exposities LIMIET sneller rijden veiliger of onveiliger? dollarkoers maakt dodge koop waardig caravanbelading 81/tO fiat regata 8 esprit blanckaert gaudelius foto-expositie majdandzic galerie 66 acolye kleurenetsen beelden buiten sleeuwenhoek arthouse de wijnstok' vleeshal bellamy 19 waeckende boey oude ansichten bloempotten etcetera galerie potteriet jan heijse balans 17 weegschaal Rempedaal boetes skoda sunshine VRIJDAG 11 APRIL 1986 I Vrijdagavond wordt in Gale rie Esprit te Clinge de ten toonstelling geopend van de kunstenaars Kees Vet (49) en Ton Schouten (39). Beeldhouwer Kees Vet kreeg zijn opleiding aan de Acade mie Sint Joost te Breda en aan de Rijksacademie San Fer nando te Madrid. Evenals Kees Vet kreeg graficus Ton Schouwen zijn opleiding aan de Academie Sint Joost te Breda. Aansluitend volgde hij aan de Koninklijke Academie te 's-Hertogenbosch de leer gangen Monumentale en Ver sierende Vormgeving. De ope ning is om 20.00 uur door mevrouw J. Vergouwen. De expositie duurt tot en met 28 mei. Bij 'Foto Roland van Damme' in Nieuw-Namen is tot 21 mei werk te zien van de uit Kloos- terzande afkomstige kunste naar Etienne Blanckaert. De tekeningen zijn dagelijks te bezichtigen tijdens de winke lopeningstijden. De Vlissinger Geje Gaudelius exposeert tot 2 mei in de grote hal in het Streekziekenhuis Walcheren met surrealistische tekeningen en schilderijen. Het thema van deze expositie is Sur-action 2. De tentoon stelling is een vervolg op Sur- action 1 die onlangs in Hein- kenszand werd gehouden. In de maanden april en mei exposeert Jo Marinissen een deel van zijn foto's in de hal van de Rabobank in Middel burg. Het gaat onder meer om beelden van Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarbij stemming en licht voor de accenten zorgen. Deze verkooptentoonstelling is op werkdagen geopend van 9.00 tot 16.00 uur, op donder dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. De Rabobank is zowel toegankelijk vanuit Langevie- le als Korte Geere. kunstenaarscentrum In het Zeeuws Kunstenaarscentrum en de Zeeuwsche Bibliotheek in Middelburg is tot en met 1 mei een dubbele expositie te zien van de Joegoslavische schilder Viktor Majdandzic. De kunstenaar ging, na een periode van 'abstract expres sionisme' (1959-1965) langza merhand over op zijn huidige, systematische benadering van de structuur en het uitvoe ringsproces. opening5 april om 16 uur. Daarna dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur) De monumentale vormgever Joost Cords exposeert in Gale rie 66 in Oostburg met twee objecten. Een object van be ton uit 1985 getiteld 'Twee Zuilen' en een object van ijzer uit 1986 getiteld 'Vleugels'. Verder zijn foto's te zien van het decor voor de in 1985 ge produceerde voorstelling 'Blut am Halz der Katze' van Fass- binder in Enschede. De ten toonstelling duurt tot 28 april. (Woensdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur) De Vlissingse galerie 'De Blaeue Acolye' (Bellamypark 22) richt zich de komende maanden speciaal op de zeezij de met exposities van oude (zee)kaarten en prenten van Zeeland in de maand april en maritieme schilderijen van Oudes, Jaarsma, Dekker, Groen, Peeters en anderen in de maanden mei en juni. Door lopend: maritieme en topogra fische prenten. Open: dinsdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17.00 uur. De Spaanse kunstenaar Manel Marzo-Mart exposeert tot 15 april in galerie 'Ben Witte', Vlasmarkt 11 in Middelburg. Marzo-Mart is een graficus die zich de laatste jaren vooral met het maken van kleurenet sen heeft beziggehouden. Dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. De Haagse kunstenaars Theo van der Nahmer, Bram Roth en Ula van Ophuysen laten tot 1 juni ieder vier beeldhouw werken zien in de tuin van 'Inter Scaldis' te Kruiningen. In het Centrum Nieuwe Mu ziek (Kloveniersdoelen, Ach ter de Houttuinen, Middel burg) exposeren de beeldend In het 'Arthouse' aan de Markt in Biervliet is tot en met 26 april werk te zien van beeld houwer Luc Inghels uit Wal soorden. Het werk omvat beel den in arduin, marmer en ple xiglas. De galerie is op week dagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Zaterdags is het 'Arthouse' ook in de middagu ren van 13.00 tot 16.00 uur geopend. Zondag is de kunst handel gesloten. kunstenaars Ben Sleeuwen hoek en David van de Kop op woensdagavond en de midda gen van donderdag, vrijdag en zaterdag. In galerie 'De Wijnstock', Bel- Iinkstraat 32 in Middelburg, is tot en met 15 april een expositie te zien van vijftien 'eierschilders', die hun ver sierde eieren tentoonstellen. In dezelfde galerie exposeert Jet Linders-Meeuwis tot 26 april haar 'bloemencollages, natuurobjecten die bestaan uit gedroogde en geprepareer de bloemen en plantendelen. De openingstijden van de ex posities zijn: donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. In De Vleeshal in Middelburg wordt een tentoonstelling ge houden van Giulio Paolini, ge titeld 'abat-jour' (giochi proi- biti) met daarbij een serie van acht collages. De tentoonstelling loopt tot 27 april, dinsdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur en 's zondags van 14.00 tot 17.00 uur. De beeldend kunstenaar Mar ten Hendriks uit Doesburg ex poseert in galerie Bellamy 19. Deze voorlaatste tentoonstel ling in de reeks 'omtrent schilderkunst' omvat naast recente schilderijen ook teke ningen. In galerie Bellamy 19 is tot zaterdag 26 april een tentoon stelling te zien van de Lim burgse beeldend kunstenaar Pieter Defesche. De expositie is de laatste in de tentoonstellingreeks 'omtrent schilderkunst' en Defesche mag met zijn 64 jaar gerust een 'nestor' genoemd worden. De kunstenaar maakt deel uit van de IJmuider Kring. (Bellamypark 19, Vlissingen. Dinsdag tot en met vrijdag 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdagen van 13.00 tot 17.00 uur. De 'jonge wilde' Gert de Graaf exposeert tot 16 april in 'De Waeckende Boey', Stations straat 24 in Middelburg. Hij heeft zijn 'wonderlijke levensa vonturen' verwerkt in kleuren op«papier. In het streekmuseum 'Het land van Axel' is tot en met 19 april een tentoonstelling te zien van oude ansichtkaarten en fotokaarten van oud-Axel en de kernen Koewacht en Zuiddorpe. De tentoonstelling is geopend iedere woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. In galerie Ilona Schmitt, in de Dorpsstraat in Kattendijke, is tot en met 29 juni een exposi tie te zien van schilderijen van Jugendstil-plastieken. Het thema van de tentoonstelling is de 'kosmische uitstraling' van bloempotten. (Vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur). In stichting Etcetera, Steen- bergsestraat in Bergen op Zoom, exposeert tot en met 20 april de kunstenaar Piet Vloe mans zijn olieverfschilderij en. Twee kunstenaars uit Meche- len, de beeldhouwer Karei van den Braak en Cornel Campo, die etsen maakt, exposeren van vandaag (vrijdag) tot 21 mei in Galerie Potteriet in Middelharnis. De opening ver richt J. J. Wieringa, voorzitter van de culturele kring 'De Wel le', vanmiddag om 17 uur. woensdag tot en met zaterdag van 10 tot 16 uur; vrijdag tot 21 uur) In museum De Schotse Huizen is tot en met 17 mei de exposi tie te zien uit de nalatenschap van de schilder Jan Heijse. De tentoonstelling heeft een uniek karakter: te bezichtigen zijn ongeveer veertig schilde rijen, waarvan veel afkomstig zijn uit privé-collecties. Verder zijn ook enkele houtsnedes te zien. De expositie is geopend dinsdag tot en met zaterdag, van 10 tot 17 uur. De kunstenaaar Kees de Valk exposeert tot 10 mei in het BKR-centrum balans 17 in Middelburg vijf 'hang-ups': drieluiken en ruimtelijke ob jecten waarin afvalmateriaal en andere gevonden zaken ver werkt zitten. De thema's in het werk van de Valk zijn geweld, vervuiling, honger, dood, ge loof en kunst (vorm en in houd). De tentoonstelling is geopend woensdag, donder dag en vrijdag van 12 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 16 uur. Bij controles de afgelopen jaren heeft de Duitse poli tie vastgesteld dat bij 25 pro cent van de uit de Benelux afkomstige auto's en aanhan gers het toegestane maximum gewicht wordt overschreden. Mede daarom heeft men aan gekondigd in de toekomst streng te zullen controleren en zonodig zal men er niet tegenop zien de bestuurder te verzoeken een deel van de bagage achter te laten op de plek waar de overtreding is geconstateerd. Uiteraard zal er in dat geval ook een geld boete moeten worden betaald. Hoe weet men of men de auto en/of aanhanger te zwaar heeft beladen? Door in het instruc tieboekje van de auto te kijken hoeveel de maximum hoeveel heid bagage is die er mag worden meegenomen en hoe veel het gewicht mag zijn van de aanhanger inclusief bela ding. In geen geval mag dat gewicht meer zijn dan het ge wicht dat de fabrikant van de auto aangeeft. Dat gewicht be paalt ook of de aanhanger een rem dient te hebben. Een rem die verplicht is als de aanhan ger zwaarder is dan de helft van het gewicht van de lege auto of zwaarder is dan 750 kilogram. Eénassige aanhangers tot 1500 kilogram, inclusief belading, zijn van die verplichting uitge zonderd mits ze zijn uitge voerd met een hulpkoppeling. Zo'n hulpkoppeling is meestal een ketting die vastzit aan de aanhanger en bij het trekken aan de auto wordt gehaakt. Ontbreekt een dergelijke voor ziening, dan moeten de éénas- sige aanhangers tot 1500 kilo gram uitgevoerd zijn met een losbreekreminrichting. De aanhanger heeft dan een handrem die door een breek- Nog niet zo lang geleden 42.900, stationwagon kost 3 mil- moest je voor deze merken le meer en op grijs kenteken al gauw een tot anderhalve ton doet deze laatste 10 mille min neertellen. De dalende dollar- der. koers heeft het evenwel voor importeur Nimag in Hei- gfOtCf nenoord weer mogelijk ge- Het grotere werk is de Dodge maakt om de '86 modellen zon- LeBaron SE Sedan met een der schroom aan het publiek te flinke V8 motor van 5.2 liter die kunnen presenteren. goed is voor 142 pk. Liefst 520 We kennen de Amerikanen te- cm lang en 184 cm breed (ter genwoordig in twee versies: de vergelijking de duurste Merce- middenklasser en de grote Ame- des 560 SEL is nog een stukje rikaan. In de eerste groep valt kleiner), heeft een gewicht van de Dodge Ariës. Wist u dat 1633 kg en tal van extra's die de General Motors alle sterrenbeel- al behoorlijk complete uitrus- den en andere hemellichamen ting van de Ariës nog te boven heeft geclaimd om als type-aan- gaan. duiding te mogen voeren? Kun- Speedcontrol, elektrisch te stel- nen ze in elk geval een tijdje len stoelen en ramen en centrale vooruit. deurvergrendeling zijn er enkele De Ariës is een compacte auto van. Prijs van de slee is f 69.000 van 454 cm lang en 173 cm en voor 10 mille meer komen we breed, uitgerust met een 2.2 liter bij het 'Snoepje van de Week': motor van 98 pk. Is al uitgerust de Chrysler LeBaron Converti- met een 3-weg katalisator en ble. Als je dan nog geen filmste- gebruikt loodvrije benzine. Deze raspiraties krijgt, wordt het voorwielaangedreven Dodge, nooit wat. Ditmaal geen V8 Nimag importeerde het merk maar een stuk sterkere 2.2 liter ruim 60 jaar geleden ook al, viercilinder die 148 pk levert, heeft een automaat, airconditio- Ditmaal zorgt een turbo voor de ning, stereo-radiocassettespe- extra 'power' van deze cabriolet. Ier, getint glas, twee van binne- Naast alle snufjes die al eerder nuit verstelbare buitenspiegels genoemd zijn bezit deze Chrys- en nog een handvol smaakvolle Ier een elektrisch bediende kap. dingen. En reken maar dat je daar op Met elektrisch te stellen cabrioletkap brengt de Chrysler Le Baron Convertible 'the sixties' weer tot De 'eenvoudigste' Ariës SE Se- willekeurig welke boulevard in leven. dan met 4 deuren komt op f ons land bekijks mee hebt! met remmen op alle vier wie len mogen een kampeerwagen trekken mits deze niet meer dan 6 meter lang en 2.10 meter breed is. Een vergunning (ver krijgbaar bij de Zwitserse grens) voor afwijkende breedte kan alleen worden verleend tot een breedte van maximaal 2.20 meter. Voor een lengte tot maximaal 6,50 meter (dissel inbegrepen) moet een vergun ning worden gekocht als de passen worden bereden en tot 7 meter (eveneens dissel inbe grepen) als geen paswegen worden bereden. Voor boot trailers kan deze vergunning worden verkregen als de maxi male breedte 2.50 meter is. Caravans die breder of langer zijn dan genoemde maten, worden absoluut niet toegela ten. trapsgewijs de gevaarlijke rijders uit het verkeersbeeld te halen. Door de steeds kleiner wordende snelheidsverschillen ziet de SWOV ook het aantal ernstige ongevallen dalen. Dat de ene instantie het niet altijd eens is met de andere mag blijken uit een eerder gedaan onderzoek door Mercedes-Benz. Die firma stelt dat het loslaten van een snelheidslimiet, zoals in Duitsland het geval is, de veiligheid toeneemt. In relatie tot andere wegen is de Autobahn bijvoorbeeld zesmaal veiliger dan een secundaire weg en zevenmaal veiliger dan in de bebouwde kom. Niet geheel ontdaan van eigenbelang stelt men zelfs dat het invoeren van een maximumsnelheid op autosnelwegen de veiligheid kan aantasten, omdat de klanten dan gaan kiezen voor comfort. Men ruilt de passieve en actieve veiligheid van de auto in voor meer gemak in het voertuig, iets dat in Amerika zich al heeft afgespeeld. Het onderzoek dat Mercedes heeft laten verrichten geeft ook aan dat aanleg van meer autosnelwegen de veiligheid van het verkeer verhoogt. Rond de steden kan men zo de verkeersstromen in veiliger banen leiden. In die steden vindt de firma overigens 30 km p.u. nog te snel. Boven de 25 km p.u. is een snelheid die een mens bij een aanrijding niet meer kan weerstaan. Ook voor de inzittenden is een dergelijke snelheid al te veel, vandaar dat het dragen van autogordels van levensbelang is. Het aantal doden en gewonden kan gehalveerd worden als aan die draagplicht wordt voldaan, met name in de bebouwde kom, juist bij lagere snelheden, wordt de gordel nog veel te weinig omgedaan. Iets wat in de ogen van deze autofabrikant, die als eerste met ABS op de markt kwam, ook meer gepropageerd moet worden is het aantrekkelijk maken om dit veiliger remsysteem te kunnen kopen. In Noorwegen hebben verzekeringsmaatschappijen premies voor auto's met ABS verlaagd, dat zou volgens kabeltje wordt vastgetrokken als de koppeling onverhoopt zou loslaten. Overigens behoort de trek haak een typegoedkeuring te hebben ondergaan op het mo ment dat het totaal gewicht van de aanhanger meer dan 750 kilogram bedraagt. De ge wone kogeldruk hangt af van het type caravan. In de prak tijk kan bij een caravan met een oppbouwlengte van 310 centimeter een druk van 40 a 50 kilogram worden aange houden. Bij 380 centimeter bedraagt die druk 50 a 60 kilo en bij meer dan 450 centime ter mag de druk niet meer dan 60 a 75 kilo bedragen. De kogeldruk is met een perso nenweegschaal simpel te me ten. Ten aanzien van uitstekende lading, zoals surfplanken, geldt dat elk voertuig dat aan de Nederlandse wet voldoet ook in het buitenland de weg opmag. Dat wil dus zeggen dat de lading aan weerszijden nooit meer dan 20 centimeter mag uitsteken. Vooruitsteken de lading is altijd verboden en lading die aan de achterzijde uitsteekt, moet stevig en sta biel zijn en mag niet meer uitsteken dan tot 2/3 van de wielbasis met een maximum van 5 meter. Is de uitstekende lading scherp, dan moet deze worden gemarkeerd met een Mercedes meer gedaan moeten worden. In ons land zou het al een heel stuk op de aanschaf van ABS schelen als de BVB niet betaald hoefde te worden. De minister van financiën kan dus op simpele wijze de drempel voor de verkeersveiligheid omlaag brengen. Hij doet dat al door fiscaal te accepteren dat een dergelijk accessoire als ABS aftrekbaar is voor de inkom stenbelasting. Vastgesteld is bij dit Duitse onderzoek dat zeven van de tien mensen vergeefs proberen te ontkomen aan een ongeluk door abrupt op de rempedaal te blijven trappen. Pompend remmen en uitwijken zou in die gevallen een ongeluk hebben kunnen voorkomen. Een aardige vraag in dit verband is rode vlag. Op aanhangers is vooruitstekende lading even eens verboden. Achteruitste- kende lading op aanhangers mag niet meer dan drie en een halve meter achter de as uit steken. Wie met een trailer met daar op een boot naar West-Duits- land gaat, moet er rekening mee houden dat het is verbo- SIEM LEEUWENKAMP den in de boot bagage mee. te nemen. Van buitenboordmo toren die aan de boot gemon teerd worden vervoerd, moet de schroef worden afgenomen of deugdelijk worden afge schermd. Overtredingen wor den bestraft met over het al gemeen hoge boetes. of de bijna één miljoen auto's die nu met ABS rondrijden niet vaker betrokken zijn bij schade door een botsing met achteropkomend verkeer? Je staat immers sneller stil dan een auto zonder ABS. Als het antwoord op die vraag bevestigend luidt, dan zou de verzekeringspremie wellicht omhoog moeten, omdat die categorie meer risico loopt... En zo zitten er aan elk onderzoek met zijn conclusies wel twee kanten. Feit blijft dat de laatste 15 jaar het risico om een dodelijk ongeval in het verkeer te krijgen ruim gehalveerd is. Wegen en voertuigen zijn in die jaren een stuk verbeterd, het gedrag van mensen in het verkeer gaat hopelijk ook steeds meer die goede kant op. Zwitserland zou Zwitserland niet zijn als ook daar niet een aantal bijzondere eisen wor den gesteld. Personenauto's De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft kortgeleden een pleidooi gehouden voor het handhaven van de maximumsnelheid op autosnelwegen. Zij heeft een rapport opgesteld voor de Directie Verkeersveiligheid van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Daaruit blijkt dat een verhoging naar 120 km p.u. als maximumsnelheid op die wegen zal leiden tot meer en ernstiger ongelukken. Ook het invoeren van een adviessnelheid van 100 km p.u. zal een ongunstig effect hebben op de verkeersveiligheid. Voor het vrachtverkeer ziet de SWOV geen verschil bij het verhogen van de limiet, te meer daar men zich nu al, zij het meer uit economische motieven, aan de snelheid van 80 km p.u. houdt. De dienst pleit voor een gerichter politietoezicht op naleving van de snelheidslimiet. En dan met name bij degenen die sneller dan 130 km p.u. gaan onder gevaarlijke omstandigheden. De kans dat ze gepakt worden moet in de ogen van de SWOV een stuk groter worden, om zo die groep uit te dunnen. Dan kan de 'gebruikers-limiet' naar bijvoorbeeld 125 km p.u., om zo Onder deze naam is tot eind april elke Sko da leverbaar met een zonnedak waarin een an tenne is opgenomen. Te vens wordt zonder meer prijs een Blaupunkt ra dio ingebouwd. Deze Tsjechische auto's zijn te vens volgens een Dries tappen financierings plan te koop. Bij afleve ring eenderde, zes maan den later weer eenderde en na een jaar de rest betalen zonder rentetoe slag. Skoda levert als eenvou digste model de 105 voor f 9.295 die is uitgerust met een 1 liter motor achterin geplaatst. Het vermogen van 44 pk geeft deze mo tor een top van 130 km per uur. Het duurste type is de 130 Rapid Coupé van f 14.695 die een 1.3 liter motor heeft van 58 pk, goed voor een top van 150 km per uur. Deze melodieus klinkende naam is gekozen om een model in de Regata-serie spe ciale aandacht te geven. Het type Regata 70 is voor f 1200 opgewaardeerd met een aantal zaken op het gebied van com fort en techniek. De achterbank is in twee delen neerklapbaar, getinte ramen, tapijt op vloer, zijpanelen en luxe stof op de stoelen zijn naast een stereo- radiocassetterecorder van Phi lips de extra's in het interieur. Van buiten is de Quarzo voor zien van een spoiler op de kof ferdeksel, heeft metallic blau we lak, sierstrepen, vlakke wieldoppen en antenne op het dak. De technische aanpassing is de 5-bak die in combinatie met de elektronische ontsteking en af- sluitsysteem benzinetoevoer iets zuiniger is dan de 4-bak versie. Overbrengingsverhou ding van de 5e versnelling is: 0,827 op 1 en dat resulteert in een gemiddeld verbruik van 1 op 14,5 tegenover 1 op 14.1 voor de Regata met 4-bak. Deze be perkte leverbare Regata Quarzo kost f 22.790. Verder brengt Fiat het actiemo del Uno Amico uit, het is ten slotte lente dus de kopers moe ten weer gelokt worden. Dit type is voorzien van wat extra dingetjes zoals klokje, bekle ding en hoofdsteunen. Dit verfraaide 3-deurs autootje komt nu op f 15.390, ofwel f 460 minder betalen voor méér spul len. In één adem door meldt Fiat nog even dat ze marktleider zijn in het A-segment met de Panda. Eervorig jaar bijna 9000 stuks, eind '85 waren dat er ongeveer 400 meer. Goede tweede is Suzu ki Al to die procentueel 7,1 te genover Fiat 4,7 steeg. De Re nault 4, Lelijke Eend en Subaru Mini Jumbo daalden gemiddeld met eenderde in verkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 48