compact disc in de auto b o-televisie met toebehoren BLIJ DAT IK LOODVRIJ RIJ? het wel en wee van de katalisator PZC/ vrijdagkrant 8 philips gids vakantie mankementen I VRIJDAG 11 APRIL 1986 Een van de grootste leveranciers van Personal Computers in Nederland heeft een reeks van nieuwe machines geintroduceerd. Het gaat om Olivetti, na IBM zeker een van de belangrijkste op de personal-computermarkt in Europa. Het bedrijf, waarvan de Nederlandse tak in Leiden is gevestigd, heeft een low-cost computer, de M19, aan de modellenreeks toegevoegd. Verder een draagbare (schoot)computer, de M22, en ten slotte een high-performance computer, ook wel een AT-computer (van Advanced Technology) genaamd. De bestaande M24 blijft als tussenmodel gehandhaafd. Op zichzelf is het aankondigen van een nieuwe reeks computers niet zo'n schokkende gebeurtenis. Het gebeurt op dit moment bijna wekelijks. Wanneer het van huis uit Italiaanse, maar sterk Europees georiënteerde bedrijf Olivetti echter met een nieuwe lijn komt, is er meer aan de hand. Olivetti treedt steeds meer uit de schaduw van IBM, waar het zijn modellen betreft. Weliswaar zijn de zogenaamde Personal Computers compatibel (uitwisselbaar) met de IBM-typen, maar vaak hebben zij wat extra's zoals een hogere snelheid en wat meer mogelijkheden. Om die reden werd Olivetti de afgelopen jaren zo ongeveer hofleverancier van de universiteiten. De PC's werden door veel informatica-afdelingen getest en tot een van de betere PC-achtigen gekozen onder meer vanwege de prijs/prestatie verhouding. De officiële IBM-computers bleken duurder en hadden voor die hogere prijs minder te bieden. Verder waren veel testers met name verrukt over de hoge verwerkingssnelheid. Mede door de speciale kortingsregeling die men in het leven riep (40 procent korting mits men informatica studeerde en de computer via de universiteit bestelde) vonden heel wat machines hun weg naar technische studenten. Mede daardoor schat Olivetti dat het marktaandeel in het PC-segment van zo'n 2 procent in 1984 tot ruim tien in '85 is opgelopen. Dit jaar denkt men ruim boven de 17 procent uit te komen. De draagbare M22 Olivetti-computer in gebruik. Men biedt nu ook duidelijke andere modellen dan de concurrenten aan. Daarbij kan zeker de draagbare M22 een troef worden. De thuis-, kantoor- of reis-personal weegt acht kilo. Het apparaat heeft een LCD-scherm met achtergrondverlichting waardoor het scherm goed afleesbaar is. Hij kan op batterijen gebruikt worden en thuis worden uitgebreid met extra geheugen op de plaats van de batterijen. Alle standaardzaken zitten in het apparaat dat twee microprocessoren 80C88 heeft: de weinig stroomverbruikende versie van de alom bekende Intel-computerhart. Er is een disk-drive aan boord van 5.25 inch, een zogenaamde RAMdisk is mogelijk en standaard is het apparaat uitgerust met een werkgeheugen van 256.000 tekens, dat nog verdrievoudigd kan worden. De M19 is de nieuwe, goedkope (beginners)machine van de fabrikant. Tegenover de draagbare M22, die 7000,- exclusief btw moet opbrengen, kost deze huis- of kantoormachine slechts 6000,- met twee diskdrives. De machine heeft evenveel standaardwerkgeheugen aan boord, dat in dit geval te vertweevoudigen valt. Eventueel kan hij op een hogere snelheid lopen dan de gemiddelde machine, maar dat wordt pas verwezenlijkt na een uitbreiding. De M19 zou je een uitgeklede, goedkope versie van de PC kunnen noemen. De M28 (high technology) is het topmodel van de familie, evenduur als de Advanced Technology computer van IBM, namelijk 13.000 exclusief. Olivetti claimt dat het apparaat 30 procent sneller is, een tweemaal zo hoge opslagcapaciteit heeft (namelijk 20 miljoen tekens op een harde disk). Toch is hij bijna een kwart kleiner wat afmetingen betreft dan vergelijkbare apparaten. Het bestaande 'tussenmodel' M24, het meest gezien op universiteiten, blijft voorlopig nog in produktie. De computer zal wel langzamerhand van de produktielijn verdwijnen. Dat lijkt onvermijdelijk gezien de bijzonder grote vraag naar PC's, die volgens de Leidse onderneming veel hoger ligt dan de capaciteit van het toch al sterk opgevoerde produktie-apparaat. HUGO VAN DER HEEM De houder met 10 CD's, past in de speler die in de kofferruimte wordt gemonteerd. Sommige verstokte Compact-Discgebruikers willen ook een CD-speler/radio in hun auto. Dat is een probleem, vooral in Amsterdam en vooral in verband met de verzekering. Sony doet daar nu iets aan. De Japanners introduceren een speciaal voor de auto ontwikkelde automatische CD-wisselaar met los verkrijgbare tuner (autora dio-gedeelte). Het geheel wordt onzichtbaar inge bouwd in de kofferruimte van de auto en is desondanks goed voor ruim tien uur muziek. De wisselaar heet CDX-J10. Boven elkaar worden 10 compac disejes gestapeld in een speciale houder. De bijbehorende speler past makkelijk in de kofferruimte. Het geheel wordt op afstand bestuurd door een bedieningseenheid die in het dashboard kan worden gebouwd. Hij kan echter ook los in het handschoenenvak worden opgebor gen of onder de stoel neergelegd. Het paneel, waarmee men ook de tuner kan bedienen, heeft 10 voorkeurstoetsen en een Random Music Search functie: de mogelijkheid om nummers in een willekeurige volgorde af te spelen. De tuner XT-10 is speciaal ontworpen voor de combinatie met de CD-wisselaar. Deze kan ook (onzichtbaar voor dieven) in de kofferbak ge bouwd worden. Door zijn kleine afmetingen past hij uitstekend onder de wisselaar. Het toestel geeft FM-stereo en de middengolf door. De tuner biedt de mogelijkheid de FM-band of middengolf af te zoeken en bij de sterkste stations te stoppen. Er zijn 10 voorkeuzetoetsen beschikbaar voor de belangrijkste stations. Om storing van de auto- onsteking zoveel mogelijk te voorkomen is ge bruik gemaakt van een puls-onderdrukkingsscha- keling. Nieuwe kleuren-tv's wor den dagelijks gelanceerd. Als Bang Olufsen een (prij zige) nieuwe tv introduceert is er - zoals meestal met de produkten van de Deense fir ma - wel iets bijzonders aan de hand. De nieuwe Beovision LX2800 is ontworpen om als een geintegreerd audio-video- systeem te fungeren en voorts is hij geheel aan de eisen van de tijd aangepast met een vlakke, vierkante beeldbuis. Het hele ontwerp trouwens is opmerkelijk ondiep en vlak. De tv heeft een prima luidspre kers en een goede versterker. Dat is op zichzelf bijzonder voor een tv. Nog opmerkelijker is dat de tv dan kan fungeren als audiocentrum, waarbij het beeldgedeelte niet wordt inge schakeld. Wordt het beeldge deelte wel ingeschakeld, dan past de tv zich wat contrast en helderheid aan op het omge vingslicht. Voor het gebruik van de tv als monitor samen met een home-computer kent hij bovendien een schakeling waarbij het beeld rustiger wordt. Trillingsvrij beeld is ook te verwachten bij de weergave van Teletekstpagina's. Het ap paraat slaat twee pagina's op en de wachttijd is korter: men kan 'doorkiezen'. De tv wordt op afstand bediend en tijdens het op afstand commanderen of programmeren is het resul taat daarvan in het beeld te zien door afgebeeld code's en kanalen. Met dezelfde afstand bediening laat zich voorts de bijbehorende videorecorder bedienen. Bijzonder is ten slotte dat tv niet alleen samen kan werken met home-computers als mo nitor, maar ook de mogelijk heid heeft om een computer printer rechtstreeks aan te sluiten. Daarmee kunnen dan Teletekstpagina's worden af gedrukt op gewoon papier. Philips is de laatste tijd opval lend veel nieuwe samenwer kingsverbanden aan gegaan. Polygram, de banden- en platen en CD-fabriek werd een geza menlijke onderneming van het chemische concern Du Pont en Philips. Polygram was eerder een onderneming waarin Sie mens participeerde. Toen Sie mens zich terugtrok zocht Phi lips contact met Warner Bro thers, een andere grote software industrie. Om allerlei redenen ging die samenwerking niet door. Niet alle delen van Poly gram zijn nu trouwens overge nomen. Het nieuwe bedrijf heet Philips Du Pont Optical (DPO) en is vooral gericht op beeld- en CD- platen. Philips heeft al een an derejoint-venture op 50/50 basis met Du Pont: de cassettefabriek PD-Magnetics in Oosterhout. DPO heeft ook CD-fabrieken in Amerika. Het andere bedrijf dat betrok ken is bij overname is Philips Breda. Daar worden professio nele camera's en recorders ge maakt. Daarin zal te zijner tijd door Robert Bosch het meerder heidsbelang worden overgeno men. Vooralsnog ontstaat er een nieuw bedrijf dat ETS, Euro Television Systems GMBH heet en dat ook vestigingen in Ameri ka heeft. Bij uitgeverij Accres in Naarden is deze maand de (T)huiscompu- tergids verschenen. Het is de goedkoopste voorlichtingsgids op het gebied van de huiscom puter, die bovendien het voor deel heeft dat hij vrijwel up-to- date is. Hij is samengesteld on der leiding van Chriet Titulaer en kost maar f 4.95. Voor dat geld krijgt men een schat aan informatie. De (T thuiscomputergids ver schijnt tenminste eenmaal per jaar en de inhoud is dan geheel aangepast aan de nieuwe situa tie. Zo bevat deze aflevering veel informatie over de nieuwe MSX-standaard, die voor het huiscomputergebeuren erg be langrijk is. (T/huiscomputers is bij de boek handel en de kiosken te verkrij gen en verscheen in de zoge naamde 'Welke-reeks' waarin meer consumenten-voorlichting op allerlei gebied wordt ver zorgd. Milieubewust Nederland is schoorvoetend overge schakeld op de loodvrije benzi ne. Maar voor de super-rijders, het leeuwendeel van het natio nale voertuigenpark, verandert er voorlopig niets. „Dat zal pas ver in de jaren negentig het geval zijn", voorspelt de heer D. E. Griever, chef van het Tech nisch Kenniscentrum van de ANWB in Den Haag. De verandering zit 'm bij de normaal-rijders. De oude situa tie was dat de benzinerijders uit twee soorten brandstof konden kiezen: super met een octaange- tal van 98 en normaal met een octaangetal van 91. Dat octaan- getal houdt verband met de klopvastheid en het rendement van de motor. De ene motor vraagt een hoger octaangetal (super) dan de ander (normaal). Griever: „De huidige situatie is zo, dat men bezig is de normale benzine met een octaangetal van 91 te vervangen door lood vrije normaal met hetzelfde oc taangetal. Dat duurt even, want er zit nog erg veel loodhoudende normaal in de ondergrondse tanks. Daar wordt gewoon lood vrije normaal aan toegevoegd, zodat op den duur het loodhou dende gehalte van het mengsel steeds kleiner wordt, tenslotte verdwijnt en er pure loodvrije normaal getankt kan worden". Loodhoudende normaal ver dwijnt daarmee uit de verkoop. Door accijnsmaatregelen is er dan geen markt meer voor, dus onrendabel. Al die maatregelen zijn geno men om ons milieu schoner te maken. De uitlaatgassen van motoren die op loodvrije brandstof draaien, bevatten minder vervuilende componen ten. Maar om nóg minder kwa lijke uitlaatgassen in ons mi lieu terecht te laten komen is er een apparaat uitgevonden dat ook de toch nog overblijvende schadelijke stoffen verder te rugdringt: de katalisator. „Wie een katalisator in zijn auto heeft is gedwongen loodvrij te tanken, omdat anders de dure katalisator onherstelbaar wordt vernield. Wie geen katalisator heeft hoeft zich, mits het merk en type van zijn auto voorkomt op de betreffende lijst die door tankstations gratis wordt ver strekt, geen zorgen te maken en kan gewoon loodvrij tanken. En uiteraard ook (nog) loodhou dend", aldus de heer Griever. i Overigens komen de meeste merken en types van de nor maalrijders (ongeveer 20 tot 25 procent van alle personenau to's) op die bewuste lijst voor. „Vanwege het lange uitblijven van loodvrije super met een octaangetal van 98 (ver in de jaren negentig) komt er in de wat nabijere toekomst, maar niemand weet nog wanneer, nog een derde soort benzine naast de bestaande loodvrije normaal en loodhoudende su per met een octaangetal van 98. Die derde soort is de zogenaam de Eurosuper, een loodvrije su- perbenzine met een octaangetal van 95. Dat is op EG-niveau besloten. Deze Eurosuper kan alleen ongestraft worden ge bruikt door de superrijders met katalisator en de superrijders zonder katalisator voor zover ze voorkomen op de lijst". Een katalisator is dus (nog) niet verplicht, maar het blijft wel uitkijken geblazen. En zo'n ding is er niet eventjes in te bouwen. Dat moet van fabriekswege ge beuren. Zo'n katalisator kost ongeveer 1000 tot 1500 gulden, maar daar staat een fiscale tege moetkoming tegenover in de Bijzondere Verbruiks Belasting (BVB). Slechts bij enkele typen auto's is inbouw, als dat niet door de fabriek is gebeurd, mo gelijk. „In het algemeen geldt loodvrij dus op dit moment nog alleen voor normaal. Een uitzondering is Koeweit dat zo'n anderhalf jaar geleden als eerste in ons land loodvrije benzine met een octaangetal van 95 op de markt bracht onder de merknaam Gulf. Zoals dus straks ook de Eurosuper zal worden. De in EG-verband afgesproken toekomstige loodvrije Eurosu per (octaangetal 95) zal overi gens de huidige loodhoudende super met een octaangetal van 98 vervangen. Het produceren van een loodvrije super met een octaangetal van 98 is niet haal baar. Dat zou veel te duur wor den. Vandaar dat is gekozen voor een loodvrije super met iets minder rendement, door de brandstof een octaangetal van 95 te geven. Dat besluit is ge grond op langdurig overleg tus sen de automobielindustrie, de olie-industrie en de Europese overheden". De auto's met katalisator, die in het buitenland op de markt ko men, hebben beslist loodvrije 95 nodig. Vandaar dat in de Twee de Kamer is aangedrongen op snellere invoering van de Euro super. De grootste problemen zijn vol gens de heer Griever voor de loodvrij-rijders te verwachten tijdens buitenlandse vakanties. „Auto's met een katalisator kunnen, zoals gezegd, uitslui tend rijden op loodvrije benzine, maar dat is bijvoorbeeld in En geland nergens verkrijgbaar. En wat te denken van de Oostblok landen, waar ook geen loodvrije brandstof te koop is? De alge mene verkrijgbaarheid van loodvrije benzine zal in veel lan den nog voor grote problemen zorgen". Overigens kleven er aan de loodvrije benzine nog meer be zwaren. Automonteurs in deze regio verwachten in de nabije toekomst met mankementen geconfronteerd te zullen wor den, die zijn veroorzaakt door het rijden op loodvrije brand stof. De heer Henk Knuiman, mede directielid van Renault-dealer in Bemmel vertelt: „Tot dusver werd er lood aan de benzine toegevoegd, onder meer om een betere klopvastheid en hoger rendement te verkrijgen en het 'pingelen' van de motor te voor komen. Het loodgehalte in de benzine heeft echter ook een smerende functie. Nu de gelode benzine er uit gaat, vervalt ook die smerende functie. Dat kan storingen en mankementen on der de motorkap veroorzaken. Vooral bij auto's die niet zijn voorzien van geharde klepze- tels, zoals auto's die op autogas LPG rijden". Henk Knuiman: „Bij de lood vrije benzinerijders zouden dan de beruchte LPG-problemen kunnen ontstaan: problemen aan de kleppen, die dan extra in de gaten gehouden moeten wor den en vaker moeten worden gesteld. Alle Renaultdealers - en misschien ook wel bij de andere merken - hebben een schrijven ontvangen waarin wordt geadviseerd na iedere vier of vijf tanks vol loodvrije normaal te hebben verreden, eenmaal super te tanken. Op die manier wordt dan de zaak weer even goed gesmeerd. Natuurlijk alleen voor wagens zonder katalisator, want mèt katalisator zit je gewoon aan loodvrije benzine vast. Anders gaat-ie geheid kapot. Maar bij de meeste automerken (niet al le!) zijn de moderne wagens de laatste jaren al van fabriekswe ge geschikt gemaakt voor het rijden op LPG, doordat ze van geharde klepzittingen zijn voor zien. Dit soort auto's kan dus zonder die problemen ook onge straft op loodvrije benzine rij- den". 9 DICK HÖRSl (autonieuws op pagina 10).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 46