elkaar in de slotfase, nadat Hartveld de jacht inzette op Jeff Norman. De Britse veteraan had de per traditie winderige wedstrijd na 32 kilometer geopend. Hagelsteens (30) toonde eens te meer aan dat basissnelheid een voorwaar de is een marathon te winnen. Schijn baar moeiteloos nam de beroepsmili tair uit Leuven afstand van zijn laat ste tegenstander om te zegevieren in 2.14.45. A rnemuiden nog niet in een kampioensvorm (Door Frits Bakker) MAASSLUIS - Het moet ergens in de laatste kilometers naar Maassluis geweest zijn. Met de striemende wind op kop en aan het eind van zijn krachten zag John Vermeule de leiders in de marathon steeds verder van zich weglopen. Hij was haast verlamd van de kou en vocht verbeten tegen een dreigende inzinking. Maar even later wist de Zeeuwse atleet dat alle ontberingen onderweg niet voor niets waren geweest. John Vermeule had zich maanden geleden een doel gesteld voor zijn eerste marathon. Hij wilde een tijd lopen van 'twee uur zeventien' en in die opzet slaagde hij ook. Toen hij in de laatste meters bijna smekend omhoog keek, wees de tijdklok boven het parkoers 2.17.50 aan. Daarmee haalde hij in een veld van ruim negenhonderd lopers een uitstekende tiende plaats. John Vermeule: sterk debuut op de marathon. MAASSLUIS Adri Hartveld is de verrassende nieuwe Nederlandse ma rathonkampioen. De 26-jarige in Sto ke-on-Trent (Engeland) wonende Hartveld eindigde tijdens de West- landmarathon als tweede achter de Belg Alex Hagelsteens. Beiden debu teerden op de wedstrijd over 42 kilo meter en 195 meter. Hagelsteens zege vierde in 2 uur 14 minuten 45 secon den. Hartveld, die de streep drie-kwartmi nuut later passeerde, neemt de natio nale titel over van Cor Vriend, die wegens een blessure niet startte. Bij de dames ging het kampioenschap naar Eefje van Wissen (Hollandia Hoorn). Wie Adri Hartveld had getipt als de nieuwe Nederlandse marathonkam pioen, had zaterdag een aardig kapi taaltje kunnen vergaren. Niemand zette zijn geld op de 26-jarige fysiothe rapeut, die eigenlijk slechts als haas bij de Westland Marathon aan het vertrek zou verschijnen. De titel van Hartveld was één van de surprises, die de kleinste van de vier grote Nederlandse marathons dit jaar in petto had. Dat Alex Hagelsteens de zeventiende editie won, was aanzien lijk minder verrassend. Hagelsteens triomfeerde gretig na een gedwongen wedstrijdpauze van een maand. ters lang mee met die kanshebbers voor de overwinning. „Ik ben ook daam nog maar even kop gaan trek ken", maakte Reynierse duidelijk. „Maar toen ik achter me keek zag ik ineens dat John een beetje was ge lost". Het was eigenlijk het moment voor Kim Reynierse om de wedstrijd te verlaten, maar hij wilde zijn clubge noot nog een laatste dienst bewijzen. Vlak voor de dertigste kilometer zet te hij zich nog even op kop van die voorste groep. „Rustig aan, jongens", begon hij het tempo te drukken en vervolgens bracht hij Vermeule te rug naar de kop. „Maar toen we de wind op kop kregen", vertelde Ver meule zelf, „moest ik er toch weer af. Ik was een beetje aan het eind van m'n krachten". Met een demarrage van de Britse veteraan Jeff Norman (hij won de wedstrijd al in 1973) viel de kopgroep definitief uiteen. John Vermeule raak te voorgoed achterop en moest het vanaf dat moment alleen uitvechten. „Ik heb geen echte inzinking gehad", verzekerde hij. „Het was alleen die kou ldie het zwaar maate. Ik zat een uur na de wedstrijd nog te rillen... zo veel had ik af moeten zien". Voor John Vermeule is de uitstekende tijd die hij haalde overigens geen aanleiding om dit jaar nog een mara thon te lopen. Hij heeft in overleg met Trijnie Smeenge (die hem in Maas sluis onderweg kwam aanmoedigen) voor een rustige opbouw gekozen. Kim Reynierse doet dit jaar nog wel een 'aanval' op de 2.17.50 van zijn trainingsmaat. Hij loopt meer dan waarschijnlijk in september de mara thon van Berlijn. De uitslag van de Westland-marathon is: 1. Alex Hagelsteens (Bel) 2.14.45, 2. Adri Hart veld (AW 36) 2.15.32, 3. Richard Vollen broek (MPM, Hengelo) 2.15.45, 4. Gino Braeckevelt (Bei) 2.15.58, 5. Willy van Huy- lenbroeck (Bel) 2.15.58,6. Jeff Norman (Eng) 2.16.13, 7. Lucien Rottiers (Bel) 2.16.24, 8. Henk Mentink (AV Athlos) 2.16.42, 9. Aad Stigter (AAV 36) 2.17.05, 10. John Vermeule (AV Dynamo 70) 2.17.50, 11. Max van Wersch (Achilles TOP) 2.18.35, 12. Paul Pieters (Bel) 2.19.45, 13. Gerard Smit (AAC) 2.21.27, 14. Raymond van Pamel (Bel) 2.21.29, 15. Steven Ermstrang (Bel) 2.21.32. 16. Josef Maeseneer (Bel) 2.22.26, 17. Cees Kraayeveld (Sliedrecht Sport) 2.22.44, 18. Frans Smit (Hera 2.22.49, 19. Marcel de Veen (Achilles TOP) 2.23.09, 20. Niels Moss (Zwe) 2.23.13. De tijden van de Zeeuwse lopers: Kees Bruins (AV'56) 2.40.04, Jan Brandenburg (AV) 2.46.30, Ramon de Pauw (AV) 2.55.25, Rein Swind (Zeel Sport) 2.57.20, Ko Stoel (Dynamo) 3.22.0. Peter Hameeteman en Ad Tierie waren bij de uitvallers. De uitslag bij de dames is: 1. Eefje van Wissen (Hollandia) 2.40.07,(83e in de gehele wedstrijd) 2. Mia Pauwels (Bel) 2.40.29 (91e), 3. Jarmila Urbanova (Tsj) 2.46.21 (125e), 4. Denise Alfvoet (Bel) 2.51.46 (177e), 5. Marij ke Abramsen (ADA) 2.59.01 (251e). DORDRECHT (ANP) - Jan Korteland van Sliedrecht Sport heeft zaterdag middag een stratenloop over 20 kilo meter in Dordrecht gewonnen. Hij maakte een tijd van 1 uur, 5 minuten en 40 seconden. Jaap Oele van AV'56 werd vijfde in 1.07.51. Zo'n honderd meter na de aankomst van deze Westland-marathon zocht hij zich een weg tussen de vele toe schouwers. Er was geen trainer en geen coach in de buurt, maar zoals altijd liet hij alles gelaten over zich heen komen. „Tsjonge... wat een kou zeg", kwam hij even later weer een beetje tot leven. „Ik moest er af tegen de wind in en toen heb ik het alleen moeten doen. Daarom heb ik op het laatste stuk wel even moeite gehad". De 24-jarige Middelburger kon niette min terugzien op een sterk debuut. Marathons worden tegenwoordig op voorhand al ingedeeld in tempo-groe pen voor de beste lopers en John Vermeule had kennelijk niet te hoog gegrepen. Hij vertrok met een tweede kopgroep op een schema van twee uur zestien. Kim Reynierse was aangewe zen als 'haas' voor die groep, die na een uur wedstrijd nog uit acht atleten bestond. Tot aan de 25 kilometer zou hij voor gangmaker spelen. Reynierse: „Ik voelde me zo lekker dat ik nog verder door ben gegaan. Toen we bijna bij de dertig waren, haalden we zelfs de kopgroep in. Ik ben nog even van plan geweest om tot het einde mee te lopen. Ik was nog zo fit dat ik het best aankon. Het was alleen beter om het niet te doen, want dan liep ik het risico dat ik op vijf-en-dertig kilome ter zou breken". liepen de twee groepen na dertig maakte toen nog deel uit van een kilometer zelfs samen. groep van tien lopers. John Vermeule De latere winnaar (Hagelsteens) en Kim Reynierse liepen nog kilome- De twee Zeeuwen maakten tot dicht bij de finale een grote indruk op alle volgers. Kim Reynierse liep de wed strijd bijvoorbeeld met het gemak van een eenvoudige duurloop. „Ik heb nog twee keer water gehaald voor die jongens", vertelde hij later. „We zagen dat er ergens langs de kant bekers stonden en die werden niet aangereikt. John had me een paar kilometer daarvoor gezegd dat hij dorst had. Toen ben ik dus zelf maar gestopt om een paar volle bekers mee te nemen". John Vermeule maakte natuurlijk dankbaar gebruik van die gangmaker bij uitstek. Het was opmerkelijk dat alle doorkomsten vrijwel perfect op tijd werden gepasseerd en dat er alleen tegen het einde een lichte hape ring was. De kopgroep (met Alex Hagelsteens) had dat strakke schema niet aan kunnen houden. Het vertrek op 2 uur 12 moest later worden bijge steld en omdat het tempo terugviel, De Belgische loper Alex Hagelsteens (met nummer 4) voert de kopgroep aan en krijgt op enkele kilometers van het einde nog drinken van een helper. Gerard Schipper (op de foto rechts in actie): sukkelen van de ene bles sure naar de andere. Oostkapelle is op zijn retour ROTTERDAM Een degradatie kandidaat kan zich tegenwoordig geen betere tegenstander wensen dan Oostkapelle. Tenminste één puntje zit er bijna altijd in. Twee weken geleden bijvoorbeeld speel de de Zeeuwse eerste klasser voor eigen publiek zo uitgeblust, dat het zwakke DSVP uit Pijnacker toch met de volle buit (0-1) aan de haal kon gaan. Weliswaar verloor Roda Boys uit Aalst vorige week met 2-0 in Oostkapelle, maar toen hadden de Zeeuwen hun winst te danken aan scheidsrechter Van Vliet uit Numansdorp, die in een vlaag van verstandsverbijstering een penalty weggaf, en aan de Roda-keeper, die een simpel balletje van Peter Ver burg tussen de knikkende knieën liet glippen. Het wel zeer zwakke Zwart Wit '28 uit Rotterdam kreeg zaterdagmiddag jongstleden de vrije teugel van Oostkapelle. Tot de laatste minuut keken de Zeeu wen tegen een 1-0-achterstand aan, maar zowaar scoorde Gerard Schipper twintig seconden voor het einde toch nog de gelijkmaker: 1-1. De zwakke prestaties van Oostka pelle zijn zo langzamerhand zo verontrustend, dat er maar één con clusie mogelijk is: het sterkste za terdagelftal van Zeeland is op zijn retour. Het belangrijkste probleem ■is ook makkelijk aan te wijzen: er zijn geen gelijkwaardige vervangers voor de enigszins versleten en uitge bluste topspelers van weleer. De 32-jarige Gerard Schipper suk kelt van de ene naar de andere blessure en speelt vrijwel nooit meer voor honderd procent. De flitsende passeerbewegingen en de daarop volgende snelle demarra ges laat hij niet of nauwelijks meer zien. De 33-jarige Jos Staps is ook duidelijk over zijn hoogtepunt heen. Een paar weken geleden speelde de 30-jarige Eugène Fagg „de sterren nog van de hemel", om met zijn trainer Dick van Westen te spreken. Maar nu Fagg in het privéleven wat beslommeringen heeft (hij wacht op gezinsuitbreiding en is met een ver bouwing bezig) verdwijnt zijn vorm als sneeuw voor de zon. Voeg daar bij dat Stoffel Schipper, de onbe twiste leider van het elftal, zo vro lijk flierefluitend door het leven gaat, dat topsport voor hem niet nummer één is, en het is duidelijk, dat Oostkapelle de topvorm van vorig seizoen niet meer vast kan houden. Want als spelers als Stoffel en Gerard Schipper, Jos Staps en Eugène Fagg ver beneden hun ni veau spelen, wordt de Zeeuwse eer ste klasser kwetsbaar en zwak. niet zo belangrijk was. Het was de laatste wedstrijd voor de tweede periodetitel en die was toch al bui ten bereik. Maar in de laatste acht wedstrijden willen ze er nog wel tegenaan gaan voor de derde perio detitel", zo sprak Goedhart opti mistisch. En inderdaad: je weet maar nooit hoe een koe een haas vangt. Er was zaterdagmiddag in ieder geval geen twijfel mogelijk: Oostka pelle was technisch de betere for matie, voetbalde ook met vloeien der combinaties, maar kon aanval lend toch maar weinig dreiging ver oorzaken. Ook kan er niet aan ge twijfeld worden, dat Zwart Wit '28 het zwakste jongetje van de klas is. De Rotterdammers kregen in deze klas veruit de meeste doelpunten om hun oren (Oostkapelle won in het begin van dit seizoen nog met 5-2 van Zwart Wit op Zeeuwse bo dem) en staan dan ook op de onder ste plaats. Trainer Jan van Baaren, die bezig was aan zijn derde seizoen bij Zwart Wit, is inmiddels ontslagen (Fortuna Vlaardingen heeft hem voor volgend seizoen aangetrokken als hoofdtrainer). Interim-trainer Wim van der Gijp heeft nu de teugels bij Zwart Wit in handen. Maar deze trainerswisseling heeft zeker geen schokeffect veroor zaakt. De Rotterdammers zijn zo mogelijk nog uitgebluster dan Oostkapelle. De Zeeuwse formatie had zaterdag middag enige pech toen Peter Ver burg in de beginfase tegen de paal kopte. Ook Fagg kreeg nog een kans. Zwart Wit was vooral beducht voor het opkomen van Stoffel Schipper, die dan ook een redelijke bewaking kreeg. Daardoor kon laat ste man Adriaan Nieuwenhuijze vaak onbelemmerd naar voren ko men. Maar echt gevaar leverde het allemaal niet op. Aan de andere kant kreeg keeper Jaap Pijnenburg niet veel meer te doen dan wat terugspeelballen te verwerken. Onverwacht nam Zwart Wit in de 21e minuut na rust de leiding, toen Bert Hooijer, die vorig jaar een schorsing van tien maanden uitzat en die nu weer de beste speler van het team is, Eugène Fagg en Klaas van Belzen op het verkeerde been zette en scoorde: 1-0. Oostkapelle wilde nu wel, speelde pressievoet bal en kreeg ook kansen (vooral Jos Staps). Maar pas in de slotseconden scoorde Gerard Schipper uit een scrimmage: 1-1. Zwart Wit '28-Oostkapelle 1-1 (0-0). 66e min. Bert Hooijer 1-0, 90e min. Gerard Schipper 1-1. boeking voor Peter Groene- wegen (een veel te zware straf voor aangeschoten hands). Arbiter Boot uit Zaandam. 350 toeschouwers. misschien naar ons toekomen. Maar ze zijn er nog niet. En zoals we er nu voorstaan, zeg ik: ieder jaar dat we nog in de eerste klas spelen is meegenomen". Het gebrek aan mankracht bleek zaterdag ook uit het feit, dat Oost kapelle naar Rotterdam toog zon der een reservekeeper. En dan heeft trainer Van Westen nog de tegen slag, dat een speler als Piet Goeree, die lange tijd was uitgeschakeld, weigert om weer wedstrijdritme op te doen in het tweede. Van Westen: „Hij heeft geëist, dat hij onmiddel lijk weer in het eerste komt. Maar die eis kon ik natuurlijk niet inwilli gen". En tenslotte is de instelling ook niet optimaal. Bestuurslid Wim Goed hart verhaalde zaterdagmiddag: „In de bus zeiden de spelers al dat deze wedstrijd tegen Zwart Wit '28 Trainer Dick van Westen is inmid dels ook al duidelijk overtuigd van die kwetsbaarheid: „Ik kan ook niet ontkennen dat er spelers aan vervanging toe zijn, maar ik heb niemand anders. Nu heeft Gerard Schipper weer een kuitblessure, hij heeft de afgelopen week maar één keer voorzichtig getraind, maar toch moest ik hem wel opstellen. Ik heb de andere selecties afgespeurd, ik heb ook bij de jeugd gekeken, maar er is niemand rijp voor het eerste. We ronselen niet, we gaan zelf niet spelers aantrekken. We moeten het hebben van enkelingen, die het wel aardig vinden om in de eerste klas te spelen en die daarom Dick van Westen: ieder jaar in de eerste klas is voor Oostkapelle mee genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 16