Mulder INTERIEUR-RAI SANITAIR WORM VOORJAARSNIEUWS IN EN OM HUIS PZC/ vrijdagkrant binnenhuis HET WALCHERS GORDIJNHUIS Ui miiiïiHH ADVERTEREN DOET VERKOPEN Wij verzorgen al uw wensen op interieurgebied middelburg, kromme weele 21-23 tel. 01180-14077 Nieuwer Kadoartikelen Dekbedden Matrassen ik Ledikanten Spreien Rolgordijnen Vitrages en overgordijnen Boven 10,- gratis gemaakt kijkruimte japans streepjesdun scherm leeslamp horren VRIJDAG 11 APRIL 1986 Kenners kiezen! bij blijven met laatste modetrends Korte Noordstraat 53 Middelburg, tel. 01180-12646 Lundia stellingen, praktisch en veel keuze. Nederlanders geven te weinig geld uit aan meubels, zo lieten de meubelfabrikanten vorige week weten. Liefst zouden die zien dat iedereen zijn bankstel net als zijn auto afschrijft en eens in de zoveel jaar vervangt. Wie die suggestie op wil volgen en bij wil blijven met de laatste modetrends, kan zijn hart ophalen op de jaarlijkse Interieur-RAI, die dit jaar voor het eerst samen met de Huishoudbeurs werd georganiseerd. Op de Interieur-RAI zijn alleen moderne meubels ten tentoongesteld. Wie het meer in degelijk eiken zoekt, zal er weinig van zijn gading vinden. Wit, zwart, grijs en chroom overheersen het moderne meubelbeeld al een tijd. Een enkele felgekleurde stoel of bank, bijvoorbeeld van de Nederlandse ontwerper Gerard van den Berg, mag fleur in het interieur geven, maar verder overheerst de nieuwe zakelijkheid. De moderne inrichting is sober en ruim. De meubels zijn stuk voor stuk zorgvuldig uitgezocht en worden als kijkobject in een kamer neergezet. Als kleuraccent is her en der een smaakvol object, een sierlijke vaas of een abstract kunstwerk geplaatst. En daarmee is misschien ook een antwoord gegeven op de klacht van de fabrikanten dat Nederlanders zich in tegenstelling tot Italianen niet wagen aan het design-meubel. De fabrikanten zijn daar verbaasd over, omdat Nederlanders toch veel meer De nieuwste badkamer, vaal geel met bidet. mogelijkheden die vroeger ondenkbaar waren. Gecombineerd met de opvatting dat een meubel vooral mooi moet zijn, leidt dat soms tot meubels die amper aan hun werkelijke functie voldoen. Een eetkamerstoel met als rugleuning een hooguit twintig centimer brede gebogen plank zal amper comfort geven tijdens een vijfgangen-diner. Maar apart staat het wel en daar lijkt het vaak om te gaan. Hoewel, het design-meubel begint zich ook te herhalen. De tijd in huis doorbrengen dan de bewoners van de Middellandse-Zeegebieden. Maar design nodigt niet echt uit tot gezellig thuiszitten. Een fraaie asymetrische glazen eettafel leent zich tot een stijlvol dineetje met vrienden die even zorgvuldig gekozen zijn als het interieur, maar niet tot een gezellig potje mens-erger-je-nieten met het hele gezin. De woning is vaak meer kijk- dan leefruimte geworden. Dat blijkt ook uit de constructie van de meubels. Moderne materialen bieden strakke zwarte leren banken, glazen tafels met asymetrische poten, witte kasten met een gekleurd accent en wollen tapijten met een grafisch motief zijn in talloze variaties te vinden. Er bestaat natuurlijk ook een leefbaarder soort modern meubel. Dat bewijst bijvoorbeeld de stellingfabrikant Lundia, die zijn assortiment de laatste jaren fors heeft uitgebreid. Lundia verkoopt niet alleen meer degelijke blankhouten boekenkasten, maar biedt een veel breder pakket: kastdeuren in verschillende tinten en of met glazen middenpanelen, tafels, hoekkasten, schuine planken en laden. De meubels mogen misschien iets minder stijlvol zijn, je hebt tenminste het gevoel dat er nog ergens een krant rond mag slingeren of een kind met blokken mag spelen zonder de perfectie volkomen te verstoren Een nieuwtje is dat alle onderdelen tegenwoordig in een transparant wit afgewerkte uitvoering te krijgen zijn. Een trend die de laatste tijd fors in opmars is, is de Japanse woonstijl. Vooral de rijstpapieren schermen (shoji-deuren) die de Japanners als makkelijk verplaatsbare wanden in hun woningen gebruiken, winnen aan populariteit. Ze zijn er in verschillende soorten. Bij de quadro-deuren is het rijstpapier vervangen door plexi- of fiberglas. Nieuw (en goedkoper) zijn de echte Japanse deuren, die meestal met rijstpapier worden beplakt. Ze worden verkocht als zelfbouwpakket en kunnen ook met vliseline of een andere stof worden afgewerkt. Opvallende inzendingen op de Interieur-RAI waren de studentenontwerpen van de Niet alleen de Interieur-RAI had nieuwtjes op woongebied te melden. Ook de Huishoudbeurs zelf had nieuws te tonen. Zo was er een badkamersbow met ondermeer het nieuwste op badkamerge- bied: vaal okergeel sanitair. Nieuwe snufjes waren er niet echt, de whirlpool en de in hoogte verstelbare wastafel voor gehandicap ten zijn inmiddels al bekende verschijningen. Wel raakt het bidet langzaam ingeburgerd in Nederland. Opvallend genoeg proberen fabrikanten de consument soms van zijn koudwatervrees voor dat apparaat af te helpen door het aan te bevelen voor kleine wasjes. Tussen alle magnetrons, hetelucht en turbo-ovens is het Rayburn- fornuis een opvallende verschijning. Nu eens niet door zijn modern stroomlijn: de vormgeving doet aan grootmoeders kolenfornuis denken. En de Rayburn is daar dan ook een moderne uitvoering van. Het gietijzeren fornuis is tegelijkertijd boiler en centrale verwarmingsketel. Het heeft een grote kookplaat, een kookoven en een bakoven. Afhankelijk van het type wordt het gestookt op gas, kolen, turf of hout. En afhankelijk van de uitvoering kost het apparaat zo'n acht tot twaalfduizend gulden. Daarvoor wordt dat wel 15 tot 50 jaar garantie gegeven. Een laatste aardigheid is het nieuwe Wingwoodparket, dat zonder lijmen of spijkeren gelegd kan worden en zo mee te verhuizen is. Het bestaat uit los neer te leggen tegels van 41 bij 41 centimeter. Ieder tegel bestaat uit zes stroken parket, gelijmd op een flexibele ondergrond van polyrethaan. De stroken kunnen ook losgesneden worden en in allerlei patronen worden gelegd. Het parket kan op bijna iedere ondergrond worden gelegd en is verkrijgbaar in de houtsoorten eiken, kambala en merbau. Japanse deuren, een nieuwe trend. Academie voor beeldende kunst De in Enschede. Terecht noemden ni( ze hun ontwerpen meubels en ka objecten. Niet alles wat ze fra exposeerden, zal in de praktijk G{ even bruikbaar zijn. Maar er ke waren wel duidelijk nieuwe zo; ideeën. Pa Dat blijkt uit de keuze van nieuwe materialen zoals de kast, gemaakt van rond een frame gespannen canvas van Georges Uittenhout. Of de keuze voor afwijkende vormen zoals de boogvormige kast van Paul Mathot. Heel fraai was de eettafel van Theo Heidens, gemaakt van zorgvuldig aan elkaar gelijmde latten. Als poten heeft de tafel twee waaiervormig gelijmde zijpanelen. RUNAHELLINGA m; Tijdens de Huishoudbeurs in Amsterdam heeft Ubica Ma- trassenfabrieken B.V. uit Utrecht haar nieuwste pro- dukt geïntroduceerd: de Ubi- ca/I.C.A.-matras. Het principe van dit matras systeem is gebaseerd op het geven van voldoende tegen druk op de zwaarste punten van het lichaam. In het mid dengedeelte van de matras is een verstevigde kern aange bracht die een progressieve weerstand geeft naarmate het lichaamsgewicht toeneemt en daarbij zorgt voor een solide ruggesteun zonder concessies te doen aan het slaapcomfort. Het ontwerp van dit systeem is naar Amerikaans voorbeeld, waar bij de ontwikkeling, de internationale beroepsorgani satie van chiropractoren, de I.C.A., betrokken is geweest. De I.C.A. onderschrijft het ma trassysteem internationaal als beste waarborg voor een ver antwoorde lighouding. In Ne derland heeft Ubica in samen werking met chiropractoren ditzelfde systeem aangepast en verder uitgewerkt. We leven in een tijd waar veel zorg wordt besteed aan de verzorging en conditie van het lichaam. Sport, gezonde voe ding en ontspanning spelen een belangrijke rol, maar het bed waarin we slapen krijgt veel te weinig aandacht. En dat terwijl we een derde deel van ons leven in bed doorbren gen. Het is logisch om dezelfde goede houding, die we overdag na streven 's nachts te conti nueren. Speciaal hiervoor is de matras ontwikkeld. De matras haakt in op de natuurlijke gewichtsverdeling van het lichaam tijdens de slaap. En is geschikt voor ie dereen, jong en oud, die het belang van een gezonde nacht rust inziet. De matras is ver krijgbaar in drie uitvoeringen: binnenvering, schuimrubber en polyether, waarvan de eer ste in combinatie met de Ubi- ca/I.C.A. boxspring de voor keur geniet. De Ubica/I C.A.-matrgs is ver krijgbaar bij de erkende slaapkamer- en beddenspe ciaalzaken in Nederland van af mei 1986. Met de nieuwe serie 'Raffinet- te' heeft Luxaflex een ragdun raamjaloezie geïntroduceerd. De lamellen zijn maar 16 mm breed. Neergelaten, maar met de lamellen in horizontale stand, wordt het uitzicht naar buiten nauwelijks sterker be lemmerd dan door een norma le vitrage. Die streepjesdunne luxaflex geeft ook een heel elegante aanblik en zal dus waarschijn lijk minder snel opgetrokken worden. Het decoratieve ka rakter werkt als een modern gordijn, waarbij de klassieke vitrage eigenlijk best achter wege zou kunnen blijven. Ook als de zon niet schijnt is er royaal voldoende lichtinval. De superdunne uitvoering doet nauwelijks een aanval op de meestal smalle venster bankruimte, zodat plantjes niet in het gedrang komen. Raffinette is in meer dan vijf tig kleuren verkrijgbaar. Vergeleken met de alleroudste aluminium-zonweringen is het een verfijnde en uiterst deco ratieve raamaankleding. ming vaak een prettige, priva- cy-verhogende voorziening. Het CM-zicht-windscherm vol doet daaraan. Het wordt tegen de gevel gemonteerd en kan dan in een kwartcirkelvorm worden neergelaten, om een kil windje buiten te sluiten en redelijk 'buiten beeld' te zitten voor de buren die ook van hun balkonnetje of terras genieten. Het scherm is gemakkelijk te monteren en te bedienen en is verkrijgbaar in drie maten (100, 125 en 150 cm) en zes kleuren. De prijzen variëren van 275 tot 385. Leveran cier is Ani te Scherpenzeel, tel. 03497-4488. Een uitpandig balkon is vaak moeilijk aan de zijkanten af te schermen tegen wind en tegen ongewenste irikijk. Ook voor een tuinterrasje is zijafscher- Volgens een recent onderzoek is de Nederlandse man gemid deld 14 centimeter langer (1.82 meter) dan de Nederland se vrouw (1.68 meter). Hieruit valt af te leiden dat de con ventionele fauteuils en bank stellen slechts zelden voor zo wel de man als de vrouw 'ideale' afmetingen hebben. De meubelfabriek Young In ternational in Culemborg heeft daarom een nieuw model bank, 'Allure' genaamd, op de markt gebracht, waarbij niet alleen de rugleuning in hoogte verstelbaar is (4 standen), maar waarbij ook de diepte van de zitting variabel is. De rugleuning moet eerst volledig naar achter geklapt worden waarna de goede stand uitge zocht kan worden. Onder de zitting zit een hendel waarmee de zitting naar believen uitge schoven kan worden. De rugleuning kan van 54 tot 90 centimeter gesteld worden en de zitting is via acht standen uitschuifbaar van 50 tot 62 centimeter. De verstelbare systeem is bij 'Allure' te krijgen bij zowel de twee- als de driezitters en bij de fauteuils. De meubels zijn te leveren in diverse leer- en stofsoorten, variërend van wol tot draion en katoen. Het bankstel is leverbaar is een groot aantal kleuren waarvan wit, zwart, rood, ivoor, bruin en grijs de belangrijkste zijn. De prijzen van de tweezitters lopen uiteen van ruim 2200 gulden tot ruim 2700 gulden in stof tot ruim 4200 gulden in leer. De driezitter kost in stof tussen de ruim 2600 en 3230 gulden en in leer 4760 gulden. De prijs van de fauteuil loopt van ruim 1600 tot 2130 gulden in stof tot 3065 gulden. De 'Allure' is ontworpen door Walter Leeman. Veel mensen lezen graag nog in bed, maar zelfs het bescheiden- ste leeslampje stoort dan de bedgenoot die slapen wil. De nieuwe Plexilight leeslamp voorkomt tweespalt. De lees lamp (een plexiglas pagina- rooster) verlicht alleen de pagi na van het boek en straalt ver der geen licht uit. Hij werkt, via een transformator, op zwakstroom voor één cent per 24 uur. De lamp wordt niet warm, dus brandgevaar (bij in slaap vallen) is er niet bij. In zieken- en bejaardentehuizen, maar ook in echtelijke of kinderslaapkamers een uitkomst voor 'late lezers' die anderen niet willen storen. De Plexilight bedleeslamp kost 69. Leverancier is Plexilight Holland International in Amers foort, tel. 033-630544, die de Ple xilight via verlichtings- en boek handel distribueert. Een precies passend hor voor een raam of een deur maken is een echt dhz-karweitje. Voor dit doel zijn speciale houten profielen ontworpen van maho nie of grenen. Het zijn stevige houten latten van 4x2 cm, voor zien van een groef waarin een bijpassend sluitprofiel wordt aangebracht. Tussen die beide delen wordt het horregaas (los verkrijgbaar) gespannen en vastgespijkerd. Het is een eenvoudig karwei: eerst zaag je de profielen op maat in verstek, even controle ren of ze goed in het kozijn passen, en dan op de hoeken vastzetten. Dan het gaas (ietwat royaal op maat gemaakt) er overheen leggen en het met de sluitprofielen bevestigen. Het gaas trekt daarbij vanzelf strak. Het buiten de sluitprofielen uit stekende gaas snijd je met een stanley-mes weg. In het profiel kunnen eventueel sleufjes voor raamuitzetters ge maakt worden en het aanbren gen van scharnieren, sluithaak jes e.d. is ook geen probleem. Ook voor het maken van bij voorbeeld een kweekkasraam (met plastic folie) is dit nieuwe systeem geschikt. Per strekken de meter kost het profiel (merk JéWé) 6,75 en 5,55, afhanke lijk van de houtsoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 55